U zendt toch ook n ansichtkaart? Madonnabeeldje uit tijden van vervolging Waar St. Clara haar simpel leven van liefde doorbracht VD0R30HG Hier WEEGT men heksen 8BEWTQW W OU® het grabbeltonnetje PICCARD MOET VOORZICHTIG AAN DOEN nm ASSISIE, gezegend oord in een gelukkige streek DE HEILIGE VAN DE WEEK Geschiedenis van een vijf-en-zeventigjarig vacantie-gebruik Zijn batyscaphe is uit smalle beurs gebouwd Prof. G. van Poelje Hadt ge gedacht Dierenpuzzle 12 Augustus: H. Clara VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 PAGINA 6 Cent de prik.... HONDERDJARIGE IN STRIJENHAM Melr. Grijs genoot hoge In dienst van het toerisme tjes> versulde munten> bloemcn met na. belangstelling Bloeiende industrie Grootkruis Orde Leopold II ifWF 'PU mm W' Oorlogsprentjes IN ST.. NICOLAASKERK TE SCHALKHAAR UMA Een kale houten tafel Amerikaanse ambassadrice 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 X X X X X X X X X X X CORRESPONDENTIE-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM. (Van een medewerker) j 7 lithograaf Ludwig Zrenner, met varken- f-i kvuui. ntrj.tr seats letcujit. ljm suiuctitfii r. i_i~ n- w,. vacantiegeneugten. Een mens moet aan het fronti die door de familieleden met dle belangstelling het sortiment, ziin vrienden en familieleden nu thuis met dergelijke poststukken werden eenmaal laten weten waar hij zijn gesteund, kregen schik in het geval en f ontstonden allerhand stijlen - van i zonden getekende prentbriefkaarten met liet zoetste romanticisme tot de nuchter- vnje dagen doorbrengt. Het verhoogt oorlogstaferelen terug en zo kwam de ste fotografie er kwamen felicitatie- de vacantievreugde als je weet, dat prentbiiefkaart algemeen in de mode. kaarten, ingevoerd door de Münchense je buren een verwonderde uitroep slaken: „Zeg... die Jansen Tirol! Wat een natuur daar.... waar jJE „ansichtkaart'' in dienst van het ieve rijmpjes, plaatjes met bonte post- haalt hij de centen vandaan!" we hebbeste dankcnlalTeen Duitse zeg:e,s etc- Elke tiid z«n ci?en st«>> al Deze kaarten hebben natuurlijk ook kunstenaar, die in 1872 genóeg had van heeft zich veel kitsch tot in onze dagen hun geschiedenis en het heeft zin er bij het hongerlijden en zich toelegde op de gehandhaafd het jubileum van de briefkaart, die in vervaardiging van koperetsen van Neu- 1878 door de Internationale Postconven- renberg, afgedrukt op briefkaartformaat, tie officieel voor alle landen werd aan- Hij heeft er dertig jaren lang een goede vaard, even bij stil te staan. In 1878 dus boterham in gehad. Hij stierf in 1905 werd de doodgewone briefkaart officieel maar het idee heeft hem overleefd en als correspondentiemiddel in het gehele elke toerist zendt thans graag eenp rentje internationale postverkeer geaccepteerd, van de streek, waar hij geweest is, naar d.w.z. ruim een eeuw nadat de Franse zijn familieleden thuis. Niemand denkt graveur Demaison zijn eerste prentbrief- daarbij nog aan Fraoz Rörich, de etser, kaarten in de handel had gebracht. In die er mee begonnen is. de Almanach de la petite poste de Pa- De mooie kaarten met Zwitserse ris anno 1777, vindt men een duidelijke zinspeling op deze prentbriefkaart: ge- berglandsphappen dateren uit het jaar E„T In het gehucht Strijenham onder de ge- N toen begon de verzamelwoede, rneente Poortvliet op het eiland Tholen Kinderen op school legden de mooie vierde mevrouw H. C. Grijs, die ruim een kwart eeuw weduwe is van de heer W. Koppenhol, gisteren onder grote belang- Schwartz had succes met zijn oorlogs- kaa«!te,n ,i».een boek en U.eten P»k" or, mi ïrriioe. ken voor knikkers, knopen of centen, prentjes en hii drukte andere krijgs- 1 is.mivK.eis, Knopen 01 cenien. Koppennol, gisteren oncter grote ne ET ZENDEN van een prent- haftige tekeningen op zijn briefkaarten Prlkte men zijn geld bij een bladzijde stelling haar honderdste verjaardag. 1 0 J \xm or" csct-n Lr O O lort Hon mnnht s-nan Hin T\n 4 ^11 Kil K -s Hrv^Ktov- inn briefkaart boort zo bii de af. De boekhandel interesseerde zich en ™a*T. een kaart lag, dan mocht men die De jarige, die bij haar dochter inwoont, briefkaart Hoort zo bij ue t lijk De soMaten .houden. Zo groeide de belangstelling en genie een goede gezondheid. Gisterenmorgen heeft burgemeester W. van Doorn van Poortvliet met echtgenote en dochter een bezoek aan de jarige ge bracht en haar namens het gemeentebe stuur een bloemstuk overhandigd. Ook van het provinciale bestuur van Zeeland was een bloemstuk bezorgd. De Commissaris der Koningin in deze provincie bracht met zijn echtgenote de jarige gisterenavond 'n bezoek. De honderdjarige moest gedurende haar leven driemaal evacueren wegens een wa tersnood; de laatste maal op 1 Februari j.l., doch dit heeft haar gezondheid blijk baar geen schade gedaan. drukte prenten, met de post verzonden, of wel uit pure galanterie of wel met de bedoeling gelukwensen over te brengen. Als bezwaar tegen deze nieuwigheid werd aangevoerd,, dat de mededelingen openlijk en zichtbaar voor iedereen wer den overgebracht en dus wel eens aan leiding zouden kunnen geven tot geklets van het huispersoneel, ,.dat zich aldus kan mengen in de interne aangelegen heden van iedereen". De gedrukte prenten van de graveur Demaison deden aanvankelijk veel stof opwaaien, maar of het huispersoneel er zich werkelijk te veel mee bezighield of dat er een andere reden was het nieuwtje was er gauw af en de gedrukte prenten zonken weer terug in de ver getelheid. OMSTREEKS 1850 bracht een Engelse kunstschilder de prentbriefkaart tot nieuw leven. Hij deed dat op een originele manier. Op de Christelijke hoogtijdagen met Pasen en de Kerst wilde hij zijn elders vertoevende vrien den een bewijs zenden, dat ze thuis niet vergeten waren: hij zond ze een tekening van de vriendenschare, drinkend op de gezondheid van de afwezige. Dobson te kende zo goed, dat men de personen kon herkennen en hij wekte daarmee zoveel belangstelling, dat het zenden van der gelijke tekeningen in briefkaartformaat weldra een algemeen gebruik was en aanleiding gaf tot het ontstaan van een bloeiende industrie. De posttarieven waren in die dagen nogal hoog en de gedachte van Ober- postrat dr. Von Stephan uit Karls ruhe om tegen verlaagd tarief corres- pondentiekaarten in bestelling te ne men, kwam terecht in vruchtbare aar de. Vier jaar later zond de Oosten rijkse post de eerste briefkaart de we reld in. Op voorstel van prof. Em. Her mann van de militaire academie te Wiener Neustadt hield men zich nog aan beperkende bepalingen met inbe grip van adres en handtekening mocht de correspondentiekaart maar 20 woor den omvatten. Maar die twintig woor den mocht men dan ook voor twee kreuzer aan elk willekeurig adres in Oostenrijk-Hongarije verzenden. ,0„_ j j Prof. Piccard, die met zijn eigen ba- eigen proefnemingen. Zij hebben bij de 1810' toen een drukker met de naam thyscaphe „Triest" nabij Casteilamarp, di laatste proef een diepte van 17 meter Locher uit Zurich, een winstgevend be- Stabia proefduiken op geringe diepte on- bereikt. Omtrent bet tijdstip van de drijf maakte van de uitgifte van pano- derneemt als voorbereiding op een uit- definitieve duik is nog niets bekend. Pic- ranvikaarten Snel daaroo werd de cin(lelÜue afdaling, heeft de twee offi- card Sr droomt van een duik van 3000 ramaKaaiten. anti aaajop wei a cie Cleren van de Franse Marine, die, ge- meter. prentbriefkaart een exportartikel, dat heel onafhankelijk van de pogingen van Het heeft hier en daar verwondering ook naar Nederland werd "uitgevoerd, de professor, nabij Toulon in een ba- gewekt dat Franse marine-officieren thyscaphp 1500 meter in zee zjjn afge- reeds een grote diepte hebben bereikt Van 1871 tot 1878 ging het ene land na daald, gelukgewenst met hun succes, terwijl de uitvinder zel^ zijn duikdiep- het andere tot de invoering van de gebeurde bij monde van zijn zoon, te nog in tientallen meters uitmeet. 10„„ Jacques Piccard, die met zijn vader sa- De verklaring is dat de Franse ma- prentbnefkaart over, totdat in loirf nienwerkt. l>e Piccards bewaren liet rine, met toestemming van Piccard, in- het gebruik ervan algemeen werd in- stilzwijgen over de resultaten van hun tensief heeft gewerkt aan het aanbren- gevoerd gen van verbeteringen aan de oorspron kelijke bathyscaphe, en daarbij geen geld heeft gespaard. De nieuwe Bathyscaphe van Piccard, de „Triëst", is echter uit een smalle beurs gebouwd. Het toestel heeft een totaal gewicht van tien ton. Het kan niet meer dan drie mensen bevatten. De derde man bü de te ondernemen gro te duik zal een filmoperateur zijn. De twee Franse officieren, Houot en dr Willmer, die te Toulon doken, ver klaarden zich volkomen tevreden over de gedragingen van hun bathyscaphe. „Op grote diepten wemelt het van le ven", aldus zeide Houot. Men had er lichtafgevende diertjes waargenomen men lijmachtig hart. Grote zeedieren liad men echter niet gezien. De ambassadeur van België te 's Gra- venhage, de heer E. Graeffe, heeft giste ren tijdens een korte plechtigheid in zijn ambtswoning aan prof. dr G. van Poelje, lid van de Raad van State, de versierselen van grootkruis in de Orde van Leopold II uitgereikt. •V.' m. (Van onze correspondent) en wijde omgeving. Verbeelde folianten, welke dateren uit de tijden, toen het be lijden van de Rooms Katholieke godsdienst als een vergrijp tegen de Staat werd aan gemerkt, leggen hiervan getuigenis af. In TA E autoriteiten hielden een oogje in Vader AM vfm de abdy Sion» der cis_ dë handelingen der Deventer Classis van U komefdaTde boekTrukke^lwam tercieners te Diepenveen, de hoogeerw. 1 April 1662 b.v wordt met wrevel ge- uit Oldenburg op 16 Juli 187045 dagen heer Malachias Muller, zal morgen op de wezen op het feit dat men nog steeds van na de invoering van de correspondentie- feestdag van O.L. Vrouw ten 'Hemelopne- Deventer en elders ter bedevaart trekt kaart in Duitsland de postkaart ge- tiidens een plechtig Marialof in de naar het landgoed Frieswijk, waar tot de Utaire"gedachte.^e^land'^a^in^ep^n St. Nicolaaskerk te Schalkhaar, bij Deven- hervorming het Madonnabeeldje aan een roer in verband met de mobilisatie en de ter, een middeleeuws Madonna-beeldje boom bevestigd moet zijn geweest, schoonouders van Schwartz, die op reis plaatsen in een daartoe speciaal vervaar- De hofstede „De. Tempel", waar het waren, werden in Maagdenburg opge- welke j uitgehouwen in Franse beeldje werd teruggevonden, grenst aan Vinn/Jan TA o dvulrVör H r n Ir tr» oon nimVtf» houden. De drukker drukte een cliché, dat toevallig op zijn bureau lag, op een kalksteen. briefkaart af en zette er een paar toe- handeiing is bedoeld als een eer- passelijke woorden onder. Zo ontstond de eerste echt Duitse prentbriefkaart: herstel. Het is het beeldje van de H. een artillerist bij een kanon, met het Maagd van Frieswijk, dat dertig jaar ge- onderschrift: leden werd teruggevonden op de boerderij „Es mogen auf dem wilden Kriegs- getümmel Euch glücklich heim geleiten Dampf und Himmel Bewahre Euch vor frevles Franken land Der tapfere preussische Garde-Lieu tenant". dit landgoed. Op deze boerderij vonden na de hervorming de rondtrekkende priesters een schuilplaats. Hier werd heimelijk de H. Mis gelezen en zijn de H.H. Sacramen ten toegediend. Ook daarna, toen er enige verlichting „De Tempel in de buurtschap Averlo was gekornen voor onze voorvaderen, die onder de gemeente Diepenveen. In vroeger eeuwen heeft voor dit Maria- beeldje van Nederrijnse kunst uit het het geloof trouw, waren gebleven, diende deze hofstede nog vele jaren als kerk. De Madonna van Frieswijk moet daar midden der 15e eeuw een grote verering evenens een veilig onderdak hebben ge- bestaan bij de Katholieken van Deventer vonden. ASSISIë, Donderdagavond. De zevenhonderdste sterfdag van Sint Clara van Assisië zal waar schijnlijk op meer of minder plech tige wijze door de gehele katho lieke Kerk zijn herdacht. Maar nergens kan deze herdenking een zo eigen karakter hebben gehad als hier in Assisië niet alleen omdat de heilige hier begraven ligt maar vooral omdat zij uit deze stad afkomstig is, hier thuishoorde en hier voortleeft. Ja, alles van Franciscus en Clara leeft hier voort in dit ongeschon den dertiende eeuwse Assisië. Men is er hier van overtuigd, dat het Franciscus' laatste zegen was, ster vende over deze stad uitgesproken, die haar behouden deed blijven door de vele eeuwen welke volg den op zjjn dood. En dat Sint Franciscus en Sinte Clara, die samen een nieuw licht ontstaken in de Kerk en in de wereld, hun geboorteplaats zijn blijven be schermen. is duidelijk. Deze gehele streek, dit gelukkige Umbrië, wordt trouwens nog steeds zicht baar door deze beide heiligen be voorrecht. Men ziet er de groene vlakten, de zilveren olijven, de zware wijnstruiken op aan: geheel Italië ligt verschroeid in de zen gende hitte van deze Augustus maand alleen Umbrië is groen en vruchtbaar! En als de avond mist over de Monte Subasio komt, terwijl de zon in de verte achter Perugia purperrood ondergaat, dan herademt Assisië. Onder alle heiligdommen van dit geze gende Italië is Assisië zeer beslist het lieflijkste en zuiverst bewaarde. En in de dagen, die achter ons liggen, was het als of het tot nieuw leven gewekt werd om dat er Sint Clara werd herdacht. Haar gehele simpele leven ligt hier voor ons het ouderlijk huis en de kerk, waar zij de Eerste H. Communie ontving. SINT CLARA, „helderder dan het licht" De poort, die zij met bovennatuurlijke kracht in haar meisjeshanden opende, om in de nacht haar huis en het 'leven in deze wereld te ontvluchten. En de verre, bange wandeling naar Porziuncula. Hier wachtte haar Sint Franciscus en hier werden haar weelderige, blonde lokken afgeknipt Gisteren werden deze in een gulden schrijn en nauwelijks verkleurd medegedragen in een lange, plechtige processie, tijdens welke men eveneens haar grauwe pij en varkens haren boetekleed kon vereren. Na enkele weken vestigde zij zich in 't kleine klooster van San Damiano, waar zij de rest van haar leven gebleven is, als een vuur van liefde en van geluk, on danks de bittere armoede, de strenge boete en vrijwillige honger Alles straalt hier nu nog van dit ge luk. De zon, de bloemen, de weiden daar beneden maar ook de kale koorbanken en de kloostertafel, waarvan het hout zo zacht geworden is als boter dit alles is er nog. De koorbank, waarop zjj placht te bidden, de plaats aan tafel, waar ze aanzat, en de stille hoek waarin zfj stierf En voor ons, haastige twintigste eeuwers, is hier iets van het geheim van haar leven en van dat van Franciscus te leren van twee mensen, die planten en bloemen en dieren deelgenoot maakten van hun lief de. Franciscus preekte tot de vogels en hij „bekeerde" een rozenstruik, die sinds dien nooit meer doorns had gehad. Maar Sint Clara verkreeg van God, dat een klein brood zich, terwijl het gebroken werd. vermenigvuldigde, tot zij en al haar medezusters er overvloedig door gespij zigd waren. Dat gebeurde in het kleine klooster van San Damiano, waar zij 42 jaar lang heeft geleefd, gebeden en gezongen. En daar, op die stille plaats, werd thans haar za lige dood herdacht. Er waren daar en kele honderden mensen, die op de kardi naal-legaat wachtten. De vicaris van de H. Vader, kardinaal Micara, kwam plech tig langs de groene glooiing .naar bene den. Het purper van zijn gewaad gloeide in de avondzon. Verschillende autoriteiten en officiële genodigden hadden intussen hun plaatsen ingenomen. In het kleine deurtje, boven in de gevel, waar de H. Clara eens met het Allerheiligste in de hand stond om de Caracenen terug te doen deinzen, stond nu een nuchtere radio-reporter. De avondkoelte streek aan en de hitte trok terug naar de bergen. Er haperde intussen Iets aan het pro tocol, want de Amerikaanse ambassadri ce, mrs Clare Boothe Luce, die uit eigen beweging besloten had te komen om haar patroonheilige te eren (zoals be kend, werd ztj enkele jaren geleden in de katholieke kerk opgenomen), arriveerde maar liefst een half uur na de kardinaal legaat. Maar zij begroette hem met zo veel jeugdige charme, dat alle aanwezi gen haar een ovatie brachten. En we willen niet nalaten een episode te vertellen, die alle aanwezigen een vro lijke lach bezorgde. Het programma van de officiële herdenking vermeldde een gewijd toneelspel, dat in een van Assi- sië's kerken zou worden opgevoerd. Een gemoedelijke monnik nam mrs Boothe zonder omwegen bij de arm en toonde haar het aanplakbiljet van Jiet spel. De titel luidde: „Piu Chiara Delia Luce", het geen letterlijk betekent: „Helderder dan het licht", woorden, ldic ontleend zijn aan de bulle van de heiligverklaring van gint Clara. Maar de woordspeling op de familienaam van de elegante Amerikaan se diplomatie leidde gemakkelijk tot de vrije vertaling: „Meer Clara dan me vrouw Luce". Intussen werden de feestelijkheden ver duisterd door de onverwachte dood van pater Hess, de generale ovérste van de Conventuelen, die op het moment, waar op hij volgens het programma een plech tige H. Mis zou hebben opgedragen, waartoe hij speciaal uit Rome was over gekomen, geheel onverwacht stierf. Zijn uitvaart werd een manifestatie van eer biedige dankbaarheid jegens deze vrome en rondborstige Amerikaan, die door Sint Clara in de hemel werd binnengeleid. Het hoogtepunt van de herdenking was zeker de processie met de reli- quieën van de H. Clara. Maar wat direct daarna volgde, maakte zo mogelijk nog diepere indruk. Om 9 uur werden aller wegen fakkels en vetpotjes ontstoken. Van de grootse burcht van Frederik de tweede tot het kleinste huisje van de stad toe, alles stond te glanzen van licht. De vlammen dansten in de avond wind, die eindelijk koelte bracht. Op de piaz'za speejde de stadsharmo- nie en de klokken van de kerken luid den in de avond. En de basilliek van Sint Clara werd verlicht, alsof er een hemelse glan? over werd uitgegoten. vmm „Heksen? Maar heksen bestaan toch niet?" Ei, ei! U hebt zeker wel eens horen zeggen: ik kan niet heksen? Maar U hebt ook wel eens gehoord van een heksenbezem voor die takkenbundels in berken bijv., net kraaiennesten, waarop de heksen dan toch maar heerlijk door het luchtruim koersten. En wat dacht u van een heksenketel, zoals ooit de Balkan werd en Wordt genoemd? Straks, wanneer de paddestoelen 't herfstbos opfleuren met hun prachtige tinten tien tegen één dat u een hek senkring binnenstapt. Weet u wel, een kring van paddestoelen.' En vast en zeker vindt u de grieze lige heksenbolect de mooiste van alle gaatjeszwammen. Dat is heus geen heksentoer Die moeilijk te ontwarren dot haren in de manen van een paard, is een heksenvleeht. En in het landelijke Oudewater vindt u de vermaarde heksemvaag Waarmede wij maar zeggen willen, dat er heel wat over heksen te doen is geweest, vroeger jaren Niemand minder dan de grote Sha kespeare schijnt aan toverkollen ge loofd te hebben en zeker geloofden zijn tijdgenoten er- aan. Het wereldbe roemde drama „Macbeth" (mek-bes), opent zelfs met „three witches" (drie heksen) onder „thunder and lightning" (onweersbuien) kollen, die alles on dersteboven keerden met haar gegil „foul is fair" „het onbehoorlijke is behoorlijk Zijne Eminentie de Kardinaal ver meldt in zijn „Kerkgeschiedenis" (II, 533), dat in 1239 bijna tweehonderd personen, beschuldigd van hekserij, werden verbrand. Zelfs de H. Jeanne d'Arc viel als slachtoffer van de hek senwaan. Dat was in het jaar 1431. Een halve eeuw later verscheen de „Heksenha mer", een boek, dat ontzaglijk veel el lende teweeg bracht en niet minder dan 'n dertig „drukken" beleefde. Ook Luther en Calvijn moesten volstrekt niets van heksen hebben; in Calvijn's woonplaats werden er tientallen te rechtgesteld. Maar de eerlijkheid ge biedt binnen dit raam eveneens de Ka tholieken te noemen. „Op het eind der 16e, in het begin der 17e eeuw, geven Protestanten en Katholieken elkèar niet veel toe", schrijft Z. Eminentie. Het laatste heksenproces, onder lei ding van Protestantse rechters, werd in Zwitserland gevoerd (1782). „De heksenwaan is een geestelijke epide mie geweest, waarvan zowel de Ka tholieken als de Protestanten 't slacht offer zijn geworden". Werden onze nuchtere Nederlanders ook de dupen van de heksenwaan? Net zo goed als hun mede-Europea- DAT admiraal De Ruyter soms in één zeeslag al zijn kruit verschoot? En hij had toch 44.000 pond van dat ge vaarlijke spul in de kruitkamer van de „Zeven Provinciën" 1 DAT in ons Heldentijdperk het scheepsgeschut meest uit ijzeren „ka nons" bestond? Bronzen „stukken" voerden gewoonlijk alleen de admi raalsschepen. DAT koers en „breedte" der schepen in vroeger eeuwen meer bijzonder werd gemeten aan de Poolsterdie bovendien op het Zuidelijk halfrond schittertdoor afwezigheid? Eerst 1320 construeerde men een kompas. DAT in 1672 onze handelsvloot niet minder dan 20.000 schepen telde? DAT admiraal De Ruyter eens een passagier uit de trekschuit werkte, wijl deze zich geringschattend over de Re gering uitliet? DAT de befaamde Dam te Amster dam tijdens Keizer Napoleon „Napo leonplein" werd genoemd? DAT vroeger de scheepschirurgijns wonden met hete pek of gloeiende brandijzers dichtschroeiden? DAT een matroos, die de vijandelijke admiraalsvlag naar beneden haalde, op een premie van 5000 mocht rekenen? DAT omstreeks 1760 de Sultan van Marokko dreigde ons land met vijf oorlogsschepen te tuchtigen? DAT onze eerste onderzeeboot „Luc- tor et Emergo" heette? Zij werd in 1905 afgebouwd. DAT schepelingen van de „Regen tes" in 1918 de dienst weigerden, om dat de commandant rode rijst in plaats van witte had ingeslagen? Een vijftig tal werd toen uit de marine-dienst verwijderd. nen Maar het Nederlandse aandeel in het millioen ter-dood-gebrachten tien vrouwen tegen één man is lang niet zo groot geweest als het Duitse en het Franse ja, na 1600 ging onze Overheid het voeren van heksenpro cessen krachtig tegén. In Duitsland stevenden de heksen gedurende de eerste Meinacht feest der H. Walburg naar de Blocksberg, bij de Broeken (Harz) om daar haar Walpurgisfeest te vieren „Walpur- gisnacht". Nederland was geen Blocksberg rijk, maar op de „bleek(e) bij Amersfoort" kon het ook geducht spoken. De hek- sensabbath gaf aanleiding tot schan delijke onbetamelijkheden, want de duivel had de heksen met' verderfelij ke toverkracht begiftigd. Een Protes tantse dokter, Jan Wier, verhief zijn waarschuwende stem tegen de heksen processen; van Katholieke zijde Cor nells Loos, een Godgeleerde. Maar de geweldigste bestrijder der lichtvaardi ge bijgelovigheden was dominee Bal- thasar Bekker, te Amsterdam. In 1691 verscheen diens boek „De betooverde Weerelt". Het werk bracht 't heksen- geloof 'n dodelijke klap toe en was 'n bewijs van schrijvers zedelijke moed, die eerbied afdwong. De Protestantse kerkelijke overheid ontzette Bekker een jaar later uit het predikambt, maar in Amsterdam hield men hem, ook geldelijk, de hand bo ven het hoofd. Bekker werd door de Synode niet veroordeeld, omdat hij de heksenvervolging bestreed, maar om dat hij de werking van de Satan loo chende en het bestaan, althans de werking der Engelen, ontkende Daar ging het om. We weten toch, dat de Satan rondgaat als een briesende leeuw, zoekend wie hij zal verslinden! En we bidden toch „En Gij, Vorst der Hemelse heirscharan (dat is dus de H. Dienst der Engelen), drijf Sa tan en de andere boze geesten, die tot verderf der zielen over de wereld rondgaan, door de Goddelijke kracht in de hel terug". De Satanische machten zouden dus best de feitelijke achtergrond achter 't heksengeloof kunnen vormen. En daar van wou Bekker niets weten. Wij stipten het reeds aan toen „de betooverde Weerelt" verscheen, was hier te lande al in geen eeuw 'n heks meer veroordeeld; een der laatste hek sen de mannelijke heksen heetten ooitweerwolven werd verdedigd door niemand minder dan.... de dich ter, Vader Cats. Het staat vast, dat de „heksenwaag" te Oudewater (Utr.), waarop volgens het veronderstelde privilege van Karei V, verdachte „hek sen" werden gewogen, het leven van menige „heks" heeft gered. Deze waag, van een soort zoals vroe ger algemeen werd gebruikt, diende eigenlijk hoofdzakelijk om kaas te we gen; er was niets bijzonders aan 1 Het valt dan ook moeilijk om na te speu ren, waarom juist een huis-, tuin- of keukenwaag het tot heksenwaag wist te brengen? Maar zoveel Is zeker wie uit Oudewater een getuigschrift mee bracht, dat zijn of haar gewicht, niets abnormaals betekende, hield zich thuis een heleboel narigheid van het lijf, en zijn centjes in zijn zak, want de goe deren van een veroordeelde werden meestal verbeurd verklaard. De „verdachten" moesten zich vóór de weegproef aan een onderzoek on derwerpen, of ze niet heimelijk ge wichten bij zich droegen om zwaarder te lijken. Daarna werden ze nagenoeg geheel ontkleed en op de waag gezet. Een „waachmeestes" stelde daarna in ronde getallen het juiste gewicht vast. Het kwam er nu maar op aan, dat dit gewicht zowat overeenstemde met het geschatte gewicht. Klopte de schatting met de uitkomst, dan was de zaak voor mekaar, en kwam de verdachte met de schrik vrij. Elders, vooral ook in het buitenland, woog men niet eerlijk 1 Daar stapten lieden van de weegschaal af, die nau welijks zo zwaar bleken als een vogel veer. Er kwam geen beweging in het toestel Nu, wie dit overkwam, kon zijn testament wel opmaken Het is duidelijk, dat de „waachmeester" niet J!3et het weegtoestel omging m st°nd b'i dem al bij voorbaat woijt y alleen iemand die niets eegt, vermag op een heibezem naar de Amersfoortse bleek te rijden i Met dit lichtgewicht-bedrijf, hield ook „de waterproef" verband. De ver dachte werd, geboeid, te water gela ten. Wanneer hij dreef, dan woog hij blijkbaar, te licht en was hij behekst! Zonk hij, dan werd hij voor onschul dig gehouden. Velen maakten met de pijnbank ken nis cn zeiden dan maar wat, om van de helse folteringen af te komen. Wie voor enkele guldens een eerlijk getuig schrift uit „Oüwater" mocht verkrij gen, was werkelijk van veel kwelling bevrijd. Besluiten we met het oordeel van Z. Em. de Kardinaal„Het is wel ze ker, dat sommigen toverpractijken be proefd, en misdrijven begaan hebben, maar de meeste slachtoffers zullen ook in dit opzicht onschuldig zijn ge weest". Op de elf kruisjes komt de naam van diertjes met een vlieghuid, die zonder ophouden met de vlerken flad deren. Omschrijving: 1. Het derde deel, de kop van een zeer slim diertje, een kleine rover. 2. Vogel uit het hoge Noorden, die iets van een pinguin wegheeft. 3. Made van een langpootmug, zeer schadelijk voor de wortels der plan ten. 4. Verzamelingen van harde sprieten of hoorns, op de kop van herten e.d. 5. Beweegt een mol zich dicht langs de oppervlakte, dan ontstaat een klein gangetje. 6. Muizen die aan rietstengels of, graanhalmen sierlijke nestjes bouwen. 7. Zo noemt men 'n dier, welks huid doorgaans een ongewone dikte heeft. 8. Jong van een gevreesde, kraak- benige zeevis. 9. Bloeddorstig rovertje, roodbruin van kleur met witte buik. 10. Klein hertje, dat zich gaarne tus sen kreupelhout beweegt. 11. „Staart" van een aardig witvisje, dat veel in onze sloten enz. voorkomt. Er was eens een prinses, die Rosa heette. Ze woonde in een marmeren paleis met hoge torens en dikke n*i- ren. Maar het beviel haar helemaal niet. Omdat ze Rosa heette, wou ze in een rose paleis wonen; alles moest lichtrood gekleurd zijn. Ze stapte naar haar peettante, de Fee-der-herfstseringen. „Tante", zei ze, „dat doodgewone paleis met al dat marmer en die torens bevalt me niet. Ik wil een rose paleis hebben „Wel, m!" kmd", zei de tante. „Net zoals je wut. Je moet het zelf weten". En zo kreeg Rosa een rose paleis ca deau. Nu, het was een pracht. De mu ren waren van rose strand-schelpjes. Wie Assisi bezoekt om daar te bidden, bij het graf van de H. Franciscus, begeeft zich even eens naar „San Damiano" en naar de kerk van de H. Clara, met St. Franciscus de mede stichteres de/ naar haar ge noemde Clarissen. In de „Santa Chiara" (ki-aa- ra) „H. Clara" bevindt zich in een kristallen schrijn het stoffelijk overschot der grote Heilige, die precies zeven eeuwen geleden stierf. Het ge laat is zwart geworden; bij het terugvinden der reliquie, in 1850, had het die kleur nog niet. Een zuster reikt de pelgrims wat stof over, sacra polvere", dat in het graf werd verzameld. Van hier naar „San Damiano", onder in het dal, vergt 'n flinke' wandeling. „San 'Damiano" is het eigenlijke klooster der Hei lige, waar zij, een monstrans in de hand, de woede der Sarace- nen beteugelde. De Franciscaanse Paters to nen de refter (eetzaal), waar Paus Gregorius de Gast der Zus ters was. Op elk brood, dat Santa Chiara toen zegende, te kende zich een wonderdadig kruis af. De Paters, die veel talen mach tig zijn, wijzen de pelgrims naar de klok, die de vrome klooster vrouwen opriep tot gebed en naar het kleine koor, waar de eerste Clarissen haar getijden baden. Tenslotte knielt de be zoeker neer in de hoek, waar de H. Clara in 1253 stierf. Toen ging de deur van haar cel open en een stoet van Hemelse figu ren schreed binnen; zij kwamen de ziel der Heilige afhalen. De duistere cel glansde in licht waarbij de luister zelfs der zon boven Assisi vaal en glansloos leek. Een stralende sluier omvatte het lichaam der stervende, over wie de H. Maagd Zelve zich heenboog. In de armen van Ma ria, en onder de veilige hoede van Haar mantel, is de ziel van Madonna Chiara naar de Hemel gegaan. H. Clara, verkrijg voor ons, dat wij eenmaal in uw eeuwige vreugde mogen delen. Het behang en de kleden van rose bloemblaadjes. De trappen van rose meidoorn. Alles was rose Het duurde niet lang, of de kok liep weg uit de keuken. Hij kon niet bak ken in een pan van glinsterend paar lemoer. Het meisje voor de thee, kon niet met de dunne theekopjes van rose glas overweg. Die ging met de kok mee. De kamerheer vertrok, om- ^iet hard met de deuren kon slaan. En zo duurde het niet lang, of Rosa was alleen in haar rose paleis. Niet erg leuk, hè? Ze stapte weer naar haar peettante. „Tante, kunt u geen prins sturen, die HJij een beetje gezelschap komt hou den?", ..Ik zal mijn best doen, kind, maar of er veel prinsen in je paleis willen wonen ik weet het niet hoor, ik weet het niet Er kwam een prins. Hij vond de prinses erg aardig. Maar van het pa leis hield hij niet. Er ging geen dag voorbij, of hij brak iets. Eens wilde hij langs de leuning van de trap omlaag glijden De leuning was van rose krijt en brak De prins zat vol blauwe plekken, toen hij opstond. „Ik wil hier niet langer blijven", mopperde hij. „Kom, lieve Rosa, dan gaan we naar mijn landhuisje, midden in de bossen". Maar Rosa wou niet. Zo bleef ze al leen achter. „Hi.i komt morgen wel weer terug", dacht ze. Maar dat was fout gedacht. De prins kwam niet terug. Iedere dag keek Rosa naar hem uit. En iedere avond schreide zij zichzelf in slaap. Maar de prins bleef weg. Gelukkig wist Rosa haar peettante waar hij woonde. De prinses ging er heen. Zij liep en zij liep en zij liep, tot ze eindelijk in het bos het landhuisje vond. De prins stond net de eekhoorntjes te voeren. ..Mag ik bij u blijven wonen?" vroeg Rosa. „En het rose paleis dan?" lachte de prins. „Daar geef ik niet meer om" I En zo trouwden die twee. En leefden nog lange jaren in het leuke land huisje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6