V.S. kunnen illusiehet monopolie te bezittenlaten varen DE WERELD VERNAM HET NIEUWS VAN MALENKOF De jacht op atoomgeheimen L Smokkel van honderdduizenden zilveren dubbeltjes naar de West 1 Malenkof liet een waterstofbom ontploffen! Treinverkeer in Frankrijk hervat mder vast weer mst Maandag 10 Augustus 1953 'DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Méér respect dan Stalin Minder sensatie dan destijds Trnman's mededeling Cambodja eist onafhankelijkheid 36 Minuten zonder radio BS Dnlles terug naar Washington Hoofdstedelijke recherche ontdekte: Twee bemanningsleden van „Cottica" gearresteerd Ernstige treinstoring te Utrecht De dijkval bij Schelphoek 35 mille op 14759 WEERBERICHT K.. 95 ..De Verenigde Staten bezitten niet langer het monopolie van de waterstofbom. Ook de Sovjet-Unie is in staat zulk een bom te vervaardigen". De ze verklaring heeft Malenkof, de Sovjetrussische pre mier. Zaterdag afgelegd tijdens de slotzitting van de Opperste Sovjet. De rede van Malenkof kwam als een volkomen verrassing. Ze stond niet op de agenda en werd ook niet aangekondigd. Geheel on verwachts stond hij op van de tafel van het presidium en begaf zich naar het spreekgestoelte. Er brak een geweldig gejuich los, dat drie minuten duurde. Persfotografen lieten zich door de verras sing niet van streek brengen en kwamen direct in actie. De premier, die een donker khaki uniform droeg dat tot aan de hals gesloten was, sprak snel maar rustig. Enkele malen werd hij door toe juichingen onderbroken, vooral toen hij zijn verklarin g over het bezit van het geheim van de water stofbom aflegde. „Reeds lang bezaten de Verenigde Staten niet meer het monopolie van de atoombom", aldus ging Malenkof verder: „Maar de Amerikaanse leiders troostten zich toen met de gedachte, dat zij een betere bom vervaardigden dan de Sovjet-Unie, namelijk de waterstofbom. Ook deze illusie kunnen ze thans laten varen". „Goede nabuur Korea malenkof „Meer verbruiksgoederen' Post- en telefoondienst nog chaotisch Ultimatum P.T.T.-directie Mededeling Ned. Spoor wegen Ultimatum aan Frankrijk „Hilversum kreeg geen stroom jÉRPsiU- - Hl Treinen reden met vertraging Gat in inlaagdijk is dicht Caisson voor Schelphoek REIGER ZETTE WEESP IN HET DONKER Kortsluiting op P.E.N.-net De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Dinsdagavond, luidt: Droog weer met wisselende bewolking. Over wegend matige Westelijke wind. Lagere mid- dagtemperaturen dan vandaag. Dinsdag 10 Augustus: Zon op 5.17 uur, onder 20.12 uur; Maan op 7.15 uur, onder 20.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Sovjet-Unie kent het geheim van de waterstofbom In liet vervolg van zijn rede legde Malenkof nog enige opmerkelijke ver klaringen af. Zo zeide hij onder meer, dat de Sovjet-Unie op geen enkel land territoriale aanspraken doet gelden. „Het eerbiedigen van de souve- reiniteit van elk land is het principe van de Russische buitenlandse poli tiek", aldus de premier. Voorts zeide hij te menen, dat er geen „objectieve reden bestaat voor een hotsing tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten". Hij waarschuwde echter, dat de Amerikaanse staatslieden een grote vergissing zouden be gaan als zij „de Sovjet-pogingen om tot vrede te komen, beschouwden als tekenen van zwakte". Volgens Malenkof bestaat er onder de volkeren „een groot verlangen naar besprekingen op het hoogste niveau tussen de grote mogendheden". Ook hield spreker een pleidooi voor communistisch China, dat volgens hem niet langer door de Westelijken mag worden genegeerd en zijn „hem toekomende plaats in de Verenigde Naties en andere internationale orga nisaties dient in te nemen". Over de val van Beria was Malenkof erg kort. Hij besteedde er slechts enkele zinnen aan, die geen licht wierpen op de vraag wat er met zijn vroegere naaste medewerker zal gebeuren of reeds gebeurd is. Het enige dat Malenkof zeide, was: „Het zou kortzichtig zijn te denken, dat dit geval een zwakheid van de Sovjet-staat aantoonde. Uitschakeling van een mees- teragent van het imperialisme is altijd een demonstratie van inwendige kracht". Het is politieke waarnemers opgevallen, dat premier Malenkof de Opperste Sovjet met méér respect heeft behandeld dan Stalin placht te doen. Stalin heeft sinds de oorlog geen enkele zitting meer toege sproken. Hjj was gewoon, slechts even de bijeenkomst, waarop de begroting werd ontvouwd, bij te wonen en negeerde daar na de gehele vergadering die trouwens niets anders te doen had (en dat is thans nog zo) dan eenstemmig goed te keuren wat haar werd voorgelegd. Er worden wel „debatten" gehouden, maar dat be staat uit het voorlezen van te voren op papier gezette (en goedgekeurde) teksten. Malenkof hield een rede op de eerste zitting van de Opperste Sovjet na de dood van Stalin in Maart. Hij woonde alle ver gaderingen van de thans gesloten tweede zitting bij en hield aan het slot ervan wederom een redevoering. Politieke waar nemers vonden de toon van deze rede voering van Malenkof, voorzover hij zich tegen het Westen keerde, scherper dan de vorige. Weliswaar herhaalde hij de in Maart uiteengezette beginselen van zijn buitenlandse politiek, volgens welke er „geen hangende vraagstukken bestaan die niet door middel van vreedzame on derhandelingen tussen de belanghebbende staten kunnen worden opgelost". Maar hij liet hier direct beschuldigingen, voorai aan het adres van de V.S., volgen. Hij noemde het Noordatlantisch pact het voornaamste gevaar voor de wereldvrede en beschuldigde de Ver. Staten van „at°* mische chantage". Daartegenover stelde hij de Sovjet-politiek van vrede door on derhandelingen". Deze politiek, aldus Ma lenkof, is „geen diplomatieke tactiek, doch de algemene lijn van het hujdige Sovjet* beleid". Een belangrijke voorwaarde voor ver sterking van de zaak van de vrede acht Malenkof het toenemen van het gezag en de betekenis der Ver. Naties. „Deze inter nationale organisatie is op het ogenblik in feite in een staat van ernstige crisis, want zij is verlaagd om te" dienen als een der hefbomen van het Noordatlantisch blok". De V.N. moeten volgens hem te rugkeren naar de weg, die voor haar door het handvest is uitgestippeld. De directe taak van de V.N. bestaat in het vergemakkelijken van de regeling van internationale problemen, zoals uitsluiting van de mogelijkheid van agressie van de zijde van een der leden. De Sovjet-rege ring zal te dezer zake krachtige steun ver lenen aldus de Sovjetrussische premier. Malenkof zeide met nadruk, dat de merkte op, dat op initiatief van het Kremlin thans onderhandelingen gaande waren met Perzië. Men hoopt zo te komen „tot beëindiging van de grens- twisten en een regeling der hangende fi nanciële kwesties tussen de Sovjet-Unie en Perzië". De hervatting van de diplomatieke be trekkingen met Israel betekende volgens Malenkof niet, dat de Sovjet-Unie zich tegenover de Arabische landen stelde. De Sovjet-Unie wenst ook goede betrekkin gen met de Arabieren te onderhouden. Speciale aandacht wijdde de premier aan Frankrijk. „Dit land", zo zeide hfj: „zoekt naar een uitweg uit een doodlo pend slop en de Sovjet-Unie wenste het succes toe b|j z|jn strjjd tegen Duits mili tairisme". Malenkof richtte tot de Opper ste Sovjet de opmerking, dat niet verge ten moest worden dat de Sovjet-Unie en Frankrijk een vriendschapverdrag hebben, dat kan dienen als basis voor verbeterde betrekkingen. Over de Duitse kwestie zeide Malenkof, dat de politiek, gericht op het insluiten van Duitsland „in agressieve bloks", los gelaten moest worden. "De Sovjet-Unie heeft in de oorlog tegen het fascisme geen bloed vergoten om het Duitse militairisme te doen herleven. De Sovjet-Unie zal al les doen om de (Oost) Duitse democra tische republiek te steunen en te helpen". Sprekend over de Juni-opstand in Duits land zeide de premier, dat, „indien de Sovjet-Unie geen bewijs van vastberaden heid had gegeven, er een ernstig con flict had kunnen ontstaan". Ten aanzien van de ondertekening van de wapenstilstand in Korea zeide Malen kof, dat de volkeren van de gehele we reld dit met de grootste vreugde hebben toegejuicht en dat zij dit terecht beschou wen als een overwinning van de vrede lievende krachten. De Sovjetrussische re gering heeft besloten een milliard roebel uit te trekken voor hulp aan Korea. De Koreaanse wapenstilstand opent vol gens de premier de weg voor normalise ring van de betrekkingen tussen alle vol keren van het Verre Oosten, vooral tus sen de Sovjet-Unie en Japan. „Er zijn échter grote belemmeringen doordat de Ver. Staten de naoorlogse verdragen heb ben geschonden en Japan tot een wapen plaats hebben gemaakt". Japanse pogingen om op eigen benen te komen staan, zouden de steun der Sovjets hebben. Als Tokio stappen zou doen ter hernieuwing van de betrekkingen met de Sovjet-Unie, zou dit zowel door de Sov jet-Unie als door de volksdemocratieën welkom geheten worden. gedeelde bom is halve bom Premier Malenkof gaf tenslotte een overzicht van een nieuw regeringspro gram voor de productie van verbruiks goederen. „De regering bereidt een gro te inspanning tot dit doel voor", zeide hij. De begroting noemde hij „een grote stap in de richting van de opbouw van het communisme in de Sovjet-Unie". Zij is volgens hem een bewijs van de po litiek van de regering om tot een gesta dig groeiende nationale economie teko- men. Volgens spreker kan het vijfde vijfjaren plan een verhoging van de productie van verbruiksgoederen met 65 proée"nt per 1955 in vergelijking bet 1950 toestaan. Men be schikt over de middelen hiertoe, doch toe gegeven moet worden, dat de kwaliteit niet altijd is zoals zij zijn moet. „Er moet ernstig naar gestreefd worden, deze te kortkomingen te verbeteren. Ook is het huidige productiepeil van de landbouw niet in overeenstemming met de toegeno men technische uitrusting en de mogelijk heden van het systeem. Binnen twee a drie jaren moet er overvloed van voedsel zijn voor de bevolking en van grondstoffen voor de lichte industrie", aldus berekende de premier. Nadat Malenkof zijn rede had gehou den, werd de zitting van de Opperste Sov jet, die vier dagen had geduurd, gesloten. De staatsbegroting voor 1953 werd goed gekeurd en alle tussentijds genomen be slissingen van het presidium van de Op perste Sovjet, met inbegrip van die be treffende het ontslag vr.n Beria, werden bekrachtigd. Het nieuws, dat de Sovjet-Unie over het geheim van de waterstofbom beschikt, heeft natuurlijk over de gehele wereld tenzeerste de aandacht getrokken. In Washington heeft het echter minder sensatie veroorzaakt dan de boodschap van president Truman in 1949, waarin deze mededeelde dat in de Sovjet-Unie een atoombom tot ontploffing wgs gebracht. Hieruit schijnt men te mogen afleiden, dat deskundigen deze ontwik keling in de lijn der verwachtingen vonden liggen. Enkele geleerden erkenden, dat uit de jongste in Washington ontvangen berichten over de vorderingen der Sovjet-Unie op het gebied der kernphysica reeds eerder de veronderstelling viel op te maken, dat Sovjet-geleerden de nodige theo retische kennis voor de ontwikkeling van de waterstofbom bezaten. President Eisenhower, die op het punt stond om met vacantie te gaan, werd Zaterdag direct van Malenkof's mededelingen op de hoogte ge bracht. Hij weigerde ieder commentaar, maar is, zoals het plan was, ver gezeld van zijn echtgenote en een aantal medewerkers naar Colorado vertrokken, waar hij vier weken denkt te blijven. Ook de commissie voor atoomenergie vond het nog te vroeg voor een officieel commentaar. In Washington gelooft men, dat als ge volg van Malenkof's verklaring president Eisenhower wellicht binnenkort een ver klaring over atomische en waterstofwa pens zal afleggen. Onlangs verklaarde de president te geloven, dat meer inlichtingen over de ontwikkeling op dit gebied aan het volk dienden te worden gegeven en dat er een grotere uitwisseling van gege vens tussen de Ver. Staten en zijn bond genoten diende te bestaan. De secretaris-generaal van de Ver. Na ties Hammarskjoeld vindt dat de bekend making van Malenkof alleen maar de na druk legt op de noodzaak om dergelijke wapenen onder controle te plaatsen. Het strand langs de Noordzee leek gisteren een krioelende mierenhoop van tienduizenden mensen, die de icarmte van de zon en de verkoeling van het water zochten. Foto boven: de drukte aan het Bloemendaalse strand. Onder: waar kan een Neder landse jongen zijn fantasie over de scheepvaart en het varen beter uit leven dan aan het strand1 Hij schept daar zijn havens, kanalen en dijken en maakt met zijn boot de stoutste tochten. Deze drie jongens hebben een stil plekje opgezocht en hebben nauw- lijks aandacht voor hun omgeving. Ze gaan geheel op in hun spel. 't Meisje daarentegen heeft kennelijk minder belangstelling voor dit „mannen werk". Ook in Parijse kringen heeft de verkla ring van Malenkof een levendige belang stelling, maar geen sensatie verwekt. Men was op het eerste gezicht getroffen door de zorgvuldigheid, waarmede Malenkof opnieuw de vredelievende bedoelingen van de Sovjet-Unie heeft uiteengezet. Ook was opgevallen de heftige toon van de Russische regeringsleider jegens de Ver. Staten. Men realiseerde zich, dat deze toon verschil de van die van de andere redevoeringen van Malenkof sedert Stalin's dood. In officiële Britse kringen wilde men nog geen commentaar geven op de rede van Malenkof. In politieke kringen was men van oor- dee,l, dat Malenkof, zonder er iets nieuws aan toe te voegen, de politieke lijn heeft bevestigd die na Stalin's dood werd ge volgd. éi De rede van Malenkof zou bedoeld zijn om het Russische volk gerust te stellen, de oorlogspsychose weg te ne men en de reorganisatie van bepaalde terreinen van de Sovjet-economie aan te moedigen, in het bijzonder de landbouw, aldus meent men in deze kringen. Het spoorwegverkeer in Frankrijk is Zondag bijna overal hervat. Wat de post en telefoonverbindingen betreft, was de toestand chaotisch. Interlocale gesprek ken konden, afgezien van automatische gesprekken, nog steeds niet gevoerd wor den. Maandagochtend moesten militairen de eerste post na vijf dagen bezorgen. De postbeambten, die Zaterdagavond te Parijs hebben vergaderd, hebben een parig besloten de staking voort te zetten „totdat genoegdoening is verkregen". Het merendeel van het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven is in de nacht van Zaterdag op Zondag weer aan het werk gegaan. Volgens de bond van postbeambten zijn meer dan 200.000 leden van de bond nog niet aan het werk gegaan. Het Franse ministerie voor posterijen, telegrafie, en telefonie heeft Zondag avond bekendgemaakt, dat alle employè's, die Maandag niet aan het werk zouden gaan, zouden worden ontslagen. Aan de acht belangrijkste postkantoren in Parijs zal Maandag weer post, bestemd voor het buitenland, worden aangenomen, aldus de bekendmaking. Het vertrek en de aankomst van de in ternationale treinen van en naar Frank rijk geschiedt weer normaal volgens de dienstregeling. Koning Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft de Franse regering medege deeld, dat hij uit de Franse Unie zal tre den, indien Cambodja per 1 September geen volledige onafhankelijkheid heeft verkregen. Dit ultimatum is, aldus de koning, in een op 27 Juli gedagtekende nota aan Par|js toegezonden De radiozenders Hilversum I en II z|jn Zondagmiddag om 15.08 uur plotseling uit gevallen. ZÜ bleven niet minder dan 36 minuten uit de aether ten gevolge van een storing in het net van het Utrechtse elec- triciteitsbedr|jf (PUEM), waardoor de spanning wegviel. Ook het zenderpark tn Lopik is daardoor van stroom verstoken geweest. De programma's in de studio's te Hilversum werden normaal voortgezet ten behoeve van de radiocentrales, die via lijnverbindingen worden gevoejd. Zaterdagavond om even voor achten was ook de noodzender Hilversum I uitgevallen, waarvan gebruik wordt gemaakt tijdens de periode van revisie der beide andere zenders. Deze storing werd veroorzaakt door het uitvallen van een eindlamp, welk Sovjet-Unie goede betrekkingen met I euvel in ongeveer een .kwartier verholpen haar naburen wenst te bewaren. Hij I was. Dp iacht op het geheim van de atoombom en later van de waterstof bom heeft met alleen duizenden geleerden maar ook duizenden spionnen aan het werk gezet. Een spionnagenet, dat het uitgebreidste is dat de wereld ooit heeft gekend, werd over geheel de aarde uitgespreid. Enkele van de spionnen onder wle0drH^,lau® Fuchs en de Rosenbergs, werden gegrepen en veroordeeld, _f_u betekende slechts, dat er enk?le schakels waren verwijderd. Het valt niet te betwijfelen, dat de Sovjet unie dank zij deze spionnage vele jaren van onderzoek heeft uitge- £PIn ridQ49 deed president Truman in een dramatische rede de mededeling, dat er in de Sovjet-Unie een atoombom was ontploft. Dit werd later van Sovjetrussische zyde bevestigd. Amerikaanse*1^?* 5et koraa^e^an(^ Eniwetok in de Stille Oceaan d^L^Xèld zoufln 1^" pr06Ven Fê nomen, die, aldus werd officieel medegedeelü, ^n bUdragen aan het' onderzoek in verband met de waterstöf^m ^gemeen werd aangeno men dat reeds een waterstofbom, die atuKM maaprachtiger zou zijn dan de atoombom welke in 1945 Hirosjima verwoestte, tot ontploffing was gebracht. Thans zou dus ook de Sovjet-regering over het geheim van dit vreselijke wapen beschikken. h Slechts enkele atoomgeleerden vragen zichafof et el_waar-is wat Malenkof heeft beweerd, doch de meesten denkener »™ersover-Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie joor atoom*zeide: „W|j hebben nooit geloofd, dat het de Sovjet-Unie met mogelyk zou 'zijn een waterstofbom te vervaardigen". Het K.N.M.I. deelt mede: Boven grote delen van Europa heerste tijdens het weekeinde zonnig en vrij warm zomerweerdat veroorzaakt werd door een uitgebreid gebied van hoge luchtdruk. Alleen in de Povlakte kwa men zware regen- en onweersbuien voor onder invloed van een storing, die Zater dag over Frankrijk trok en ook daar op tal van plaatsen onweer veroorzaakte. Grote hitte kwam echter nergens voor met uitzondering van Spanje waar dage lijks maximumtemperaturen van bijna J,0 graden worden gemeten. Elders bleef het kwik vrijwel overal beneden 30 graden. Ondertussen heeft de algemene lucht drukverdeling boven de oceaan zich zo danig gewijzigd, dat de aldaar heersende depressieactiviteit zich geleidelijk naar Noord-West Europa gaat uitbreiden. Ons land blijft zich daarbij op de grens be- De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft Zaterdagochtend Seoel verlaten om naar Tokio te gaan. Langs de straten op de weg naar het vliegveld ha den zich dui zenden Koreanen geschaard, die wuifden met vlaggen enDulles de traditionetc Koreaanse groet van „nog tienduizend jaar gelukkig leven" brachten. Op het 1 vliegveld werd de Amerikaanse minister uitgeleide gedaan door president Syngman Rhee en het gehele Zuidkoreaanse kabinet Voor de Japanners had Dulles een ver rassing. Hij deelde na zijn aankomst te Tokio mede, dat de Ver. Staten de rech ten ten aanzien van de Amani- en Osji- ma-eilandengroep aan Japan zullen over dragen. Amerika behoudt echter het toe zicht op andere voormalige Japanse eilanden om redenen van veiligheid zo lang de internationale spanning duurt. Dulles heeft besprekingen gevoerd met de Japanse premier, Josjida. Later liet hij zich door de directeur van de Bank van Japan voorlichten over de Japanse moeilijkheden op financieel en economisch gebied. Zondagmiddag vertrok Dulles per vlieg tuig uit Tokio naar Washington, waar hij Maandagochtend arriveerde. d&SQ&s-- pssi.:™- Vlak voor het vertrek van het s.s. „Cot- tica" van de K.N.S.M. uit de Amsterdamse haven naar de West, heeft de hoofdstede lijke recherchedienst/douane aan boord van dit schip een omvangrijke smokkel- zaak van Nederlands zilvergeld naar Suri name en Curacao ontdekt en als verdach ten 2 der bemanningsleden gearresteerd. Honderdduizenden oude, overigens nog geldige Nederlandse dubbeltjes met het hoogste zilvergehalte voor een bedrag van enkele tienduizenden guldens, werden na een intensieve visitatie van het schip op diverse schuilplaatsen gevonden en in be slag genomen. De „Cottica" werd aan een speciaal on derzoek onderworpen, nadat de recherche dienst door bepaalde waarnemingen arg waan had gekregen. Na geruime tijd zoe ken werden de dubbetjes aangetroffen, verstopt in balen geraffineerde suiker, als ook in geheime bergplaatsen in de hutten der twee in hechtenis genomen leden der bemanning. In hun hutkasten troffen de rechercheurs speciaal aangebrachte dub bele bodems aan, waartussen duizenden dubbeltjes waren verstopt. De gearresteerden z|jn een slager uit Amsterdam en een banketbakker uit Rot terdam. Beiden zfln ongeveer 26 a 27 jaar oud en oefenden aan boord van de „Cot tica" hun beroepen uit als leden van de bemanning. Na een verhoor deelde de recherche- dienst'douane mede, dat de mannen van plan waren het zilvergeld in Curacao en Suriname van boord te smokkelen. De rechercheurs hebben nog huiszoeking verricht in de woning van de gearresteerde slager, die in Amsterdam-Zuid woont. Ook daar troffen zij nog voor enkele duizenden guldens aan dubbeltjes aan, die eveneens in beslag zijn genomen. De verdachten hebben naar de re cherche desgevraagd mededeelde de dubbeltjes op normale wijze bij banken of postkantoren tegen afgifte van bankpapier verkregen. Gisterenmiddag van 14.15 tot 15.42 uur is door het uitvallen van de Peguscentrale het treinverkeer in de gehele inspectie Utrecht gestoord geweest. De krachtstroomvoorziening op de bo venleiding en de stroomvoorziening voor de knipperlichten, lichtinstallaties, elcc- trisch bediende overwegen en lichtseinen is uitgevallen. ï»e bovenleiding kreeg na korte t|jd wee droom door overschake ling op de ce. irale Nijmegen. Hierdoor konden de treinen weer rijden, z|j het met een vertraging van 10 tot 35 minuten. vinden van een nieuw gebied van hoge luchtdruk, dat zich over de golf van Biscaye uitbreidt en depressies die ten Noorden daarvan naar het Oosten trek ken. Of deze depressies hun invloed ook tot ons land zullen uitbreiden, is nu nog niet met zekerheid te zeggen, maar men moet er wel rekening mee houden, dat het weer een iets minder rast karakter zal krijgen dan het de laatste paar dagen heeft gehad. De meer dan tweehonderd man, die met al de kracht, die zij bezaten hebben ge zwoegd om de opening in de inlaagdijk achter de oude zeedijk tussen Zierikzee en Schelphoek dicht te krijgen, hebben succes gehad. Het water had daar een verval van anderhalve meter gekregen, wat natuurlijk het werk ten zeerste be moeilijkte. Zinkstukken werden b.v. zon der meer stuk geslagen. Met klei ging het ook al niet en toen heeft men het met stenen geprobeerd. Dat ging! Om half drie Zaterdagmiddag had men het gat er is daar vroeger een brug getje geweest dicht en toen ging men aan de slag om het geval te versterken. Het gat dat verleden week in de oude z'eedijk is gevallen, blijft station- nair. Er hebben zich geen nieuwe afka- velingen voorgedaan. Men vreest echter, dat met het dichten van deze 100 meter brede opening zeker wel een maand ge moeid zal zijn. Indien zich tegenslagen voordoen zal het werk nog aanmerkelijk meer tijd vergen. Men hoopt evenwel het herstel te kunnen verstellen, indien men de beschikking krijgt over meer kranen. Thans liggen er tussen de oude zeedijk en de inlaagdijk vier, die zijn ingeschakeld bij de versterking van de Zaterdagmid dag gedichte opening in de inlaagdijk. Zij zullen ook worden gebruikt bij de herstelwerkzaamheden van de oude zee dijk. Er is thans ook een dragline gear riveerd, die behulpzaam zal zijn bij de verstérking van de inlaagdijk, die nog allerminst veiligheid biedt voor het pol derland. De sleepboten „Ebro" en „Oceaan" heb ben Zaterdagmiddag wederom een cais son uit Engeland aangevoerd, bestemd voor het dijkgat Schelphoek. Er liggen daar thans vijf a zes caissons gereed voor de defintieve dichting van het gat. De indertijd op de punt van de Onrust gestrande caisson ligt nog steeds muurvast. Alle pogingen om het gevaarte los te slepen zijn tot nu toe mislukt. Zaterdagavond was het maanlicht schaars en daardoor heeft een reiger wel licht ook de draden van het 50 kilovolt- P.E.N.-voedingsnet voor het Gooi tussen Diemen en Weesp niet gezien, met het noodlottige gevolg, dat het arme beest om streeks tien uur tegen de dragen vloog: twee felle lichtflitsen die tot in Amster dam-Oost werden gezien en op hetzelfde ogenblik zat Weesp in het donker. De Amsterdammers uit Oost bemerkten slechts een voorbijgaande flikkering van hun lampen. Tot kwart over tien heeft Weesp het zonder licht moeten stellen. Toen was men er in geslaagd de stroomvoeding uit de richting Amsterdam over te schakelen op de reservevoeding van Naarden uit. Dit schaarse maanlicht belette de tech nici van de P.E.N. Zaterdagavond ook het defect op te sporen en te herstellen. Men dacht, dat er er een defect was aan een of meer isolatoren. Gisteren werd de oorzaak van de sto ring echter ontdekt: technici vonden in de Bijlmerpolder bij Duivendrecht de ver brande resten van de reiger In de derde klasse van de 520e staats loterij is een prjjs van 35.000 uitgeloot. De pr|js is gevallen op nr 14759.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1