Enorm caisson sloot het gat Geul bij Schelphoek gedicht TWEE TRAMS 1000 Kinderen uit rampgebied gingen maand met vacantie Duitsland wil koopvaardijvloot uitbreiden E.D.G. stelt Kath. Thuisfront voor nieuwe problemen Hoe radio-isotoop werd terug gevonden liet De Avontuur in de Caracasbaai Geigerteller verried minuscule voorwerp Amerikaanse werkgelegenheid in Juli op nieuw hoogtepunt ALPHEN AAN DE RIJN BOUWT NIEUWE BRUGGEN kraakten Nederlandse bus Fabrieksdirecteur deed postduiven aken met... Belangrijke vorderingen bij herstel werkzaamheden Gevaarte als huizenblok sloot het gat Het Mariale Jaar 1954 Nederland beschuldigd van infiltratie Plakkaten in Djakarta Prof. J. Tielrooy overleden Krentenbollenkoek en ijs Vermindering van Staatshulp zou noodlottig zijn Goede reputatie blijft gehandhaafd! Mgr J. J. Henneman bediend Bus met Amerikaanse meisjes in het water Betere verbindingen tussen Rotterdam- Amsterdam en Utrecht—Leiden Op zolderkamer ivorden grote plannen gesmeed Prins Bernliard had moeilijkheden met zuurstofapparaat Kellner in Amsterdam gearresteerd Verdere uitbreiding niet waarschijnlijk WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 PAGINA 3 Grote belangstellling Twintig passagiers gewond Maakte chauffeur een fout? Nog geen uitroepingsdatum vastgesteld ZWARTE LIJST IN TWENTHE Samensteller vrijgesproken ONDERGEBRACHT BIJ PARTICULIEREN Moderne, verzorgde vrouw, toch prima huisvrouw De Nederlandse vrouw is over de gehele wereld bekend als een zeer goede en nette huisvrouw en terecht, maar daar voor is ze dan ook vaak van vroeg tot laat in de weer. Gelukkig komen de moderne wetenschap en techniek haar in zoverre te hulp, dat er steeds nieuwe methoden en middelen worden uitgevon den om het huishoudelijk werk wat eenvoudiger en minder tijdrovend en vermoeiend te maken. Zo is er thans het nieuwe afwasmiddel, de Castella Vaat- was. Duizenden en duizenden huisvrou wen hebben reeds vol blijdschap onder vonden, hoe bü gebruik van dit nieuwste product van de Castella-fabrieken de dagelijkse afwas in een minimum van tijd gedaan is, terwijl zonder enige inspanning en zelfs zonder afdrogen haar glaswerk, bordeh, kopjes enz. hel der en schoon uit het actieve schuim van Castella Vaatwas te voorschijn komen (een lepel geeft teilen vol sop). En dit niet alleen, maar ook zal zij tot haar vreugde constateren, dat haar handen door het schuim van Castella Vaatwas (per pak 25 et.) absoluut niet ruw worden, maar integendeel gaaf en zacht als fluweel. Mede dank zij Cas tella Vaatwas kan zjj thans zonder nadeel voor haar uiterljjk, haar reputatie van „prima" huisvrouw met moeite handhaven! De hooggelegen brug ALLE SOLDAATJES NAAR VERPLEEGSTERS VERTROKKEN Tangetje vergeten Vertrouwen in de katholieken Had bij vechtpartij tegenstander ernstig mishandeld DE MOEILIJKHEDEN IN HET BOUWBEDRIJF Bespreking met Stichting voor de Arbeid Z Buitengeivoon laag werkloos- heidscijfer De werkzaamheden aan het dijkherstel °n het eiland Schouwen-Duiveland vor deren goed. Op Duivcland zijn er nabjj Ouwerkerk nog twee gaten in de dijk, op Schouwen is er nog een bij Schelphoek, nabij het gemaal van die naam en het vroegere haventje, dat ook zo geheten tvas. Dit gat bij Schelphoek is langzamer hand vergroot tot 500 meter bij een diepte van 30 meter. Rond dit gat is binnenwaarts een ringdam van omstreeks vier km 'engte aangelegd, waarin tot voor Dins dagmiddag zich twee diepe geulen be vonden. Eén daarvan, de Gemene Geul, genoemd naar de Gemene Hoeve ter Plaatse, is gisteren afgesloten. De andere, de klompengeul, komt spoedig hierna aan de beurt. Met de afsluitdijk van de Gemene 9^ is een belangrijk stuk werk verricht. Moeizame arbeid van de dienst Dijkher stel Zierikzee is hierdoor met succes be kroond. De bodem van de welhaast tien meter diepe geul is vooraf bezonken met rinkstukken en zware stenen om het uit schuren te voorkomen. Tevens werd ee tweetal landhoofden, bestaande «ons, aangelegd, waartussen als sluitstuk een enorme caisson is ingevaren, een ge vaarte als een huizenblok. Deze caisson heeft een lengte van 65 meter, onder water is de breedte 19 meter en boven de waterlijn 15 meter. De hoogte be draagt eveneens 19 meter. Het is de eerste caisson die bij de sluiting van het eiland Schouwen is gebruikt. Bij Zierikzee liggen nog vijf dergelijke caissons, die uit Engeland hierheen zijn gebracht. Het invaren van de caisson in de Ge mene Geul is onder grote belangstelling te land en te water geschied. Machtige sleepboten hebben het gevaarte naar de plaats van bestemming gesleept. Dat ge beurde met een snelheid die iets meer dan twee kilometer per uur bedroeg. Hoe dichter men ter plaatse kwam, hoe lang hamer het ging. Het was een zaak waar bij het om minuten speelde,, omdat het juiste ogenblik van het invaren benut tnoest worden. De caisson moest namelijk 'hgebracht worden tegen de ebstroom van het nog uit de polder vloeiende water, op bet moment dat de vloed kwam opzetten. Om 16.10 uur was het grote ogenblik daar. Het gevaarte was door de sleep boten precies voor en tussen de land- boofden gemanoeuvreerd en het kon toen door vele sleepboten verder opgeduwd worden. Het opkomende water deed de rest. Op de caisson werden de schuiven geopend, zodat het water binnen kon stromen. Om 16.25 uur was het zover ge zakt, dat het gat als gesloten kon wor den beschouwd. ^oor de tweede maal in de afgelopen drie dagen werd een Nederlandse ®Utobus in België betrokken bij een ernstig verkeersongeval. Op een kruispunt te Etterbeek een voor stad van Brussel kwam Dinsdag middag een Nederlandse touringcar, daarmee leden en introducé's van de afdeling Boxtel van de Heemkundige Studiekring een excursie naar Brus sel maakten, in botsing met twee trams. Een twintigtal inzittenden van de bus werd gewond, waarvan ver schillende vrij ernstig. De touringcar, die het eigendom was t'an de onderneming Fassbender-Sohele- kens uit Schijndel en die voor een dag tocht was gecharterd, raakte op het drukke kruispunt tussen de twee trams bekneld. Vooral aan de rechterzijde van de bus, ter hoogte van de voorste zit plaatsen, was de schade groot. De zij- Wand werd daar ingedrukt en er braken Vele ruiten. Toestand geivonden niet zorgbarend Direct na het ongeluk werden zestien passagiers naar het ziekenhuis van Etter beek overgebracht, doch slechts vier hun ner moesten daar worden opgenomen. De anderen konden naar Nederland terug keren, nadat hun kwetsuren, meest snij- wonden tengevolge van gebroken glas, verbonden waren. De toestand van de vier, die nog in het ziekenhuis zijn, geeft geen aanleiding tot ongerustheid. Het betreft hier: mevr. Ben- der-Bovendeert uit Delft (schouderfrac tuur), mevr. M. Heintjes uit Boxtel (lichte hersenschudding), mevr. Meyer-van Doorn Uit Den Bosch (snijwonden) en mevr. J. Maas-van den Heuvel uit Boxtel (onder- ®rmfractuur). Tijdens een kort gesprek met de vier gewonden die zich nog in het ziekenhuis bevinden, verklaarde men, dat de dubbele botsing in de bus grote ontsteltenis had verwekt. Zjj hadden de indruk, dat de chauffeur niet voloende acht op de ver keerslichten had geslagen, waardoor de "hs dwars op de tramrails stond, toen beide zijden de trams zich in be weging zetten en de touringcar zodoende "kraakten". „De officiële proclamatie van het jaar 1954 tot Mariaal Jaar zal niet vóór de komende maand geschieden De definitieve datum daarvoor is echter nog genszins vastgelegd". Deze verklaring werd, aldus K.N.P., door een Vaticaanse zegsman afge legd, waarbij deze als onjuist bestempelde een bericht van een neutraal persbureau uit Rome, volgens hetwelk de plechtige afkondiging op 8 September zou ge schieden. Deze datum, aldus de Vaticaanse zegs man, is willekeurig door dit persbureau gekozen, vermoedelijk omdat het de feest dag is van Maria's Geboorte. Indien de H. Vader echter speciaal een Mariadag zou willen kiezen, dan zijn daar nog: 12 Sep tember, feest van Maria's naam; 15 Sep tember, feest van de Zeven Smarten en 24 September, O. L. Vrouw, Vrijkoop der Slaven. Te Rome wordt verder bericht, dat het Mariajaar officieel op 8 December, het feest van Maria's Onbevlekte Ontvange nis, zal worden geopend. Hiervan was ech ter geen officiële bevestiging te ver krijgen. I>e Almelose rechtbank heeft G. W. Ie L. uit Almelo, die in Twenthe een zwarte ljjst van wanbetalers heeft laten circu leren gisteren vr\jgesproken. Tegen L. was veertien dagen geleden 100 boete geeist. Aan de muren van verscheidene ge bouwen van buitenlandse vertegenwoordi gingen in Djakarta werden gisteren plak katen aangetroffen, die in de Engelse taal de Nederlanders ervan beschuldigen te infiltreren in de benden van de Darul Islam in Oost- en West-Java door middel van agenten, zoals Smits, Van der Plasse en Bosch en door voormalige leden van het KNIL, die zich in de bossen zouden schuilhouden. Het plakkaat zegt, dat de Nederlanders hiermede de nadruk er op willen leggen, dat Indonesië niet in staat is interne aan gelegenheden te regelen en dat zij daar mede willen bereiken, dat de Nederlanders hun positie in Irian kunnen handhaven. De plakkaten zijn ondertekend door „Mar- haen Indonesia". Maandagavond is op 66-jarige leeftijd te Amsterdam na een langdurige ziekte toch nog onverwachts overleden prof. dr Jo hannes Bernardus Tielrooy, in leven hoog leraar in de Franse taal en letterkunde aan de universiteit te Amsterdam. Johannes Tielrooy was behalve hoog leraar ook als letterkundig criticus en essayist een figuur van bijzondere beteke nis en verwierf zich als scnakel tussen de Franse en de Nederlandse literatuur en cultuur ook in het buitenland grote be kendheid, mede door zijn veJe in het Frans geschreven publicaties. Hoewel overtuigd humanist werd hij ook door andersden kenden geëerd. Van zijn uitgebreide oeuvre vermelden wij „Maurice Barrès" (1918), „C. Busken Huet et la litterature frangaise" (disser tatie 1923), „Franse literatuur sinds 1880" (1924), „Franse literatuur van onze dagen" (eerste deel 1928, tweede deel 1936), „Cha teaubriand" (1936), „Panorame de la litte rature hollandaise 1938", „Beschouwin gen en fantasieën 1947", .Ernest Renan" (1949), „Franse levenslessen" (1941) en „Jean Racine" (1951). De overledene, die op 7 October 1886 op Texel was geboren, was secretaris van het Nederlandse Pen-centrum, ridder in het legioen van eer en doctor honoris causa van de universiteit van Straatsburg. Over enige dagen eindigt voor duizend kinderen uit de watersnoodgebieden een maand vacantie „ergens in Nederland' hun door het Nederlands verbond der ver enigingen Pro Juventute dank zjj de mede werking van bjjna evenveel gezinnen bereid. Dit is tot nu toe de grootste organisatie van onderbrenging bij particulieren in Nederland, zo vertelde ons mej. C. S. van Ouwenaller, adviseuse van het verbond. Al in Februari voorzag Pro Juventute de vacantieproblemen in gebieden die nog maandenlang van gelegenheid tot recreatie verstoken moesten blijven. Al spoedig „Wjj moeten de omvang van de Duitse koopvaardijvloot vergroten tot minstens 3,5 millioen brt en in de komende jaren dezelfde prestatie leveren als sedert 1951, om de vloot aan te passen aan de huidige stand van de economie. Wanneer de Sovjetzone met West-Duitsland verenigd mocht worden, dan is het beschikbaar stellen van nieuwe enorme middelen dringend noodzakelijk", zo verklaarde de Westduitse minister voor verkeer, dr Seebohm, op een persconferentie. De minister deelde verder mede, dat de Duitse koopvaardijvloot op 31 Juli in totaal 1,990 schepen van tezamen 1,748 millioen brt omvatte. Met inbegrip van de schepen voor de zeevisserij en de vaar tuigen, welke niet dienen voor eigenlijke handelsdoeleinden, waren er op 31 Juli in totaal 3,185 schepen van tezamen 1,947 millioen brt. In totaal is een bedrag van meer dan 1,5 milliard dm in de Duitse koopvaardijvloot geïnvesteerd. Wanneer Advertentie de lopende bouwprogramma's van het ministerie voor verkeer zullen zijn uit gevoerd, zal dit bedrag tot ongeveer 2,2 milliard dm stijgen. De opvatting, dat voor de Duitse koopvaardijvloot reeds genoeg gedaan zou zijn, noemde de minis ter volkomen onjuist. Hij was van mening dat het noodlottig zou zijn de staatshulp bij de opbouw van de Duitse koopvaardij vloot thans te verminderen. Ook in de toekomst kunnen de scheepsbouwprogram- ma's slechts met behulp van staatslenin gen tot uitvoering gebracht worden. De minister ontkent geenszins de stimu lans, welke uitgaat van het Duitse passa giersvervoer. Ook is hij zich ten volle de invloed op de Duitse economie en het eigen vrachtschipvervoer bewust. Men mag echter niet over het hoofd zien, dat de Duitse reders niet in staat zijn zulke kost bare schepen te financieren. De middelen daartoe moeten grotendeels door de staat worden beschikbaar gesteld. Wellicht zal het, althans voorlopig, ook op andere wijze mogelijk zijn een Duits passagiersvervoer op gang te brengen. Deze vraagstukken worden op het ogenblik diepgaand onder zocht door een commissie van het minis terie voor verkeer, waarin vooraanstaande vertegenwoordigers van de toonaange vende rederijen voor passagiersvervoer en ook werven vertegenwoordigd zijn.. Vervolgens sprak de minister over de hoge prjjzen van bunkerkolen. Hjj deelde mede, dat de mijnen, in het Ruhrgebied, zich bereid hebben verklaard voortaan voor de zeescheepvaart goedkopere kolen- soorten voor het bunkeren beschikbaar te stellen. Tenslotte stelde minister Reebohm nog in het vooruitzicht, dat het gehele zocht het verbond in de plaatsen waar zijn afdelingen zijn gevestigd contactpersonen (burgemeesters, maatschappelijke werk sters enz.) en werd begonnen met h'et ver spreiden van een circulaire, waarmee de plaatsingsmogelijkheden moesten worden onderzocht. Liever dan de zwaar getroffen kinderen in een kamp bijeen te brengen, wilde men hen geruime tijd eens elk af zonderlijk een geheel nieuw gezichtsveld openen. De gastheren in de „arrondisse menten" Alkmaar (220), Assen, Deventer, Zutfen, Doetinehem (elk 100), 's-Hertogen- bosch, Goud'a, Arnhem, Groningen, Haar lem, Zaandam, Hilversum, Zwolle enz., merendeels landbouwers, gaven al dade lijk reden tot „uitbundige geestdrift"; daarentegen begonnen de aanvragen van adspirantgasten pas in Juni goed op gang te komen, voor de helft uit Zeeland (Schou wen-Duiveland Zeeuwsch- Vlaanderen), verder uit de kop van Brabant en vooral uit Numansdorp en Oud-Beijerland. Op 21 Juli werden 800 kinderen naar hun vacantie-bestemming vervoerd. Op 7 Aug. nog eens tweehonderd, die aan veertien dagen genoeg dachten te hebben. Ondanks de proefmobilisatie legden de Nederlandse Spoorwegen voor deze laatste 200 kinderen een extra trein in. Krentenbollen, koek en ijs, werden van verschillende zijden gratis beschikbaar gesteld, evenals dikwijls auto's en auto bussen in de ontvangende plaatsen. De overige kosten waren voor rekening van Pro Juventute, het Rampenfonds (reis kosten) en de ontvangende gezinnen (onderhoudskosten). Naar wij vernemen is mar J, J. Henne man, de archivaris van het bisdom Haar lem, die reeds enige weken in het sana torium Dekkerswald te Groesbeek was opgenomen, zeer ernstig ziek. Nadat ver leden week operatief was ingegrepen bleek het noodzakelijk de patiënt van de laatste H.H. Sacramenten te voorzien. Bij informatie hedenmorgen werd ons meegedeeld, dat er in de toestand van mgr Henneman een lichte verbetering was ingetreden. Een Franse touringcar, waarin zich veertig Amerikaanse meisjesstudenten be vonden, die een bezoek aan Voiendam en Marken hadden gebracht, kwam gister avond om ongeveer 6 uur op de terugweg naar Amsterdam tussen Monnikendam en Broek in Waterland in de Broekervaart terecht, doordat de bus op ait smalle weg gedeelte uit moest wijken voor cen andere auto. De Amerikaanse meisjes kwamen er met een nat pak en de schrik af. Met een inderhaast bestelde bus uit Amsterdam (Van onze correspondent) De verkeersmoeilijkheden in het hart van de gemeente Alphen aan de Rijn, in het centrum van de provincie Zuitj-Hol- land, naderen thans snel haar einde. Was de nieuwe provinciale brug over de Rijn aan de Gouwsluis te Alphen het vorig jaar reeds gereed gekomen, waardoor het snelle doorgaande verkeer van de Maas stad naar de hoofdstad de kom van Alphen een smalle trechter, kon mijden, op 15 September zal de nieuwe gemeentelijke brug over de Rijn, ongeveer 700 meter Noordwaarts van de oude brug in de Pictcr Doelmanstraat, eveneens voor het verkeer worden opengesteld. Hiermede zal dan een tweede mogelijkheid gescha pen zijn voor de autobezitters om de Rijn te passeren, zonder dat hun kostbare tijd wordt opgeofferd aan het lange wachten voor de smalle, oude brug, die met recht reeds lang de weinig vleiende bijnaam heeft verworven van „de brug der zuch ten" Sedert tientallen jaren is deze, bijna 50 jaren oude twee.klaps brug, die tenge volge van de vele noodreparaties „een hoge rug" heeft gekregen, zo zelfs dat tal van auto's en vooral autobussen er niet meer zonder gevaar van beschadiging over heen kunnen, een twistappel geweest van gemeente en provincie. De twist ging over de vraag wie de brug moest vervan gen. Nu is dan voor deze brug de beslis sing gevallen. De brug wordt vervangen door een geheel nieuwe, één-klaps elec- trische basculebrug, die ongeveer 17 meter breed zal worden met aan weerszijden voetpaden en in het middgn rijwegen voor twee richtingen tegelijk. In verband hier mede zal de smalle toegangsstraat, de Pie- ter Doelmanstraat, in overeenstemming worden gebracht met de breedte van de brug. Hiertoe worden woningen aan de Noordkant gesloopt. Maar eer dit allemaal een feit zal zijn, zullen we wellicht 1954 schrijvén. De nieuwe z.g. hooggelegen brug over de Rijn, welke de volgende maand zal worden geopend en welke de Koningin Julianabrug wordt genoemd, is een mil- lioenenwerk geworden. Het ingenieurs- en architectenbureau v.h. J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen, heeft de schets- plannen vervaardigd. De fa Bokhoven te Gouda bouwde de brug. De rijwegbreedte bedraagt 9 m. met ter weerszijden daarvan trottoirs, elk 3 meter breed. De brug ligt ongeveer 5 meter boven het wegprofiel en krijgt zowel aan de Oostelijke als aan de Westelijke kant een 700 meter lange oprit, alsmede twee viaducten, elk van 200 me ter. over de Hooftstraat aan de z.g. lage zijde en over de Emmalaan, onderdeel van de Rijksstraatweg Leiden_Utreeht, aan de hoge zijde. Terzijden van de viaducten zijn een zestal trappen-opgangen, vier aan de hoge zijde en twee aan de lage zijde. Het brugdek bestaat uit een vast gedeelte van 14 meter en een beweegbaar gedeelte, eveneens van 14 meter Het beweegbare gedeelte ligt. aan de Oostelijke kant en wordt electrisch bediend. Aan weerszijden van de brug zijn in to taal vier ducdalven gebouwd voor het aanleggen van schepen die moeten wach ten. Het gehele kunstwerk is gefundeerd op 400 gewapend betonnen palen, terwijl voor de geleidewerken en voor de ver ankering van de schoeiingen langs de oever nog 211 houten palen zijn gebruikt. Het behoeft geen betoog dat men in Alphen aan de Rijn in feeststemming zal verkeren als straks deze brug voor het verkeer geopend wordt Er is inmiddels een comité uit de burgerij in het leven geroepen om deze feesten te organiseren. De nieuwe Koningin Julianabrug in Alphen aan de Rijn, 700 meter van de „Brug der Zuchten", die vernieuwd wordt. Twee trappen leiden naar de zolderruimte van perceel Gedempte Burgwal 14 te Den Haag, waar Katholiek Thuisfront zijn hoofdkwartier heeft opgeslagen. Alles wekt daar de indruk van soberheid en zuinig beleid. Toen wij aalmoezenier Van Croonenburg op deze wat te eenvoudige, om niet te zeggen armoedige huisvesting van een landelijke organisatie als Nationaal Katholiek Thuisfront wezen, luidde zijn lakonieke antwoord: ..Elke stuiver, die we onnodig uitgeven, onthouden we aan de soldaten". Hiermee is Thuisfront inderdaad het best getypeerd: ALLES voor de soldaten. Met rusteloze ijver werkt de kleine bezetting van de Thuisfront-centrale aan de verwezenlijking van dit devies. Niet te krap rekenend met onbetaalde over uren, royaal met plannen en energie, weten zij, dat ze werken aan een der mooiste vormen van zielzorg: het werk voor de soldaten. „Door deze zuinigheid en vastberadenheid", aldus aalmoezenier Van Croonen burg, „heeft Thuisfront grote dingen tot stand kunnen brengen Zo wordt op het ogenblik uit alle macht gewerkt om de schulden van de Militaire Tehuizen voor zover deze niet gedekt is, weg te werken. Dat is een enorme taak Hiervoor hebben wij binnen korte tijd zes ton nodig". werden de toeristen naar de hoofdstad ver- Duitse net van waterwegen aangesloten voerd. De bns is later OP de avond uit de zal worden op de Duitse zeehavens. vaart gehaald. Op onze vraag of hiermee alles bereikt zou zijn wat Thuisfront zich als ideaal had gesteld, antwoordde de aalmoezenier ont kennend. „Neen", verklaarde hij, „we staan voor een gehele nieuwe uitgroei van het leger. Wat de Europese Defensie Ge meenschap ons brengen zal, valt nog niet te voorzien, maar in ieder geval zullen onze aalmoezeniers voor geheel nieuwe problemen en Thuisfront dus voor geheel nieuwe zorgen komen te staan. Bovendien wordt het ook tijd om te zien of er niet begonnen kan worden aan de verwezenlijking van een Katholiek recrea tie-centrum in die garnizoensplaatsen, waar nog helemaal geen tehuis is. Dit zijn er in Nederland alleen al minstens 19. Verder kan er eens bezien worden of de moderne militaire jeugd geen andere be hoeften heeft buiten een tehuis. Door uit breiding van de outillage der bestaande tehuizen zullen wellicht geheel nieuwe wegen kunnen worden bewandeld. Ik denk hier aan studiegelegenheden en verder, wat mij ideaal lijkt voor de jonge arbeider een gelegenheid, waar hij zijn technische bekwaamheden op peil zou kunnen hou- geringe Prins Bernhard heeft bij zijn jongste bezoek aan de Nederlandse Antillen een bog al hachelijk avontuur beleefd, naar ,,De Telegraaf" meldt. Zoals bekend, was Z.K.H. Vrijdagmiddag 7 Augustus naar de Caracasbaai gegaan om er van de prach tige onderwaterwereld opnamen te ma ken met een kleinbeeldcamera. Het water van deze schitterende baai is bijzonder beider, de zeebodem is er langzaam glooi end en om die redenen erg attractief voor Ruikers en zwemmers, die er onderwater toto's willen maken. De Prins was die bewuste middag voor dien van kleinbeeldcamera, gemonteerd in en waterdichte kast, en een zuurstofap paraat de baai ingegaan om een excur- °le op de zeebodem te maken. Z.K.H. was vergezeld van de heer Kusters importeur van de camera. Op een gegeven moment kreeg de mans last van deze camera en wilde zich Van het toestel ontdoen door het over zijn hoofd te.trekken. Hierbij werd echter de zuurstoftoevoer van het zuurstofappa raat afgeknepen met het gevolg, dat de Prins niet meer vrij kon ademhalen en het benauwd kreeg. Hij hapte naar lucht en kreeg toen zeewater naar binnen, waardoor Z.K.H. gedwongen was de kleinbeeldcamera te laten vallen. De heer Kusters zag echter, dat de Prins in moei lijkheden verkeerde en wist met veel tegenwoordigheid van geest de Prins uit zijn benarde positie te redden door hem van het zuurstofapparaat te bevrijden. Hij bracht de Prins, die het nog al benauwd had, naar de wal. De heer Kusters werd hierbij aan een voet gewond, omdat hij zich een weg moest banen over een koraalbank. Het water was ter plaatse slechts drie meter diep en groot was het gevaar dus niet geweest, doch iedereen was opge lucht, toen de Prins weer veilig op de wal stond. De radio-actieve isotopen worden sinds ongeveer anderhalf j®«r in de Neder landse industrie voor vele doeleinden gebruikt. Een van de toepassingen van dit radio-actief gemaakt metaal is het controleren van gasleidingen of deze betrouw baar en goed gelast zijn. Met een radio-actieve isotoop maakt men „Röntgenfoto's" van de gelaste plekken van b.v. een aardgasbuis. De foto toont dan aan of de las, die vaak op een open veld onder ongunstige weersomstandigheden is gemaakt, voldoende sterk is en geen fouten vertoont. Bij een dergelijke controle van aardgasleidingen raakte eind Juni een radio actieve isotoop zoek. Het radio-actief gemaakte metaal, in dit geval zuiver iridium, was uit de kleine aluminium capsule gevallen. De Röntgenfoto's, die van de aard- gasbuizen waren gemaakt, gaven geen heeld te zien. Het verlies kwam 24 uur na het verloren gaan aan het licht. Dit verlies van het isotoop, dat een afmeting had van 2x2x2 millimeter leverde geen of bijna geen gevaar op voor de bevolking, temeer daar de radio-activiteit m betrekkelijk korte tijd zou zijn verdwenen. De Röntgen Technische Dienst te Rot-1 van het gehoorapparaatje had bevestigd, terdam achtte het echter wel van belang De grond werd van de gasleiding weg- het radio-actieve isotoop op te sporen, niet zo zeer om het isotoop zelf, dan wel om een goede methode te kunnen vinden, zoekgeraakte radio-actieve voorwerpen, zoals b.v. radium naalden in een zieken huis, op doeltreffende wijze op te sporen. Met een Philips Monitor, waarin een Geiger-Müllerteller is aangebracht, ging men de plaatsen langs waar het controle onderzoek was gehouden. Deze plaatsen waren Steenwijk, Wolvega en Assen. In Steenwijk zat het traject van 500 me ter, dat moest worden onderzocht, reeds onder de grond. De monitor registreerde, tengevolge van de cosmische stralen, ge middeld 17 stoten per minuut, toen men langs de leiding aan de hoofdweg reed. In Wolvega, bij de gasfabriek, moest een leiding over een lengte van ongeveer 20 meter onderzocht worden. Ook hier registreerde de Geiger-Müllerteller ge middeld 17 stoten. Opeens echter liep dit op tot 22, daarna tot 30 stoten per mi nuut. Toen wist men, dat men op de juiste plaats was. Op de plaats, waar deze vergroting van het aantal stoten was ge constateerd lieten de speurders enige scheppen zand weghalen. Hierdoor liep het aantal stoten op tot 40. De monitor had men bevestigd aan een houten plankje, waarlangs men de leiding j gegraven, totdat men wist dat de bewuste plek, waar de radio-actieve isotoop zich moest bevinden, bloot lag. De monitor werd in een dikke loden houder geplaatst. In deze houder zat slechts een kleine opening. Alle overige aardstralen werden hierdoor geabsordeerd, zodat men eenvoudig de richting kon bepalen waar het minïscuie stukje radio actief gemaakte iridium lag. Tenslotte hield men een klein beetje aarde en zand over waarin het zich moest bevinden. De speurders gingen als goudzoekers het zand zeven, totdat het stukje metaal, dat edel is en dus niet roest, was gevonden. Het had 1.20 meter diep onder de grond gezeten. Men had zó intens gezocht, de opsporing had dermate alle aandacht opgeeist, dat, toen het isotoop was gevonden, er geen tang was om deze aan te pakken. In allerijl moest nog een tangetje worden gehaald. De radio-actieve sterkte van het isotoop was teruggelopen van 400 mC's tot 280 mC's, in de anderhalve maand dat het isotoop, dat vorige week is terug gevonden, was zoek geweest. Het onderzoek van gasleidingen, of deze goed zijn gelast en geen andere gebreken tonen, wordt op het ogenblik geregeld verricht. Het foutenpercentage dat 60 tot 70 procent heeft bedragen, is op het ogen blik, zo blijkt uit dit researchwerk, nog 5 procent. den, waardoor hij dan de gedachte aan zijn toekomstige burgerleven levendig kan houden". „U ziet, wij zijn nog lang niet qgn het einde van onze verlangens. Ik voel dat ons Katholieke volk mede-verantwoorde lijk is voor de 3800 vrije uren, waarover men zegt, dat de soldaat per jaar kan beschikken en die zo gemakkelijk ten goede als ten kwade kunnen worden ge bruikt". „En zijn we ook niet verantwoordelijk voor de velen, die geen scherp-omlijnde religieuze instelling hebben?", vroeg ons aalmoezenier Van Croonenburg vervol gens, „Er zijn zoveel jonge jongens, die juist door de militaire dienst problemen hebben, die alleen in een bewust en ver antwoordelijk Christendom een oplossing kunnen vinden. Ik voor mij heb de ge dachte, dat wij tot dusver te weinig hier bij hebben stil gedaan. Zo acht ik het niet uitgesloten, dat door de verdere dooreen- menging van de buitenlandse legers Thuis front ook een recreatie-gelegenheid zal moeten inrichten voor de buitenlandse troepen, die tijdelijk in ons land zijn ge legerd. Doch dit zal de toekomst moeten uitwijzen". „Er staat", zo besloot de aalmoezenier, „te veel op het spel om te verslappen in het Thnisfrontwerk. Onze grootste zorg is, naast de geestelijke achtergronden van ons werk, want het mag nooit of te nim mer puur materieel werken worden! de voortdurende financiële zorg". Hoe de aalmoezenier dacht over deze laatste moeilijkheden heen te komen, bleek, toen hij lachend zei: „Ik vertrouw op de hulp van ons volk. Reeds vele malen is gebleken, dat dit, wanneer het om onze eigen grote jongens gaat, niet onverschillig toekijkt. We hebben veel vertrouwen in de actie van a.s. Zondag en we verwachten, dat het Katholieke volk op Soldaatjeszondag ons niet met dubbeltjes zal afschepen, maar dat er méér zal worden gelet op het goede doel dan op de kansen voor de mensen zelf". Op onze vraag of alles voor deze actie naar wens liep, knikte de aalmoezenier tevreden. Het voorbereidende werk is zo goed als gedaan. Alle soldaatjes zijn de deur uit en naar alle steden, dorpen en gehuchten uitgezwermd. „Alleen", zo zeide hij, „we hebben niet de portemonnaie van de mensen in de hand Dank zij de oplettendheid van inspec teur J. Schipper van de recherche, bureau Warmoesstraat te Amsterdam, is de 30- jarige kellner gegrepen, die in de nacht van 23 op 24 Juli jl. op de Nieuwendijk te Amsterdam de 38-jarige werkman Van K. dusdanig mishandelde, dat deze twee weken later in het Wilhelmina Gasthuis aan de opgelopen verwondingen bezweek. Na een hevige vechtpartij was de dader, die in Amsterdam woont, spoorloos ver dwenen. De recherche kreeg na informa ties een foto van de gezochte in handen, die door getuigen als de beeltenis van de schuldige werd herkend. Enkele dagen geleden fietste inspecteur Schipper door de Warmoesstraat en zag twee mannen wandelen. Eén van hen her kende hjj onmiddellijk als iemand, die inzake de vechtpartjj met anderen was verhoord. Toen de inspecteur zjjn blik sloeg op de andere, trof hem de grote gelijkenis met de op de foto afgebeelde verdachte. Hij hield de beide mannen aan en nam ze mee naar zijn bureau. Lange tijd trachtte de verdachte te ontkennen. Hij gaf een valse naam op, doch het kostte wei nig moeite zijn werkelijke identiteit vast te stellen. Het bewijsmateriaal stapelde zich tegen hem op en gisteren heeft hij tenslotte een volledige bekentenis afge legd. Nu de onderhandelingen tussen de werk gevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf zijn vastgelopen, heeft de Stichting voor de Arbeid beide partijen uitgenodigd vandaag tezamen met haar een bespreking te houden, waarbij ge tracht zal worden een oplossing te vinden voor de gerezen moeilijkheden. De kwesties waarom het indertijd in eerste aanleg ging zijn de lonen van groep twee, de waarde van het pensioenzegel, alsmede het regelen van de positie van het uitvoerend personeel en de chauffeurs. In April jl. zijn daar nog bijgekomen de onderhandelingen over een collectieve ar beidsovereenkomst voor de bouwbedrij ven. De staking in Frankrijk brengt uiteraard voor h'et Nederlandse be drijfsleven ook moeilijkheden, waarvan de regeling soms vindingrijkheid ver eist. Zo nam de directeur van de Spoor's Mosterd fabrieken, tevens directeur van de stichting „Nederlandse Export Combinatie"de heer L. Fokkema uit Culemborgdie ter regeling van plot seling ontstane moeilijkheden per auto naar Frankrijk vertrok, behalve een groot aantal bussen benzine ook een mand met postduiven mee. Het oude beproefde middel bleek weer feilloos te werken. Nu de normale communicatiemiddelen van de P.T.T. door de staking zijn uitgevallen, zorgen de snelle postduiven voor het over brengen van de noodzakelijke berichten naar de kantooren van de heer Fokke ma te Culemborg en Utrecht. Wij heb ben de zakelijke rapporten niet kunnen inzien, maar wij mochten kennisnemen van enkele algemene passages als: „Dijon: Post, Spoor en Tram. staakt. Geen gebrek aan voedsel. Toeristen trachten te liften of blijven wachten, hetgeen in deze mooie streek met schit terend weer geen grote opoffering is". StraatsburgMilitairen helpen met vrachtauto's. Tram rijdt (nog) wel. Ieder en alles is rustig". Parijs: „Moeilijke situatie. Honder den toeristen weten niet wat te doen. Weg zwart van de lifters. Grote groe pen vacantiegangers liggen op de per rons. Af en toe gieren politie-overval- wagens door de stad om te controleren, maar over het geheel is het beeld zeer rustig." Aan de sterke uitbreiding van de werk gelegenheid in de Ver. Stalen sinds het uitbreken van de oorlog op Korea is thans een einde gekomen en momenteel doet zich weer de druk van seizoensfactoren geiden. De werkgelegenheid in de niet-land- bouwsector bevindt zich thans op een na oorlogs hoogtepunt, doch t.o.v. het begin van het jaar is er weinig verandering te bespeuren, terwijl het eveneens niet waar schijnlijk is, dat een nog hoger niveau bereikt zal worden. Het ziet er naar uit. dat de werkgevers en vooral de fabri kanten van noodzakelijke goederen die werkgelegenheid voor vrouwen op te kun nen maken. Het blijkt nl., dat het aantal werkende vrouwen de laatste paar maan den niet gestegen is, hetgeen klaarblijke lijk uit een gebrek aan vraag toegeschre ven moet worden. Als gevolg van een en ander bljjft het aantal werklozen in de Ver. Staten buiten gewoon laag. In Juli beliep het aantal 1.548.000, hetgeen 300.000 lager is dan het sinds Korea 2 millioen meer mensen laagte-rèeord van Juli 1951. De verschil- uzorlz *»ci.aU.oAtYt nn toni 1 T*-\ 1 /4 A AV^./-) I otllll lende werkloosheidsgroepenngen zijn zo wel nationaal als regionaal, maar ook per industrie gezien zeer klein. werk verschaften momenteel voldoende personeel hebben om aan de huidige maar ook aan de in de toekomst te verwachten vraag naar hun producten te voldoen. Regerings-experts, die de arbeidsmarkt aan een diepgaand onderzoek onderwor pen, hebben verklaard, dat de werk gelegenheid in Juli een nog niet eerder in deze maand behaald hoogtepunt be reikt heeft, doch dat de expansie merk baar aan kracht ingeboet heeft. Hun onderzoekingen h'ebben uitgewezen, dat de vraag naar arbeidskrachten af neemt, doch dat er nog geen sprake is van een ongewoon aantal ontslagen of vermindering van het aantal werkuren; ook de stroom jonge mensen die in de zomer de school verlaat en werk zoekt, kon opgevangen worden. De verminderde kracht van de expansie van de werkgelegenheid menen de experts echter uit de statistieken betreffende de Van het aantal werklozen in Juli was 60 pet of 900.000 personen korter dan trier weken zonder werk; terwijl nog geen 150.000 mensen langer dan 15 weken werk loos waren. Het aantal gebieden met een belangrijk overschot aan arbeidskrachten bleef in Juli onveranderd op 13, waaronder 6 textaelgebieden die met speciale proble men te kampen h'ebben en vier kolen- centra. Hier staat echter tegenover, dat het aanbod van arbeidskrachten in vijf belangrijke streken krapper werd. In ee® van deze gebieden steeg bijv. de activiteit in de auto-industrie en :n de metaal gieterijen, terwijl in twee and'ere streken seizoensfactoren een grotere opneming va® arbeidskrachten veroorzaakten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3