Nog steeds aardbevingen op Griekse eilanden Een onbeschrijfelijke ellende trof honderdduizenden NAAR BURGEROORLOG IN MAROKKO? Premier Laniel laat liet niet bij woorden De internationale treinenloop VAM I I MARIA'S HEMELVAART Het geteisterde Grie ken la nd li eeft recht op onze hulp v. Pleisteractie Vrijdag '14 Augustus 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Koningin bezoekt Amercentrale Herhalingsoefeningen zeemacht Bericht Neef van Sultan zou aan het bewind komen Colportage van Alarm" wordt voortgezet Overleg over televisie- bestel srWILLIBRORDUS LEVENSVERZEKERING St. Laurens-vespers Maatregelen der Ned. Spoorwegen K.. WEERBERICHT Gezamenlijke reddings pogingen Hulp van alle kanten Berg gleed de zee in 1 hotte, £<r Wegens de feestdag van O. L. T rouw ten Hemelopneming zal ons blad schijnen. morgen met ver- Neef van de sultan komend heerser Nog geen resultaat De Franse vakverenigingen zijn in bepaalde bedrijfstakken overgegaan tot het volgen van een nieuwe tactiek, die, naar het schijnt haar leden vrijwaart van maatregelen van de zijde der regering. Zij hebben namelijk in de wetgeving, die het recht van staking regelt, een leemte ontdekt. In de wet staat, dat de regering van het recht om onder dreiging van schorsing en/of gerechtelijke vervolging stakers te gelasten het werk te hervatten, geen gebruik kan maken bij stakingen van een duur van 24 uur. De betrok ken vakverenigingen roepen nu iedere dag opnieuw een staking van 24 uur uit. Het gevolg is, dat de stakingen in de betrokken diensten toch zonder onderbreking voort duren, terwijl, naar het schijnt, de regering nu niet met dwangmaatregelen op kan treden. Intussen zijn in Toulouse 24 spoorwegarbeiders gearresteerd, die tijdens hun staking van onbeperkte duur, een bevel hadden gekregen om het werk te hervatten. Zij hadden dit bevel naast zich neergelegd en werden gevangen genomen. Dit heeft onder de sta kers wederom veel kwaad bloed gezet en in vele gevallen laaide het verzet tegen het optreden van de regering weer op. Men eist de vrijlating der spoorwegmannen, even als die van de vijf eerde» gearresteerde P.T.T.-ambtenaren. Nog steeds geen stadsvervoer x Maandag geen kranten IN BELGIE VERONGELUKT Rotterdammer wilde weg vragen Zondagmiddag om 4 uur in de Goudserijweg-kerk NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dé weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Droog, vrij zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke tot. matige Zuidelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Zaterdag 15 Augustus: Zon op 5.23 U., onder 20.05 u.; Maan op 11.53 u., onder 21.20 u. Zondag 16 Augustus: Zon op 5.25 uur, onder 20.03 uur; Maan op 13.05 uur, onder 21.39 uur. Maandag 17 Augustus: Zon op 5.27 uur, onder 20.01 uur; Maan op 14.19 uur, onder 22.04 uur. Het aantal doden als gevolg van de aardbevingen, die de Ionische eilan den hebben geteisterd en die op de drie eilanden Cephalonia, Zante en ïthaka nog steeds aanhouden, is nog steeds niet niet enige zekerheid vast Te stellen. Sommigen schatten, dat het aantal de 1000 zal naderen. Er zijn ruim twee duizend gewonden en meer dan vijftigduizend daklozen. De commandant van de Britse torpedojager „Daring die hij het reddings werk is ingeschakeld, meldt uit de Cephaloniaanse havenstad Argostoli, dat aldaar bijna 50.000 mensen geen eten of drinken hebben. De stad zelf is geheel verwoest. Er waren 250 slachtoffers, die door de oorlogsbodem zijn weggevoerd. De commandant beschreef, dat de opvarenden van de „Daring" het schip voelden trillen, toen dit de haven Argostoli naderde. Het wekte de indruk, alsof op grote afstand zeer krachtige dieptebommen lot ontploffing wer den gebracht. Ook op Cephalonia zejf worden van tijd tot tijd nog aard schokken gevoeld. De „Daring" heeft dokters, medicijnen, levensmiddelen en water aan land gebracht. „De bevolking is verbazingwekkend kalm. De meesten wachten rustig af, tot hulp geboden kan worden", meldde de commandant nog. du0r de aard- j verschrikkelijke schok gevoeld. Alleen bev gen getroffen Ionische eilanden, i in Argostoli en Lixouri (eiland Cephalo- namelijk het hiervoor genoemde Ce phalonia, is een geheel dorp verdwe nen. Dwars over het strand van het eiland verschijnen kloven en scheuren. ele bewoners van Cephalonia wier pen zich, bij het zien van naderende reddingsvaartuigen, in zee en zwommen de schepen tegemoet. Het Atheense observatorium heeft in "e nacht van Woensdag op Donderdag en Donderdagochtend vroeg 28 aard schokken geregistreerd, waaronder een zeer hevige. Inzittenden van hefschroefvliegtuigen opgestegen vanaf de ter hoogte van Argostoli liggende Amerikaanse zware kruiser „Salem", melden dat er naar schatting 45.000 daklozen zijn. Ook hadden zij waargenomen, dat de dorpen op het eiland Cephalonia met de firond zijn gelijk gemaakt. De bevolking Verkeert in paniek, daar zij vreest dat het gehele eiland zal verzinken. De gehele Griekse vloot, de Ameri kaanse zesde vloot in de Middellandse Zee en Britse oorlogsschepen en vlieg tuigen nemen aan de reddingswerkzaam heden deel. Griekenland heeft voorts tal rijke opgevorderde vracht- en passagiers schepen en veerboten naar de geteister de eilanden gezonden. Tien Griekse niilitaire vliegtuigen zijn Donderdag 5>egonnen met het afwerpen van le vensmiddelen en beddegoed voor inwo- rs van afgesneden dorpen. Oe Amerikaanse zesde vloot staakte °efeningen op grote schaal, welke wer den gehouden in vereniging met Brit se marine-eenheden, die hun basis op Malta hebben. De Amerikanen wa ven Donderdagavond bezig met het organiseren van een hefschroefvlieg- tuigendienst voor het overbrengen an bloedplasma en dringend beno digde geneesmiddelen naar de ge teisterde eilanden. se autoriteiten in Heidelberg bede j\uits'and) hebben achthonderd een- 01) 'oedplasma, tot een gewicht van t„j ve,er drieduizend kilogram per vlieg- bren Duitsland naar Napels laten Een- Vandaar wordt het naar het ge sierde gebied gebracht. President Einaudi van Italië heeft de Griekse regering verzocht hem een Griek se haven te noemen, waarheen met voor raden beladen Italiaanse schepen, die voor Vertrek gereed liggen, onverwijld zullen Vertrekken. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft een bedrag van 50.000 dollar geschonken. Het Britse Rode Kruis maakt melding van een eerste schenking van 1.150 pond sterling. Uit Genève wordt gemeld, dat de liga van Rode-Kruisverenigingen op ruim jwintig Rode-Kruisinstanties in verschil lende landen een dringend beroep heeft be u-n voor het op °nbegrensde schaal enSC stellen van dekens en tenten len Van hoeveelheden verdovende midde lt en kleren, schak ,ïraelische vlootflottielje is inge- teisto-i bi;i de hulpverlening aan de ge- zich t eilanden- De flottielje bevond r toevallig voor oefeningen nabij het mpgebied. De Israëlische oorlogssche pen vervoeren thans gewonden naar het Griekse vasteland. John Asher, werkzaam bij de Ameri kaanse organisatie voor hulpverlening aan het buitenland, zeide Donder dagavond in een radio-uitzending vanuit Jfostoli onder meer: „ik zag, hoe een uiini f berR de zep in gleed' Nog tien Uen geleden hebben wij hier een ^SDBEVING IN GRIEKENLAND LAMOS ATOKOS PETALA ASSO& Ithoca MAKRYQUKA LEXURion AGROSTOUOM Golf Patra» ■ïrAenos G* phalonia onische vOLYM GERAKARION INTHOS Zont* ALBANIË ITALt onisehc •pno/oni LAND l Malta ^H>D€Llandse IzË'e nia) zjjn vier honderd lijken geteld. AI les is in de war. Er bestaat een wan hopige behoefte aan water". Rondom Zante, de hoofdstad van het gelijknamige eiland, woeden zes grote branden. „Zij, die nog in de stad geble ven zijn, leven in een hel"', aldus meld de een correspondent van het Atheen se nieuwsagentschap. Opvarenden van de Britse kruiser „Gambia" helpen Griekse troepen bij het bestrijden van het vuur, maar er is geen beginnen aan. Uit de puinhopen der voor driekwart verwoeste stad zijn tachtig lijken ge borgen. De helft der bewoners heeft de wijk genomen naar naburige heu vels. Zieken en gewonden zijn door lan dingsvaartuigen van de „Gambia" weg gevoerd. In Zante zijn ruim honderd dieselpom pen gelost, waarmede men hoopt een ope ning door de vlammenzee te kunnen ma ken. Men hoopt zodoende de als ziekenhuis dienst doende tenten, centra voor de uit deling van levensmiddelen en de enige nog bruikbare weg uit de stad voor het geweld van het vuur te kunnen sparen. Koning Paul en koningin Frederika van Griekenland zijn Donderdagmiddag aan boord van het korvet „Propilitis", dat is afgelaten met voorraden, naar het geteis- tende gebied vertrokken. Het dorp Sami, op Cephalonia, is ge heel verwoest, aldus meldden opvaren den van het hier hulp biedende Britse fregat „Wrangier". Er zijn ruim drie honderd slachtoffers, die door een Grieks schip naar de havenstad Patras ziin vervoerd. De Katholieke Nationale Bond voor E. H.B.O. heeft tijdens zijn hoofdbestuurs vergadering besloten tien procent van de totale opbrengst van de collecte „Pleis teractie", die a.s. Zondag in geheel Ne derland wordt gehouden, af te staan aan de slachtoffers van de aardbevingsram pen in Griekenland. In verband hiermede heeft het hoofd bestuur de afdelingen en contactadressen geadviseerd zowel morgen als Zondag ie collecteren, voor zover het aantal pleis ters zulks toelaat. H.M. de Koningin zal op Vrijdag 21 Augustus een bezoek brengen aan de Amercentrale te Geertruidenberg. Bij K.B. is bepaald, dat in 1953 voor her halingsoefeningen in werkelijke dienst ko men de gewone dienstplichtigen der zee macht, bestemd voor het personeel van de marine-mijnenwachtdienst, voor zoveel zij door de minister van Marine worden aan gewezen. Het verblijf in werkelijke dienst van de gewone dienstplichtigen duurt ten hoogste 9 dagen. De Afsluitdijk wordt sedert de laat ste dagen onveilig gemaakt door myriaden muggen, die het de automo bilist en motorrijders en fietsers danig lastig maken. Wielrijders, die het mug- gengebied passeren, hebben het gelaat zoveel mogelijk beschermd. 'Advertentie! Advertentle De b ranse resident-generaal in Marokko, generaal Guillaume, is Vrijdag per vliegtuig in Rabat teruggekeerd. Hij heeft van de Franse regering opdracht gekregen, al het mogelijke te doen, om een burgeroorlog in Marokko te voorkomen. Het verzoek om hulp, dat de sultan van Marokko Donderdag tot de Franse re gering richtte, wordt welwillend door Frankrijk overwogen. Men vergeet daar echter niet, dat de houding van de sultan in de jaren na de laatste oorlog niet al tijd even vriendelijk is geweest. Of schoon de Fransen ernstig zullen trach ten een overhaaste daad door de tegen stander van de sultan, Pasja Marrakesj, te voorkomen, zijn zij niet bereid, de sul tan onvoorwaardelijk te helpen. Boven dien bestaan er langdurige en betrouw bare vriendschapsbanden tussen Frank rijk en de Pasja. Marrakesj verklaarde Woensdagavond nog: „Het is te laat. Ik kan de gebeurte nissen niet meer tegefcouden. Ik ben een soldaat en daar -ben ik trots op. Ik zal niet terugtrekken, wat er ook gebeurt". Op te merken valt, dat de Pasja van Marrakesj steeds uiting heeft gegeven aan zijn Fransgezinde gevoelens en voort durend de handelwijze van de Istiqlal, de nationalistische beweging, heeft veroor deeld en de sultan een werktuig van de Istiqlal heeft genoemd. Hij geniet een zekere populariteit en heeft meer dan 300 kaids aan zijn zijde. De groep van Afrikaanse en Aziatische landen van de Verenigde Naties heeft Donderdag in telegrammen aan Hammers- kjoeld, de secretaris-generaal van de V.N. en Pearson, de voorzitter van de algemene Vergadering der V.N. verzocht „een Frans plan om de sultan van Marokko af te zet ten" te voorkomen. In de telegrammen van de vijftien lan den werd gezegd, dat zij betrouwbare be richten hadden ontvangen, volgens welke Frankrijk beoogde de sultan af te zetten. Een dergelijke maatregel zou, volgens de groep van vijftien landen, de spanning doen toenemen en tot bloedvergieten en het verstoren van de vrede leiden. Het besluit tot het zenden van de tele grammen werd genomen op een door In donesië bijeengeroepen vergadering. Donderdagavond zijn een honderdtal pasjas, kaids en notabelen uit alle delen van Marokko bijeengekomen op het paleis van de Pasja van Marrakesj. De pasja deelde de aanwezigen mede, dat er een belangrijke beslissing betreffende Marok ko is genomen, die hun Vrijdagmorgen in een openbaar communiqué zou worden bekendgemaakt. Vervolgens werd in de Moskee een bidstonde gehouden, waarbij de Pasja en het hoofd van de belang rijkste religieuze broederschap in Marok ko, El Kittani, aanwezig waren. Ofschoon de Pasja van Marrakesj zich niet over de beslissing wilde uitlaten, meent men te weten, dat een neef van de sultan, Moelay Mohammed Ben Arafa, tot sultan van Marokko zal worden uitge roepen. Hevige aardschokken hebben drie ach tereenvolgende dagen de Jonische eilan den geteisterd. Naar schatting zyn 400 mensen om het leven gekomen, terwijl het aantal gewonden 250 bedraagt. Een beeld van de verwoesting welke werd aangericht in Vathi op het eiland Ithaca. De algemeen leider van de kort ge leden opgerichte „Nationaal Europese Sociale Beweging", Paul van Tienen, heeft naar aanleiding van de Zaterdag j.l. te Amsterdam geschiede arrestatie en de latere vrijlating van vier colporteurs met 't blad „Alarm" een communiqué uit gegeven, waarin o.m. wordt gezegd: „De „Sociale Beweging" beschouwt zich zeker niet als een voortzetting van de N.S.B. Zij vormt de Nederl. organisatie van 'n Euro pese Beweging, die in ieder opzicht een geheel nieuwe verschijning vormt in het staatkundig leven. Van 'n toepassing van artikel 140 van het wetboek van straf recht, op grond waarvan de „Sociale Beweging" tot verboden organisatie ver klaard zou kunnen worden kan, gezien ook de onvoorwaardelijke invrijheid- stelling van de arrestanten, geen sprake I zijn". Het communiqué zegt voorts: „Evenmin bestaat er een eolportagever- bod voor de „Sociale Beweging De politie heeft slechts enkele colporteurs in het centrum van Amsterdam gearres teerd. terwjj) in de buitenwijken van de stad en in alle overige steden niet werd ingegrepen. De werkleider voor Neder land van de Sociale Beweging, mr J. Wolthuis, heeft alle plaatselijke functio narissen opdracht gegeven de colportage van „Alarm" onverminderd voort te zetten. Advertentie Franse stakingen telkens met Woensdag heeft de minister van O., K. en W. overleg gepleegd met het bestuur van de Nederlandse Televisiestichting over 't toekomstige televisiebestel. Tot een re sultaat is men nog niet gekomen. Het over leg zal de volgende maand worden voort gezet. ut RECHT 24 uur verlen: Duidelijk blijkt, dat premier Laniei niet van plan is het bij woorden te laten. Zijn regering is Donderdag handelend opge treden om de dreigende verlamming van de openbare diensten te verhinderen. Er waren vele diensten van bussen en vrachtauto's ingelegd, méér nog dan op Woensdag. Premier Laniel kondigde aan, dat de arbeiders, die weigeren het bevel om het werk te hervatten op te volgen, prompt zullen worden vervolgd. Het is thans de vraag, of dat ook met de 24-uren stakers kan. Ofschoon de gevolgen van de vastbera- den houding van Laniel de eerste dagen niet merkbaar zullen zjjn, verwacht men in Parijs toch, dat op de duur de alge mene opinie ten gunste van de regering zal omzwaaien. Vooralsnog heeft de stakingsbeweging zich uitgebreid. De katholieke vakorga nisaties, waarbij het grootste deel der rijksambtenaren en employé's van banken en verzekeringsmaatschappijen is aange sloten, hebben zich Donderdag in de loop van de dag bij de stakingsoproepen aan gesloten. Tot Donderdagmorgen hadden deze organisaties slechts de stakingen bij de P.T.T. en bij de Parijse vervoermid delen gesteund. De communistische, socialistische en katholieke vakverenigingen in Parijs besloten gisteren de staking bij de bus lijnen en de ondergrondse met 24 uur te verlengen. De onafhankelijke orga nisaties waren vóór hervatting van het werk bij deze openbare vervoermid- delen. In een aantal bedrijven, die werken voor de nationale verdediging, is een 24- uurstaking uitgeroepen, die hedenmorgen is begonnen. Te Toulouse zijn wachtposten geplaatst bij de electriciteitscentrales, nadat „groe- transformatorstation hadden vernield. De onafhankelijke, katholieke en com munistische vakbonden hebben Donder dagavond het technische personeel van de radio- en televisiestation opgeroepen het werk onmiddellijk neer te leggen. Dit geldt tot Vrijdagavond 24.00 uur. Uit regeringskringen wordt gemeld, dat de voorzitter van de nationale vergade ring Donderdagavond reeds 171 aanvra gen had ontvangen van afgevaardigden, die wensen dat het parlement van zijn vacantie wordt teruggeroepen. Op tien na zijn alle verzoeken afkomstig van so cialistische of communistische afgevaar digden. Indien ten minste 209 leden van het huis een desbetreffend verzoek tot de voorzitter richten, is deze verplicht het parlement bijeen te roepen. Maandag zullen in Frankrijk waar drukkers, telexisten en ander personeel bjj de kranten, behalve de journalisten, hebben besloten dan een staking van 24 uur te houden. Het grondpersoneel van de „Air Fran ce" heeft de staking, die gisteren zou eindigen, voortgezet. Men verwacht, dat tengevolge hiervan het normale lucht- vaartverkeer gehinderd zal worden. Het meeste administratieve personeel heeft de werkzaamheden wel hervat. Evenals Woensdag ontstonden ook gis teren in Parijs grote verkeersopstoppin gen als gevolg van de onbekendheid van de chauffeurs der geïmproviseerde militaire busdiensten met de eigen aardigheden van het Parijse ver keer. De passagiers, die als haringen zijn opeengepakt in de vrachtwagens, maken de toestand niet overzichtelijker daar zij overal, waar hun dat gelegen komt, uit de wagens klauteren om een kijkje te nemen. Tengevolge van de stakingen in Frank rijk hebben talrijke Engelsen, die van plan waren hun vacantie in Frankrijk door te brengen, daarvan afgezien en ka mers gereserveerd in hotels aan de Bel gische kust. De 19-jarige J. de H. uit Rotterdam, is Woensdagavond op de weg tussen Antwer pen en Breda, te Brasschaat, door een auto gegrepen, toen hij van zijn fiets stapte om de weg te vragen. In het ziekenhuis is hij later overleden. Nogmaals herinneren we onze lezers aan de Vespers, die Zondag aanstaande des middags om 4 uur onder het octaaf van het Sint Lau- rensfeest door de Interparochiële Schola „St Laurens" onder leiding van pater Urbanus v. Gemert O.F.M. zulien worden gezongen in de kerk van de Allerheiligste Verlosser aan de Goudserijweg. Moge de devotie voor de patroon onzer stad, die zal blijken uit een massaal bezoek aan deze plechtig heid, tot gevolg hebben, dat velen terugkeren van de dwalingen huns weegs. pen saboteurs" een installatie in eenscliijniy'k geen kranten verschijnen. De Wegens de onzekerheid, die bestaat ten Spoorwegen een extra-trein van Hoek van aanzien van de loep bezuiden Luxemburg o„ „i i van trein D 35, Den Haag H.S. vertrek H°Ua"d naar Bazel laten nlden voor de talrijke reizigers met bestemming Zwit serland, die op die dag met de dagboot uit Engeland worden verwacht en die de gebruikelijke route via Frankrijk ten gevolge van de staking niet kunnen ge bruiken. Deze extra-trein vertrekt om 20.45 uur van Hoek van Holland, om 21.15 uur van Rotterdam D.P., om 23.14 uur van Eindhoven en om 00.06 uur van Venlo. Van trein D 133, die normaal om 21.28 uur van Amsterdam C.S. via Luxemburg naar Bazel vertrekt, doch die in ver band met de staking tijdelijk slechts tot Luxemburg rijdt, zullen enige rijtuigen te Eindhoven aan deze extra trein naar Bazel worden gekoppeld, zodat de reizi gers met bestemming Bazel alleen op Zaterdag 15 Augustus ook gebruik kunnen mak^n van trein D 133. 9 uur via Luxemburg en Oost-Frankrijk naar Bazel, wordt reizigers, die voor nemens zijn op Zaterdag 15 Augustus a.s. met deze trein naar Bazel te reizen, aan geraden zich ty'dig naar het Station Rot terdam D.P. te begeven, van welk station zjj om 7.02 uur hun reis kunnen vervolgen met de Loreley-Expresse (trein D-164) naar Bazel, aldus delen de Spoorwegen mede. Deze trein zal met enige rijtuigen worden versterkt. Er worden pogingen in het werk ge steld, om de deelnemers aan de 5-daagse treinreis naar Parijs, die Maandag j.l. naar de Franse hoofdstad zijn vertrokken en die vandaag naar ons land moeten terugkeren, met autobussen van Parijs naar Mons te brengen en hen van deze plaats af per trein naar Nederland te vervoeren. Op Zaterdag 15 Augustus zullen de Ned. AL SINDS vrijwel onheugelijke tijden heeft het feest van Maria's ten Hemelopneming gepreludeerd op het dogma, waardoor leerstellige ge loofszaak werd, wat reeds lang in de schoot der Kerk leefde. Zo volledig en met volle overtuiging werd het feit dat Maria met ziel en lichaam in de zalig heid is opgenomen, gevierd, dat een overweldigende meerderheid van bis schoppen zich voor het uitspreken van het dogma verklaarde. En ook nu is er meer dan voldoende reden om dit feest met alle aandacht en vroomheid te omringen. Moeder aarde blijkt telkens opnieuw niet de enkel voedende te zijn waar van wij alles mogen verwachten. Van ouds hebben wij te Jijden, omdat de slang onze stamouders verleidde en het wereldbeeld vertoont ook thans de diepe kerven, waarin leed en verschrik king gezaaid liggen. De ellende, die Oost-Duitsland tot de lippen is gestegen, de onderdrukking der nationale gevoelens in Wit-Rusland. de onvrijheid in alle landstreken achter het IJzeren Gordijn, de rassen-discrimina ties van Zuid-Afrika tot de Verenigde Staten toe, de wonden door de Koreaan se oorlog geslagen en de onveiligheid in Kenya smeden een keten van verdriet rond de wereld; onderdrukking en uit buiting zijn de begeleidende verschijnse len van menig maatschappelijk of poli tiek regiem en wat de gevallen natuur van de mens te doorstaan neeft van de levenloze of dierlijke natuur is op zich zelf dikwijls al schrikwekkend genoeg. Hongersnood in Aziatische gebieden, overstromingsrampen in alle wereld delen en vernietigende droogte in som mige landstreken trekken weer mil- lioenen andere slachtoffers in de ram penreeks, waaronder moeder aarde van ouds krom gaat. Daarom gaan de gedachten zo ge makkelijk naar Haar, die de slang de kop verpletterde. Zij is slechts dienst maagd geweest en tot het uiterste ge gaan in overgave. Minder dan wie ook onder de stervelingen was Zij van deze wereld, maar wel droeg Zij daarvan alle smarten. Als millioenen ouders, maar vol- komener, heeft Zij haar Zoon moeten afstaan aan Zijn levenstaak, „Moest Ik niet zijn in het Huis Mijns Vaders" en „Vrouwe, wat heb Ik met u van doen?" zijn de Goddelijke woorden, waarmee het leed aan de Moeder werd voorgeschreven en getekend; een leed, dat niet ophield voor zij haar Kind van zich zag wegsterven aan een publiek schandhout. Dit alles moest de Vrouw ondergaan, die door een genezene werd zalig ge prezen en zelf op Goddehjke inspiratie voorspeld had, dat alle geslachten dit voortaan zouden doen en in deze paradox van leed en bekroning ligt de hele verwachting der Christenheid op gesloten. Want, zoals Maria's Magnificat werd vervuld, zo zullen de andere profetieën vervuld worden, die de kinderen Gods de zaligheid beloven. Mana de Ancilla Domini heeft het leed en de glorie slechts over zich laten komen. Aan het eind van alle lijden stond het gebeuren, dat de Christelijke traditie met de ver rukkelijkste fantasieën heeft omweven. Vanaf Beato Angelico treffen we het zinvolle en glorierijke tafereel van de Moeder, die naast Vader en Zoon ge zeten gekroond wordt onder de schutse van de H. Geest als de hoogste uitdruk king van liefdevolle verbondenheid. Stoeten van Engelen ju.chen om de nieuwe hemelkoningin en op aarde richten de apostelen rond het open geslagen en met rozen gevulde graf de blik naar omhoog. Dit extatische visioen kunnen wij niet genoeg tot ons laten doordringen. Het moderne scepticisme knaagt ook aan de wortels van het Christelijk leven. Het woord extase wordt tegenwoordig gereserveerd voor dancings en andere amusementsgelegenheden en wat daar boven uitgaat wordt al te gemakkelijk als imaginaire grootheid verworpen of althans binnen de kerkmuren gesloten. Wij mogen de uitbundigheid en het bloemrijke voorstellingsvermogen mis sen van Zuiderlingen en Middeleeuwers, in de diepte kunnen wij ons evenzeer bezinnen op de belofte welke Maria's Hemelvaart inhoudt als de verbeelding der kunstenaars, dat in de breedto heeft gedaan. Christus' Verrijzenis vormde de be vestiging van Zijn Goddelijkheid. De Hemelvaart van Maria is het blijvende bewijs, dat de gelovigen, naar de mate waarin zij het Goddelijk lijden delen, ook aan de Goddelijke glorie zullen deel achtig worden. Daarom is net feest van morgen, dat van allen, die Maria vol gen in die moeilijke akte van overgave, zoals die is neergelegd in de onvoor waardelijke verklaring: „Mij geschied# naar Uw woord".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1