Nederlanders in Korea leden zwaar verlies Na het accoord tussen India en Pakistan Circusdirecteuren twisten om een naam Castella-Vaatwas SABENA"-HELICOPTERNET UITGEBREID Het zal Zondag weer spannen Het Katholiek Thuisfront heeft geen „soldaatjes" meer Millioenen francs gesmokkeld Mïn stookt opnieuw tegen de Vlamingen Ook vóór de oorlog werden automaten geplunderd Een paar clagen voor het bestand: Chinese overval: vijf doden, vier Bij gewonden en twee vermisten blinkender vaat en zachtere handen! Agintie rond de a.s. Ijzerbedevaart Commandant Scliilper- oord deed triest relaas Accoüntant verdacht van verduistering In April aanstaande volksstemming in Kasjmir Strassburger contra Mullens „Verwijder ogenblikkelijk de affiches" Schade 3,50 gld per verkante meter Naumami vermoedelijk geen candidaat Oefening „Little Repulse" Nu ook via Maastricht naar Keulen en Bonn „Den Weg zurueck" Waarvoor U geeft! Smokkelaar maakte winst van een halve ton Zaisser dreigde UIbrieht met afzetting VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 Aannemersfirma raakte 85.000 kwijt Gewonde sergeant keerde ook terug SCHEUTISTEN OP DE PHILIPPIJNEN Leiding van centraal seminarie Partij heeft te veel last van hem Militairen naar de Veluwe KORTE TREINSTORING ..Kan ik het helpen „IK GAF EEN CADEAUTJE AAN NAGUIB Duitse jongens stalen ansichtkaarten SANDERS IN ENGELAND voor mooi, gezond haar! OMDAT OMDAT OMDAT Stoelen. ïrankiljonisme in nieuw gewaad Vrees voor incidenten INDEXCIJFER GROOT- HANDELSPRIJZEN Lichte daling in Juni LOODDIEVEN IN VENLO GEARRESTEERD „IN DE WINCKEL VAN SINCKEL" Leeggehaalde apparate?i i?i Zuid-Nederland zijn o?ikundig gerevideerd Truc van de munt met 't vrouwen.haar „De laatste dagen voor het bestand op Korea zijn voor de Nederlandse oorlogsvrijwilligers zeer tragisch ge weest. Tijdens een frontpatrouille verloren wij vijf van onze jongens, terwijl er twee werden vermist en vier anderen werden gewond". Dit vertelde luitenant-kolonel C. M. Schilperoord, tot voor kort commandant van het Nederlandse detachement bü de Verenigde Naties in Korea, toen hy gis teravond na ruim een jaar aan het f^on' vertoefd te hebben, met de K.L.M.-Con- stellation „Tilburg" uit Tokio op Schiphol in ons land terugkeerde. „Het spreekt vanzelf", zo zei de luit.-kolonel verder, „dal bü de Nederlandse vrflwilligers na de ondertekening van het bestand, niet geheel dezelfde stemming heerste als by de Amerikaanse troepen, die uitgelaten waren van vreugde. De Nederlanders treurden nog over het verlies van hun kameraden. Het troepje, waartoe zij behoorden, was onder commando van luitenant Douma al drie van de vyf aangewezen „checkpoints" gepasseerd, toen het in een hinderlaag van vüftig jonge Chinezen viel, die het onder krijgsgehuil met handgranaten be kogelde. De patrouillecommandant en zyn plaatsvervanger werden dadeiyk uitge schakeld en het is mogelyk. dat de drie of vier minuten, die volgden, de Neder landers daardoor nog noodlottiger zyn geworden. Slechts één man kon met ma. chinegeweervuur antwoorden. De radio viel uit na nog bericht „Contact" zonder verdere byzonderheden te hebben ge seind Dadelijk uitgerukte hulp onderj luitenant Koesveld kwam te laat. Des] na-hts keerden drie man van de veron gelukte patrouille terug. Het is heel moeilijk dit drama precies te reconstru eren. maar zulke dingen kunnen in de oorlog nu eenmaal altijd gebeuren", aldus luit.-kolonel Schilperoord. Wat de krijgsgevangenen betreft her innerde de luitenant-kolonel aan de te rugkeer van sojdaat Biever. Soldaat Lam- De recherche van bureau Singel heeft Woensdag in Amsterdam een 61-jarige ac countant, kantoor houdende aan de Prin sengracht, gearresteerd, omdat hij ervan verdacht wordt in de periode van 1948 tot 1952 een bedrag van ruim 85.000 van een aannemersfirma te hebben verduisterd. Naar wij van de recherche verne men zou deze firma gevestigd zijn in Vinkeveen. De accountant verzorgde de boekhouding, belastingaangelegenheden én de betalingen aan crediteuren. De ver duistering kwam aan het licht bij een belastingonderzoek, waarbij grote sommen gelds niet naar behoren verantwoord bleken te zijn. Volgens de recherche heeft de accountant een gedeeltelijke bekente nis afgelegd. Hij ontkent echter een zo groot bedrag als het genoemde te hebben verduisterd. berti, die eerst met Biever in krijgsge vangenschap was geweest, schijnt op de vlucht van honger te zijn omgekomen. Dan zijn er nog zes vermisten, van wie er twee door de Noord.Koreanen als krijgsgevangenen zijn opgegeven. Namens de minister van Oorlog werd aan luit.-kolonel Schilperoord door zijn collega Da Costa commandant van het regiment Van Heutz, het kruis voor recht en vrijheid uitgereikt. Binnenkort zal luit.- kolonel Schilperoord ook de United Na tions Service Medal en de op een na hoogste Amerikaanse onderscheiding Le gion of Merit (wegens uitnemende dienst in Korea) ontvangen. Onder de officieren, die mede ter ver welkoming aanwezig waren, bevonden zich luitenantekolonel H Moskie (namens de minister van Oorlog en chef van de Generale Staf), dr J. Vixseboxse, namens de minister van Buitenlandse Zaken, ma joor W. Erdmann, namens Prins Bern- Jlard a?.s, inspecteur-generaal van de Koninklyke Landmacht en kapitein H. W. van Haersma Buma namens de staats secretaris van Oorlog. „De Nederlandse strijdkrachten in Korea aldus luitenant-kolonel Schilper oord na zijn jiuldiging, „bevinden zich in de Wyominglijn na de bij bestand voor geschreven terugtocht op 4 a 5 kilometer van de Noord-Koreaanse en Chinese troe pen. Mijn opvolger luitenant-kolonel C. Knuist, heeft tot zware taak, deze men sen, wie het verrichten van versterkings werkzaamheden bij het ontbreken van ge vechtshandelingen weinig bevredigt, bezig te houden". Met hetzelfde vliegtuig keerde sergeant H. van Ooyen uit Nijmegen terug, die in de laatste weken van actie zwaar gewond is geraakt en nu uit het hospitaal te Tokio ais lopend patiënt was ontslagen. Luit .kolonel Da Costa sprak lot hem en zyn jonge vrouw, die hem op Schiphol opwachtte, een woord van opbeuring. De sergeant, die in Juli in de Koemhwa- sector door granaatscherven aan oog, ar men, benen en buik werd gewond, is nu blind aan het linkeroog. Het Centraal Seminarie van Manilla op de Philippynen, het „Seminario de San Carlos" te Guadelupe-Mukati in de Rizal-provineie, is door de Spaanse La zaristen afgestaan aan de Missionarissen van Scheut. Dit groot-seminarie met 119 studenten en het klein-seminarie met 120 studenten vormen het Centraal Semina rie voor de kerkprovincie Manilla, waar toe behoren, naast het aartsbisdom Ma nilla. de bisdommen Lipa. Lucena en San Fernando, de Apostolische Vicariaten Caiapan en Palawan en de Prelatura „nuilius" Infanta. Vorig jaar kregen de Scheutisten reeds het professoraat toegewezen in het groot seminarie te Lipa. Dit seminarie werd thans versmolten met het nieuw Centraal Seminarie. Het professorencorps staat onder leiding van pater J. Billiet, rector, en pater van Nieuwenhove, vice-rector In een Donderdagavond te Nieuw Delhi uitgegeven Indisch-Pakistaanse bekend making wordt medegedeeld dat India en Pakistan overeenstemming hebben bereikt over het, eind April 1954, benoemen van een administrateur, die tot opdracht zal krijgen voorbereidingen te treffen voor het houden van een volksstemming in Kasjmir, ter bepaling van de toekomstige status van dit omstreden gebied. Er zullen commissies van militaire en andere deskundigen worden ingesteld, die tot taak zullen hebben de Indische en Pakistaanse ministers-presidenten van ad- (Van onze Amsterdamse redactie). Twee circusdirccties nebben gisteren voor de Amsterdamse rechtbank in kort geding ccn geschil toegelicht, waarby" de goodwill van het ene circus volgens de eiser door de gedaagde zou zyn misbruikt om zoveel mogelyk van het gecerd publiek naar zijn tenten tc lokken. De zaak ging tussen Strassburger en Mullens. Het circus Mullens, „ie plus grand cirque de l'Europe", riep de eige naar vol trots uit. treedt in de zomer maanden in de hoofdstad op en dit keer staat volvet bovenaan op de affiches aan gekondigd. achter de naam Mullens, die andere naam, Strassburger, omdat het toeval wil, dat een broer van de onlangs overleden Karei Strassburger de schoon zoon is van de heer Mullens Deze schoon zoon Strassburger zit ook in het vak en treedt met een groep clowns op in het circus van zijn schoonvader. Niemand is wat betreft de naam in het ongewisse gelaten, maar de directie van het circus Strassburger, dat in de winter maanden in Carré in Amsterdam zijn paarden- en ander spul brengt, vindt, dat het gebruik van de naam Stvassburger op een dermate duidelijke wijze op de Mullens-affiches prijkt, dat het publiek, onkundig van de resultaten van een liefdes-idylle van twee circusmensen, d e resulteerde in een huwelijk van de dochter van de heer Mullens rtiet Henri Strassbur ger wel eens zou kunnen gaan bevroeden **4. fticio tnccori Ko i (-3 n dat er een soort fusie Lussen beide Advert entte Een lid van de Duitse Rijkspartij (D.R.P die dr Nanmann candidaat heeft gesteld voor de a.s. verkiezingen 'n West-Duits- land, heeft Donderdag verklaard, dat het bestuur van de D.R.P. overweegt Naumann van de candidatenljjst te schrappen. De vroegere politieke loopbaan van Naumann zou de D.R.P. by de komende verkiezingen schade kunnen berokkenen, meent het partijbestuur by nader inzien Naumann's optreden voor de D.R.P. te Kiel is niet door kunnen gaan door de vijandige houding van zijn g"hoor De ver gaderingsleider kon zich niet verstaanbaai maken en Naumann zelf werd met tomaten en eieren bekogeld. Na vijf minuten greep de politie in. Van 25 tot en met 28 Augustus zal voor de staven van het eerste legerkorps en de 4e Divisie een oefening worden gehouden, die zich zal bewegen over de Veluwe. Deze oefening zal de naam „Little Repulse dragen en een voorbereiding zijn van de grote legeroefeningen, die de Nederlandse troepen in September in Duitsland zullen houden. Voorts zullen in de komende weken legeronderdelen in kleiner verband op de Veluwe oefeningen houden, eveneens als voorbereiding voor de manoeuvres in het najaar. Ais gevolg van een storing aan de bo venleiding is er vanochtend tussen zeven en acht uur enige vertraging ontstaan in de treinenloop tussen Leiden en Den Haag. De treinen werden op dit traject over enkel spoor geleid. Per pak 25 certl Dubbel pak 45 cent Woensdag zijn t'e Maastricht besprekin gen gevoerd tussen vertegenwoordigers van de „Sabena", van de douane-dienst, van de Kon. Marechaussee en van de ge meente Maastricht over de definitieve regeling van de exploitatie der helicop- terhaven aldaar. Nu de vergunningen van de ministeries van Verkeer en Waterstaat, van Justitie en van Financiën zijn verleend, kon defi nitief worden vastgesteld, dat met ingang van 1 September a.s. de Griend—Maas tricht ook als helicopterstation gaat dienst doen voor personenvervoer en verder als om 15.13 uur vertrekken. douane- en doorlaatpost op de lijn Brus selLuikMaastrichtBrussel. Op 1 September zal een tweede helicop- teriijn door de Belgische luchtvaartmaat schappij worden geopend, n.l. de verbin ding Brussel Luik Keulen Bonn- Keulen Maastricht Luik Brussel. Deze dienst zal de eerste veertien dagen alleen post vervoeren, doch van 14 Sep tember af ook personen vervoeren. In Maastricht zal de helicopter van deze verbinding dagelijks om 15.10 landen en circussen was voltrokken De directie van circus Strassburger meent, dat hier op een onoirbare wijze van Je goodwill van de naam Strassburger gebruik is gemaakt en eiste daarom bij monde van de raads man mr E. Dommering ogenblikkelijke verwijdering van de affiches en een ver bod deze nog verder ooit te gebruiken. De schade die deze maatregel met zich zou brengen werd met een stentorstem van de heer Mullens, die zyn tenten aan de Linnaeusstraat in Amsterdam heeft opgeslagen, ogenblikkelijk bekend gemaakt met de woorden: „Ah, tienduizend gulden. Drie-en-een-halve gulden per vierkante meter". ..Kan ik het helpen De heer Mullens is ook in een rechts zaal niet bang. zodat hij zelf zijn zaak verdedigde, nadat zijn advocaat het plei dooi gehouden had. waarbij de jurist tot de conclusie kwam. dat de aanklacht eigenlijk geen zin had, omdat het in de artietorv„7»rAid gebruikelijk - om de naam van de eerste artist duidelijker te ver melden dan die van anderen „In de 25 jaar, dat vk heb gewerkt, is mijn naam even groot geworden ais die van Strassburger. Ik stam af van de oudste artistenfamiüe in Nederland Mijn griotvader trad al op de Bloem gracht CP. Buziau en andere artisten zijn doo' mijn vader in het zade] ge holpen. kzelf kruip nooit langs de rug gen van anderen omhoog Ik heb van- I nacht rraar twee uur gesiapen, omdat de tent in Haarlem werd afgebroken en naar Amsterdam werd getranspor teerd or daar weer opgezet te worden. Het za] tooit in mijn hoofd opkomen om mijn cif-us als Strassbui ger" te bren gen". Dt alles slingerde de heer Mul lens dezaai in. waarna hij met zijn typisch iuidelijke inslag eraan toevoeg de: „C'ft ie jalousie du métier, van mijn rdnsen en die van Strassburgar onderlid. Kan ik het nelpen. dat ik tegen d verdrukking in groei?". Met tïts vermeldde hij, dat hij de eigenaar 1 van het grootste tentcircus in Europa, 'at hij in Roermond, zijn ge- boorteplata, ter gelegenheid van zijn zilveren jbileum als circusieider, door 't gemeentebestuur was gehuldigd en dat hij de erepeping van de stad had gekregen. Op ver>ek- van de eiser werd bepaald, dat de uS'Praak zo spoedig mogelijk zou geschiede en wel reeds de dag na het geding, ebdaag dus. vies te dienen over de voorbereidende maatregelen, welke zullen moeten worden genomen om een eerlijke volksstemming, onder onpartijdig toezicht, in geheel Kasj mir te doen houden. De bekendmaking werd uitgegeven na vier dagen van besprekingen tussen Nehroe en Mohammed Ali. In de bekendmaking werd voorts ver klaard dat zo spoedig mogelijk in Cal cutta een conferentie zal worden belegd ter uitwerking van bijzonderheden van een uitwisseling van enclaves in Cooch Behar (India) en Oost-Bengalen (Pakistan) verklaarde na afloop te hopen, dat zijn besprekingen met premier Nehroe binnen het jaar een „algehele oplossing" van het vraagstuk-Kasjmir ten gevolge zouden hebben. Hetvalt moeilijk te voorspellen, aldus tekent Reuter hierbij aan, of India en Pakistan in ^e komende acht maanden overeenstemming zullen kunnen bereiken 0Vn^ 6en 'e benoemen administrateur. frenuer Mohammed Ali van Pakistan (Keeds is de naam van de Birmese rechter »Vrln genoemd), doch de besprekin gen te Nieuw Delhi schijnen in ieder ge val een hartelijke atmosfeer te hebben geschapen. Mohammed Ali verklaarde nog, dat hii waarschijnlijk ]ater nog een bespreking met premier Nehroe zal hebben ter rege ling van resterende moeilijkheden. Hij hl' "U;, g!:heel bevredigend te zijn, doch dij onderhandelingen moest men altijd „geven en nemen". rvmfhuNJ—tinS „Nederlandse Export Combinatie', gevestigd te Utrecht, waar- Yf", "j8enceg alle sectoren van de Ne- aerianüse industrie lid zijn, za], op ver zoek van drie omroepverenigingen, een serie radiopraatjes houden over actuele or,derwerpen. De serie zal worden ingeleid op 7 Sept. a.s. van 21—21.15 uur voor de NCRV met een causerie door de heer L. Fokkema, di recteur va« de N.V. Spoor's Mosterd- fabrieken te Culemborg, tevens directeur en oprichter van de N.E.C., getiteld: „Ik gaf een cadeautje aan Naguib". Drie Duitse knaapjes van 13, 14 en 15 jaar. die in hun vacante van hun woon plaats Goettingen uit honderden kilo meters gefietst hebben voor zij in Am sterdam aankwamen, hebben het aan zich zelf te danken, dat hun reis een abrupt en onaangenaam einde heeft ge kregen. Zij werden er Woensdag in een maga zijn aan de Reguliersbreestraat op be trapt, dat zij ansichtkaarten wegnamen. Met de sterke arm werden ze opge bracht naar het hoofdbureau van politie en overgegeven aan de commissaris H. R. Stoett, chef van de Vreemdelingendienst, die hen gisterennacht niet in een cel heeft willen laten doorbrengen en de jongens daarojn tezamen in een ruimer lokaal van het bureau heeft laten over nachten. Gisteren zijn ze op transport gesteld naar de Duitse grens, waar ze aan de grensautoriteiten zyn uitgeleverd. Hun fietsen zullen „den Weg zuriiek" per trein maken. De kosten daarvoor betaalt de politie met het laatste geld, dat de jongens nog by" zich hadden. De door de Hongaarse autoriteiten op vrije voeten gestelde Britse zakenman Sanders is Donderdagmiddag,' vergezeld door zijn gezin, per vliegtuig Londen aangekomen. Vele vrienden waren Ier begroeting aanwezig. Sanders zal de eer ste tijd rust nemen. Advertentie BRYLCREEM BRYLCREEM het haar een natuurlijke glani geeft voor heel de dag; BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog hacr en roosvorming tegengaat» de zuivere olién geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. BRYLCREEM bevat geen gom, geen zeep, geen alcohol Vraag BRYLCREEM - de meeit verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd, Stenmore. England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam Katholiek Thuisfront is leeg. Al zyn sol daatjes zijn afgemarcheerd en uitge zwermd over geheel Nederland voor hun afspraak met de Maltezer helpsters van de E.H.B.O., in combinatie met wie zij tien mensen ieder met vyf duizend gulden en nog eens tien mensen ieder met een brom fiets gelukkig zullen maken. En het ant woord van de onvermoeide telefoniste aan het nooit rustige telefoontoestel van Ka tholiek Thuisfront geeft reeds dagenlang steeds hetzelfde antwoord aan de honder den aanvragers in den lande: Hallo met Katholiek ThuisfrontNee, mijnheer, wü kunnen U tot onze spyt niet meer helpen". Het hoofdkwartier van Katholiek Thuis front wacht met spanning hoe Zondag de uitslag zal zijn. De berichten, die hierover binnenkomen wijzen in de goede richting. In tal van plaatsen o.a. Alkmaar, Haarlem, Heerlen, Maastricht, Den Haag, Utrecht, Rotterdam, Heemstede, Enschede en lal van andere dorpen en steden worden veel belovende activiteiten gemeld. In tal van kleinere plaatsen doet men met gerecht vaardige verwachting een greep naar de twee parochiepremies, elk van 1000, die ten bate van het parochiële jeugdwerk zullen worden uitbetaald aan de twee parochies, waar gemiddeld per parochiaan het meest is geofferd. de militaire tehuizen te meubileren kuntji U zelf dus uitrekenen. Om het U gemak-ï kelijk te maken, volgt hier een waslijstje|j van één Militair Tehuis: 250 stoelen, 30t tafels, een verplaatsbaar altaar, een bibliotheek, een buffet, en verder biljarts, tcnnistafels, sjoelbakken, radio's, pick-ups,r' piano's enz. enz. Vermenigvuldigt U dit Op zoek naar nieuwe wesen met de twintig militaire tehuizen, die Ka- G f hnl i oir Tlsilicfrnnf iiril I e Gistermorfen heeft de economische ka- bij zich. Het onderzoek bracht aan het mer van d< Maastrichtse rechtbank be handeld cc» uitgebreide smokkelzaak in Belgische francs, welke gedurende de laatste vyf jaar werd bedreven door de 50-jarige Maastrichtenaar en de 45-jarige van H„ eelt gehuwde vrouw. B. heeft, zoals uit het onderzoek van de ambulante dienst van de douane te Maastricht is gebleken, gedurende de periode van 1947 tot 1951 in totaal een bedrag van zeker twee millioen Belgische francs te Maastricht in grotere en klei nere bedragen opgekocht. Hij smokkelde ze naar België en verhandelde ze in Luik en Lanaeken tegen gunstige koersen voor Nederlands ge'd. dat hy dan weer, ook In strijd met het deviezenbesluit, naar Nederland invoerde. Dit spelletje heeft B jarenlang gevoerd en zijn vrouwelijke medebeklaagde, die ook zelf Belgische francs kocht, bracht die eveneens over, waarna B. zorgde, dat ze in Nederlands geld werden omgezet. B. had reeds lang de argwaan van de douane opgewekt door zijn geregelde rei zen naar België, maar men was er on danks alle nasporingen niet in geslaagd hem op smokkelen te betrappen. Wel had men gemerkt, dat hij vaak 's Zaterdags middags allerlei adressen in Maastricht afliep. Men heeft hem toen op een dag in Juni aangehouden, maar hij had toen slechts enkele honderden Belgische francs licht, dat hij zowel als de vrouw gedu rende de laatste jaren vele honderddui zenden francs hadden verhandeld. Ter zitting hebben beiden gesugge reerd, dat het verhandelde aantal francs veel lager was, maar de douanebeamb ten hadden nagerekend, dat het aantal francs in de millioenen liep, en dat ei hoewel verdachte B dit nu bagatel liseerde waarschijnlijk een winst van 50.000 is gemaakt. De eis van de economische Officier van Justitie, mr H. Beaumont, luidde tegen B. wegens aankoop van francs in Maastricht, het uitvoeren dezer buiten landse gelden uit Nederland en het invoeren van Nederlands geld weer in ons land, een geldboete van 10.000, subs, vijf maanden, zes maanden gevan genisstraf waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, alsmede verbeurdverklaring van de in geslag genomen auto, waarin de francs werden verborgen. Tegen de vrouw was dé eis wegens het kopen van Belgische francs, be stemd voor uitvoer naar België, een boete van 1.000, subs, twee maanden hech tenis, drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechtbank zal op 1 September uit spraak doen. Niettegenstaande het extra-werk, dat de grote gecombineerde actie van Nationaal Katholiek Thuisfront en de Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. met zich meebrengt, gaat Katholiek Thuisfront ge woon door met zijn andere werkzaam heden. Zo zoekt het Thuisfront naar de meest pakkende en eigentijdse voorlich ting en vorming van de militairen. Egn interessant en zeer geslaagd experiment in deze richting is te Amersfoort onder nomen, waar volgens het systeem ifan de Mater Amabilis School cursussen werden gegeven aan militairen. Katholiek Thuis front heeft voor verdere proefnemingen op dit gebied zijn steun toegezegd. Indien voldoende leiders kunnen worden aange worven, zal de proef worden voortgezet met 500 tot 1000 militairen in verschillen de garnizoenen. Van de zijde der K.A.J. en andere jongeren-organisaties worden deze experimenten met aandacht gevolgd. Het boekje „Samen door het leven een ander experiment, dat Katholiek Thuisfront met succes heeft aangepakt. In enkele dagen tijds werden 120.000 exem plaren ervan verspreid. Dit boekje, ge schreven door majoor-aalmoezenier G. F. H. Veldhuis, die een jarenlange troepen ervaring paart aan een diepe kennis van wat onder de bijna volwassen jeugd leeft, is volkomen aangepast aan wat de soldaat vei langt. De prijs gaat de soldatenbeurs niet te boven. Op gezonde, dikwijls humo ristische manier, gidst de schrijver van dit werkje zijn lezers naar een verant woorde en evenwichtige kijk op de aan trekkelijke andere sexe. tholiek Thuisfront wil laten bouwen tern completering van de bestaande 57, en UI! weet, waarvoor U aanstaande Zondag be-JP reid bent zoveel geld te offeren. De 130.000 soldaten van het Nederlandse leger willen in de 3800 vrye uren, die zy zo zegt men per jaar hebben, ook wel eens zitten. Katholiek Thuisfront beeft de rechtstreekse zorg op zich genomen voor ruim 44% van hen, byna 60.000. Al deze jongens moeten een uurtje kunnen uitblazen in een militair tehuis. Hoeveel stoelen er moeten worden aangekocht om (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Augustus. HET begonnen met de revolutie van 1830, en honderd jaar lang zijn in België de amingen burgers van de tweede rang geweest. Naargelang zy zich beter be\£t werden van hun groot verleden, zyn de Vlamingen met steeds meer nadruk ar hun rechten opgekomen. Er zijn homerische worstelingen in de pers en het parlëent nodig geweest om tenslotte enige tegemoetkomingen aan de Vlaamse rechtseié te veroveren. Kardinaal Van Roey gaf hieraan, met de Leuvense Alma Mater, grote stoot. Dat kost nog altijd ettelijke millioenen per jaar, doch recht- vaardigld kan niet duur genoeg worden betaald. Voor allés wat de Vlamingen, soms na ren van stryd. bereikten, moest men met man en macht op de bres staan. Wij ken*1 Vlamingen, die hun leven lang gestreden on geledenhebben om hun volle helpen aan dat waar het recht op had. Wie hëmert zich niet de drama's aan het IJzepnt? In het moedige IJzerieger streden 'Pet Vlaamse soldaten, doch de Franse s'. van het Belgische leger bleef van zijn jnachtig voor, onder meer, het Vlaams .ik geven. Voor gesneuvelde Vlaamse^ldaten werden kruisjes opge richt m<daarop de leuze: „Alles voor Vlaandef- Vlaanderen voor Christus!" Op last 'O de leger-overbeid werden deze, uifldij betaalde kruisjes stuk ge slagen oa's ballast voor de spoorwegen te diene Niettemin waren onder deze dode so)ten magnifieke figuren, die sneuvele voor België, met op hun lip pen hetr°°rd: „Vlaanderen". Want zij hoopten,11 zij met het storten van hun bloed m-werkten aan Vlaanderens ont- voogdini Die oi°°gding is dan ook gekomen. Na de :rste wereldoorlog werd het „franskilisrne" achteruit geduwd, maar niet geh °verwonnen, en meer dan eens steekt hn°g steeds de kop op: zij het nu in eiandere gedaante. Na de°rlog 1914—1918 bouwden de Vlaming^ IJzertoren ter nagedachte nis aan 1 gesneuvelden. De toren had de vorm van de frontkruisjes, die op last van de leger-autoriteiten waren vernield De toren droeg bovendien de oude léuze: „Alles voor Vlaanderen. Vlaanderen vooi Kristus!". Jaar na jaar gingen de Vlamen hier ter bedevaart. Op een sombere nacht werd dit monu ment door duistere machten geschonden Het Katholieke Vlaanderen kreeg een nieuwe kaakslag, en nog altijd kon hel gerecht de ware schuldigen niet ont dekken! De Vlamingen zyn, intussen, naar hun toren, of wat daar van over bleef, blijven gaan, en zy brachten opnieuw geld büeen om een nieuwe toren te kunnen bouwen. Zondag a.s. moet de 26e bedevaart naar de IJzer plaats vinden. „Franskiljons" hebben echter weer roet in het eten gegooid. Onder de sprekers bevindt zich n.l. een kamerlid van het Vlaams Nationaal Ver bond van vóór de oorlog: mr dr Odiel De Beuckelaere. Een hoofdstedelijk Frans blad schreef nu, dat deze De Beuckelaere achter het front in 1914—1918 bij de Vlaamse intellectuelen heeft gestaan, dal hij de titel van Ruwaert (hoofd) droeg hetgeen door de Franstalige bladen met een maar als „Führer" wordt vertaald, en dat hij, tenslotte naar de Duitsers was overgelopen. Het was de zoveelste flagrante leugen. De Beuckelaere werd met de wapens in de hand krijgsgevangen gemaakt. In 1922 slaagden de „Franskiljons" er niettemin :n hem, midden in de verkiezingsstrijd, te doen aanhouden en hem voor een krijgs raad te brengen. Hij werd daar.... vrij gesproken! Het was de enige vrijspraak in een lange rij van activistenprocessen.. Het bovengenoemde Franstalige blad moest nu wel toegeven, dat het zich ver gist had, maar begon de man meteen op andere wijze verdacht te maken. „Frans kiljons" geörienteerde oudstrijders en de, tegen de CVP-regering agerende pers mengden zich in het geval en de toestand is thans zo, dat men Zondag a.s. inciden ten vreest. Sedert enkele jaren wonen Vlaamse ministers de Ijzerbedevaart bij. Men eist nu, dat zij daar weg zullen blijven. De ministers in kwestie antwoor den, dat zij van niemand orders hebben te ontvangen en dat zij naar de IJzer ter bedevaart kunnen gaan als het hun be lieft. Hoewel de herrie rond De Beuckelaeie en de aanstaande Ijzerbedevaart ditmaal helaas van een Katholiek blad is uit gegaan, ligt het er vingerdik op, dat de socialistisch-communistisch-liberale op positie tegen de CVP-regering eens te meer achter de schermen aan de touw tjes trekt. Haar tactiek om de CVP (want de Ijzerbedevaart is vooral een Katholieke manifestatie) een odium van incivisme te geven, heeft haar reeds zoveel baat opgeleverd bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen, dat zij met het oog op de parlements-verkiezingen, die volgend jaar moeten plaats vinden, meent, opnieuw voordeel te kunnen halen door op hetzelfde aambeeld te blijven hameren. Men denke niet, dat het hier gaat om een strijd tussen Vlaanderen en Wallonië als zodanig. Het gros van het leger der politieke „franskiljons" bestaat uit men sen (niet zelden uit Vlaanderen zelf) wier hoofdstreven is: het Katholieke Vlaande ren er onder te krijgen. Daarom ook ageert men tegen de aanstaande Ijzer bedevaart! De nieuwe loco-burgemeester van Oost- Berlyn, Schmidt, heeft op een vergade ring van partijleiders »n het district- Berlyn verklaard, dat Ulbrithf, de secre taris-generaal van de socialistische een heidspartij (S.E.D.) en de getrouwe functionarissen van de partyleiding, na de opstand van 17 Juni met afzetting waren bedreigd door de afgezette Oostduitse minister voor de staatsveiligheid, Zaisser, en de voormalige hoofdredacteur van het orgaan der S-E.D. Neues Deutschland, Hernnstadt. Dit zou geleid kunnen hebben tot een „Duits Titoïsime". aldus verklaarde Schmidt volgens een verslag in Neues Deutsch land. Schmidt leverde in deze rede voorts critiek op de afgezette oartij-voorzitter van de afdeling Berlijn, Jendretzky. Hij waarschuwde, dat in het bijzonder in de Berlijnse afdeling moest worden gelet op mogelijke volgelingen van Zaisser en Hernnstadt. De Berlijnse afdeling had op 16 en 17 Juni teveel besluiteloosheid ge toond. In dergelijke gevallen zou de Ber lijnse afdeling in het vervoig terroristen en oproermakers met blote vuist tegemoet moeten treden, meende Schmidt Het Centraal Bureau voor de Statistieke heeft thans indexcijfers van groothandels-» prijzen per 30 Juni 1953 samengesteld. Het algemeen prijsindexcijfer daalde met 11 punt t.o.v. dat per 30 Mei 1953. Het prijsindexcijfer van de hoofdgroep voedingsmiddelen handhaafde zich op 124. t.o.v. 30 Mei 1953 daalden hier de prijsindices van rogge, gerst, haver, groe ne erwten, coprah, geïmporteerde gerst, kippen en eieren, terwijl de prijsindices is van consumptieaardappelen, cacaobonnen, kaas en vee stegen. Het prijsindexcijfer van de hoofdgroep' grond- en hulpstoffen daalde met 2 pun ten van 157 naar 155. Hier daalden de| prijsindices van ruwe wol, ruwe tin en tinerts. Het prijsindexcijfer van ruwe tin! daalde met 10 punten van 132 naar 122 terwijl dan van tinerts zelfs met 40 pun ten daalde n.l. van 176 naar 136. De prijs indices van huiden en geïmporteerd benzine en gasolie stegen. Het prijsindexcijfer van de hoofdgroep afgewerkte producten bleef gelijk aan dat per 30 Mei 1953. Hier gaven de in dices van superfosfaat, geneesmiddelen en koffie een daling te zien. De indices van essencesreukstoffen en veekoeken vertoonden daarentegen een stijging. Op de basis 1948 100 waren de indexcijfers van groothandelsprijzen per 30 Juni 1953 als volgt: '50 '51 '52 1953 30 30 30 Apr Mei Juni 112 122 129 122 124 124 Voedingsmiddelen Grond- en hulp stoffen Afgew. producten Aigem. indexcijfer 128 171 166 157 157 155 i 166 143 135 131 131 1311 117 143 140 134 135 134 i De enlose politie heeft de hand weten 'j te leggen op twee looddieven, de 21- l jarige X. en de 16-jarige K,, die in eenj maand tijds in Venlo voor een waarde van ongeveer 1500 aan koper en lood I hebben ontvreemd. Zij brachten hun buit I by opkopers en maakten van de op- brengst goede sier. Beide dieven waren oude bekenden van de politie, die al vaker wegens diefstal i van metalen terecht gestaan hebben. slager tegen vacantieregeling. Drie 1 dagen achtereen is tegen een slager te I isierick proces verbaal opgemaakt, om- dat hy zich niet wenste te houden aan yafan9?regeling in verband met de winkelsluitingswet. Hy hield zijn zaak j open. ,Pe£'" October geeft het ensemble vvim Sonneveld de première van zijn nieuwe programma „In de Winckel iVT^n S,1Ilckel'Medewerkenden zijn Wim Sonneveld, Paul Deen. Joop Dod'e- rer, Louis Dusée, Emmy Arbous, Conny Stuart, Karin Larsen en Lucie Mol. NA de oorlog zün in ons land geen auto- 55 maten afgeleverd, hetzy door een Neder landse fabriek, hetzy door een importeur waarop het Belgische halve francstuk past", zo luidt de perti nente verklaring van de directeur van een Rotter damse importhandelmaat- schappij van automaten. „De kwartjesautomaten voor sigaretten en snoep goed in de grensstreek van Zuid-Nederland, die de laatste tüd zyn leeg gehaald, kunnen daarom alleen vooroorlogse appa raten zyn geweest en niet voldoende, of ondeskundig gerevideerd", aldus deze directeur. De Belgische halve francstukken hebben een voor de automaten be langrijk verschil met het Nederlandse kwartje; het muntje is van brons en niet magnetisch. Het kwartje is vervaardigd van nikkel en daarom licht magnetisch. In de automaat is een sorteer der bevestigd met een sterk permanent magneet je, dat het licht magne tische kwartje voldoende aantrekt om het een be paalde en juiste baan te geven. Het bronzen franc stuk wordt niet aange trokken en valt daarom langs een andere baan als „afgewezen" terug. Dit systeem werd reeds voor de oorlog toegepast. Alleen destyds diende het magneetje juist om de niet magnetische munten het zilveren kwartje in de goede richting te sturen en de van magne tisch materiaal gemaakte munten in de „geweiger- ie" baan te trekken. ER zyn zoveel soorten munten in Europa, dat het welhaast niet mogelük is dat al deze muntstukken van elkaar totaal afwijkend zün, al dus de directeur van deze importonderneming. Er zÜ" buitenlandse geld stukken die wel op de Ne derlandse kwartjes auto maten passen. Het is ech ter niet „lonend" om deze munten uit het land van herkomst te halen voor deze vorm van oneerlijk heid. Zolang er oneerUjke mensen zyn zuilen er steeds weer allerlei slink se manieren worden be dacht om uit automaten te kunnen stelen. Maar de fabrikant vindt toch steeds weer een oplossing om dit misdryf tegen te gaan. Voor de oorlog poogde men b.v„ en aan- vankelyk met succes, een automaat te „plunderen" door er een munt in te werpen waaraan 'n vrou wenhaar was bevestigd. Hierdoor kon men de munt steeds weer gebrui ken. Na de oorlog ge- bruikie men hiervoor het veel sterkere nylondraad. Maar de fabrikant kon ook deze truc spoedig on- mogelük maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3