Macht in Perzië premier in handen Zahedi van Nog onzekerheid over Mossadeq's verblijf Een wonderlijke dag in een Romeinse stad Landbouwwerktuigen voor de getroffen gebieden Nederlander ooggetuige van voor spel staatsgreep K.L.M. en de luchtrace naar Nieu w-Zeeland Geheime route; lading wordt nauwkeurig uitgebalanceerd „President" Robert Lombert gearresteerd Branden in Junimaand K.L.M. vliegt over enkele weken op geheimzinnige wijze Donderdag 20 Augustus 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v_. Sjah wachtte opgewonden op telegram van Zahedi Munitie ontploft Conflict in bouwbedrijf opgelost Tempo van aflevering wordt opgevoerd ST WILLI BRORDUS LEVENSVERZEKERING Churchill weer naar Chartwell Einde van een avontuurlijke onderneming Vier doden; schade ruim 2 millioen gulden Naumann korte tijd vastgehouden WEERBERICHT Gisteravond laat kwam een omroeper voor de microfoon van Radio-Teheran, die zich in het Frans tot zijn buitenlandse toehoorders richtte met de woorden: „De rust is weer gekeerd. Leger en politie hebben de toestand vast in handen. Alle politieke gevange nen zijn vrijgelaten. Iedere demonstratie in de stad is verboden en de politie heeft bevel onmiddellijk en zonder pardon op overtreders van de avondklok te schieten. De Sjah zal per vliegtuig naar zijn land terugkeren". De omroeper sprak rustig en werd niet gestoord door stemmen en lawaai op de ach tergrond. Hij kondigde het succesvolle einde aan van de bloedigste omwenteling in de jongste geschiedenis van zijn land. In Teheran was het gisteravond inderdaad weer wat rustiger, maar een rode gloed van nog niet gebluste branden, ruines, flarden span doek, sporen van worstelingen, toonden aan wat het gekost had om de oude premier Mossadeq van de politieke tribune te doen verdwijnen. Jacht op Mossadeq EXPLOSIE EIST VIJFTIG DODEN Bleek, maar opgewekt VOOR ééN VOORSTELLING NAAR AMERIKA Omgeslagen diplomaat „Anglo Iranian" aandelen omhoog Gewicht van groot belang LUIT.-GEN. ALONS COMMAN- DANT RODE KRUIS NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwaehtlng van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk enkele buien, maar in het Oosten van het land vanavond nog regen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Vrijdag 21 Augustus: Zon op 5.33 uur, onder 19.52 uur; Maan op 18.11 uur, onder 0.35 uur. Staatsg reep kostte 300 levens De greep naar de macht door het leger schijnt achteraf goed voorbereid Som mige waarnemers menen, dat het heen gaan van de Sja'h een weldoordacht on- der-deel van de revolutie-stra-tegie heeft gevormd. Door zijn vl-uchf zouden de loyale sentimenten tot uitbarstens toe ge- prjkkerd worden. Wat hiervan waar is, kon niet achterhaald worden. Zeiker is intussen, dat primo: de staatsgreep tevo ren bekend was, blijkens de voortijdige mededelingen van een Mossadeq-gezind blad. Vervolgens, dat de vlucht van de Sjah de trouwe Perzische stammen, maar ook de fanatiek religieuze mohammeda nen in Teheran aanhangers van Kasja. oi tot actief verzet tegen Mossadeq heeft gebracht. Mossadeq heeft dit zelf ingezien en heeft getracht de golf van wantrouwen, aangaande zijn vermeend steun zoeken bij Rusland de kop in te drukken door maatregelen tegen de linkse communistische Toede'h-partij aan te kondigen- Dit heeft hem niet kunnen baten. Integendeel! Toen de eerste Sjah- gezinde betogers Dinsdagmorgen in Te heran op de straat verschenen bleven de communisten weg, niet wetend in hoe verre de betogingen mogelijk in verband stonden met Mossadeq's anti-linkse voor nemens, die zouden hebben moeten dienen om de fanatieke rechtse Mohammedanen gerust te stellen. Deze fout is niet meer ongedaan ge maakt kunnen worden. Tot grote verba zing van de omstanders bleek de betoging Dinsdagmorgen een anti-Mossadeq-karak. ter aan te nemen en deed noch de politie noch het leger ook maar de geringste moeite om tussen beide te komen. Weldra kwam ook het leger zelf in actie. Vracht wagens vol royalistische soldaten i*5den aan en begonnen met de bezetting van de regeringsgebouwen en het station van Teheran. De straten van de binnenstad, die zo vaak een fanatieke menigte had den te zien gegeven, die de naam van Mossadeq met baast frenetieke jubel uit schreeuwden waren thans het toneel van een hartstochtelijke verguizing van de zelfde man. En ongetwijfeld waren de demonstranten in beide gevallen ook de zelfde mensen. In onze editie van gisteren werd reeds gemeld .boe de monarchisten er spoedig in slaagden de voornaamste regerings gebouwen te bezetten. Bij deze acties vielen reeds enkele tientallen doden. Ook Radio-Teheran was rond het middaguur bezet. In de studio speelden zich kort daarop de wildste taferelen af. In de zaal vsn de omroëper verdrongen zich aller lei personen voor de microfoon, die nau welijks geduld haadden hun beurt af te wachten. Men riep de burgerij van Te heran op zich achter de nieuwe premier Zahedi te scharen, men richtte zich tot Generaal Eazlollah Zahedi. Zahedi legde een korte regeringsverkla ring af. Hij beloofde loonsverhoging, ver betering van de levensstandaard, zoals bij revoluties te doen gebruikelijk. de verschillende stammen met de oproep zich van de Mossadeq-gezinde locale be stuurders te ontdoen. Men praatte en schreeuwde door elkaar heen. Mos'sadeq's macht concentreerde zich rond het middaguur nog slechts om het hoofdbureau van politie, waar hij ver trouwde legerofficieren aan bet hoofd had geplaatst, en in zijn eigen buis, dat door een hem blindelings toegedane lijf wacht werd beschermd. Het ministerie van buitenlandse zaken was toen reeds veroverd en de-minister van buitenland se zaken, Fatemi, had reeds een ver schrikkelijk einde gevonden door een wraakgericht van de opgezweepte menig te. In de stad stonden de redactiebureaux van Mossadeq-bladen in brand en de ge bouwen van de Toede'h-partij werden ge plunderd en kort en klein geslagen. Een Russische winkel werd vernield. Een theater, dat door de Toedeh-partij werd gebruikt, ging in vlammen op. Omdat er in de stad zelf reeds spoedig weinig verzet meer was tegei, de loyalis ten kregen de betogers langzamerhand het karakter van enigszins lugubere vacantie- gangers. Vreemdelingen werden niet ge molesteerd. Men zong en juichte en overal werd het beeld van de Sjan aangebracht. Ook uit de provincie kwam goed nieows voor de loyalisten. Radlo-Aze'heidsjan, het zeer monarchistische gebied aan de Rus sische grens, deelde mee dat aanhangers van de Sjah het heft in handen hadden Soortgelijke mededelingen u t andere delen des lands volgden. De stad Istahan, een industrie-centrum, koos aanvankelijk Mossadeq's zijde, doch in ae middag had den zich ook daar de kansen gekeerd. 's Middags arriveerde de leider van de opstand, de door de Sjah Zaterdag reeds tot premier benoemde generaal Zahedi, 'i de hoofdstad werd hjj luide toegejuicht. Zijn eerste werk was een telegram naar de Sjah te zenden met een verzoek onmid dellijk terug te keren. Voorts hield hij ter stond een inspectie van het politieapparaat en van de legerleiding. De plannen lagen klaar en binnen enkele uren stonden nieu we figuren aan het hoofd van leger en politie. In Rome heeft de Sjah tot diep in de nacht gewacht op het telegram, dat de nieuwe Perzische premier Zahedi meedeelde onmiddellijk na zijn aankomst te Teheran verzonden te hebben. De Sjah, die de gehele dag aan de uiterste opwinding ten prooi was, waarschuwde dg Italiaanse P. T.T. geen telegrammen aan de Perzische ambassade te overhandigen. Toen het telegram er laat in de avond nog steeds niet was, gaf de 33-jarige monarch uiting aan zijn bezorgdheid, dat er iets mis was met de verbindingen. Maar het ziet er naar uit, dat de Sjah heden per lijnvliegtuig naar Bagdad, en vandaar naar Teheran terugkeert. Aanvankelijk zeide hij, dat zijn vrouw niet mee zou gaan, maar eerst vacantie zou nemen in Noord-Italië of Zwitserland. Later verluidde, dat keizerin Soraja toch met haar gemaal de thuisreis zou aanvaarden. De Sjah, die door liet nieuws uit Teheran volkomen overweldigd scheen, maakte de indruk van een nachtmerrie bevrijd te zijn. Zijn interview met de pers toonde hem als iemand, die een nieuwe leven begint. Hij ontving de journalisten op zijn kamer, die bedolven was onder telex stroken, die het goede nieuws meldden. Het was een ivonderlijk tafereel. De Sjah, in hemdsmouwen en bretels. De Keizerin op de leuning van een stoel. Rusteloze adjudanten en vragende reporters. Over de radio was reeds herhaaldelijk omgeroepen, dat alle leden van de ,,ver- raderskliek rond Mossadeq gearresteerd waren. Behalve Mossadeq zelf. De oude, om zijn huilbuien en bezwijmingen ver maarde staatsman had zich, naar men zeide, in zijn villa verschanst. Laat in de middag en in de vroege avonduren ont wikkelde zich om deze villa een ware veldslag. Een lijfgarde, onder bevel van dezelfde kolonel, die Zondag de arrestatie van Mossadeq en de staatsgreep wist te voorkomen, bood verwoed tegenstand. Doch tenslotte kregen de aanhangers van de Sjah de overhand. Het zwaar versterk te, bunkerachtige verblijf van Mossadeq werd genomen en de menigte baande zich een weg naar binnen. Vlammen sloegen weldra omhoog, in <je plunderwoede, die toen ontstond, vielen ook de naburige per celen ten prooi, waar enkele van Mossa deq's medewerkers hadden gewoond, maar waar ook de dienst van het Amerikaanse Punt 4 programma was gevestigd Ook bij deze worsteling vielen veel doden te be treuren. Mossadeq zelf echter werd niet ge vonden. Hij is naar alle waarschijnlijk heid onder het vuur van zijn belagers naar buiten weten te komen. Verschil lende geruchten, te Cairo. Washington en Londen, weten te melden, dat hij ten- slotte gearresteerd is. Maar officiële be vestiging van dit bericht, was heden ochtend vroeg nog niet te krijgen. Naar schatting hebben Dinsdag ruim driehonderd mensen tengevolge van de straatgevechten het leven gelaten. In een opslagplaats van munitie, die in 1942 door het Italiaanse leger bij Tobroek werd achtergelaten, heeft zich een ont ploffing voorgedaan. Naar schatting heb ben een vijftigtal mensen het leven ver loren. De ontploffing deed zich voor, toen arbeiders een kist munitie versjouwdén. Gisternamiddag heeft onder de auspi ciën van d^ looncommissie van de Stich ting van de Arbeid een bespreking plaats gehad tussen partijen, betrokken bjj de gerezen moeilijkheden in het bouwbedrijf In deze besprekingen is overeenstem ming bereikt. Het ging voornamelijk over de loongroepen en het bedrijfspen sioenfonds. Voorts is nog besloten dat er een regeling zal komen voor de uitvoer ders en dat ook de chauffeurs in de be staande regeling zullen worden opge nomen. Advertentie Het Nederlandse Rode Kruis en de coördinatie commissie voor de hulpver lening landbouwwerktuigen 1953 delen mede, dat reeds op bescheiden schaal is begonnen met de uitreiking van groG hoeveelheden landbouwwerktuigen, die door de Rode Kruisverenigingen in ver schillende landen, met name Noorwegen, Zweden, Denemarken, Canada en Frank - rqjk en particulieren in binnen- en buiten land beschikbaar zjjn gesteld voor dege nen, die door de ramp van i Februari l.i. zjjn getroffen. De keuze der te schenken werktuigen de aanmaak en verzending heeft veel tij i gevraagd. Veel moeilijkheden bracht ook met zich het opstellen van een regeling, waardoor de geschonken werktuigen zo volledig mogelijk aan de getroffenen zou den worden beschikbaar gesteld en wel aan de zwaarst getroffenen het eerst Spoedig zal het tempo waarmee nu wordt gewerkt, kunnen worden opgevoerd. De toewijzing der werktuigen zal ge schieden aan diegenen in de landbouw, die door de watersnood van 1 Februar: 1953 zijn getroffen. Onder landbouw ver staat men akkerbouw, veehouderij, tuin bouw, bosbouw enz. Tot de landbouwers rekent men zowel ondernemers als werk nemers en loonwerkers in de landbouw Indien gesproken wordt over landbouw werktuigen, wordt de gehele dode inven taris bedoeld. Behalve gereedschappen werden ook zaaimachines. kunstmest strooiers, ploegen, cultivatoren, tractoren, motoren, maai-dorsmachines, zandrein gers, melkmachines, gazonmaaiers e.d. ge schonken. Ook werd een complete sta', installatie en smalspoor met wagens be schikbaar gesteld. Het standaard-gereedschap-pakket voor het bedrjjf beneden 4 hectare zal een klauwhamer, een nijptang, een handzaag, een handbijl, een kleispade, een aard- appelbak. een mestvork, een tuinhark, een heggeschaar, een sikkel, een schroeven draaier, een combinatietang. een bieten- spade, een bietenmes, een bouthiep, een haarhamer, een haarspit, een verstelbare sleutel en een spitvork bevatten. In het rampengebied werden ongeveer 15.000 bedrijven beneden de 4 hectare en ongeveer 6000 bedrijven boven de 4 hectare getroffen. UTRECHT Sir Winston Churchill is Woensdag weer uit Downingstreet 10 naar zijn landhuis in Chartwell, in Kent, vertrok ken. De premier zag er bleek uit, toen hij zijn ambtswoning verliet. Hij liep langzaam en steunde daarbij op zijn wan delstok. Maar hij was zeer opgewekt en beantwoordde de toejuichingen van het publiek. Churchill heeft Dinsdag, als gemeld, de leiding gehad van een speciale kabinets- zitting. waarbij in hoofdzaak is gesproken over de jongste Sovjetrussische nota over Duitsland. Woensdagochtend heeft hij de thans gepensionneerde Britse ambassa deur te Moskou, Sir Al vary Gascoigne, ontvangen, die Dinsdagavond per vlieg tuig uit Rusland te Londen was terug gekeerd. Volgens ingewijden was Chur chill op de kabinetszitting „in grote vorm" geweest. „Ik nodig u uit in October a.s. één avond voor mijn personeel in New York te komen spelen", zei gisteravond in ho tel Mamdorff te Laren één der directeu ren van een Oxide-maatschappij te New York tot het Weense cabaretgezelschap „Die Kleinen Vier" en -Tony Hartweger, die thans in dit hotel optreden. En zoals nader bleek meende hij het ook. Op kosten van de Amerikaanse firma zal het cabaretgezelschap in Oc tober a.s. per vliegtuig de reis naar Ame rika en terug maken. „Ons meningsverschil met de Engelsen blijft", zei hij. „Doch elk land, dat blijk geeft onze hoogste belangen en onze sou- Een Nederlandse jurist, die de vorige week samen met de thans ver moedelijk niet meer in leven zijnde minister van buitenlandse zaken van Perzië, dr Fatemi, van Schiphol per K.L.M.-vliegtuig naar diens land vloog, is gisteravond met een ander toestel uit het roerige I eheran in ons land teruggekeerd en heeft een A.N.P.-verslaggever enkele van zijn belevenissen tijdens de onrustige dagen in de ïraanse hoofdstad verteld. Maandagmiddag tegen zes uur geraakte I lang zag de jurist dit schouwspel aan. na maosal» I Op de trottoirs stond het publiek in dichte rijen en de balkons aan de huizen werden eveneens vol mensen, die al en luid applaudisseerden en juichten bij het voorbij trekken der demonstranten. Dinsdag, zo vertelde de Nederlander, volgde de vernieling van de beelden van de sjah. Tegen de avond was hij getuige van ongeregeldheden op de Avenue Istanboul, waar hij zag, hoe soldaten met de bajonet op het geweer op het publiek afgingen. De jurist had geen doden of gewonden zien vallen tijdens deze scher mutseling. Het rumoer hield aan tot middernacht. Toen onze landgenoot Woensdagmorgen in alle vroegte omstreeks vijf uur naar het vliegveld reed, had hij noch in de binnenstad noch in de buitenwijken iets van de op handen zijnde staatsgreep zelf bemerkt. hij met een taxi verzeild in een massale n-.ar schatting vijf kilometer lange, de- n rstfatie van de communistische Toe- c' partij. De taxi moest stoppen en de ei' ffeur weigerde verder te gaan. De jv'tst stapte uit en zocht zijn toevlucht o een verkeersrotonde. In dichte rijen, uiterst gedisciplineerde wijze marche rend, trok de stoet voorbij, die zich voor de rotonde splitste en daarna weer her enigde- De vrouwen in de middelste rijen en de mannen ter bescherming aan de buitenkant band in hand marcherend. De demonstranten hieven tegen de sjah gerichte leuzen aan en riepen tegen de Nederlander: „Go home Yankee!", hier mede hun anti-Amerikaanse gezindheid Uitend. In de stoet trokken verfploegen Voor het neerkalken van leuzen en af delingen per rijwiel mede. Drie kwartier vereiniteit te erkennen en dat poogt op fatsoenlijke wijze betrekkingen, die zijn ge grondvest op wederzijdse achting, met ons te onderhouden, zal geen moeite hebben normale betrekkingen met Perzië tot stand te brengen". „Ik hoop vooral, dat Perzië immer in staat zal zijn vrij te blijven en zijn on afhankelijkheid en souvereiniteit te ver dedigen. Vanzelfsprekend maak ik er géén aanspraak op een zeer belangrijke rol in de bevrijdingsstrijd van mijn volk en mijn leger te hebben gespeeld, daar ik buitenslands vertoefde en niet gedeerd kon worden", merkte hij bescheiden op. „Doch ik heb mijn land slechts verlaten, omdat ik bloedvergieten wenste te vermijden. Ik hoop, dat de nieuwe regering in staat zal zijn het Perzische volk te dienen en zijn levensstandaard te verheffen, in overeen stemming met die van moderne, vooruit strevende landen", zeide de Sjah. De Sjah had de Italiaanse regering ver zocht om een militair toestel dat hem naar Teheran terug zou kunnen brengen, maar de Italiaanse regering liet weten, dat het tot haar spijt niet mogelijk was aan dit verzoek te voldoen, bij gebrek aan vlieg tuigen. In zijn haast opperde de Sjah tegenover de pers de mogelijkheid, des noods een toestel te kopen, blijkbaar ver getend, dat hij ook met een normaal lijn- toestel kon vliegen. Later zei hij, dat hij met een lijntoestel naar Bagdad zou gaan en vandaar met zijn eigen toestel naar Teheran. Een enigszins komisch intermezzo werd gevormd door het optreden van de Per zische zaakgelastigde in Rome, die op last van Mossadeq de aankomst van de Sjah, op Dinsdag, had genegeerd. De goede man, Nezam Chadje Noeri, begreep in de loop van gisteren wel, dat deze nalatigheid hem hoogstwaarschijnlijk zijn diplomatieke carrière zou kosten en hij keerde ijlings van zijn verblijf in een Italiaanse badplaats naar Rome terug, waar nog steeds het personeel der ambassade bij gebrek aan orders deed alsof de vorst aller Perzen niet bestoond. De zaakgelastigde verze kerde daarna na zijn aankomst aan ieder die het weten wilde, dat „natuurlijk de ambassade aan de Sjah behoorde, en dat hij volkomen, maar dan ook geheel en al ten dienste van Zijne Majesteit stond". De Sjah deed overigens geen moeite om de opeens zo dienstvaardige diplomaat te zien te krijgen. Hij zei slechts toen een journalist hem vroeg, wat er nu met de Perzische ambassadeur te gebeuren stond: „De diplomatieke vertegenwoordiger hier is geen ambassadeur. En ik kan u nu wel zeggen, dat hij het ook nooit worden zal". De reactie van Noeri op deze woorden is niet bekend. In Londen werd gisterenavond op Mos sadeq's val geen commentaar geleverd, maar zo schreef een correspondent, er was geen mens in Londen officieel die' Mossa- Een menigte verwijdert met behulp van een kraanwagen en houwelen een stand beeld van de Sjah van zijn voetstuk. Nu hebben de aanhangers van de Sjah de macht in handen en is Mossadeq van zijn voetstuk gestoten. deq's verdwijnen betreurde. Indirect kwam de stemming tegenover het gebeuren tot uiting op de Londense effectenbeurs, waar de Anglo-Iranian, na het verdwijnen van haar aartsvijand haar aandelen met 2 shil ling 6 pence zag oplopen tot 150 shilling. Een tamelijk geringe prijsstijging overi gens, te verklaren door de onzekerheid over de koers van de nieuwe regering en door het feit, dat het wegvallen van Aba- dan door de Anglo-Iranian is ondervangen door grotere productie elders. In Washington koos de Perzische am bassadeur dr Saleh openlijk partij voor Mossadeq, onder het motto, dat Mossadeq alleen het volk vertegenwoordigde. Een broer van de vermoorde minister van buitenlandse zaken Fatemi, attaché aan de Perzische ambassade te Washing ton en lector aan de Princeton Univer sity, zakte bij het horen van het treurige familienieuws in elkaar en werd wegens een hartaanval in het hospitaal opge nomen. Op Donderdag 8 October des middags om half vjjf zal de Hertog van Glouces ter op London Airport het sein geven voor de luchtrace naar Christchurch op Nieuw Zeeland, waarvoor zestien vlieg tuigen z\jn ingeschreven. Omstreeks vijf uur zal het dé beurt zijn van de K. L. M.- gezagvoerder H. A. A. Kooper om de remmen van zijn Douglas D C 6a „Liftmaster"' los te gooien en daarmee een begin te maken met de gooi naar de prijs van 100.000 die de winnaar van de snelheid- zowel als van de han dicapklasse aan het eindpunt wacht. De tweede, derde en vierde prijs zijn resp. dertig duizend, tienduizend en vijfduizend gulden. De handicapklasse telt zes deelne mers en als gevaarlijkste concurrenten Voor de K. L. M. beschouwt men de „Viscount" van de British European Airways en de Hastings C3 van de Royal New Zealand Air Force, die een groot aantal passagiers meeneemt. In deze klasse ligt het accent niet 'n de eerste plaats op de snelheid, maar de prijs kan men hier veeleer zien als een beloning voor commerciële effi ciency. En de K. L. M. demonstreert dit nog eens duidelijk door in totaal 64 passagiers mee te nemen, waarvan het merendeel emigranten. Met de 12 man een die I sterke bemanning maakt dit dus totaal aantal van 76 inzittenden voor het overgrote deel betalende pas sagiers zijn. Uit publiciteitsoverwe- gingen gaan mee de heren F Wilbers M. persdienst), J. Boots 'Radio Unie), P. Blansjaar 'Polygoon Profilti) en A. J. Schuwer (A.N.P.) Het. belangrijkste werk voor deze race is voor een deel al gedaan, n.l. het uit stippelen van de route en het bestude ren van de^ formule om een zo gun- firg m°gelijkG handicap te krijgen, want in de handicaprace hoeft niet het vliegtuig, dat het eerste aankomt de winnaar te zijn, maar wordt de uit slag bepaald aan de hand van een formule, waarin o.m. de laadruimte, het aantal passagiers, de vracht, het com fort aan boord en laag brandstofgebruik als voordelige tortoren verdisconteerd worden. Daarnaast moet er natuurlijk ook nog voor worden gevlogen en spelen snelheid, regelmaat en betrouwbaarheid een rol. Zó nauwkeurig is de formule uitgebalanceerd, dat zelfs het gewicht van de stoelen, de bekleding, gordijnen en het gewicht van de stewards en ste wardessen meegeteld worden. Tijdens de tocht zal men de concurrenten scherp Gisterenmorgen is te Hoek»van Holland na aankomst met de Harwich- boot uit Engeland gearresteerd Robert Lombert, die twee jaar geleden met zijn luxueus jacht de „President Robert" met onbekende bestemming Nederland verliet. Aan boord van liet schip bevonden zich 35 passagiers, onder wie de ex-notaris Q. uit Maastricht, die grote sommen gelds in de fantastische onderneming van Lombert jr had gestoken. Na zijn arrestatie is RobertN Lombert overgebracht naar Maastricht, waar hij gisteren werd voorgeleid voor de Officier van Justitie, mr J. Dautzenberg. Lomhert wordt er van verdacht het deviezenbesluit te hebben overtreden. Voorts zal worden onderzocht, of hij schuldig is aan oplichting van de deelnemers aan deze avontuurlijke expeditie. sche geruchten over schip en bemanning, dat in een Noord-Afrikaanse havenplaats lag. de ronde, totdat tenslotte oleek, dat het toch alles geen rozengeur en manen- sohijn aan de Noord-Afrikaar.se kust was. Verschillende leden van d'e bemanning begonnen het schip te verlaten; enkele deelnemers aan de tocht verlieten ook het gezelschap en allengs bleek, dat de hele onderneming als een zeepbel uit elkaar zou spatten. Toch duurde het nog vele maanden voor het zover was. Tenslotte was het jacht weer in Southampton gearriveerd en bil die gelegenheid heeft onze Londense cor respondent een bezoek aan het lacht en aan de „President" gebrachi Uit het ge sprek, dat deze toen met hem en andere familieleden van Robert L. voerde bleek wel, dat men aan het einde van zijn latijr was. Ex-notaris Q. was toen r,og aan boord, maar sindsdien scheen deze het jacht verlaten te hebben. Waar hij zich precies ophoudt is niet pre nes bekend. Er wordt beweerd, dat hij zich in Ierland bevindt, maar zekerheid hierover bestaat niet. Enkele dagen geleden arriveerden reeds enkele familieleden van de „Pe- sident" in Nederland. Zij werden echter ongemoeid gelaten. De ontknoping van heel deze droevige geschiedenis zal nu wel in de rechtzaal aan het licht komen. Weer is Robert L„ een man die zijn fantasie nu eenmaal niet in toom kan hou den. aan het einde van een reis, een reis die heel Nederland met verbazing en ont steltenis heeft gevolgd, een reis ook, die weer eens duidelijk maakte, dat er nog altijd mensen zijn, die aan de handige, gladde manier van optreden van Robert L. geen weerstand wisten te bieden Hiermede is wel een definitief einde ge komen aan de onderneming van Robert L., de Haagse kleermakerszoon, die al vele jaren achtereen er in is geslaagd door allerlei fantastische ondernemingen de aandacht op zich te vestigen. Men zal zich herinneren, dat hij inder tijd een groep personen veelal jonge ren om zich verenigde, die hem als hun leider beschouwden. Daarnna richtte hij een organisatie op „Particulier Initiatief tot het doen van Charitatieve Werken". Dit leidde tot een tocht naar de West; verschillende Nederlandse particulieren raakten hierbij grote sommen gelds kwijt' en het geval eindigde met een behande ling voor de rechtbank. Dit weerhield Robert L. niet weer nieu we fantasieën te bedenken en altijd weer wist hij slachtoffers te vinden. «Vooral toen notaris Q. met grote sommen gelds zijn nieuwe onderneming steunde leek het of de „President", zoals Robert L. zich graag liet noemen, er in zou slagen een van zijn plannen te verwezenlijken. Men wist een jacht te kopen en al spoe dig hoorde men verhalen over een onder neming, die gesticht zou worden in Afrika. Inderdaad vertrok het jacht via Engeland ook naar Noord-Afrika, maar veel meer deed men ook niet. Maandenlang deden de meest fantasti- in de gaten moeten houden en aan de hand van hun prestaties zal het vlieg- plan zo nodig gewijzigd worden. Dit is tv 3 'tot een van redenen waarom de •-7M- de route die zij denkt te vliegen geheim houdt, om de concurrentie zo veel mogelijk in het onzekere te hou den. De man die het gehele vliegplan voorbereid heeft, de meest gunstige handicap heeft berekend en zo nodig nog tijdens de vlucht correcties zal aan brengen is de heer D. A. Visser, chef Het dagelijks bestuur van het Ne derlandse Rode Kruis heeft de gepen sionneerde luitenant-generaal P. Alons, thans directeur j -ivan het Nationale van het vliegtechnisch bureau van de Rampenfonds benoemd tot comman- M- I dant van het Rode Kruis Corps. Gedurende de maand Juni 1953 ver loren tengevolge van brand vier personen het leven en werden 33 personen door brand gewond, waarvan acht leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt ge raamd op 2.201.770.(vorige maand 8.153.380). Uit een overzicht van de 28 belang rijkste branden, elk met een schade van meer dan 20.000 blijkt, dat hierbij 17 boerderijen waren, die geheel of gedeel telijk werden vernield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op 637.000 (vorige maand vijf boerderijen met eert totale schade van 190.630, Juni 1952: 9 boerderijen, schade 258.850. Bij de boerderijbranden leed de vee stapel de volgende verliezen: 2 koeien, 7 varkens en 896 klein vee Handel en industrie leden met 5 bran den een schade van 687.000.— (vcrige JL branden met een schade van J f.ol7.5UU. rv^malige staatssecretaris van Candid» 't If ^erner Naumann, die zich ro/lf heeft gesteld voor de uiterst «faia6 "Duitsc ««^partij' in de aan staande parlementsverkiezingen, is te. am urg tijdelijk in hechtenis genomen, toen lm zich gereedmaakte, het tegen hem uitgevaardigde spreekverbod ten spijt, voor zijn partijgenoten het woord tn voeren. Naumann werd na afloop van de vergadering weer in vrijheid gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1