SoïmaU SCHIEDAM Nieuws uit STAD en OMTREK Blokfiguur-puzzle De toren van de Grote Kerk HOUTMAN Simmeringer Sportklub": een attractieve gast voor S.V.V. Kinderen genieten aan zee als vacantie-genot Poli de-dagboek Beklimming O ver de am Schiedamse bedevaart naar Kevelaer Een prachtig vacantie-werk KUNSTAGENDA excelsior cricket thuis laatste berichten De Sclieveningse zee was gevaarlijk De stakingscliaos in Frankrijk ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 S PAGINA 2 TE RIJK Een praatje met de beiaardier GROOTHANDEL IN EIEREN Advertentie. Uurwerk en carillon TELEVISIE Vernieuwing van hel klokkenspel NIEUWE SCHIEDAM5CHE COURANT Een derde klok JUBILé S. J. PENDERS Hij kreeg er niet genoeg van... BLOEMENWEELDE IN SPROOKJESLICHT Reeds 20.000 bezoekers DIRECTIE-WISSELING van de Amsterdamsche Bank N.V. Incasso-Bank N.V. PASSAGE THEATER Jumping Jacks MEDISCHE ZONDAGSDIENST Fiets gestolen BEVOLKINGSSTATISTIEK 40-JARIG JUBILé VLAARDINGSE JONGENS IN ZEEPKISTENRACE TEGEN SPARTA BURGERLIJKE STAND HONKBAL „SCHIEDAM" De toestand tegen de middag I ranse kabinet in beraad De klanken van de klokken OUDE OENEVER De A.N.W.B. heeft iets opzienbarends geconstateerd: we zijn benig, onze naam van het netste volk ter wereld te ver liezen. Niet dat we minder netjeszijn dan vroeger. Neen, we zijn naar het schijnt, slordiger geworden. Het is 'n heel epistel, dat de A.N.W.B. aan de Nederlandse gemeentebesturen gezonden heeft en waarin deze organi satie de aandacht vestigt op een steeds toenemend euvel: vuile, door papier en afval verontreinigde straten. Voor zover óns beleend, maakte de A.N.W.B. voor Schiedam geen uitzonde ring. Trouwens, het gemeentebestuur kreeg óók zo'n brief. Daarin wordt gevraagd, alles te doen, om mede met. het oog op het toeristen verkeer de roem van de Nederlandse helderheid te laten herleven. Begrijp goed, lezer, de A.N.vv B. toil niet 'het lasterpraatje de kop indrukken, als zouden we Nederlanders alles poet sen maar ons zelden van top tot. teen wassen. Dit laat de bond volkomen on verschillig. Volkomen juist, want we leven nocf steeds in een democratisch land en Wie zich niet wil verschonen, is daar vrij in. Maar. al dat papier moet van de straat. En de Nederlanders, dus Ook de Schiedammers, moeten leren, niet ades op dn openbare weg te gooien Politie en reinigingsdienst hebben zich reeds beraden, ofschoon beide instanties dr stille overtuiging zijn toegedaan, dat er altijd, een aantal mensen overblijft, die het nooit zullen leren, zelfs onder hen, die het voorbeeld souden moeten geven. Toch zal een actie worden ontketend, de zoveelste, onder het motto ..houdt uw stad rein". Nu. de vacantiefeesten zvHen alleszins aanleiding zijn. om han delend on te treden, gezien het aantal canstwnfmtentjes, dat o.a. op de Broers- veet zaPstaan Intussen, wij geloven, dat het kwaad moeilijk in de wortel valt vit, te roeien. Immers, we zijn te rijk. We krijgen over al vanier, tot servetjes toe en indien Schiedam weer javierbakken zon vlaat- sen, zou het aantal beslist te klein blij ken. We kennen landen, wear de mensen el1- stuk ng.n-er angstvallig bewaren en r~ niet eau denlt"n, het, wen te. gooien. H:e~ te laude weet men met het papier ge-n reert TPanitserlend wordt men on de oei.naders nptik+. als me.n in tram ot op 8t»»a.t panier of anderszins wenanait. Maar weten, wat we zouden horen, als we tüdens de vacantieweek op de p,roers—est iemand on da schouder ZOtl- d~n fit-t-ev, wanneer hij of zij iets op J*"t nou beslist niet gedrukt kunnen ewyt v-„-. *e r"i- Maar óók een beetje vrijavochten DAMWACHTER. En dan eerst de toren op zich: deze heeft een slanke vierkante vorm en staat vlak voor de ingang van de kerk. De toren is 38 29 m hoog tot aan de omloop, en van deze omloop af tot aan het kruis 16.69 m, zodat de toren vanaf de begane grond tot aan het kruis ruim 54 m hoog is. In welk jaar deze toren is gebouwd, kan met juistheid niet worderv aangegeven. Algemeen wordt in de kron'ek van onze stad vermeld, dat omstreeks 1335 de bouw van kerk en toren werd ondernomen. In het begin van 1945 moesten kerk en toren noodzakelijk worden gerestaureerd, welke restauratie in 1949 haar beslag kreeg. Beklimmen we thans de toren en wan neer we 120 treden zijn omhoog gegaan, ontmoeten we de kamer van de heer Beiaardier. We gaan daar even een praatje maken met de heer C. Don, die kort ge leden. 15 Juli 1953, zijn diploma als beiaardier behaalde, als leerling van de Beiaardschool te Mechelen. Hij is de man, die gedurende de vacantieweek de burgerij van onze stad zal vergasten op mooie en vrolijke muziek. Wij kijken om ons heen en ons oog ont moet twee grote klokken, van welke de eerste dateert uit het jaar 1455 en ge goten werd door Willem van Ridterdinck en Steven Buterduc.. Deze klok, stemmen de in E-mol, draagt tot randschrift: „Laudo Depm verum, voco plebem, colligo derum, Defunctos ploro, fugo pestem, festa decoro", d.w.z.: „Ik prijs de ware Advertentie 0VERSCHIESCHESTR.S5-57'TEL. 67121 Beide klokken riepen in de middel eeuwen, en thans nog, het gelovige volk op naar de kerk; beide klokken gaven uiting aan vreugde, wanneer het volk, de burgerij een overwinning had te boeken; droevig klonken haar stemmen bij het grafwaarts dragen van de maagd Liedewij in 1433. Na de overgang van onze stad aan de Prins van Oranje, kreeg een van deze klokken een andere bestemming. Voor een goede dagverdeling werd door heren Bur gemeesters bij besluit van 12 Juni 1573 be paald, dat des morgens, des middags en des avonds de klok moest worden geluid, om aldus de tijd van rusten en arbeiden aan te geven. Het „Angelus" kleppen, dat een zelfde doel had, werd door bovengenoemd besluit als afgedaan beschouwd. Op de eerste door ons genoemde klokken staat: „Defunctos ploro", ik betreur de doden. Na bovengenoemde overgang van onze stad werd voor de overledenen wel iswaar de klok geluid, echter onder condi tie, dat aan heren Kerkmeesters van de Grote Kerk een zekere vergoeding werd gegeven. Aldus werd deze klok een bron van inkomsten voor deze kerk. Het besluit daartoe was 27 April 1581 genomen door het bestuur van deze stad. Wij zien verder om ons heen en bemer ken het uurwerk. Veel bijzonderheden staan echter niet vermeld betreffende dit uurwerk. Alleen het stichten of het maken van dit uurwerk interesseert ons nog: het bestuur van onze stad sloot 28 Maart 1594 een accoord met Jooris Lievenszoon tot het maken van een uurwerk in de toren. Ook aan een carillon werd door de Vroede vaderen gedacht. Daartoe sloten heren Burgemeesters in dato 13 Mei 1594 een contract met mr Heijndrick Both, „clocke- gieter tot Uijtregt", voor het leveren van een carillon. Eer de zestiende eeuw ten einde was, bezat de toren van de St Jans- kerk een uurwerk en een carillon. Voor de verzorging van het uurwerk en het bespelen van het carillon moest een bekwaam persoon worden gevonden. Bij besluit van 1 Mei 1594 werd door heren Burgemeesteren als zodanig benoemd de rector van de Latijnse school binnen onze stad, mr Johannes Funcsius. In het con tract werd bepaald, dat het onderwijs niet mocht lijden door het vervullen van deze taak. Vervolgens moest het carillon alle Woensdagen, Vrijdagen en Zondagen van 11 tot 12 uur „gebeierd" worden. Mr Func sius, die de eerste beiaardier van onze stad was, heeft deze taak niet lang ver vuld, want reeds op 2 Februari 1595 werd hij door heren Burgemeesteren als zodanig ontslagen. Het zou ons te ver voeren alle beiaar diers hier op te noemen, die in opvolgende eeuwen het carillon van onze St Janstoren hebben bespeeld. Een uitzondering maken we echter voor de volgende: Johan Chris- töff?l Textor, die 14 Maart 1791 werd be noemd en in 1816 'is overleden. Zijn plaats als beiaardier werd ingenomen door zijn zoon Johan Pieter Textor, die in 1875 is gestorven. Alsnu werd beiaardier zijn zoon Hendrik Jan Pieter Textor, die in 1925 zijn ambt neerlegde en 13 Juli 192-» is over leden. Zijn plaats als beiaardier werd in genomen door de heer Ferd. Timmermans, die ons alle Vrijdagen vergast op zijn vrolijk en mooi spel, alsmede op de buiten gewone feestdagen. Vermelden wij nog, dat de heer Timmermans de eerste Nederlan der was, die te Mechelen als beiaardier zijn diploma behaalde. Verschillende com posities voor beiaardspel staan op zijn naam. Keren wij nog even terug tot het caril lon, dat in de loop der eeuwen door de tand des tjjds zo had geleden, dat. ver nieuwing van hetzelve noodzakelijk was. Dank zij de vruchtbare jaren van de Korenwijn-industrie kon door de Vroede vaderen van onze stad tot het vervaar digen van een nieuw carillon worden be sloten. Deze taak werd opgedragen aan de heer Andreas Jos van Gheijn, klok kengieter van het Hof van Brussel en organist van de St. Michielskerk te Leu ven, die daarop naar Schiedam kwam, en na inspectie van het carillon, daar over een rapport samenstelde. Dit rap port werd in de Vroedschap besproken, en na deliberatie besloten aan de heer Van Gheijn in 1786 op te dragen een nieuw carillon te maken. In April 1787 hingen in de St. Janstoren 338 nieuwe klokken, plus twee kleine klokjes, dis de heer Van Gheijn aan de stad Schie dam had geschonken. Zo naderen we het jaar 1920, waarin een zeker bedrag voor vernieuwing van het- carillon met veel moeite op de be groting kwam. Maar het carillon bleel onvolmaakt, en vandaar, dat in 1949 uit de burgerjj van onze stad een 'comité werd gevormd, met het doel een aantal nieuwe klokken aan de stad te schenken bij de herdenking van het 675-jarig be staan van onze stad. Zover is het echter ntttpisn 'On» scn/roA* r* 75ste Jaargang No, 22223 nog niet gekomen, en toch vraagt het carillon om vernieuwing en uitbreiding, om aldus de beiaardier in de gelegenheid te stellen zich ten volle in dit spel van diverse accoorden te kunnen ontplooien. Bovenstaande bijzonderheden betref fende het uurwerk en het carillon zijn mij verstrekt door de heer Archivaris van onze gemeente, die ik langs deze weg zeer hartelijk dank zeg. In de toren van de Grote Kerk werrl in 1710 nog een derde klok aangebracht, met het randschrift: „Ornnis spiritus laudet Dominum. Claes Noorden en Jan Alber de Grave me fecerunt Amstelo- dami anno 1710", d.w.z.: „Alles wat adem heeft love de Heer. Claes Noorden en Jan Alber de Grave van Amsterdam hebben mij gemaakt in het jaar 1710". Vermelden wij nog, dat deze klok later b;j het carillon is gevoegd. Tijdens de oorlogsjaren 1940/1945 is een van de twee grote klokken naar Duitsland vervoerd, doch na de bevrij ding gelukkig weer teruggekeerd. Beide klokken waren gescheurd, en zijn in 1950 volledig hersteld door de- Rotterdamsche Droogdok Maatschappij LA. ABMA. Het bestuur der Processie naar Keve laer verzoekt thans dringend aan even tuele deelnemers om zich ten spoedigste in te laten schrijven voor de bedevaart, die van 24—26 Augustus a.s. wordt ge houden. Inschrijving kan geschieden te gen 20 per persoon voor reis- en grens- kosten aan de Pastorie Hoogstraat 87, bij koster Roeting Hoogstraat 83 of bij het secretariaat Lange Haven 102. Bij de in schrijving moet een pas of een bewijs van Nederlanderschap worden ingele verd. Spoed is gewenst, omdat de direc tie van het touTingcarbedrijif tijdig de collectieve pas moet verzorgen, daar hiermede geruime tijd is genoemd. De heer S. J, Penders. Bellstraat lib alhier viert op 10 Augustus as. zijn 25- jarig julbileum als research-cbemicus bij de N.V. Fabriek van' Chemische Produc ten Vondelingenplaat. Gisteravond om 7 uur moest een 45- jarige Rotterdammer in de politiepost Grote Markt worden opgesloten. De man verkeerde oncjer invloed van sterke drank. Om half twaalf gisteravond was hij zover ontnuchterd, dat hij kon worden weggezonden. Tegen half drie echter vond de politie de man wederom zwaar onder de invloed liggen op een schuit in de Schie. Ditmaal werd hij ter ontnuch tering ingesloten in de politiepost te Buitenhavenweg. Daar bleek, dat hij intussen zijn colbert was kwijtgeraakt. De man wist zich niet meer te herin neren. waar hij was/geweest en hoe hij zijn jasje had kunnen verliezen. Van morgen vroeg werd het jasje op het hoofdbureau van politie bezorgd. Een brandersknecht had het gevonden in het Groene '.Veegje. -A'e man was intussen weer zo nuchter géworden, dan hij naar Rotterdam kon worden verzonden. Zijn jasje zal hem worden nagestuurd. De belangstelling voor: Bloemenweel de in sprookjeslicht, in het Julianapark blijft groot. Elke avond stromen dames, heren en kinderen uit onze stad van buiten onze stadsgrenzen door de con trole en gisteravond tegen 10 uur pas seerde de 20.000ste bezoeker de controle. Tenzij de toeloop vanavond zo groot wordt, dat er tegen de 5000 bezoekers komen, wordt de 25.000ste bezoeker(ster) Zondagavond verwacht. Aan deze 25.000ste bezoeker (ster) zal een geschenk worden aangeboden. Waarschijnlijk zal de waarnemend, burgemeester, wethou der H. Sabel, zich met deze prettige taak belasten. Met ingang van 1 Augustus j.l. werd benoemd tot directeur van de Amster damsche Bank N.V.—Incasso Bank N.V., Kantoor Schiedam, de heer L. de Roos] ter opvolging van de heer mr H. Mel- c'hers, die een functie bij de hoofdbank te Amsterdam 'heeft aanvaard. De 'heer L. de Roos was tverkzaam als directeur van het kantoor Heemstede. De directie van 'het kantoor Schiedam wordt vanaf 1 Augustus gevoerd dooi de heren J. A. van den Boomen en L. de Roos. De film van deze week in 'het Passage Theater is er een van de echt Amerikaan se soort: veel shows en veel oppervlakki ge kolder. Dean Martin en Jerry Lewis als parachutisten bezorgen de toeschou wer anderhalf uur van onbetekenende, maar daarom niet minder amusante ont spanning en het slot tussen haakjes het zwakste deel 'van de film komt egenlijk veel te gauw. We zullen U maar niet uitvoerig ver tellen „waar Jiet om gaat" in deze film. want dan is de aardigheid er af. Een vacantiefilm voor alle leeftijden. Horizontaal: 1 nooddruft, 5 maand. 6 loon, 13 costuum, 14 wild, 15 ivoor 16 li chaamsdeel, 17 lichaamsdeel, 18 hoofddek sel, 19 speelgoed, 21 bijbelboek. 23 oud, 25 rivier, 26 stad in Italië, 27 prikkelen, 28 oogglas, 29 vloot, 32 water in Frankrijk, 34 linie, 37 lichaamsdeel, 38 muziekin strument, 39 ontroeringen, 40 insect, 41 badplaats, 43 lor. 44 strijdbijl, 46 Finse haven, 47 boom, 49 kern, 50 uitstalling, 51 stad in Nederland, 52 loterij. Verticaal: 1 eetlust, 2 tam, 3 belofte, 4 narigheid, 5 militair, 6 bovenste deel, 7 erg. 8 ordenen, 9 rivier in Afrika, 10 ri vier, 11 vlug, 12 stof, 20 lapje, 21 barm hartig, 22 genotmiddelen, 23 adelsheer- lijkheid, 24 op geen enkele plaats, 25 loop, 29 zelfzucht, 30 voertuig, 31 geneesmiddel, 32 reus, 33 staathuishoudkundige. 34 uit muntend, 35 behoeftig, 36 zeilwedstrijd, 42 papegaai, 43 nagerecht, 45 groente, 46 vis, 48 toiletartikel, 49 voor. Oplossingen inzenden tot Donderdag middag. Over de puzzlerubriek kan men niet corresponderen. De oplossing van de Kruiswoord-puzzlé van verleden week: Horizontaal: 1 etalage, 7 tomaten, 13 veder, 14 emu, 16 arena, 17 egel, 18 brons, 20 krom, 21 wel. 22 redenen, 23 pre 24 al, 26 leden, 28 m.l., 29 sak, 31 rel, 32'les, 34 ransel, 37 meitak, 39 gestel, 40 Kenner, 41 tarief, 43 tieren, 45 tel, 46 neb, 48 nek, 49 op, 51 beton, 58 meer, 60 steng, 61 meid, 62 emmer, 64 ore. 65 boete, 66 Laskaar, 67 naderen. Verticaal: 1 evenaar, 2 tegel, 3 adel, 4 lel, 5 ar, 6 eerder, 7 tunnel, 8 ma, 9 ark, 10 terp, 11 enorm, 12 namelijk, 15 moeder, 18 bel, 19 sen, 25 kassier, 27 meineed, 29 snert, 30 ketel, 32 Lenin, 33 sterk, 35 aga, 36 lef, 37 met, 38 are, 41 trommel, 42 zet- ter, 44 nomaden. 46 nestor, 47 boenen, 50 poema, 51 bas, 52 neg, 53 elite, 55 Eems, 57 veer, 59 rek, 61 moe, 63 ra, 65 b.d. Het lot was gunstig voor: B. L. Ozephius, Lorentzlaan 48c, Schiedam. De prijs wordt per postwissel toege zonden. Deze week zal de medische Zondags dienst worden waargenomen door: Dr Klomp, Jul. van Stolbergstraat 3, tel. 69952; dr van Hoogenhuyze, Nassau- laan 59. tel. 68067; dr Ris, Tuinlaan 92, tel. 67858; apotheek Evers, Lange Haven 81. Deze dienst duurt van Zaterdag middag 1 uur tot Zondagavond 12 uur. Ten nadele van de heer J. H. H. B. uit Vlaardingen is gistermiddag een fiets ge stolen, die hjj had neergezet nabij het gemeentelijk zwembad. Woensdag a.s. zal aan de Bosrand de met spanning tegemoet geziene wedstrijd tussen het eerste elftal van S.V.V. en de Oostenrijkse voetbalvereniging Simmerin ger Sportclub uit Wenen plaatsvinden. De ze internationale ontmoeting mag daarom vooral de aandacht hebben, omdat hier twee elftallen tegenover elkaar komen te staan, die toonden, dat zij tot de sterksten in hun land kunnen worden gerekend. De overeenkomst kan nog verder worden doorgetrokken, omdat het hier twee clubs betreft, die hun spelers merendeels vinden onder de arbeidersbevolking. Aanvoerder is de 34-jarige bankwerker Paul Giesser. De Eerste Simmeringer Sportclub is op gericht, in 1901. Nog nauwelijks zes jaar oud, plaatste ze zich reeds in de Oos tenrijkse voetbal-competitie. De Eerste Wereldoorlog gooide roet in het eten. Van de hoogste klasse kwamen de Weners weer in de B--klasse terecht maar lang duurde dat verblijf niet. Spoedig was men weer in de hoogste regionen te vinden. Weer was er een oorlog en weer moest zodoende in 1945 tot een geheel nieuwe opbouw worden gekomen. Het duurde tot 1951, voordat men zich weer een plaats in de A-klasse had veroverd. Het ge beurde echter toen ook wel heel overtui- gend. Van de zes en twintig wedstrijden in dat seizoen werd slechts één uitwed strijd verloren. Een imponerende rij spelers van interna tionaal formaat is uit de Eerste Simme ringer Sportklub te voorschijn gekomen. Voorop gaat daarbij wel de beroemde Karl Sesta, lid van het zo bekende won- derteam. Daarnaast mogen de namen wor den genoemd van de 54-voudige interna tionaal Hansi Horvath, doelman Aigner, doelman Cart, Dimser, Danis en Viertl. In de tegenwoordige ploeg zijn o.a. en kele veelbelovende jonge spelers opge steld, die de Oostenrijkse kleuren reeds verdedigden in een jeugd-.elftal. Momenteel speelt de Eerste Simmeringer Sportklub het door „Rapid" in Oosten rijk .geïmporteeerde z.g. Braziliaanse sys teem, waarbij het elftal wordt verdeeld In vijf voorwaar.tsen, vier middenspelers en één speler voor de achterhoede. Eén van de vijf voorwaartsen fungeert als „zwerver". Hij is wel de belangrijkste (en gevaarlijkste) man van het veld, die de verbinding maakt tussen midenveld en voorhoede. De wedstrijd van Woensdag vangt 's avonds om kwart vOor zeven op het S.V.V.-terrein aan. Passage Theater: Happy Landing (alle leeftijden). Monopole Theater: Montana Belle (14 jaar). Stedelijk Museum: Tentoonstelling Ne gerkunst: dagelijks, óók Zondags, van 2 tot 5 u. en 710 u. Julianapark. Bloemenweelde in Sprook jeslicht. Tentoonstelling van beeldhouw werken, dagelijks, óók Zondags! van 7.30 12 uur. 25 km.-loop, Zondagmiddag. Start 2.30 uur S.V.V.-veld. De bevolking Van de stad bestond per 1 Juli uit 37.374 mannen en 37.847 vrou wen. Totaal 75221. Een toename van 36 sedert 1 Juni. Wat een vreugde en blijdschap heerst er nu al dagen lang in de harten van de honderden kinderen, die door de zorgen van pastoor Oorsprong van de Singelparochie en de leden van de K.A. iedere ochtend drie weken lang naar het strand van Oostvoorne wofden ge bracht. Zjjn er aan hét iedere dag heen en weer reizen bezwaren verbonden van enkele uren; aan de andere kant is het nu mogelijk om deze kinderen 3 weken lang te laten genieten. Had men maat regelen moeten treffen om ze ook dc nacht buiten hun ouderlijk huis te latei: doorbrengen, dan was het dagelijks rei zen vervallen, maar daartegenover zou dan staan een enorme stijging van kos ten voor onderdak, voeding en toezichl Practisch zou dan zo'n kind slechts één week geprofiteerd hebben, terwijl ze nu drie weken worden bezig gehouden. Wij konden tenminste geen reis-moe- heid constateren bij deze schare jongens en meisjes, die iedere ochtend in de extra electrische trams de boel op stelten zetten van louter kindervreugd. En dan is het aan de Rosestraat, wahr iedere ochtend en avond zo'n kleine 1500 Rotterdamse en Schiedamse „Liciht en Uitreiking van de H. Communie tijdens de H. Mis in het R. K. Vacantie-kinderkamp te Oostvoorne. lucht-kinderen" samen komen om met die heerlijke oude trams te reizen, een herrie van belang. Vijftienhonderd is een getal, dat niet gering is, doch wanneer de trams aan het. strand hun woelige lading hebben gelost, schijnt het alsof zij in Gods vi'ije natuur zijn opgenomen. De wijdheid van het Oostvoornsc strand, het bos en duin is zó groot, dat er moeite voor nodig is om vast te stel len, dat er 1500 woelwaters in vrijheid onder goed toezicht genieten de ganse dag lang. Reeds hebben wij vorige week de dag indeling gegeven. Als bijzonderheid mag nog worden ver meld, dat deze kinderen Woensdag en Vrijdag in de gelegenheid zijn gesteld op het strand te communiceren, waar van een honderdtal gebruik maakte. Een geestelijk voordeel aldus Pastoor Oorsprong van vacantiebesteding in ■igen milieu. Deze vacantie is nog niet ten einde, Joch wij kunnen onze indruk niet ver- iergen. dat er volgend jaar ook van de tnderp Schiedamse parochies volle trams if andere voertuigen me; van levenslust blakende „Licht en lucht"-kinderen zul len vertrekken. Djt is een schoon werk, dat opoffering eist van de leiders en leid sters, doch zij mogen voldoening vinden in al die duizenden stralende kinder ogen, die 's avonds thuis gekomen en dankbaar vertellen over het genotene van zo'n heerlijke dag aan zee. 15 Aug. hoopt onze stadgenoot Eerw. Broeder Ludwmus in de wereld Antho- nius Wijsenbroek zijn 40-jarig Professie- feest te vieren. Broeder Ludwinus is de laatste 24 jaren werkzaam bij het R.K. Haarlems onderwijs. De zeepkistenrace te Vlaardingen ge houden in het kader van de Vacantie feesten, die daar worden gehouden on der auspiciën van de Vlaardingse Ge<- meenschap, is een volledig succes gewor den. Daar is duidelijk gedemonstreerd, dat men met weinig of geen kosten een „zeepkistwagentje kan iabriceren, ge schikt om daarmee aan de race deel te nemen. Er waren race-wagentjes bij. die een voudig bestonden uit een plank, gemon teerd op een paar assen, waaraan kleine wieltjes. En dat ging best. De belang stelling van de zijde van het publiek was groot en de deelnemers zowel als de toeschouwers hadden veel plezier. ._N<Ü inschrijvingen voor de op 22 Augustus a.s. te houden zeepkisten race ter gelegenheid van de Schiedam se Vacantiefeesten, die weer worden ge organiseerd door de Schiedamse Ge meenschap, nog niet groot is, is besloten een aantal Vlaardingse zeepkistenracers uit te nodigen, in Schiedam aan de race deel te nemen. Ree.ds hebben zich vijftien Vlaardingse jongelui aangemeld. Het wordt nu voor de Schiedamse jongens een ere-zaak, te zorgen voor een uitgebreide Schiedamse „Zwaag a s. ontvangt Excelsior aan de fjuae Dijk het ericketelftal van Sparta, Het zal voor onze stadgenoten, die mo menteel nog steeds aan het hoofd van e eerste klasse afdeling B gaan, een toer worden, om van het sterke Sparta, o.a. met de ex-Hermes-DVS-ers Borrani en Ruiterman in de gelederen, te win nen. Wil Excelsior echter zijn kansen op het kampioenschap behouden, dan dient het toch minstens een punt uit deze wedstrijd te halen. Of de Excelsioraan- val het sterke battingteam van Sparta met Borrani aan het hoofd er onder zal weten te houden, is de vraag. Excelsior komt met de volgende spe lers in het veld: F. Bakker aanvoerder, P, Middendorp wicketkeeper, H. ter Braak, J. Dries, J. en A- Oosterholt, N. v. Hueit, A- Hoenderop A, Schoof,' H. Ruigrok en C. Vollebregt Het tweede en derde elftal van Excel sior zijn Zondag a.s. vrij. GEBOREN: Garrit zoon van G. v. Grootveld en P. Scheenlooip; Bastiaan dochter van H. Gelen» en E. J. Wissink; Elisabeth L. dochter van J. H- Geeratz én A. de Jong; Isaac zoon van I. v. d Tuijn en J. Bakker; Macinus zoon van J. Spanjérsbergh en A- C. v. Tiet, Door de resultaten van de laatste wed strijden is de spanning in de tweede klas se C van de Nederlandse honkbalbond, tot het uiterste opgelopen. Schiedam, zo wel als Sparta II hebben uit 11 wedstrij den 14 punten vergaard en delen nu de tweede plaats. Bij de uitgebreide promo tieregeling van dit jaar. die tot gevolg zal hebben een uitbreiding van de over- gangs- en eerste klasse is deze tweede plaats ook zeer belangrijk, want degene, die hem in de wacht sleept kan via pro motiewedstrijden naar de overgangs klasse promoveren. Vandaar dat deze laatste wedstrijd van de zwart-witten zo bijzonder spannend belooft te worden. Beide negentallen hebben een behoorlijk seizoen ach fee. i de rug en wegen in kracht tegen elkaar op. Sparta II vooral zal zich tot het uiterste inspannen, want dit negental, dit jaar voor het eerst in de tweede klasse spe lend, zal na de kroon op hun werk wil len zetten en het eerste negental, dat eveneens via promotiewedstrijden een mooie kans maakt op promotie naar de derde klasse te evenaren Voor Schiedam, de pionier van deze mooie zomersport en Schiedam kan haar supporters geen be ter cadeau geven in dit lustrumiaar dan de promotie waardoor het Schiedamse publiek in het komend seizoen van nog geperfectioneerder spel zal kunnen ge nieten. Voor beide verenigingen staan er dus grote belangen op spel. zodat een boeien de en overal spannende strijd kan wor den verwacht. Deze wedstrijd wordt a.s. Zondag om twee uur gespeeld op de Boshoek. Vier meisjes en een student gered De Scheveningse zee is gisteren ge vaarlijk geweest. Vijf mensen zijn er in moeilijkheden gekomen en moesten ge red worden. Bij golfbreker 33 op het stille strand gingen twee meisjes uit.de Insulindestraat in Rotterdam de 17-jarige Alie D. en haar 12-jarig zusje Lieka D., te ver in zee. Door de sterke stroming konden zij de. golfbreker niet meer be reiken. Zij werden gered door een agent van het stranddetachement. die gekleed te water ging en geassisteerd werd door een hoofdagent. Een agent van het stranddetachement Kijkduin redde, ten Noorden van golf breker 28. door handreiking de 17-jarige student E. C. uit Tilburg. Voor het Palacehotel raakten twee meis jes de 11-jarige G. M. V. uit de Eikstraat in Den Haag en haar eveneens 11-jarig en eveneens G. M. V. geheten logétje uit Buurmalsen in een mui. Zij werden ge_ red door de 10-jarige scholier B. N. Brink hof uit de Kribbestraat in Amsterdam en de 23»-jarige kellner H. J. J. Grimberg uit de Van der Neerstraat in Den Haag. Per auto werd het tweetal naar de Eikstraat gebracht. De andere slachtoffers konden op eigen gelegenheid huiswaarts gaan. Volgens later in de voormiddag ont vangen Parijse berichten, zijn de meeste lange-afstand-treinen zonder vertraging vertrokken; maar in hoeverre dit op de treinverbindingen met Nederland sloeg, viel niet te achterhalen. De arbeiders aan de gasfabrieken en electrische centrales te Parijs zullen eerst hedenavond om 12 uur weer aan 't werk gaan. Vanmorgen zat men in de Parii.-e huishoudens nagenoeg zonder gas om „iets warms" bij het ontbijt te bereiden en de electriciteitsvoorziening was ook zo goed als nihil. Wat het grensverkeer betreft, valt nog te vermeldèn, dat ook een deel der douane_beamibten in staking is gegacn. Voorts hebben tien verenigingen van po litiemannen een verklaring gepublicee-d. dat zij „de actie goedkeuren", welke .Je stakers in den lande hebben ondernomen. Hedenmiddag zou een voltallige zitting van het Franse kabinet worden gehouden, waarin zou worden beraadslaagd over de besluiten welke de regering Maandag a.s. zal uitvaardigen in verband met de sla. king. God, roep het volk, verzamel de geeste lijkheid. Ik betreur de doden, verdrijf de pest, luister de feesten op". De tweede klok, de St Jansklok, werd in 1519 gegoten door Wilhelm Jasper en draagt als rand schrift: „Met chrisma gezalfd, word ik Joannes de Dooper genoemd. Tezamen mat de zingenden voer ik de zangen hemel waarts. Willem heeft me gegoten uit klin kend metaal". De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18 Telefoon 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs f 5.85 per kwartaal. ƒ2,- per maand, 0.47 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte f 0.15 peT millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom btfedte '0.30 oei millimeter hoogte. BLl contract gelden 'agere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen i kleine advertentiën) tot 20 woerden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaimg Alle advertentie-orders worden afgesloten en gepiaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van de „Vacantie-week" te Schiedam, een week van pret en jool, niet alleen voor de jeugd, maar ook voor de ouderen onder ons. Op liet feestprogramma staat natuurlijk vermeld een beklimming van de toren van de Grote of St. Janskerk. Geen mens mag zich laten afschrikken door de ongeveer 150 treden, die voeren naar de omloop van de toren, van waar men een mooi uitzicht heeft over onze stad. Bij het beklimmen van deze toren ontmoet men liet een en ander, dat ons belang moet inboezemen, en we willen daarom trent enige bijzonderheden mededelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2