Duitse arbeiders werken hard Gedachten onderweg van fabriek naar hotel De Halve Maan en het Kruis u mm HEVIGE BOERDERIJBRAND MET GESTOLEN AUTO TEGEN CAFE GEREDEN VINGER OP DE WONDE MAASTRICHT OPGENOMEN HELICOPTER-NET Toon Hermans legt laatste hand aan zijn nieuwe programma V) Met de scooter op wereldreis Kinderspel Nog geen modelkeuken De Religie ivaarop de Wereld Wacht Dief vloog meteen in de val Twee stallen met hooizolders in de as gelegd Lily Bouwmeester in een solo-program M.T.S.-ers in het leger Oostenrijkers vergaten Nederland niet Dinsdag ii augustus 1953 PAGINA 3 Normale mensen Een mens wil 't geloven Bewonderenswaardige moed Maar toch is er vooruitgang Ondanks de watersnood INPOLDERING VAN FLEVOLAND BLIJFT VORDEREN I. Door Dr JOS. CREYGHTON S.J. PSEUDO-VOGELPEST TE EIJS-WITTEM DODELIJKE ONGELUKKEN IN HET NOORDEN Op de Griendlandde het eerste Jiefschroefvliegtuig T]\T PRINS BERNHARD MISTE GEEN KOFFER Instelling rangen opzichter van fortificatiën en technisch opzichter BEPERKINGEN VOOR K.L.M.- VERKEER MET BRAZILIË Zelfvertrouwen Mensen met spanning NAMAAK-REGEN IN DE NEGEB-WOESTIJN PFaFFINGEN, Augustus tl heeft weer een tijdje niets van me gehoord, ofschoon ik beloofd heb elke week te zullen schrijven. Maar het is anders gelopen. Ik heb twees we* in de fabriek van mijn scooter gewerkt, ben daartussendoor „even m Hamburg en naar München geweest, heb „proefgekampeerd en naa paar dagen geleden mijn vijfde persbijeenkomst, mèt nog wat smenge den, want olie, vet en vuil laten zich niet zó maar verwijderen ais paar dagen achtereen niet al te nauw op hebt gekeken. Nee, veel bijzonders is er nog steeds niet gebeurd tenm inste Het zal u weinig interesseren, wat ik allemaal aan mijn scooter en verbeterd en wat er allemaal in de Duitse kranten heeft gestaan over „een blonde Hollander". (Ik heb dat nooit geweten, maar het s nijnt zo te zijn). Mijn Duits is, in weerwil van het feit dat ik dagelijks met Duitse arbeiders praat, nog steeds „grappig Hollands-Duits" en mep vi me „ondernemend". Dat alles volgens de kranten. Werkelijk, je zou e erwaand door worden. Vier man hebben even vele dagen lang gewerkt om de voornaamste werkzaamhe den aan mijn „Globemaster" te verrich ten en de directie zal dan ook met genoe gen mijn vertrek zien, denk ik, want het vehikel heeft zo langzamerhand méér ge kost dan twee „gewone" scooters. Dcr"; u overigens niet, dat ik een bijzonder^m del heb, want dat is niet waar Maar u je weet hoe dat gaat voor een grotercl®* kijkt alles nog eens goed na en" Jzt hier' draait nóg eens alles vast, verandert hier nog wat aan de ba8afeb®?a£uometer 'op heb óók nog zo'n duizend erote nieuw „proef gereden a want dat reie definitief te begmnen - want^dat stukje Amsterdam naar maar kinderspel Over mijn ervaringen met de Duitse ar beiders wilt u natuurlijk graag wat weten. Ik houd vliet van politiek en deze arbei ders ook niet, dat heb ik gemerkt. Ze praten weinig of helemaal niet over wat er gebeurd is, maar hebben wel zorgen over de toekomst en over het Berlijnse gebeuren. Ik heb altijd de gedachte gehad en ik heb die nóg dat geen Duitser, geen Fransoos en geen wat-voor-man dan ook van nature oorlogszuchtige gevoelens heeft ten opzichte van een ander mens. Niet alleen deze arbeiders, maar ook alle andere mensen met wie ik in de af gelopen drie weken hier te maken heb gehad zijn normale mensen, die hun werk doen en ze werken hard die behulp zaam zjjn, beleefd en voorkomend. In de hele fabriek, waar vier-honderd man wer ken heb ik één man gesproken die zei: „Hoe denken ze tegenwoordig bij jullie "ver ons.." Van hem kreeg ik de indruk, «jat h(j schuldgevoel had. De andere heb ben dat niet, zijn echter geenszins arro gant, of van het wij-kunnen-het-niet-hcl- ben-type, maar zeggen: „Datzelfde had julilc ook kunnen overkomen". Je zou over dat probleem nog uren kun- «en praten, ware het niet, dat je geen twee mensen vindt die er van het Ne derlandse standpunt uit bekeken ge lijk over denken Acht van de tien ar beiders hier zijn in militaire dienst ge weest, hebben maandenlang aan de 'zón- ten gevochten en zijn vaak gedurende lan ge tijd in Rusland geweest. Ze hebben alle deze éne gelijkluidende mening: „als we hier Russen krijgen ben ik net zo lief dood". Waaróm vertellen ze niet en ik heb weinig van hen te horen gekregen. Maar wat ze vertelden kwam in gro te lijnen overeen met dat, wat WIJ van de Duitsers hebben meegemaakt in Ne derland. En dat wil hier geen mens ge loven. Weet u, iedereen is goed voor me, me- hiand heeft op mij een indruk gemaakt Van jij-bent-mijn-vijand geweest, zélfs «le dorpsagent niet, die in zijn uniform toch maar verdacht veel op een „mof" lijkt, als ik het zo even mag zeggen. Maar je kunt het èn aan de arbeiders én San de leidinggevende personen, vrijwel hiemand duidelijk maken dat al datgene Wat er omtrent de verschrikkelijke ge beurtenissen in Oost-Berlijn in de dag- "n weekbladen heeft gestaan, ook bij ons gebeurd is. Gevallen voor de vrijheid" stond er in een grote „Illustrierte." Ge vallen voor de vrijheid is deze jongeman, «lie door de Russen op staande voet werd Neergeschoten zonder dat hij ook maar iets had gedaan. Naar willekeur werd hij gegrepen, onschuldig, maar slechts als Voorbeeld voor de anderen: dat kan er met N gebeuren als ge weerstand biedt aan de Sussen." En toen ik, 's avonds in de „Wirtschaft" gezeten aan mijn fabrieksvrienden uitleg de, dat men dze woorden precies zo bjj ons had gebruikt in de jaren 40-'45 keken ze elkaar aan en begrepen er niets van. Behalve die enkele die zei: Dat had niet moeten gebeuren." Overigens, ik krijg de stellige indruk, dat het ook niet meer gebeurt, tenminste van Duitse zijde niet. Want hier hebben ze er genoeg van. Toen ik vroeg wat ze van Hitler dachten zeiden ze: Hij was een schurk, maar tege lijk een groot genie". En daaraan heb ik wel even gedacht, toen ik meer dan tweeduizend kilometer over de Autobahnen reed, die in de jaren '33 tot '39 „even aangelegd werden." Daar aan heb ik gedacht bij het aanschouwen van de nog immer grote wonden in Keu len, Frankfurt, Karlsruhe, Pforzheim, Muenchen en noem maar op. En men moet, wat men ook van de Duitsers moge denken een ding zeggen: ze hebben een „ik heb veertien dagen in de fabriek gewerkt" bewonderenswaardige moed, een bewon derenswaardig doorzettingsvermogen en een werklust die nimmer schijnt te tanen. In de fabriek wordt dan ook geen woord gemopperd als er vele uren overgewerkt moet worden. Dat zijn zo van die gedachten onder weg van fabriek naar het hotel-de-grand- luxe, naar mijn zoveelste persbijeenkomst. Je staat versteld wat er op het gebied van hotels en dergelijke zaken gebouwd is en nog gebouwd wordt. De Reeper- bahn in Hamburg is bij avond één licht- zee van neon en schijnwerpers, de Kö- nigstrasse in Keulen en haar naamge noot in Stuttgart blinken van chroom en spiegelglas en dure dingen daar achter. Theaters en danspaleizen ver rijzen als paddestoelen uit de grond en de zachte tango's zoals alleen de Duit sers die schijnen te kunnen componeren lokken de bezoekers via zoevende deu ren toe. Mercedes-wagens schitteren op de par keerplaatsen die hier door de vele opengebombardeerde plekken nog immer veel zijn en daarnaast heeft het groot ste gedeelte van de arbeidersbevolking blijkbaar geld over voor een motorfiets, zoals bij ons de bromfiets tegenwoordig zoveel voor het doel: van huis naar werk v.v. wordt gebruikt. En als je bij dat alles bedenkt, dat het acht jaar na de oorlog is, dan vraag je je, net als die Duitsers betreffende „het" onderwerp deden, af: nee, dat is niet te geloven. En om met mijn hobby, de scooter te besluiten: de beide grootmeesters in vlieg tuigbouw, Messerschmidt en Heinkel, bou wen nu van deze handige vervoermidde len. Ik hoop dat het er vele tien- des noods honderd-duizenden mogen zijn Want met een scooter kun je geen oorlog maken tenminste dat geloof ik Het wordt tijd dat de Russen hün scoo ter uitvinden. Of hébben ze die al? Ik weet het niet, want ik heb in drie weken geen krant gelezen. Moet u ook doen. En voor ik het vergeet: prettige vacantie, als u nog gaat. En pak uw zaken goed in. An ders zit u ook met problemen. Net als WIM DUSSEL Advertentie Welke huisvrouw droomt er niet zo nu en dan van een modern ingericht huis, voor zien van alle comfort en vooral van zo'n modelkeuken, als ze wel eens in tijdschrif ten of op een tentoonstelling ziet. waar zo ongeveer alles machinaal gebeurt. En met een lichte zucht zal ze bij zichzelf vast stellen, dat het. wanneer alle huishoufle. lijk werk met dergelijke moderne hulp middelen gedaan wordt, ook niet moeilijk is er altijd verzorgd en aantrekkelijk uit te zien en zelfs tijd over te houden. Maar toch ziet het er niet zo somber uit, als menige huisvrouw denkt. Voor een van de naarste werkjes, de dagelijkse afwas, brengen de Castella-fabrieken thans een modern afwasmiddel, da*, regds door duizenden en duizenden huisvrouwen vol enthousiasme ontvangen is, de Castella Vaatwas. In het wonderlijke schuim van dit nieuwe middel (een lepel Castella Vaatwas geeft teilen vol sop) is de hele afwas zonder ook maar de geringste moeite in een ommezien gedaan en.... wat de huisvrouw vooral zeer zal waar deren haar handen hebben van dit afwas middel (per pak 25 ct.) niet in het minst te lijden, integendeel, zacht als fluweel worden deze door dit Castella sop. En zo gaat de droom van de huisvrouw althans voor een deel in vervulling. Binnenkort zullen vermoedelijk twee dijktracé's van Oostelijk Flevoland, te we ten de percelen R en R1 tussen Kampen en Elburg, nabij het Kamper zeebad wor den gesloten. Hiermede is dan plm. 20 km. van de dijk aan de Oostzijde van de nieu we polder voltooid. Aan de voet van de dijk van perceel R1 aan de randkanaalzijde, zullen bij wijze van proef recreatieoorden worden aan gebracht, bestaande uit enkele kleine stranden en een paar bossen. Voor de be planting van de bossages wordt nu reeds geschikte grond uit het IJsselmeer op de bestemde plaatsen gestort. Op perceel Q ligt het werk tengevolge van de ramp in Zeeland, behoudens het werk aan de bouwput, geheel stil. De bij Schokkerhaven opgeslagen stortsteen wordt naar Zeeland vervoerd, waar deze steen nodig is. Mede door de afvloeiing van arbeiders naar Zeeland zullen de in- polderingswerken van Oostelijk Flevoland hierdoor zoals bekend is, ongeveer een jaar worden vertraagd. In zijn jongste „Lich'tflitsen", als altijd lezenswaardig omdat er allerlei nijpen de kwesties van de huidige verwarde tijd in ter sprake komen, raakt pater Loop de roos met het vaststellen van een overigens voor ieder zichtbaar ver schijnsel. „Het is bedroevend zo tekent Z. Eerw. aan te moeten constateren, dat iedereen zich tegenwoordig bevoegd en gerechtigd acht over allerlei problemen, zelfs over de meest ingewikkelde, te oordelen. En maar al te vaak blijkt Dij nadere beschouwing, dat vele van die mensen niet'voldoende kunnen lezen en luisteren". Inderdaad een actuele kwaal waar tegen geen kruid gewassen schijnt. Een vraagstuk kan nog zo zwaarwichtig zijn en de vakgeleerden misschien in ver legenheid brengen wat de juiste oplos sing betreft, zonder aarzelen staat de man die er voor het eerst misschien van hoort met zijn oordeel klaar, waarop dan uiteraard geen beroep mogelijk ls. Een symptoom van de vervlakking die alom om zich heengrijpt en de betweterij «>P een ontstellende wijze in de hand tverkt Hoe minder men dan ook van enige kwestie afweet, hoe gemakkelijker men er de oplossing van weet uit de ntouw te schudden. Men staat er van versteld welke vraag punten b.v. door het opinie-onderzoen °nder de massa worden geworpen tiet zelden netelige materies van diver se aard rakend waarover deskundigen zich wel zullen wachten in een hand omdraai een antwoord te formuleren, «Joch the man in the street zonder de minste moeite het beslissende woord spreekt. Het is niets dan grenzenloze opper vlakkigheid die de baas speelt in on'e samenleving; en soms krijgen wij de indruk dat zelfs serieuze wetenschaps mensen, die vóór alles met de moeilijk heden van de objectieve oordeelsvor ming hebben te kampen, zich min of meer door de epidemie laten beïn vloeden. Op de Zijldijk aan de grens van Leiden en Leiderdorp heeft Sistermiddageen he vige boerdertfbrand gewoed, die het b«^f van de veehouder T. v. d. M„ °P gedeelte en de paardenstal na, g as heeft gelegd. Een voorbijganger zag om ""Seveerv er uur rook van een der hooizolders en maakte ogenblikkelijk alarm. I die naar dc aangegeven plaats sne de volgetaste hooizolder over een van veertig meter in lichter laaie. De brandweren van Leiden en Leider dorp waren spoedig ter plaatse aanvvez g en bestreden de vuurzee met zes stralen. Zfj konden echter niet meer voorkomen, dat een tweede hooizolder, die ongeveer tien meter van de vuurhaard was gele gen, eveneens door de vlammen werd aan getast en verteerd. Zeilers en andere watersporters snelden ter hulp, evenals omwonende boeren en de arbeiders van drie in de nabijheid gele" gen fabrieken. Zij wisten het kleinvee uit de stallen te redden en de inventaris van het woonhuis in veiligheid te brengen. Na ongeveer drie kwartier was de brandweer het geweldige vuur reeds meester maar de nablussing vergde nog vele uren. Het woonhuis kwam er met geringe wa terschade af en ook de paardenstal kon men behouden. Twee koeienstallen van elk veertig meter werden echter met de zich daarboven bevindende hooizolders prooi der vlammen. De schade wordt door verzekering ge dekt. De vermoedelijke oorzaak is hooi broei. (Van onze correspondent) Een harde klap weerklonk gisternacht in het rustige Hintham bij Den Bosch, toen daar rond één uur een auto in volle vaart tegen de gevel van café ,,'t Zon- neke" vloog. De gevolgen waren niet erg „zonnig": een chaotische vernieling in en aan het getroffen pand en een als een harmonica in elkaar gedrukte auto. In die toestand trof de Rijkspolitie de auto aan, doch zonder bestuurder. Maar na enig zoeken vond men achter het ge rammeide café de chauffeur, de 21-jarige De P. uit Waalwijk. Voor de rijkspolitie betekende deze „vondst" een onverwacht succes bij het zoeken naar een te Udenhout gestolen auto, ter opsporing waarvan het politie apparaat reeds enige tijd in werking was getreden. Hier te Hintham lag het thans in elkaar gedeukte eigendom van de heer J. Sch. uit Waalwijk, die bij een familie in Udenhout te gast was geweest. Daar had die over moedige jongeman zijn slag geslagen, doch „al reed de auto nog zo snel, de politie achterhaalt die wel" De P. kon niet anders dan zijn diefstal bekennen, waarna hij terstond werd inge sloten. Binnen enkele jaren is dit reeds de Reeds het vorige seizoen was het be kend dat Lily Bouwmeester haar con tract met Rotterdams Toneel niet zou verlengen. Zij zou met Ko van Dijk nog blijven optreden zolang „Het hemelbed" repertoire hield van dit stuk zijn thans meer dan 75 opvoeringen gegeven om zich verder bezig te gaan houden met solo-toneel en voordracht. Thans staat het vast dat Lily Bouwmeester in Sep tember met een solo-programma van op gewekte teksten voor het voetlicht zal komen. De teksten zijn van Annie Schmidt, Godfried Bornans, Ina v. d. Beugel, Mary Doma en Simon Carmig- gelt, welke laatste een en ander aan el kaar heeft geregen met verbindende causerietjes. Bob de Lange heeft Lily Bouwmeester's optreden geregisseerd. (Van onze correspondent). Op vier verschillende landbouwbedrij ven te Eijs-Witten in Zuid-Limburg zijn enkele gevallen van pseudo-vogelpest ge constateerd. De pluimveestapels van de betrokken bedrijven zijn in verband hiermee afgemaakt. vijfde keer, dat een auto bij voormeld café binnenrijdt. De bocht in dit weg gedeelte onder Hintham is namelijk zeer berucht en gevaarlijk. Iedere publicatie heeft haar voorge schiedenis. De voorgeschiedenis van deze verloopt als volgt: Het was ons opgevallen, dat pater Anton Freitag S.V.D. in „Die Neue Missionsara" (1953) twee, en niet meer dar twee, grote opponenten noemt, die de Kerk op de drempel van de .nieuwe tijd ontmoet: het van de Islam in Afrika merkt de Frei- lijke bijstand voor zijn eigen (Franse) koloniale troepen verbood een godde loosheid, zoals zij het uitdrukten, waar tegen tenslotte de Muslims zelf in be roering kwamen. In een recent overzicht over de groei Bolsjewisme en de Islam. Voorts, dat sinds enkele maanden de statistische afdeling van de Fidesagentuur, persd:enst te Rome van de Voortplanting des Geloofs, begon nen is met het verzamelen van nauw keurige cijfers betreffende de Islam. Ciifers, die tot dusver ontbraken. De be- J U-OAA 4-« burgse Herderkorrespondenz op, dat een der hoofdoorzaken is, dat „de Westerse civilisatie en het Christendom niet meer samenvallen. Zij s-taan integendeel in scherpe tegenstelling tot elkaar". Iedere Mohammedaan, zegt het tijdschrift, is practisch een missionaris. ,Dat is bij het staande schattingen variëren van 240 tot Christendom thans helaas niet meer het 450 millioen. De Encyclopedia Brittannica geval. Had het leken-element in de Kerk spreekt in haar laatste editie van 315 nog de geestelijke dynamiek van de eerste millioen. Het aantal Katholieken bedraagt eeuwen" als wanneer, volgens het volgens de laatste berekeningen (Docu- woord van een Engelse schrijver, het mentation Catholique, 12 Juli). 472. Schis- jonge slavinnetje haar meesteres het matieken 200 en Protestanten 250 millioen. evangelie in het oor fluisterde, terwijl Wij zijn van mening, en zouden gaande- zij haar torenhoog kapsel opmaakte weg aan onze lezers willen duidelijk maken, dat thans geen oordeel over de situatie der Kerk, waar dan ook meer mogelijk is, dat geen rekening houdt met haar positie in de wereld. In de gehele wereld en in de wereld als geheel. De gegevens, die wij verder hebben kun nen verzamelen, hebben ons tot het inzicht gebracht, vooreerst, dat de Islam, niet tegenstaande de diepgaande geestelijke crisis, waarin hij verkeert, verreweg de belangrijkste geestelijke stroming is, waar dan zou het Christendom 'n Afrika snel ler vorderen". Deze en dergelijke feiten maken het begrijpelijk, dgt in leidende Islamkringen de opvatting heeft postgevat, dat het Christendom een mislukking is geworden. Hieraan beantwoordt het gevoel, dat thans voor de Islam de tijd is gekomen om zich tot die wereldreligie te ontwikke len, waarop de mensheid wacht. Er zijn machtige factoren, die dit in- tegenover de Kerk zich ziet geplaatst. Het spirerend roepingsbewustzijn versterken. (Van onze correspondent) Op de nieuwe Trekweg langs het Sloch- terdiep ter hoogte van Lageland is een motorrijder, de landbouwer L. E., tegen een bermplank gereden en hierbij om het leven gekomen. Het slachtoffer is vermoe delijk misleid door een plaatselijke mist. Op de Kielsterachterweg had eveneens een dodelijk ongeluk plaats, waarbij de wielrijder P. H. uit Veendam vrijwel op slag werd gedood. De man begon op het ogenblik, dat hij de weg wilde oversteken te weifelen, waardoor hij werd gegrepen door een naderende auto. Deze werd be stuurd door de heer J. T. E. uit Winschoten. Communisme is, naar het ons toeschijnt en wij te zijner tijd in het licht hopen te stellen, primair geen geestelijke en ook geen sociale, maar een politieke stroming, die dus alleen met politieke middelen kan worden opgevangen, respectievelijk in goede banen geleid. En vervolgens, dat uit het verloop van de moderne Islamont- De Islam is na het Christendom gesticht en beschouwt zich als de opvolger daar van. Het is een hogere vorm van religie. De orthodoxe en zelfs de prae-orthodoxe Islam-theologie leert, dat het geloof van de Profeet bestemd is voor de gehele mensheid. Het heeft zich, tot op heden toe practisch ondoordringbaar getoond voor christelijke penetratie Het door dringt, in tegenstelling tot het Christen- wikkelinc belaneriike inzichten volgen be- dom. het gehele sociale en uolitieke leven. wiKKenng DeiangryKe mzicnien volgen oe Kerk bez'it sinds eeuwen een omvang- treffende de positie der Kerk, en haar r„k missie.apparaat. De Islam heeft zich mogelijkheden. f0f voor korte tijd zonder anparaat voort- Laat ons beginnen met enkele feiten. geplant, omdat „ed eleven8 een De christelijke landen, die Islamgebie- met kart en ziel' g den koloniseerden, hebben zich lange tijd, apostel is. zij het min of meer eenstemmig, op het En daarbij komt, dat thans de geschiede- standpunt gesteld, dat de rust aldaar niet nis de Islam een positie heeft toegewezen, door missie-activiteit mocht worden ver- die de ongehinderde ontplooiing van zijn stoord. kracht schijnt mogelijk te maken. Frankrijk bijvoorbeeld is zover gegaan, Qver deze nieuwe positie spreken wij dat het in Noord-Afrika ied'ere priester- de volgende keer. (Van onze correspondent). Gistermorgen omstreeks 11 uur landde de eerste helicopter op de „Griend" te Maastricht, waarmede de inschakeling van Limburgs hoofdstétd fff de 'hëlicoptéf- lijndienst een feit is geworden. Voor deze gebeurtenis bestond uiteraard grote be langstelling. Voor deze postvlucht ge bruikte de Sabena een Sikorskv 55 met als bestuurder de heer G. Trémérie, de chef-piloot van de helicopterdiensten der Belgische luchtvaartmaatschappij. Aan boord bevonden zich de heren Pacco, onderdirecteur van de Sabena, Dans, chef-navigator, Naomé, coördinator en Swings, adjunct-chef van de pers- en voorlichtingsdienst Sabena. Van Maas trichtse zijde waren op het vliegveld aan wezig enkele wethouders, hoofden van gemeentediensten en vertegenwoordigers van de Sabena, de K.L.M. en de douane. Deze lijndienst zal op alle werkdagen ln exploitatie genomen worden en wel tot 1 September voor postvervoer van België naar Nederland en na 1 September ook voor personenvervoer. Nadat namens de gemeente Maastricht aan de inzittenden enige geschenken waren aangeboden, ver trok het toestel om 11.30 uur met 25 minu ten vertraging. Evenals in Rotterdam zal de K.L.M. in Maastricht zich belasten met de verkoop van reiskaarten. Bij de terugkomst van Prins Bernhard gisterenmorgen op Schiphol bleek, zoals wjj reeds berichtten, een der koffers van de Prins niet met het vliegtuig te zijn meegekomen. Het blijkt nu echter, dat dit een kof fer van zjjn adjudant, overste C. Geert- sema, is. De koffer -was te Iaat op het vliegveld Hato op Curasao gearriveerd en is nu gisteren nagezonden. -««-ia Bij de Kon. landmacht en de Kon. luchtmacht zijn ingesteld de rangen van opzichter van fortificatiën en technisch opzichter. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 November 1952. De rangen van technisch opzichter, resp. opzichter van fortificatiën worden toege kend aan de militairen, die, na een be paalde, in militair opzicht van belang zijnde studierichting te hebben gevolgd, het diploma ener middelbaar-technische schooi hebben behaald en zijn bestemd om na een bepaalde diensttijd te heb ben volbracht en indien zij alsdan de ge schiktheid hebben verworven te wor den benoemd tot officier bij het dienst vak van officieren-technisch-opzichter van de verbindingsdienst, het dienstvak van officieren-technisch opzichter van de technische dienst, het dienstvak van of ficieren-technisch-opzichter der genie of het dienstvak van officieren opzichter technische diensten luchtmacht, resp. het dienstvak van officieren van fortificatiën. Tot voor kort bestond voor de militai ren, die een MTS-diploma behaalden, slechts de mogelijkheid te worden aange steld tot opzichter van fortificatiën 3de kl. Na een bepaald aantal jaren in die rang te hebben gediend, konden de ber trokkenen worden bevorderd tot opzichter van fortificatiën 2de kl., opzichter van fortificatiën 1ste kl. en vervolgens tot hoofdopzichter van fortificatiën. Achter de schermen bij Ballot markt in April jl. in Zandvoort gehou den, waarover men zich de krantenbe richten wellicht nog zal herinneren. „De bijen muggen, die en de ons de hemel schenkt...." „Stop!" roept Toon Hermans, schrijlings ge zeten op een stoel, waarvan hij de rugleu ning als 'n soort borst wering gebruikt. „Jullie moeten niet „schqnkt" zingen maar „schaenkt", een tikkeltje fatterig, een tikkeltje uit-de- hoogte." Hij springt op, doet een paar quasi-ballet- pasjes en zingt het regeltje voor. Even later trippelen vijf in vodden geklede mannen en zingen zéér hoofs: die ons de hemel schaenkt...." De Braziliaanse regering heeft beper kende maatregelen uitgevaardigd ten aanzien van het vervoer door buiten landse maatschappijen van passagiers uit landen tussen Brazilië en o.a. Ne derland gelegen. Door dit besluit is de K.L.M. in zekere zin gedwongen het vervoer tussen derde landen en Brazilië te beperken. Zie hier een repetitie fragment van Toon Her mans' nieuwe programma „Ballot". „Wat een merkwaardige naam", zeiden werd opge- Overigens kolder. We spraken af, dat ik tezijnertijd iets over .Ballot" zou schrijven en over mijn wederwaardigheden op repetities, niet om dat die wederwaardigheden op zichzelf zo bijzonder zijn, dan wel omdat zij tekenend genoemd mogen worden voor de legio voorbereeidingen, die Toon Hermans nodig acht om straks zijn nieuwe kleinkunstvorm aan het publiek voor te stellen. Nog zie ik hem staan op een van de eerste repetities die ik meemaakte. Hij Auditie in Zandvoort rookte de ene sigaret na de andere en hij was steeds in de buurt van de piano, waar Persoonlijk herinner ik rnjj die Zand- z;jn pianisten zijn „a l'instant" gecompo- voortse auditie nog zeer goed. Het was neerde melodietjes in accoorden trachtten bekend geworden, dat Toon Hermans nog vangen, waarna hij onmiddellijk pro- enkele nieuwe krachten zocht om zpn beerde diezelfde melodie, datzelfde liedje, reeds gevormd gezelschap uit te breiden. Qj miSSChien was het ook alleen maar een Omstreeks 300 mensen waren evenals ik motiefje te „enten" op ons, die daar in een naar de vriendelijke badplaats getogen zoju;st gezet beeld waren opgesteld, om deze kans met beide handen aan te ontjerwijl speurend naar een reactie of grijpen. Men was doodzenuwachtig o desnoods maar een glimp hiervan, die hem overdreven kalm. maar ik geloot et. dg overfUiging zou geven dat hetgeen, dat ook maar iemand zich op zijn g waaraan hij op dat moment werkte, een voelde, uitgezonderd Toon succeskiem in zich droeg, zich de kwellingen van e^ redend Opeens hield hij op en begon een gezel zijn eigen beginperiode artist nog wel herinnerde en voor ieder een bemoedigend woord had en belang stelling toonde. A.s. Vrijdag begint Toon Hermans in Rotterdam een eerste serie voor stellingen van zijn nieuwe program ma „Ballot". Eén van de leden van Toon's niduwe troep geeft hierbij een reportage over de wijze waarop Hermans de laatste voorbereidingen treft voor de première. lig praatje, doorspekt met kwinkslagen, waar ieder veel plezier om had. Later realiseerde ik me pas goed wat hij precies gezegd had. Het ging over dat zelfvertrou wen en het kwam op het volgende neer: Een artist zonder een gemotiveerd zelf vertrouwen is niets waard of althans wei nig èn voor zichzelf èn voor het publiek. Het publiek heeft er niets aan als mvjn- heer A. alleen maar leuk doet of als mejuffrouw B. alleen maar mooi zingt. Het publiek moet in mijnheer A. en in mejuf frouw B. de mens kunnen terugvinden, die zowel het publiek als zichzelf respecteert. Dan pas hebben dat „leuk doen" en het mooie zingen hun bestaansrecht. Met dergelijke „tips", die lang niet zo Ikzelf zong een liedje, dacht dat ik het grondig bedorven had, maar kreeg een briefje met het verzoek eens naar De schoolmeesterachtig klinken als ze hier Kleine Komedie in Amsterdam te komen, neergeschreven zijn, kruidt Toon Hermans Daar maakte ik. zoals gezegd, eerst goed zyn repeteermethode. kennis met Toon Hermans. Daar ook z0'n repetitie! zette hjj rnjj zijn plannen uiteen. Er bevinden zich zo om en nabij dage- Hjj zocht een huis, waar hij met zijn xykS een 25 man in de door de aanwezig mensen in prettige sfeer ongestoord zou heid van steeds weer (in eigen atelier ver- kunnen werken. Het huis kwam er vaardigde) nieuwe decors, zetstukken, het ligt in een rustige laan in het een- affiches, tekeningen en toneelattributen u=ci. zeer voorzichtig de terrein van toneel, muziek en bewegmgs- trum V£m d(? hoofdstad en het heette al niet meer zo bar grote ruimte van de stu- collega's van deze krant, waaraan ik lange kunst, aangepast aan jJeze tqd, waarin de gauw „Studio Toon Hermans" en... dio maar men moet, wanneer er wordt tijd verbonden was voor ik onlangs m spanning een belangrijke plaats inneemt, sfeer kwam er. gerepeteerd, maar liever niet praten als Toon's nieuwe gezelschap werd opge- Overigens is „Ballot atuurlyk ook laatste ligt voor een groot ge- het njet nodig is. Dit om de eenvoudige nomen. i__I.kolder. deelte en wat ik hier neerschrijf wil r"edeni dat Toon Hermans werkt tijdens beslist niet meer zijn dan een onopge- een repetitie in die zin, dat zijn fantasie Wat die spanning betreft, daarmee smukte weergave van de feiten, want ongestoord haar loop moet kunnen nemen, maakte ik kennis tijdens een gesprek met vleierij dient men bij Toon maar staat open v00r eu<e vondst van het met Toon Hermans in De Kleine Ko- liever niet aan te komen deze sfeer ogenbiik, die hij in het raam van een medie te Amsterdam, nu reeds enkele dus ligt voornamelijk aan de man, die al wekenlang doordacht toneelbeeld probeert maanden geleden. lk leerde hem daar dan niet met een lach op zijn gezicht de te passen. Lukt dit, dan is zo'n beeld weer eigenlijk pas kennen en het beeld, dat studio binnenkomt. „Hallo jongens zegt. egn gtuk verder op de weg naar zyn voi_ ik mjj van hem kon vormen, was anders ergens bij de piano gaat zitten, een siga- tooiing dan dat waarmee ik voorheen gecon- ret in zjjn mond steekt, in al, zijn zakken Qat hjer hardi dikwijls zeer hard wer- Wat is „Ballot" eigenlijk? Toon Hermans is er de man met naar om van een artistieke vondst te spreken, maar ergens is z|n nieuwe programma dat toch wel. Het is geen revue, het is eigenlijk, zuiver gezien, ook geen caba ret, het wil slechts zijn een harmonische vereniging van oer-oude begrippen op het 1 i i (-AnolnftA UÓL XUwJ IJdl U, U1ZV W IJlo óLCI lid 1U «Cl fronteerd werd, als ik hem vanuit een tevergeefs naar lucifers zoekt, tenslotte Ren voQr nQdig g pubiiek in zaalfauteuil beroepshalve gadesloeg, vuur krüet en met.de repetities paat be- een laeh vergeten a]s B£]ot„ nu, 0ver wanneer hp optrad Anders gn toch gmnen. Soms geeft Mi eerst nog lang. enkele dagen gaat draaien Dat d)t werken weer met zo heel anders, want de mens zvm neus weg even een tip. welke voorai cfeer „an en de artist vormen in deze man een de twee of drie „newcomers zich ter onverbrekelijk men zou haast zeg- harte kunnen nemen gen „spannend" geheel. Zo b.v. over het zelfvertrouwen, dat „Ik zoek mensen met spanning", zei iedere artist moet hebben zonder zich Toon dan ook die middag tegen mij. aan een teveel aan „ego schuldig te Met dat doel had hij ook de talenten- maken. oprechte vriendschap plaats vond moge zijn uitwerking niet missen daar, waar Toon Hermans' gezel schap een hechte band zal trachten te leg gen tussen publiek en artist. FRED ROMBOUTS. De helicopter-dienst BrusselMaastricht werd gisteren geopend. Het eerste Sa- bena-toestel landde op de Griend te Maastricht, waar de luchthaven reeds %n aanbouw is. „Oostenrijk is nog niet vergeten, wat Nederland na de oorlog 19141918 voor de Oostenrijkse kinderen heeft gedaan", verklaarde met bewogen stem een der leiders van de groep leerlingen van Oos. tenrijkse technische scholen, die in ons land een door het Oostenrijkse Jeugd Rode Kruis aan het Nederlandse Jeugd Rode Kruis aangeboden conferentiehuis komen bouwen. Zaterdagmiddag is deze groep van 40 bouwkunde-leerlingen met 7 leraren, on der wier leiding zij het conferentiehuis op Woudschoten onder de gemeente Zeist zullen optrekken, in Den Haag aangeko men. Op het hoofdbureau van het Rode Kruis aan de Prinsessegracht werden zij door de voorzitter van het hoofdtoestuur van het Ned. Rode Kruis, ir F. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, wel kom geheten. In antwoord hierop deelde de leider van de -«tenrijkse groep me de, dat zijn landgenoten na de Februari- ramp spontaan een bedrag van twee mil lioen schilling hebben bijeengebracht om hun dankbaarheid te tonen voor hetgeen Nederland na de eerste wereldoorlog voor hun kinderen heeft gedaan. Voor dat geld is o.a. materiaal aangeschaft voor de bouw van een Jeugd Rode Kruis-conferentie- huis. Als merkwaardige bijzonderheid kon spr. hieraan nog toevoegen, dat onder de jongelui, die dit huis zullen optrekken, er enigen zijn, wier moeders destijds zo lief derijk door Nederlandse pleegouders zijn verzorgd. Het conferentiehuis te Woudschoten, een houten gebouw op stenen fundering, wordt niet alleen gebouwd, maar ook ge_ heel ingericht door de Oostenrijkers. Het zal ruimte bieden voor huisvesting van 60 personen. Wanneer het over een week of zes gereed is, zullen er eerst enige tijd personen uit het rampgebied, die rust be hoeven, worden ondergebracht. In de toekomst zal het met medewer king van het Jeugd Rode Kruis als trai ningscentrum van het Ned. Rode Kruis worden gebruikt. Amerikaanse deskundigen hebben plannen gemaakt, om de onvruchtbare Negeb-woestjjn in het zuiden van Israel beter bewoonbaar te maken door het kunstmatig opwekken van regen. Vol gens inlichtingen van de zjjde der Israëlische regering, wil men nog dit jaar met de uitvoering van het plan beginnen. Men verwacht, dat in Novem. ber de eerste namaak-regen de woestijn zal besproeien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3