Wat is zo n waterstofbom precies Engeland, gewikt en gewogen door een „redeloos rijmer" Castella-Vaatwas Chief Cöliip 0mWerCkeo m Scherpe kijkverzacht door een iveldadige humor blinkender vaat en zachtere handen! Tracteer Uzelf in Uw vacantie! lifsi keuken De béste sigaret voor Uw gezondheid Met een schok, die volkomen deed vergeten, welk een seliok er door de wereld ging, toen Truman Mededeelde, dat Sovjet-Rusland over atoombommen beschikte, heeft dezelfde weréld vernomen, wat Malenkov zei: ook wij hebben de waterstofbom. Sovjet-Rusland zou dus de z.g. H-bom hebben, die duizend maal erger is dan de atoombom, waarmede Hirosjima verwoest werd. Wat er aan te pas komt Verklaring als waar schuwing Tegenstelling tussen water stof en atoom Het zou negen jaar geduurd hebben Er mag dus geconstateerd wor den dat, indien Malenkovs mede deling op waarheid berust, de Sov jet-Russische geleerden er negen jaar over gedaan hebben, om de theorie dusdanig meester te wor den, dat ze hun heer en meester de gelegenheid konden geven, de we reld met een: öök wij hebben de waterstofbom te overbluffen. Des kundigen zullen de eersten zijn om te erkennen, dat wie de atoombom heeft, in staat is een waterstofbom te maken. Immers, er is een atoom bom nodig, om de energie hiertoe op te leveren. Deze moet de kracht opleveren, om een liter vloeibare tritium dusdanig te verhitten, dat ook het deuterium ontbrandtDit proces voltrekt zich in een milli- oenste seconde, dus ontzaggelijk snel. Werkelijk een bom ver vaardigd? Het zal voorlopig nog wel een raadsel blijven, of de Sovjet-Rus sen in hun geheimzinnige Atom- grad, waar volgens de geruchten 200.000 mensen, in volkomen af zondering ergens in een Siberische woestijn zouden leven, werkelijk 'n waterstofbom hebben vervaardigd. Ofschoon, we hebben de verzeke ring van Amerikaanse geleerden, die er op wijzen, dat aangezien men voor het maken van een wa terstofbom een atoombom nodig heeft, welke tot ontploffing moet worden gebracht de Sovjet-Russen in staat zijn een waterstofbom te maken, maar.atoomontploffin gen zijn de laatste tijd niet gesig naleerd. Ênde deskundigen in Amerika kunnen zich niet voor stellen, dat de Sovjet-Russen een middel zouden hebben gevonden, om een atoombom geruisloos tot ontploffing te brengen. Ze zitten daar in Atomgrad voor dezelfde moeilijkheden als in Amerika en Engeland, waar het verwerken der grondstoffen voor de waterstofbom een langdurig en kostbaar proces is, ondanks alle vereenvoudigingen, welke men gevonden heeft. Observator Genegenheid Hoeveel waarheid en hoeveel overdrij ving er in deze woorden schuilt, kan iedereen uitmaken die langere tijd in Engeland heeft vertoefd. Maar ook wie nog nooit het Kanaal is overgestoken, voelt dat achter deze en vele andere uitspraken van Van der Vat een on miskenbare genegenheid schuil gaat, De toon van dit gehele boek getuigt daar trouwens van. Geen humoristische Baedeker Europamijn vaderland VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1933 PAGINA 3 Doe eens alles anders, beter, feestelijker! Rook eens een extra- fijne Virginia: OP IEDERS LIP! Wie zich het tumult herinnert na Truman's mededeling, waarop spoedig een bevestiging van het Kremlin uit volgde, zal toch inderdaad wel even het hoofd schudden over de algemene opwinding naar aanleiding van deze nieuwe zet van Sovjet-Rusland. Eigenlijk is het momenteel belangrijker te weten, of de heersers in het Kremlin door de een of andere oorzaak gedwongen zijn geworden, een dergelijke opzienbarende verklaring af te leggen, dan na te gaan, of de Sovjet-Russen inderdaad over een Waterstofbom of meerdere bes.chikken. Het is immers hoogst merkwaardig, dat in een periode, ^aarin Sovjet-Rusland met grote moeilijkheden in zijn satellietlanden te kampen heeft en vermoe- el'jk ook in eigen land „zich groot moet houden", door het Kremlin opeens met de waterstofbom ^°rdt geschermd. Nu. politieke redenen zijn er verder genoeg, Sovjet-Rusland wil sterk staan. at het Kremlin waterstofbom- Deze H.-bom of waterstofbom is feitelijk een reusachtige vuurhoos met een temperatuur van milli- oenen graden Celsius. In een straal van vijftien kilometer doodt deze vuurhoos alle organische leven. De stevigste gebouwen storten er door als kaartenhuizen ineen, terwijl de luchtdruk elke beschrijving tart. Bij de productie van waterstofbommen kan men inmiddels niet het waterstof zonder meer gebruiken. Deze substantie, veertien maal lichter dan de lucht, is een der bestanddelen van het water. Voor de waterstofbom moet ze „verwerkt" worden en wel tot de z.g. isotopen, in dit geval deuterium en tritium. Het helium wordt verkregen, door deuterium onder bijzonder hoge druk te zetten, bij een even bijzon der hoge temperatuur. Uit het deuterium wordt weer tritium vervaardigd en juist de vervaardiging daarvan brengt de reus achtige kosten met zich mede. Een Ame rikaans geleerde heeft onlangs gepubli ceerd, dat een kilo tritium niet minder dan vijftien millioen dollar kost. En voor een gewone waterstofbom heeft men dui zend kilo tritium nodig. Gelukkig kwam men vrij spoedig tot de ontdekking, dat tritium ook op andere wijze vervaardigd kan worden. Men treft het n.l. als bij product aan in uraniumzuilen, de z.g. kernreactoren, welke bij de productie van atoomenergie worden gebruikt. Een ver eiste was, in de laboratoria de z.g. splijt- ovens krachtiger te maken. Dit is gelukt en aldus voorkwam men, dat een water stofbom maar eventjes 15 milliard zou kosten! Welk een kracht de waterstofbom ont wikkelt,' is op het atoleiland Eniwetok ge demonstreerd, toen dit in de hitte van de ontploffende bom half verzengde. De ex perimenten daar hebben naar vanzelf spreekt de Sovjet-Russen wel enige na dere gegevens verstrekt. Ten slotte kan men niet alles geheim houden. En zoals gezegd, verschillende deskundigen heb ben hun heil achter het IJzeren Gordijn gezocht en daar vermoedelijk óók niet stilgezeten. Het onderzoek op het gebied van de atoomenergie is trouwens iets waaraan vele geleerden van allerlei naties al sinds jaren deelnemen. In dit verband is het wel aardig te vermelden, dat zopas de Amerikaanse regering aan een groep Ita liaanse experts een schadevergoeding van 300.000 dollar heeft toegekend, omdat in de Verenigde Staten bij het opwekken van atoomenergie gebruik wordt gemaakt van een procédé overigens een tamelijk klein onderdeel waarop ze in 1933 reeds patent hadden genomen. Het groepje Ita liaanse experts omvatte ook de bekende geleerde Enrico Fermi, die deelgenomen heeft aan de oprichting van de atoomstad Los Alamos in Nieuw Mexico en daar be langrijk wetenschappelijk werk ten be hoeve van de ontwikkeling der atoom energie heeft verricht. !"e.n kan laten vervaandigm, is Uiten kijf. Immers, het moet reeds Uchs zijn geweest, die in 1944 het ■J -neim van de samenstelling van Waterstobom aan de Sovjet- pUssen verrried en later zullen een °ntecorvo en een Maclean, die 'Poorloos achter het IJzeren Gor- Vn verdwenen, vermoedelijk nog énkele aanvullende gegevens naar Moskou gebracht hebben. Het vervaardigen van een waterstof bom is een enorme kostbare onderneming. Maar dit zal voor het Kremlin geen on overkomelijk bezwaar zijn geweest Dus het lag voor de hand, dat de Sovjet-Rus-' sen na aan de productie van atoombom men begonnen te zijn, ook die van helium- Ofwel waterstofbommen zouden ter hand nemen. Vermoedelijk is Malenkovs op zienbarende mededeling voor de geleerden, die op dit gebied in verschillende landen werkzaam zijn, niet eens zo'n grote ver rassing geweest. Het is intussen juist in ^ie kringen en met name in de Verenigde Staten, dat men er op wijst, dat bij het ^vaardigen van waterstofbommen en bet noodzakelijke experimenteren er mede ^ich ontploffingen voordoen, welke be- ^lst door de hiertoe vervaardigde instru- ten .9 en apparaten geregistreerd moe dat Officieel is nooit kond gedaan, w in Sovjet-Rusland explosies heeft op ®enornen, welke betrekking hadden exPerimenten met-de waterstofbom, at" zal zich herinneren, dat zulks met °oihbom wél gebeurd is. Truman leg de zijn verklaring af naar aanleiding van hem door zijn atoomgeleerden verstrekte gegevens. En toen kwam uit Moskou de mededeling dat er inderdaad met atoom energie geëxperimenteerd was, maar voor vredelievende doeleinden Malenkovs verklaring omtrent de waterstofbom lijkt ons voofal bedoeld als een waarschuwing aan de Westerse wereld en. aan het eigen binnenland, terwijl het voorts allerminst onmogelijk is, dat zoals „The New-York Times" het dezer dagen uitdrukte Malen- kov's waterstofbom in werkelijk heid niets annders is dan een. propagandabom, alhoewel dit ze kere vo rderingen in de productie van dit ongemeen gevaarlijke wa pen uiteraard niet uitsluit. Maai wat is nu zo'n waterstofbom pre cies. zal men zich afvragen. We kunnen op deze vraag slechts een algemeen ant woord geven, waardoor men zich enigs zins een voorstelling kan vormen van het wetenschappelijke probleem: de water stof- of heliumbom. De waterstofbom vormt met de atoom bom een tegenstelling en wel in zoverre, fttrn' INKLEURDEN. Rechts de bekende Italiaanse atoomgeleerde Enrico Links zijn collega Bruno Pontecorvo, die achter het IJzeren Gordijn verdween. dat bij de eerste atoomkernen worden op gebouwd, terwijl die bij de atoombom juist gesplitst worden. De Engelse bena mingen geven vrij duidelijk weer, wat het verschil hier is. Een atoombom wordt „fis- sionbomb" genoemd, dus een splitsende bom, de waterstofbom een fusionbomb, dus een fuserende ofwel samenvoegende .bom. In de waterstofbom wordt water stof ofwel hydrogeen in helium omgezet. Hierbij komt, evenals bij de splitsende atoombom geschiedt, energie vrij, overi gens in veel grotere mate. In verband met het helium wordt de waterstofbom ook H.-bom genoemd en als zodanig is hij eigenlijk het eerst bekend geworden. Er werd aanvankelijk vrijwel uitsluitend over de H.-bom gesproken. MACHINES VOOR ATOOM ENERGIE. Met deze machines norden de z.g. isotopen gemaakt, concentraties van atoomenergie, die voor geneeskundige doeleinden icorden gebruikt. De Italianen hadden een eis voor 10 mil lioen ingediend. Na lange onderhande lingen namen ze ten slotte genoegen met 300.000 dollar. Onder hen bevond zich een in de Verenigde Staten werkend Italiaan se geleerde, die optrad namens.... Bruno Pontecorvo, de man, die de geheimen van het Engelse atoomlaboratorium Hartwel mee naar Sovjet-Rusland nam. Aangezien de Verenigde Staten vooral tijdens de oorlog hun atoomgeheimen uit wisselden, waren talrijke geleerden er van op de hoogte, ook in Canada. Wat Los Alamos betreft, dit was werkelijk een in ternationaal centrum. Daar werd de wa terstofbom aanvankelijk als de „super super" aangeduid. Er werkte o.a. prof. Ed ward Teller, die thans aan de universi teit van Californië verbonden is. Onder diens leiding is de waterstofbom vervaar digd, welke op Eniwetok in 1951 tot ont ploffing werd gebracht. Doch reeds in 1945 waren de principen ervoor in wetenschap pelijke formules vastgelegd. En toen be vond een gedeelte er van zich dank zij Fuchs verraad in Sovjet-Russische han den In zijn boek „Th%Hell Bomb", waarin de Amerikaanse populair-wetenschappelij- ke journalist William L. Laurence de wa terstofbom beschrijft, zegt hij, dat deze in twee vormen vervaardigd kan worden. Men kan hem een stalen omhulsel geven, zodat hij niet radioactief uitstraalt of een van kobalt. Met deze laatste waterstofbom zou men een enorme radio-actieve wolk kunnen verwekken, die jarenlang haar dodelijke stralen blijft uitzenden. Maar de in staal gevatte bom is voor militaire doeleinden veel geschikter, vanwege zijn grote, vernietigende kracht. Volgens Lau rence zouden twee waterstofbommen ge noeg zijn, om twee oprukkende grote le gers volkomen uit te schakelen, nog voor dat ze de grenzen van een land overschre den hebben. Laurence zei reeds in 1951, dat de Sovjet-Russen bij de experimen ten voor de vervaardiging van de water stofbom drie jaren bij de Verenigde Sta ten ten achter lagen en deze achterstand is vermoedelijk nog groter geworden. Ze komen vooral het onontbeerlijke uranium te kort. Noteren we hier nog even, dat tritium een product is, hetwelk in de natuur niet voorkomt. Maar millioenen jaren geleden kwam het wél op aarde voor, toen deze nog haar huidige vorm moest vinden en een gloeiende bal was. En wat de water stofbom betreft, deze is feitelijk een klei ne zoh. Intussen heeft het bericht van het toe kennen van een schadevergoeding aan een groep Italiaanse atoomgeleerden, onder wie, zoals we reeds aanstipten, zich een vertegenwoordiger van Bruno Ponte corvo bevindt, in Engeland het gerucht doen ontstaan, dat Pontecorvo door de Sovjet-Russen ontvoerd is. Indien dit zo is, zou er weer stof aanwezig zijn voor een nieuwe roman in de inderdaad ro mantische historie van de H.-bom. Twee journalisten hebben hun indrukken, opgedaan in het buitenland, in een boek bijeengebracht. Daan van der Vat heeft zich, als Loudens correspondent van een Nederlands dagblad, in en rond de Engelse hoofd, stad gehouden, terwijl Rein Blijstra zijn ervaringen van reizen door België, Engeland, Duitsland, frankrijk en Italië beschrijft. Er bestaan diepgaande verschillen tussen deze boeken. Blijstra's belangstelling gi'ig hoofdzakelijk 'uit naar culturele aangelegenheden, terwijl Van der Vat de Engelsman in zijn gewone dagelijkse leven beeft „betrapt" en in vele gevallen ontmaskerd. De titels zijn trouwens veelbetekenend. Van der Vat noemde zijn boek „Britten, beesten en buitenlanders of hoe in Engeland aan het leven wordt geleden Blijstra koos de titel „Europa, mijn vaderland" overigens een wel wat erg klein uitgevallen Europa! Be titels zeggen op zich al twee dingen: ten eerste dat an der Vat. alias de Daan Zonder land van de verrukkelijke „redeloze rijmen", zijn slachtoffers met de nodige humor te lijf zal gaan, terwijl Blijstra een ernstige toon zal aanslaan. (Dit doet bij inderdaad, maar zeer levendig en boeiend). Ten tweede, dat Van der Vat suggereert dat het Kanaal breder is dan bet schijnt, terwijl Blijstra daarentegen aanduidt dat het breder schijnt dan het is. Maar men moet dat niet al te zwaarwichtig opnemen. De zaak zit eenvoudig zo, dat men zich in bet vaderland van de kunst gauwer op z'n gemak voelt dan in de huiskamer van een echt en onvervalst Engels gezin Hoe is het dan in zo'n Engelse huis kamer? Wel, zegt Van der Vat, dat ligt er aan hoe u er binnentreedt^ Als Brit? Dan zult ge binnen weinige minuten een gezellige en serieuze boom hebben op gezet over de lekkerste cake! Als beest? Kans om vertroeteld te worden, vooral als u 't grote geluk zoudt hebben 'n heus paard te zijn. Als buitenlanderAch „Weliswaar", aldus de schrijver: „helpt in vele gevallen een goede op voeding de Engelsman geleidelijk zijn instinctieve afkeer voor de „foreigner" (vreemdeling) gedeeltelijk te overwin nen. althans (en soms op zeer charman te wjjze) te bemantelen; maar er blijft in de manier waarop de Engelsman pleegt om te gaan met de buitenlander altijd een ontastbaar element, dat doet denken aan de gaardenier en de blad luis. En er is een Londens avondblad dat het woord „foreigner" niet kan ge bruiken zonder dat er een rilling van afschuw schijnt te lopen langs alle kolommen, terwijl het nationale och tendblad „The Daily Express" kan ge wagen van „The foreigner" alstof aan gene zijde van het Kanaal, bij Calais, de hel begint". Nog mooier wordt het als Daan van der Vat, heerlijk badinerend, voort gaat: „Er is nog een woord voor buitenlander, namelijk „alien" dat bij voorkeur gebruikt wordt door de paspoortcontroleurs, de politie en de rechterlijke macht. Hetzelfde woord betekent eveneens „weerzinwekkend". En „alienism" betekent dan ook niet „liefde voor buitenlanders" doch „de studie van geestesziekten". Er zijn na tuurlijk genoeg Britten die buitenlan ders, om zo te zeggen, aan hun boe zem drukken, zoals je ook mensen hebt die een aap houden als huis dier"'s Sprankelend is deze toon, plaagziek en licht overdrijvend. De schrijver goo chelt met de meest bizarre vergelij kingen, die een scherpe opmerking eer der méér dan minder raak doen zijn, maar die er tegelijk de stekelig® kant jes aan ontnemen. De humor verleent een grote mildheid aan deze artikelen. Het is een werkelijk geestige humor, iets wat Wij, al dan niet terecht, „typisch Engelse humor" plegen te noemen zodat men dus zou kunnen zeggen dat de Britten door de schrijver met hun eigen wapenen worden bestreden. Geen enkel onderdeel van het dage lijkse leven in Engeland is aan de aan dacht van Van der Vat ontsnapt. Er staan artikelen in dit boek, die gere kend moeten worden tot de beste blad zijden welke de thans in ons vaderland zo nijvere humoristische literaire indus trie heeft voortgebracht. Wij denken bijvoorbeeld aan het stuk over „De Snorrewis" het mannetje dat op de ondergrondse stations van de aanplakbiljetten-met-geziehten de snor ren uitwist, daar door zich vervelende passagiers op aangebracht. Een lief hebberij, die altijd weer nieuwe suppor ters blijkt te hebben, van vader op zoon, en die de „Snorrewis" derhalve wat men noemt „een vaste positie" heeft bezorgd Daan van der Vat, die reeds lange tijd in Engeland woont en met een Engelse getrouwd is (het boek is opgedragen ito Kathleen, who puts up with it.all heeft geen soort humoristische Baede ker geschreven; al grijpt hij de gele genheid aan om en passant heel wat we tenswaardige dingen te vertellen, het. -s toch in de eerste plaats de Engelse mens met zijn eigenaardigheden, fei len bewonderenswaardige en (in onze ogen) belachelijke eigenschappen, met zijn geringschatting en overschatting, die zijn aandacht gaande houdt. En die hij, op zo plezierige wijze, töeh 'n beetje nader tot ons heeft gebracht! De Uitgeverij het Spectrum heeft het boek, waarvan wij bijzonder hebben ge noten, aantrekkelijk uitgegeven. Het om slag (van wie?) geeft geheel en al de geest van het werk weer. Ook de band is opvallend mooi. Het boek van Rein Blijstra, een van onze beste schrijvers van korte verha len, werd uitgegeven door de Arb. Pers te Amsterdam, die het eveneens zeer smaakvol verzorgde. Het is rijk geïl lustreerd met goede foto's. De onder titel van „Europa, mijn vaderland" luidt: „een reisboek"; zoals gezegd is het een verslag van ervaringen op cultureel gebied, opgedaan tijdens reizen in het (West-) Europa van na de oorlog. Hoe is de stand van onze, Europese kunst en cultuur, nadat een cultuur- dodend en de zielen verminkend regiem en het geweld van een oorlog, over onze landen zijn gegaan? Dat is onge veer de vraag, die Blijstra zich op zijn reizen voor ogen heeft gesteld. Het resultaat is niet een soort geestelijke verlies- en winstrekening, maar het af leggen van een persoonlijke reken schap: want de schrijver heeft wat verloren ging en gewonnen werd niet alleen maar geregistreerd hij heeft elke „post" doorleefd, bewogen of critisch, maar altijd met een onmisken bare verbondenheid: niets in dit kleine Europa is hem „vreemd"'.' „Men zal uit dit boek niet vee] meer kunnen lezen dan de bekommernissen „van een verontrust mens en de vreug de en trots van een in al zijn vezelen aan Europa verbonden sterveling", al dus karakteriseert de schrijver zelf zijn boek. Belangrijke artikelen, bijvoorbeeld over de puinhopen van eens beroemde bouwwerken, worden afgewisseld door minder belangrijke. Sommige der arti kelen over het toneel hebben te zeer het karakter van een dagbladrecensie om het in een boek als dit te doen. Een enkele maal doet de schrijver wel "n beetje gewichtig, hetgeen even hindert omdat het overige juist zo onopzette lijk verteld is. „Bezorgd, maar niet zonder hoop", dat is, naar wij menen, de les die we uit dit interessante boek magen trek ken, REIN BLIJSTRA ■bezorgd, maar niet zonder hoop.. Advertentie Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent Ruslands waterstofbom EEN ATOOMZUIL. Het apparaat, uaarin atoomkernen worden gesplitst levert een wonderlijke aanblik op. Dit is een utoomzuil in de Ameri kaanse atoomjabriek te Oak Ridge. Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3