levensverzekering Koni ngin vloog per helicopter naar het rampgebied ATOOMREACTOR MET EEN KRACHTINSTALLATIE Naumann hield zijn eerste verkiezingsrede Toon, die al eens eerder senoord in Duitsland.... Rotterdams Heliport Materiële schade van watersnood Sjah zou Perzië willen verlaten srWILLIBRORDUS Zes militairen gewond Russische censuur opgeheven WARM nuet kans op ONWEER In Frankrijk gaat het nog niet „op rolletjes DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woensdag 12 Augustus 1953 •rd aid WEERBERICHT v Negen gemeenten genoten Koninklijke belangstelling Nog twee maal per dag Granaat viel binnen veilig- heiclsgrens Kosten 11,5 millioen gulden Knap staaltje van bergingswerk KONINGIN ONTVANGT SULTAN VAN SELANGOR Koninklijk toevluchtsoord ZTï.ït&Z T'oTfi Goed nieuws voor Oostenrijk Vierhonderd doden Bij aardbevingen op Grieks eiland Nieuwe postzegel Van drie cent Herstelkosten thans geraamd op f 895 min Braziliaans crediet voor Nederl. emigranten De Gasperi krijgt buitenlandse zaken Haarlemse vertegen woordiger kocht auto's in Duitsland Verdacht van verduistering van 17 mille „Ze is dood Rookcoupé's in de blauwe Dieseltreinen Over anderhalfjaar „alles perfect" MOSKOU EIST VAN V.S. BIJNA 2 MILLIOEN DOLLAR Eerste etappe: vacantie te Ramsar en. an a als be de ïsië no- an- ael- het nie- )en. kil ter een uk- ud- ;en- esi- •ent de idel ?eds ble- ïing be- )ro- Dre- tige jaar sre- P 4 bij- get- ieve lan- i^am van be- op- dat b« er den, de i de was cent isief t 31 toe ver- oer- ieze elde afd. 3 30 in- eer- e te De likte uit- Dber eer- "den op- zin de •uit- roeg ko- acht fne- .a.v. vor- viel de De be de van rub- 1958 dat irbij 'fen, ;udy udie p te tock pe- deze tot ferd ir is land de r de 3.358 !/'53. ?els- odat een De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Donderdagavond, luidt: Warm tot zeer warm weer met plaatselijk onweer. Overwegend matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Donderdag 13 Augustus: Zon op 5.21 uur. onder 20.09 u.; Maan op 9.33 u., onder 20.52 u. Maastricht, dat Maandag de eerste Sa- benahelicopter mocht begroeten, heeft het gisteren éénmaal zonder de „wentelwiek" moeten stellen, aangezien de heer G. Tré- mérie, chef-piloot der helicopterdiensten van de Sabena, met de Sikorsky 55 H.M. de Koningin gisterenmorgen uit de tuin van paleis Soestdijk naar het watersnood- gebied moest vliegen. Voor de chef-piloot, die tijdens de rampdagen de eerste was, die met een helicopter reddingswerk ver richtte, kan dit als een erkenning van zpn grote verdiensten worden gezien. Als tweede piloot bevond zich in het toestel de heer V. Pacco, onderdirecteur van de exploitatiedienst van de Sabena. Om kwart over tien arriveerde het nef- schroefvliegtuig op het vliegveld te Haam stede op Schouwen Duiveland. Loco-burgemeester R. Gerritse heette in Zierikzee de Koningin welkom. Per auto reed zij door de stad en ten stadhuize gaf de directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht, de heer Argelo, een uiteenzetting over het nieuwe struc tuurplan voor Zierikzee. De Koningin werd hier verwelkomd door de Commissaris der Koningin in Zeeland, prof. jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, het gemeentebestuur en verte genwoordigers van Rijkswaterstaat. In het gerestaureerde K.L.M.-gebouw op het vliegveld was er een eenvoudige ontvangst door het gemeentebestuur. Zeer grote be langstelling was er van de zijde van de burgerij en de badgasten. Twintig minuten na haar aankomst te Haamstede vertrok Hare Majesteit per ai'to naar Burghsluis. Een boot ging van daar via Schelphoek en de Flauwersinlaog, waar vorige week een dijkval is voorge komen, naar Zierikzee. De lunch werd ge bruikt op het schip de „Breezand" van de Rijkswaterstaat. Ook hier toonden de inwoners zich zeer Ingenomen met het Koninklijke bezoek. Om ongeveer twee uur vertrok de Ko ningin per jeep van de Rijkswaterstaat <3oor de droge corridor via Dreischor naar Brouwershaven. Hier werd zij verwelkomd door burge meester J. van Leeuwen. Grote belang stelling toonde H.M. voor de uit 1380 da terende Hervormde kerk, die bij hoog wa ter nog in twee meter water staat. De Koningin maakte in gezelschap van de burgemeester en met laarzen aan een wandeling rond de kerk om dit historische monument goed te kunnen, bezichtigen. Tweemaal per dag komt het water 'nog door het gat bij de Schelphoek naar Brou wershaven. De aandacht van de Koningin werd ook gevestigd op het verlangen van Brouwershaven naar een dam om de ge hele plaats. De inwoners waren zeer en thousiast over dit allereerste bezoek van Koningin Juliana aan hun gemeente. Het bezoek duurde ongeveer een half uur. Daarna begaf de landsvrouwe zich per jeep verder naar Scharendijke. Om dit Plaatsje van ongeveer 200 woningen is Pas een nooddijkje aangelegd, waardoor het weer kan worden drooggelegd. De meeste inwoners zijn nog geëvacueerd, doch enkele gezinnen zijn op eigen risico teruggekeerd. H.M. bracht een kort be zoek aan de woning van een teruggekeerd gezin. Via Renesse reed zij weer naar het vliegveld in Haamstede. Hier hield het gezelschap zich nog ongeveer 20 minuten °p, alvorens de Koningin om 16.40 uur haar tocht per helicopter naar Rilland Bath voortzptte. Omstreeks vijf minuten voor zes arri veerde de Koningin in het dorp Waarde Na kennismaking met de burgemeester de heer J. van Burg, werden aan haar no® voorgesteld de raadsleden, de oudste twee mannelijke inwoners en de naaste familie leden van het enige rampslachtoffer in Waarde. Omstuwd door een groot aantal mensen begaf H.M. zich vervolgens na^ de woningen van enige inwoners, die in het bezit zijn van een eremedaille ver- a^streeksA °r<Je Van °ranie Nassau. Omstreeks tien over zes vertrok de Ko ningin naar Kruiningen. ,had een on°fficieel karakter. Op uitdrukkelijk verzoek van H.M. werd met gevlagd. Te Kruiningen arriveerde H.M. de Ko ningin en de Commissaris der Koningin in Zeeland te ongeveer 18.31 uur. Zij wer den verwelkomd door de waarnemende burgemeester, wethouder P. Polderman. Vervolgens werden o.m. aan H.M. voorge steld de gemeenteraadsleden, de gemeen tesecretaris, de heer J. Blok en de voor zitter der herstelcommissie, de heer W. de Groof. De Koningin liet zich op haar tocht te voet door het zwaar geteisterde dorp inlichten door de beide maatschappe lijke werksters mevr. Romijn-Holtland en mej. Van Waes en de loco-burgemeester. Overal in het dorp waren de opruimings- en herstelploegen bezig de straten weer begaanbaar te maken. Ook bezichtigde H.M. in enkele woningen het werk van de vrouwelijke hulpdiensten, die de wo ningen een grondige beurt geven en de laatste slik verwijderen. Daarna werd Ko ningin Juliana ontvangen op de boven verdieping van het gemeentehuis, waar zij de thee gebruikte. Om kwart voor acht vertrok zij per heli copter, hartelijk uitgeleide gedaan door geheel Kruiningen, weer naar Soestdijk. H.M. de Koningin op de Rijksweg bij Rilland Bath, waar het hef- schroefvliegtuig van de „Sabena", waarmede Zij de reis maakte, was geland. Vrouwen in Zeeuwse kleder dracht begroetten Ilarc Majesteit. Gisterochtend zijn tijdens een oefe ning van onderdelen der Vierde Divi sie in het artillerie-schietkamp hij Oldebroek zeg personen gewond, doordat een projectiel, afgevuurd uit een stuk veldgeschut, binnen de vei- ligheidsgrens is gevallen. Iwee van hen zijn ernstig gewond opgenomen in het militaire hospi taal te Zwolle, maar verkeren buiten direct levensgevaar. Vier anderen werden licht gewond. Twee van hen zijn overgebracht naar het militaire hospitaal te Utrecht en twee naar de legerplaats 't Harde. Het ongeval gebeurde tijdens de oefe ning van een compagnie in de aanval, ge steund door zware mitrailleurs, mortieren, ar.illerie en vliegtuigen, waarbij gebruik WC/i! van scherpe munitie. Alle hierbij vorgeschreven veiligheids maatregelen waren getroffen, zo deelt de legervoorlichtmgsdienst mede. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onder- Advertentie zoek ingesteld. De Noorse bergingsmaatschappij is er In geslaagd een schip, dat op 67 meter diepte op de bodem van de Oslofjord lag en bovendien drie meter in de modder was weggezakt, te bergen. Volgens het Noorse blad „Morgenliladet" zijn tot nu toe nim mer schepen van zo'n grote diepte naar boven gehaald. Het betreft hier de 2500 ton metende „Binna", een splinternieuw schip van de rederij Fred Olsen te Oslo. Het schip is op 1 Maart van dit jaar na een aanvaring met een ander schip van dezelfde rederij in de fjord gezonken. Wat er over is van de houtveredelingsproducten, die het schip ais lading aan boord had, zal worden gelost en daarna gaat de „Binna" in het dok. De sultan van Selangor die vandaag met de „Willem Ruys" in Rotterdam is aange komen, wordt morgenvroeg om half elf met zijn echtgenote, zijn schoonzoon en diens echtgenote ten paleize Soestdijk ont vangen door H.M. de Koningin. -■ -I *1 T Se^ k°e de twintigste eeuw iemand O ln "e hoop daarmede een enkel van hen te Dr Werner Naumann, eens He rechterhand van Goebbels op Hitler's beletten de Romeinse overheersing omver ministerie voor propaganda, is gisteren door de Duitse Rijkspartij, D.R.P., Heden^Woeifsdagavond^fpreekt;6 Nau- ofiicieel candidaat gesteld voor de verkiezingen voor de Bondsdag, welke '*ann in Bonn. begin volgende maand in West-Duitsland zullen worden gehouden. Naumann, die in Januari j.l. werd gearresteerd op beschuldiging^ de leider j O^tóuUse min^efvoor te zijn van een nazistisch complot, maar onlangs onverwachts in vrijheid j volksontwikkeling, mevr. Zaisser, Dins- in be- Westduitse bron, als zou zij evenals haar echtgenoot van haar functie zijn ontheven, onjuist was wercï gesteld, heeft gisteren zijn eerste verkiezingsrede gehouden en wel I 9P e.?.n openbare vergadering in Sulingen, Nedersaksen, waar hij candidaat is gesteld. De bijeenkomst dus dat'het doov'ons weergegeven^ Hij werd aan het publiek voorgesteld als „de vechter voor de vrijheid nummer 1". In Nedersaksen verblijven veel vluch telingen, die zich in hun moeilijke om standigheden licht tot een extreme partij wenden. De meeste aanwezigen waren mannen, die de tweede wereldoorlog als soldaat hebben meegemaakt. Naumann's rede omstreeks half negen kenloze 'hemel" donkerende ™oU nneens hot boven Rotterdam plegen deze toestellen niet mëeï boven de Maasstad te vliegen en daarom volgden wij met belangstel ling de helicopter, die met flikke rend rood licht langzaam daalde Het bleek de Sikorsky te zijn, waarmee H.M. Koningin Juliana gisteren naar het rampgebied was gevlogen en waarmee zij ook om kwart voor acht van Kruiningen richting Soestdijk was vertrokken Daai het echter te donker werd om naar tiet Koninklijke palcis door te vliegen, besloot men in Rotterdam te dalen en zo zette gis- t' avond chef-piloot G. Frémérie '-a de Sabena zijn toestel vei.ig "o-i op het platform van „Heli port". Voor het eerst in haar korte bestaan van nog slechts negen dagen heeft de Rotterdamse lucht varen reeds haar belangrijkheid kunnen bewijzen: „Heliport" werd een Koninklijk toevluchtsoord. Per taxi van de Rotterdamse Taxi Centrale vertrok H. M. naar de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas", waar Zij het diner ge bruikte. Daarna zette de Koningin per auto Haar reis naar Soestdijk voort. vond plaats in een vertrouwde sfeer, namelijk in een zogenaamde hier- I r'cbt bit kelder. Ook de woorden, die Naumann sprak, waren al eens eerder in Duitsland gehoord duurde anderhalf uur. Hij ging heftig te keer tegen zijn arrestatie door de Britten. Volgens hem zou bondskanselier Adenauer mede de hand hebben gehad in deze arrestatie. Naumann zeide, dat het juist was zoals de Britse hoge-commissaris hem had ver weten, dat hij contact onderhoudt met Rudel, Hitler's beste tank-officier die thans in Argentinië verblijft. o0k' met Otto Skorzeny, de kolonel van de Waffen- S.S., die in 1943 Mussolini bevrijdde en zich thans vrijelijk in Spanje ophoudt, staat hij in verbinding. Het was, volgens Naumann, geen mis daad om vriendschap te onderhouden met zulke mannen. „Voor mü is Rudel een dapper soldaat. Als ooit iemand de hoog ste onderscheiding van het Duitse Rijk verdiende, dan is hij het wel", riep hij onder donderend applaus uit. Nog groter werd de instemming toen Naumann vervolgde: „Het wordt hoog tijd, dat in Bonn een man van Rudel's kaliber op het politieke toneel komt". Vooral is Naumann gebeten op de Britse Dr Gunnar Randers, de leider van het Nederlands-Noorse atoominstituut te Kjeller (Noorwegen) heeft Dinsdag te Oslo verklaard, dat men van plan is een atoomreactor met krachtinstallatie te bouwen waarin natuurlijk uranium in staafvorm en zwaar water zal wor den gebruikt. De krachtinstailatie zal niet worden ge bouwd op een schip, omdat in een expe rimenteel stadium te veel ruimte daarvoor nodig zou zijn en het economischer is de installatie op het eiland te bouwen. Dr Randers zeide er niet aan te twijfe len, dat atoominstallaties kunnen worden gebouwd voor industrieel gebruik en dat de kosten binnen redelijke grenzen ge houden kunnen worden, De Sovjetrussische hoge commissaris in Oostenrijk, Iwan Ilpyitsjow, heeft gisteren onverwachts de Oostenrijkse kanselier, Ju lius Raab, medegedeeld, dat de Sovjet russische regering heeft besloten de cen suur op brieven, telegrammen en telefoon gesprekken in de Russische zone met in gang van vandaag, Woensdag, op te hef fen. De censuur, in 1945 ingesteld door de vier bezettende mogendheden in Oosten rijk, is altijd een van de ergste doorns in het oog van de Oostenrijkers geweest. Twee jaar lang hebben de westelijke „grote drie" pogingen gedaan bij de Rus sen, om de censuur opgeheven te krijgen. Alles was echter tevergeefs; elk desbe treffend voorstel werd getroffen door het veto van Moskou. Dat de Sovjetrussische regering thans eenzijdig tot opheffing van de censuur in haar zone is overgegaan, heeft in de Wes telijke hoofdsteden zekere verrassing ge wekt. Op z'n minst vindt men het vreemd, dat de Russen direct mededeling van deze stap hebben gedaan aan de Oostenrijkse regering, zonder eerst de westelijke auto riteiten in Oostenrijk te waarschuwen. Ondanks het besluit van de Sovjetrus sische autoriteiten zal de censuur officieel moeten worden gehandhaafd, daar zij slechts door een unanieme beslissing van de geallieerde raad in Oostenrijk kan wor den afgeschaft. De censuur in Oostenrijk gold niet voor het binnenland doch alieen voor de P.T.T.-verbindingen met het buiten land. De westelijken hebben in feite reeds sinds enige jaren geen post in hun zones meer gecensureerd. De politie van het Griekse eiland Cepha- lonia heeft medegedeeld, dat Dinsdag ten gevolge van aardbevingen, die zich twee dagen achtereen voordeden, honderden personen om het leven zjjn gekomen, ter wijl talloze mensen werden gewond. Som mige berichten spreken van 490 doden. Volgens berichten, die het Griekse mi nisterie van binnenlandse zaken van net eiland heeft ontvangen, is de aangerichte schade letterlijk niet te overzien. Twee dorpen werden volkomen verwoest. Door een tweede aardschok, die zich later op de dag voordeed, stortten verscheidene van de eerder beschadigde huizen in. Ook het eiland Ilhaka en de stad Patras op het schiereiland Peloponesus hebben van de natuurramp te lijden gehad. Op het eiland Zante en in dorpen langs de Westkust van de Peloponesus werden huizen beschadigd. De inwoners van Ithaka en Zante, die in een paniekstemming verkeren, leven in tenten. Er zouden in de getroffen ge bieden duizenden daklozen zijn. Door de invoering der nieuwe tarieven bestond er bij PTT behoefte aan een post zegel van 3 ct. Deze zegel is nu aangemaakt in een bruine kleur in het zogenaamde cijfer- type (ontwerp Van Krimpen) en op de postkantoren verkrijgbaar. Dit is de 40-jarige Rotterdamse taxi chauffeur Willem Lubbers, die gister avond plotseling de Koningin in zijn Buick-taxi zag stappen. Uit een publicatie van het Centraal BuTeau voor de Statistiek blijkt, dat de ramingen, die betrekkelijk kort na de watersnood van de materiële schade in het rampgebied gegeven werden, wat net totaalbedrag betreft, vrjj juist geweest zjjn. De meest recente schattingen voor c'e verschillende schadecategorieën blijken echter sterk van de aanvankeljjk gegeven cijfers af te wjjken. De herstelkosten van de schade worden thans gesteld op 895 millioen guiden. Het C.B.S. heeft een vergelijking ge maakt met ramingen van het in de ie trokken gebieden vóór de ramp aanwezige vermogen. In het gehele getroffen gebied bedraagt de schade rond 19 pet van het vermogen; op Schouwen en Duiveland, het zwaarst getroffen gebied, is dit percentage 32 pet. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur voltrokken zich belangrijke wijzigingen in de luchtdruk- verdeling boven West-Europa, die tot ge volg hadden, dat Zuid-Oostelijke winden zeer warme lucht van Franarijk uit naar ons land voerden. Zag het er Maandag nog naar uit, dat de fronten van een Oceaandepressie ons land vandaag dicht zouden naderen, gisteren werd het reeds duidelijk, dat dit niet het geval zou zijn. Een gebied van hoge druk, dat Maan- dag nog boven de Golf van Biscaye lag, trok vrij snel naar de Noordzee en ver volgens naar Noord-Duitsland en nam nog in betekenis toe. Hierdoor ontwikkel de zich boven West-Europa een Zuid- Oostelijke luchtstroming. d:« enerzijds de invloed van de Oceaandepressie nog op grote afstand hield en anderzijds zeer warme lucht naar ons land transporteer de. Gisteren kwamen in Frankrijk en in Zuid-West-Duitsland reeds op vele plaat sen maximumtemperaturen van meer dan 30 graden voor, in Zuid-Frankrijk steeg het kwik op enkele plaatsen zelfs tot ruim 35 graden. Het is te verwachten, dat het zeer warme weer tot morgen zal aanhouden, maar de onweerskansen nemen ziender ogen toe, zodat mogelijk reeds in de loop van de dag enige afkoeling zal optreden. De algemene luchtdrukverdeling blijft echter zodanig, dat ook na morgen nog warm weer verwacht mag worden, zij het dan wat minder warm dan vandaag. De president van Brazilië heeft een wetsontwerp ondertekend, waarbij de re gering wordt gemachtigd een speciaal cre diet van 1,5 millioen cruzeiros (ongeveer 399.009) te openen om de vervoerkos ten van immigranten uit Nederland te dekken. Een detaillering, die nog verder gaat dan die per eiland, geeft een kaart, waar uit de intensiteit van de schade per ge meente blijkt. Opvallend zijn hierbij oe grote tegenstellingen. Zelfs op Schouwen- Duiveland is nog één gemeente te vinden, waar de schade beneden 1 pet blijft. De zwaarst getroffen gemeenten zijn Duivendjjke, Serooskerke, Eilemeet, Nieu- werkerk, Eikerzee, Ouwerkerk, Noord- welle en Stavenisse; het schadepercentage bedraagt hier meer dan 50 pet. Een officiële woordvoerder van de Italiaanse regering heeft Dinsdagavond te Rome medegedeeld, dat Alcide de Gasperi, in de afgelopen acht jaar Ita liaans minister-president, ais minister van buitenlandse zaken deel zal uit maken van de nieuwe Italiaanse re gering. De woordvoerder zeide, dat de Gas- peri"s benoeming het voortzetten van een krachtige, westers gezinde poli tie van Italië zou verzekeren. De Gasperi gaf pas op het laatste ogenblik toe aan de op hem uitgeoefen de aandrang, om zich te belasten met buitenlandse zaken. De nieuwe premier de 61-jarige christen-democraat Piccion.i en de andere nieuw benoemde ministers wensten De Gasperi beslist in de nieuwe regering, om daarmede te doen uitko men dat Italië krachtige steun aan de NA.T.O. zal blijven geven. Hij raamde de kosten van de te bouwen krachtsinstallatie op 11.5 millioen gulden. Hij wist nog niet, wie de installatie zou bekostigen, doch deze zou, evenals het instituut te Kjeller, een gemeenschappe lijke Nederlands-Noorse onderneming zijn en hij hoopte, dat de gelden beschikbaar zouden worden gesteld. Dr Randers voeg de hieraan toe, dat de plannen werden uitgewerkt alsof de gelden reeds beschik baar waren. De Haarlemse recherche heeft, verdacht van verduistering c.q. oplichting, aan gehouden de 64-jarige vertegenwoordiger G. M. L., wonende te Haarlem. L. maakte in 1947 met een Haarlemse autohandelaar een afspraak om in Duitsland auto's te kopen. De vertegenwoordiger ontving hier voor van de autohandelaar steeds bedra gen van 200 tot 300 gulden, in totaal 17 mille. De man kocht inderdaad auto's in Duitsland, maar het gelukte hem niet de wagens over de grens te krijgen. Daarom heeft hij de auto's in Duitsiand weer ver kocht. De autohandelaar heeft zich in ver binding gesteld met.de politie, die L. heeft aangehouden. Aanvankelijk verklaarde deze, dat hij het geld in bewaring had gegeven bij een Duitser, wonende in Frankfurt atn Main. De recherche heeft aldaar een onderzoek ingesteld en haar is gebleken, dat de Duitser geen geld in be waring heeft gekregen. De vertegenwoor diger is voor de officier van Justitie te Haarlem geleid. Nu in Frankrijk tengevolge van de staking alleen de interlocale te lefoonverbindingen tot stand wor- den gebracht als er iets ernstigs aan de hand is, lijkt het er op dat het aantal sterfgevallen opeens zeer sterk is gestegen. Natuurlijk luiste ren de telefonistes mede of het wer kelijk wel ernst is en een van haar geeft het volgende gesprek weer. Begrafenisstem vraagt uit een klein dorpje buiten Parijs, een ge sprek aan met de eigenaar van een grote garage in de stad. Telefoniste: „Is het dringend?" Begrafenisstem: „Ja. Het is om een sterfgeval te meiden". Telefoniste brengt de verbinding tot stand Begrafenisstem:» „Hallo! Met ga rage X? Mooi' zo! Ik zit in.en deel u mede dat ze dood is". Garage: „Wie is dood?" Begrafenisstem, iets opgewekter: „Mijn batterij". Telefoniste voelt zich bedrogen, verbreekt snel de verbinding, maar garage-eigenaar weet genoeg! Er zijn uit het publiek klachten gere zen over het ontbreken van rookcoupé's in de tweede klasse van de sedert kort op sommige trajecten rijdende nieuwe bluawe dieseltreinen. Naar aanleiding daarvan merken de Spoorwegen het vol gende op: Er is van deze Diesels een aantal een- en twee-wagen treinstellen besteld. De een-wagenstellen hebben inderdaad geen afgescheiden tweede klas afdelingen, de plaatsen lopen ineen met de derde klas afdelingen waar de rookcoupé's zijn aan gebracht. De een-wagenstellen rijden op zeer korte trajecten, zoals bijvoorbeeld ZwolleKampen en GoudaAlphen. De twee-wagen treinstellen rijden op de lan gere trajecten zoals ZwolleEmmen, Arn hemWinterswijk, StavorenLeeuwarden Groningen-Nieuweschans, Groningen Roodeschool en GroningenDelfzijl. De twee-wagenstellen hebben op de 133 zit plaatsen: 28 zitplaatsen in rookcoupé's, in een aparte afdeling. Van de twee-wagen stellen zijn er echter pas weinig afgele verd en het zal dus nog even behelpen blijven tot de situatie geleidelijk beter wordt. Wanneer de gehele order twee wagen treinstellen zal zijn afgeleverd, maar dat is pas op het einde van het volgend jaar, is de situatie op alle lijnen perfect, aldus de N.S. De Sovjet-Unie heeft 1.861.450 dollar schadevergoeding aan de V.S. gevraagd in verband met het omlaagschieten van een Russisch transportvliegtuig op de laatste dag vóór het van kracht worden van de wapenstilstand in Korea. De Ame rikanen hebben, zoals men weet, de Rus sische lezing van het incident afgewezen. Volgens de Russen vond het plaats boven Mandsjoerije, volgens de Amerikanen bo ven Noord-Korea, zij het niet ver van de grensrivier de Jaloe. Te Zundert is Dinsdag het huwelyk ge sloten tussen Thijs Roks, een der leden van de Nederlandse ploeg, die deel nam aan de Ronde van Frankrijk 1953 en mejuffrouw M. Billet. Vele sport- makkers uit de Tour de France-ploeg vormden met fietswielen een erehaag toen het bruidspaar de kerk verliet. Links zien we van voor naar achter: G. Voorting en A. Voorting. Rechts van voor naar achter: Van Breenen, Suyker- buyk en Van Est (even zichtbaar achter Suykerbuyk). De Sjah van Perzië heeft zich Dins-haaldelijk in ernstig conflict is geweest dagochtend, vergezeld door zijn echtgenote, per vliegtuig naar Ramsar aan de Kas pische Zee begeven. Met nadruk werd in een communique verklaard, dat het ging om „een vacantieverblqf van een week". Geruchten, ais zou de Sjah het land voor goed willen verlaten, worden thans we derom, en met zekere mate van aanneme lijkheid, opgerakeld. Waarnemers te Teheran opperden eerst de veronderstelling, dat de Sjah dit tijd stip voor zijn vacantie had uitgekozen om niet in de Perzische hoofdstad aanwezig te zijn als premier Mossadeq daar, vermoe delijk aanstaande Vrijdag, in een radio rede het resultaat van de volksstemming over de ontbinding van het parlement be kend zal maken. Zoals men weet, is deze stemming uitgevallen ten gunste van de premier, maar de geldigheid ervan wordt door de oppositie heftig bestreden omdat de stemmingen niet geheim waren. Volgens het Britse blad „Evening News" zit er meer achter het vertrek van de Sjah naar Ramsar. De Sjah zou namelijk inder daad van plan zijn het land voorgoed te verlaten. Men herinnert zich, dat hij her met Mossadeq, die hem allengs de meeste bevoegdheden heeft afgenomen. De Sjah heeft enkele maanden geleden op het punt gestaan om het land te ver laten, maar de bevolking hield toen een spontane betoging met het resultaat, dat de Sjah bleef en premier Mossadeq van de nood een deugd maakte en vriende lijke woorden aan het adres var de vorst richtte. Ondertussen ging hij door met de macht van de Sjah aan te tasten en enkele dagen geleden werd gemeld, dat hij van plan was de vorst van zijn laatste bevoegdheden vervallen te verklaren. De Sjah zou, zo vervolgt de „Evening News", niet direct naar het buitenland gaan, maar eerst ergens anders „vacantie gaan houden" en vandaar voorgoed de grens passeren. Volgens het blad, dat het bericht bracht voordat het vertrek van de Sjah naar Ramsar bekend was, zou hij tot deze stap hebben beSloten omdat de premier van plan zou zijn „een persoon lijke dictatuur te vestigen, gesteund door de onder communistische leiding staande volksbewegingen". NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1