Dualiteit van het kerkelijk en burgerlijk huwelijk JOUHAUX heeft PLAN VOOR LANIEL D Vijf jaar WKA in Zuid-Holland Benoemingen Bisdom Haarlem Toon Hermans hield „Ballot" ten doop RUSLAND MAG DEELNEMEN Eerste devotie-kapel O. L. Vrouw van Banneux in Maastricht LOURDES-PELGRIMS HADDEN AVONTUURLIJKE THUISREIS Minister ziet geen reden aan dit vraag stuk opnieuw aandacht te besteden MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Het nieuwe Burgerlijk Wetboek Geen VERPLICHT geneeskundig onderzoek voor liet huwelijk De minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer een uitvoerig antwoord doen toekomen op vragen omtrent enige reeksen van vraag punten met betrekking tot het nieuwe burgerlijk wetboek. TV ij geven hieronder enkele punten weer waarop de minister zijn standpunt heeft getvijzigd en daaromtrent een voorlopig antwoord aan de Kamer geeft. BIJZONDERE BESCHERMING SIER. EN GEBRUIKS- MODELLEN Inschrijving van hel meik Verenigingen Lijfrente Via de achterdeur van Gare du Nord Materieel echtscheidingsrecht De staking in Frankrijk „Van liet stakingsfront weinig nieuws" Volgens het hoekje Per trein door stakend Frankrijk Drie etmalen te laat! „Nooit heb ilc zo iets angstigs mee gemaaktvertelde een jonge vrouw Geruststelling voor Nederlanders Verbinding Luxemburg Bazel Stijging tot 30 cent? Melk duurder in Groningen Het Belgisch Episcopaat en de televisie Holenvorser gered Het Vrije Toneel in het nieuwe seizoen EEN VIERING OP HOOG NIVEAU MET EEN ANTI CLIMAX Limburgs eerbetoon aan mgr Poels In eerste kwartaal 1953 Meer vreemdelingen naar ons land Prins opende Zwitsers barakkenkamp MGR F. BLESSING GEOPEREERD Een nieuw geluid in de cabaretwereld Aan politieke conferentie over Korea NEDERLANDS GEZIN HET GEZELLIGSTE OP DE WERELD Nieuwe vinding draagt daartoe bij. WEERSTA IN UEN BEGINNE! JONGEN STIERF IN TENTENKAMP Aan dysenterie? Er bestaat behoefte om aan de wet toe te voegen een bijzondere bescher ming van siermodellen en gebruiks- modellen, waarbij wat de siermodellen betreft ware aan te sluiten bij de over eenkomst van 's-Gravenhage van 6 No vember 1952, betreffende het internatio naal depót van tekeningen of modellen van nijverheid, herzien te Londen op 2 Juni '1934 De inschrijving van het merk behoort nlc htsspvolc t© hsbbcn, du.t de in sihr^ngggeldtgals een gebruik van het merk en dat de inschrijving belet, dat zii die daarna voor waren van dezelfde soort dit zelfde merk zouden willen ge bruiken. zich op onbekendheid met het recht van de eerste gebruiker kunnen beroepen. Wanneer na de inschrijving twee jaar zonder betwisting van het recht op het merk zijn verlopen, geeft de inschrijving aan de daarbij als recht hebbende vermeide persoon een uitslui tend recht op het merk. Het is gewenst, de wettelijke voor schriften. die thans in de wet op de coöperatieve verenigingen in het belang van schuldeisers en leden zijn te vinden, toepasselijk te verklaren op verenigingen, welke in wezen coöperaties zijn, alsmede op die, welke wegens het uitoefenen van een bedrijf aan dezelfde regels als coöpe raties moeten worden onderworpen. Het is voorts gewenst aan een ver eniging zonder rechtspersoonlijkheid een vermogen, afgescheiden van dat der leden toe te kennen. Dit vermogen zal echter geen andere goederen dan licha melijke roerende zaken en vorderingen op de leden kunnen bevatten. Voor schul den der vereniging moeten de bestuur ders, behalve persoonlijk, ook in hun kwaiiteit kunnen worden gedagvaard. Vorderingen tegen derden kunnen door de bestuurders niet in kwaliteit woj den verkregen. Het vermogen van de ver eniging moet niet door erfstellingen o- legalen kunnen worden vermeerderd. Bij een levensverzekering of lijfrente ten behoeve van een derde-begunstigde moeten de schuldeisers van de verzeke ringnemer noch rechten kunnen doen gelden op de verzekerde som, noch op de aanwijzing van de begunstigde. Een voorbehoud moet worden gemaakt voor het geval de verzekering of lijfrente is genomen om schuldeisers te benade.en. De curator in het faillissement van de verzekeringnemer dient echter, wanneer de begunstigde met onherroepelijk is aangewezen wijziging te kunnen bren gen in de persoon van de begunstigde of het aan de verzekeringnemer toekomen de recht de verzekering af te kopen te kunnen uitoefenen. Zijn echter door de gefailleerde zijn echtgenoot of zijn kin- deren als begunstigde aangewezen, dan dient de curator die bevoegdheden slechts te kunnen uitoefenen, nadat hij aan de aangewezen begunstigde heeft aangeboden de rechten tegen betaling van de afkoopwaarde der verzekering over te dragen. Het is niet gewenst aan de echtgenoot een ander erfdeel bij versterf toe te hen nen dan een kindsdeel. Naast dit erfdeel Ondanks de Franse staking is gisteren een heer per trein uit Parijs in ons land aangekomen. Het was hem gelukt, aldus verneemt het A.N.P. via een achteringang op het Gare du Nord te komen, waar een arbeiderstreintje met oude wagens onder stoom stond. Hij werd door het treinpersoneel zeer voorkomend behandeld en heeft, na eenmaal te zijn overgestapt, de Belgische grens bereikt, waar de expressetrein naar Nederland gereed stond. De reis had slechts één uur langer ge duurd dan normaal dient nog aan de echtgenoot de bevoegd heid te worden toegekend om, zonder tot enige vergoeding gehouden te zijn, uit de inboedel goederen tot een waarde van ten hoogste 15.000 tot zich te nemen. Het is gewenst de vereffening van de nalatenschappen meer dan thans onder controle van de rechter door deze be noemde vereffenaars te doen geschieden. De benoeming van vereffenaars wordt slechts dan toegelaten, wanneer de erf genaam dit verzoekt of een schuleiser daarvoor bijzondere, in de wet te noe men, gronden kan aanvoeren. De regering heeft nog aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen, hou dende een antwoord op vragen omtrent de vierde reeks vraagpunten. Voor de minister openen de beschou wingen van de commissie met betrek king tot het materiële echtscheidings recht geen nieuw gezichtspunt. Gevraagd is of de regering aandacht wil besteden aan de opheffing van de dualiteit, van het kerkelijk en burgerlijk huwelijk. Hierop antwoordt de minister, dat dit punt (destijds aangeduid als: het wegnemen van de beletselen tegen het sluiten van een kerkelijk huwelijk voor het burgerlijk huwelijk) enige jaren ge leden bij de behandeling van de begro ting van hel hoofdstuk Justitie aan de orde gesteld is. Hieromtrent moest later worden medegedeeld, dat pogingen, die waren gedaan om te geraken tot instel ling van een commissie ter onderzoek van het vraagstuk, niet een zodanige be langstelling hadden ontmoet, dat een po sitief resultaat van de instelling van zulk een commissie kon worden verwacht. Daarom was voorshands afgezien van de instelling daarvan. De minister koestert thans geen betere verwachtingen. Hij slnit zich aan bij het standpunt van de meerderheid der commissie, die, onder verwijzing naar haar hierboven aange haald standpunt, heeft verklaard er geen behoefte aan te hebben op <lit vraagstuk in te gaan, De wet stelle een geneeskundig onder zoek voor het huwelijk niet verplicht. De wet make in het huwelijksgoede renrecht en het erfrecht geen onder scheid tussen eerste en tweede of ver dere echtgenoot. Dc Franse vakbondsleider Leon Jouhaux1 rijs om over dit plan te spreken, achtte men heeft Zondag premier Laniel een plan voorgelegd om dc situatie, die door de stakingen is ontstaan, meester te worden. Het plan is door Laniel en enkele van zijn ministers in studie genomen. Jouhaux heeft medegedeeld, dat hij een methode heeft voorgesteld om een gemeenschap pelijke basis te vinden voor besprekingen met de stakingsleiders. Verder had hij een analyse gegeven van de oorzaken van de stakingen. Hoewel de stap van Jouhaux geheel van hemzelf is uitgegaan, zijn waarnemers van mening, dat de regering de economische raad, die voor een dergelijk overleg in het leven is geroepen, zou kunnen raadplegen. De 151 leden van deze raad, waarvan Jou haux voorzitter is, omvat vertegenwoordi gers van economische en sociale groepen. De Franse minister van arbeid, Paul Ba con, heeft Zondag vertegenwoordigers van de „Force Ouvrière" en van christelijke vakverenigingen voor de chemische in dustrie ontvangen. Zaterdag tevoren had Laniel besprekin gen gevoerd met gedelegeerden van de so cialistische vakbeweging om over het be ëindigen van de staking overleg te plegen. Een woordvoerder van de regering ver klaarde gisteren, dat dc toestand aan het stakingsfront nauwelijks is veranderd, hoewel een geringe verbetering valt te constateren bij het Parijse vervoer, de PTT en dc spoorwegen. Bij de mijnen is de toestand ongewijzigd. Het straatbeeld van Parijs is wat opgefleurd daar de straatvegers Zaterdag voor het eerst weer de hand aan de bezem sloegen, Ook de Franse douanebeambten hebben Zaterdag het werk hervat, doch op een nieuwe manier. Zij werken thans precies volgens de instructies. Terwijl gewoonlijk een op de vijf koffers wordt geopend, moest thans de inhoud van e'ke koffer worden getoond. Bovendien stelden zij de weldra wild van verontwaardiging ge worden reizigers alle vragen, die zij offi cieel moeten stellen. Hun ijver werkte bij Straatsburg aanste kelijk op de Duitse douanebeambten aan de overzijde van de Rijn. Deze waren na melijk door het nauwgezette optreden hun ner Franse collega's uit hun gewone doen geraakt en ook zij besloten nauwkeuriger te gaan inspecteren dan gewoonlijk. De stemming der reizigers, die beide grens stations moesten passeren, kan men ge makkelijk raden. Het aantal Nederlandse toeristen, dat als gevolg van de stakingen in Frankrijk in moeilijkheden is geraakt, is, voor zover thans bekend, gering. De Nederlandse Reisvereniging had het plan opgevat een colonne autobussen naar Parijs te zenden en deze terbeschikking van de Nederlandse ambassade te stellen Toen het ministerie van buitenlandse za ken contact zocht met de ambassade te Pa- RFE etmalen later dan zij hadden voor zien zijn in de nacht van Zaterdag: op Zondag: om zeven minuten voor twee ruim 400 Neder landse pelgrims uit Lour- des in het vaderland teruggekeerd. De stakin gen in Frankrijk hadden hun vertrek uit de bede vaartplaats vertraagd en z ij n er bovendien dc oorzaak van geworden dat zij een avontuurlijke thuisreis hebben gehad. De 400 pelgrims, die doodmoe, vuil en hon gerig na een onafgebro ken treinreis van 48 uren bij verrassing in Roosendaal arriveerden - in allerijl moesten zelfs de nodige ambtenaren en marechaussee uit bed worden gehaald behoor den tot de bedevaart van de Paters Monfortanen uit Berg en Dal. Op 3 Augustus waren zij uit Roosendaal ver trokken. I e thuisreis die in de loop van Dinsdag zou worden aangevan- fen, kon niet doorgaan, lerst Donderdagavond om half elf kon men m Lourdes plaats nemen in een Franse trein, die trachten zou België te bereiken. De pelgrims hebben het vooral aan de tussenkomst van de Bel gische consul in Lourdes te danken gehad dat juist zfj konden profiteren van een van de weinige werk willige machinisten. Om half twee in de nacht van Donderdag op Vrijdag was het zover, dat de reis kon beginnen. Nooit heb ik zo iets angstigs meege- maakt en ik hoop het ook niet meer te be leven", vertelt een jonge vrouw uit Haarlem. „We reden door onveilige sig nalen en langs open spoorbomen. De machinist moest maar zien dat hij geen brokken maakte en bij de grotere knooppun ten was het altijd een spannend moment of de wissels wel goed lagen. Enfin, we zijn er geko men, al werden er stenen gegooid naar het trein personeel en al hebben we hier en daar ver schrikkelijk lang moeten wachten". In Schaerbeke is het ge zelschap de Belgische grens gepasseerd. Het op onthoud daar heeft zo lang geduurd dat men alle verbindingen heeft ge mist. Maar in Roosendaal vond men een geopende tweede klasse wachtka mer met veel warme kof fie en een groot aantal uitsmijters Met de vroegste treinen konden de reizigers Zon dag terugkeren naar hun haardsteden, verspreid over het gehele land. Wanneer de tweede groep van ruim 400 pelgrims z3l terugkeren, die eveneens op 3 Augustus ons land verliet, kon niemand ver tellen. Bij deze grote groep van pelgrims be vonden zich geen zieken. dit in Parijs nog niet nodig. Men wees er daarbij op, dat nog maar weinig Nederlan ders om hulp hadden gevraagd. Hoeveel Nederlanders echter buiten de grote centra is Frankrijk zijn gestrand, is nog niet be kend. De moeilijkheid is, dat deze landge noten niets van zich kunnen laten horen, zodat het onbegonnen werk zou zijn hen met autobussen op te halen. Bovendien vreest men, dat de Nederlandse autobus sen, indien zij in Parijs arriveren, door Fransen bestormd zouden worden. De consulaire afdelinc van de Neder landse ambassade te Parijs heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag laten weten, dat de positie van de Nederlandse touristen in Parijs en om geving ook thans geen zorgen baart. Het is op het ogenblik vrjj gemakkelijk voor vervoer naar Nederland te zorgen, indien daarom wordt gevraagd. De Nederlandse I consulaten in de andere delen van Frank- rjjk hebben eveneens bekend gemaakt, dat zich onder de Nederlanders in hun ambts gebieden geen speciale moeilijkheden voordoen. Naar van de zijde der Ned. Spoorwegen wordt meegedeeld, wordt de verbinding van Luxemburg naar Bazel, door Oost- Frankrijk dus, wederom onderhouden. Men moet met grote vertraging rekening houden en reizen op eigen risico. De prjjzen van melk en melkproducten in Groningen zijn met ingang van heden met 1 cent verhoogd. Deze prijsverhoging wordt veroorzaakt door dc verminderde overheidssubsidie- Wij vernamen dat het te verwachten is, dat over enkele weken opnieuw een prijs stijging van 1 cent zal plaats vinden. In dien de huidige politiek voortgang zal vinden, dan zal op de duur de melkprijs in Groningen tot 30 cent per liter stijgen. Wij publiceren hierbij de jongste foto van Z.Em. Johannes kardinaal de Jong, die Zaterdag zijn J/5-jarig priesterjubileum vierde, in de tuin van het Moederhuis der zusters van O.L. Vrouw te Amersfoort. (Van onze Brusselse correspondent). Waar in België de televisie nu ook op het punt staat in werking te treden, heeft de doorluchtige primaat van Bel gië. sprekende uit naam van het gehele Episcopaat, in verband daarmede de vol gende verklaring openbaar gemaakt: ..Het in werking treden van de televisie dient de aandacht en de bezorgdheid gaande te maken van al wie belang stelt in de culturele en zedelijke vooruitgang van ons volk. „Wonderbare vrucht van de moderne wetenschap en techniek, kan de televisie een uiterst kostbaar werktuig zijn tot verspreiding van de waarheid en bevor dering van het goede, terwijl zij. indien zij niet in goede handen wordt gehouden, een oorzaak kan zijn van verderf en er gernis. „Wij drukken de wens uit dat zij zo danig ingericht worde, dat, inplaats van de huiselijke haard te ontheiligen, zij al daar gestadig licht, vreugde en schoon^ beid brenge. Zijne Heiligheid Paus Pius XII zegde in zijn Paasboödschap van 1949: „Wij verwachten van de televisie resultaten van de hoogste waarde door de immer luisterrijke openbaring van de waarheid aan al wie eerlijk denkt en voelt". „Wij hopen, dat de-christelijke cultuur in de televisieprogramma's een plaats zal innemen, die in verhouding is tot de ge wichtige rol die de katholieke godsdienst in ons nationaal leven inneemt en met het getal van de toeschouwers, die deze godsdienst aankleven. „Het is wel verstaan, dat de gods dienstige radiouitzendingen, onderwor pen worden aan de goedkeuring en het toezicht van de geestelijke overheid, die op dit terrein alleen bevoegd is. ..Evenals voor de radio-uitzendingen, zullen wij een comité aanstellen, dat door ons zal gevolmachtigd zijn om de gods dienstige televisie-uitzendingen te inspi reren en te controleren. Ook hopen wij, dat de medewerking van dit comité met het Beheer van de televisie de stempel zal dragen van wederzijds begrip, hoffe lijkheid en eerlijkheid". Het Vrije Toneel zal in het komend sei zoen als volgt zijn samengesteld: directeur Anton Ruys, artistieke leiding: Bob de Lange, de dames: Ann Hasekamp, Sara Heyblom, Nell Koppen, Henny Orri en Marinanne van Waveren en de heren: Wim van den Brink, Ton van Duinhoven, Ben Hulsman, Eric van Ingen, Bob de Lange, Anton Ruys en Willy Ruys. Gedurepde de maand September zal nog een tournee worden gemaakt met „Enge len zonder vleugels" en „Daar moet je 'n vrouw voor zijn". Op 1 October zal het nieuwe seizoen worden geopend, in het Centraal Theater te Amsterdam, mét „Hobson's choice", een Engels blijspel van Harold Brighouse, dat binnenkort in Engeland zal worden ver filmd. Voor dit stuk zijn nog extra ge- engageerd John Soer en Peter Holland. Op het repertoire staat voorts „Escapade" een Engels blijspel van Roger Macdougall, „Le medecin malgré lui" van Molière en „Le coco tier", een Frans blijspel van Jean Guitton. In de zalen van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout vierden een goede honderd toneelliefhebbers op Zater dag en Zondag j.l. het eerste lustrum van het Werkverband Katholiek Amateur toneel in Zuid-Holland. Over de interne aangelegenheden der organisatie kan men kort zijn. Zowel op de werkvergadering der kringbesturen als op de grote jaarvergadering en bjj het toneelforum bleek dat de grootste belang stelling momenteel wel uitgaat naar de in het afgelopen seizoen gehouden toneel wedstrijden. Met belangstelling nam men kennis van de uitslagen („Magna Pete" uit Rotterdam bleek provinciaal winnaar, vanzelfsprekend tevens winnaar in zijn eigen kringconcours); en in een sfeer van eensgezinde activiteit besprak men alle mogelijkheden tot verbetering. De belangstelling voor het toneel en al wat daarmee verband houdt bleek breed. Lou Hoefnagels hield een inleiding over het toneelmasker en zijn mogelijkheiden, belichtte in het kort de historie van het maskerspel en zijn bruikbaarheid vooi de opleiding van jonge krachten; hij toonde daarbij enige maskers die vooral s nachts op de slaapzaal der heren een bron y-..i vermaak waren (zo gaat dat op congres sen Een groep Leidse meisjes onder leiding van de 72-jarige Corry de Wekker gaf een balletdemonstratie, waarbij men mocht be twijfelen of de meeste dansen wel meer dan een reeks schools aangeleerde bewe gingen waren. Een demonstratie maakte eehter reeda deel uit van de voorstelling in het ge- improviseerde openluchttheater „Over- bos", die als geheel in lijnrechte tegen stelling tot het hoog niveau van het ge hele congres stond. Er werd daar een spel „De heks van de Galgeberg" opgevoerd onder regie van Theo Schicks. Niet alleen bleek het stuk, van David le Feber, ge kunsteld en te dik overgoten met een onwerkelijke romantiek, maar bovendien was de regie evident een stijl toegedaan die met eerlijkheid en dramatiek niets van doen had. Een en ander was faliekant in tegen spraak met de uitmuntende inleiding die van het auditorium bewezen duidelijk dat het aan zijn zijde stond. Dit slot van de viering was een teleur stelling voor de congressisten, voor de organisatoren, die tevoren niet van de inhoud van het stuk kennis hadden (kun nen) nemen, voor de spelers van wie er verscheidenen zeker tot betere prestaties in staat waren, en voor het Voorhoutse Ge meentebestuur dat zich voor deze opvoe ring grote opofferingen had getroost. De enige mogelijkheid voor het naar beter plan strevende WKA was hier een dui delijk afwijzende houding, die men dan ook onmiddellijk aangenomen heeft. In Venray, waar mgr dr H. A. Poels in 1868 het levenslicht aanschouwde en op 11 September 1948 binnenkort dus vijf jaar geleden begraven werd, zal op 13 September a.s. tijdens een bondsdag van de Limburgse Credo-Pugnoclubi, welke daar dan weidt gehouden, het door de Venrayse beeldhouwer P. van Dongen vervaardigde standbeeld van „De doctor worden onthuld. Pater Jacobs M.S.C. zal tijdens de bondsdag spreken over het on derwerp „Dr Poels en Credo Pugno". Voor het dr Poels-monument van Wim van Hoorn, dat op het Emmaplein te Heer len voor de St Pancratiuskerk zal korrten te prijken, kwamen reeds vele giften bin nen, waaronder dezer dagen enkele zeer grote an de Ned. Kath. Mijnwerkersbood 5.000), de Coöperatie „Ons Dagelijks Brood" te Heerlen 2.000), de Limb. Land- en Tuinbouwbond (eveneens 2.000) en de Kath. Vereniging van Mijnbeambten 1.000). Ook Vlaanderen draagt aan dit monument bij en wel o.m. met 20.000 francs van de Vlaamse Kath. Arbeiders beweging. Naar wij van de A.N.V.V. vernemen, was gedurende de drie eerste maanden van dit - t i. j j jaar het aantal overnachtingen van buiten- Ton Lutz diezelfde morgen gehouden had bczoekers circa 14 pel hoger dan over aspecten van het toneelspel. Niet ten onrechte meende Lutz na afloop van de j 4 e p inde van voorstelling dan ook zijn publiek voor de J952; Van Januari tot en met Maart j.l. keuze te moeten stellen: óf mijn inleiding ■a^1caLj®,ViL* «Mev?ns .vAn óf die opvoering! De spontane reacties Zaterdag heeft Prins Bernhard in Hans- weert, op Zuid-Bevland een Zwitsers barakkenkamp geopend, in aanwezigheid van de Zwitserse gezant en vele andere autoriteiten. Het complex biedt plaats aan 480 perso nen en werd gebouwd door 30 Zwitserse vrijwilligers. Van het complex, dat naar de Prins genoemd zal worden, maken dee; uit twee cantines, twee keukens en 10 logiesbarakken. Thans zijn er DUW-ar- beiders in ondergebracht. het C.B.S. 190 116 tegen 167.157 in dezelfde maanden van vorig jaar. Van het totaal aantal overnachtingen namen de Duitsers het grootste gedeelte voor hun rekening, namelijk 16 pet. daarna kwamen de Amerikanen met 12 pet en de leden van de geallieerde bezettingstroepen met 9 pet. Aangezien in deze periode de watersnood kwam. acht de A.N.V.V. de stijging in het vreemdelingenbezoek in het eerste kwar taal van dit jaar verheugend. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem G. P. te Mey; te Bovenkarspel, H. van 't heeft benoemd tot leraar aan het Semina- Hart; te 't Zand, L. M. Thomas (Neoml. rie „Hageveld" te Heemstede, C. J. Kuik, j te Castricum, J. J. Tuyp. Tot Comectoi die kapelaan was te Diemen; en J. W. van van het ziekenhuis Joan, de Deo te Den der Burg die kapelaan was te Den Hoorn Haag, C. J. Vink; tot Godsdienstleiaai bij Delft. Tot kapelaan te Diemen, J. P. J. van de St. Jozef-stichting te Bergen, J. - - Blom; tot kapelaan te Zandvoort, J. 1. Steenman; te de Kwakel, J. J. Laan (Neom); te Amsterdam (H. Vinc.)*G. A. v. Ettinger; te Rotterdam (Overschie), M. A. Hekker; te Duivendrecht, H. M. v. Wel (Neom). Tot Moderator en Godsdienst leraar van de R.K. Amb. school te D-m Haag, A. C. Raadschelders; tot kapelaan -e Den Haag (H. Jeroen), G. P. M. Geukers; te Ursem, N. J. M. van Kan (Neom); te Dordrecht (O. L. Vr.), Th. P. G. Kloostei- man; te Buitenveldert, M. J. J. van Bun- ren (Neom); te Vlaardingen (H. Willibr.), J. C. Loerakker; te Bennebroek, A. W Voorbij (Neom). De apostolisch vicaris van Bondo (Bel gisch Congo), de Amsterdamse bisschop mgr F. Blessing, heeft in de kliniek van hel H. Hart te Neerpelt een operatie on dergaan. De gezondheidstoestand van mgr Blessing is goed vooruitgaande. De 66-ja- rige bisschop is een der drie nog in leven zijnde pioniers, die in October 1920 de Kruisherenmissie in Belgisch Congo heb ben geslicht. Op 2 December 1937 werd hij benoemd iot apostolisch vicaris van Bondo en op 19 Maart 1938 tot bisschop gewijd. Kraakman (Neom); te Den Hoorn, J. C. Nieuwenhuis (Neom). Tot Moderator en Godsdienstleraar van de R.K. Techn. School „Don-Bosco" te Leiden, G. A. Beek Tot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hemel vaart), G. A. van Leeuwen; te Heer-Hugo- waard (H. Hart), M. A. L. Kroeders (Neom); te Delft (H. Hippolytus), J. H. M. van Ingen; te Haarlem (H. H. Elis. en Barb.), R. A. Renckens; te Monster, P. T. M. Langedijk; te Haarlemmerliede, J. A. A. Schoenmakers (Neom); te Alphen a.d. Rijn, J. van der Stap; te Limmen, J. Breedveld; te 's-Gravenhage (H. Agnes), E, van Diepen; te Badhoevedorp, W. F. M. van der Kooij; te Den Burg (Texel), H. A. Stam (Neom); te 's-Gravenhage (O. L. Vr. v. Goeden Raad), P. J. N. M. Riep; te Heèmstede (H. Bavo), C. Visser; te Dor drecht (H. Antonius), J. Rood; te Ketliel, B. W. Alkemade (Neom); te Bloemendaal, Chr. de Waard; te 't Veld, G. M. den Hol lander (Neom); te Rotterdam (H. Petrus), C. Nieuwenhuizen; te Zoeterwoude (H. De grotonderzockcr J0sc Garcia, die in, een honderd meter diepe kloof naast Pier- j -Joan- Onth.)» G. w J- Feliks (Neom); te re Saint-Martin ccn val van vijftien me- Den Haa§ <H- Will.), C. J. Schut; te Zoe ter had gemaakt tijdens het omhoogtermeer, J. C. M. Hamers; te IJmuidm klimmen, is door de rcddingscolonne na I <H- Gregorius), J. A. Kerstholt; te Voor hout, G. M. J. A. Schlatmann; te Hoog- karspel, J. W. Schrama (Neom); te Am sterdam (O. L. Vr. Roz.), Th. P. v. d. Heij den; te Scheveningen (H. Ant. Abt), Th. vier uren van ingespannen pogingen om hooggehaald. Hp bleek aan het hoofd en aan een been gewond te zjjr., maar zjjn toestand gaf geen reden tot ongerustheid. ik even op Uw stoepje staan" I En dan staat Toon Hermans er weer 'ri -I met zijn praatje en zijn liedje, zijn zotte r loon Hermans bescheiden in woordspelingen en 7^n «nailotig'e associa- zijn eerste song. Hij staat dan al een ties. Meesterlijk zoals hij een op zichzelf poosje kolder te vertellen met een heus niet z0 daverende tekst over zijn hardgroen geverfde tuba in zijn han den, zonder dat hij iets met dit in strument doet. Het dient slechts als ornament, als een kleurvlek die het oog boeit, gelijk even later dc reeks zwarte parapluies die de burgerman netjes van liet cinema-lied boven hun zwarte plunje zwaaien. Voor wie het weet te zien zijn zulke kleinigheden niet zonder belang: zij horen wezen lijk bij wat Toon „Ballot" noemt. Wat Ballot is? Het Rotterdamse Luxor- theater kreeg Vrijdagavond de primeur van Toon Hermans' nieuwe program, dat daar onder deze titel enige weken wordt vertoond. Toon wil de platgetreden paden van het cabaret verlaten. Ballot is zijn naam voor d'e show van het nieuwe soort waarmee hij hier voor het- eerst, na een jaai uit de theaters weggebleven te zijn, optreedt. Al dadelijk blijkt, dat kleur en rhythme in deze show een grote rol spelen. Hij zoekt naar harde kleurcontrasten zoals tussen de grauwe bedelaars onder de Seinebrug en de kleurige revuegirls, of tussen de zwarte bioscoopgange.rs en de witte film-diva die hun dagdroom personi fieert. Hard zijn ook de rhythmen; nervosi teit van de twintigste eeuw jaagt door het dansen en zingen; stoplichten flitsen ner- vens aan en uit; een Picassesk achterdoek schommelt als een vreemde droom heen en weer, operette-aristocraten suggereren met onweerstaanbaar gezwets een roddel- feest. Meen echter ndet, dat de ernst in dit program overheerst. Het vordt allemaal met een lichtvoetigheid en een vaart ge daan die zorgt dat het publiek in de eigen tijdse problemen niet nog di-per verstrikt raakt dan het al is. Zij worden slechts even aan de orde gesteld, maai dan zwenkt de stemming abrupt om naar de volslagen kolder. reis naar Amerika tot een t reatie maakt op het niveau van een Danny Kay, on navolgbaar zoals hij de sentimentele song over de herinnering aan een eerste liefde in de zaal neerlegt, of het publiek dood stil doet luisteren naar de oprechte stem van zijn Limburgse hart. Met het grootste gemak transformeert hij zich in een Amerikaans sprekende Franse modekoning of in een Hollands sprekende Duitse buik spreker-illusionist, twee nummers waarbij de zaal davert van de lach. „Ballot" werd, zeker voor de pauze, een eclatant succes. Ditmaal met uitsluitend door Toon's eigen optreden, maar ook in verschillende nummers van het ensemble die overigens alle het stempel van Toon Hermans dragen. Want men weet, dat Hermans niet alleen de regie voert, maar vrijwel alle teksten, de muziek, de décors de choreografie en de costumes uit zijn eigen rijke en grillige fantasie haalde. Natuurlijk zijn er ook ;n dit program inzinkingen; sommige scènes na de pauze toonden verslapping en de zanger van enkele Engelse songs viel ilkomen uit de toon van dit met energie geladen ensemble, waarin Tineke van Leer. Aernoud Anders en Aaf Bouber het uitstekend deden en waarin de debutanten Milly Scott en Fred Rombouts veelbelovende aanwinsten ble ken te zijn. Ook had Toon zich naar onze smaak wel wat kunnen matigen in grapjes die de grens van het decente raken en die voorbehoud voor volwassenen gewenst maken. Maar overigens een voortreffelijk begin, dat een zegetocht van Ballot belooft. Engeland en Amerika zijn het Zondagavond eens geworden over de kwestie der Russische deelneming aan de komende politieke conferentie over Korea. Advertentie Heel veel vrouwen hebben plezier in haar huishouden: daardoor is een Nederlands gezin meestal een gezellig gezin. Maar toch vindt ook de beste huisvrouw die telkens weerkerende vaatwas bar verve lend. Die stapels vuile borden, lepels en vorkenen dan achteraf nog vaak ontoonbare, ruwe „afwashanden". Gelukkig neemt een fantastische vinding van de Castella-fabrieken het grootste deel van alle afwas-ongemak weg. Men overgiet een lepel Castella Vaatwas (25 ct per pak; U doet er een hele week mee!) met wateren parelend, actief, snel reinigend sop schuimt direct de teil uit. Vuil. vette landen, aanslag.... dat alles wordt ogenblikkelijk opgenomen in het wondersop van Castella Vaatwas. Voor U het zelf beseft, staat de afwas flonkerend en blinkend gereed om te worden opge borgen. En voej daarna dan eens Uw handen.... ze zijn soepel en zacht als fluweel. Hand over hand neemt de ver_ breiding van Castella Vaatwas dan ook toe. Evenals in Duitsland schijnt ook hier te lande het nationaal-s-s.ralisme weer de kop te willen gaan opsteken. Getuige het opmarcheren van Pa.u van Tienen, gewezen SS-officier aan net Oostfront, aan het hoofd van de „Nationaal Euro pese Sociale Beweging" een brutale imitatie van de N.S.B. Dezer dagen is de polit-e in het krijt getreden tegen de colportage van Alarm", het orgaan der Beweging, waaraan kort en goed een einde werd gemaakt. Nadien echter schijnt de ..lei der" zich snorkend te hebben uitgelaten dat hij zich door arrestatie van zijn mensen niet zou laten afschrikken en zelfs betwijfelde of een dergelijk ingrij pen zich nog wel zou herhalen. Krijgt, wat dit laatste ueireft, de man die behalve diverse natior.aal-social.s- tische eisen weinig op zijn verlanglijstje heeft staan zijn beweging is nu een maal „dynamisch" en niet „statisch" onverhoopt gelijk, dan zou daaruit ge concludeerd worden dat jpnieuw krach ten aan het werk zijn als die eens de N.S.B. op het paard hielpen. In een overdaad van liberaliteit tegenover de door de Grondwet gewaarborgde vrij heid van vereniging kan de tolerant e ook te ver gaan als zij zich angstvallig zou neerleggen bij deze1 groteske camou flage, die zelfs de minst politiek ge schoolde onzer medeburgers met de klompen kan voelen. Wij durven daarom hopan dat dit be lachelijk schandaal ons volk bespaard zal blijven. En dat zijn regenten de klassieke stelregel indachtig zullen zijn: principiis obsta De eerste devotie-kapel voor O.L. Vrouw .zenden getuige van deze plechtige ont- van Banneux is op O.L. Vrouwe Hemel- vangst van O.L. Vrouw van Banneux in vaartsdag door Roermonds Bisschop mgr de Maria-stad, Maastricht. Na een vergadering van de zestien lan- dan, die troepen in Korea hebben is mee gedeeld, dat Engeland en Amerika een resolutie zullen steunen, in :e dienen door Australië en Nieuw-Zeeland op de alge mene vergadering van de V N., die van- daa bijeenkomt en waarin wordt aanbe volen, dat de Sovjet-Unie aan de conferen tie deelneemt „mits de andere zijde (de communisten) het wenst'. Van de zijde van de Australische en de Nieuwzeelandse delegaties is meegedeeld, dat de resolutie alleen wordt ingediend met de bedoeling de moeilijkheden te over bruggen, die tussen Engeland en Amerika over deze aangelegenheid gerezen zijn. Een Britse zegsman zei, dat Engeland, Amerika en Frankrijk voor de resolutie zouden stemmen en dat zij vermoedelijk een mee.rderheid van twee derden zal halen. De Zuidkoreaanse regering zal zich ver zetten tegen deelneming van de sovjet- Unie, groot-Brittannië en India aan de po litieke conferentie over Korea, aldus de Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pyoen Joeng Tai, in een Zondag uitgegeven verklaring. Zuid-Korea is daarentegen voorstander van een vier-mogendheden-conferentie van de V.S., communistisch China, Zuid- Korea en Noord-Korea, zo wordt verder gezegd. De Sovjet-Unie zou niet in aan merking komen om aan de besprekingen deel te nemen, omdat zij niet aan de strijd in Korea heeft deelgenomen. Wat deelneming van de zestien landen, die voor de V.N. hebben gestreden, be treft, verklaart de minister, dat zijn rege ring deze niet wenst, „omdat hieruit te veel verwikkelingen zouden ontstaan". Lemmens, in tegenwoordigdheid van mgr Kerknofs, Bisschop van Luik en mgr Pau- lissen, missie-bisschop van Kumasa, met pontificale luister ingezegend. Bij dit plechtig gebeuren waren tevens aanwezig mgr Ingendael, deken van Maas tricht, mgr Jenncskens van het vrouwe lijk jeugdwerk in Limburg, mr dr F. Hou- ben, commissaris der Koningin in Lim burg en het stadsbestuur. Deze kapel, gelegen naast de oude St. Mathiaskerk aan de Bosstraat te Maas tricht, werd op die dag tevens in bezit genomen door de Maagd van alle natiën, waarvan het beeld werd vervaardigd door èe Maastrichtse kunstenaar Jef Eymael, terwijl de kunstschilder A. Volders uit Meerssen de polychromie verzorgde. Deze stijlvolle en aantrekkelijke Maria- figuur was Zaterdagmorgen door de Luik se Bisschop in Banneux gewijd en daarna in processie overgebracht naar Maastricht, waar het aan de grens van de St. Mathias- parochie werd opgewacht door een stoet van verenigingen, schoolkinderen en jeugdorganisaties uit de St. Mathiasparo- chie, alsmede de fanfaar St. Joezep en het bekende Maagdenkoor van het Wittevrou- wenveld. Hierbij voegden zich de boven genoemde hoogste geestelijke en wereld lijke autoriteiten van gewest en stad, waarna het Deeld in processie werd over gebracht naar de St. Mathiaskerk. Met devote belangstelling waren dui- Daar in de rijk versierde en verlichte St. Mathiaskerk celebreerde mgr Lemmens een pontificaal lof, waarna het beeld van de. Maagd der Armen wederom in pro cessie werd overgebracht naar Haar de votie-kapel, die even van te voren door mgr Lemmens was ingezegend. In het tentenkamp aan het Zandvoortse strand is de vijfjarige jongen W. van A. uit Amsterdam, die bij zijn bom verbleef, overleden binnen één dag nadat zich ver schijnselen van een besmettelijke ziekte bij hem hadden voorgedaan en nog voordat medische hulp was ingeroepen. Over de doodsoorzaak is nog geen offi ciële verklaring afgelegd, maar officieus denkt men aan dysenterie. Daar kampeerders in bijzondere hygiëni sche omstandigheden leven pleegt in zulke gevallen bij het minste vermoeden voor gevaar van ziekte een onderzoek te wor den ingesteld. Dat is ook in dit geval da delijk gebeurd. Voor de overige kampbe woners bestaat geen reden tot ongerust heid. Op advies van de inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Holland zijn hygiënische voorzorgsmaatregelen ten aanzien van de toiletten genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3