De gemobiliseerden Zondag ^Horizontale Infiltratie-pogingen van de Commando's boekten succes hadden Dienst" Weer twee Oostduitse leiders aan de kant gezet Ernstige verkeersongelukken Premier van Kasjmir afgezet en gearresteerd Mgr Ariëns in Maarssen herdacht OIRSCHOT HULDIGDE ZIJN PATERS MONTFORTANEN 1 Tunesië onveilig Groene Baretten maakten verbindings wagen buit Drietanders terug naar mobilisatie-centra Preek over Barmhartige Samaritaan Beiden waren langer dan 25 jaar communist Vijf doden en drie zwaar gewonden Autobus greep ver moeide dame Een rokertje voor jarige directeur Conflict over de verhouding tot India en Pakistan In Enschede eerste steen gelegd voor gedacli tenisker k „Vliegende verhuis wagen" verongelukt Scholastikaat vijftig jaar op Bijstervelt gevestigd MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Nijpend krantentekort Enkele pelotons vernietigd Zwaar op de maag LOF VAN DE GENERAAL Bossen in Noord-Limburg weer verlaten Laatste loodjes Soldaat Drietand Geheugen stunt NIET LANGER NOODZAKELIJK KWAAD! Trans op prettige, vlugge ivijze gedaan „DE WITTE VOGEL" IN HET KOMEND SEIZOEN INTERNATIONAAL CONGRES VOOR RELIGIEUS TONEEL Jongen viel onder vrachtauto 'dr Ariëns. Te Enschede Twee Amsterdammers ver ongelukt Autobus kantelde in sloot Negen en twintig inzittenden vermist Talrijke politieke aanslagen „MINNESTRELEN" NAAR HET RAMPGEBIED BELGISCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT GRONINGSE STUDENTEN HEBBEN EIGEN ARTS Noorse iconingen voor het rampgebied (Van onze gemobiliseerde verslaggever) ZONDAGAVOND, ergens te Velde De „stad in liet bos verliest langzamerhand baar aanzien; reeds liggen vele tenten weer opgevouwen bij de wagens, verdwijnen stilaan de bordjes aan de bomen, die de zoekenden in deze militaire doolhof wegwijs moesten maken, duidt slechts nog wat omgewoelde grond de plaatsen aan waar hier, alom in bet rond, de scbuttersputten lagen. De Drietanders beginnen zich voor te berei den op bet vertrek, dat morgen, vroeg in de ochtend, zal plaatsvinden. Vandaag echter heette bet, voor de 20.000 man in de bossen van Noord Limburg: „horizontale Dienst en deze opdracht werd op liet zachte mos in de schaduw van de denncbomen door het gemobiliseerde leger met grote toewijding uitgevoerd maar gaan lopen. Maar dat vond zijn oor zaak in de tijding, die was binnengekomen, dat de moeder van een van de jongens een sergeant uit Maastricht ernstig ziek geworden was. Terstond had hij toen zijn jeep ter beschikking gesteld en enige uren 'ater was de sergeant al thuis geweest. De majoor met de witte boord aal moezenier P. A. de Bont uit Helmond is erg populair bij de mannen. Toen hij onlangs tijdens een maaltijd ons in het bos kwam verrassen, hoorden we hem zeg gen: „Daar ben ik dan en smakelijk eten Ik ben wel een Capucijn maar ik hoop, dal ik jullie niet zo zwaar op de maag va,l als die witte bonen. Met de dominee had de aalmoezenier op het nabijgelegen dorpsstationnetje enkele kranten weten te bemachtigen. „We heb ben in deze dagen meer journalisten dan kranten gezien" zeggen de jongens in het bos, „en we zouden toch ook graag weten wat er allemaal precies gebeurt!" Ze heb ben gelijk. „Uit mijn budget kan ik de hele lec tuurvoorziening niet bekostigen", zegt de Aal nog. „Jammer, misschien weet men dit bij een volgende oefening beter te regelen". De infiltratie-pogingen van de com mando's zij staken Vrijdagnacht op ver schillende punten zwemmend en met boot jes de Maas over blijken een groot succes te zijn geworden. Op verscheidene plaatsen aan de linker oever werd het in gegraven leger door hun komst volkomen verrast. (Blijkbaar had de vanwege de radio-reportage luidruchtige overtocht bij Arcen de aandacht bij velen afgeleid, zodat achteraf deze operatie dus ook wat di, punt betreft in ruime mate haar nut heeft gehad). De infiltratie-groepjes slaagden er welis waar niet in een staf-officier te ontvoe ren de commando-kapitein won dus zijn weddenschap maar wèl werden enige pelotons in het stellingengebied „vernie tigd" en slaagden de Groene Baretten er bovendien in een complete verbindingswa gen van de Drietand buit te maken. Hierin troffen zij een lijvige stapel papieren aan, die de -schema's van de operatie bleek te bevatten. zodat men niet meer naar en krijgt ook de veelgeplaagde „soldaat Drietandrust In het schilderachtige dorpskerkje, waar het vanmorgen „groen" zag van de mili tairen, preekte „de aal" over de parabel van de Barmhartige Samaritaan. Dit was niet zozeer omdat het Evangelie van de volgende week Zondag die vertelt, als wel omdat hij enkele dagen geleden aan den lijve had ondervonden hoe de man tussen Jerusalem en Jericho zich moet heb ben gevoeld, toen men hem zonder hulp te bieden, langs de kant van de weg liet liggen. De aalmoezenier immers had, zoals we reeds eerder schreven, toen we ons in colonne van het mobilisatie-centrum naar dit bos begaven, panne kregen met zijn jeep. „Het hele convooi passeerde me en iedereen liet me met die lekke band staan", vertelde hij later lachend, „en er moest een „man uit Samaria" in dit geval een in het geheel niet aan de oefening Drie tand deelnemende militair bij te pas ko men om me uit de nood te helpen! Van daar het onderwerp van mijn preek van vandaag". Gezien de aandacht, die er vanmorgen tijdens de preek voor de woorden van de Aal bestond, geloven we, dat hij morgen vroeg, tijdens het transport, wel vier lekke banden tegelijk kan krijgen zonder in nood te geraken. Want later op die pech-dag, toen de band weer was gerepareerd, was de Aal toch „Het is niet mogelijk met een heden van enige betekenis te in filtreren in een linie, zoals Vrij dag en Zaterdag door de derde di visie langs de Maas was ingeno men". Deze conclusie heeft de commandant van de derde divisie, generaal-majoor J. G. Warringa, na afloop van de „oefening-Drie tand" Zondagmiddag tijdens een gesprek met journalisten in zpn commandowagen medegedeeld. Genraal Warringa zeide, dat ook tijdens de veldoefening de prestaties van zjjn troepen zijn verwachtingen hebben overtrof fen. Niet in de laatste plaats is dit te danken aan het enthousiasme, waarmee de manschappen van hoog tot laag hun taak hebben verricht. Naar hij nog mededeelde, was bij de proefmobilisatie verleden week Dinsdagavond 96 pet van het personeel van de derde divisie in de mobilisatie-centra aanwezig. Ongeveer twee procent had vrij stelling gekregen en naar schat ting één procent verbleef in het buitenland en behoefde dus niet op te komen. De opzettelijke af wezigheid was dan ook zeer gering. (Telefonisch van onze gemobiliseerde verslaggever) Maandagmorgen, ergens te velde. Commando's klinken, motoren loeien. terwyi de ochtendzon langzaam hoger klimt is het Drietand-leger beginnen te trekken. Vaarwel bos. dat nu weer ver achter ons ligt en waarin slechts wat „ge kraakte" boompjes erop wyzen, dat hier eens de Drietand woonde. Het is druk op de wegen, weer overal lange colonnes, weer overal wit-gehelmde M.P.,s, die dc kronkelende rupsen op hel goede pad dirigeren. Het „verkeersbrein" in Den Bosch werkt weer op volle toeren. Burgerverkeer is er weinig; de weggebrui kers hebben de waarschuwing van de Chef van de Generale Staf blykbaar goed ter harte genomen. Bij de „gemobiliseerde" scholen, waar een steeds toenemende bedrijvigheid begint te heersen, wordt het krijgsmateriaal uil geladen. Toen het werd uitgereikt was het veelal nieuw, nu draagt het duidelijk de sporen van de strijd. De bevolking van het stadje ontvangt de militairen vriendelijk; „hoe was het aan het front?" De eerste dagen zal het nog wel druk blijven in het gastvrije plaatsje binnen welks muren de Drietanders er varen, dat niet altijd de laatste loodjes het zwaarst wegen. Nadat bekend was geworden, dat het treinverkeer in de Franse hoofdstad dat tengevolge van de stakingen was lamgelegd weer hervat zou worden, verdrongen zich Zaterdag duizenden toeristen voor de hekken van de stations. Hier zien we de menigte voor 't station Saint Lazare, zich verdringen om de perrons te be treden. Politiemannen zorgen voor n ordelijk verloop. de bedoelingen van de tegenstander be hoefde te gissen. Gistermiddag, tijdens een tegenaanval van de Drietanders, werd het stellingenge bied afdoende gezuiverd zodat wij hier in het bos onze „horizontale Dienst" met een gerust hart kunnen verrichten. Lui uitgestrekt in de zon ligt een groepje mannen te kaarten. Eindelijk een verzetje na de opwindende actie-dagen. Het zwaar ste zit er gelukkig op. De tocht van mor gen, verwacht men, zal wel meevallen en in de mobilisatie-centra rest dan alleen nog maar het schoonmaken en het inleve ren van het materiaal. Daarna zal deze oefening Drietand alleen nog maar blijven voortleven in de reusachtige papierwinkel, die om dit gebeuren is opgebouwd. En zal ook die ongelukkige soldaat hij vroeg ons uitdrukkelijk zijn naam niet te noe men! die vanwege zijn zwaar geha vende gebit door zijn kameraden tot „Soi- daat Drietand" was uitgeroepen en het derhalve in de afgelopen dagen zwaar te verduren heeft gehad, eindelijk rust krijgen. De verslaggever te velde „organiseert", met enig geluk een messtinnetje vol water. Hij wil alvorens hij deze regels in de dichtstnabij gelegen nederzetting zal pro beren „weg te krijgen", zelfs met de dappere jeep duurt dat altijd nog wel een half uur zich een beetje menswaardig uiterlijk trachten te verschaffen en hel groezelige gelaat onder de „pelopperpet" met het scheermes te bewerken. „Heb je een goed geheugen voor gezich ten?" vraagt de soldaat aan wie hij kort geleden zijn scheespiegel leende. ,,'t Gaat", „Nou, 't zal wei moeten want ik heb zojuist je spiegel gebroken!" De omstanders lachen, met de blikjes geconserveerd voedsel is het hier te velde vooral ook de soldateske humor, waaruit de Drietanders hun kracht putten. Volgens het blad van de Amerikaanse hoge commissie in Duitsland, de „Neue Zeitung", is de Oostduitse waarnemende minister van buitenlandse zaken, Acker- mann, ontslagen wegens „steun aan tegen de partü gerichte activiteit Ook Else Zaisser, de minister van onderwijs en echtgenote van de onlangs ontslagen mi nister van staatveiligheid \\ilhelm Zais ser, zou zijn ontslagen. Van communistische zijde is nog niets omtrent het beweerde ontslag van Ackermann en Else Zaiser gepubliceerd. Wel heeft het Oostduitse persbureau Za terdagavond het ontslag bekend gemaakt van Jendretzky als eerste secretaris van de communistische partij in Oost-Ber- „J'"1; Jendretzky en Ackermann werden op 27 Juli vervallen verklaard van hun hoe danigheid van candidaat-lid van het po litieke bureau der Oostduitse politieke partij. Ackermann is thans 48 jaar. Hij trad in 1920 tot de communistische partij toe. In dc Spaanse burgeroorlog maakte hij deel uit van dc internationale brigade. Gedu rende de tweede wereldoorlog was hij in de Sovjet-Unie. Else Zaisser, thans 49 jaar, is reeds langer dan 25 jaar lid van de communistische partij. Zij was van 1936 tot 1948 in de Sovjet-Unie. De Sovjet-hoge-commissaris in Duits land, Semjonof, heeft Zaterdagavond zijn Britse collega, Kirkpatrick, op diens af scheidsreceptie bezocht. Dit was de eer ste keer, dat Semjonof sedert zijn benoe ming tot hoge commissaris op 29 Mei in West-Berlijn is geweest. Hij bracht zeven hooggeplaatste medewerkers mede. De Russen bleven ongeveer een uur. Semjonof legde een half uur beslag op Kirkpatrick. Hij was erg vriendelijk en charmant aldus ooggetuigen. De voedseluitdeling In West Berlijn Is gisteren voortgezet. De Oostduitse auto riteiten lieten 't verbod van verkoop van spoorkaartjes naar Berlijn zonder aan kondiging weer in volle strengheid toe passen. Zoals gemeld was het sinds ver leden week Woensdag verslapt. Het ge volg was, dat het aantal etenhalers giste ren heel wat geringer was dan op de vo rige dagen. Men schat het aantal uitge deelde pakketten op 60.000. Het totaal aantal, sinds 't begin van de actie, over schrijdt de 2 millioen. Advertentie Is het wel tot iedere Nederlandse huis vrouw doorgedrongen, dat er nu een nieuw middel uitgevonden is om het huishoudelijk werk te vergemakkelijken en veraangenamen? Dat het thans afge lopen is met het dagelijks geploeter aan de afwas en een keuken vol vuil vaat werk, waaraan vaak geen doorkomen schijnt? Want waar Castella Vaatwas, het nieuwe afwasmiddel van de Castella- fabrieken, in de keuken de scepter zwaait, is de huisvrouw in een oogwenk door deze rijstebrijberg heen. Een lepel Castella Vaatwas en U hebt teilen vol actief schuim, dat alle vet en vuil doet ver dwijnen als sneeuw voor de zon en waar uit de hele afwas glanzend en flonkerend te voorschijn komt. En voor ze het weet. zit de huisvrouw weer gezellig in de huis_ kamer en kijkt -tevreden en dankbaar naar haar fluweelzachte handen, die geen enkel spoor vertonen van de grote afwas. Want d.t wondermiddel (25 et. per pak) is niet alleen ideaal voor de vaat, maar heeft ook voorgoed een einde gemaakt aan de ruwe „afwashanden". Dini de Neef, die tut 15 Juli verbonden is geweest aan 't cabaret van Wim Son- neveld en voordien aan het Vrije Toneel van Cor Ruys, is met ingang van het nieuwe seizoen door „De witte vogel" ge ëngageerd. Het tableau de la troupe voor het seizoen 1953—1954 is nu definitief vastgesteld. Het bestaat uit de dames Tijl Ennis, Pim Mallan, Dini de Neef, Elly Prinsen Geerlings-Bakker, Anke Smit. Tanne Wierts en de heren Eduard Bauer, Piet Romer, Albert van Vegte en Kees Waterbeek. De leiding blijft berus ten bij Rolf Petersen. Als gastregisseur zal Cruys Voorbergh zÜn medewerking verlenen. Op uitnodiging van het gemeentebe stuur van Hoboken (België) zal „De wit te vogel" op 30 Augustus in het stads park aldaar een voorstelling geven van „Het wonderpaard van' Marjolijntje". Deze voorstelling wordt gevolgd door een serie schoolvoorstellingen in verschillen de Belgische steden. Van 12 tot 17 Augustus zal te Brugge een internationaal congres voor religieus toneel worden gehouden. Behalve studie bijeenkomsten zullen er ook toneelopvoe ringen zijn, zowel in de open lucht als in de stadsschouwburg. Het congres is ge organiseerd door katholieke Vlaamse en Franssprekende toneelorganisaties. De W. werden ernstig gewond in een zie kenhuis te Goes opgenomen. De autobus, die werd bestuurd door de Tussen de Kleverlaan en de Kennemer- I heer C. K., vervoerde arbeiders van de straat fietsten om half tien de 24-jarige j Kon. Mij „De Schelde" van de zogenaamde In het afgelopen weekend zijn verschei dene Nederlanders in binnen- en buiten land slachtoffer geworden van diverse ver keersongevallen, waaronder enkele tra gische. Zo raakte in Amstcnrade mevrouw B., die de gehele nacht bij haar ernstig zieke schoonmoeder had gewaakt, toen zjj Za terdagochtend tegen het aanbreken van de dag naar huis terugkeerde met haar fiets onder een autobus. Zjj was op slag dood. Mevrouw B. wilde bjj het nieuwe kruis punt aldaar de weg naar Brunssum in slaan, toen zij door een haar achterop ko mende bus van de firma Gieien uit Hel den-Beringen werd gegrepen met het ge noemde noodlottige gevolg. Zaterdagmorgen gebeurde op de Scho- terweg te Haarlem eveneens een tragisch ongeluk. l)e heer P. F. M. Dellaert, directeur van de luchthaven Schiphol, vierde Zaterdag zijn zestigste verjaardag. Namens de directie van de K. L. M. bood de heer C. C. Steensma de jarige (rechts) een gro-le kist sigaren aan. De premier van Kasjmir, Ab doellah, en de minister van finanicien Mirza Afzal Beg, zijn op bevel van het staatshoofd ontslagen en gearresteerd, te zamen met 28 andere vooraanstaande per sonen. Er werd onmiddellijk een premier benoemd. De achtergrond conflict tussen de beide ministers e staatshoofd is gelegen in het verschil. inzicht omtrent de toekomst van Kasjmi Zoals men weet, wordt deze staat door India en Pakistan betwist. India heeft er de meeste invloed. Ex-premier Abdoellah wilde het land ook van deze band losma ken en van Kasjmir een onafhankelijke staat maken. De meerderheid van de re gering was echter voor bestendiging van de verhouding tot India. Er rezen de laatste tijd steeds ernstige conflicten in de boezem der regering, al- ke kringen, te denken. dus een officiële mededeling, en hieraan is thans door het staatshoofd een einde ge maakt. Aangezien het uitschakelen van de op positie India niet onwelgevallig kan zijn, werd direct gesuggereerd dat premier IN en roe van India een vingerwijzing tot m®a!resel had gegeven. Het gevolg was, dat er direct in Pakistan betogingen tegen deze beweerde inmenging werden gehouden. B De belangstelling voor de traditionele jaarlijkse herdenking van mgr Alphons Ariëns' sterfdag te Maarssen, die sinds 1948 enigermate teas ge slonken, heeft zich op het gisteren gehouden 25e jaargetijde schitterend hersteld. Van heinde en verre waren de deelnemers uit alle oorden van het land per trein, met auto's en autobussen naar Maarssen getrokken om dc 25e verjaardag van Ariëns zalig afsterven te vieren. Zo werden er auto bussen uit Enschede, Breda, Amsterdam, Wateringen e.a. plaatsen opge merkt, die een groot aantal Ariënsvrienden afzetten in het. pittoreske dorpje aan de Vecht, mild door een stralende zomerzon beschenen en versierd met vele vlaggen als gold het een heuglijk feest. De regering van India heeft de beschul- digmg van de hand gewezen, maar de wij ze waarop de nieuwe premier van Kasjmir zich in een radio-rede aan het volk voor stelde, namelijk door^ zich fel tegen een .- band met Pakistan uit te spreken en zich j Nederland veel consequente, te verklaren voor „autonomie binnen delen meer dan middelmatige 0 Indische Unie", geeft, aldus menen politie- moge schenken, naar het voorbeeld van Te half elf arriveerde Z.H. Exc. mgr dr B. J. Alfrink aan de pastorie, vanwaar hij door een stoet van bruidjes tussen een haag van padvinders naar de stamp volle parochiekerk werd geleid, waar de geestelijkheid met mgr Rientjes aan het hoofd hem met het gebruikelijke litur gische ceremoniëei ontving^ Onder de zang van het „Ecce Sacerdos Pontifex" van Herman Strategier begaf de stoet zich naar het feestelijk versierde priesterkoor. Bij het opdragen van de pontificale Hoogmis werd mgr Alfrink geassisteerd door een aantal priesters, .die eertijds als kapelaan in Maarssen werkzaam zijn ge weest. Als presbyter assistens fungeerde deken J. Leisink uit Breukelen; troon- diakens waren de pastoors R. Peters uit Rijssen en E. Jagers, bouwpastoor van de Ariëns-gedachteniskerk te Enschede. Als diaconi ad missam fungeerden prof. J. Prein, president van het groot-seminarie Rijsenburg en pastoor A. v. Hofslot uit Workum. Als ceremoniarius trad op de weleerw. heer T. Roorda, secretaris van het aartsbisdom, terwijl de lagere func ties werden verricht door theologanten van Rijsenburg. Het parochiële zangkoor voerde onder leiding van de heer A. Weerdin de drie stemmige Missa Pontificalis van Perosi uit. De feestpredicatie werd gehouden door de zeereerw. heer drs W. Verhoeven uit Enschede, die de gelovigen opwekte te bidden opdat God aan de Kerk van volmaakte heiligheid Na afloop trok een lange stoet naar het graf van de grote sociale priester op het kerkhof aan de Vecht. Onder de bede vaartgangers bevond zich ook mgr Al frink, vergezeld van mgr A. Ramselaar. Verder werden nog opgemerkt prof. dr Gerard Brom, prof. dr Rogier, prof. dr Terlingen diverse familieleden van mgr Ariëns. vele vooraanstaande figuren uit Sobriëtaskringen, hoofdbestuursleden van de dr Ariënsvereniging, de leden van het dr Ariëns-comité en vele bestuurders van de K.A.B. Des middags om twee uur werd in de parochiekerk een zeer druk bezochte bij eenkomst gehouden o.l.v. mgr Ramselaar. waar prof. dr Rogier de herdenkingsrede hield. Na de figuur van dr Ariëns te heb ben geschetst tegen de achtergrond van zijn tijd, een periode van kentering en bewustwording, wees spr. erop, dat meer dan welke vooraanstaande figuur uit het tijdperk van de Katholieke emancipatie ook, Ariëns in de levende belangstelling van het Katholieke volksdeel is gebleven. Merkwaardig is het, dat men nu reeds vijfentwintig jaar zijn graf pleegt te be zoeken en dat juist te zijner gedachtenis een kerk wordt gesticht, terwijl de ande re emancipatoren door standbeelden, stichtingen e.d. zijn geëerd. Dit accen tueert de roep van heiligheid, welke van Ariëns uitging. Spr. riep aller medewer king in om de gedachteniskerk van Ariëns te helpen voltooien en deed een beroep op de aanwezige aartsbisschop coadjutor om, gelet op de tot volksdevo tie uitgegroeide Ariëns-verering, de heiligverklaring van de grote sociale priester te helpen bevorderen. Met een kort Lof werd de plechtigheid besloten. Zaterdagmiddag omstreeks half zes vond bij het Ariënsmonument op het De Ruyterplein te Enschede, de jaarlijkse door een groot aantal vereerders bijge woonde herdenkingsplechtigheid plaats. Zowel de Koninklijke Leo Harmonie als het plaatselijke gemengde koor De Maryesanghers verleenden hierbij hun medewerking. Na de kranslegging en een woord van welkom namens de Katholieke Raad van Overleg door de heer v. d. Heyden. be stuurder van St. Lambertus, werd door wethouder Nijkamp van Enschede aan de voet van het monument een bezielende herdenkingsrede uitgesproken, waarin de betekenis van dr Ariëns als sociaal wer ker en priester, zowel voor Enschede zelf als voor het gehele land op voor treffelijke wijze werd naar voren ge bracht en belicht. Spr. besloot zijn rede met de speciaal tot de jongeren gerichte opwekking, dat zij zich nog eens in alle ernst in deze zo uitermate leerzame historie zouden ver diepen. Dat was een uitstekend verweer tegen wat in onze tijd zeer terecht de confectiemens werd genoemd. Voorafgegaan door de Leo Harmonie trok men hierop in optocht haar de Hoge- landsingel, waar onder enorme belang stelling in de schaduw van de later voor andere doeleinden te gebruiken noodkerk (H. Hart-parochie) door mgr Huurde- man, vicaris generaal van het aartsbis dom, dc eerste steen van de Ariëns Ge dachteniskerk werd gelegd. Spreker bij deze plechtigheid was prof. dr Gerard Brom. In Enschede, aldus prof. Brom, werd de eerste steen van het katholiek vereni gingsleven in Nederland gelegd. Dit was het werk van een heldhaftige priester, die het volk in zijn hart droeg en er zich met inzet van al zijn krachten voor opofferde. In navolging van de god delijke Meester nam hij eerst de maat schappelijke verzorging van de mensen ter hand. Doel echter was het stichten der zielen. Ariëns, de eerste onzer grote mannen, die door het bouwen van een gedachte niskerk zo subliem wordt geëerd, was een volksman, omdat hij een Godsman was. *1 Giften op gironummer 362300 van Bouwfonds Ariëns Gedachteniskerk te Enschede. A. Z. uit Haarlem en de U-jarige C. B. uit Nieuw-Helvoet naast elkaar, toen de laatste, die bij de familie Z. logeerde, plotselirig onder een juist passerende vrachtauto met aanhangwagen uit Wer- vershoef raakte en daarbij op slag werd gedood. Zij metgezel werd in de val mee gesleurd en liep een -zware hersenschud ding op met vermoedelijk èen schedel- basisfractuur. In ernstige toestand is A. Z. naar het ziekenhuis St Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. Eveneens Zaterdagmorgen zijn op de weg tussen La Calamine en Henrichapelle in België twee personen uit Amsterdam bij een verkeersongeval om het leven ge komen. De bestuurder van een motorrijwiel, ze kere B., reed tegen een trailer, waardoor hij op slag werd gedood. Zij duopassagiere, mej. T., werd met zeer ernstige verwon dingen naar het ziekenhuis te Eupen over gebracht. waar zij gisteren is overleden. B. was 25 jaar oud en mej. T 23 jaar. Zij maakten een vacantietocht door Zuid- Limburg en de Belgische Ardennen. Op de Zanddijk te Heinkenszand is Za terdagmorgen vroeg een autobus van de (Auto Maatschappij Zeeland) in volle vaart tegen een boom gereden en in een diepe sloot gekanteld. Een der inzittenden, d; 58-jarige H. W. uit Ovezande werd op slag gedood. Twee andere arbeiders, J. de B. en Een „Vliegende Verhuiswagen" van het type C 119, die van Udine (Italië) op weg was naar de Amerikaanse luchtbasis bfj Tripolis in Libye en sinds Zaterdag mid dernacht werd vermist, blijkt in zee te zjjn gestort. Het vliegtuig had 34 per sonen aan boord. Hiervan zouden er, voor zover gisteravond bekend was, vijf zijn gered Vliegtuigen cn schepen zijn op zoek naar drenkelingen. Het wrak van het toestel is waargenomen nabij het eilandje Ustlce, ongeveer 60 kilometer ten Noorden van Palermo. zak van Zuid-Beveland naar Vlissingen. De chauffeur vertelde, dat hij plotseling tengevolge van een defect aan de stuur inrichting de macht over het stuur was kwijtgeraakt. In Tunesië, vooral in het gebied van Sousse, zjjn gedurende het weekeinde tal rijke aanslagen gepleegd op Fransgezinden Zaterdagmorgen werd sjeik Bel Garoui, een vooraanstaand man. doodgeschoten. In het begin van de avond werd een nog niet geïdentificeerde Tunesiër door een schot zwaar gewond. Voorts werd een Tunesi sche onderwijzer en oud-officier, bekend om zijn Fransgezinde houding, doodge schoten door een onbekende. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben vier personen vanuit een auto handgranaten geworpen naar een Arabisch café, dat ook beschoten werd. Er vielen geen slachtoffers. Enige tijd later werd de woning van een Tunesische spoorweg beambte, naar het schijnt door dezelfde personen, beschoten. Ook deze aanslag eiste geen slachtoffers. Elders hebben zich soortgelijke incidenten voorgedaan. Zoals gemeld zijn eerder in de week ook reeds enige Tunesiërs gevallen door moordenaarshand. Dank zij de financiële medewerking van de gemeente Amsterdam is een plan van de jeugdvriendenassociatie mogelijk geworden. Het jongenskoor de „Minnestrelen" on der leiding van Hubert Cuypers zal op drie dagen concerten geven in het ramp gebied. Op 13 Augustus a.s. treedt het koor op in Brouwershaven, op 14 Augustus in Zierikzee en op 15 Aug. in Renesse en Haamstede. Een Belgisch militair transportvliegtuig, dat sedert 5 Augustus tussen Keulen en Brussel werd vermist, blijkt te zijn ver ongelukt. Het uitgebrande wrak is Zater dag in een bos bij Rottgen in Duitsland gevonden. De inzittenden, twee officieren en twee onderofficieren, zijn om het leven gekomen. (Van onze correspondent). De rijksuniversiteit van Groningen heeft een primeur: een studentenarts. Zij is daarmee de eerste universiteit in den lande, waaraan een dergelijke functiona ris is verbonden, die aan de vervulling van zijn werk een nagenoeg volledige dagtaak zal hebben. Voor dit ambt is be noemd de heer H. Schonfeld Wiohers te Bathmen, die als schrijver, onder het pseudoniem Belcampo enige bundels verhalen publiceerde. Hij 'krijgt nu de zorg voor de lichamelijke (preventief) en geestelijke gezondheid van de studenten. In de haven van Rotterdam zijn met het schip „Myson" van de „Myline" uit Oslo aangekomen, twintig houten huizen, be stemd voor de wederopbouw in het ram. pengebied. Deze „pre-fabs" zijn een geschenk van de Noorse regering. (Van onze correspondent) De bewoners van het voormalige kas teel Bijstervelt te Oirschot, waar het Scholastikaat der Paters Montfortanen thans een halve eeuw gevestigd is, noch de bevolking van Oirschot zelf hebben bij avond het uitgestrekte park en de water partijen rond dit fraaie studiehuis ooit in zulk een sprookjesachtige verlichting ge zien, als die, welke daar Zaterdagavond in haar indrukwekkendheid ontstoken werd. Dit was de bijdrage van de „Oranje Nassaumijn" uit Limburg aan de jubile rende paters, die door hun vestiging te Meerssen en Schimmert immers zulk een hartelijke relatie hebben met het Lim burgse land en volk. Aan deze feeërieke inzet der feestelijkheden schonk de Phi- lips-Harmonie uit Eindhoven verder luis ter door het geven van een Gala.concert o.l.v. de heer van der Weyden. Burge meester E. Steger noemde dit „de vespers van het feest" en hij bracht voorts als een verrassing op het podium, de 82-jarige heer Beliën, die vijftig jaar geleden de Montfortanen te Oirschot had welkom ge heten (in het Frans), doch die nu gerust „op z'n Oirschots" zijn gelukwens uitspre ken mocht. Hij werd enthousiast toege juicht. Zondagmorgen haalde de buurtschap de paters af op het versierde en bevlagde Bijstervelt. waarna men in stoet trok naar de Oirscbotse parochiekerk, waar pater overste W. L'Ortye de plechtige Hoogmis opdroeg, daarbij geassisteerd door deken Th. de Vries als presbyter-assistens en de paters dr H. Freken en dr J. Hermans als diaken en subdiaken. de Vries hield de feest- Deken Th. predikatie. Na deze kerkelijke plechtigheid volgde de huldiging door de buurtschap, namens welke de heer Th. van Overbeek een krentenmik van legendarische afmeting, getorst op een versierde draagbaar, aan bood. Ter receptie verscheen vrijwel tie gehele Oirschotse bevolking. Zondagmid dag arriveerde uit Rome de generaal- overste der paters Montfortanen, pater dr Alexander Josselin. met zijn eerste assistent pater dr Fournier. alsmede de provinciaal pater C. Heiligers uit Meers sen. Bij de officiële huldiging maakte burge meester E. Steger zich tolk van de gehele gemeente door de aanbieding van een ge schenk onder couvert. De Oirschotse meu belmakers lieten zich daarenboven ook niet onbetuigd en offreerden meubilair voor de studiezaal. Tevens kwamen in de kapel der commu niteit zeven gebrandschilderde ramen, de kruiswegstaties en een muurschildering ge reed van de talentvolle kunstenaar Jaap Min uit Bergen (N.-H.). 's Avonds werden nog concerten gegeven en werd op de ver lichte vijver een baccarolle uitgevoerd, waarbij „de geschiedschrijver van Bijster velt" van zijn gondel uit met muzikale begeleiding het woord voerde. Vandaag wordt het feest in de intieme kring der communiteit gevierd, o.a. met een plechtige Hoogmis, opgedragen dooi de generaal-overste pater dr A. Josselin, een feestelijke bijeenkomst en een pontifl- caal Lof, hetwelk mgr W. Mutsaerts. bi», schop van Den Bosch, celebreert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3