Nieuws uit STAD en OMTREK Een unieke tentoonstelling lp W( p m j Apsa KIELLEGGING m.s. MERIDA PER TOURINGCAR Nu de Vacantiefeesten naderen Wederom nederlaag van Excelsior SPORTNIEUWS uit Schiedam Van een kunst, die de romantiek en magie van Donker-Afrika symboliseert ¥m Immm aargangen naar de Licht- Bloem- en Muziekstad Hilversum Politie-dagboek Een geslaagde cricketdag ïjc - &.*'4 I v UIT 75 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Deze trip zal plaatsvinden op Zaterdag 15 Augustus a.s. DE REISSOM voor onze abonné's bedraagt slechts f 5.50 KËTHEL Rooster Hermes en S.V.V. in nieuwe competitie KUNSTAGENDA DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 S PAGINA 2 sssaP r 3?. 'k - j In het Stedelijk Museum waant men zich even ergens in Nigerië. WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND TELEFOON JUBILé Voor iedereen in elk seizoen SCHIEDAM VOOR VENEZOLAANSE REDERIJ MONOPOLE THEATER ,Viffr meisjes van Broadway" NED. VRACHTENMARKT GESLAAGD Heeft voor U de juiste Vulpen 71 runs De beurt van Sparta S. C. y. DE POSTDUIF J. KONING OVERLEDEN BURGERLIJKE STAND RECTIFICATIE Rotterdamse veemarkt R. K. S. V. EXCELSIOR Voetbal-training vervroegd SCHIEDAM IN ROTTERDAM AMATEURTHEATER IN OPRICHTING? Er is een tijd geweest, waarin de futuristen eisten, dat alle musea gesloten moesten worden. Ze vonden ze verouderd en onlogisch. Een verzameling schilderijen, in een sfeerloze ruimte bijeengehangen, was voor de Italiaanse futurist Marinetti een gruwel en een barbarisme, de beschaafde wereld on waardig. Triptieken, uit kerken naar donkere of slecht verlichte zalen overgebracht, zonder de wijding van kaarslicht en wierookgeur, waren voor hem een heiligschennis van de kunst. Hij zag over het hoofd, dat veel schoons uit vroeger tijden juist in de musea bewaard is gebleven. Ander zijds kan hem de verdienste niet ontzegd worden, dat hij de stoot gaf tot andere opvattingen in een verstarde wereld van musea-directeuren die lang de mening leken toegedaan, dat hun instituten tot hun eigen lering en vermaak waren opgericht. m r- "„"•r.T**- Lv... 't'.VmV' v s. ::«S Het prachtige Mwana-Pwo masker van de Bathisioko-stam (Congo-Angola) aantroffen, die eltk eigenlijk een eigen, klein musea verdienden. Heeft conservator Sohwagermann aan die museum-stormende futuristen ge dacht. toen hij in opdracht van de Schie dam,se Gemeenschap in het Stedelijk Mu. seum de tentoonstelling van Negerkunst inrichtte? Wat de naam van de expositie 'betreft, bleef hij streng wetenschappe lijk, maar de entourage, waarin hij een aantal voortbrengselen van Afrikaanse, artistieke scheppingsdrang neerzette, heeft bijna iets, waarvan menig museum directeur zou zeggen, dat ze een specula tie is op de begeerte naar sensatie in de gemiddelde mensen. Zoiets als een poging tot épater le bourgeois, een indruk wil len maken op de burgerman. Stel u voor, in het Stedelijk Museum zou men zich in het hart van Afrika kunnen wanen. Op geraffineerde wijze is er een soort kraal ingericht met rieten matten en een handige, indirecte ver lichting. Hier is volop sfeer en bet is bijna onbegrijpelijk, dat de expositie nog betrekkelijk weinig bezoekers getrokken heeft, althans vergeleken met het Julia napark. Maar onze conservator gaf het werk zijner handen geen vervoerende naam mee als „Bloemenweelde in Sprookjes- licht", waarmede het Julianapark met één slag in de sfeer van het menselijk hunkeren naar het onwezenlijke gevoegd werd. Zou hij misschien meer succes gehad Er is sindsdien in het museumwezen inderdaad wel bet een en ander gewij zigd, al blijven zelfs de beroemdste musea voor de gemiddelde mens, ook lindïen hij kunstminnend is, soms een ware corvée. We ervoeren het onlangs nog in de vermaarde Londense National Gallery, waar we in een sfeerloze zaal een opeenstapeling van meesterwerken Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie (tussen 912.30 uur en 26 uur). Zwembroek, regenjasceintuur, geruite zakdoek, kinderjasje, zwarte dameshand schoen, rode kinderportemonnaie, motor zadeldek, rozenkrans in étui, huissleutel. Te bevragen aan de vinders: Zwembroek en badhanddoek, L. Krabbendam, Jan Steenstraat 6c; hoofddoek, H. v. Troost, Heenvlietsestraat 6; gehaakte dameshand schoen, A. Veringmeijer, Brugmanstraat 10a; groen damesvestt, G. de Wolf, Archi- medesstraat 5b; rode mantelceintuur, M. Boott, Baan 62b; colbertjasje, Branderij De Koning, St. Anna Zusterstraat 8; por- temonnaie, Albert Hein, Oranjestraat; armbandje, Ruigrok, Fabristraat 50b; da meshandtas, M. den Bout, Ploegstraat 5; armbandje, Kleiss, Jan Steenstraat 39; zakétui met schaar, vijltje en pincet, A. van Bommel, Alb. Thijmstraat 34b; vul pen, P. Leeflang, Buitenhavenweg 174; zwarte vulpen, Nachtegaal, Damlaan 25; damesportemonnaie, J. Soeters, Nieuwe Sluis 28; padvindersmes, C. Snijder, Schietbaanstraat 25; kinderschoen (R.), R. v. d. Berg. Louronstraat 1Ö/6; hek van vrachtauto, E. Putters, Eendrachtstraat 6; 1 paar gymschoenen, P. v. d. Marei, Lan ge Singelstraat 16; witte speelgoedbeer, D. Tintel, Da Costastraat 39a; ring met lo per en sleutel, J. Keijezer, Damlaan 43; rozenkrans in étui, A. de Korte, Nieuwe Maasstraat 37; ring met 7 sleutels, Kleiss, Rotterdamsedijk 186c. WU vernemen, dat binnenkort vanwege de Telefoonmaatschappij te Rotterdam ook hier ter stede een telefoonnet zal worden aangelegd. Het tarief per abon nement zal bedragen 60 voor het ver keer in de stad en 118 voor aansluiting met Rotterdam. (Nieuwe Schiedamsche Courant van 23 Mei 1888). DAGBIAO VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEN 75ste Jaargang No. 22225 hebben met een naam als bijvoorbeeld „De magische kunst van Zwart Afrika" of iets dergelijks? Dat tamelijk nuchtere „Negerkunst" is voor de gemiddelde man misschien wel een beetje afschrikwek kend, afschrikwekkender zelfs dan de JugubeTste maskers van in de ketenen van toven er ij en bijgeloof geslagen neger volken, die in ons museum te bekijken vallen. Tot dusver is de negerkunst .ten onzent hoofdzakelijk in een moderne omgeving gelanceerd en moderne kunste naars inspireerden zich er op .werken scheppend, die, de gemiddelde burger niet bepaald liggen. Houdt dit de toeloop tegen? Het is werkelijk jammer, want we zijn er van overtuigd, dat iedere bezoeker deze ten toonstelling ten zeerste voldaan verlaat, al vindt hij er niet de traditionele en conventionele schoonheid, waaraan hij zich gewoonlijk aesthetisch pleegt te la ven. Ze moet voor velen een openbaring zijn. Didactisch is ze zeer zeker en boven dien een unieke gelegenheid, om over heel het land in musea en particuliere verzamelingen verspreide, interessante specimina rustig en in een passende om lijsting te bestuderen. We zullen hier in tussen geen uiteenzetting geven van de negerkunst In haar verschillende stadia en aspecten. De catalogus geeft er een verhelderende toelichting op. De Schiedamse Gemeenschap heeft met het mogelijk maken van deze exposi tie een cultuurdaad van belang gesteld. Schiedam mag niet nalaten, deze daad te honoreren met een recordbezoek. Op 15 dezer herdenkt Broeder Hilde- brand (in de wereld J. Th. W. Bernard), dat hij vijf en twintig jaar geleden in de Congregatie der Broeders van den Onbe vlekte Ontvangenis trad. Van de stad der Bulumbo in Frans Equatoriaal Afrika is dit merk waardige masker Advertentie Zoete most van appelen Goed, goedkoop, gezond Vandaag is op plechtige wijze de kiel gelegd van het motorschip „Merida", op de werf van de N.V. Werf Gusto v.h. Firna A. F. Smulders te Schiedam, vennoot van de Industriële Handelscombinatie „Hol land", Den Haag. Het motorschip „Merida" is het eerste van de vier 4500 tons motorschepen, welke in Nederland gebouwd zullen worden in opdracht van de Venezolaanse rederij C.A. Venezolana de Navegación te Caracas, welke opdracht geboekt werd door de In dustriële Handelscombinatie „Holland", Den Haag, in samenwerking met Werf De Noord N.V. te Alblasserdam en A. Vuyk Zonen's Scheepswerven N.V. te Capelle a.d. IJssel. Het eerste en derde schip zul len gebouwd worden op de werf van de N.V. Werf Gusto v.h. firma A. F. Smul ders te Schiedam, het tweede schip zal gebouwd worden door werf de Noord N.V. en het vierde schip door A. Vuyk Zn's Scheepswerven N.V. De rederij had van haar belangstelling voor deze kiellegging blijk gegeven door de speciale overkomst uit Venezuela van de heren G. Plaza, president-directeur, C. Gherzy Gomez, directeur en A. Guerra, hoofd van de technische dienst. Terwijl uit Venezuela de senator P. Russo eveneens voor deze plechtigheid is overgekomen. Aanwezig waren verder zijne excellentie J. A. Delarosa, Gezant van Venezuela, de heer S. Barreto Penha, consul-generaal van Venezuela en de heer G. Penso, vice- consul van Venezuela. Het motorschip van 4500 ton D.W. zal gebouwd worden onder de hoogste klasse van Bureau Veritas. De afmetingen zijn: Lengte tussen de loodlijnen ca. 107,50 m., breedte op de spanten ca. 15.90 m., holte tot het hoofddek ca. 6.60 m., holte tot het Shelterdek ca. 9.45 m. De snelheid be draagt ca. 15 knopen. Moderne en ruime accommodatie voor 12 passagiers, officieren en bemanning. Het schip zal uitgerust worden met 2 Nordberg hoofdmotoren, elk van 2100 pk. De diepgang bedraagt ca 6.20 m. Het schip wordt voorzien van een vriesruim voor het vervoer van vlees en groente en het zal verder worden Uitgerust met de mo dernste navigatie-middelen. Als extra attractie een bezoek onder deskundige leiding aan onze grote luchthaven „Schiphol"- Vertrek per touringcar vanaf de KOEMARKT te SCHIEDAM om 14.15 uur precies en weer terug te Schiedam om 23.00 uur- inclusief entree Schiphol en het Stadserf te Hilversum. Het Gemeentebestuur „Hilversum-ontvangt" heeft zijn uiterste best gedaan, het de bezoekers zo aan trekkelijk mogelijk te maken. De stad zelf is sprookjesachtig verlicht! Het Stadserf is een Italiaans miniatuurstadje en heeft vele beziens waardigheden. U zult er een regelkamer zien van de Ned. Radio Unie diverse demonstraties o-a. van de Ver. Ned. Tapijtindustrie kunstnijverheid Philips Telecommunicatie Industrie een schilder- beeldhouw- en handwerkatelier. Op de televisieafdeling zal de t.v-camera op U worden gericht en zult U Uzelf op het doek zien verschijnen. De avonden worden verzorgd door een keur van radio-artisten. Op deze avond zult ook een openlucht-variete kunnen aanschouwen met mede werking van het orkest de „Constellations". Het is alles te veel om op te noemen. Wij stellen daarom onze abonné's in de gelegenheid, dit alles zelf te gaan bekijken- Bespreek zo spoedig mogelijk Uw plaats voor de touringcar, zodat U niet tever geefs komt. Kaarten verkrijgbaar aan ons Bureau, Dam 18, Schiedam. In het Monopole Theater gaat tot en met Donderdag de muzikale showfilm in kleuren „Vier meisjes van Broadway". Het is een genoeglijk kijkspel, geschikt voor alle leeftijden. Tony Martin, Janet Ceigh en Ann Miller spelen en zingen de hoofdrollen. Maandagmorgen passeerde op de Hoofd straat de motorrijder J. L. van G., van beroep chauffeur, 39 jaar en wonende al hier, een RET-bus, bestuurd door de 33- jarige chauffeur j. K. uit Rotterdam, rechts. Er volgde een botsing van Van G. moest in het gebouw van de G.G. en G.D. worden verbonden. Hij liep verscheidene verwondingen op. Tegen hem zal proces verbaal worden opgemaakt. Maandagmiddag sloeg in de Marco nistraat een paard, gespannen voor een wagen, op hol. In de bocht viel 't paard, dat toen door een voorbijganger kon wor den gegrepen. Het dier was eigendom van de koopman T. v. d. H., uit de Gordon- straat, die, toen het op hol sloeg, juist bezig was met het bedienen van klanten. Twee jongens van zeven jaar hebben zich schuldig gemaakt aan diefstal van sigaren uit een winkel van H. B. M. aan de Boerhaavelaan. De kinderen boden de sigaren op straat te koop aan voor vijf cent per stuk. Ze zijn meegenomen naar het hoofdbureau van politie. Ze bekenden flesies limonade te hebben gestolen. Zij zijn door de ouders afgehaald. Ten nadele van de zeeman W. N. Y., zijn een regenjas, enkele kledingstukken en twee gouden ringen gestolen uit kof fers, die zich bevonden in de voorpiek van zijn schip, dat bij Wilton-Fijenoord in re paratie ligt. De koffers waren opengebro ken. De gestolen goederen vertegenwoor digen een waarde van 300.—. DIAMANTEN FEEST Alle omwonenden van het echtpaar Schaap, hetwelk gisteren zijn 60ste huwe lijksdag herdachten hadden de vlag uitge stoken en de goede gewoonte getrouw heeft de Harmonievereniging St. Rad boud 's avónds het jubilerende echtpaar, onder grote belangstelling van het pu bliek een serenade gebracht. KETHELSE GEZICHTEN Aan de kunstschilder J. de Rood is op dracht gegeven tot het maken van een twaalftal pentekeningen van speciaal Ke- thelse gezichten, flet gaat om een dorps gezicht, oude boerderijen en historische plekjes, welke ztillen moeten dienen tot versiering van een uit te geven wand- kalender. 10 Augustus voorm.: 127 ton gerst Does burg; 108 ton id. Sneek; 98 ton id. Delft; 480 ton suiker l.-varen (2 x); €0 ton pijpen Hel mond; 110 ton betonstukken Sonnemalre; 175 ton rogge Leeuwarden; 200 en 150 ton stukgoed Amsterdam; 100 ton kali Ravestein; 250 ton petr. cokes Maastricht. Voor het Middenstandsexamen Algem. Handelskennis slaagden de dames J. v. Alphen, M. v. d. Byl, M. Boogaard, Th. de Caluwe, G. Daale, M. Eykenbroek, C. Kerkhof, J. Rietstap, H. Sierat, M. Staat, M. Smout, M. v. Santen, H. Vermunicht, K. Voogt, T. Verzyden, C. Verver, G. J. Woord, G. Wyker, A. v. d. Zee. Voorts de heren: A. aan de Wiel, L. Anchelon, F. Burger, D. Boogaard, P. de Bruip, H. Baanvinger, P. v. d. Berg, L. van Dijk, H. v. Deurzen, J. Eggelmeyer, G. Esselbrugge, A. v. d. Ende, K. Franse, B. Feelders, H. Gallee, H. de Groot, J. de Hoop, G. Immerzeel, J. v. Konijnenburg, P. Kipping, A. Linschoten, C. v. Lith, J. Levering, H. Landsbergen, C. v. d. Linde, G. v. d. Most, F. de Nijs, A. v. Oort, .1. van Peer, A. Sterk, S. Schneider, C. Schonk, C. Stijger, N. H. v. Seters, A. Spruyt, Alb. Sterk, J. Stolk, C. Tettelaar, C. Verwys, H. Vlek, B. Verhoogh, J. Ver- hoeckx, M. v. d. Vlies, B. Visser, J. We zenberg, J. Waltman, C. v. d. Zee en B. Zappey. Allen zijn leerlingen van de Mid denstandscursus de Pater, Maas en Meyers Zo langzamerhand komf Schiedam in de vacantiestemming, aI beginnen die feesten officieel pas op 20 Augustus a.s. Op de avond van die dag zal de burge meester, mr J. W. Peek, op het concert podium in de Plantage, waarvoor een tijdelijk openlucht-theater wordt ge creëerd, de tiendaagse feesten openen en dadelijk daarop begint de eerste presen tatie van de Plantage Parade. Dan zullen de Marinierskapel en een groot gemengd koor, met medewerking van solisten, een opera- en opertte-programma uit voeren. Avond aan avond, tot en met 29 Au gustus (behalve op Zondag) zal men tegen een kleine entrée-pr(js in de Plan tage kunnen geieten van prachtige pro gramma's, rijk aan verscheidenheid, voor elk wat wils biedend. Daarnaast zijn er dan nog de kindervoorstellingen, de revue, de sportevenementen, excur sies, het wagenspel en noem maar op. Dat onze stad nu reeds enigszins in een feestelijke stemming verkeert, 'is te danken aan meerdere oorzaken, In de eerste plaats dan is er de Bloemenweel de in Sproakjeslicht in het Julianapark, waar aovnd aan avond duizenden zich komen verlustigen aan het schoons, dat daar is te zien en die bewondering hebben voor de beeldhouwwerken, die daar zijn tentoongesteld. Dan is er de tentoonstelling, die nog Advertentie PASSAGE SCHIEDAM De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943. Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal. 2,— per maand, 0.47 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte ƒ0.15 per millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 10.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentle-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentiewezen. Het was Zondag j.l. een aardige wed strijd aan de Oude Dijk. Dat Excelsior Spart'a. zeker niet moest onderschatten, schreven wij Zaterdag j.l. reeds en inder daad, Excelsior heeft het niet tot een overwinning kunnen brengen, waarmede de kansen op een mogelijk kampioen schap weer aanmerkelijk zijn gedaald. Het talrijke publiek, dat op het terrein van Excelsior aanwezig was, heeft van goed cricket kunnen genieten en ook het weer werkte voor de volle 100 mee. Excelsior ging het eerst aan bat, hoe wel Sparta de toss won en startte direct goed met haar beide openingsbatsmen A. Oosterholt en A. Schoof. Beide batsmen speelden een zeer beheerste partij cric ket. De aanval van Sparta was goed, doch zeker niet dodelijk te noemen. Op een totaal van 20 viel het eerste wicket, toen Schoof l.b.w. ging op het bowlen van L. Borrani. Met C. Vollebregt als assistent ging A. Oosterholt de score sneller opvoei'en. Beide batsmen lieten goed batten zien en Vollebregt scoorde 2 fraaie vieren. Toen het scoringsbord echter 43 runs aanwees was het de tijd voor A. Ooster holt om het paviljoen te gaan opzoeken. Voor een goede 16 runs werd hij door Borrani gebowled op een bal, die hij vol komen verkeerd beoordeelde. Van Huet, die nu inkwam, vestigde al dadelijk vertrouwen door het bowlen op de juiste wijze te bespelen. Lang zo.u hij echter niet van het partnerschap met C. Vollebregt genieten, want ook Borrani rekende spoedig zijn wicket in. J, Oosterholt maakte zijn verblijf aan het wicket door een ongelukkige run out dood nog korter en zo was de stand 49 voor 4 wickets voor Excelsior plotseling verre van gunstig. J Dries en van Huet stonden nu voor de taak om de Excelsiorcollapse te stui ten Beide batsmen namen dan ook geen enkele risico, zij speelden alle ballen voorzichtig langs de grond en ook de on gelukkige run out van J. Oosterholt lag nog vers in het geheugen en zt) runden daarom ook uiterst voorzichtig. De score was inmiddels tot 71 runs opgevoerd door beide batsmen, toen Dries een lange bal van de Bruin tracht te te driven. Dit mislukte echter en ook hjj kon met 10 runs het paviljoen weer opzoeken. Middendorp zorgde er samen met van Huet voor, dat er voor de lunch geen wicket meer viel. Middendorp bepaalde zich hoofdzakelijk tot verdedigen, ter wijl van Huet weer met enige zeer fraaie offslagen voor de runs zorgde. Direct na de lunch viel het wicket van Middendorp (94) en toen spoedig hierna van Huet een bal van Van der Linde in eigen wicket speelde, dacht menigeen reeds, dat het met Excelsior gedaan was. Van Huet's keurige innings dient ech ter allereerst aan de vergetelheid te worden ontrukt. Hij speelde inderdaad een prachtige innings welke door geen enkele kans werd ontsierd, en zijn 27 runs waren voor Excelsior van onschat bare waarde. Van de overige Excelsior-batsmen liet alleen ter Braak zeer goed batten zien. Zijn 10 runs, waaronder een fraaie vier op deep square leg voerde het totaal tot 115 runs op. Vader extra had met 19 runs ook nog een behoorlijk aandeel aan het krappe Excelsior-totaal. Zoals reeds gezegd, was het bowlen van Sparta netjes geweest. Het fielden was zeer actief, al werden enige moei lijke vangkansen gemist. De bowling- cljfers van Sparta luiden: L. de Bruin 3 voor 30, A. Ruiterman 0 voor 5, L. Borrani 3 voor 33 A, H. van der Linde 2 voor 23 en H. Meeken 1 voor 6. Nu was het de beurt van Sparta om te trachten deze runs te maken. Sparta opende met H. A. van der Linde en R. Wilson. Aanvankelijk zag het er voor Sparta verre van gunstig uit. De bowlerlj van Excelsior was zeer goed op dreef en zij werden gesteund door accu raat fielden en wicketkeepen. De runs kwamen dan ook in een uiterst langzaam tempo. Na een uur batten had Sparta slechts 18 runs gescoord. Het eerste wicket viel op 6, toen Wil son door ter Braak met een prachtige bal werd gebowled. A. H. van der Liiide demonstreerde op het bowlen van Dries zijn oude fout, door bij de legbreaks aan de offside zijn voet niet voldoende naar de bal toe te bren gen. Dit bleef niet zonder gevolgen en van Huet ving hem fraai in de slips. Toen 2 runs later J .Oosterholt de wel zeer geduldige H. A. van de Linde bowl de was er met 19 voor 3 wickets nog van alles mogelijk. Borrani en de Knupfer dachten er echter anders over. Vooral Borrani batte magistraal. Van de eerste over af speelde 'hij zeer beheerst, maar iedere minder goed gepitchte bal joeg hij onherroepelijk naar de boundary. Het bowlen van de Excelsiormensen liet hem niet veel vrijheid, maar het ge luk hadden de bowlers zeker niet op hun handen. Wat de bowlers ook probeerden, niets hielp en de score ging bedenkelijk stij gen. Toen aanvoerder Bakker de bal zelf ter hand nam verraste h(j Knupfer met een veel te lange bal en hij werd ge bowled. - Borrani kende echter geen mededogen en nu ranselde hö er duchtig op los. De score steeg dienovereenkomstig. Eerst op 109 viel het 5e wicket, dat wederom door van Huet in de slips werd gevangen. Spoedig daarop scoorde Borrani met een enorme 6 de winninghit. Nog even werd doorgespeeld, maar toen de score tot 131 runs gestegen was, achtte de Sparta-aanvoerder het voldoende. Niets dan lof voor de fraaie innings van Borrani, die met 69 runs not out bleef en geen enkele kans had weggege ven. Zijn innings bevatte 7 x 4 en 1 x 6. De Excelsiorbowlers hadden moedig volgehouden. De bowüngetjfers waren: H. ter Braak 1 voor 27, J. de Dries 2 voor 55, J. Oosterholt 1 voor 15, F. Bakker 1 voor 19. niet te veel Schiedammers, en vele niet- Schiedammers lokt naar het meuseum. Zo langzamerhand komt daar wat meer gang in het bezoek. Omdat zij, die er eenmaal geweest zijn, allerwegen vertei len, dat daar toch wel iets bijzonders valt te zien. BI) de ingangen van de stad, op de Roterdamse- én de Vlaardingsedijk, en bü het station, staan grote borden, ver meldend, dat er van 20 tot en met 29 Augustus feest in Schiedam is. Die bor den zjjn feestelijk getooid met vlaggen. Rond het SG concertpodium worden reeds voorbereidingen getroffen om de Plantage Parade tot een volledig succes te maken. Reeds is men begonnen met de afzetting en binnenkort zal daar een tribune worden gebouwd, die plaats zal bieden aan een kleine 5000 bezoekers. En sedert gisteren is er dagelijks mu ziek in de stad. Want elke dag rijden geluidswagens door de verschillende stadswijken. Ter afwisseling klinkt dan door de luidspreker de stem van een om roeper, die vertelt van de komende fees ten. Dat belooft wat voor de aanstaande vacantiefeesten. De S.C.V. De Postduif nam met 900 duiven deel aan de wedvlucht Kesteren met broed 1953. De uitslag was als volgt: 1 11 12 56 103 134 166 199 205 J. Doejaaren, 2 4 9 20 33 61 78 83 K. Muilwijk, 2 113 Kiela, 5 15 18 19 22 51 52 58 68 156 141 L. Borani, 6 50 73 198 W. Poort en zn, 7 27 33 40 88 100 109 D. Bakker, 8 24 190 196 104 J. Blom, 10 44 138 148 158 K. Brouwer, 13 17 29 34 49 J. Kazenbroot 14 72 de An, 16 171 W. v. Bueren, 21 47 210 P. Gouwe leeuw, 23 I. v. d. Tuin, 25 91 192 C. de Graaf, 26 28 128 145 157 Joh. Christen, 30 35 102 168 Th. v. Weelie, 31 K. Levering, 36 108 64 152 W. Woermeijer, 37 189 J. de Waard, 38 J. Tweeboom, 39 53 143 A. v. d. Tuin, 41 180 211 D. v. Weelie, 42 77 80 86 174 191 194 195 C. Verboom, 43 129 214 Gebr. -v. Harmelcn 45 57 71 163 186 D. Ram, 46 59 213 J. Brand, 48 216 104 J. v. d. Windt, 54 105 119 206 J. Zoutendijk, 55 75 96 146 A. de Dunnen, 60 107 Lanser 63 67 114 154 C. Korengevel, 65 79 E. Smirren, 66 69 70 127 131 P. Hinten, 74 76 93 136 144 J. v. d. Beek Co, 81 Westerholt, 82 102 L. Ver heugen, 84 Tt. Schermer 87, L. Toutijn, 89 97 101 J. Freij, 90 99 197 N. in 't Hol, 92 160 215 222 P. v. Os, 99 106 H. Crams, 95 C. v. d. Grijp, 98 220 J. Koogje, 111 130 151 140 C. de Tuinder, 116 124 170 212 J. de Koster, 117 137 153 161 178 P. Dal- hulsen, 121 126 A. Moog, 122 132 177 187 191 C. Verlinden, 135 C. v. Tricht, 199 P- Tielman, 155 184 J. Schaap, 159 209 A. Heeren, 1«4 H. Blom, 165 218 A. Suttorp 167 Holleman Co, 173 182 201 H. Donks, 179 Gebr. v. d. Kant, 181 223 J. Simons, 185 B. Rijsdijk, 188 A. Wagtendonk, 193 C. Vossen, 203 J. v. d. Waal, 207 Lips. Eerste duif 10.26.00. Laatste duif 10.38.00. Vanmiddag is in alle eenvoud op de algemene begraafplaats 't stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer J. Koning, die na een langdurige ziekte in zijn woning aan de Fr. Haverschmidtiaan is overleden. De heer Koning, die 83 jaar oud werd, was een bekende Iig"ur allen, die in de jaren tussen 1903 en 1935 als leraar of leerling te maken hadden met de Rijks H.B.S. alhier. Hij was n.l. concierge van deze school en "aar- kante figuur. Daarnaast was hij m zan gerskringen bekend. Vele jaren heeft hij deel uitgemaakt van onderscheidene ko ren, waar hij om een goede stem een graag gezien lid was. GEBOREN: J&cob, z. v. D. A. Lage- waard en J. Oosterman; Pieter, z. v. P. Ooms en L. v. d. Hoest; Cornelis, z. v. C. Stout en W. v. Schaijk; Yvonne, d. v. J. de Raad en C. v. d. Meer; Willempje, d. v. A. Bijl en A. C. v. Wageningen; Maria, d. v. M. den Held en M. C. E. Leenderts; Jacoba, d. v. K. P. Klompe en G. Scheenloop; Johannes, z. v. G. v. d. Gaag en J. M. Freeling. OVERLEDEN: J. Koning, 83 j.; M. C. v. Kralingen, 55 j. vr. v. J. v. Waardenburg; T. Bijloo, 61 j.; H. de Ronde, 37 j.; J. Bijl, 61 j. vr. v. A. J. Th. Bornet. 'e*W tlisteravond is aan de Soendalaan te Vlaardingen een ruitersportfeest georganiseerd door „Die Flardinga RuitersEen hindernis wordt genomen in groepsverband. In de „Sportkroniek" is onder de offi ciële mededelingen yan Ie K N.V.B het rooster gepubliceerd van de wedstrijden die de eerste-klassers m de eerste helft van de nieuwe competitie moeten spelen: S.V.V. in de 1® k'f.s..c6 Sept. SVV- Xerxes; 13 Sept. S HBS; 20 Sept. BW—SVV; 4Oct. Brabantla-SVV11 Oct SVV--VVH 16, 18 Oct. NAC—SVV; 8 Nov. SVV—Sparta; 22 Nov. Sittardia— SVV; 29 Nov. SVV—PSV; 6 Dec. Emma —SVV; 13 Dec SVV—Longa; 20 Dec. Bleijerheide—SVV, 27 Dec. SVV—VVV. Hermes in de leklas D: 6 Sept. Ex celsiorHermes, 13 Sept. MVV-Hermes; 20 Sept. Hermes—-ADo4 Oct. Hermes Maurits; Oct. DHCHermes; 18 Oct. Hermes—Limburgia; 8 Nov. Eindhoven flet drukfoutenduiveltje heeft ons gis teren ,.een parten gespeeld. pe Inleiding tot het schrijven van de pekens yan Rotterdam en Schiedam, waarin zij de zakenleiden in hun Deke- naten dispenseren van de winkelsluiting op het Hoogfeest van Maria Tenhemel opneming moest als volgt luiden: Met betrekking tot de viering van het Hoogfeest van Maria Tenhemelopneming °P Zaterdag a.s. is gisteren (Zondag) in ane kerken van de Dekenaten Rotterdam en Schiedam een schrijven van dé De- kens, mgr j, jj Niekel en R. J. J. Reijnen voorgelezen, volgens hetwelk zakenlieden, die menen daartoe reden te hebben, zich ontslagen mogen houden van de verplich ting hun winkelbedrijf op die dag te slui ten. ROTTERDAM. 11 Augustus. Vette koeien en ossen (naar schatting 525», gebruiksvee w.o. t. b. c. vrij (naar schatting 871), gras)/»lye- w.o. 100 t. b. c.-vrij (naar schatting 136, vette kalveren (naar schatting 145). nuchtere kalveren 346. varkens 225, biggen 254, paa/ien 131, Veulens 127, schapen of lammeren 274. bok- ken of geiten 39. Aanvoer totaal 3173 (lieren. Weekaanvoer 4643 dieren. Prijs per kg.: vette koeien le kwal. 2.70-- 2-80, 2e kwal. 2.54—2.78. 3e kwal. 2.20—2.38, vette keiveren resp. f 2.60—2.70. f 250—2.60, If 230—2.50, slachtpnarden resp. 1-90, f 1.80. Prijs per stuk: graskalveren le kwal. 350, 2e kwal. 300, 3e kwal. 200, nuchtere kalveren resp. 64, f 56, f 50, biggen resp. f 80, f 46, f 40, veulens resp. f 425, 350, 250, schapen resp. 100, 90, 80, lammeren resp. f 80, f 70 f 60., kalfkoeien resp. 1050, 925, 825, melk koeien resp. 1050, 925, 825, vare koelen resp. 7.25, f 625. f 575, vaarttin resp. f 800, f 725, 600. pinken resp. 525, /475, 375. Vette koeien aanvoer iets groter, handel traag prijzen als gisteren, enige prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen niet geheel prijs houdend. Graskalveren aanvoer minder, handel lui. prijzen onveranderd. Nuchtere kalveren aanvoer als vorige week, handel vlot, prijzen ruim prijshoudend. Biggen aanvoer kleiner, handel kalm, prijzen stabiel. Slachtpaarden aan voer even korter, handeJ slepend, prijzen iets stijver. Veulens aanvoer iets ruimer, handel levendig, prijzen prijshoudend. Schapen en lammeren aanvoer groter, handel traag, prijzen dalende. Kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel stroef, prijzen even min der. Vare koeien aanvoer matig, handel flauw, prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken aan voer gewoon, handel slepend, prUzen vooral niet hoger. T. b. c.-vrij vee aanvoer als vorige week handel lui, prijzen met moeite te handhaven. —Hermes; 22 Nov. HermesFeijenoord; 29 Nov. Willem IIHermes; 6 Dec. Hermes—EBOH; 13 Dec. RBC—Hermes; 20 Dec. HermesJuliana; 27 Dec. NOAD Hermes. De training van het eerste en tweede elftal van Excelsior '20 is deze week een dag vervroegd en zal niet op Donderdag- doch op Woensdagavond plaats vinden. Vrijdagavond om 7 uur speelt een Excelsior-combinatie op het W.F.-terrem tegen Wilton-Feijnoord in de nederlaag serie van deze club. Excelsior's indeling voor de nieuwe competitie is als volgt: 3e klas B samen met Archipel, B.E.C., Blauw Zwart, G.D.A., Hoek van Holland, H.P.S.V., Laakkwartier, L.F.C., The Rising Hope, Scheveningen en V.V.P. Passage Theater: Happy Landing (alle leeftijden). Monopole Theater „Vier meisjes van Broadway" (alle leeft.). Stedelijk Museum: Tentoonstelling Ne gerkunst: dagelijks, óók Zondags, van 2 tot 5 en 7—10 uur. Julianapark: Bloemenweelde in Sprook- jeslicht; Tentoonstelling van beeldhouw werken, dagelijks, óók Zondags, van 7.30 tot 12 uur. Boshoek: Ere-wedstrijd Hermes-DVS— Fortuna ter gelegenheid van het negende lustrum van „Schiedam", Dinsdag 7 uur. Woenadaf 12 Angmtn, TONEEL EN MUZIEK Schouwburg 8.15 uur „Een zomerdagdroom" istr. volw.,. iNed. Comedie) Lantaren 8.15 ,uur „W.i ruimen op" (Rotterd. Comedie) Terrein Kruiskade 8.15 uur Usballet Maxi en Ernst Baler (volw.). BIOSCOPEN Arena: De Terugkeer van Don Camillo (a,l.)> Capitol: De Zwarte Kat (18 J.): Cineac: Het Lied der Woestijn (14 Colosseum: De Vloot op stelten ta.l.l; Harmonie: Het Maks Masker van de Pharao (14 Lutusca: Fran- cis bij de cadetten (a.l.); Een circus vluchtte (18 Passage (Schiedam)* Happy Landing (a.l.); Prinses: Tour de Prance 1953 (a.l.); Rex: Levend begraven (18 j.); Ven ster: Monsieur Taxi (volw.); Victoria: Boem bij de luchtmacht (a.l.;* De Nederlandse Amateur Artisten Olympiade zal m September grote con courses gaan hooiden voor alle Nederland, se amateurs van diverse genres op het gebied van toneel, cabaret en variété kunst met het doel het Nederlandse pu bliek kennis te doen maken met de pres taties der Nederlandse amateurs. Indien de recettes hei toelaten zal de N.A.A.O. trachten een eigen amateur-theater op te richten. Onderscheiding. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau: G. JRijaard, wethouder der ge* meente Nieuwe Niedorp.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2