Opzet stil particuliere leggen Ernstig te echec voor de rode bedrijven mislukt agitators Muur van kerkruïne stortte in Het verblijf in Parijs is lang geen pretje meer Wereldpremière van de Super-Connie DE STAKINGS-CHAOS IN FRANKRIJK Auto slipte over eierstruif Complot van jongens- inbrekers ontmaskerd Drie arbeiders gewond Geen gas, geen electriciteit, geen geld Ee E.H.B.O.-helpster wacht U Oost-Berlijn moet „aan trekkelijker" worden Waarheen gaat de snelle reis? Emeritus-Deken G. E. J. Boekhorst f Jubilerende geestelijken De a.s. feesten te Banneux Interieur van de Super-Constellation van de K.L.M. Het beste bed ooit gemaakt! PAGINA 5 Vredelievend middel De C.F.T.C. stelt zich nu op liet stand- ,..,!nt' dat het bijeenroepen van de opperste ad der collectieve overeenkomsten een oiirf ,niddel is om de loonkwestie te doen derzoeken en, daar wordt dan ook op •^«gestuurd. Het schijnt, dat ook van re- ü^'dgswege onderzocht wordt, of er al- kaï)15* v°or de laagste lonen iets gedaan han W° en' wa' evenwel vooral zal af- b fen van het doorvoeren van het ge- Van redresseringsmaatregclen, door cgering te nemen, ui regeringskringen is men overtuigd, at een tweede reeks decreten, die op het PUnt staan afgekondigd te worden, het geen in de eerste dagen van de volgende Week kan gebeuren, ook duidelijk zal voen zien, dat men met een plan van Maatregelen te doen heeft, dat van ieder een gelijkelijk rechtvaardige offers vraagt en dat de voorgestelde actie mede bij draagt om de verdere inzinking van de koopkracht van het loon te voorkomen en dus in het belang van de arbeiders zelf Stakingsdagen als vacantie! De aap uit de mouw Twee gewonden Gisteravond om ongeveer acht uur zijn op de rijksstraatweg onder de gemeente Muiden twee auto's met elkaar in bot sing gekomen, waarbij twee ifersnnen werden gewond, van wie een later over leed. De wagens werden zwaar bescha digd. Nog een botsing: drie gewonden FILMACTEUR PAUL KEMP OVERLEDEN IN EINDHOVENS KANAAL VERDRONKEN de langst Hagevëïd. Twee en twintig jaar hij pastoor in Buitenveldert. U ÖE JONGIIE D'ARDOYE VAK INDONESIË TERUG B-* De ontvangst in Kopenhagen Bisdom Haarlem BELEDIGINGSZAAK IN ANTILLEN Henny Eman moet boete betalen VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Het belangrijke feit, dat vanmorgen te melden valt, is dat de pogingen, ^°or de communistische en socialistische vakbonden gedaan, om de staking Van de publieke diensten en bedrijven te doen overslaan naar de particulie- re ondernemingen, mislukt zijn. Behalve in een aantal metaalbedrijven, Welke niet „in seizoensluiting" zijn, is het stakingsbevel niet noemenswaar dig opgevolgd. In de Parijse winkelbedrijven en de grote magazijnen was ij na niet van absenties sprake. In bet bankbedrijf, dat beden in verband ®*et het morgen te vieren feest van Maria Tenhemelopneming in de middag s'uit, is geen hinder te bespeuren geweest, zelfs niet in de buurtfilialen. In llet assurantiewezen is ook normaal gewerkt, terwijl in de kleine en mid- r'elgrote bedrijven, evenals in die, welke op het ogenblik buiten de seizoen sluiting vallen, de personelen aan het werk blijven. Deze mislukking heeft haar invloed gehad op de vakbonden zelf. De christelijke C.F.T.C., die zich meer en meer herstelt en zich aan de invloed der communisten en Van de „Force Ouvrière" onttrekt, wordt steeds meer gevolgd en vooral het overbrengen van de strijd naar de particuliere sector van het bedrijfsleven H daarom op grote tegenstand gestuit, wat ook van invloed is op de gehele houding van de christelijke vakbonden en op de M.R.P. De stakingsbeweging verliest door het Mislukken van de uitbreiding van de be weging naar de particuliere sector veel aan kracht. In het algemeen wordt de va- cantiemaand trouwens heel ongeschikt ge- Vonden voor een toonbeweging. Te vens: de grote toonbeweging als gevolg van het niet zakken der prijzen en het ge blokkeerd blijven van de lonen werd dan ook voor het najaar en wel voor October in uitzicht gesteld. Onder de drang van communisten en socialistische vakgroepen heeft men nu die beweging willen ver vroegen met de bedoeling voor de staking der overheidspersonelen een beter argu ment tot staken te vinden dan de afgekon digde wetsdecreten, die geen aanslag op de verkregen rechten der arbeiders bleken te zijn, ook in de ogen van een groot deel der stakers zelf. Vandaar de afbrokkeling der stakersbeweging in de administratieve 'ensten, vooral die, waarin de communis en socialisten de overhand hadden. var,an gr°te betekenis is ook de actie Veru^e regering om de gevolgen van de en K6ersstaking te beperken. In Parijs ruin}aaste omgeving heeft men gisteren setl 1600 militaire en particuliere bus gen 111 geregelde lijndienst weten te bren- jn*: z°dat men, dank zij de stille tijd nia/l64 zakenleven, in zeer belangrijke nen In de verkeersbehoefte heeft kun- der Voorzien. Ook de inschikkelijkheid mertpau1;omohilisten heeft daaraan zeer goea 8?Werkt, zodat Parijs helemaal zijn gevnf humeur teruggevonden heeft Het het is. dat de kans groot is, dat heden herv r°verkeer voor een groot deel rod ^an worden, niettegenstaande de ge e syndicaten opnieuw bevel hebben t„ de staking nog een dag voort zetten. Heel merkwaardig is de houding der personelen in de courantenbedrjjven. He technische personelen, die gisteravond in staking zouden gaan, hebhen besloten daar liever a.s. Maandag mee te begin nen, dan hebben zij op die manier drie feestdag van Maria Hemelvaart de kran ten ook Maandag niet zouden verschij nen, da nhebben zij op die manier drie aansluitende vacantiedagenDe staking is daarom op Maandag bepaald. Met het bijeenroepen der Kamers gaat het niet vlot. De aanvragen tot bijeen roeping, bij het presidentschap van de Kamer binnengekomen, zijn nog onvol doende in aantal. De kans op het bijeen roepen der Kamers was heden dan ook zeer sterk afnemend. Met het opdrijven der prijzen van de aan bederf onderhevige levensmiddelen valt het nogal mee. De bevoorrading blijft voldoende. De staking bij de water leiding heeft geen kwade gevolgen bij de watervoorziening, die bij het gasbe drijf heeft slechts tot tijdelijke drukver- mindering geleid. De electriciteitsvoor- ziening kon normaal blijven, mede door het geringe verbruik door de industrie als gevolg van de seizoenslapte. De uit betaling der gezinsionen ondervindt veel stagnatie en het blijkt weer eens dat het de kleine loontrekkers zijn, die het zwaartst door de staking worden getrof fen. De begrafenissen hebben nog plaats met behulp van het Rode Kruis. De vuil nisopruiming geschiedt met behulp van particuliere ondernemingen, militairen en van vrijwillig, maar tegen beloning werkende gevangenen. Intussen zijn de communisten, ondanks alle beveleij, weer te hard van stapel ge lopen. Een der progressistische kamerle den, die, zoals men weet, altijd met de communisten meestemmen, het kamerlid Meunier, heeft te Dyon op een vergade ring van de verschillende stakingscomité's verklaard, dat het doel van de staking is in Frankrijk ook een bewind van popu laire democratie in te stellen, zoals in de satellietstaten. Dit heeft echter zodanig bekoelend gewerkt, dat het merendeel der stakingscomité's niet meer wil vergaderen. Hier en daar, zoals in Nantes bijv. hebben de communisten vlugschriftjes verspreid, waarin gezegd wordt, dat het doel van de staking revolutionnair is en tot doel heeft ook de volksdemocratie in Frankrijk te vestigen. Zo komt de aap altijd uit de mouw. Parijs bereidt zich nu voor om het feest van Maria Hemelvaart te vieren, wat al tijd één van de rustigste en mooiste feest dagen is. Vroeger, tijdens het oude regime, was het een nationale feestdag. De kaden om het oude Cité-eiland zijn op het ogenblik in ware parken van witte bloemen herschapen, aangezien het mor gen de gewoonte is elkander witte bloe men te schenken. Ook de godsdienstplech tigheden hebben dan een zeer bijzonder karakter. Eige tijd tevoren was van een vracht auto een aantal eieren op de weg ge vallen, die tot struif waren gereden. Dientengevolge was de weg ter plaatse glibberig. Een uit, Amsterdam komende personenwagen, bestuurd door de heer D., kwam met grote snelheid aanrijden. De heer D. remde niet vlug genoeg en gleed naar de linkerkant van de weg Op dat moment naderde.een vrachtwa gen uit de tegenovergestelde richting De wagens reden op elkaar in. De heer D. en zijn echtgenote werden uit de auto geslingerd, waarbij mevrouw D. ernstige verwondingen opliep. Zij overleed in het ziekenhuis. De heer D. werd licht ge wond. Vrijwel tegelijkertijd is op dezelfde rijksweg nabij het diaconessenhuis te Naarden de motorrijder A. de R., die op de duo de heer J. uit Muiderberg ver voerde, in botsing gekomen met de brom fietser M. uit Bussum. Deze botsing was zo hevig, dat alle drie personen gewond werden. De toestand van J. is zorgwek kend. De Zandvoortse politie is een tweetal groepen van jongens op het spoor geko men, welke zich schuldig maakten aan diefstal en inbraak te Zandvoort en Haarlem. Het zijn twee jongens uit Haarlem, 9 en 11 jaar oud en twee Zand voortse jongens, 10 en 11 jaar oud. De politie gaat na in hoeverre nog andere jongens bij het Zandvoortse complot be trokken zijn. Er zijn namelijk aanwijzin gen in deze richting. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, Donderdagavond. Naar een Belgisch blad door middel van koeriers uit Frankrijk is te weten gekomen, zouden de technische ambtenaren van de spoorwegen en de P.T.T. er voorstanders van zijn het werk te hervatten. Als deze beweging zich inderdaad uitbreidt, waar het volgens het blad naar uit ziet, dan zou van Maandag of Dinsdag af, een geleidelijk wederopnemen van het werk mogen worden verwacht. Een redacteur van een Antwerps blad is een kijkje in Rijssel gaan nemen. Iedereen is daar, zegt hij, min of meer door de staking getroffen. Het station staat leeg en verlaten en men gaat er thans een kijkje nemen alsof het een bzienswaardigheid is. Een grappenmaker had zich aan het loket der inlichtingen geïnstalleerd Vóór het station vertrekken reizigers hoe de zaken staan en wat hun leiders nu met autobussen naar Parijs. De prijzen I eigenlijk willen. stijgen naar gelang dat de vraag toeneemt. In de ziekenhuizen krijgen de zieken al leen het hoogstnoodzakelijke. Vele personen zitten totaal zonder geld wegens het gesloten zijn van de banken en postkantoren. Anderen zijn volkomen zonder nieuws omtrent familieleden, die elders op vacantiereis gestrand zijn. Gisteren is een dode, die begraven zou worden, terug naar huis gebracht omdat de doodgravers weigerden te werken. Tot zover het verslag van het blad. Vele van de in Rijssel opgedane ervaringen zul len ook wel van toepassing zijn op andere plaatsen. Zo zag bijvoorbeeld een in Frankrijk reizende Belg geen andere mo gelijkheid om aan geld te komen dan door zijn auto te verkopen. De stakers zelf zitten met opgestroopte mouwen en op pantoffels het geval te be spreken en 's avonds gaan zij naar het ge bouw van de arbeidsbeurs, dat gevestigd is in een vroegere kerk, op informatie uit luidt een lezing de andere kant uit dan de bedoeling was geweest. Dit had het noodlottige gevolg, dat de 30-jarige K. L. en de 33-jarige P. L. onder het blok steen een brok van 2000 kilo gram werden bedolven, waarbij eerst genoemde een bekkenfractuur opliep en van de tweede arbeider een onderbeen werd verbrijzeld. Pastoor W. van Alphen, die onmiddellijk was gewaarschuwd, heeft uit voorzorg een der zwaargewonden van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Medearbeiders hebben met man en macht de steen van de slachtoffers gewenteld. Een vrachtauto die puin wegreed, werd zwaar geschadigd door het neervallend gesteente, terwijl de chauffeur, de heer P. P. uit Den Haag, op het allerlaatste ogen blik zijn leven heeft kunnen redden. De nabij de muur staande 48-jarige N. L. B. werd eveneens, zii het minder ern stig gewond. Hij stond aan de lier en kreeg de slinger van dit toestel tegen zijn I borst, waardoor hij inwendige kneuzin- j gen opliep. Hij werd naar zijn woning I vervoerd (Van onze Utrechtse redacteur). Zondag a.s, en op vele plaatsen ook Za terdag reeds, bij het verlaten van de kerk wacht u een lieftallige E.H.B.O.-helpster op, om door u meegenomen te worden, teneinde 'n week bij u te logeren. Gij geeft de heer of dame, die deze kranige juf frouw begeleidt, een flinke gift, die te recht komt in de kas van de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., om het deze organisatie financieel mogelijk te waken haar menslievend werk te kun nen vervullen. De E.H.B.O.-helpster komt dij u in huis. Gij bergt haar zorgvuldig °P ze is maar klein in een kast of nw portefeuille en onderwijl inspireert zij n over de taak van naastenliefde, die ®dere mens in het leven heeft te ver- De beide andere slachtpffers zijn naar het ziekenhuis St. Joannes, de Deo aan het Westeinde overgebracht. (Van onze Haagse redactie). Gistermiddag heeft zich een ernstig on geval voorgedaan bij het slechten van de ruïne van de in 1944 onherstelbaar be schadigde kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan het Bezuidenhout in Den Haag, tengevolge waarvan twee ar beiders zwaar en een derde licht wera g wond. Zij trachtten met behulp van een lier en een stalen draad een muur om te treKKen, hetgeen niet wilde gelukken. Twee hun- j ner zijn toen tegen het steenbrok opge- verzwakken. Plotseling ging het muurres- klommen om dit met behulp van boren tel tant echter wankelen, en wel aldus Van de voorzijde der vrachtauto, welke gisteren bij sloopwerk van de vroegere Kalh. kerk aan het Haagse' Bezuidenhout door steenbrokken werd bedolven, was niet veel meer heel. De chauffeur naast de wagen) kwam er echter ongedeerd af. (Van onze correspondent) Donderdagmiddag omstreeks half een De bekende Duitse filmacteur Paul is de 25-jarige J. C. S. uit Zeelst aan Kemp is gistermiddag in de leeftijd de Kanaaldijk Noord in Eindhoven te van 57 jaar in Bad Godesberg overleden water geraakt en verdronken. Het Kemp heeft in meer dan 100 films een slachtoffer kon niet ?wemraen. Spoedig rol vervuld. Hij stierf onverwacht aan geboden geneeskundige hulp mocht niet acute blindedarmontsteking. meer baten. Zonder gas en electriciteit zün er natuur lijk ook geen warme maaltijden. Ook kan er nauwelijks meer iets aan de was worden gedaan, dus de moeilkheden stapelen zich in de huisgezinnen met het nnr op. Het huisvuil wordt niet meer opgehaald, het geen bij de huidige temperaturen niet zon der gevaren is. Donderdag, zo meldt men nog uit Rijssel aan een ander Belgisch blad, nam de chaos toe en de ernst van de toestand ewrd naar buiten pas goed duidelijk doordat .voor het eerst zwaar gewapende en ge helmde republikeinse gardisten op de hoe ken van verschillende straten verschenen. „Het is lang geen pretje meer om in Pa rijs te zijn", aldus de journalist, die dit verslag uit de Franse hoofdstad over bracht. Advertentie. Morgen zal het 45 jaar geleden zijn dat Zijne Eminentie kardinaal J. de Jong tot priester werd gewijd. Het ligt wel voor de hand dat van deze jaren, de latere het merendeel van de Nederlandse katholieken het meest aanspreken, omdat daarin de bisschoppelijke arbeid van de kardinaal uitgroeide tot een geestelijk leiderschap zelfs van anders denkenden, die in donkere dagen een houvast zochten en een richtsnoer voor hun handelen. Kardinaal De Jong heeft de volle last van zijn hoge ambt gedragen. God geve hem nog lange jaren zijn otium cum dignitate. De Oostberlijnse autoriteiten zijn be reid met Westberlijnse functionarissen be sprekingen te voeren over de „technische zijde van maatregelen, die ten doel heo- ben het leven in Berlijn te vergemakke lijken". De loco-burgemeester van Oost- Berlijn en eerste secretaris van de Oost berlijnse afdeling van de communistische S.E.D., Neumann, verklaarde Woensdag op een vergadering van het Oostberlijnse stadsbestuur, dat besprekingen bijvoor beeld over, de openbare vervoermiddelen en de striju tegen ziekten de spanning m Berlijn zouden kunnen verminderen. Als voorbeeld van het resultaat van dus danig overleg noemde Neumann de vo rige maand gesloten overeenkomst over de watervoorziening. „De „nieuwe koers" zal Oost-Beslijn steeds aantrekkelijker voor de West-Berlijneps maken", aldus voorspelde Neumann. De voedseluitdeling in West-Berlijn gaat nog steeds voort. In totaal zijn sedert de actie begon meer dan 2,5 millioen pakket ten uitgereikt. Volgens betrouwbare inlichtingen uit Oost-Berlijn zouden valse foto's van Ame rikaanse voedselpakketten gereed zijn ge maakt voor een door de Oostduitse pers te voeren campagne om het te doen voor komen alsof in West-Berlijn uitgereikte voedselpakketten paardevlees bevatten, dat oorspronkelijk als hondenvoer bedoeld was. Door de Münsterse firma E. A. Gutsch zal te Rijssen een chemische industrie worden gevestigd. Deze industrie, die chemische preparaten voor landbouw en veeteelt vervaardigt, zal, naar wordt ver wacht, aan honderd tot 150 personen em plooi kunnen geven. Zij zal voorlopig in het pand van het eertijds failliet gegane naaizijdebedrijf aan de Markelosestraat worden ondergebracht. fVcm onze redacteur) WE STONDEN toch met een gevoel van Nederlandse trots voor nieuwe majesteitelijke reuzenvogel van de K. L. M., de Super Con stellation. En we verheunden er ons in ons hart over, dat we de introductie ^ulien. Langer dan een week blijft zij niet i van dit type vliegtuig in de burgerluchtvaart, de wereldpremière das, ee 8uS4' wan* ZU z'et reikhalzend uit naar doo paaMe soldaat, met wie zij verder dit r leven w'l gaan om overal, waar heiTodig is' de noodlijdende evenmens te te p?n- Aan u de taak, de juiste partner keuo en' doordat ge een week later de Werip kmu doen uit de soldaatjes, die u tam/0111 aan de kerk worden aangeboden geeft Katholiek Thuisfront. Natuurlijk besterUj0a^ nu een royale gift, die thans kathei; is voor de zielzorg onder onze Zond® müitairen. tussen 23 Augustus wordt u des avonds taris 1T,a uur en half negen, door no- R.R.O ,dr Ph. Libourel uit Delft, via de helpster end gemaakt, of uw E.H.B.O.- forrnen uw soldaat het juiste span middel;' 5a. dan wordt u voor uw be- Pfijzen j8 beloond met een van de tien Waarde van 5000.elk of M'C[ vv üdlUC Vdll «juuu.v-jn vu. niet rriis 10 troostprijzen, die ook sullen zijn. het Wpren is in de leeftijd van 71 jaar in sterdaiWshuis aan de Kalfjeslaan te Am- 6iïi.~d(su aari hartverlamming overleden kerk P n c- J. Boekhorst van Ouder- H a °UcEpastoor van de parochie van E>ekfVulUstinus te Buitenveldert. ?,k*Ttari ?-oekhorst werd geboren op 2 :'i P-Lri *882, op 15 Augustus 1907 werd Weest !r gewi.id. Hij is o.a. leraar ge- hi ihterrniP,? JonShe d"Ardoye, Apostolisch Voor ep 'Us in Indonesië, die begin Juli teiiri p„n korte rustperiode in Neder- ië verbleef, is van het Jiakart)! Meisbroek bij Brussel naar Öe vertrokken, stad rJls naar de Indonesische hoofd- lUchthavl 4 de Internuntius via de avens Schiphol. Oi^-o mochten meemaken. Het was een grote dag in de geschiedenis van de K. L. M. Daarom moest er een koningin hij zijn en zo werd het grote vijftigtal mensen uit de pers-, foto-, film- en radiowereld op Schiphol begroet door de charmante Haagse bloemenkoningin, H. M. Connie I, en haar hofdames, die zo welwillend waren de gehele tocht mee te maken. Toen het vliegtuig opsteeg, een zeldzaam tot een minimum-hinder voor de passa- rustige opstijging, wist niemand var de I giers beperkt. Ware het niet, dat men na- passagiers, waarheen de vlucht ging; h<» was een mysterie-flying en het eerste kwartier leek het door de sterk variëren de richtingen, welke de Connie telkens nam, voor de Nederlandse, Belgische, Franse, Zwitserse, Engelse en Amerikaan se pers-passagiers een hopeloze onderne ming op het raadselbriefje de plaats van bestemming aan te geven Maar toen de gezagvoerder van de „Photon", de heer J. F. de Nie, koers zette naar het Noor den en we na Hilversum, Groningen pas seerden, bleef slechts Kopenhagen of Stockholm over. En toen, eindelijk werd ons medegedeeld, wat het zou worden de Deense hoofdstad. Bij de aankomst van deze Super-Con- stellation uit Amerika op Schiphol, heb ben wij de technische bijzonderheden en kwaliteiten van dit vliegtuig reeds uitvoe rig beschreven lengte 34,68 meter, span wijdte 37,55 meter, 4 luchtgekoelde com- pound-motoren. benzinetank met inhoud van 25.000 liter, zitplaatsen voor 43 tot 82 passagiers in diverse uitvoeringen, maxi mum- en kruissnelheid 600 en 500 K.M. per uur, vliegbereik 5000 K.M. en benzine verbruik 1800 liter per uur. Het zijn en kele cijfers, welke toch wel enige indruk geven van de macht van de nieuwe ma chine. Thans hebben we practische ervaring opgedaan. En deze is voortreffelijk. De Super-Connie is nu eenmaal een machine, welke een geweldige kracht moet ont wikkelen om een maximaal gewicht van 60.500 Kg. tot een hoogte van ongeveer 7500 meter te kunnen opvoeren; en dat geschiedt niet zonder „enig" geruis. Maar de storende werking daarvan is werkelijk tuurlijk het gebrom van de motoren hoort, dan zou men wanen, dat men rustig in een clubfauteuil in zijn huiskamer onder de aangename verrassingen, welke de K.L.M. zijn gasten biedt, een boek zat te lezen of een prettige conversatie onder hield, zo rustig ligt dit vliegtuig in de lucht. Op een ietwat langere tocht komt men vanzelf in verschillende weersomstandig heden; en al waren deze Woensdag j.l. ze ker niet ongunstig, van remous boven water of bossen hebben wij op de gehele vlucht niets bespeurt. De machine lag merkwaardig stabiel. En men verzekerde ons, dat dit zelfs onder de ongunstige weersomstandigheden, welke men op ae herhaalde proefvluchten naar Amerika verschillende malen heeft meegemaakt, precies eender is. Op het vliegveld Kastrup van Kopenha gen werd het grote gezelschap o.m. be groet door de Nederlandse gezant in De nemarken, Z.Exc. Luden. Voorts waren duizenden en duizenden Denen toege stroomd om de landing van de Super- Connie te zien. Waren de journalisten op Schiphol begroet door de charmante bloemenkoningin, op Kastrup werden wij ontvangen door de meer Hollywoodse miss Denemarken met haar ere-dames. De tocht ging naar Knpenhagen's ka rakteristieke stadhuis, waar burgemeester H. P. Soerensen, die zelf dertig jaar journalist is geweest, de journalisten het welkom toeriep. En dan werden wij over genomen door de Deense Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, die in de zes Tijdens het komende weekeinde zal een groot aantal priesters en kloosterlingen het feit herdenken, dat zij voor 50, 40 of 25 jaar de H. Priesterwijding ontvingen of werden geprofest. 50 Jaar priester op 16 Augustus: J. A. Annegarn, pastoor H. Familie, Den Haag; J. H. Bitter, pastoor te Hoogwoud; B. A. Lasance, em.-pastoor van Diemen, Oude Oosterbeekseweg 28, Doorwerth; J. Nolet, em. hoofdinspecteur R.K.L.O., Peperstraat 17, Beverwijk; P. Roovers, em-pastoor H. Joannes de Dooper, Haarlem, Rijswijkse- weg 323, Den Haag; J. A. Ruhe, ere kanunnik en pastoor H. Gerardus Majella, Den Haag. 40 Jaar priester op 15 Augustus; P. J. Aarts, pastoor H. Nicolaas Binnen, Am sterdam; P. L. Bangert, pastoor H. Hart, Heerhugowaard; W. M. Bosch, pastoor te Aerdenhout; J. P. Buys, pastoor H. Willi- brord, Wassenaar; G. D. van Emmerik, em- pastoor van Hoogkarspel, Emmastraat 12, Alkmaar; J. Th. van Galen, pastoor Over- veen; Fr. P. H. Goossens, em.-rector, Kerkstraat 102, Kwintsheul; P. van Kam pen, pastoor te Kethel; G. J. H. Kerkvliet, pastoor H. Elizabeth, Rotterdam; W. W. van Leeuwen, em.-pastoor van Limmen; Adr. de Wilt, pastoor H. Antonius van Padua, Dordrecht; P. A. van Zuylen, pastoor H. Agatha, Lisse. Minderbroeders Conventuelen. 50 jaar priester op 16 Augustus: pater Donatus Bakker, klooster Urmond. Paters Dominicanen. 50 jaar priester op 15 Augustus: de paters Ignatius van Gent, Cuyk (Liefdegesticht) en dr lect. Andreas Preller, Utrecht; 40 jaar priester op 15 Augustus: de paters Reginaldus Hofhuis, Curasao en Guala Perquin, Nijmegen (ka pelaan Maria Geboorte). Paters van de H. Familie. 40 jaar pries ter op 15 Augustus; pater G. van der Geld, Brazilië. Paters der H.H. Harten. 50 jaar priester op 16 Augustus: pater Th. van Schaik, Honolulu. Paters Jezuieten. 25 jaar priester op 15 Augustus: pater J. Burgers. St Canisius- college, Djakarta, mgr A. Djajasepoetra, Apost. Vicaris van Djakarta, pater P. van Gestel, Rome, pater P. Kiene, Den Haag, pastoor A. Mulders, Den Haag, pater A. Prawirapratama, Jogjakarta, pater A. Spëkle, Muntilan, Java, pater B. Vroom, Utrecht, pater D. Wammes, Nijmegen. Oblaten van Maria. 40 jaar geprofest op 15 Augustus: pater W. Perriëns, Buggenum In het Trappistenklooster te Tegelen viert op 15 Augustus pater Bernardus Pe ters zij 25-jarig priesterfeest. De feestelijkheden, die op 15 Augustus te Banneux, het genade-oord van de H. Maagd der armen in België, worden ge houden ter gelegenheid van de twintigste gedenkdag van de Mariaverschijningen zullen o.a. worden opgeluisterd door de opvoering van het openluchtspel „Marie dans les Mystères du Rosaire" (Maria in de geheimen van de Rozenkrans). Ten be hoeve van de pelgrims, die de laatste op voering van dit stuk op de Esplanade, die om 20.00 uur begint, willen bijwonen, zal een aanzienlijk aantal bussen worden in gelegd tussen Banneux en de omliggende plaatsen. De toegang tot het openluchtspel is ge heel gratis. De traditionele nachtwake op VrijSag 14 Augustus wordt dit jaar geleid door kape laan Merlot te Banneux en pater Désiré O.F.M. Cap. Zoals men weet, is deze nachtwake de inleiding op de feestelijkheden van 15 Augustus. Zij wordt gehouden in de z.g. „Kleine kapel", die op verzoek van de H. Maagd is opgericht op de plaats der ver schijningen. resterende uren van ons verblijf in Ko penhagen ons de schoonheden van dit Parijs van het Noorden toonde en tevens blijk gaf van wat Deense gastvrijheid betekent. De terugvlucht was even prettig als de heenreis. En toen we als laatste verras sing hadden gehad de fantastische aan blik op het in de duisternis schitterend verlichte Amsterdam, kwam de Photon zonder enige schok op de landingsbaan neer. We keerden huiswaarts in de over tuiging, dat velen met dit type vliegtuig een veilige, vlugge en met de omstandig heden rekening houdende voordelige tocht over de Oceaan, en straks ook naar Jo hannesburg en naar het Verre Oosten, zullen maken. Het hof van justitie te Willemstad heeft uitspraak gedaan in de civiele zijde van de beledigingszaak Henny Eman versus prof. Croes en Juancho Yrausquin terza ke belediging in woord en geschrift. Deze zaak nam destijds een wending voor wat de strafrechtelijke zïjde van de kwestie betreft, doordat een gratiebesluit werd genomen. Wat betreft de civiele zij de van dit proces werd Henny Eman door het hof veroordeeld tot 1000 boete te be- aan prof. Croes en twee bedragen resp. 3000 en 7000 aan de heer Yraus quin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5