Staatslening sterker overtekend dan verwacht werd DE SOCIALE ONRUST IN FRANKRIJK Op liet witte doek in Rotterdam BEL OP 68817 Unique-Tax WAAR DAT WIEL DRAAIT Melk de gezondste zomerdrank rijkste 'inhoud VERHOEFF laagst Heew Pet W- wart Ana PLAATST EEN KAMPIOEN! M VERLIES GROENHOEDENVEEM ZOEKT EEN PASSENDE BETREKKING FACTU RISTE De camera op 'f buitenland MET VACANTIE - WIJ GAAN VERDER MET - Kampioenen f Chem. Ververij Chemisch reinigen Vacanfie - Kleding DEGELIJKE R.K. JONGEMAN Rijksfondsen worden bij toewijzing bevoordeeld De werkelijke oorzaken liggen diep Voorkoming van dubbele belasting niet duurder gewone besc VLUG, Brood- en Banketbakkerij C. A. VAN EIJCK& ZOON VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 PAGINA 10 Dubbele toewijzing Gunstig koersverloop V. MOLUKSCHE HANDELS VENNOOTSCHAP VERHOOGT DIVIDEND Aanvullende overeenkomst met Frankrijk gesloten BELGISCHE LENING AAN NEDERLAND GEMATIGD OPTIMISME VOOR 1953 LAGERE CONSUMPTIE IN JUNI ANACONDA COPPER OOSTENRIJKSE TURN-DAMES ZONDAG IN ROTTERDAM D. DIJKSHOORN REPARATIES KUNSTGEBITTEN o.a.VERKRIJGBAAR BIJ: Personeel gevraagd Goederen aanaeboder Wijnen Gedistilleerd Huis van vertrouwen HOOGSTRAAT 51 Telefoon 66821 bedril! Drink vooral in deze maanden voldoende melk. Want melk is verfrissend en versterkend. Denk aan de'onmisbare eiwitten, kalk en vitamines, welke ieder nodig heeft. Kies de melkweg voor gezonde en voordelige voeding I Schenk ook bij de broodmaaltijd de glazen en bekers vol I Het resultaat der toewijzing op de in schrijvingen der nieuwe 3 Vj pet Neder landse Staatslening 1953 zal zelfs de grootste optimist toch wel verrast heb ben, ook al zal gelet op de grote mate van majorering waaraan zich enkele kleinere kantoren hebben gewaagd, op deze algemeen gestelde conclusie nog wel een of andere restrictie gemaakt moeten worden. De grote majorering door kleine instellingen is overigens te verklaren uit het feit dat een relatief geringe inschrij ving nok relatief minder risico's met zich brengt. Een kleine instelling, mag evenwel niet het risico lopen dat men na een inschrij ving met stel 1 millioen aan overtollig materiaal blijft zitten. Bij de in Maart gehouden inschrijving op de 3% Neder land 1.953 is zulks echter wel voorgeko men. terwijl ditmaal juist als gevolg van het zeer lage toewijzingspercentage van 18 pet maar sporadisch inschrijvers met grote overschotten bleven zitten. Een aanwijzing in deze richting vormt de koershoogte waarop direct na het bekend worden van het officiële communiqué de nieuwe lening werd verhandeld. De 3% pet Ned. 1953 deed na de in schrijving in Maart aanvankelijk in het telefonisch verkeer een disagio gehan deld werd toen op 98 13/16 a 15/16 pet bij een officiële inschrijvingskoers van 99 pet doch de overschotten vonden toen een ruime plaatsingsmogelijkheid omdat enkele grote instellingen in behoorlijke mate met tekorten hadden te kampen- Bij de jongste inschrijving deed zich het omgekeerde voor aangezien de tekorten die per saldo veel aanzienlijker waren dan die van de-vorige maal onvoldoende konden worden aangevuld met de vrij schaarse overschotten van anderen. Het gevolg is dan ook een vrij behoor lijke agiovormin.g in het telefonisch ver keer geweest, gelet tenminste o-p de koers van 100% pot waarop affaires heb ben plaatsgevonden. Voor hen die over een overschot beschikten is dit een in teressante affaire geweest aangezien deze inschrijvers voor zover beroepsmatig de beschikking over de premie van pet en het agio van pet is 1% pet hebben ■gekregen. Daar tegenover staat dat die instellingen die hun cliënten toch met het oog op de concurrentie wilden gerie ven zich een vrij behoorlijk verlies heb ben moeten getroosten, aangezien inge val van aanvullende aankopen op een koers van 100% pet niet alleen de pro visie van pet verloren is gegaan maar daarenboven nog een zelfde percentage aan goodwillpremie hebben moeten be talen. De concurrentie is nl. ditmaal wel zeer scherp geweest. Niet alleen hebben de kleine instellingen deze keer moeten optornen tegen de vóórfinancierings- aanbiedingen die in veel grotere mate dan de vorige maal zjjii toegepast maar daarenboven heeft men bij de inschrijving zelve nog te kampen gehad met het ter elfder ure door de vier grote banken ge nomen besluit om hun insehrijvingsgcgc- vens uit te wisselen en tot een uniforme mate van majorering te geraken. Er doen dan ook schattingen de ronde waarbij alleen de Grote Vier voor 1,5 milliard of bijna 4 maal het aangeboden bedrag zouden hebben ingeschreven. Deze factor is van groot oelang bij het beoordelen van het inschrijvmgsresultaat. Het is immers duidelijk, dat deze vier in stellingen bij voorbaat hun gedane vóór- f'nancieringsaanbiedingen zeker hebben willen stellen, waardoor net gehele in- schrijvingsresultaat ongetwijfeld zeer sterk en eenzijdig beïnvloed is geworden. Behalve deze voorfinancieringsaffaire hebben daarnaast ook de inschrijvingen der Rijksfondsen een niet orbetekenende rol gespeeld. Het merkwaardige verschijn sel heeft zich nl. voorgedaan, dat verschil lende vertegenwoordigers dezer Rijks fondsen niet bij de Agent van het mi nisterie van Financiën maar bij leden van de Ver. v. d. Effectenhandel hebben inge schreven, zoals het overigens behoort. De min of meer conditionele wijze waarop in sommige gevallen de inschrijvingen dezer fondsen zijn gesteld heeft zeker tot een extra opwaartse druk op de majorering geleid en is wellicht mede oorzaak het geval is geweest. Deze vrij abnormale ontwikkeling is dan ook mede oorzaak ge weest van de vrij forse koersstijging welke er al direct voor de nieuwe staats lening heeft plaats gevonden. Op basis van 101 pet komt het effectieve rendement op circa 3.44 pet uit, waardoor het vrij be hoorlijk zou komen te liggen beneden dat der 3% pet Nederland 1953, hetwelk thans ongeveer 3.6 pet oplevert. De stijging waarmede de markt der staatsfondsen dan ook gisteren heeft ge reageerd op de hoge koers der nieuwe lening is dan ook volkomen rationeel voor wat althans de soorten betreft die eniger mate dit nieuwe type nabijkomen. Overi gens is ook nu weer de eigen plaats die de kortlopende leningen n.l. de 3 pet Ned. 1962/64 en de 3 pet Investeringscertifica ten geleidelijk zijn gaan innemen met ren dementen die eerder de 3 pet dan de 3% pet benaderen, nog eens geaccentueerd naar voren gekomen. Juist als gevolg van het reeds plaatsge vonden klasseringsproces zal vermoedelijk de handel in de nieuwe lening voorshands niet van al te grote omvang blijken. De grootste lening met de meest levendige affaire blijft nog altijd de 3-3% pet Neder land 1947 waarvan om en nabij 2 mil liard uitstaat. Nu er voorlopig geen nieuwe staatsle ning meer is te verwachten kan men voorshands vermoedelijk van een verdere rustige ontwikkeling der staatsfondsen- markt verzekerd zijn. Het zal echter van de verdere afwikkeling van het voorge stelde plan der campagne afhangen (waar in zoals bekend een nadere regeling met de banken is gedacht waarbij men via een Gentlemen Agreement tot het earmarken van een deel der overtollige liquiditeiten dezer instellingen hoop te geraken even tueel gepaard gaande met het aanbod van nieuw te creëren schatkistbiljetten met een looptijd van 8 jaar), in hoeverre de voorziene ontwikkeling za! worden aangetast. Dit geldt ook en wellicht in nog sterkere mate v. de reflex welke de even tuele vrijmaking van het kapitaalverkeer daarna zal blijken uit te oefenen. Tenslotte mag in dit verband nog op een aspect van de nieuwe staatslening worden gewezen. Het gaat hier om de mogelijk heid die alleen aan inschrijvingen van 100.000 en hoger in het schuldregister is voorbehouden en waarbij groot-beleggers in de gelegenheid zijn om hun rendement te vergroten door gedurende de eerste 5 jaar de telkenjare plaatsvindende aflossin gen aan de banken over te dragen. Blij kens de voorwaarden van het schuldregis ter zal de aflossing op de hierbij inge schreven bedragen niet door loting maar in evenredigheid geschieden. Dit betekent dat men gedurende de eerste 5 jaar van een lossing van 17 pet van het ingeschre ven bedrag verzekerd kan zijn. Doet men nu als groot-belegger afstand van deze lossingen gedurende deze eerste 5 jaar dan blijken deze in de praktijk dis- contabel te zijn waardoor de houder van de inschrijving een hoger rendement ont vangt terwijl daarnaast de Bank nog een interessante rentevergoeding op het aldus gecreëerde 5 jarige papier verkrijgt. Dit is nog een extra faciliteit die inschrijvingen in het schuldregister ten deel valt en deze factor accentueert nog eens het interes sante leningstype dat Minister van der Kieft ditmaal aan de markt heeft gebracht en waarvoor hem dan ook alle lof moet worden gebracht. weest van de plotseling opgekomen samen werking der „Grote Vier". Andere dan de hier aangeduide Rijks fondsen hebben hun inschrijvingen via de Agent van het ministerie van Financiën laten lopen (wellicht hebben de eerstge noemde voor een deel ook nog deze weg gevolgd teneinde tot een zo groot moge lijke toewijzing te geraken). Hoe het ook zij, in ieder geval is nu officieel bekend gemaakt, dat uit de centrale pot de Rijks fondsen en aanverwante instellingen 60 millioen hebben gekregen. Daarnaast delen zij echter ook nog mede sommi gen althans in de toewijzing zoals deze door de leden van de Ver. v d. Effecten handel heeft plaats gevonden. Het is wellicht niet te/ houd gesproken als men beweert, dat ook nieruit op zijn minst nog wel een 60 millioen voor deze Rijksfondsen zal resulteren, zodat dezê uit een en ander vermoedelijk wel 120 mil- lien van het aangeboden bedrag ad 400 millioen in de wacht zullen slepen. Daarenboven is in het officiële com muniqué nog melding gemaakt van het voornemen om ten behoeve van deze Fondsen nog 140 millioen aanvullend ter beschikking te stellen, wat in feite een nieuwe tranche dezer lening uit maakt, die hierdoor per saldo op een totaal bedrag van 540 millioen zal be landen. Hieruit blijkt overigens nog eens hoe leer de Rijksfondsen op een behoorlijke lening zaten te springen ter verbetering van hun beleggingsstructuur waarin de kortlopende Overheidsschuld een relatief te grote plaats was gaan innemen. Niette min heeft de toegezegde creatie van de nieuwe tranche van 140 millioen alleen ten behoeve der Rijksfondsen kwaad bloed gezet. Door de omvang hunner inschrij vingen hebben zij immers zij het dan indirect medegewerkt aan de krachtige majorering waardoor de aanspraken van de particuliere sector nog eens extra be snoeid werden, zonder dat voor hen een compensatie wordt gecreëerd. Billijker ware dan ook geweest als de toegezegde nieuwe tranche aan de alge mene pot ten goede zou zijn gekomen, waardoor een verhoging van het offic.ële toewijzingspercentage mogelijk was ge worden. Hiervan zouden ook beide cate gorieën van Rijksfondsen hebben kunnen profiteren, nl. dat deel dat rechtstreeks bij de Agent 'en ook de anderen die bij de leden van de Ver. v. d. Effectenhandel hebben ingeschreven. De toewijzing zoals deze nu heeft plaats gevonden is eigenlijk een meten met twee maten geweest, waar uit een bevoordeling van een bepaalde categorie van inschrijvers is geresulteerd. Wanneer we ons nu op de feiten baseren dan mag allereerst wel worden opgemerkt, dat als gevolg van de wijze der toe bedeling, de lening als zodanig al reeds bij voorbaat als geklasseerd is te beschouwen. Het feit nl.. dat zeker de grote inschrij vers wel tekort zullen komen, met daar tegenover slechts betrekkelijk geringe overschotten elders maakt, dat het over- Srote deel der lening zich in vaste handen evlndt, zonder dat eerst nog in de aan vang der verhandeling een clearing moet plaats vinden, zoals bij de 3% pet lening ET VERBAZING en verbijstering slaat de Westerse wereld de ont wikkeling der gebeurtenissen in Frankrijk gade. Het begon met een sta king van het Franse P.T.T.-personeel, waarbij zich verschillende overheidsdien sten van staat en stad aansloten; het meest opvallende, zeker voor het buiten land, was de practisch volkomen stilleg ging van de spoorwegen en van het ge hele verkeeswegennet, waardoor ook de verbindingen met de aangrenzende staten werden verbroken. Deze laatste stakin gen waren op vier en twintig of acht en veertig gepland: de Fransen beschouwen dergelijke arbeidsonderbrekingen zo on geveer als extra vacantiedagen en als de P.T.T. het werk had 'hervat, zou deze golf van sociale onrust wel zijn wegge- ebd. Maar deze bleef doorstaken; en uit deze kern van staking kwam een nieuwe golf van agitatie, aanvankelijk bovenal in de overheidsdiensten, maar thans meer en sterker ook in de parti culiere sector, zodat op het ogenblik, dat we dit schrijven, heel ernstig wordt ge vreesd voor een volkomen stillegging van het gehele economische leven in Frank rijk. Dat is de korte, maar droeve geschie denis van hetgeen zich in Frankrijk af speelt. En men lost het probleem van het waarvoor niet op met de makkelijke verklaring, dat de communisten hier de hand in het spel hebben. DezP stakings beweging is zeker aanvankelijk niet uit gegaan van de communisten; de staking bij de P.T.T., het begin van de ellende, was georganiseerd door de force ouvrière, de socialistische vakbeweging, waarbij de christelijke vakbeweging zich onmiddel lijk aansloot. Eerst later kwam de C.G.T. (de z.g. neutrale, maar geen sterk com munistisch geïnfiltreerde vakorganisatie) in beweging. Het kan zijn, dat deze laat ste in de loop van deze week de leiding in handen heeft genomen, maar dit is slechts een veronderstelling, al geven we toe, dat deze conclusie, gezien de communistische instelling om elke gun stige gelegenheid uit te buiten, recht streeks voor de hand ligt. DE WERKELIJKE OORZAKEN van deze sociale onrust liggen veel en veel dieper; we noemen er enkele; ®e" I de algemeen erkende slechte positie der arbeiders niet alleen in de loon- maar mischien nog sterker in de woonkwestie; 't gebrek aan arbeidslust; 't verouderde, niet meer tot concurrentie in staat zijn de. productie-apparaat; de ook algemeen erkende schrijnende onrechtvaardigheid in de verdeling en... betaling der belas tingen; het tot een hoogtepunt gedreven particularisme van bepaalde bevolkings groepen; de ontwrichting van het parle mentarisme; 't volkomen falen der onsta biele regeringen; het ontbreken van de echte regeerkracht. Wjj stellen deze oorzaken naast elkaar, zonder daarmede een logische volgorde te willen aangeven Dat zou ook niet kunnen, want ze grijpen als de raderen van een zeer ingewikkelde machine in elkaar. Maar als we aan een er van de voorrang zouden moeten geven, dan zou den we daarvoor nemen 't ontbreken van de echte regeerkracht. En dat niet alleen in de jaren na de tweede wereldoorlog, maar reeds in de gehele tussenoorlogse periode, waarin wij slechts één krachtig bewind, dat van Poincaré, hebben ge kend, dat dan ook aan de toenmalige financiële chaos snel een einde maakte. Maar overigens zijn de Derde en Vierde Republiek in haar grote taak: het doel bewuste vertrouwen schenkende leiding geven, schromelijk tekort geschoten. Mede doordat de volksvertegenwoordi ging te weinig het grote gemeenschaps belang diende, maar zich vooral aan ver kiezingsmotieven inspireerde. Zo liep elk kabinet in de laatste vijf en dertig jaar dood op de combinatie van soms de meest uiteenlopende groepsbelangen. Frankrijk was en is eenvoudig niet. meer regeerbaar; en ofschoon de ambtenaren de zaak wel draaiende hielden, kwam er langzaam aan zoveel zand en vuil tussen de wielen, dat de staatsmachine, en daar ziin we nu aan toe, is vastgelopen en stilstaat. VROEG OF LAAT moet er een einde aan de staking komen, heeft minis ter-president Laniel in zijn radio rede ,,zeer terecht" gezegd: het is een nuchtere waarheid, want geen enkele staking kan eeuwig duren. En dat Laniel ook niet wil onderhandelen, zolang de staking duurt, is logisch; maar gewoon- Naar wij vernemen zal aan de aanstaan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Moluksche Handelsvennootschap worden voorge steld, over het boekjaar 1952 een dividend uit te keren van 8 pet. in contanten (v. J. 6 pet.) ljjk bezwijkt deze logica voor de harde noodzakelijkheid. Het belangrijkste is, wat er na deze stakingsgolf zal gebeuren. Gaat men, zo- ais het nu al ruim drie decenniën ge schiedt, maar steeds voort met lapmid deltjes, dan blijft men tenslotte met de onsmakelijke lappendeken zitten. Het klinkt hard, maar het is het enige red middel voor Frankrijk en. voor het scha- melijke beetje dat van de Franse demo cratie nog is overgebleven: er zal op heel veel gebieden, eigenlijk in de hele Franse structuur fors moeten worden ingegre pen. Frankrijk zal het thans diep wegge zonken vertrouwen in zich zelf moeten herkrijgen, wil het weer een rustige, wei- varende staat worden; en tegelijkertijd weer de plaats gaan innemen, wglke het op het Europese vasteland kan vervullen. Maar welke het sinds lang niet meer vervult, omdat het geen innerlijke kracht meer heeft overgehouden. Eind 1949 is tussen Nederland en Frankrijk een verdrag gesloten ter vermijding van dubbele belasting dat echter eerst in werking treedt, als de bekrachtigingsoorkonden zijn uitgewis seld. Op het verdrag is medio 1952 een aanvullende overeenkomst tot stand gekomen, die met name voor de opbrengsten van effecten van betekenis is Vooruitlopende op de inwerkingtre ding deelt het Ministerie van Finan ciën naar aanleiding van vele terzake gestelde vragen het volgende mede. Bij de aanvallende overeenkomst is bepaald, dat effectenopbrengsten alleen belaiit kunnen worden in het land, waar de genieter woont; het land, waaruit de opbrengsten voortkomen, zal dus vrijstel ling van belasting verlenen. Aan de vrijstelling is terugwerkende kracht verleend tot 1 Januari 1951. echter met de bepaling, dat reeds be taalde belasting niet wordt teruggege ven. Om aan de terugwerkende kracht zo veel mogelijk effect te geven, zijn de Nederlandse en de Franse belasting administraties onlangs overeengekomen toch teruggaaf te verlenen van de belas ting, die is ingehouden op effectenop brengsten, betaalbaar gesteld tussen 1 Januari 1951 en de inwerkingtreding van het verdrag. T.z.t. zal worden bekend gemaakt, welke formaliteiten vervuld moeten worden om bovenbedoelde terug gaaf van belasting te verkrijgen. Gaat het over dividenden en interest, die na de datum van de inwerkingtre ding van het verdrag betaalbaar zui len worden gesteld, dan moet de vrij stelling op een daartoe bestemd formu lier worden aangevraagd, vóórdat tot verzilvering van dividendbewijs of cou pon wordt overgegaan. Men lette er t.z.t. wel op. dat bij achterwege blijven van een dergelijijke aanvraag de alsdan in gehouden belasting later niet wordt teruggegeven. Volgens de „Soir" worden Belgisch Nederlandse besprekingen gehouden over de terugbetaling van de lening van 1900 millioen frank, die België na de bevrijding aan Nederland verstrekt heeft. Men bestu deert volgens het blad de modaliteit van deze terugbetaling met het oog op het aandeel, dat de banken in Nederland daar in zouden hebben. In Belgische welingelichte kringen wordt vernomen, dat het Belgische mi nisterie van financiën in October een nieuwe binnenlandse lening zal uitgeven. Volgens de „Echo de la Bourse" zou die lening een looptijd van 15 jaar hebben, 4,5 procent rente dragen en iets beneden paii worden uitgegeven. Naar het A.N.P. verneemt, zijn inder daad van Belgische zijde besprekingen hierover ingeleid. Blijkens de Verlies- en Winstrekening over 1952 van de N.V. Groenhoedenveem te Amsterdam is ingevolge een vrijge komen reserve voor belastingen ad 2.966 het verlies over het boekjaar 1952 beperkt gebleven tot 1.973 (v. j. winst 26.787). Voorgesteld wordt het verlies- saldo naar nieuwe rekening over te brengen en het dividend te passeren (v. j. werd 5 pet dividend uitgekeerd). Het afgelopen jaar is voor de vennoot schap niet gunstig geweest. Gedurende het eerste halfjaar van 1952 werden de werkzaamheden tenzeerste beïnvloed door de getroffen importbeperkende bepalingen in diverse landen, o.a. Engeland en Frank rijk. De situatie in de Oostzóne van Duits land werd steeds moeilijker, terwij] de veranderde constallatie in het binnenland eveneens tot vermindering der werkzaam heden leidde. De geringe verbetering in het najaar kwam te laat om nog van invloed te zijn op de resultaten. Blijkens de indexcijfers van de con sumptieve uitgaven van de Nederlandse bevolking, verstrekt door het C.B.S., Is de totale consumptie in Juni j.l. verge leken met de voorafgaande maand ge daald, zij lag echter nog op iets hoger ni veau dan in Juni van het vorige jaar. Mei 1952 lag ongeveer op hetzelfde peil als Mei 1953, zodat vorig jaar de teruggang in Juni dus nog iets groter was dan dit jaar. In 1951 was de daling maar zeer gering. Hieronder volgen de indexcijfers voor de totale consumptie (1949 100) 1953 1952 Juni Waarde m Prijs Hoeveelheid Idem per hoofd 120 92 April 120 120 100 Mei 128 120 107 Juni 118 120 98 d. bevolking 88 95 101 93 De daling van de consumptieve uitgaven in Juni is het sterkst in de sector van de duurzame consumptiegoederen. Het waardecijfer liep hier met 26 achteruit tot 97. Het prijscijfer bleef onveranderd met 114. zodat het hoeveelheidcijfer van 108 op 85 kwam, per hoofd der bevolking van 102 op 81. In de voedingsmiddelensector vermin derde het waardecijfer met 11 tot 133. Het prijscijfer steeg met 1 tot 130. zodat de hoeveelheid met 10 daalde tot 102 en per hoofd der bevolking met 9 tot 97 Ook in de genotmiddelen ontstond een daling, waardoor het hoeveelheidscijfer van 97 op 89 kwam en per hoofd der bevolking van 92 op 84. Alleen in de overige goede ren en diensten valt een kleine stijging te melden. Het hoeveelheidscijfer hier steeg van 103 tot 105 of per hoofd der bevolking van 98 tot 100 Voor wat het lopende boekjaar betreft, volstaat men met de mededeling dat de resultaten over het eerste hailfjaar beter zjjn geweest dan die over de overeen komstige periode van 1952, terwijl hel tweede halfjaar met gematigd optimisme wordt tegemoet gezien. Men is echter overtuigd, dat op de duur slechts betere resultaten behaald kunnen worden door een grotere belangenspreiding, waarop dan ook bij voortduring de aandacht blijft gevestigd. Anaconda Copper heeft volgens voor lopige cijfers in de eerste zes maanden van dit jaar een netto winst behaald van 17.416.000 (18.965.000) of per aan deel 2.01 (2.19). Zoals bekend geeft de befaamde Olym pische keurturnstersploeg van Oosten rijk, die gisteravond op haar Nederland se tournee te Vlaardin.gen optrad en daar een enorm succes oogstte, op a.s. Zondagmiddag in het openlucht-theater Dijkzigt te Rotterdam haar laatste de monstratie in ons land. De .faam die deze dames genieten: te behoren tot de bésten van het hedendaagse hoge Euro pese gymnastiek-niveau, is .tijdens het optreden te Vlaardinger, wél bewaarheid geworden- Het was inderdaad een turn- show. die men in ons land zelden ziet en die vergeleken kan worden met het beste werk. dat onlangs op de Gymnaestrada gedemonstreerd werd Zondagmiddag in Dijkzigt (half 3) de laatste kans om van dit fraaie Oostenrijkse damesturnen-fes- tival te genieten. Met het oog op het Hoogfeest van Maria Tenhemelopneming zal onze cou rant morgen niet verschijnen. Om de lezers van onze wekelijkse bioscoop- rubriek te gerieven, plaatsen wij reeds heden, z.ij het in zeer beknopte vorm, een overzicht van de films, welke heden middag in vertoning zijn gekomen. Deze vroegtijdige publicatie is mogelijk, door dat alle films reeds elders zijn vertoond. In „HARTENVROUW" (Mississipi Gambler), die in Lutusca draait, vertolkt Tyrone Power met veel zwier de rol van een beroepsgokker, die méér succes heeft aan de speeltafel dan bjj de vrouw, die hij liefheeft. Een grote verdienste van deze film, die werd geregisseerd door Rudolph Mate is, dat men een uitste kend beeld krijgt van het leven in het romantische Zuiden der Verenigde Sta ten omstreeks een goede eeuw geleden, toen de mannen hun eer nog verdedig den met de sabel. Met het oog hierop en wegens verschillende in de film voorko mende scènes is voorbehoud voor strikt volwassenen noodzakelijk. Voor het Amerikaanse dwazenduo A C is de wereld te klein. „ABBOTT EN COSTELLO GAAN NAAR MARS" luidt dan ook de titel van de film, die van heden af in Capitol wordt vertoond. Het tweetal komt in een raket terecht, die naar de oorlogszuchtige planeet zal vertrekken. Abbott drukt per ongeluk op een paar knoppen, waarna het ruimte schip via enige wonderlijke capriolen bp New Orleans terechtkomt, waar juist carnaval wordt gevierd. In hun wonder lijke ruimtepakken worden de twee voor vastenavondklanten gehouden. Tenslotte stijgen ze weer op, daartoe gedwongen door twee ontsnapte gevangenen, en ar riveren op de planeet Venus, waar alleen schone vrouwen wonen. Ze maken het er zó bont, dat ze door koningin Allura worden verbannen. Dan keren ze terug naar de aarde en landen in New Vork, waar het avontuurlijke gezelschap als eerste ruimtevaarders uitbundig wordt gevierd. Voor personen boven 18 jaar. Abbott en Costello zijn van de week erg populair in Rotterdam. In Prinses kan men het tweetal eveneens zien als „DE SCHATGRAVERS VAN DOODS KOP! ALLE1", een fiim in Supercine- color, waarin zij met „Captain Kidd" wedijveren om het bezit van een begra ven schat. Door de verwisseling van twee enveloppen, één met een minnebrief en de andere met een landkaart komen ze dP schat op het spoor. Ze worden door „Captain Kidd" gevangen genomen, maar als de twee brieven talrijke malen van eigenaar zijn verwisseld, komen ze als overwinnaar uit de strijd. Het gebruike lijke A C-amusement voor jong en oud. „ONTWRICHTE JEUGD" in Rex is een ontroerende film, waaraan ook een gezonde -humor niet vreemd is, over de opvoeding, van de straatjeugd, die in Amerika om het een of andere vergrijp in een verbeteringsgesticht is opgenomen. Met enige paedagogische hulp en na overwinning van boosaardige tegenstand lukt het Johnny Holiday inderdaad om een beter mens voor de maatschappij te worden. Een onopgesmukt en gevoelig, maar gelukkig niet sentimenteel verhaal voor personen boven 14 jaar. In Harmonie varen Jeff Chandler en Scott Brady „MET GEHEIME IN STRUCTIES" over het witte doek. Hun schip, een marinevaartuig, krijgt op dracht om als kaperschip te gaan fun geren, teneinde op die manier een bende zeerovers onschadelijk te maken. Er komen moeiijjkheden. omdat één der of ficieren nogal eigenzinnig optreedt Een gevaarlijke landingsopdracht volbrengt hjj echter uitstekend, zodat grondig met de zeerovers kan worden afgerekend Een avontuurlijk, met veel routine door Frederick Cordova verteld verhaal dat wel eens aan duidelijkheid te wénsen overlaat, maar dat liefhebbers van ro mantische avonturen, die de 14-jarige leeftijd hebben bereikt, wel zal amuse ren. Prolongaties: „DE TERUGKEER VAN DON CAMILLO" (4e week) in Arena (a. 1.)„MONSIEUR TAXI" (4e weck) in "t Venster (volw.). In de schoonste technicolor-kleuren schildert de film „DE MIJNEN VAN KEEST EEN BRIL STAAT DES DIE U w Mr OPTIClëN St Li duinast raat 1 - Tel. 67649 Schiedam binnen 1 dag gereed B. P. H. JANSE Hoogstraat 107 - Telef 67811 Auto's met gesloten Aanhangwagens SINGEL «S3 EN BI,I ONZE BEZORGERS WrW, GROTE SORTERING I.AGE PRIJZEN EN KWALITEIT waswringers 37.00 39.75 69.75 Uitklapb. wringerbok 13.75 wasteilen 5.66 7.92 10.35 wasketels 7.21 7.79 8.98 waterslang p. m. 55 82 1.05 gasslang p. m. 60 80 brons gordijnrail p. m. 1.00 gordijnveer plastic 30 brons gordijnroede p. m. 75 autopeds 28.50 31.00 33.50 kind.fietsjes 17.50 2.1.00 22.50 rolschaatsen per paar 11.00 14.95 19.50 W.D. armaturen 1.95 2.10 4.50 plastic snoer p. m. 20 fittingen schakelaars stopcontacten buitenbanden binnenbanden Veerzadels 37 55 74 85 95 1.16 35 65 80 3.S5 4.50 5.20 1.45 2.10 4.70 5.50 6.70 spatborden per stel 3.20 voetpompen 2.80 4.90 handpompen 90 2.75 pompsiangen 95 115 140 Philips lampen, lichtbalken en huizen. Baco sleutels, houtboren, ijzerboren, boormachine, booromslagen, hamers, schaven, zagen, nijptangen, Holland-EIeetro stofzuiger, stofznigerslangen en onderdelen. TE VEEL OM OP TE NOEMEN! KOM EENS KIJKEN! HOOGSTRAAT 67-69 TELKFOON 68436 v v Gevraagd op tandtechn. labo ratorium Leerling, in bezit van dipl. Mulo of Ambachts school. (Instrumentmaker of fijn bankwerker). Aanmelden 18 en 19 Aug. tussen 10 en 5 uur. Tandtechn. Lab. G. Hal- vax, Westmolenstr. Schiedam. Te koop: Erres radio en tevens een compleet herenrijwiel. Beide in goede staat en niet duur. St. Annazusterstr. 35 b. Schiedam. Geen paleizen, lage prijzen. Banden 2.98, binnenb. 98 c.t., sportbanden 3.50, ballonban- den 5.-, ballonbinnenb. 1.90. bellen 00 ct., kettingen 1.50, kettingkasten 2.50-2.75. pomD- jes 79 ct.. pedalen 2.50, snel binders 35 ct., voorwielen 6.25. achterwielen 16.95. zijtassen 4.75. dubbele tassen 6.90. striikijzersnoeren 1.50. grote zadels 3.95, ren. assdn 1.75. st.uurtassen 2.98, sturen 2.50, snort.sturen 4.95. compl. fra mes 38 gld. Alles snotgoed- koon Wi RACO, Rosestr. 84 c. Rotterdam. SINGEL 142-150 TEL. 09929 Het juiste adres voor het van Uw Spoedgoederen in enkele dagen gereed. Afhalen en thuisbezorging ZONDER prijsverhoging. Babvcommode f29,kinder- ledlkantje f 19.50. Ton- en andere modellen, alles gelakt. Tussenbroek, Edisonstr. 31 A, Schiedam. Voor de mooiste bromfiets de losse motor vanaf f 225 een nracht combinatie f 375. Het Motorpaleis. Voor een nracht motorrijwiel v a f99n,- Het Motorpaleis. Voor al uw motorkleding Het Motorna leis. Voor heel uw uitrusting voor motor of bromfiets Het Motorpaleis. Voor al uw on derdelen. accessoires voor mo tor of bromfiets Het Motor- naleis. Voor grootste keus, laagste prijs Het Motorpaleis Voor de beste service en garantie Het Motorpaleis, Schepenstraat 111-115. Rotter- dam-Blijdorp. Telef. 82950. Kunstatelier W. Westhof, Ant. Muysstraat 67, Schiedam. Ge- brandgeschilderd glas, ge- brandgeschilderdo medaillons alsook gebrandgeschilderde familiewapens, gedenkramen. Billijke prijzen, le klas werk. Dames let op! Bij ons een kl Oliepermanent, compl f 4,50. Ook shortwave. nieuwste Am methode. Noord mol en dwarsstr 9. R'dam Noord. Telef. 80984, 24 jaar gevestigd. ViinstatnRnr W. We«fho* Arj- *honie Mtivc«straat 67. Sohle- Schi'Morben. nastols. Tivnnc. eins Tobrandschiiriordf5 medaillon*. «•pV<*nev*. nn Vvnrn(!»r\, VunstTui- verhetd. oodraobt^n. uitvoerin gen. wandschilderingen. niacr>lat^n voor r^ndn tafels r*v\ tViopmmibeien. glas In lood «'pr7il'*oi"pri \'fin v^r-iveeTvlf1 crU/afrolt r>tr»f1nrni5ni,',ri Ad- oralis Van T nnnlV'q •nriu^ri" 39. Schie dam. Telefoon 63945. Bii verdienste door onhangen van reelame-blljet voor uw raam (benedenhuis) Sebrliven onder no C 5770 bur. v. d. blad Wifi U de flessen even omspoelen als ze leeg zijn? MmM Flastiaken kousen, naadloos onzichtbaar. Van der Sman's Drogisterijen Hoogstraat 115. Droenelaan 30. Huur een wasmachine hij A*- as". Vondellaan 1. tel 65381 Maandag en Dinsdag f2.n. bnivp da p. Vanaf Woensdag f 1 50 ner halve dag. Van Za terdag tot Maandagmorgen 7 mr f 2, Onz'bhtbaac stonden. AUe voorkomende brand- en mot gaten. winkelhaken en scheu ren worden dour nrig onzicht- haar gestont. Billnke nriizen. Spoofifaflevering. Hoogstr. 8. Sch'^dam. Telef. 67709 (fil. Roeloff). uit het Noorden vein het land, in bezit van diploma VEV Electrotechnisch Installateur in het Zuid-Westen van het land. Brieven onder no. 4633 C aan het bureau van dit blad. MAKELAARS IN ASSURANTIËN - ROTTERDAM Claes de Vrieselaan 91 a - Telefoon 32247-33177 VERZEKERINGEN OP ELK GEBIED N.V. IV. A. HOEK's Machine- en Zuurstoffabriek Havenstraat 19 - Schiedam vraagt voor spoedige indiensttreding geroutineerde Sollicitaties onder opgave van genoten onderwijs, leeftijd, godsdienst etc. uitsluitend schriftelijk aan bovenstaand adres.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 10