Colporteurs van N.E.S.B.-blad „Alarm" aangehouden Ned. Antillen verlangen bezoek naar Koninklijk Onrust in Kasjmir en Pakistan BERIA'S DOSSIER Bij HEI HOOGGERECHTSHOF Piet v. d. Ham filmt in Poeldijk Hoe zal de bom voor Beria barsten Reis van Prins versterkte banden met Oranje PERZISCH-RUSSISCH OVERLEG GEOPEND DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 11 Augustus 1953 :->v- Nationaal Europese Sociale Beweging voortsetting van N.S.B.? Na het ontslag van Sjeik Abdoellah „Bevolkingsklok" Het Westen slaat met aandacht de ontwikkeling gade „Aal" maakte krij gsgevangenen Omtrent berechting is nog niets bekend Slecht vooruitzicht voor T s j eclioslowakij e Drie „oorlogslichtingen" buitengewoon dienst plichtig „Rode Hilde" verbiedt mildheid Bevolking treedt op als acteur 4 ff# WEERBERICHT LANDELIJKE LEIDER IS EX-S.S.-OFFICIER Politieke organisatie*' Anjers vonden gretig aftrek Arubanen teleurgesteld Bom ontplofte Analyst NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van hedeh- tot Woensdagavond, luidt: Zonnig en warm tot zeer warm weer. Aan vankelijk zwakke, later overwegend matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind. Woensdag 12 Augustus: Zon op 5.18 uur, onder 20.11 u.; Maan op 8.25 u., onder 20.41 u. Advertentie Vier colporteurs, die Zaterdagmiddag getracht hebben in Amsterdam het eerste nummer van h t blad „Alarm" van de Nationaal Europese Sociale Beweging (N. E. S. B.) op straat te verkopen, zijn door de politie aangehouden. De politie heeft namelijk het ver moeden, dat men hier te doen heeft met een voortzetting van de N. S. B. Dit is ,n bij de wet verboden organisatie, waar aan deelneming strafbaar is. O- -'•ond hiervan is tegen het viertal, inmiddels op vrije voeten is ges'"' proces verbaal opgemaakt. Twee colporteurs a'len zijn lid van de Iv. E. S. B. hebben 1 «w tijdens de oorlog deel uitgemaakt van een nationaal-socialistische organisatie en zijn geïnterneerd geweest. De landelijke leider van de N. E. S .B. is mr J. Wolthuis uit Groningen, die tijdens de bezetting vrederechter is ge weest en kort geleden is afgetreden als voorzitter van de stichting „Oud Politieke Deliquenten", zo deelde de politie mede. De algemene leider voor Nederland en Vlaanderen is de heer P. van Tienen uit Amsterdam, een ex-S.S. officier, die aan het Oostfront is geweest. Nauwelijks tien minuten, nadat de col porteurs op straat waren verschenen, werden zij door de politie ingerekend. Slechts enkele blaadjes hebben zij aan het publiek kunnen verkopen. Ongeveer honderd exemplaren heeft de politie in beslag genomen. Op enkele plaatsen was op straat het woord „Alarm" gekalkt. Op een aantal tramhuisjes e. d. had men een biljet aangeplakt met het opschrift: „Nationaal Europese Sociale Beweging. Afdeling pers en propaganda, postbus Amstercajn. Leest „Alarm" strijdblad voor een natio naal en sociaal Europa". De centrale recherche zet het onder zoek voort. Op 23 Juni j.l. zijn door de heer Van Tienen in een communiqué mededelingen gedaan over de oprichting en de doelstel lingen van de N. E. S. B. Hierin werd o.m. gezegd: „De Neder landse organisatie zal \n het kader van de Europese sociale beweging ten nauwste samenwerken mét de Deense; Duitse Franse, Hongaarse, Italiaanse, Noorse Ootstenrijkse, Zweedse en Zwitserse sociale beweging, in welke organisaties ruim 6.000.000 nationaal-bewuste Euro peanen zijn verenigd. Zij is door een unie verbonden met de Vlaamse sociale oe- weging. De sociale beweging zal ook in Neder land strijden voor natiena"' i Europese samenwerking en sociale reeht- vaardigheid en zal als politieke organi- satie voor het eerst deelnemen aan -ie verkiezingen voor de Tweede Kamer ia 11956" aldus het communiqué. WILLEMSTAD, 10 Augustus 1953. De drie dagen, die het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan de Neder landse Antillen heeft geduurd, zijn als het ware omgevlogen. Zij leken te kort om de hernieuwde kennismaking het was de derde maal dat de Prins de Antillen bezocht te verwezenlijken en uiting, te geven aan de hier heersende gevoelens van aanhankelijkheid en liefde voor het vorstenhuis van Nederland. Het antwoord van de Prins, toen de voorzitter van de club Curasao ver zocht H.M. de Koningin te vragen met haar echtgenoot en de prinsessen een bezoek aan de Nederlandse Antillen te brengen: „Ik zal mijn best doen", zal op Curagao niet snel worden vergeten. Het bezoek van de Prins droeg in de eerste plaats een zakelijk karakter. De in spectie van de marine-strijdkrachten in de Ned. Antillen, de onthulljng van het mo nument van Termote en de stichting van het Prins Bernhardfonds Nederlandse An tillen vormden de kern van 't programma. Deze drie zaken zijn dan ook de hoogte punten van het bezoek geworden. De grote belangstelling, waarmede de prins in zijn functie van inspecteur-gene raal van de Kon. Marine de oefening van de mariniers en van de Marine Lucht- vartdienst heeft gevolgd, zijn voor de man schappen een inspiratie gebleken om zich geheel te geven. De oefening verliep per fect en gaf zoals ook de bedoeling was een klaar beeld van de perfecte training en conditie van de troep. De Prins heeft niet nagelaten zijn be wondering hiervoor te uiten en het moet en voor de officieren en voor de man schappen een grote voldoening zijn ge weest, toen hij na afloop verklaarde, dat de Nederlandse mariniers de vergelij king met hun Amerikaanse collega's kunnen doorstaan. En iedere zeesoldaat weet, dat de Amerikaanse mariniers gel den als een keurkorps. De plechtige onthulling van het beeld van Termote, dat een plaats vond aan de haveningang voor het paleis van de gou verneur was een korte sombere plechtig heid, maar juist door haar eenvoud was deze plechtigheid indrukwekkend. Het was voor de vele aanwezigen volkomen duide- dat de Prins de dankbaarheid, die Ijl Ir UQ. hii vertolkte in zijn antwoord aan de voor- zitter van de Staten, de heer Philip Cohen Henriquez, zelf volkomen beleefde en het spontane „Lang leve de Prins" na afloop van de plechtigheid kwam evenzeer diep uit heli hart. De plechtigheid, die enkele uren later plaats Vond en resulteerde in het tot stand komen van een „Prins Bernhardfonds Ne derlandse Antillen" had een strikt besloten karakter. Slechts de bestuursleden van de stichting, de getuigen, de candidaat-notaris en mevrouw Struycken, alsmede enkele fotografen, filmmensen en journalisten, waren in de grote receptiezaal van 't gou vernementshuis, het paleis van de gouver neur, bijeengekomen. Dat intussen hetgeen zich binnen de mu ren van het gouvernementsgebouw af speelde, niet in deze enige ruimte besloten bleef, bleek wel uit het feit, dat de ver- koop van de 5000 anjers, die de Neder landse kwekers Z.K.H. meegaven naar Curasao voor de start van het fonds, op de avond van de oprichting zelf reeds vrtf- wel verkocht waren. Ook de verkoop van de fotokaarten met een portret van &e Prins ten bate van het „Prins Bernhard fonds Ned. Antillen", verliep vlot, zodat de penningmeester van het fonds, de lands- minister van sociale zaken Fred, Eman, op het ogenblik, dat hij in zijn functie werd geïnstalleerd reeds de beschikking had over een bedrag van ongeveer Nf 12.000 een kapitaal, dat zeker een begin van de werkzaamheden mogelijk maakt. Aan deze stichting bestond behoefte. Het is in de Ned. Antillen als elders: zonder een zekere coördinatie en een mogelijk heid tot hét geven van financiële steun, is het moeilijk voor de jonge kunstenaars en voor initiatiefnemers op cultureel ge bied de middelen te vinden om tot ont plooiing te komen. De Sticusa heeft op dit gebied ongetwijfeld belangrijk werk ge daan in samenwerking met het Cultureel Centrum Curagao en de gelijkgerichte or ganisatie op Aruba, maar het is van grote betekenis, wanneer het initiatief geheel uit de Antillen zelf kotnt, iets dat kenne lijk ook door Z.K.H. zo werd gevoeld toen hij in zijn rede zeide. dat het niet juist zou zijn geweest, wanneer in Nederland zelf overgegaan was tot de heroprichting van het fonds. ,,Zulk een gedachte dient uit de streek zelf te komen", aldus de Prins. De Arubanen waren een beetje teleur gesteld over het feit, dat het bezoek van de Prins aan hun eiland slechts enkele uren kon duren. De Oranjegezindheid van de Arubanen is welhaast spreek woordelijk en zij hadden graag de tijd gehad hieraan ten volle uitdrukking te kunnen geven. De totale duur van het bezoek van Z.K.H. aan de Ned. Antillen liet echter geen ruimte over voor een langer verblijf op Aruba en ook de Aru banen knoopten de woorden „Ik kom spoedig terug voor een „echt" bezoek" goed in het oor. Het meest ongedwongen deel van hel bezoek van de Prins was vermoedelijk naast het bezoek aan de beide sociëteiten op Vrijdagavond dat aan de winkelstra ten van Willemstad. „Curagao shopping centre" is de slagzin, die de Ameri kaanse touristen wordt voorgehouden en misschien had de Prins deze slagzin wel gelezen, toen hij op zijn heenreis New York passeerde. Te zamen met een klein gevolg heeft hij Zaterdagmiddag een korte wandeling gemaakt door het stadscentrum en daarbij etalages bekeken. En deze on gedwongen rorfdgang door Willemstads centrum heeft veel bijgedragen tot het di recte contact met de bevolking en tot de wens de Prins eigenlijk het liefst de gehele Koninklijke familie spoedig weer te zien, een wens, die steeds weer bij alle gelegenheden en in alle gesprekken door brak. Deze foto, welke gemaakt werd tijdens de bijeenkomst, van de op perste Sovjet in Moskou, werd gereproduceerd uit het Moskouse blad Isvestia. Op het spreekge stoelte de minister van Financiën A. G. Swerof, aan de bestuurstafel v.l.n.r. V T. Lasits, M. V. Zimia- nim, T. M. Matiasvili, M. T. laku- bof, Z. Sjaiakmetof. M. A. Jasnof, A. I. Niazof, a. i. Kirichenko, T. M. Suevaen A. u. Snechkus. In de loges op de achtergrond zijn geze ten v.l.n.r.: p. jr, Ponomarenko, L. M. Kaganowitsj, N. S. Krusche, G. M. Malenkofminister-presi dent. K. E. Vorosjilof, A. I. Mi- koyan, V. M. Molotof, N. A. Boel- ganin, M. G. Pervukin, N. W. Svermk en M. z. Saboerof. Malen kof heeft voor de opperste Sovjet verklaard, dat ook Rusland thans de waterstofbom heeft. Het ontslag van Sjeik Abdoellah als premier van Kasjmir en zijn arrestatie, tezamen met die van een groot aantal andere autoriteiten, hebben in Pakistan nogal beroering gewekt. De premier van Pakistan, Mohammed AH, heeft zijn In dische ambtgenoot Nehroe verzocht, on middellijk met hem dé kwestie-Kasjmir te bespreken. Men zal zich herinneren, dat de beide premiers de vorige maand reeds over dit onderwerp hebben gecon fereerd, echter zonder resultaat. In verschillende steden in Kasjmir wer den betogingen tegen de nieuwe premier Gistermiddag om 3 uur, 2 minu ten en I seconden wees de ..be volkingsklok" in het Amerikaan se departement van handel aan, dat de Verenigde Staten op dat millioen inwoners telden. Twaalf seconden later ver sprong de wijzer al weer: er was e®n inwoner bijgekomen. En twaalf seconden later weer een klok houdt namelijk automa tisch het gehele bevolkingsverlcop in de V. S. bü. Om de 8 secon- oen wordt een kind geboren; iede re 21 seconden sterft er iemand elke 2 minuten komt er een immi grant de V. S. binnen, terwijl elke 17 minuten een inwoner het land als emigrant verlaat. Het resul taat van dit alles is, dat er elke 12 seconden een nieuwe <of oude) „inwoner" bü komt In 1960 zal de klok het getal 175.000.000 ver moedelijk reeds overschreden heb ben De mededeling van de Sovjetrnssische premier Malenkof over het contact dat het Kremlin met de Perzische regering van premier Mossadeq heeft opgeno men, is gisteren gevolgd door een ver klaring van het officiële Russische f> ^- bureau Tass, volgens welke de no* jel- Unie en Perzië reeds zijn overeengeko men een gemengde commissie 'n te stellen ter regeling van hun 1 len. Ook zal de commissie aandaent ne stellen aan „het versterken van de vriendschappelijke betrekkingen tuss de beide landen. In Westelijke kringen slaat men ontwikkeling niet zonder bezorgdheid gade. Men is er zich volkomen van be wust, dat het Kremlin niets z°,eT reden doet en het ligt voor de hand dat men deze ziet in de Perzische olie, afgezien nog van overwegingen van stra tegische aard. Men herinnert aan het feit, dat Pre" mier Mossadeq de laatste Weken een veel mildere houding tegenover de verbo- den communistische Todeh-partij heeft aangenomen. Hjj zou zelfs, bij het vor- van een nieuwe regering na de ontbinding van de kanier, een of meer figuAen uit deze partij in zijn kabinei, willen opnemen, aldus verluidt te Te heran. Mossadeq wil deze kamerontbinding met alle geweld doordrijven. Gisteren zijn in de grote provincie-hoofdste den stemmingen „voor"' of „tegen gehouden. Evenals een week eerder te Teheran, 'waren ook hier slechts 'en kele stemmen „tegen" uitgebracht. *n Meshed kwam het gisteren tijdens de stemmingen tot een botsing tussen communisten en anti-communisten. De politie greep in, nadat er een dode en een aantal gewonden was gevallen. gehouden. Hier en daar dreigden onge regeldheden te ontstaan en er zijn enkele slachtoffers gevallen. De demonstranten eisten de vrijlating van Sjeik Abdoellah, die de bijnaam „de leeuw van Kasjmir" heeft en vooral op het platte land een zeer grote aanhang geniet. In Karatsji, de hoofdstad van Pakistan, zijn sympathiebetogingen gehouden. Winkels, markten en bioscoDen bleven vandaag gesloten „uit een diepgevoeld medeleven met de doden en stervenden in Kasjmir". De hoofden van 25 vooraanstaande Pakistaanse firma's gaven een verkla- rirfg uit, waarin wordt gezegd, dat het besluit om te staken bedoeld was als „een krachtig protest tegen en een uiting van afkeer van het optreden van het hoofd van de staat Kasjmir, het geen geschiedde met heimelijke instem ming der Indische regering". Van Amerikaanse zijde is de suggestie als zouden de V.S. achter de schermen zich met de gang van zaken in Kasjmir hebben bemoeid, met klem tegengespro ken. De nieuwe premier van Kasjmir had namelijk gezegd, dat Sjeik Abdoellah „gesteund werd door vreemde mogendhe den" in zijn streven naar een onafhanke lijk Kasjmir. Met die „vreemde mo gendheden" zouden de V.S. zijn bedoeld De Amerikaanse ambassadeur in India heeft echter elke beschuldiging van in menging van de hand gewezen. „Wij ho pen slechts, dat de kwestie-Kasjmir zal worden opgelost op een grondslag, die voor de twee rechtstreeks betrokken landèq, India en Pakistan, aanvaardbaar is", aldus voegde hij hieraan toe. Een der zwaarst getroffen plaatsjes op Goeree-Overflakkee, Nieuwe Tonge, werkt hard aan zijn wederopbouw, hoewel de geleden schade nog niet volledig hersteld is. Deze luchtfoto, in vergelijking met het trieste beeld van 6 maanden geleden, geeft een inzicht van de energie, waarmede de getroffen gebieden als het ware uit het water verrijzen (Luchtfoto NFP.J. (Van onze gemobiliseerde verslaggever) In de spannende uren, toen ieder ogenblik de vijandelijkeCom mando's in ons stellingen gebied konden opduiken, ontmoette aal moezenier De Bont er maar liefst drie tegelijk. Het betrof hier we liswaar bij ons bataljon ingedeelde Commando-chauffeurs, maar dat wist de zielzorger niet, toen. hij sjouwend met zijn miskoffertje iedere morgen las hij de II. Mis in een nabij gelegen gebouwtje op een eenzaam landweggetje het drietal aantrof. „Wij dragen groe ne baretten, U moet ons gevangen nemen!" zeiden de chauffeurs. „En ik was zo goed niet of ik moest ze visiteren", vertelt de Aal naderhand". In een van hun zak ken vond ik het boekje met cle krijgstucht, maar dat had ik waarachtig niet nodigHe is gelukkig allemaal vreedzaam afgelopen; de Groen Baretten ont hulden hun geheimen samen heb ben ze toen maar broederlijk een „organiek" d't. is de gerikte be naming voor alles, wat door de Dienst wordt verstrekt sigaret- tje opgestoken l)e Haagse filmer Piet van der Ham (midden), instrueert Poeldijkse leden van „St. Deusdedit", hoe zij voor de camera een ruzie moeten uitbeelden In het Westland heerst sinds enige tiid filmbedrijvigheid. De Haagse filmer Piet van der Ham maakt er namelijk opna men voor een nieuwe film, welke hii in opdracht, van de R. K, Land- en Tuin- arbeidersbond „St. Deusdedit" aan het vervaardigen is. Het wordt een documentaire met spel- handeling, waarvan het verhaaltje, dat een arbeidsconflict behandelt, zich in het Westland afspeelt. Daartoe werden er reeds enige weken in en rond Poeldijk opnamen gemaakt. Als acteurs treden de plaatselijke leden van de bond op, alsmede de bewoners van Poeldijk die spontaan hun medewerking verlenen, voor zover Van der Ham hierom ver zocht. De film zal, naast de huidige gang van zaken in da tuinbouw van het Westland, tevens een overzicht geven van de be drijvigheid in de veenderijen, de bloemen teelt,, de fruitteelt en de bollenkwekerij. In het historische gedeelte zal een in druk worden gegeven van de sociale ontwikkeling sinds 1904 en het ontstaan en de groei van „St. Deusdedit" in beeld worden gebracht. In Januari 1954, wanneer de bond een halve eeuw bestaat, zal de film. die een vertoningsduur krijgt van ongeveer een half uur. voor het eerst worden ver toond. In een decreet, dat gisteren door het presidium van de Opperste Sovjet is bekrachtigd, wordt medegedeeld, dat het dossier van Beria is „doorge geven aan het hooggerechtshof". Ook deze uitlating zegt dus niets naders over het lot van de man, die nog geen half jaar geleden samen met Malen kof en Molotof de macht in de Sovjet-Unie in handen had. Zoals gemeld heeft ookTMalenkof in zijn grote rede van Zaterdag geen tip van de sluier opgelicht omtrent wat er met Beria te gebeuren staat of misschien reeds gebeurd is. In een officiële mededeling werd te Moskou bekend gemaakt, dat „de Opper ste Sovjet, naar aanleiding van de mis» dadige, tegen de Sovjet-regering gerichte activiteit van Beria, welke ten doel had deze regering te ondermijnen in het belang van buitenlands kapitaal, besloten heeft het decreet van het presidium te bekrach tigen, waarbij Beria zijn mandaat als af gevaardigde in de Opperste Sovjet wordt ontnomen en hij vervallen wordt ver klaard van zijn functies van vice-premier en minister van binnenlandse zaken". Ook, aldus het decreet, verliest Beria al zijn titels en onderscheidingen. Vorige week is een nieuwe openbare aanklager in de Sovjet-Unie benoemd, na melijk Roman A. Roedenko, die in 1946 te Neurenberg bij de berechting van Duit se oorlogsmisdadigers is opgetreden als openbare aanklager namens de Sovjet- Unie. Ook zijn twee nieuwe leden van het hof aangewezen. De drie benoemingen zijn inmiddels door de Opperste Sovjet goedgekeurd. In sommige westelijke politieke krin gen vroeg men zich af of de benoeming van Roedenko misschien duidde op een komende openbare berechting van Beria. Maar over het algemeen gelooft men niet, dat Malenkof hiertoe zal overgaan. Ook tijdens het regime van Stalin kwamen geen gevallen topfiguren, als zij eenmaal waren afgezet, in het openbaar voor de rechter. ALENKOF, wiens positie door het weinig sensationele rond zijn figuur zo'n beetje als bewijs in el kaar dreigde te zakken ten opzichte van de legendarische Stalin, heeft door een bom te laten ontploffen de stilte rond zijn persoon verbroken. .Dom zeide hii: „wij hebben de waterstofbom Dat. was Malenkof dus als Papa Boem. Natuurlijk sloeg deze verklaring tn Rusland en de andere landen tn als de spreekwoordelijke bom! Wat nuf „De V. S. kunnen de illusie, het monopolie te bezitten, laten varen zeide Malenkof. Dit klonk dreigend, maar verder was Malenkof heel vrede- 1,6Zulks moet zeer opvallend genoemd worden, want het is heel ongewoon, dat iemand, die een zware troef in handen heeft, zo weinin agressief doorspeelt. Dat was in Stalin's tijd anders! Het Rusland van Malenkof blijft een raadsel Waarom is hij zo ..poeslief f Is de vredesdui f bij hem veilig f Waarom zo'n aandrang to* bespre kingen, als hij zich sterk voelt Laten wij ons wachten voor illusies en vooralsnog terdege oppassen, dot, de bom niet in. de verkeerde richting ont ploft Wont misschien is deze hombommcre van Malenkof geen bombast! „Rude Prawo", het orgaan van de Tsjc- choslowaakse communistische partij, heeft in een hoofdartikel verklaard, dat de Tsjechoslowaakse industrie wordt be dreigd door tekort aan steenkool en dat ook de voorziening met huisbrand in de komende winter gevaar lopt. Het blad wijst er alleen op, dat in de afgelopen twee jaar niet alleen de steen koolmijnen niet genoeg hebben geprodu ceerd, doch dat de laatste tijd ook de pro ductie van de bruinkool minder is ge worden. „Rude Prawo" levert critiek op de maat regelen, die tot op heden zijn genomen om verbetering te brengen in de toestand en schrijft, dat deze maatregelen „zijn mis lukt door gebrek aan discipline Het grootste gedeelte van de Ingeschre venen voor de lichtingen 19JI, 1942 en 1943 heeft tot dusver geen bestemming tot ge woon of tot buitengewoon dienstplichtige ontvangen. Bjj Kon. Besluit van 23 Mei 1953 is omtrent deze ingeschrevenen een beslissing genomen, als gevolg waarvan zij tot buitengewoon dienstplichtige worden bestemd. Alle tot buitengewoon dienstplichtige bestemde ingeschrevenen voor genoemde lichtingen, die nog niet zijn ingelijfd, worden met ingang van 1 Augustus 1953 buiten hun tegenwoordigheid bij de landmacht of de zeemacht ingelijfd. Zij zullen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden onder de wapenen kunne» worden geroe pen. Volgens de Westberlijnse vereniging v.vn vrije juristen heeft de onlangs benoemde Oostduitse minister van justitie, Hilde Benjamin, opdracht gegeven onmiddellijk een einde te maken aan de mildere be oordeling van economische misdrijven. De mildere beoordeling van deze ver grijpen, na de opstand op 17 Juni aan gekondigd als onderdeel van de zogenaam de „p-ieuwe koers" in Oost-Duitsland, zal worden vervangen door beoordeling op grond van de veel strenger bepalingen van Maart 1953.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1