Skif-nederlaag de grote van Tjukalov sensatie Oranje-dames wonnen opnieuw de Zilveren Molen Oostenrijks Olymp. turnsters besloten haar tournee Nationale tennisweek op METS Geertje Wielema koningin der zwem-kampioenschappen Prachtige rugslag-achtervolging bracht haar de derde titel Outsider won grote stayersprijs A.C.C. nu de cricket-favoriet m - n„ op! reura&y&srfi.T'fjss Trio Van Weelde zorgde voor een fraaie 4-wickets-zege op Hermes mm Europese roei-kampioenschappen Geen Nederlandse heren in de finales Heren-finale Van Swol—Wilton Spannende course der amateurs Finales zonder Oranje Oranje-datnes wonnen iveer Finale-uitslagen Geen „lege" finish Weer „trilogie" Enorm rugslag-duel Goed spel van V.O.C. De Van Weelde's tegen Hermes! Tjebhes alleen estafette De uitslagen GEERTJE WIELEMA, in haar element MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 PAGINA KOPENHAGEN, Zondag De zware nederlaag van de Russische skiffeur Tjukalov was zonder twij fel de grote sensatie van de Europese roei-kampioenschappen 1953, een nederlaag tegeneen outsider, zoals men de 23-jarige Joego-Slavische boerenzoon Vlasic wel inag noemen. Tjukalov, de Olympische kampioen 1952 (en tóen was hij de grote onbekende die furore maakte) leed zijn nederlaag compleet en pijnlijk. Toen Vlasic hein eenmaal voorbij was ge gaan, scheen er in de Rus iets te breken en in ieder geval kreeg zijn moreel een zodanige knak, dat hij zich ook nog door de drie andere finalisten liet passeren en als laatste met precies een halve minuut achterstand door de finish ging. Het was een bijzonder opwindende finale, waarin Vlasic, dit jaar voor het eerst in de skif roeiend!, overigens onweerlegbaar inderdaad de beste man bleek. Het was een finale zonder Tony Fox, de Engelsman die mèt Tjukalov de grote favoriet was. Een finale ook zon der de jonge Nederlander Robert Mes dag, zoals alle finales zonder Nederlan ders verroeid zijn. En dat was een paar jaar gelden wel anders! Maar ook en zelfs in de roeisport is ons land, watersport land bij uitstek, bij andere landen ver achterop geraakt. Oorzaak: onze mensen zijn niet fel en niet hard genoeg. En waar bovendien de roeisport in ons land voor namelijk een studenten-affaire is, beleeft men in de samenstelling der ploegen te weinig continuiteit om het met succes tegen de sterke en geroutineerde buiten landse teams te kunnen opnemen. Noch Van Mesdag noch Fox in de finale. Maar in de series had onze land genoot dan toch maar met een brede grijns tegen de rug van de Engelsman aan zitten kijken. Van Mesdag versloeg Fox in die serie, een ongekend genoegen! En al werd de Saarlander Schuett in 7 min. 28,1 sec. winnaar, met zijn tweede plaats in 7.29.4 kwam Van Mesdag recht streeks in de halve finale. Fox 7.32.3, de Tsjech Malinkovic 7.34.0, de Belg Van Steenacker 7.35.5. Fox moest in de her kansing en werd daarin op nog verras sender wijze door de Fransman Giovan- noni uitgeschakeld. Van Mesdag moest in zijn halve finale in 8.00.3 het loodje leggen tegen de Rus Tjukalov 7.38.8 en de Pool Kocerka 7.47.2 en kwam vervolgens vol goede moed voor de herkansing om alsnog een finale plaats te veroveren. Maar dat liep een tikje anders! Want de Saarlander Schuett had hem in de serie al verslagen en gaf hem ook nu geen kans: 8.08.9 tegen 8.18.0 een verschil van bijna 10 volle seconden! De vier met stuurman van het Leidse Njord leed op de eerste dag al een zware nederlaag met een vierde plaats in de serie: 6.49.0 achter Zwitserland 6.44.3, Joego Slavië 6.46.5 en Denemarken 6.47.8 en slechts vóór Frankrijk 7.01.1. Dat zelfde Frankrijk drukte de Leidenaren in de herkansing nog van de tweede plaats weg en Noorwegen won. Njord's tijd 7.09.8. Noorwegen 7.02.2, Frankrijk 7.06.2, België 7.12.7. En daarmee was het met Oranje's gestuurde vier al heel gauw gedaan. Op een dapper verweer mag de onge stuurde twee van Het Spaarne bogen. De Haarlemmers voerden in de serie een verwoede strijd tegen de Belgen, die als de favorieten in het water gingen (en inderdaad slechts voor Rusland het hoofd moesten buigen). De sterke haal van de Zuiderburen besliste dat duel, in weerwil van het feit, dat de Spaarne-tweeling de enige Nederlandse ploeg was die een hoger slagtempo dan buitenlandse concur renten kon opbrengen. België 7.32.6, Het Spaarne 7.38.6, Hongarije 7.40.0, Saarland 7.40.8, Zweden 7.54.0. Voor dit naar getal matig bezette nummer kreeg men voor de finale nog herkansingsmogelijkhcid, maar daarin bleek onze ploeg ook tegen de harde Duitsers niet opgewassen: 7.49.8 tegen 7.17.2 en 3e Zweden 7.31.7. Restte nog de twee mèt stuurman van Minerva uit Amsterdam. Een derde plaats in de serie in 8.09.9 achter Frankrijk 7.58.9 en Denemarken 8.05.6 en vóór Zweden 8.20.5 en Polen 8.35.2, maar ge zien de tijden van deze en de tweede serie een redelijke kans om toch nog ir^ de finale door te dringen. Ook dat echter werd een teleurstelling, want opnieuw was het een Belgische twee die hier onze vertegenwoordigers uitschakelde: 8.20.5 tegen 8.22.8; en daarmee was ook voor Minerva de kans verkeken. RussischeAmerikaanse duel, daar de Yank Kelly niet opkwam in de twee met stuurman en bij de achten, waar de Zenit-ploeg uit Moskou een fantastische tijd van 6 min. 08.1 sec. maakte, doch de RAF-ploeg als Britse favoriet niet eens in de finale kwam, uitgerangeerd als zij werd door een verwoede eindspurt in de herkansing door de pittige Franse Metro- ploeg behaalde de Sovjet-Unie toch twee kampioenschappen, de meeste van allemaal, plus de meeste finale-plaatsen, waardoor de Russen twee speciale klas- sements-tropheeën veroverden. De finales werden door koning Frederik van Denemarken en de prinsen Kund en Axel bijgewoond. Het weer was mooi, zonnig en droog, de wind onbestendig en oorzaak van aanzienlijke tijdsverschillen, het water niet té woelig doch wel wat kort en aan de „open" zijde moeilijk te peilen, waardoor nogal eens stuurfouten ontstonden, de sfeer buitengewoon pret tig en sportief en door de vrijwel ge- isoleerde ligging van baan en bivakken ook zeer rustig, het Deense publiek geest driftig. Kortom uit sportief oogpunt zijn deze Europese roei-kampioenschappen 1953 voortreffelijk geslaagd! En nu in 1954 in Nederland. Nederland zal dan, op de Bosbaan te Amsterdam vermoedelijk, de eerste Eu ropese dames-kampioenschappen organi seren. Daartoe werden in Kopenhagen weer demonstratiewedstrijden gehouden, de tweede reeks. En evenals verleden jaar in Macon wonnen de Nederlandse dames ook in Kopenhagen de Zilveren Molen, de prijs voor de beste prestaties in het algemeen klassement met twee overwinningen en een derde plaats. Die derde plaats, van Agnes Reuter in de skif, was een lichte teleurstelling. De Rotterdamse Nautilus-dame hield lange tijd geljjke tred met haar drie concur renten, maar moest op de laatste hon derd meter plotseling en waarschijnlijk ook tot haar eigen verwondering zowel haar Oostenrijkse als haar Duitse tegen standster laten gaan. Oostenrijk 3.50.30 over de 1.000 meter, Duitsland 3.52.1, Agnes Reuter 3.53.9, Denemarken 3.56 b., De ploeg van Die Leythe won voor Ne derland het nummer vier met stuur- V vrouw in 3 min. 42.2 sec., vóór Noor wegen 3.42.9, Denemarken 3,47.5, Fin land 3.50.6, Frankrijk 3.58 8. Een zeer benauwde overwinning, die duidt op j steeds sterker wordende concurrentie! Slechts weinig ruimer was de zege van do ploeg van De Vliet bij de achten: j 3.29.6 tegen Engeland 3.31.0 en Dene marken 3.36.4. Maar hoe gering ook, 1 deze twee overwinningen hielden dan toch de Zilveren Molen voor Nederland. In het nummer dubbel kwam Nederland niet uit; Duitsland won in 3.40.0 vóór Frankrijk 3.42.9, Polen 3.47.8 en Dene marken 3.53.6. Als in 1954 zowel de Europese heren als de eerste Europese dames-kampioen schappen (op Nederlands initiatief inge steld) dan in ons eigen land worden ge houden, zal men voor onze dames, die voorlopig toch internationaal favoriet blijven, op aanzienlijk sterkere tegen stand moeten rekenen, maar zal men vooral zeer hard moeten trainen om hij de heren de in de jongste drie jaren op- j gelopen achterstand op het buitenland in te halen en ook ons land weer eens in een of meer finales te doen vertegen woordigen. De uitslagen van de eindwedstrijden luiden als volgt: Vier met stuurman (prijs van Frank rijk) 1. Tsjecho-Siowakije 6 min. 41,8 sec.; 2. Rusland 6 min. 44 sec.; 3. Zwit serland 6.45.8; 4. Italië 6.52.2; 5. Duits land 6.53.6. Twee zonder stuurman (prijs van Ne- derland): 1. Rusland 7 min. 3.9 sec 2.1 België 7 min. 5.8 sec.; 3. Denemarken 7 min. 6.2 sec.; 4. Zwitserland 7 min. 13.6 sec.; 5. Duitsland 1 min. 21.9 sec. Skif (prijs van België): 1. Zuid-Slavië (Perica Vlasic) 7 min. 14.6 sec.; 2. Polen (Theodor Kocerca) 7 min. 17 sec.; 3. Frankrijk (Achille Giovannoni) 7 min. 17.7 sec.; 4. Saar (Guenther Scheutt) 7 min, 36.1 sec.; 5. Rusland (Jury Tu- kaiov) 7 min. 44.6 sec. Twee met 1 stuurman (prijs van de Adriatische Zee): 1. Frankrijk 7 min. 41.1 sec.; 2. Duitsland 1 min. 42.1 sec.; 3, België 7 min. 44.5 sec.; 4. Denemarken 7 min. 45.3 sec.; 5. Rusland 7 min. 56.8 sec. Vier zonder stuurman (prijs van Cata- ionië): 1. Denemarken 6 min. 33.2 sec,; 2. Noorwegen 6 min. 36,3 sec.; 3. Enge land 6 min. 38.8 sec.; 4. Tsjecho-Sio wakije 6 min. 41.8 sec.; 5. Zuid-Slavië 6 min. 51,1 sec. Double Scull (prijs van Zwitserland 1. Zwitserland 6 min. 51.4 sec.; 2. Rus land 6 min 57.8 sec.; 3. Zuid-Slavië 6 min. 58.2 sec.; 4. België 7 min. 4.9 sec.; 5. Denemarken 7 min. 7.9 sec. Achten (prijs van Italië): 1. Rusland 6.08.1; 2 Denemarken 6.12.5; 3. Frank rijk 6.15.1; 4 Italië 6.15.6; 5. Tsjecho- Siowakije 6.25.9. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, Zondag Zelfs een Olympische keur-ploeg gaat niet ongestraft drie weken lang op tournee door vijf verschillende landen, met demonstraties dag-in-dag-uit en vermoeiende reizen van duizenden kilometers. En het w as geen wonder, dat tijdens het optreden in het openluchttheater Dijkzigt te Rotterdam, I waar niet alleen een zes-daagse tournee door Nederland (Kerkrade, Meers- sen, Vlaardingen, Goes, Kruiningen, Rotterdam) maar de gehele Europese trip (de Scandinavische landen en Duitsland) werd besloten, de Oosten rijkse dames met kennelijke vermoeidheid te kampen hadden. Desondanks kon dat haar hoge klasse niet verdoezelen en kregen enkele honderden Rotterdammers (maar toch een geringere belangstelling dan men had mo gen verwachten) een programma van gymnastiek op eerste klas interna tionaal niveau te genieten. Op Zaterdag 22 Augustus zal op het ge meentelijk sportpark aan de Thorbecke- laan te Utrecht een honkbalwedstrijd wor den gespeeld tussen een negental van de in Duitsland gelegerde Amerikanen, de Wiesbaden Commanders en een Neder lands bondsnegental. Overgangsklasse B van de honkbal competitie: The CatchersDEC 118, HCK—Schoten 2 4—13, HFC „Haarlem"— TYBB 5—7, Zeeburgia—DOS 20—23. Overigens: over overvloed van fortuin zal men onze Oranje-ploeg niet horen spreken. Weliswaar mag men een tekort aan hardheid, vooral waarneembaar in de eindspurt, constateren als een soort „ge moedelijkheid en genoeglijkheid" tegen Deze week „de Nationale Tennisweek". Met recht want er is, afgezien van liet feit dat de titels op spel staan, geen enkel tournooi waarin zoveel spelers uit de hogere regionen van ons tennis bij een zijn als deze week op de M.E.T.S. te Scheveningen. Na drie jaar afwezigheid is Van Swol weer van de partij. Hetgeen van des te meer betekenis is omdat hij. gezien zijn goede vorm in vele wedstrijden, momen teel ongetwijfeld de sterkste speler te achten is. En indien we het lotingssche ma voor ogen hebben, dan lijdt het geen twijfel, vooropgesteld dat hij zijn vorm na enige tennisloze weken en na vacantie behouden heeft, of hij bereikt de eind strijd. Op zijn weg daarheen heeft hij alleen in Krijt, indien deze niet struikelt tegen Hughan een tegenstander, terwijl Van Dalsum zich wegens een schouder blessure heeft moeten terugtrekken, het geen voor de wedstrijdleiding moeilijk heden geeft bij de volgorde der vrijge stelden. In de andere helft heeft Wilton de beste kansen om de finale te bereiken. Via Goris en de winnaar HolstVan Gasselt kan hij de halve eindstrijd berei ken en daarin wacht hem vermoedelijk Dehnert, indien deze althans Windt, of wat nog moeilijker is Van Meegeren zal kunnen slaan. Speelt deze zoals hij het Nu mevr. Roos, de kampioene van de laatste jaren en mevr. van der Storm- Hermsen, de kampioene daarvóór, niet in het enkelspel uitkomen, lijkt de kans voor de finaliste van vorig jaar, mej. Fenny Ten Bosch, groot. Indien zij de laatste maanden niet een reactie in haar spel vertoonde, niet ongewoon overigens bij een jong speelster in opkomst, dan zou er een goede kans zijn dat de titel inderdaad b(i een kampioene van de oudere jeugd kwam. Dat zü de finale haalt, lijkt waarschijn lijk, tenzij mevr. Scholten een van de bekende bevliegingen zou hebben. In de andere helft heeft mej. Tekelenburg, via mej. Couquerque of via mevr. Peters goede kans op een plaats in de finale. En of mej. Ten Bqsch van deze pittige speelster met de goede drive, met weinig „gewone" missers winnen zal, achten we dubieus. Ue twee triomferende Nederlandse dames-ploegen op het roeifestijn in Kopenhagen. Boven de acht na haar overwinning; onder de vier met stuurvrouw die door prinses Caroline Mathilde wordt gefeliciteerd. Automatisch drong de vergelijking zich op.»En men mocht deze Oostenrijkse dames j in haar werk aan de evenwichtsbalk en aan de brug met ongelijke leggers verge- lijken met het beste wat de Zweedse Husqvarna-meisjes en de dames uit Wales een maand geleden op de Gymnaestrada hadden geboden. Husqvarna en Wales in top-conditie en fris speciaal op de Gym- naestrada ingesteld, deze Oostenrijkse dames vermoeid en op de avond van de thuisreis. Er waren dus handicaps, maar in weerwil daarvan deden de Oosten- I rijksen haar faam en reputatie alle eer aan. Het was zeer fraai en zeer knap werk, waarin naar een technisch hoog plan werd gegrepen en dat vrijwel volle dig werd beheerst. En ook bij de demonstraties van grond, acrobatiek en virtuoze rhythmische ge- reedschapsgymnastiek, beide in soli uitge voerd, werd men geconfronteerd met een opvatting en een vorm, die zeker voor de turnsters uit het Katholieke kamp iets ongekends en daarom dubbel interessant waren. Ringzwaaien door de Oostenrijkse dames, van wie één in Limburg uit de ringen was gevallen en wegens daarbij opgelopen kneuzingen niet meer kon mee doen,turnen door zes heren van de dioce sane Haarlemse keurgroep aan rek en brug en zeer fraaie rythmische oefenin gen met en zonder gereedschap door da mes van Advendo Rotterdam en RK WIK Vlaardingen completeerden het program ma. dat zowel van Oostenrijkse als van Nederlandse kant een boeiende middag vormde. Zó zwaar drukte bij de Oostenrijkse dames de last van deze tournee en het heimwee? dat in allerijl de thuisreis met een half etmaal werd vervroegd. En zo stoomde men reeds Zondagavond om kwart over 7 onder de overkapping van het D.P.-station weg. terug naar Wien en Salzburg, Graz en Wien, hartelijk nage wuifd door de talrijke Nederlandse vrien den en vriendinnen die zij in deze paar dagen gemaakt hadden. Door haar be schaafde en innemende optreden hebben deze vriendelijke Oostenrijkse meisjes niet alleen de indruk van knappe gym nastiek maar ook van charmante per soonlijkheid achtergelaten. Zij waren voortreffelijke ambassadrices van haar land. En wat wellicht de katholieke gymnas- tiek-autoriteiten van dit Oostenrijkse be zoek kunnen leren, is: 1. dat in Oostenrijk een katholieke èn een socialistische turn bond bestaan en samen een federatie vormen die bij de F.I.G. is aangesloten, waardoor het mogelijk is dat deze offi ciële Olympische landsploeg uitsluitend uit katholieke meisjes bestaat (omdat die al dan niet toevallig daar op het ogen blik de besten zijn) en waardoor uitslui ting althans niet mogelijk is; 2 dat het in Oostenrijk blijkbaar mogelijk is om ook in katholiek milieu de kleding meer aan de oefenstof toe te passen. NIJMEGEN, Zon,lag Evenals verleden jaar te Rotterdam liet geval was, is Geertje Wielema de „koningin" van de nationale zwemkampioenschappen geworden. Met drie persoonlijke titels op de 100 meter en de 400 meter vrije slag en de 100 meter rugslag en tevens als lid van de H.Z.C.-ploeg die liet kampioen schap op de 4 x 100 meter vrije slag estafette behaalde, was het Hilversumse meisje verreweg de meest succesvolle deelneemster aan de door goed weer begunstigde wedstrijden om de Nederlandse zwem-kampioenschappen in het Goffert-bad te Nijmegen. Op de vele buitenlanders, die in ver band met het tournooi om de Trofeo Italia, dat Maandag begint, op de goed bezette tribunes aanwezig waren, heeft ■het zwemmen van Geertje Wielema een grote indruk moeten maken, doch ook zij. die door haar prestaties verwend zijn, hebben weer met verbazing en bewonde ring naar het water zitten turen. Z(j hebben gezien hoe Geertje op de 100 meter vrije slag dadelijk na de start Ria Vonk van zich afschudde, hoe zij op de 400 meter vrije slag van haar oud- clubgenote Tine van Brenk los zwom, en hoe z\j, nauwelijks tien minuten na die zware 400 meter race, op de 100 meter rugslag uit een schijnbaar hopeloze posi tie achter Joke de Korte en Janny Ru bingh te voorschijn kwam om op besliste wijze ook dit kampioenschap op haar naam te brengen. En in welk een prach tige, vloeiende stijl ging dit alles. Zonder zich ook maar enigszins ver moeid te tonen na de 100 meter, die zij ondanks de vrij zware baan (geen over- loopgoot om de golven „dood" te maken en met iets meer dan 2 meter diepte) in de goede tijd van 1 07.7 won, trok zij er dadelijk na de start van de 400 meter zo verrassend en snel tussenuit, dat het leek of Tine van Brenk, voor velen de favo riete, en Florence Peters stil lagen. Met een prachtig gelijkmatig beentempo en een soepele, goed gecoördineerde arm beweging trok zij de ene baan na de andere in fraaie stijl onder zich weg. In hetzelfde hoge tempo bleef zij doorzwem men, steeds haar voorsprong vergrotend, met als tussentijden op de 100 meter 1.12.3 en op de 200 meter 2.37.-. Met vele meters voorsprong op Tine van Brenk sloeg zij als eerste haar hand tegen de basinwand. De nationale 1500 meter kampioene had intussen fel van zich af moeten bijten om de aanval van Florence Peters op haar tweede plaats af te staan. In de achter hoede vochten Ria Vonk en Ans Homan om de vierde positie, een duel dat Ria Vonk, die deze dagen matig zwom, op het nippertje won. De HDZ-zwemster maakte hiermede de dubbele nederlaag op de 100 meter, waarin zij door Els van der Ploeg (1.09 0) met 0.1 sec. verschil van de tweede plaats werd verdrongen, goed. Geertje Wielema zal nauwelijks de tijd hebben gehad om na de ceremonie proto- colaire van de 400 meter een droog bad pak aan te trekken, of zjj werd al weer het felle en grimmige vechten waarin de tegen Brichant en Washer te Os'ende buitenlandse ploegen zich „leeg" plegen te deed, dan geven wij hem de beste kansen voor een plaats in de halve finale. En dan kan ook Wilton het moeilijk genoeg krijgen. Op papier ligt een finale Van Swol Wilton in het verschiet en gezien de as piraties van Van Swol kan hij z(jn kam pioenschap van 1549 herhalen. roeien, anderzijds had men met 'n tikje for tuin o.a. in de indeling toch voor de beide twee-mans-plocgen nog wel een finale plaats kunnen bereiken. Werd het skif-nummer een onver wachte Russische nederlaag inmiddels kwam ook niets van het aangekondigde (Van onze paardensportmedewerker) DUINDIGT, Zondag. Bj) de courses op Duindigt werd weer eens bewezen, dat deze, ondanks geen grote deelname, toch inderdaad wel in teressant kunnen zijn. Dat hebben in het bijzonder de amateurs laten zien. Uit de felle eindspurt kwam oMquette de la Maire in handen van de heer Kluvers als winnares te voorschijn, maar de 8- jarige merrie werd tot het laatste mo ment bedreigd door Oiseau en de 14- jarige Guy Hanover. In de Bouvardiaprjjs had Rudolf G de course in handen, een kleine fout ont hield hem de eerste prijs ten gunste van Quant a Moi, Een gemakkelijke zege werd het voor Quite Heny, al deed Qua- drupès nog zo veel moeite. Neerlandia H kwam in de Euphorbia- prijs als eerste over de eindstreep, werd echter wegens pace-gang gediskwalifi ceerd, waardoor Martini Spencer eerste werd. Stuermann bleek aan Our Bonni B geen 60 meter te kunnen geven, deze won van kop af. In de klassieke Clingen- daal-ren moest de favoriet Sunrise het hoofd buigen voor Dream Star, waarbij Columbus goede derde was. De grote stayersprijs was voor de out sider Sagita, waarin in het bijzonder Dicken erg teleurstelde. De hordenren werd niet slechts twee deelnemers een mislukking, die na de start geen van beide de kop wilden nemen en dan ook ln een sukkeldrafje over de baan gingen. Wiribi won tenslotten in de eindspurt. De uitslagen: Bouvardia-prijs, 2140 m., 6 deelnemers: 1, Quant a moi (Hylkema) 1.32.1; 2.20, 1.60; 2. Rudolf G 1.20, C 4.10; 3. Robert Taylor koppel 4.70. Korthals van Schooten Memoriaal- amateursren, 1800 m., 4 deelnemers: 1. Aquavit (Eijsvogel) 2.02.2; 77 Kgr. 3.50, 1.20; 2 Invicta, 72 Kgr. 1.10, C 3.90; 3. Brandal 67 Kgr. koppel 5.50. Convallaria-prijs, 2100 m., 6 deelne mers; 1. Quite Heny (v. Overeen) 1.28.3; 1.60 1.2Ö2. Quadrupes 1.30, C. 2.3. Quatrieme Poulain, koppel 2.30. Bergen-prijs, ren 3200 m„ 5 deelne mers: 1. Sagita (v. Dijk) 50 Kgr. 5.40, 2,90; 2. Boekanier 57 Kgr. 2.C 2.40: 3. Dickey 59 Kgr. koppel 9.10. Euphorbia-prijs, 2100 m., 4 deelne mers: 1 Martini Spencer (v. Overeem) 1.27.3; 1.90, 1.10; 2. Quick Star 1.20, C 2.3. Petronel Spencer, koppel 3.90. Clingendaalren, 1200 m„ 9 deelnemers: 1. Dream Star (Rance) 54 Kgr. 1.71.1; 6.80, 1.50; 2. Sunrise 56 Kgr. 1.30, C 4.50. 3. Columbus 3.Koppel 12. Godetia-prijs 2100 m. 4 deelnemers. 1 Our Bonni B (Koogman) 1.25.1.90, 1.10; 2. Stuesmann 1.60, C 3.20; .3. P. Louis II, Koppel 3.90. Fresia-prijs 2100 m. amateurs; 6 deel nemers. 1 Moquette de la Maire (v. Har- lingen) 1.27.3; 2.40, 1.40; Oiseau 1.70, C 5.40; 3. Quy Hanover, Koppel 9.70. Asparagusprijs hordenren 3200 m. 2 deelnemers; 1 Wiribi (v. Dijk) 4.22.4, 1.90; 2. Moqueuse. Toto omzet 64007.50. (Van onze cricketmedewerker) De beslissingen in de beide eerste klasse afdelingen A en B van de cricket-competitie zijn op^komst! A.C.C. wist de hindernis aan dc Danilaan tegen Hermes-D.V.S. te Schiedam met succes te nemen, daar de Amster dammers met 4 wickets in de meerderheid bleven, terwijl P.W. eveneens met 4 wickets het Nijmeegse Quick versloeg. V.O.C. zorgde voor de verras sing door H.B.S. op Schiebroek met een 90 runs nederlaag huistoe te zen den, Rood en Wit sloeg Sparta met 65 runs en laat nu de laatste plaats aan Hermes-D.V.S. over, terwijl het Haagse Quick met één run van Excelsior verloor (101 tegen 102) A.C.C. heeft nu a.s. Zondag tegen H.C.C. 2 aan een draw genoeg om het kampioenschap van Nederland te veroveren; terwijl P.W., dat uitgespeeld is, alleen nog door V.V.V. voorbij gestevend kan worden, doch dan moet V.V.V. de beide uitwedstrijden tegen Sparta en V.R.A. weten te winnen Ofschoon de all rounder R. Dellow bij HBS ontbrak, hetgeen vooral in de aan val merkbaar was, heeft VOC toch een fraaie prestatie geleverd om, als B-klas- ser, de A.klasser HBS met 90 runs te slaan! HBS opende met een score van 97 (van Dijk 35, J. Visée 20 not uot en H. Scholten 16. A. Terwiel met 5 voor 40 in 20 overs en J. Stroo met 4 voor 41, namen de wickets voor VOC. VOC antwoordde met de mooie score van 187 voor 8, waarna de innings geslo ten werd. Zeven spelers kwamen in de dubbele cijfers, waartoe H. Verburg met 47 (7 x 4) en A. Terwiel met 35 (4 x 4) de voornaamste bijdragen leverden. A v. d. Vegt nam 3 voor 65 en R. Bruynesteyn 4 voor 58 in 26 overs. Voor een tweede maal naar de wickets gezonden, deed HBS het nu heel wat beter door 92 runs te maken voor het verlies van slechts 3 wickets. Hierna werd gestopt, zodat VOC met 90 runs in de meerderheid bleef. In de 2e innings van HBS scoorde H. Scholten een zeer snelle en fraaie 51 (9 x 4) in nog geen 30 minu ten! Voorts A. v. d. Vegt 18 en H. Boel houwer 11 Quick (Nijmegen) zonder D. Ingelse (te genover P.W. zonder de beide bowlers Visser en Leef tink) verloor te Enschede met 4 wickets. Quick begon met het goede totaal van 140, waarvan de veteraan H. Burki met een fraaie 59 (7 x 4) topsco rer werd en H. Pfyffen 41 maakte (6 x 4). Quick batte bijeen 3'i uur over de 140 runs. J. Guutrie 3 voor 37 en M. van der Most 5 voor 42. P W. maakte hierna de benodigde runs voor het verlies van 6 wickets: W. Elkink 27, A. Nordbeck 46 (3 x 4) J. Guutrie 24 en A. Verbeek 13. Voor Quick bowlen H. Burki 1 voor 55, A. Phvffer 3 voor 24 en H. van Halst 2 voor 28 Rood en Wil besloot haar overigens ma tig seizoen met een overwinning op Sparta dat verre van volledig was (zonder Bor- rani en Ruiterman). Doch ook de thuis club was niet au grand complet en miste o.m. D. Bijleveld. Rood en Wit maakte het totaal van 185, waarvan H. Wijkhuizen een waarlijk bril- liante 34 (5 x 4), C. de Nijs (5 x 4) en W. van Liemt een snelle 33 (1 x 6 en 5 x 4). Bij Sparta werden de wickets genomen door L de Bruyn 2 voor 32, J. Mannee 2 voor 46, A. H. van der Linde 2 voor 43, H. Wenneker 3 voor 29 en H. Meeken 1 voor 21. Het batten van Sparta viel wat tegen en voor het totaal van 120 runs zaten de Spartanen in het paviljoen terug. Hans Wenneker bleef met 28 not out. H. Grond hout 25, die op 105 voor 7 run out ging, Bakker 1 voor 23. hetgeen tevens het einde van de innings van Sparta betekende en oud_aanvoerder J. R. Wilson nog 21 Voor Rood en Wit bowlde H. Wijkhuizen met 6 voor 31 zeer fraai, voorts De Jong 2 voor 29 en Ligten- stein 1 voor 11. Met 65 runs bleef Rood en Wit derhalve in de meerderheid. In de ontmoeting tussen Hermes-DVS en ACC, door ACC met 4 wickets gewon nen, hebben de drie gebroeders Van Weelde wel de hoofdrol gespeeld. Eerst won W. van Weelde, de aanvoerder van ACC, de toss en liet hjj Hermes-DVS eerst batten. Daarna gooiden H. J. van Weelde met 7 voor 46 en W. van Weelde met 2 voor 5. Hermes-DVS voor 95 runs uit, waarbij de jongste Van Weelde drie vangen deed, zijn aanvoerder één! Toen ACC al spoedig 4 wickets voor 20 runs verloren had, waaronder De Baare (0), Hans van Weelde (2), W. Feldmann (5) en L. van Kranendonk (3). was het de aanvoerder W. van Weelde die met een waarlijk magistrale innigs van 73 (8 x 4) zijn elftal in veilige haven bracht. Hij batte 2VI uur over deze runs op een aan val die zeer vinnig van zich afbeet (J. Scheffer 5 voor 55) en die door uitstekend fielden van de thuisclub ondersteund werd. Vooral A Scheepmaker op cover point wist zich te onderscheiden. Er werd na de winning hit nog even doorgespeeld totdat alle ACC-ers een batting beurt gehad hadden. Het einde van de innings kwam op 175. (W. v. d. Hurk 33, G. Meyer 18 en D. Disselkoen 20 not out) Bowling-cijfers Hermes: G. van Vuuren 1 voor 54, H. van Meurs 1 voor 26 en C. Tettelaar 1 voor 26. Bij Hermes-DVS liet de Engelsman E. Bailey fraai spel zien, in zijn 30 had hij zes mooie vieren. Voorts C. Tettelaar nog 14, w.o. 2 zessen, een goed 15 van A. Scheepmaker (3 x 4) en J. Keuzenkamp nog 10, doch in doorsnee was het batten van beide partijen, met uitzondering van Bailey en W. van Weelde, zwak. Excelsior kwam met 1 run in Den Haag tegen Quick H. met de hakken over de sloot! Excelsior scoorde 102 runs. waar_ van Huet 16, Dries 13, Terbraak 11 en Hoenderop 19. Quick (H.) bowlingcijfers: Bosman 2 voor 18, Pink 5 voor 42 en Foortse 3 voor 27, Ouick (H.) scoorde 101 runs. waarvan Reinders 26, Barkeij 32, Poolman 10. Excelsior bowlingcijfers: Ter- braak 2 voor 13, Oosterholt 5 voor 34 en voor de 100 meter rugslag aan de start geroepen. Een blik op de tijden van de series, waarin Joke de Korte zich ruim schoots sneller had getoond, was voor vele insiders voldoende om deze Rotterdamse, die bovendien «og volkomen fris was, tot favoriete te bestempelen. En inderdaad, na de eerste 25 a 30 meter zag het er niet naar uit, dat Geertje er in zou slagen haar titel met succes te ver dedigen. Joke de Korte en Janny Rubingh namen de leiding en een twintigtal meters voor het keerpunt hadden zij samen meer dan anderhalve lengte voorsprong, maar tijdens de wedstrijd tussen Groot-Brit- tannië en Nederland enkele weken gele den te Blackpool, had Geertje óók nog duidelijk bewezen: hoe meer zij zwemt op een middag, hoe beter het gaat. Ineens verdween het stroeve uit haar slag, in_ eens lag zij weer boven op het water en als één man verhief het publiek zich van zijn zitplaatsen om die sensatie vooral niet te missen. Want een sensatie werd het, Geertje roffelde op het keerpunt af. maakte een flitsende kiefer en begon toen begeleid door de oorverdovende toejui chingen aan haar triomfale achtervolging. Eerst werd Janny Rubingh naar de derde plaats verwezen en halverwege de tweede baan capituleerde ook de teleurgestelde Joke de Korte. Bi) de dames behaalde verder Rika Bruins, zoals verwacht, na een aardige flvU. (ZAR, Amsterdam) 1.09.3; 2. Florence Peters (Neptunus, Arnhem) Hl.3. Tine van Brenk (Robben, Hilversum) 1.11.9; 4. Emmy Wielema (HZC, Hilversum) 1.12. 100 meter rugslag jongens: 1. en kam pioen van Nederland: Korteweg (AZC, Apeldoorn) 1.11.8; 2. Niemoller (Dolfijn, Amsterdam) 1.18.8; 3. De Grave (HZPC, Den Haag) 1.19.9; 4. Van Wingerden (DZC, Delft) 1.20.2. 100 meter rugslag meisjes: 1. en kam pioene van Nederland Eefje de Boer (ADZ, Amsterdam) 1.18.6; 2. Ali Segaar (ADZ, Amsterdam) 1.19.8; 3. Jopie van Alphen (RDZ, Rotterdam) 1.20.5; 4. Hannie va„ Seventer (Robben, Hilversum) 1.20.8. De uitslagen van de finales welke Zon dagmiddag werden verzwommen na de series van Vrijdag en Zaterdag luiden: 100 meter vrije slag heren: 1. en kam pioen van Nederland: Willemse (Vecht- streek) 1.01.3; 2. De Vreng (AZ 1870) 1.01.5; 3. Pieters (DWR) 1.02.3; 4. Thyssen (De Zijl) 1.02.4. 100 meter vrije slag dames: 1. en kam pioene van Nederland Geertje Wielema (HZC) 1.07.7; 2. Els van der Ploeg (ADZ) 1.09.—; 3. Ria Vonk (HDZ) 1.09.1; 4. Nettie Leene (HZ en PC) 1.11.6. 400 meter vrije slag heren; 1. en kam pioen van Nederland: Ten Thye (LZO) 4.58.1; 2. Willemse (Vechtstreek) 5.54.4; 3. Kayser (Robben) 5.10.4. Ingenluyff (HZ en PC) 5.11.2. 400 meter vrije slag dames: 1. en kam pioene van Nederland Geertje Wielema (HZC) 5.22.1; 2. Tine van Brenk (Robben) 5.29.6; 3. Florence Peters (Neptunus, Arnhem) 5.29.8; 4. Ria Vonk (HDZ) 5.53.6. 100 meter rugslag heren: 1. en kam pioen van Nederland: Van der Veen (LZO) 1.10.9; 2. Kievit (AE '84) 1.11.3; 3. Schenk (Robben) 1.13.4; 4 .Scheffer (DJK) 1.14. 100 meter rugslag dames: 1. en kam- van Nederland: Geertje Wielema stal het kampioenschap op de 200 meter 1 schoolslag. De Groningse zwemster ging in goede stijl over de baan, al bleven de tUden boven de 3 minuten en dus beneden het internationale peil. Nel Garritsen ging vijf minuten later voor de tweede maal naar het startblok voor de 100 meter vlin derstag Vrijwel zonder tegenstand won zii de race van Corry Plak en de kleine Emmy de Graaf, het jeugdige nieuwe sterretje uit de school van Jan Stender. Wim de Vreng, als instructeur van een waterskischool wel veel op het water, maar te weinig er in, bleek niet voldoen de te zijn voorbereid om bij afwezigheid van Joris Tjebbes (de Heemstedenaar zwom alleen in de 4 x 200 meter estafette vrije slag) de 100 meter vrije slag in de wacht te slepen. Herman Willemse van de Vechtstreek was hem in de overigens matige tijd van 1.01.3 tweetiende seconde voor. De 400 meter vrije slag heren bracht geen verrassing. Ten Thye. nu Elzinga eveneens door te weinig training was uit geschakeld en Tjebbes niet zwom, had alleen met Willemse rekening te houden, die hem niet ernstig kon bedreigen. Jitse van der Veen moest op de rugslag harder vechten dan men, en waarschijn lijk ook hijzelf, had verwacht. Kees Kie vit bleek na een langdurige inzinking weer te blaken van vechtlust en in dat felle duel kwamen Schenk bn Stan Schef fer er niet aan te pas. Van der Veen won in 1.10.9 Scheffer kreeg een extra ap plausje voor het feit, dat hij voor de twintigste maal aan de nationale kampi oenschappen deelnam. De 200 meter schoolslag was een Leidse affaire. Piet Bekkering van de Sleutel, stad liet zich door zijn clubgenoot Van Zijl niet verrassen en werd onbetwist winnaar in 2.49.-, waarmee hij als enige onder de 2.50.- grens bleef. Geert-.fan van Rooy was tenslotte op de 20Qmeter vlinderslag de enige, die het, althans op de eerste honderd meter. Daan Buyze lastig maakte. Maar toen de Hage naar in de laatste baan ging dóórtrekken. - was er geen houden meer aan. Met bijna Aegir (heren) en Vechtstreek (heren) 21 15 meter voorsprong (precies 10 seconden) pnt; '5/6 GZ en PC (dames) en Robben won hij in 2 44.8. (dames) 15 pnt. Van de estafettes kregen er verschei- i dene door incidenten en protesten een on regelmatig verloop en een abnormale uit slag. Bij de 4 X 100 meter wisselslag estafette dames en heren werden Zaterdag de finales verwerkt. De 4 X 100 meter wisselslag estafette werd de titel gewonnen door 1. en kam pioen van Nederland, de Robben (Hilver sum): Dickey van Ekris, rugslag, Tonny Hom, schoolslag, Elly de Graaf, vlinder slag, Tine van Brenk, vrije slag, in ,5 min. 28.6 sec.; 2. HZC (Hilversum 5.29.5; 3. RDZ (Rotterdam) 5.30.4; 4. ADZ (Am sterdam) 5.42). 4 X 100 meter wisselslag estafette heren j 1. en kampioen van Nederland: Zian (Van Dongen, rugslag, Ran, schoolslag, Snijders, vlinderslag, Razoux Schultz, vrije slag) 2. RZC (Rotterdam) 5.11.7. De uitslagen van de eindstrijden in de aspirantenummers luiden: 100 meter vrije slag jongens: 1. en kam pioen van Nederland Hoogveld (Neptunus, Amersfoort) 1.03.4; 2. De Jong (LZO, Leeuwarden) 1.03.5; 3. Keyser (ZC, Rot terdam) 1.05.8; 4. Ran (Zian, Den Haag) 1.06.6. 100 'meter vrije slag meisjes: 1. en kam pioene van Nederland: Hetty Balkenende van Ekris (Robben) 1.20- 200 meter schoolslag heren: 1. en kam pioen van Nederland Bekkering (Sleutel stad) 2.49.2. Van Zijl (Sleutelstad 2.52.1; 3. Jaspers (NZC) 2.52.5; 4. Arnold (Nep tunus, Arnhem) 2.53.8. 200 meter schoolslag dames: 1. en karn" pioene van Nederland: Rika Bruins (GZ en PC) 3.00.2; 2. Nel Garritsen (RDZ) 3.01.2; 3. Nel van Opstal (Surae) 3.01.5; 4. Jenny Welling (HZC) 3.04.—. 200 meter vlinderslag heren: 1. en kam pioen van Nederland: Buyze (HZ en PC) 2.44.8; 2. Van Rooy (Aegir) 2.54.8; 3. De Vries (HPC) 2.55.8; 4. Wiering ('t Y) 2.58.2. 100 meter vlinderslag dames: 1. en kam pioene van Nederland: Nel Garritsen (RDZ) 1.25.2; 2. Corry Plak (DVZ) 1.28.7; 3. Emmy de Graaf (Robben) 1.28.8; 4. Bep Apon (ODZ) 1.30.5). 4 X 200 meter vrije slag estafette heren: 1. en kampioen van Nederland: HPC (Bouwman, Prins, Geurtsen, Tjebbes) 9.42.6; 2. HZ en PC 9.42.7; 3. LZO 9.48.4; 4. Robben 10.00.7. 4 X 100 meter vrije slag estafette dames: 1. en kampioene van Nederland: HZC (Geertje Wielema, Emmy Wielema, Annie Meinsma, Henny Schuitema) 5.00.6; 2. ZAR 5.05.1; 3. ADZ 5.05.6. Schoonspringen heren: 1. en kampioen van Nederland Van Moll (Aegir) 138.85 pnt; 2. Gnodde (Icarus) 118.20 pnt; 3. Cuy- tert (Simaika) 110.75; 4 De Goede (Simaika) 98.48 pnt. Schoonspringen dames: 1, en kampioene van Nederland: Els van der Horn ('t IJ) 128.49 pnt; 2. Tine Tenkink (Simaika) 108.33 pnt; 3. Jo DolsWolter (Icarus) 104.17 pnt; 4. Truus 't Hart (Zian) 87.87 pnt. Het eindklassement van de „Limburg"- wisselbeker, toegekend aan de vereniging welke het hoogste aantal punten behaalt volgens de telling 13, 8, 5, 3, 2, 1, met uitzondering van de 1500 meter vrije slag, de adspiranten-nummers en de 4 X 100 meter wisselslag estafette, luidt: 1. HZC (dames) 55 pnt; 2. LZO (heren) 31 pnt; 3/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6