Negendaags Vacantie- begonnen Burgemeester Peek heeft t officieel geopend n is j Woningen in de Klein-Babbers- polder BEDDEN Tentoonstelling Bloemenpracht in de Beurs geopend JURGENS „HUIZE BRABANT" SCHOOL- en ACTETASSEN aargangen H. Th. v. d. VLERK van KLASSE! EÏE2A f 160.- PS,MAN f 160.- Politie-dagboek Een unieke avond in een unieke omlijsting: daverend succes voor Sehied. Gemeenschap UIT 75 Worden onder handen genomen KETHEL f 160.- S. P. ADAMS Helicoptères boven Rotterdam INMAAKPOTTEN S. P. ADAMS KUNSTAGENDA voor GEYSER-REPARATIE H - Toespraak burgemeester FOTO - FILM Gijsbert Nieuwland maakte een uitstekende beurt Het koor 84.25 VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 REGINA-Latex f ^05 DE KERMIS IS INGELUID Gistermiddag tvas het op de Broersvest reeds een drukte van belang Tentoonstelling Neger kienst Concert in de Plantage WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND HOOGSTRAAT 76 Brandje Door draaiorgel overreden Te speels BIJNA GESTOORDE BRUILOFT S.V.V. JUNIOREN TOURNOOI H. B. S. S.-NIEUWS Twee zilveren jubilarissen L. DE BRUIN VAN S. C. S. JEUGDKAMPIOEN SCHAKEN HOOGSTRAAT 101-103-105 SCHIEDAM BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT HAVEN VAN ROTTERDAM EEN VRAAG NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SLECHTS Geen wonder, dat de trams telkens weer stromen mensen uit Rotterdam ontlaadden, daar op het Koemarktplein. Het leek wel, alsoï het als een lopend vuurtje door onze grote nabuurstad was gegaan: er is weer feest in Schiedam.... Het was in de middaguren al begonnen, ondanks die twijfelachtige, bijna sombere lucht. De kermis lokte al velen naar de Broersvest. En nadien werd bijna heel de stad in een steeds toenemende, feestelijke stemming betrokken. Tegen zonsondergang trokken muziek corpsen door de straten van de binnenstad. Het was af en toe één schette ring van klanken. Van feestelijke, vrolijke, deugd doende klanken. De pianist in „De Kroon" liet even zijn vleugel zwijgen, om de klankenlawine van een passerend muziekcorps geduldig en met een zekere appreciatie over zich heen te laten gaan. En toen de lichten overal opgloeiden, was het een feestelijkheid, die een mens vergenoegd deed neuriën. Gisteren zijn de Vacantiefeesten ge opend. In de Plantage. Met een evene ment, hetwelk een millioenenstad waar dig zou zijn. Wat niemand een tiental ja ren geleden of zo zal hebben gedroomd, werd werkelijkheid. Op de tribune voor het podium hadden zich ongeveer vier duizend mensen verzameld, om de offi ciële opening bij te wonen en te luisteren naar het openluchtconcert. In welk een omgevingDe „zaal* ge vat in een omlijsting van de statigste bo men van de Plantage. Daarboven een heldere sterrenhemel. Zacht wiegelden de dicht belommerde takken in een ver frissende koelte. De verlichting schiep nóg meer sfeer. En het was een ongemeen weldadig gezicht, al die duizenden daar te zien, rustig naast elkaar, genietend van een muzikaal festijn, waarvoor velen .een verre reis zouden maken. En dan de encadrering buiten. Duizen den op de been. Overal belangstelling. En overal iets aardigs Een feestelijk ge stemde menigte in een feestelijk gebeu ren, dat werkelijk als een bijzondere prestatie van de Schiedamse Gemeenschap kan worden gekwalificeerd. Dit deed de burgemeester dan ook. Mr J. W. Peek, fris van zijn vacantie terug- gekeerd, was blijkbaar ook gepakt door de feestelijke stemming zijner gemeente naren en hij sprak met kennelijk enthou siasme. Inmiddels, eerst had de voorzit ter van de Schiedamse Gemeenschap, de heer M. Holl, een kort welkomstwoord gesproken, waarin hij uiteraard de bur gemeester en de wethouders Mr. M. van Kinderen en Mr P. van Bochove en hun echtgenoten en de gemeentesecretaris, mr N. J. Post een hartelijk bienvenu toe- riep en natuurlijk ook alle aanwezigen deed delen in zijn voldoening over de mas sale opkomst. Hierna werd Schiedams openluchttheater gevuld met een kern achtige burgermeesterlijke toespraak. Mr Peek nam deze gelegenheid te baat, om de heer Holl bijzondere lof toe te zwaaien, nu het eerste lustrum van de Schiedam se Gemeenschap bekroond werd met een eclatant succes: een zo goed als geheel gevulde Plantageruimte bij een gelegen heid, die toch niet in de eerste plaats als een ontspanningsavond kan worden be schouwd. Toen de heer Holl zich aan zijn zware taak zette, waren er velen, door wie hij werd toegejuicht. Er waren er echter ook, die niet erg optimistisch waren. De heer Holl is blijven zwoegen en hij be reikte, wat sommigen onmogelijk leek. Door zijn werk heeft hij het tere plantje van de gemeenschapsgedachte flink doen TDINLAAN 98 - TELEF: i'67464 opbloeien. Hij heeft steeds meer groepen van de bevolking tot elkander gebracht. Dit feest is een Schiedams feest, van een verbroederde, Schiedamse gemeenschap, aldus ongeveer de burgemeester, die ten slotte iedereen een vrolijk Vacantiefeest toewenste enmooi weer. Nu tot dus ver hebben de Vacantiefeesten, althans in vorige jaren, niet te klagen gehad De duizenden onderstreepten de bur germeesterlijke wens met een daverend applaus en daarna nam het conncert een aanvang. Het was een unieke avond in een unieke omlijsting. Intussen, we vroe gen ons af, of de conferencier op een avond als deze eigenlijk niet een te veel was. We kunnen ons voorstellen, dat hij variété-avonden en dergelijke aardig aan elkander kan lijmen. Maar gezien het ca chet van dit programma kwam hij ons als een te veel voor. Misschien is men het met ons eens. Voor het overige stel len we zonder meer vast, dat deze ope ningsavond voor de Schiedamse Gemeen schap en haar stuwende krachten een da verend succes is geworden. Hier volgt een beschouwing van onze muzikale verslaggever: Het was waarlijk niet louter rethorica, die speech van onze burgervader. Het was taal die blijk gaf van werkelijkheids besef en van een juist begrip omtrent feestvieren en vacantiehouden. Het was een goede speech, inderdaad, En de zeer talrijke toehoorders tan het openings concert letten zich in de juiste stem ming, verwachtingsvol tot luisteren. Stemming was er. Heerlijk zomer- avondweer, een helder maantje glanzend door de even verlichte bladermuren, een zacht en zoel windje dat nu en dan de bqomtoppen deed fluisteren... wat ligt ons podium toch mooi en wat was het een goed initiatief van de Schiedamse Gemeenschap, het neer te zetten'. Gijsbert Nieuwland heeft gisteravond 'n uitstekende beurt gemaakt, vooral met de Marinierskapel. Om een voorbeeld te noemen: de balletmuziek uit Faust was werkelijk af. Een prachtige zetting voor blaasinstrumenten en een vertrolking die geen wensen meer deed bestaan, zelfs de tekortkomingen deed vergeten die nu eenmaal onvermijdelijk zijn wanneer een symphonische gedachte-compositie wordt getransporteerd voor uitsluitend blazers. De Marinierskapel bestaat echter uit vakmensen, die met hun doorgaans voortreffelijke instrumenten kunnen doen wat ze willen, ook wat de componist en de dirigent willen. Wat een prachtige kleurschakeringen wist Nieuwland teweeg te brengen en wat een lenigheid van klank. Op deze manier is een blaasorkest toch wel een volwaardig apparaat'. Het koor? Graag hadden wij willen constateren dat het koor in perfectie het orkest naar de kroon stak, maar we zijn ons ervan bewust, dat we dan zeer veel vragen, bijna het onmogelijke. Maar de vacantieweek als instelling was er ook niet ineens in haar huidige vorm. de Schiedamse Gemeenschap nog minder. Een idee moet groeien, moet wortel kunnen schieten en veld kunnen winnen. In elk geval is gebleken dat Schiedam een vruchtbare voedingsbodem is en daarom hebben we goede hoop, dat een geslaagd experiment als het onder havige kan uitgroeien tot een in zijn genre zeer handelbaar en waardevol instrument. Op de eerste plaats zal de samenstel ling van het koor de aandacht moetén hebben van de organisatoren. Naar schat ting stonden er ongeveer een goede 60 (zestig) tenoren en bassen op het podium (geen ingezonden stukken als het er per ongeluk 70 of 55 waren s.v.p.l) Rekening houdend met een gemiddeld stemvolume en met lekenzangerscapa- citeiten kan men dan gerust het aantal sopranen en alten vaststellen op het dub bele en als er dan nog meer liefhebbers zijn behoeft de dirigent allerminst te zeggen, dat hij niemand meer kan ge bruiken. Men krijgt dan een evenwichtig koor waarvan de klank weldadig en harmo nisch aandoet door een juiste mengeling van de 4 verschillende stemkleuren. Nu was het dameskoor ietwat te zwak tegenover het mannenkoor en veel të zwak in het geheel. En als bijv. een so praanpartij te zwak is, veelal de melodie voerende partij dus (vooral bij opera's), dan krijgt het geheel een enigszins mat te, onbevredigende indruk. Wij hebben ons opzettelijk op het midden van het amphitheater neergezet wel wetend, dat men vooraan, waar genodigden en pers een plaats gevonden hadden, een zeer onregelmatig en verward klankbeéld te verwerken krijgt. Op enige afstand klonk het koor goed, zij het niet stralend en inderdaad miste men de „push" die een werkelijk machtig koor zo indrukwek kend kan maken; niet alleen in een forte maar ook en vooral in het pianissimo klinkt een groot koor in de juiste pro porties zo machtig warm en voi. Dit heeft Schiedam nog niet! Maar, schoon toe komstbeeld- tiet .kan er komen en vrij gemakkelijk. Gemakkelijk, dat wil zeg gen, als iedere koörzangeres zich een of fertje (is het wel een offer voor een vol bloed zanger of zangeres om wat meer en langer te repeteren? Wel nee, integen deel!) wil getroosten, als de besturen van Vrouwen- en gemengde koren een zetje meer willen geven: ja, dan gaat het gemakkelijk. En het komt ook! De Schie damse Gemeenschap heeft een goede greep- en in de Schiedamse gemeenschap is een kiem, die groeit: gemeenschaps- bewustzijn. Dit zal zich zeker wat de i vacantieweek betreft doen gelden ook j met betrekking tot.de moeilijke materie dié de samenstelling van een tijdelijk koor nu eenmaal vormt. Practische bezwaren zijn er vele: we weten het op een prik, koorbesturen, zangèressen en zangers! We onderschat ten ze niet, maar we "weten wel, dat met een beetje goede wil en offerzin (één nieuw nummer minder op het jaarlijkse programma en daarvoor in, de plaats het gehele medewerkingsrepertoire: kan makkelijk?) de gemeenschap die onze stad is, verrijkt kan worden met een in stituut, waarvan de waarde, de beteke nis en de mogelijkheden vooralsnog niet te overzien zijn. Het wés goed gisterenavond, maar het kan en moet beter worden! Het programma bestaande uit bekende operafragmenten voor de pauze en ge deelten uit operettes na de pauze (Verdi. Smetana Gounod, Mascagni, Strauss, Lé- har, Gershwin etc.) vond een dankbaar gehoor en vooral de Solisten, Anneke v. d. Graaf en John Van KeStëren, sopraan en tenor, die zich uitstejcend van hun taak kweten het valt niet mee, solo zingen in de open lucht! werden met een warm en hartelijk applaus beloond. Een woord van hulde aan de S.G. voor dit nieuwe initiatief is hier zeker op zijn plaats. Mogen voor dit idee nog vele me dewerkers en medewerksters gevonden worden! Het is de Raad, mede blijkens een opmerking, gemaakt bij de behande ling van de Gemeente-begrotipg 1953 bekend, dat het uiterlijk aanzien van het complex van 126 woningen in de Klein-Babberspolder over het algemeen zeer onooglijk is, wat met het verstrij ken der jaren steeds verergert. De keim, waarmede de gevels van de woningen in 1949 zijn bestreken, is op verschillende plaatsen dermate ver weerd, dat het geheel een zeer vlek kerig aanzin vertoont. B. en W. hebben zich reeds geruime tijd beraden, welke maatregelen in deze moeten worden genomen. Zij zjjn n.l. van mening, dat de situatie, zoals die nu is. niet bestendigd kan blijven. Immers niet alleen is het aanzien van de woningen zelf volkomen bedorven, maar bovendien vormt de aanblik van de woningen een lelijk geheel bij de entrée aan deze zijde van de stad. Naast het advies van de Directeur van dé-Gemeentelijke Woningdienst vroe gen wij advies aan het Velf-instituut T. N. O. en het Bouwmaterialeninstituut T. N. O. te Delft. Gebleken is, dat, in de muren stenen van zachte kwaliteit zijn verwerkt én dat de muren zijn afgestreken met een witte saus, welke niet voldoende wa tervast is. Advertentie 14 M GOUD 17 STEENS ANCRE ANTI. MAGNETISCH 1 'aar verzekerd tegen verlies en diefstal ROTTERD.DIJK 268 - TEL,. 67593 Het zal bijna niet doenlijk zijn de verflaag van de gevels te verwijderen. Bij het maken van een proefvlajt toch is gebleken, dat steen- en voegen zodanig worden beschadigd, dat. de kans zeer groot is, dat de gevëls niet meer wa terdicht zullen blijven. Er is geadviseerd in een proefvlak eerst de zachte stenen te verwijderen en te vervangen door goede bakstenen en de gevels daarna te behandelen met verf stof, welke goed bindt en een lange levensduur heeft. Na rijp beraad menen B. en W. dit advies te moeten volgen. Waar de kosten niet te -ramen zijn, ligt het in de bedoeling bij wijze van proef van de gevels van het meest Zui delijk gelegen pand (bevattende 3 wo ningen) aan de Slachthuislaan de zachte stenen uit te hakken en te vervangen en daarna te doen behandelen met verf, die een sterk bindmiddel heeft. Aan de hand van het verkregen re sultaat kan dan vvsqrdennagegaan of op de ingeslagen weg moet'worden voort gegaan en hoeveel de kosten van het gehele werk zullen bedragen. AFSCHEID KAPELAAN J. ROOD Zoals reeds eerd-Eg- vermeld en wat ook gevreesd werd1: Kapelaan Rood gaat Ke-thei veria-ten en .vertrekt vandaag n-aar zijn nieuwe standplaats Dordrec-ht. Gisteravond waren de parochianen van Ket-he-1 in de gelegenheid om van deze sympathieke persoonlijkheid afscheid te nemen. In 'het -begin van de a-vond hul digde allereerst de -gehele jeu-gdibeweging haar aalmoezenier. Hierna waren t-a-1 van sprekers van -best-uyen van verenigingen aan het -woord om de kapelaan te danken voor het vele' werk, dat -hij v-oor Kei-hel h-eef-t gedaan, -terwijlvanzelfsprekend di verse presentjes de goed gemeende w-oor. den vergezelden. Aan -het slot v-an de avond dankte de kapelaan allen voor hun blijk van be- 'langste-llin-g. en verzocht .dezelfde mede werking te willen schenken aan zijn op volger: Kapelaan Van Alkemade, afkom stig uit Wassenaar (neomist). Bij de openingsplechtigheden gisterenavond ter gelegenheid van de Schiedamse Vacantieweek, assisteerden de Marinicrskapcl cn een Gemengd Koor. Advertentie U vindt ze in alle maten en kleuren bij de specialist: BROERSVEST 64-68 - SCHIEDAM De kermis, een der hoogtepunten van de vacantiefeesten, is gistermiddag ingeluid. Officieel gezien „in alle stilte" maar ver der met het menigvuldige gerecht, dat on verbrekelijk aan een kermis verbonden is. En de Schiedammers hebben duidelijk ge toond, een ouderwetse kermis te waar deren. Ze zijn in drommen opgekomen, om in een ommezien alle attracties te vul len. Dat de jeugd vooraan ging, ligt voor de hand. Er is verscheidenheid genoeg en als het goed weer blijft, zal ook in dit jaar de roem gehandhaafd blijven welke de Schie damse kermis over de kermismensen ge niet: een der beste, zo niet de beste van heel het land. Pater J. Collisnon, die in de Belgische Congo zfjn arbeidsterrein heeft en tydeljjk in onze stad vertoeft, heeft zich bereid verklaard, degenen, die op 22 en 23 Aug. des avonds, op 26 Augustus 's middags op 27 Augustus 's avonds en op 28 Augustus 's middags de tentoonstelling: Negerkunst, in het Stedelijk Museum, bezoeken, rond te leiden en voor te lichten. Het programma voor het concert, dat Zondag a.s. te 8 uur in de Plantage door het Harmonieorkest „Oefening Baart Kunst" gegeven wordt, luidt als volgt: 1. Mandora, mars van S. W. Ord. Hume, arr. Tierolff; 2. Ouverture „Liehte Cavale rie" van F. v. Suppé. arr. J. Briffaux; 3. „T.out Paris" wals van E. Waldieufel; 4. Fantasie o/d. Opera Aida van G. Verdi; 5. Bruiloftsmars uit „Een Zomernachts- droom" van F. Mendelssohn, arr. Feltzer; 6. Folkloristische Paraphrase van G. Boe- dyn; 7. Fantasie o/d. Opera „Atilla" van G. Verdi, arr. A. J. Roeien; 8. IJzer en Staal, mars van David B. Muller, arr. Schouten; 9. Finale. Te bevragen aan -het hoofdbureau van politie tussen 9—12.30 uur en 2--6 uur; damesjasj-e, k-inderj-asje, kindersokje, por- teimonn-aiie, kindertasje, kniesch-erm van motorrijwiel, 2 zonnebrillen, huissleutel en een bril. Te bevragen bij de vinders: zwembroek en badhanddoek. A. Kra-merFreher, Ha ven-dijk 36; ribfluweel jongensjasje, J. Ouwen-dijk, Vlaardiimgerdijk 39; ki-nder- vestje, Hooghart, Vondellaan 5; groen kin dervestje, S. V-reez-e, Kreupelstraat 35a; roze zwembroek en badhanddoek, Kasem- brood, Strijensestraat 62; schakelarmband, P. Se-i-p, L. d-e Coli'gnystraat 15a; portemon- naie, inh. rozen-kra-ns, Bijl, Hoofdstraat '107; dames-portemonna-ie, E. Abee, Car- thesdiusstraat ll'b; vulpen, H. Boele, P. Pot terstraat 9b; -beige damestas, Wagen-aar, v. 't Hoffp-lein 9a: zilverkleurig armbandje, T. Thomassen, Tal-mal-aan 32; blauwe por- temomna-i-e, P. Rijvers, Hogeba-n-weg 37b; zilveren draammedai-lle, v. San-ten, Put- tershoekses-traat 50; kruiwa-genwiel, F. Pe tit, Pieter d'e Hoog-h straat 10b; broodzak met melkfles, A. v. d. Ende, W. Franke- landses'traat 119b; zonnebril, J. v. d. Hoe ven, Westvest 26c; katje (grij-s-zwart en wi-t), Bos, Jul-ian-alaan 10; witte hond (reu), Gem. Reini-g-in-g, J. v. d. Bosch, So-mmels- dijksestraat 1; herenbril, H. Bijloo, Nieuwe Maasstraat 62a. Advertentie Gisteravond erd in de hal van de oude Koopmansbeurs de tentoonstelling „Bloemenpracht'" geopend door wet houder Van Bochove. Over de tentoon stelling zelf hebben wij in ons blad van gisteravond reeds uitvoerig geschre ven, zodat men- reeds weet dat een bezoek aan de Beurs meer dan de moeite waard is. Wat de jubilerende sehooltuinvereniging in samenwerking met de gemeentelijke plantsoenendienst, enige bloemisten en de 'aquariumhou- dersvereniging „Natuurschoon in Huis heeft opgebouwd ter viering van haar zilveren jubileum is een pracht brok natuurschoon geworden, dat de bezoe kers met bewondering vervult. Aan het opeingswoord van de weJ-~ houder ging een rede vooraf van de heer J. Dinkelaar, voorzitter van de jubilerende vereniging, die de burge meester en de wethouders verwelkom de, evenals de vele genodigden. Spre ker bracht dank aan hen, die er aan hebben meegewerkt, om de tentoonstel ling tot stand te doen komen, vooral aan de gemeentelijke tuinarchitect en diens assistent, doch ook aan de bloe misten en de scholen, die actief mee gewerkt -hebben. De beer Dinkelaar memoreerde de ontwikkeling van de schooltuinvereniging en bracht hulde aan hen, die 25 jaar geleden het ini tiatief namen tot de oprichting. Het was in die tijd niet eenvoudig om iets dergelijks op touw te zetten. Er was veel onbegrip en weinig medewerking. De heren Bochove (vader van de wethou der, die de tentoonstelling opende). Nie- zwaag, Dorreman en niet te vergeten de thans 83-jarige heer M. Germeraad, de eerste voorzitter, die eveneens bij de ope- Gistermiddag heeft een brandje gewoed in het pand aan de Westvest 32, waarin is gevestigd de Fa. Itho. In een opslag ruimte was een koperen leiding gebroken, die twee cylinders chloormethyl met elkaar verbond. Iri de nabijheid van de breuk brandde een gasbrander, waardoor het ontsnappende gas vlam vatte. Met schuimblussers trachtte het personeel van de Itho het vuur te doven. Dit bleek ech ter onbegonnen werk en weldra werd de brandweer gealarmeerd, die met de Ma- gyrusladder en een materiaalwagen op de Westvest verscheen. Eén slang op de waterleiding was echter voldoende om het vuur te doven. Enige flessen met acytheleengas die reeds waren warm geworden werden op tjjd verwijderd. Brandschade ontstond alleen aan het dak en enig materiaal. De schade welke niet groot is wordt door de verzeke ring gedekt. In de Gordonstraat is gistermiddag omstreeks vijf uur de vierjarige Nelly P. uit de Mariastraat tegen een draai orgel gelopen. Ben wiel ging het meis je over beide beentjes. Met verwon dingen aan de enkels is het kind naar huis gebracht. Een hond, een zwarte herder van on geveer acht maanden, had het giste ren op een melkbezorger gemunt. Het dier liep geruime tijd achter de man aan en beet hem om beurten in broek en kuiten. Overigens uit speelsheid, want noch de broek noch de benen van de man liepen enig letsel op. Het ging de melkbezorger op de duur ech ter vervelen en een agent van politie heeft hem toen op zijn verzoek van hés beestje verlost. De hond is overgebracht naar de gemeentereiniging, waar de eigenaar hem kan komen afhalen. In een bruidsstoet sloegen gisteren voor het stadhuis de paarden van de eerste volgkoets op hoi, toen de disselboom los raakte en op hun achterbenen viel. De ver schrikte dieren renden in de richting van de Boterstraat. Daar slaagde de koetsier er in, de dieren in een bocht wat iangza- met re doen lopen en hiervan maakte de koetsier van het rijtuig van het bruidspaar gebruik, om ze tot staan te brengen, het geen geen gemakkelijke en tevens een ge vaarlijke taak was. Hij slaagde er echter zonder ongelukken in. De inzittenden van de koets kwamen met de schrik vrij. De paarden liepen verwondingen aan de ach terbenen op. De kranige koetsier is de 73- jarige W. A. Scholte. Zondag a.s. organiseert de juniorafdeli-n-g van SVV een groot junior-voetbaltournooi, waaraan zullen deelnemen juniorelftallen van Willem II, AGOVV, Sneek en SVV. De junioren van Snoek komen reeds Za terdagavond in Scheiidam en zullen wor den ondergebracht bij SVV-juni-oren. Het toumooi begint Zondagmorgen om half 11 nur en zal volop gelegenheid bie den te zien, op welk peil het pel van de S W-junioren s-t-aat ten opzich-te van ju nioren ui-t het Zuiden, Oos-ten en Noor den van o-ns land. Naar v-erluidt zijn voor al de jun-iorelftallen va-n Willem II bij zonder sterk. Elke vereniging komt met een A, een B en een C j-undorelftal, dat zo sterk mogelijk wordt samengesteld. Na -beëindiging van -het tourn-ooi worden de -prijzen uitgereikt in de cantime van SVV. Al is voor H.B.S. het gesloten seizoen nauwelijks werkelijkheid geworden, toch is het noodzaak enkele oefenwedstrijden te spelen, om zodoende enigszins voorbe reid aan de competitie te kunnen be ginnen. Reeds op 5 September zal die voor H.B.S.S. een aanvang nemen, zodat nog slechts 2 Zaterdagen resten om te benutten voor wedstrijden. Voor a.s. Za terdag zal DINDUA naar Schiedam ko men. om H.B.S.S. partij te geven. Deze wedstrijd zal niet op het terréin aan de Havendijk gespeeld worden, maar op Spieringshoek. Aanvang 5.30 uur. Verder staan de volgende wedstrijden op het programma: W.F. 2H.B.S.S. 2. 3 uur, terrein W.F.; W.F. 3—H.B.S.S. 3a. 4.45 uur. terrein W.F.; H.B.S.S. 3b— Z.W.S.H. 3, 4 uur Spieringshoek; D.O.S. '32 b—H.B.S.S. b 2, Rotterdam. Tevens zullen enkele adspiranten van H.B.S.S., Ursus en D.R.Z. op Spierings hoek enkele partijtjes voetbal spelen. Deze wedstrijden beginnen om 2.30 uur. Dagelijks begeven zich vele Rotterdam mers naar de Heliport aan de Katshoek, teneinde de „wentelwieken" te zien opstij gen of dalen. Vaak komen zij echter op een moment, waarop zich uren in de om trek geen helicoptère bevindt. Daarom laten wij hieronder de aankomst- en ver trektijden van de hefschroefvliegtuigen volgen. Om 8.20 uur arriveert een Sikorskv, die om 8.30 uur weer vertrekt. Om 13.15 uur komt de tweede helicoptère aan, vertrek 2.55 uur. Dit vliegtuig is van 1.30 tot 2.30 uur voor het publiek van nabij te bezich tigen tegen betaling van een kwartje voor volwassenen en een dubbeltje voor kin deren. Met ingang van 1 September a.s., als de passagiersdienst wordt geopend, zal ook nog om 17.40 uur een wentelwiek aanko men, die om 17.50 uur weer naar het Zuiden verdwijnt. ning aanwezig was, hebben door de op richting van de schooltuinvereniging on noemelijk veel bijgedragen tot de liefde voor de natuur bij duizenden Schiedam mers. Dit is nog eens duidelijk gebleken bij de kort geleden gheouden openbare les, waarbij vele ouders tegenwoordig waren, die indertijd zelf nog lid zijn ge weest van de sehooltuinvereniging. De beer Van Bochove belichtte i-n zijn openingsrede de ideële achtergrond van het schooltui-nwerk en meende, dat de op richters hun werk goed hebben gedaan, daar thans, na 25 jaar, nog steeds en met veel succes volgens hun deeën gewerkt wordt, zo dunkt mij. aldus spreker, dat bet gemeentebes-tuur een woord van hulde past voor al datgene wat door de vereni ging in het belang van de gemeenschap is verricht, het bijbrengen aan de Schie damse jeugd van eerbied en liefde voor de n-atuur, het teruglopen va-n de baldadig heid t.o.v. de plantsoenen en ander na tuurschoon enz. Niet minder past een woord van hulde voor de leider, -de onder wijzer, d-ie zoveel van hun vrije tijd of feren om de kinderen op de schooltuinen te helpen en te leiden bij hun ontdekkings tocht d-oor de natuur. Deze tentoonstelling is een veel schoner mijlpaal in de geschiedenis van de ver eniging dan de gebruikelijke receptie had kunnen zijn. Uit deze expositie blij-kt treffend het beginsel van de vereniging: -het bevorderen van de zelfwerkzaamheid. Door deze zelfwerkzaamheid heeft men een brok natuurschoon in onze feestvie rende stad geschapen die verdient tfcior duizenden Schiedammers bezocht te wor den. Na de openingsrede van de heer Van Bochove huldigde de heer Dinkelaar in een korte rede twee van de leiders, de heren Th. Krebbers en A. Bukshom, die beiden sedert de oprichting hun beste krachten aan het schooltuinwerk hebben gegeven. Namens het Bestuur overhandig de -hij een geschenk als waardering voor de uitmuntende verdiensten die zij zich bij het schooltuinwerk verworven hebben. Hierna maakten de aanwezigen een rondgang door de Beurshal om de vele fraaie bloemen, planten en aquaria te be wonderen. Aan het jeugdkampioenschap voor Schiedam waarvoor gezien de grote be langstelling in 2 groepen gespeeld moest worden, werd ook door niet-leden van schaakverenigingen deelgenomen. L. de Bruin van S.C.S. en J. Schilper- oort van E.S.S. eindigden als eerste van iedere groep en hebben met de kampioen van het vorig jaar, welke van de voor ronde was vrijgesteld een dubbele ronde gespeeld, waaruit L. de Bruin als over winnaar te voorschijn is getreden en hiermede het kampioenschap van Schie dam seizoen 52/53 heeft veroverd. Advertentie Passage Theater: De mijnen van Koning Salomo, uitsluitend Vrijdag, Zaterdag en Zondag. Monopole Theater: A. C. gaan op mars (18 j.). Stedelijk Museum: Tentoonstelling Ne gerkunst: dagelijks, óók Zondags, van 2 tot 5 en 710 uur, Julianapark: Bloemenweelde in Sprook- jeslicht. Tentoonstelling van beeldhouw werken, dagelijks, óók Zondags, van 7.30 tot 12 uur. ZONDAG Pl-antage: 8 uu-r Concert Harmonie orkest Oefening Baart Kunst. Beurs: Tentoonstelling Jeugd en B-loe- ■menvreugd. Dagelijks van 105 en des -avonds van 7—11; Zond-a-g 2—5 en 7—11. GEBOREN: Hendrik W., z. v. H. W. Du- chenne en G. Janse; Cornelia J., d. v. D. K. Bontenbal en J. P. Kostense. Johanna M., d. v. H. J. W. Corpeleijn en B. van Dijk; Sabine P. M., d. v. J. A. Klumpes en A. S. Flikkema. ONDERTROUWD: A.. J. van Alphen 24 j. en A. Jordaan 21 j.; J. p. Broers 24 j. en W. v. d. Horst 20 j.; C. A. van Deur- sen 28 j. en E. E. v. d. Toorn 21 j.; J. B. van Ener 34 j. en M. A. van Daalen 29 j.; A. Herkelman 24 j. en W. van Rijswijk 19 j.. E. Hooft 29 j. en M. C. W. Jaspers 21 j.; J. N. Kalkman 27 j. en N. van Gent 22 j.; J. Kegel 25 j. en A. Noordam 23 j.; A. M. T. V. d. Laarschot 24 j. en S. Dekker 22 J. Leerentveld 24 j. en M. J. Ilmer 22 j.; E. B. W. v. d. Moezel 41 j. en G. Ver- hoev 29 j.; A. van Mourik 30 j. en K. M. Verheij 21 j.. J. C. Noevers 20 j. en-M. de Jong 18 j.; A. Plaisier 27 j. en A van Zanten 22 j.; II. Polak 24 j. en G. Zwaan 23 j.; H. Poot 27 j. en A. Westerveld 25 j.; P. Roes 17 j. en H. J. Groenewolt 16 j.; P- van Rijnsbergen 27 j. en J. P. C. v. d. Heiden 24 j., p. Schneider 26 j. en Th. J. Koorengevel 20 j.; P. van Veen 23 j. en C. E. v. Zwieten 23 j.; G. Vermeer 69 j. en W. S. v. d. Linde 60 j.; G. H. Zou- tendijk 23 j. en A. J. Rebers 23 j. GEHUWD: J. A. J. v. d. Ven 25 j. en E. C. J. M. van Slobbe 25 j.; T. Schilper- oord 33 j. en J. Kraan 31 j.; B. Warmer dam 24 j. en G. J. Bossink 20 j.. J. B. van Zuuren 26 j. en J. E. Robberegt 25 j.; A. W. M. van Rij 23 j. en I. M. Droge 21 j.; H. Hesse 20 j. en G. Droge 18 j.; L. Rijn- talder 32 j. en C. J. HersbaCh 34 j.; L. Oosterman 26 j. en E. J. A. v. d. Polder 20 j.; H. J. M. Reinnhard 21 j. en M C Th. Heeze 16 j.. A. M. J. van Dijk 26 j' en P. Gosselaar 25 j.; p; Th. Decrduw 22 j. en L. Overgoor 19 j.; W. Versteeg 41 j. en D. Oudenaarden 41 j.; C. J. Burge- ring 28 j. en C. M. v. d. Knaap 23 j.; M. J. Weerdenburg 32 j. en C. Zwarts 29 j.; f' tV'o u- ndt 30 i- en A- L. Weeda 21 J. Schipper 29 j. en K. A. Meijer 31 j.; v' D°rssen 24 j. en J. van Eijk 20 j.; W. Vogt 33 j. en J. Braad 27 j.; A. Bijloo 25 J- en W. C. de Pater 26 j. 10 ROTTERDAM, 20 Augustus 1953 19 Aug. n.m.: 495 ton copra Wormerveer; 635 ton copra Maarssen; 200 ton papier Maastricht; J50 ton mais Delft; 200 ton mais Maashees; 203 ton mais Leeuwarden; 280 ton palmpitten Zwijndrecht; 200 ton haver Wormerveer; 200 ton haver Veghel: 194 ton granen Almelo; 550 ton suiker Roosendaal; 590, 580 en 550 ton sui ker 1/varen. Totaal 72 reizen, 11 Vletreizen. 20 Aug. v.m.284 ton mais Veghel; 515 ton mais Sas van Gent; 65 ton mais Zwolle; 100 en 100 ton gips Den Bommel; 110 gipS Bergen op Zoom; 85 ton gerst Kortgene; 200 ton petr. cokes Lathum; 150 ton mais Deventer; 23 stand, hout Broekhuizen; 75 ton mais Boxmeer; 100 ton rogge Maashees. Volgens mededeling van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam zijn in de week van 9 t.m. 15 Augus tus in de haven van Rotterdam aangeko men 354 schepen, metende tezamen L777.I50 netto kub. meter (2.83 kub! meter 1 reg. ton), tegenover in de overeen komstige week van het vorig jaar 298 schepen met 1.351.573 netto kub. meter, nu dus meer 56 schepen met 425.577 netto kub. meter. Van hoeveel kan een werkman leven? In den gemeenteraad van Wageningen kwam Maandag (24 Oct. 1892) het loon der stadsarbeiders ter sprake. Dezen verdie nen in den winter 4.'s weeks. Som mige Raadsleden wilden dit op 6.ge bracht zien. Nu, wanneer het Raadslid van een provinciestadje de loonen der arbeiders met 50 pet wil verhoogen, kan men verzekerd wezen, dat die loonen veel te gering zijn. En van 6.'s weeks of 86 cents daags kan men zich in den win ter nog geen weeide-uitgaven veroor loven; de getrouwde werkman moet er bepaald bij hongeren. Na langdurige dis- cussiën werd eene motie aangenomen, van mr G. W. baron van Dedem, luidende als volgt: „De Raad, van oordeel dat regeling van de loonen der stadsarbeiders gedurende de wintermaanden verbetering eischt, gaat over tot de orde van den dag." Toch kon ook deze motie nog geen ge nade vinden in de oogen van twee Raads leden; zij stemden er tegen. (Nieuwe Schiedamsche Courant, van 30 October 1892). Advertentie Telefoon 68387 HOOFDSTRAAT 185-187 189 DAOOtAD VOO» SC.UfDAM IN OMSTRfKfN 75ste Jaargang No. 22233 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18 Telefoon 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal. 2.- per maand, 0.47 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte 0 15 pet millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0 30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woerden 50 cent Elk woord meer 3 cent. Ilaximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor net Ad v e r ten tie w ezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2