Nylon, zijn hoe het eigenschappen en te behandelen Duitsland en de internationale suikerconferentie Indonesische staat leeft ver boven draagkracht der gemeenschap Amsterdam wil geen dode stad worden De brigade voor dag en nacht SIMON DE WIT 2 Werksters of Echtpaar September Spanning Pieter Cannegieter's AVONTUREN NADELEN VAN VOORDELEN MILLIOENEN VOOR VERKEER IN ARNHEM i m Huishoud-praat Uitermate ernstige toestand van 's lands financiën Een wethouder voor economische problemen Zo zie ik Parijs GELDELIJKE HULP nieuws trekt altijd, iedere dag De krant kunt U niet missen! GeCïl detg! DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 PAGINA 6 door BETTY KORTEKAAS— DEN HAAN Eigenschappen Nadelen Sterkte UTRECHTSE STERRENWACHT HONDERD JAAR AMERIKAANSE BEDRIJFS RESULTATEN Verkleuring op reis REKENING HOUDEN MET EUROPESE LANDBOUW- GEMEENSCHAP „ANIMALE' ZAG 150.060ste „Donkere iveg ligt voor ons „VRIJGEZELLEN ALLER LANDEN, VERENIGT V" Deviezenvermogen verminderd Ruilvoet met 25pct. gedaald kennismaking Zaterd voor Goed en Goedkoop STENO BOEKHOUDEN MIDDENSTANDS CURSUS TALEN SECRETARESSE Huizen en kamers STOFZUIGERS v.a. f. 99?® - li 2.-p week DE VRIES Tel. 32888 Handel en bedrijf iilo'Püüiiüll Diversen rond de brievenbus De snelheid waarmede het nieuws de lezers bereikt is belangrijk. Immers, nieuws moet nieuw zijn. Een bericht heet van de naald wordt gelezen. Kers-vers van de pers ont vangt iedere dagbladabonné zijn krant in de bus, vol nieuws. Elke dag wordt de krant met spanning tegemoet gezien. Ook het advertentie-nieuws. Dagbladreclame is bijzonder effectief door de aandacht, die iedere lezer iedere dag voor „zijn" krant heeft. Verover en verdedig Uw debiet met dagblad reclame. NEE, over de vraag of die jonge Amerikaanse geleerde alleen maar in een reclameverhaal thuishoort, hoeven we ons vandaag het hoofd niet te breken. Die jonge geleerde want een interessante held van de wetenschap hoort immers jong té zijn die op een dag in zijn laboratorium werkte en plot seling uitriep: ,jNow You Lousy Old Nipponese!" ,.Kom nu maar op, smerige JappenHij deed het wat omstandiger dan Archimedes in zijn tijd, die alleen maar Eurekamoet hebben gezegd, toen hij zittend in zijn bad een wereld schokkende ontdekking aankondigde. Maar die Amerikaan had dan ook een ander en meer verheven doel. Hij wilde voor de eer van zijn land en de econo mie van zijn concern iets ondernemen tegen die lieden die de zijdemarkt be heersten. Een kunstmatige draad, niet afhankelijk van de natuur: Now You met de eerste letter van elk woord had die man als eerste de naam gespeld die daarna mïlliarden malen zou worden herhaald. Elke dag. Door iedere vrouw. N-Y-L-O-N een fascinerend woord. Want dit zal voorlopig wel het noodlot blijven van al die andere kunstvezels dat nylon voor het grote publiek de soort naam is geworden voor een groep van vezels die alleen maar hun kunstmatig ka rakter gemeen hebben. Want wie praat er nu over terylene en dacron, over orlon er. dynel; acrylon en saran, rhovyl of vinylon, wat dan nog maar enkele van de meest bekende zijn uit de kunstmatige-vezel- groep? Nylon (met enkele daaraan verwante ve zels als de Nederlandse enkalon, de Zwit serse mirlon, de Duitse perion en phrilon en de Japanse amilan) is door zijn grote voorsprong in de fabricage over het alge meen trouwens ook zoveel goedkoper, dat b(jna elk gezin zich wel efen of meerdere stuks van dit textiel heeft kunnen veroor loven. Wil dit nu ook zeggen, dat iedereen weet, hoe nylon te behandelen om er zo lang mogelijk plezier van te hebben? Want nylon mag dan wel de sterkste textielvezel zjjn die de wereld tot nog toe heeft ge kend, het is tevens een van de meest kwetsbare. Dit was dan ook de reden, waarom de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting een beknopte hand leiding voor de behandeling heeft samen gesteld, die voor 10 cents bij het secreta riaat (Dr Kuyperstraat 8, Den Haag) ver krijgbaar is. Van nylon weten we dat het sterk is en elastisch, en dat het daardoor ook maar weinig kreukt. Het is licht van gewicht en krimpt niet in de was, wanneer de kwa liteit tenminste niet al te slecht is. Het hoeft bijna niet te worden gestreken en is kort na het wassen weer drong. En ook heeft de gladde draad een mooie glans die iets van zijde wegheeft. Maar in bijna al die goede eigenschap pen schuilen nadelen. Want wanneer die 's avonds gewassen nylons 's morgens weer droog zijn, komt dat alleen doordat zo'n kunstmatige vezel geen vocht opneemt, zo dat het aanhangende water er bij wijze van spreken met een droge handdoek van kan worden afgeveegd. Dat gebrek aan absorberend vermogen heeft vooral in de zomer zijn bezwaren, al willen wij daar mee toch ook weer niet zo ver gaan als de samenstellers van de bovengenoemde folder, die menen dat juist daardoor een nylon kledingstuk in heel warme dagen wel eens een benauwd gevoel kan geven. Misschien zouden we eerder kunnen zeg gen, dat dit benauwde gevoel veel meer voortkomt uit de omstandigheid, dat de gladde draden in het weefsel zo dicht tegen elkaar aan liggen dat zij het lichaam als het ware met een luchtdichte laag omslui ten. In een luchtige damesblouse met korte mouwen heeft men van die benauwdheid dan ook minder last. De glanzende, gladde draad.... ook die heeft weer zijn nadelen. Daardoor ladde ren onze kousen zo makkelijk, en daardoor rafelen de weefsels wanneer zij niet met een dubbele, zgn. Engelse naad zijn afge werkt. Bij het knippen van de stof schijnt een vooraf gloeiend heet gemaakte schaar (nylon smelt bij een bepaalde temperatuur) het rafelen wel enigszins tegen te gaan. En eveneens wordt aanbevolen om, voor het verkrijgen van rechte randen, een stof eerst zo zuiver mogelijk te knippen (nooit scheuren! dan trekt het weefsel scheef), vervolgens enkele draden uit te trekken en opnieuw langs de daardoor ontstane lijn te knippen. Er valt natuurlijk over de verwerking van nylon nog wel het een en ander te zeggen, maar dat is tenslotte niet onze taak. Wij hadden ons trouwens op de eerste plaats voorgenomen, om behalve op de bekende voordelen ook eens de andere kant van de nylon-medaille te laten zien. Die tevens een aansporing kan inhouden tot voorzichtigheid. Correspondentie: Naar aanleiding van onze beschouwing over het vraagstuk van de opruimingsdatum in dit blad van Zaterdag 18 Juli stuurden verscheidene le zeressen ons waardevolle meningen. Har telijk dank daarvoor! In September a.s. za] het honderd jaar geleden zijn, dat de sterrenwacht „Son- nenborgh" der rijks-universiteit te Utrecht werd ingewijd. Voor deze gelegenheid wordt een twee daagse vacantie-cursus gehouden op 26 en 27 Augustus, in hoofdzaak bestemd voor leraren van gymnasia, lycea en H.B.- scholen, waar de moderne ontwikkelingen der sterrekunde besproken zullen worden door een aantal Nederlandse astronomen. Voorts wordt op Maandag 28 September een eenvoudige herdenkingsbijeenkomst gehouden voor een beperkt aantal geno digden. National Cash Register Co. Nettowinst tweede kwartaal 8 3.220.000 (v. j. 2.480.000) of 8 1.66 (1.26) per aandeel. Over het eerste halfjaar beliep de netto-winst 8 5.570.0J0 (5.040.000) of 8 2.38 (2.56) per aandeel. Nash-Keivinator Corp. Netto-winst tweede kwartaal 8 3.420.000 (7.160.000) of 8 0.79 (1.64) per aandeel. Over de negen maanden eindigend 30 Juni beliep de netto-winst 8 15.130.000 (7.740.000) of 8 3.48 (2.01) per aandeel. Zo zouden we op de eerste plaats wil len waarschuwen tegen al te hoog ge spannen verwachtingen van met nylon versterkte weefsels. Die kunnen feite lijk alleen maar goed zijn, wanneer de fabrikant de aanwezigheid van een hoe veelheid nylon uit andere dan reclame overwegingen kenbaar maakt. Want hoe liggen deze zaken? Wanneer er ge mengd wordt, zal de sterkte van het weefsel bepaald worden niet door de sterkste, maar door de zwakste draad. Vermengd met kunstzijde heeft de com binatie bovendien het nadeel dat de door het ivassen in de rayon ontstane kreukels terwille van de nylon niet met een warm ijzer kunnen worden gladge streken. Iets anders is het, wanneer de nylon overheerst, zoals in de hiel- en teenversterkingen van katoenen sok ken. En ook met wol laat nylon zich uitstekend mengen, maar ook hier zal er minstens 25 pet kunstvezel aanwezig moeten zijn om een wollen sok of kous het aanlokkelijke voordeel te geven van een langere levensduur. Maar nu praten we over die verlenging van levensduur door nylon, terwijl dit ma teriaal zelf zo broos is. Wie haar vacantie nog niet genoten heeft, zou zelf de proef op de som eens moeten nemen, door zich voor Zwitserland of Oostenrijk in een witte nylon-blouse te steken. Het scherpe zonlicht kan dan oorzaak zijn dat de blouse gelig wordt (het euvel is overigens vlug hersteld wanneer we het enkele uren in een sterk wolbleekmiddel leggen tus sen haakjes: drukkertjes aftornen, om roesten te voorkomen). En daarmee zijn we tevens gewaarschuwd voor het geval dat we ons nylon-enthousiasme zo ver zouden willen drijven dat we onze vensters met nylon-vitrage zouden gaan behangen. Dóór de invloed van het licht verteren ze spoe dig. Conclusie: om helemaal veilig te zijn,- hangen we onze nylon-was ook niet bui ten aan de lijn. Sedert 13 Juli j.l. wordt te Londen een internationale suikerconferentie gehouden, welke de mogelijkheden onderzoekt een intern, suiker-overeenkomst tot stand te brengen, om zodoende ernstige over schotten en tekorten alsmede grote prijs- schommelingen op de wereldmarkt te voorkomen. Globaal genomen zou een overeenkomst moeten leiden tot het in stellen van quota voor in- en export der verschillende landen, maar vóór men tot de vaststelling daarvan kan komen, moe ten enige moeilijkheden worden overwon nen. De positie van Duitsland is in dit ver band min of meer ingewikkeld."De West- duitse Bondsrepubliek is na de oorlog een grote importeur van suiker geweest en neemt als zodanig op de conferentie een sterke positie in. Indien echter Oost- en West-Duitsland met elkaar verenigd zou den worden, zou dc positie geheel anders worden, omdat Oost-Duitsland zelf een belangrijke producent van suiker is, zo dat ingeval van hereniging, de invoer- behoefte van Duitsland tot een fractie van de huidige zou dalen. West-Duitsland aarzelt daarom, ver plichtingen op lmgere termijn op zich te nemen. Men kan immers nooit weten. Ze ker wil West-Duitsland geen verplichtin gen zonder meer aangaan en in ieder geval een bepaald voorbehoud maken ten aanzien van de mogelijkheid, dat beide delen van het land weer herenigd zullen worden. Een ander punt is, dat West-Duitsland ook afkerig is van de voorgestelde alge mene productiebeperking. Voor de invoer is dit land voornamelijk aangewezen op het dollargebied en op grond daarvan ziet West-Duitsland zich genoodzaakt zijn eigen bietenareaal in volle omvang ve handhaven. Het is echter wel bereid voor afname op de vrije wereldmarkt een mi nimum hoeveelheid vast te stellen en deze eventueel te verhogen ingeval het ver bruik stijgt, zij het dan uiteraard onder voorbehoud van revisie na hereniging van de beide landsdelen. Een andere complicatie, die zich op de internationale suikerconferentie voordoet en die ook van Duitse zjjde naar voren schijnt te zijn gebracht, is, dat met een verandering van de verhoudingen reke ning zal moeten worden gehouden, die zal voortvloeien uit het tot stand komen van een Europese Landbouwgemeenschap. Het is dan ook tc verwachten, dat in de even tuele suikerovereenkomst een desbetref fende clausule zal worden opgenomen. De conferentie heeft voorts dezer dagen een aanvang gemaakt met de bespreking van de omvang der voorraden, die de aan een overeenkomst deelnemende landen zouden mogen aanhouden, terwijl tevens de handelsbetrekkingen tussen deelne mende en niet-deelnemende landen be sproken werden. Het vogel- en dierenpark „Animali" in Eindhoven heeft Zondag een record aan tal bezoekers binnen zijn poorten gehad, n.l. 8332. Hierbij was ook de 150.000ste in dit jaar. Het was de heer J. Seijkens uit Mierlo, aan wie een enveloppe met inhoud werd overhandigd. De gebeurtenissen in 1952 wijzen op een niet meer te verbergen feit, n.l. dat de staat Indonesië ver boven de draagkracht van de gemeenschap leeft. Nadat de be groting 1951 'n overschot van plm rp 1200 milliocn te zien had gegeven („een onver wachte meevaller en uitsluitend toe te schrijven aan het Korea-conflict") heeft de regering in 1952 opnieuw te kampen gehad met een zeer groot tekort, veel groter zelfs dan het deficit in het eerste .jaar na de vrijwording van Indonesië. De uitgaven in 1952 overtroffen de ontvang sten met circa 4.327 millioen rp., aldus mr Sjafruddin Prawiranegara, president van de Javasehe Bank, in zijn voorwoord tot het laatste jaarverslag Aangezien onder de tegenwoordige om standigheden ieder begrotingstekort slechts kan worden gedekt door het op nemen van credieten bij de centrale bank behoeft naar de mening van de president wel niet in den brede te worden uitge- wijd, wat tenslotte het effect zal zijn van steeds voortschrijdende begrotingstekor ten. Dieper op een en ander ingaande concludeert hij, dat het Korea-conflict eigenlijk geen voordeel heeft gebracht, doch in wezen de economische en sociale ontwikkeling ten zeerste heeft geschaad. Het is zelfs niet onmogelijk, dat de rege ring reeds in 1953 een kloppende begro ting zou hebben gehad in plaats van een geraamd tekort van ca. 1794 millioen rp. en niet eerst in 1956, zoals thans wordt nagestreefd. Gelet op de begrotingen en de feitelijke draagkracht is het duidelijk, dat het streven naar een sanering van de begro_ ting nog verre van voltooid is en dat de weg voor ons donker is, aldus de presi dent. Teneinde te voorkomen, dat de noodzakelijk geworden bezuiniging het karakter krijgt van èen totale afbraak, waardoor de binnenlandse moeilijkheden zouden kunnen toenemen is de enige weg deze, dat de regering op zo kort mogelijke termijn naar verhoging van de nationale productie streeft, waardoor tevens de ba sis van de belastingheffing verbreed wordt. Te dien einde staan twee mogelijkheden open: a. vermeerdering van de productie bronnen en opvoering der productiviteit van de bestaande bedrijven, zonder of met slechts geringe kostenaanwending door de regering; b. verkrijging van bui tenlandse steun. Met betrekking tot verkrijging van bui tenlandse steun merkt mr Sjaffruddin op dat met erkentelijkheid voor vroeger verleende hulp de politiek van Ame rika grote schade heeft berokkend, in de eerste plaats door de overeenkomst van San Francisco, waardoor Japan ge ïmmuniseerd werd t.a.v. het absolute In donesische recht op schadevergoeding en in de tweede plaats door de economische en handelspolitiek van Amerika, die te veel gericht is op protectie van eigen belangen en in veel te geringe mate acht (Van onze correspondent) In het dorpje Grevenbicht in Limburg bestaat het zeer originele en grootsteeds plan om op 19, 20 en 21 September a.s, een interna tionaal congrs van vrijgezellen te houden onder de slagzin „Vrijge zellen aller landen, verenigt U". Vanavond om half acht wordt in zaal Hanssen een bijeenkomst gehouden, waarop de definitieve plannen en reglementen zullen worden vastgesteld. (Van onze Amsterdamse redactie) Wanneer de P.v.d.A. op de eerste Dins dag in September in de gemeenteraad een voorstel ter tafel zal brengen om een zevende wethouder aan het college van B. en W. toe te voegen zal de K,V P. dit voorstel steunen. Dit werd ons me degedeeld door de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de hoofdstedelijke raad. de heer Th. de Groot. Bij de bespre kingen tussen de verschillende fracties over de verdeling der zetels heeft de K.V.P. echter vooropgesteld, dat zij haar twee zetels wil behouden. De zevende zetel zou aan de P.v.d.A.toevallen. De K.V.P. is het daarmee eens; de Prot. Chr. partijen en de V.V.D. zijn echter tegen uitbreiding van het college. Bij de algemene beschouwingen over de begroting, betoogde de K.V.P. bij monde van haar fractievoorzitter, dat de hoofdstad, wil zij in de running blijven, zal moeten beseffen, dat er iets gaande is op maatschappelijk, industrieel en economisch gebied, waarmede de be langen van Amsterdam direct en indi rect in hoge mate zijn gemoeid. De K.V.P. vroeg zich toen af, of het bestuur vaif de gemeente wel voldoende ge outilleerd is om alle vraagstukken, die dienaangaande rijzen, op verantwoorde wijze te kunnen behandelen. In hun antwoord kwamen B. en W. toen tot de conclusie, dat zij, wanneer men bedoelde of niet een betere voor lichting gegeven en beter inzicht ver kregen moet kunnen worden in diverse vraagstukken en dat daartoe een betere outillage moet worden geschapen, deze vraag bevestigend moeten beantwoor den. De gemeente Amsterdam was niet voldoende geoutilleerd om de proble men op juiste wijze te behandelen en B. en W. zouden het op prijs stellen, in dien het seniorenconvent deze kwestie eens zou bespreken. Indien Amsterdam de concurrentie met andere steden wil volhouden zou het gemeentebestuur op betere wijze voorgelicht dienen te wor den, De K.V.P. heeft indertijd in het mid den gelaten, hoe deze kwestie zou moe ten worden opgelost, door het senioren convent of door uitbreiding van het aan tal wethouders. De K.V.P. oordeelde het belangrijkste probleem dat. onder deze kwestie valt, dat der werkgelegenheid. Het bestu deren van de mogelijkheden tot en het creëren van werkgelegenheid en al het geen daarmee samenhangt, zoals het aantrekken van handel, industrie e.d., zijn problemen, waarvoor een oplossing gevonden moet worden, hoe moeilijk het ook zal zijn. Er zal in de toekomst op dit gebied veel meer werk moeten worden verzet, wil Amsterdam niet het gevaar lopen, zijn roemruchte bestaan te eindigen als een dode stad. Het is een taak, welke door een der wethou ders niet zomaar erbij kan worden geno men. Daarom ziet de K.V.P. de uitbreiding van het aantal wethouders geenszins als een politieke stunt, omdat zij daar mee haar aantal zetels op peil zou hou- hen. De uitbreiding van het aantal wet houders, waarvan de zevende tot taak zal krijgen het behandelen van verschil lende economische problemen voorzover deze niet tot de bevoegdheden en de taak van andere vallen, is voor de verschil lende toekomstmogelijkheden van Am sterdam nodig, zo meent de fractie. ALLEEN de communisten hebben een hekel aan de Parijse agenten. Ze zijn gemene, omgekochte hand langers van het kapitalisme, die alleen maar zijn aange steld om de rode revolutie te verhinderen. Ze kunnen niks. Ze deugen nergens toe. Ze zijn als de dood zo bang. Maar in werkelijkheid ris keren deze mensen vele ma len per maand hun leven door andere mensenlevens te redden. Dagelijks helpen ze duizenden en duizenden Fransen en buitenlanders op tientallen manieren. Rustig en onverstoord doen ze hun werk. Als er wat raddraaiers zijn, die de orde willen ver storen, springen ze er tus sen en tot nog toe hebben ze altijd gezegevierd. Het is niet aan ons om na te gaan hoe- vele wakkere dienaren hier door hun leven hebben ver loren. Daarover willen we het trouwens ook niet heb ben. Ons interesseert nu de Parijse agent als touristische vraagbaak. Mag men hun ten laste leggen, dat ze geen Duits, Engels of Nederlands spre- ken? Ik geloof het niet. I Alleen bewoners van kleine landen zijn lopende talen wonderen. In Londen vinden i we ongetwijfeld niet meer Frans sprekende agenten dan in Parijs Engels sprekende. In Nederland staan we er in dat opzicht wat beter voor. Vele agenten in onze grote steden weten in behoorlijk Engels en anderen in verstaanbaar Frans te antwoorden. Maar al spreekt de Parijse agent ook geen Nederlands, toch weet hi] U met handen en voeten duidelijk te ma ken, hoe U lopen moet om aan het Louvre te komen. Hij is grootmeester in de pan tomime en hij redt zich overal uit. Vraag gerust de weg. Als ge helemaal geen Frans spreekt, dan zegt ge alleen maar het doel Uwer bestemming. Onmid dellijk trekt hij dan zijn stratenboekje uit de zak en ontvouwt hij U een stevige plattegrond, waarop hij met U begint'te wandelen tot ge het eindpunt hebt be reikt Als ge het begrepen hebt, bedank dan vriendelijk en stap door, want bij de minste twijfel begint de agent opnieuw. Het is zijn taak de touristen te helpen en hoop, dat men naar hem toe zou komen. Dat gebeurde dan ook. Het bleken.... Nederlanders te zijn, die evenwel geen woord Frans, Duits, Engels, Spaans cf Italiaans spraken. Omdat de vrouw be gon te huilen begreep hij, dat er iets ergs aan de hand moest zijn. Nochtans kon hij er geen touw aan vastknopen. Het enige wat hij telkens opving was het woord hotel, hotel, hotel. Gelukkig zat er op het bureau een col lega die Duits sprak. Duits en Neder lands is voor de Fransen ongeveer het zelfde. Hij nam ons echtpaar mee naar het bureau en daar begon de zaak op nieuw. En al is er nu wel enig onder scheid tussen vlot Amsterdams en Hoog duits, toch kwam de collega er uit. Het echtpaar in kwestie was om 6 uur n.m. in Paiijs gearriveerd met de trein Jit Nederland. Het was op zoek gegaan naar een kamer en op den duur had het een geschikt hotelletje gevonden. Het had de bagage opgeborgen en daarna was het gaan dineren. Edoch, men herinnerde hij beschouwt dat werk erg serieus. Automobilisten uit het vaderland zitten er nog al eens mee in, dat ze bij de ver keersagent niet precies weten of ze links- of rechtsaf moeten slaan. Toch is er niets eenvoudiger. Rij de wagen vlak naast de agent, zodat het verkeer zijn weg kan vervolgen en vraag het hem. Hij helpt U uit de droom en hij gaat niet over tot een volgende actie met het witte stokje alvorens hij er van overtuigd is, dat ge begrepen hebt wat hij U wil ver tellen. Niettemin plaatsen de touristen hen soms voor moeilijke vraagstukken. Zo gebeurde het nog niet zo lang geleden, dat een agent een echtpaar observeerde, ken nelijk uit het buitenland afkomstig, dat mistroostig op een bank zat te rusten. Hij voelde, dat er iets aan de hand was. Daar om liep hij enige malen op en neer in de zich niet meer de naam van het hotel, noch de straat. Tienmaal had men gepro beerd óm op het geheugen vanaf het res taurant terug te lopen naar het hotel, doch zonder resultaat. Daar zaten ze nu Het was voor de politie geen gemakkelijk karwei, want het echtpaar kon zich maar drie dingen herinneren: ze hadden vanaf het Gare du Nord niet langer dan een kwartiertje gelopen voor ze aan het hotel kwamen. Het restaurant kon geen vijf minuten verder (of terug) zijn geweest en.het hotel lag in een stille straat. De politie is aan het telefoneren gegaan en na het 34ste telefoontje ontdekte men de zaak, waar de beide landgenoten ston den ingeschreven. Zo ziet ge, waar de Parijse agentjes al niet goed voor zijn. Mocht ge morgen in Parijs zijn, aarzel dan niet hun hulp in te roepen. Ze hebben altijd tijd. En vooral als ge laat in de avond of na middernacht vreest dwalende te zijn, aarzel dan geen ogenblik U door een agent op het juiste pad te laten brengen. De straatrovers zijn vooral de laatste weken n.l. zeer talrijk. Ze tikken de pechvogels met een knup pel op het hoofd en ontdoen hem of haa- van geld, paspoort en kostbaarheden. Dit kwaad tiert zo welig, dat de commissaris van politie juist deze week heeft besloten een speciale nachtbrigade op te richten, die tot taak heeft de argeloze voorbij gangers voor berovingen te vrijwaren slaat op de belangen van andere landen. De door Indonesië tot dusver ontvan gen buitenlandse hulp voor de wederop. bouw ad rp 2.286 millioen is slechts ais een druppel in een glas water te be schouwen. Het is niet onmogelijk, dat de Internationale Bank, wanneer Indonesië daarvan lid is geworden, een goed gemo tiveerde leningsaanvrage tot een substan tieel bedrag voor productieve doel einden gunstig zal beoordelen, aldus het verslag. De totale achteruitgang van het devie zenvermogen bedroeg Rp 3.445 millioen. Dank zij Rp 867 millioen wegens buiten landse leningen, kwam de netto achter uitgang van het deviezenvermogen alleen tot een bedrag van Rp 2.578 tot uitdruk king in een vermindering van de goud voorraad en van het contante deviezen- bezit. T.a.v. de effectenbeurs merkt de presi dent op, dat de totale omzet in 3 procent R. I. obligaties, sinds de opening van de beurs Rp. 181 millioen beliep. De handel in Rupiah-aandelen breidde zich steeds uit, hoewel de omzetten toch gering ble ven. Van een rol bij de kapitaalvorming ten behoeve van de overheid en/of het be drijfsleven, kan echter nog niet gespro ken worden. Reeds in zijn vorig verslag had de pre sident gewezen op de uitermate ernstige situatie van 's lands financiën. Het jaar 1952 heeft een tekort op de overheidsre- kening opgeleverd van meer dan Rp 4 milliard. De situatie was ook daarom bij zonder alarmerend, omdat het budget tekort overwegend in de consumptieve sfeer lag. Het met dit tekort tezamen han gende deficit op de betalingsbalans kwam daardoor neer op het wegvloeien van kostbare deviezen, zonder dat deze in be langrijke mate aan de economische op bouw dienstbaar werden gemaakt. Mr Sjafruddin concludeert tenslotte, dat de toestand van 's lands financiën bij voortduring uitermate ernstig is, doch er in zoverre een verbetering is ingetreden, dat thans een plan aanwezig is dat de basis zou kunnen vormen, gericht op de gezondmaking der financiën. De verslechtering van de ruilvoet was aanzienlijk. Deze liep met circa 25 procent achteruit ten opzichte van 1951, exclusief de aardolie en producten zelfs met 31 procent. Deze verslechtering is geheel toe te schrijven aan de daling van de ver koopprijzen. Hierdoor was de uitvoer waarde ruim Rp 4 milliard lager dan deze geweest zou zijn indien de gemiddelde exportprijs van 1951 zou zijn gehandhaafd. Het totale invoer-volume is met ca 30 procent gestegen. Het volume van de in gevoerde consumptiegoederen vermeer derde met 45 procent, in hoofdzaak toe te schrijven aan grotere rijst-importen. De invoer van kapitaal-goederen bereikte bijna het vooroorlogse peil. Wat de uit voer betreft is het aandeel van rubber verminderd en dat van aardolie vermeer derd. Beide producten tezamen leverden echter ongeveer 2/3 van de totale op brengst op. De grootste vooruitgang in absolute zin valt vermoedelijk te constateren bij de bevolkings-voedsellandbouw. De vooruit gang in de rijstproductie op Java bedroeg 7 procent, de vooruitzichten voor de ko mende jaren zijn gunstig. Verwacht wordt, dat de import geleidelijk zal afne men en dat omstreeks 1956 Indonesië t.a.v. de rijst „self-supporting" zal zijn gewor den. Bij de bevolkings-handelsgewassen viel een achteruitgang te constateren, bij de industrie daarentegen een verhoging. De in 1952 en 1953 getroffen maatregelen be tekenen een verdere stimulans voor de industriële ontwikkeling. T.a.v. de toekomstige ontwikkeling van productie en Consumptie van natuurrub ber is het de verwachting, dat er tot 1958 productie-surplussen zullen zijn en dat daarna een periode zal intreden, waarbij de vraag het aanbod zal overtreffen, aldus het verslag. The Rubber Study Group heeft inmiddels een plan in studie genomen om de surplussen tot 1958 op te kopen en in de vorm van een bufferstock aan te houden, totdat de verwachte pe riode van tekorten intreedt, om op deze wijze een stabilisatie van de prijs tot stand te brengen. De netto-winst, van de Bank is becijferd op Rp 4.004.034 (Rp 4.001.640). Hierdoor is het mogelijk een uitkering aan het land te doen van 15.7 pet. De winst van de bijbank te Amsterdam is, vooral door de achteruitgelopen omzetten, van 879.358 in 1951/'52 gedaald tot 755.962 in 1952"53. Nog wordt opgemerkt, dat de personeels formatie aan de zeer krappe kant is, zodat rekening moet worden gehouden met een verdere uitbreiding. De agenda voor de laatste vergadering van Arnhems raad in oude samenstelling was zonder twijfel de langste van de af gelopen zittingsperiode. Liefst tachtig agenda-punten werden behandeld, waaronder verschillende voorstellen, die bijna of meer dan een millioen gulden aan investering vroegen. Zo keurde de raad het voorstel goed tot aanleg van een groot verkeerscircuit nabij de Rijn brug waarvan de kosten geraamd wer den op 150.000,—. Dit project vormt de tweede phase van de algehele verbe tering van de verkeers-situatie In de Gelderse hoofdstad. Momenteel wordt in •en koortsachtig tempo gewerkt aan de voltooiing van het Willemsplein en Nieuwe Plein. Ook dit project vergde ruim een millioen gulden. Onmiddellijk wanneer dit werk gereed komt, wordt begonnen met het Rijn brug-circuit, waarna dan tenslotte het Velperplein grondig onderhanden geno men wordt. Ook ligt het in de bedoeling ter ontlasting van het verkeer op de Steenstraat een brede parallelweg aan te leggen, die rechtstreeks aansluit op het Velperplein-circuit. Voorts besloot de raad tot bouw van 8 gymnastieklokalen, welke eigendom worden van de gemeente en die gebruikt zullen worden door practisch alle scho len van de stad. De lokalen zullen ge bouwd worden in de wijken, die daaraan het meest behoefte hebben. De kosten hiervan bedragen 805.000 Priester vraagt voor priesterstudent, die bestolen is van een heel jaar kostgeld. (Geen geldzendingen). Brieven onder no. 60976 bureau van dit blad. T VAKORGANISATIE GEDISTILLEERDE DRANKEN Wcstmolenstraat 2 - Schiedam zoekt voor het schoonhouden van haar kantoor waarvan de man in staat moet zijn kleine herstellingen te verrichten. Aanmelding dagelijks ten kantore van de Vakorganisatie. Aanvang nieuwe clubs TYPEN Blind en Rhythmisch Ned. en Vreemde Talen Opl. Practijkexamen Grammatica Beginners Hand.corr. en Conversatie Gevorderden Corresp.-Stenotyplst (e) Talen-Stenotypist(e) Inschrijving dagelijks VOOR BETER ONDERWIJS SINGEL 72 - TEL. 68847 SCHIEDAM 38 SCHOLEN 39JAARERVARING Jonge man, 30 jaar, zoekt ne't kosthuis bij particulier, eigen kamer. Br. S 2692 bur. N.S.C., Dam 18. Zond.vooruitbet Vraagtzichtzend C Ta e s d e Vries eia <£n .6 6 Glasplaten voor ronde tafels en theemeubelen, glas In lood, verzilveren van verweerde spiegels en moderniseren. Ad vies gratis. Van Loopik's Glasindustrie, Boterstraat 39, Schiedam, Tel. 68945. Wasmachine. De bekende Er- res en Miele, Wringers Erres en Acme. Manden en borstel werk. Elshof, Dam 40-44, Tel. 68598. Onverwoestbare trapleren - strijkplanken, kuipen, keuken en keuken-combinatietafels, wringerbokken. De grootste sortering. Bijna 100 jaren. Els- hof voor solide houtwaren, Dam 40-44, Tel. 68598. Huur een wasmachine bij „At las", Vondellaan 61, tel. 65381 Maandag en Dinsdag f 2.- p. halve dag. Vanaf Woensdag f 1.50 per halve dag. Van Za terdag tot Maandagmorgen 7 uur f 2. Publicatie van het „Cebuco", Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit 168. „Wat is dat hier allemaal?" snauwde de directeur tot de zaal wachter, „het lijkt hier wel een gekkenhuis in plaats van een museum. Je weet toch zeker dat in artikel 1 van het Algemene Reglement betref fende musea in het algemeen en het mijne in het bijzonder voorkomt, lat het verboden is te schreeuwen, te fluiten, te zingen, te neuriën, te fluisteren, kortom alles te doen, wat de mummies in hun eeuwen oude gedachtengang zou kunnen storen!" Na deze volzin snakte de man naar adem en keek de zaalwachter bits aan. „Er was iemand in het ge_ oouw!" sprak hij bedeesd. „Niets op tegen!"- knorde de h«er Schimmel, ,ga verder!". „Hij had een puntmuts op!" sprak de zaalwachter weer. ,Een puntmuts! Interessant! bedacht de directeur, terwijl hij de twee geleerden veelbetekenend aankeek. „Waar is die puntmuts nu?" vroeg een van hen. „Daar!" wees de wachter „daar in die ballon is- hij ge sprongen!" De drie wijze mannen staken hun spaarzaam behaarde hoofden uit het raam en keken het verdwijnende ballonnetje na. „Die mand is leeg; er zit geen enkel verdacht persoon in, zelfs geen mummie!" Dat laatste klopte natuurlijk niet helemaal, want Pieter en Karolus zaten weggedoken onder een hele berg strooibiljetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6