Moederje spreekt met je zoon Schoolkleding is geen bedrijfskleding Deventer gaat feestvieren c a De vreugde van een bandrecorder NIEUW LEVEN VOOR KWIJNEND IERLAND Maak van uw kind geen buitenbeentje Nederland wenst bestudering van wijzigingen in V.N.-Handvest SB BKoegvo^ Huishoud-Praat Levensstandaard van Ierse boeren te laag, verklaart de bisschop van Cork Herstel van de Studieten-Orde EVEN AANDACHT VOOR Zuiveringsacties op West-Java ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 Vruchten van propaganda door BETTY KORTEKAAS— DEN HAAN Evenwicht Waken tegen eenzijdigheid HERRINGEN KOOPT GORS EN SLIKKEN Nieuwe taak voor Oost- priesterhulp JONGEN PROBEERDE BELGISCHE MUNTEN IN AUTOMATIEK Kleding moet practisch zijn Gelegenheidsstempels 0/"£ [>6 OSE pv^v Benden van Dural-Islam op de vlucht gejaagd Nieuwe uitgiften Jpor Bouwstoffen voor de kinderen Wanneer moeders elkaar ontmoeten, is een van haar geliefde onderwerpen de eetlust van de kinderen. Er wordt daar over veel gepraat en desondanks kun nen er in ons land heel wat ziektegeval len, te laag gewicht, slapheid, moeheid en nervositeit op rekening van niet doel matige voeding worden geschoven. Die wetenschap halen we niet zo maar uit de lucht. Enige maanden geleden hadden de Rotterdamse scholieren de primeur van een officieel onderzoek naar hun gezondheidstoestand. Daarop volgde Delft en thans wordt daarmee voortge gaan in verscheidene steden, alsook op het platteland. Het algehele resultaat van dit onder zoek moet dus nog worden afgewacht. Maar wat er tot nog toe van bekend is, vooral uit Rotterdam, moet voldoende zijn om iedere moeder van schoolgaande kinderen aan 't denken te zetten. Die kin deren bevinden zich op een leeftijd waar op, de groei van het lichaam zowel als van de geest hoge eisen stelt. Ongeacht de inspanning die ook het zitten op de schoolbanken hun bezorgt. Een groot gedeelte van onze schoolgaan de jeugd lijdt namelijk aan een door verkeerd gekozen (dus niet te weinig) voeding veroorzaakt tekort. Vooral aan kalk en eiwit is er een opvallend gebrek. Als 't niet zo alarmerend klonk zou ik er bijna toe komen om dat gebrek aan kalk ontstellend te noemen, omdat dit een van de dingen is die het kind 't hardste nodig heeft in een groeiperiode, waarin het be halve alle wijsheid van de lagere school ook nog een 20 kilo aan gewicht en 40 centimeter aan lengte vergaart. Nu is er de laatste jaren heel wat pro paganda gemaakt voor het gebruik van verse groente en fruit èn voor alles wat er bij de melk behoort. Afgaand op de resultaten van het onderzoek bij de school gaande jeugd zouden wij mogen afleiden, dat de campagne voor de verse producten van land- en tuinbouw beter is ingeslagen dan die voor de melk. Wie praat er al niet over vitamine C, waarvoor je immers appelen en tomaten eet en al dat andere lekkers meer. Maar kalk en eiwit en fosforzouten (dezelfde waarvoor w\j ook vlees, vis en eieren eten) liggen nu eenmaal minder makke lijk in het gehoor. Toch Is dat jammer, want wanneer het een vaste gewoonte werd om alle schoolgaande kinderen (over de ouderen praten we vandaag niet) da gelijks minstens twee bekers melk te geven en zo mogelijk nog wat pap, yoghurt, pudding, kaas of een ei, zou daarmee de beste bron voor de opbouw van hun lichaam zijn aangeboord. Het lijkt misschien wat overdreven of ouderwets-huisbakken, die zegswijze over de melk die goed is voor elk, maar ook de moderne voedingswetenschap heeft de waarde van die oude wijsheid volop be vestigd. Zo bijvoorbeeld met op groepèn Engelse kostschooljongens genomen proe ven. Nu moeten we dat niet al te tragisch nemen, die kostschooljongens als proef konijn, want om te beginnen kregen ze volop hun porridge en schelvismoten en Yorkshire pudding en 'al datgene wat de Engelse voedseltraditie voorschijft (en de voedselpositie in die dagen toeliet). Maar daarnaast kregen ze iets extra. Elke groep wat anders: ongevitamineerde mar garine, boter, suiker, waterkers, de vijfde groep kreeg elke dag een halve liter extra melk. En nu het resultaat: dat de groep die extra melk kreeg in drie ach tereenvolgende jaren het meest was aan gekomen. En ook waren deze jongens minder vaak ziek geweest dan die uit de andere groepen. Waarmee niets ten nadele van de boter en de waterkers ge zegd is, maar veel ten voordele van de melk. Maar „Grau, teurer Freund, ist alle Theorie zegt Goethe in zjjn in dit geval wel heel toepasselijke „Schüler- szene" (Faust). Wat zegt ons eigenlijk die grauwe theorie, wanneer onze eigen kin deren ons kunnen helpen aan de practjjk. Want juist die practjjk is heel belangrijk omdat zij behalve dat Engelse kostschool lesje nog meer bewijst: dat rationele voe ding niet duurder hoeft te zijn dan het bjj de gemiddelde gezinsinkomsten van tegenwoordig gebruikelijke verkeerd ge kozen menu. Niet het inkomen, maar de toepassing daarvan beslist. Het is dan ook niet toevallig, dat er voor hetzelfde geld in het gezin van de advocaat, de winke lier, de arbeider of de boer een op voor name punten afwijkend menu op tafel wordt gebracht. En het is opvallend, dat in het minst „prominente" maatschappe- deren het groentenat drinken of verwerk het anders in soep of saus). 4. Kies eenvoudige, smakelijk klaar te maken gerechten. Kinderen houden door gaans niet van sterke smaakjes. Wees zui nig met het gebruik van ijs, sterke spece rijen, koffie en sommige cola-dranken. Regels als deze zouden eigenlijk in elke lijk milieu de voeding (een voornaam deel huishouding „gulden regels" moeten zijn. dus van het huishoudbudget) doorgaans l Vooral omdat het lichamelijk welzijn van het minst is uitgebalanceerd. 1 de kinderen niet zonder invloed is op het geestelijk peil van de komende generatie Wie dit evenwicht in het belang van de kinderen wel wil verkrijgen, zal enkele grondwaarheden in het oog moeten hou den, waarop eigenlijk hun hele voeding berust. Die zal moeten weten dat het fout is om ze bijvoorbeeld 's morgens naar school te sturen op twee of meer sneetjes witbrood plus zoet (in hoeveel gezinnen hoort er niets hartigs bij het ontbijt!) plus thee die we na de oorlog bij voorkeur zonder melk drinken. Natuurlijk gun ik mijn eigen kinderen op zijn tijd ook graag eens een witte boterham, maar daar te genover staan dan twee bruine, bij voor keur met een plakje kaas en in elk geval geen overdreven suikerbeleg. Mijn zoon voelt zich uitstekend met elke ochtend een half flesje yoghurt en enkele beschui ten en hij heeft de laagste doktersrekening van alle huisgenoten. Verder houden we er rekening mee, dat de maaltijden niet eenzijdig zijn (niet al leen dus groente, aardappelen en vruch ten, of peulvruchten en vlees) en dat zij ook de broodmaaltijden altijd iets bevatten aan eiwit (kaas, melk, ei, vlees, vis) en vitamines (groente, fruit). Om die wetenschap zo goed mogelijk in practijk te brengen, zijn door deskundigen de navolgende regels samengesteld: 1. Geef de kinderen elke dag minstens een halve liter melk (pap, pudding, yoghurt). 2. Verzorg iedere dag een warme maal tijd, waarin vooral moeten voorkomen: vlees of ei (garnalen( mosselen) of ei of kaas of melk of peulvruchten: rauwe en/of gekookte groente; aardappelen. 3. Zorg er voor, dat bi) de bereiding geen voedingsstoffen verloren gaan (groente kort en met zo weinig mogelijk water in een gesloten pan niet te gaar koken; beslist niet nastoven; laat de kin- Onze vacantie zit er weer op. Met trage vingers heb ik de koffer leegepakt en met een loodzwaar hart, om wat voorbij is, alles gesorteerd. De overgang van zon, zee en water valt nog niet erg mee, maar over 50 weken pakken wij die trieste, lege koffer immers wéér in en gaan wij opnieuw op pad. Dan is er wéér zon, of wandelen wij desnoods tussen de buien door, de verstek latende zon tegemoetDat is het blijde voor uitzicht, dat nu al dat andere moet ver dringen. Al is dat ook weer niet altijd ge makkelijk, gelijk een belevenis deze week vermanend leerde. Onze oudste is nog uit logeren en met onze jongste dronken wij een kopje thee bij de bovenburen, die pas een band recorder hebben. Vooral voor de geëmi greerde zoon, die óók zo'n apparaat bezit, is de bandwisseling in letterlijke beteke nis, een waardevol contact en duizendmaal leuker dan een brief. Een moeder, die toch altijd voor 100% moeder blijft en de getrouwde zoon zo graag bereikbaar had willen houden, al heeft zij zich nimmer tegen zijn toekomst plannen in Afrika verzet, deze zelfde moeder moet toch dagelijks wel sterkte en steun putten uit de stemmen van hen, die nu zo vertrouwd bij hen in de eigen huis kamer klinken en waarop de vader zo bovenmatig trots is.... Onze dochter moest een liedje zingen. Als echte wandelaarster, in het bezit al van kloeke medailles, is „Het Vierdaagse- lied" op het ogenblik haar topsong! Zij zong, of er elke dag zoiets van haar ge vraagd werd, de grote ogen verwachtens- vol op de microfoon gericht. Maar toen kwam het ergste: Mamma moest óók een liedje zingen! Ik schrok me een verfomfaaid hoedje en wist op dat fatale ogenlblik niets, hoewel ik anders de hele dag het radio-repertoire afgalm! „Toen onze mop een mopje was", animeer de onze gastvrouw. Als Ger de Roos of welke andere grootheid ook, dat gehoord had, zou, hij subiet geen orkest meer ge leid hebben, want ik lachte meer, dan ik zong! Naderhand bleek bij 't terugdraaien, dat het nog wel een zeer geslaagde combi natie was van meer lachen dan zingen met daartussen door de lage waf-woef-stem van mijn man! Hé, probeert U het ook eens even! Ik weet het nog niet zeker, maar ik ge loof, dat ik dit jaar aan de Goed-Heilig man in Spanje een band-recorder vragen zal. Ze zijn verschrikkelijk auur, en in deze tijd beslist niet verantwoord, maar als ik nu beloof, dat ik de eerste 10 jaar niets meer (maar ook niet minder) vragen zal, dan zal hij zich wel laten vermurwen en schakel ik ieder ogenblik die microfoon handig weggestopt, in, als er iemand op visite is. Stelt U voor, dat iemand van de belas ting zegt, dat hij zijn best zal doen, dat wij nooit meer belasting hoeven te be talen. Als hij dan later zegt, dat dit een vergissing moet zijn, draai ik gauw dat bandje, omlijst met passelijke gramofoon- muziek, of onze eigen waf- woef-opname en alle belastingbiljetten liggen in de prullenmand. Heerlijke gedachte en beslist niet benauwend! Maar voorlopig moet ik nog betalen, want ik heb nog geen band recorder MIEKE De gemeenteraad van Herkingen heeft in een spoedvergadering besloten tot aankoop van het stuk gors en slikken, gelegen aan de Scharloodpk, dat met het oog op het dijkherstel, in overleg met de Dijkkring en de Provinciale Waterstaat zal worden volgespoten en geëgaliseerd, Het geheel zal een oppervlakte beslaan van 24.000 m2. Om tot inpoldering te kunnen overgaan zal 14.000 m3 zand nodig zijn. De bestaande Scharloodijk zal worden afgegraven. Er zal een nieuwe weg worden aangelegd van de Ned. Herv. kerk tot aan de eerste bestaande bocht. Voorts zal een nieuwe weg worden aan gelegd langs de Nieuwe Zeedijk, met nog een dwarsweg door het nieuwe poldertje. Namens de H. Congregatie voor de Oosterse Kerk heeft Z.Em. Eugêne Kar dinaal Tisserant zich dezer dagen tot pater YVerenfried van Straaten O. Praem. gewend teneinde de steun van Oosterpriesterhulp te vragen voor het herstel van de Studieten-Orde. Deze orde, die door de beroemde Metropoliet mgr Graaf Szeptyckyj van Eemberg werd ge sticht als een brug voor de hereniging "t de Orthodoxe Kerk, heeft in de ';raïne onnoemelijke verliezen gele- ::n. Z.Em. Kardinaal Tisserant schrijft o.m. aan pater Werenfried van Straaten: ,Wjj kennen persoonlijk alle verdiensten, welke Uw werk verworven heeft door een edelmoedige zorg voor de verbannen priesters uit Oost-Europa en bijzonder voor de organisatie van het priesterlijk apostolaat en de liturgische eredienst onder de ontheemden en vluchtelingen in DuitslandIndien Uw werk zich ook aan deze nieuwe taak zou willen wijden, zou het zich een nieuwe titel ver werven voor de dankbaarheid der Chris telijke volkeren van Oost-Europa". Zoals bekend is zorgt Oostpriesterhulp reeds geruime tijd niet slechts voor de verjaagde Duitse priesters, doch verleent een belangrijke steun aan alle Oost- Europese Kerken in de emigratie. Nederland heeft Vrijdag de V.N. voor gesteld dit jaar een studie, te beginnen met het oog op een Algemene Conferentie in 1955 ter overweging van wijzigingen in het V.N.-handvest, dat in 1945 werd opgesteld. Nederland verzocht dit voorstel op te nemen op de agenda voor de komende zitting van de Algemene Vergadering der V.N., die op 15 September zal beginnen. Men verwacht, dat op een eventuele algemene conferentie een ernstige poging zal worden ondernomen om het vetorecht der grote mogendheden te wijzigen. In een memorandum, dat bij het Ne derlandse verzoek was gevoegd, wordt verklaard, dat het Handvest er in voor ziet, dat een voorstel ter bijeenroeping van een algemene conferentie ter herzie ning van het Handvest in 1955, zo niet eerder, zal worden overwogen. Het voorbereidende werk voor de con ferentie zou kunnen worden ondernomen door de secretaris-generaal van de V.N. en individuele leden. Volgens Nederland zou elk lid kunnen worden uitgenodigd zijn voorlopige mening over mogelijke wijzigingen te geven en voorstellen in te dienen. De V.S. hebben reeds te kennen gegeven een herziening van het Handvest te willen bevorderen. In een brief aan senator Wiley, voorzitter van de subcommissie, die zich met de herziening bezig houdt, schreef minister Dulles gisteren o.m., dat de aard der herziening eerst door de pu blieke opinie en door het congres moet worden behandeld, vooraleer de Ameri kaanse regering haar uiteindelijke stand punt bepaalt. Maar Dulles verklaarde nu reeds, dat het State Department een her zieningsconferentie zal bevorderen, indien deze kwestie op de zitting van 1955 op de agenda zal worden geplaatst. (Van onze speciale verslaggever) CORK, 16 Aug. „Van alle kanten wordt er geroepen om opvoering van de productiviteit van het land. Wanneer wij onze huidige levensstandaard willen handhaven in de steden, zowel als op het land, moeten wij de opbrengst van de bodem opvoeren. De welvaart moet toenemen, indien wij onze maatschappelijke voorzieningen op peil ivillen houden. En deze stijgende productie zal vooral de taak moeten zijn van onze landelijke bevolking, én omdat deze verreweg 't grootste deel uitmaakt van onze samenleving én omdat deze de meeste export-producten zal moeten leveren. Om dit te bereiken moet echter onze landelijke bevolking een sterkere prikkel hebben, d.w.z. betere prijzen voor de landbouwproducten, ho gere lonen, en de opvoering van de levensstandaard tot het niveau van de stedeling". Met deze realistische diagnose van Ier- land's economische problemen, opende mgr dr Lucey, bisschop van Cork, het grote nationale congres van Muntir Na Tire in Cork, waar honderden vertegen woordigers van de landelijke bevolking van Ierland bijeen waren gekomen voor de bespreking van het onderwerp: „Op voering van de productie als taak van de gemeenschap". Muntir Na Tire is een van de meest stimulerende nationale bewegingen in Ierland, die zich ten doel stelt de reli gieuze, culturele en maatschappelijk- economische positie van de plattelands bevolking te verbeteren. De bezielende leider van de beweging is father Hayes, die vanuit het landelijke hoofdkwartier, in het typisch Ierse dorpje Bansha nabij Tipperary, door steeds nieuwe initiatie ven en verbeteringen de gemeenschaps gedachte van de plattelandsbevolking weet levendig te maken. Muntir Na Tire is niet alleen een ber I weging van de boeren en tuinders, maar van de dorpsgemeenschap in haar geheel, i daarbij gesteund bovendien door voor aanstaande figuren uit het academische en culturele leven, zoals een professor Alfred O'Rahilly, de president van de universiteit van Cork; mrs Josephine McNeill, de Ierse gezante in Nederland, en vele anderen. De vertegenwoordigers op dit congres in Cork boden dan ook een volledig beeld van een gemiddelde dorpsgemeenschap; boeren zowel als medici, tuinders zowel als juristen, boerinnen zowel als winke liersters, bewogen zich dooreen op de grote binnenplaatsen tussen de schilder achtige witte gebouwen van de universi teit van Cork. Alle gedelegeerden van de plaatselijke gilden van Muntir Na Tire hier aanweizg waren zich diep bewust van de dringende noodzaak de levensstandaard op het Ierse platteland op te voeren, de aantrekkelijk heid en het comfort van het leven in de wijdverspreide en afgelegen dorpsge meenschappen te verhogen, en daardoor de beangstigende stroom van jonge emi granten naar Amerika en Groot-Brittan- nië tot staan te brengen. „Het is de taak van Muntir Na Tire", zo verklaarde de bisschop van Cork, „nieuw leven in te blazen in een Ierland, dat dreigt weg te kwijnen, dat zijn bevol king verliest, een Ierland dat het geloof in Zichzelf verloren schijnt te hebben, omdat het zijn geloof verloren heeft in het werken op het land, en in zijn eigen ontspanning". „Muntir Na Tire streeft naar een samenleving", zo vervolgde mgr Lucey, „waarin de gedachte van wederzijdse samenwerking van alle groepen der ge meenschap domineert; daarnaast wil Muntir Na Tire zijn leden er van over tuigen dat het beter is de zaken zelf aan te pakken dan dit over te laten aan de openbare instanties en het centrale be stuur. Tijdens het congres werd ook het woord gevoerd door drs Th. Zwartkruis, die in de avondvergadering een voordracht hield over „Het katholieke leven in Nederland, en enige problemen der lan delijke bevolking". Besproken werd o.a. de emigratie en de herscholing van de landarbeider voor de industrie. De activiteiten, die Muntir Na Tire sinds zijn oprichting in 1937, heeft ont plooid, strekken zich uit over het gehele terrein van het culturele en sociaal-eco nomische leven: zij omvatten: het droog leggen van gronden, het aanleggen van wegen, electriciteit en waterleiding, het bouwen van plaatselijke kleine fabrie ken, het oprichten van parochiehuizen, het organiseren van lezingen, het stimu leren van culturele ontspanning, etc. Op dit congres van Muntir Na Tire wa ren o.a. ook aanwezig de Amerikaanse ambassadeur in Dublin, Taft, en de Ierse gezante in Nederland, mrs J. McNeill. De politie te Amsterdam heeft Donder dagavond laat een zestienjarige jongen aangehouden, juist op het moment, dat hij een doosje sigaretten uit een automaat haalde tegen „betaling" met Belgische muntstukken. Een deel van onze schooljeugd voelt zich graag „Amerikaans". De jongens met het overhemd wapperend uit de pantalon, de meisjes met haar lange of half lange spij kerbroeken. Studenten zelfs met opval lend doorgestikte overall pantalons. Al zulke dingen staan stoer Maar daar- mee horen ze nog niet thu s in de school Wie werkelijk „echt" Amerikaans w:l doen kleedt zich behalve practisco ook conven tioneel. In het reglement van de Mount Vernon School in Los Angeles een toon aangevende inrichting voor m'.ddelba-ir onderwijs luidt het kort en krachtig „Een meisje is geen pin-girl. Sportkled.ng wordt alleen op 'het sportveld gedragen. Ie de school draagt ze eenvoudige kleding, een eenvoudige haardracht, zo min mo gelijk sieraden, geen lange pantalon, geen blote voeten in de schoenen. Sokjes zijn geoorloofd. Voor de meisjes geldt evenals voor de jongens dat er op schoo! geen kleding mag worden gedragen die thuis hoort op de boerderij.... Jongens dragen het overhemd in de pantalon. Ze moeien korte haren hebben en mogen geen open schoenen dragen of kaplaarzen. evenmin als horseshoes of overalls... die behoren tot de kleding van de boer op de farm en de arbeider in de fabriek" Mount Vernon School is een neutrale instelling. Er komt geen critisch nonnetje aan te pas om over de kleding van de jonge meisjes te waken. Het is alleen een kwestie van opvoeding en goede smaak in een land waar men zich veel kled.ng- vrijheden kan veroorloven mits hel maar op de juiste tijd en piaats gebeurt. Daarom spreken we bjj onze schoolgaan de jeugd ook niet over „mode". Laten we het liever een stellen van eisen noemen. De voornaamste daarvan is, dat het kind zich in zjjn kleding moet thuis voelen. Het wil niet opvallen, het wil geen buiten beentje zijn. Een kind draagt, behalve op •en communiefeest, bjj voorkeur alleen maar practische dingen. Wanneer de moeders daarop haar eigen belang willen laten aansluiten, lettel, zij bij het winkelen op enkele eigenlijk voor de hand liggende dingen: het materiaal moet niet alleen sterk zijn en een jeug dig dessin hebben, het moet ook goed van kleur zijn, kreukherstellend of, wat nog prettiger is, onkreukbaar. En natuurlijk ook makkelijk te wassen en te strijken Tegen deze laatste eis wordt ook door fabrikanten van kinderkleding nog wel eens gezondigd. We willen dat met een enkel voorbeeld verduidelijken. Kort £e leden zagen we een model, gemaakt van everglaze dus snel drogend maar ge garneerd met een veelheid van katoenen Tiroler banden en twaalf opgenaa-de flu welen strikjes, die telkens voor het was sen moeten worden afgetamd en daarna weer opgenaaid 1 Waarmee de conclusie voor de hand ligt, dat het kopen van schoolkled'ng eigenlijk niet veel meer is dan het gebruiker, van ons gezond verstand. Maar hoor' agt eigenlijk ook met onze eigen kleding n et zo te zijn? Ks- (Van onze correspondent) Een week lang, van 29 Augustus tot 5 September, zal Deventer festival-stad zijn, feest-stad, lichtstad. Oranje-stad. Dit ter viering van het eerste lustrum van Koningin Juliana's regering. In deze week zal de gehele binnenstad met al haar prachtige monumenten verlicht zijn, zullen de grote gebouwen door floodlights besehenen worden en zullen de grachten en plansoenen 's avonds een kleurrijk aanzicht geven. Elke vijf jaar zal de V.V.V. te zamen met de mid denstand van deze oude IJsselstad de in huldiging van Koningin Juliana gaan vieren. Dit jaar zal een begin van een traditie worden. Burgemeester Bloemers is voor zitter van het comité geworden en daar mede is dan tevens de steun van de ge meente verzekerd. Voor de gehele week is een uitstekend programma opgezet. Dat begint met een tarief, in 1923 was dit 20 ct. en pas enkele weken geleden werd dit verhoogd tot 25 ct. Zoals uit het bovenstaande blijkt, valt er uit de eenvoudige postzegels veel 'te le ren. Jammer echter dat men in de toe komst voor dergelijke vergelijkingen aan de kleuren van de zegels maar weinig hou vast meer zal hebben. Zoals bekend zijn deze na 1953 niet meer verplichtend voor de landen, welke bij de W zijn aangesloten. HET IS ALGEMEEN BEKEND dat een wereldver zameling van post zegels een weerspiegeling vormt van de wereldgeschiedenis en dat men uit de collectie van een bepaald land de historie er van kan lezen. In dit verband is het echter interessant, dat aan de hand van de ver schillende zegels ook de waarde van het geld der diverse landen in de loop der jaren kan worden getoetst. Op welke manier dit kan geschieden, daar voor leze men onderstaand artikeltje. Tot voor kort waren door de Wereld postunie de kleuren voorgeschreven van zegels, welke een bepaalde bestemming hadden. Zo gold in het postverkeer met het buitenland „blauw" voor 'n postzegel van een gewone brief, „rood" voor zegels van een briefkaart en „groen" voor het enkel voudige drukwerktarief. De bedoeling hiervan was, dat met een oogopslag de post in het vreemde land kon zien of de brief, briefkaart of het drukwerkje juist gefrankeerd was. Aan de hand van deze vaste kleuren kan men echter ook nog iets anders consta teren. Elke zegel, rood, blauw of groen, is steeds de betaling voor 'n bepaalde dienst, n.l. voor de verzending van een poststuk. Zulk een dienst heeft in geld uitgedrukt een zekere waarde. Nu is het kenmerkend, dat de verzending van een buitenlandse brief in Engeland b.v., ongeveer evenveel kost als in ons land, maar ook als in België, Zwitserland of zelfs Amerika, Japan enz. Het bedrag dat op de blauwe postzegels van het ene land staat vermeld is dus, uit gedrukt in de munt van dat land, onge veer evenveel waard als dat op de blauwe postzegel van een ander land. Door nu de blauwe, rode of groene zegels van diverse TWEE FRAAIE NIEUWTJES VAN HET VATICAAN Links: een der beide zegels met de H. Clara er verscheen ook een 25 Lire) en rechts: een nieuwe luchtpostzegel landen uit dezelfde jaren te vergelijken, krijgt men een indruk van de waarde wan de munt in die staten, t Wanneer de zegels van eenzelfde kleur van een aantal jaren naast elkaar worden gelegd, dan kan men duidelijk zien hoe de waarde van het geld in bepaalde landen steeds minder is geworden, in andere daarentegen vrijwel constant is gebleven, een omstandigheid waaraan de oorlog veelal niet vreemd is. In een aantal artikeltjes in „De Post hoorn" het frisse maandblad van de Contact-commissie voor het Philatelis- tisch Jeugdwerk in Nederland is op deze materie wat dieper ingegaan. De volgende gegevens zijn er o.a. aan ontleend. In Zwitserland zijn de afwijkingen in de loop der jaren niet groot; voor een brief naar het buitenland was het tarief in 1899; 25 Rp, in 1921: 40 Rp en thans eveneens nog 40 Rp. Voor Zweden waren deze ge tallen 1899 20 Ore, 1921 40 Ore en 1953 40 Ore. Deze landen zijn zoals bekend buiten de beide wereldoorlogen gebleven. Vergelijkt men daarmee nu eens die, welke in deze oorlogen waren betrokken; dan ziet men heel andere cijfers. Zo kostte b.v. in Frankrijk de verzending van een brief naar het buitenland in 1900: 25 ct., in 1921: 50 ct„ in 1925: I fr„ in 1940: frs. 2.50, in 1947: frs. 10 en thans frs. 30. De post- tarieven in Italië vertonen een nog ster kere stijging: 1879: 25 ct., 1921: 60 ct., 1926: 1.25 Lire, 1945: 5 L., 1947; 30 L. en thans 60 Lire. Wer<i dus het tarief in Zwitserland en Zweden resp. ruim 1% en 2 maal verhoogd, in Frankrijk geldt nu een tarief dat 120 keer en in Italië een, dat zelfs 240 keer zo hoog is als dat van omstreeks 1900. Wanneer men dan bedenkt, dat de Zwit serse franc, de Franse franc en de Ita liaanse lire eens evenveel waard waren, dan ziet men ook hieruit de geweldige ver anderingen, welke de twee oorlogen in Europa teweeg hebben gebracht. Tenslotte voegen wij hier nog enkele cij fers van de Nederlandse tarieven bij, waaruit blijkt dat ons land, ondanks.een algehele ontwrichting gedurende de oorlog toch nagenoeg op een lijn kan worden ge steld met Zwitserland en Zweden. Gold n.l. In Nederland in 1899 het 12%-cents- De verzame laars van spe ciale stempels staat de komen- de weken weer {jg wat te wachten. Van het viertal, dat hier te lande binnenkort ge bruikt zal wor den, drukken ws hierbij af: de stempel op Je eerste dag vao uitgifte der Rode Kruis-zegels op Maandag a.s. en de bijzondere af- druk ter ge- '~y O 'egehheid van de '^ed. Philatelis- l-l-'uj iendag en het +- 11e Congres ..Jeugd en Phi- QvJ.C*' latelie". dat op 5 September te Arnhem plaats vindt. Voorts zullen er speciale stempels wor den gebruikt naar aanleiding van het Congres I.P.T.T. van 24—28 Augustus te 's-Gravenhage en bij de zevende algemene vergadering van de „World Medical Association", welke van 47 September in de Ridderzaal te 's-Gravenhage wordt gehouden. wanneer het nieuwe stadion in Paramaribo wordt geopend. Het wordt een serie mét toeslag, bestaande uit 10 5 ct, 15 7% ct en 30 15 ct. Op alle waarden komt een afbeelding van het stadion voor. T u r k ij e. De Turkse Posterijen heb ben op 15 Augustus een reeks zegels uit gegeven, welke gewijd is aan de ten- hemel-opneming van Maria en meer in het bijzonder aan Ephese, de plaats waar vol gens oude traditie Maria ontsliep en ten hemel werd opgenomen nationaal concours hippique, wordt voortgezet met o.a. een militair défilé, openluchtvoorstellingen van het Baliet der Lage Landen in het pas gereed ge komen openluchttheater in een der De venter plantsoenen en eindigt met een groots bloemencorso op 5 September. Aalsmeer verleent hierbij zijn mede werking. Maar men is niet alleen met Aalsmeer in zee gegaan. Weert komt ook voor de dag en wel met zijn Prins Car naval en Raad van Elf, een ongekend verschijnsel in het Deventer van boven de Moerdijk. Het is slechts een greep uit het culturele en ontspanningspro gramma dat opgesteld is. Want niet al leen vindt men in die week een Breitner- tentoonstelling. men kan ook een tafel tenniswedstrijd NederlandWest-Duits- land bijwonen, en 's avonds zal er volop vrolijkheid zijn door allerlei amusements- bijdragen. Zowel uit Bogor als uit Tjilatjap op De serie bestaat uit zes zegels, nl. 12 k. Aneta^ver grote en^angdimMvB^^ri Va" iliif) ruïnes van het. Odeontheater te 'r*8e zuivenngs- (olijf) ruïnes van Ephese; 15 k. (violet) ruïne van de St j ^lam-benden. In het'g^b^ ^Noorden het Odeontheater teact.ies van legerenhedën tegen Darul A. Voor het eerst naar de kleuterschool. Een overgooier is voor deze leeftijd de meest eenvoudige dracht die mogelijk heden opent op variatie met verwissel bare blouses en truitjes. Ook voor kin deren mag het best eens nylon zijn, dat zo makkelijk kan worden gewassen. (Model: Horrockses Pirouette). B. Een „tijdloos" model is deze een voudige aansluitende Minimode-kinder- mantel. Hoogstens verandert er eens iets aan de garnering of het knopen- aantal. C. Bij het eerste schoolfeest hoort een feestelijk jurkje. Katoenen organza is het materiaal en de garnering bestaat uit rondjes van tcnerif, frivolité of haak werk. (Model: Jenny Hockley). Janskerk en de acropolis van Ephese op,,an Kawunganten VU de achtergrond; 20 k. (grijs) grafkame? i 2^SvKsae«fSS.S"! te Panaya Kapoulou met beeld van de H. Maagd; 40 k. (groen) ruïne van de Conciiliekerk; 60 k. (blauw) grot van de Zeven Slapenden en 1 Lira (rood) het gerestaureerde 'huis van Maria te Panaya Kapoulou. Dit is de eerste maal, dat er in Turkije postzegels verschijnen met christelijke voorstellingen. daagse zmveringsactie van drie bataljons tegen het hoofdkwartier van de Darul Islam in het gebied van Tjilatjap een be langrijk resultaat geboekt. Men dreef de bende op de vlucht en veroverde het hoofdkwartier. Daarbij vielen meer dah dertig doden aan de zijde van de bende, yet leger kon beslag leggen op veertig stuks vee. lampen, naai- en schrijfmachines en documenten. Ook in het gehied van Bogor werd een ben au uit haar pleisterplaatsen verdreven n konden tevensmiddelen, huisraad, mun Je en uniformen in beslag genomen worden. Het aantal doden en gewonden werd nog niet medegedeeld. Aan de zijde van de strijdkrachten waren geen verliezen. D. Ook voor het grotere meisje een stevige schoolschoen. zoals onze Neder landse fabrieken die by duizenden maken. Advertentie. België. Naar onze Brusselse corres pondent meldt, zullen binnenkort nieuwe postzegels met de beeltenis van koning Boudewijn de huidige zegels komen ver vangen. Het publiek begrijpt maar niet en de pbilatelisten nog veel minder waarom men de millioenenvoorraad van de eerste Boudewijn-zegels niet heeft ver nietigd in plaats van ze jaren lang over de gehele wereld te laten getuigen van de slechte smaak, die bij het vervaardigen van die zegels door het Belgische Post- beheer aan de dag werd gelegd. Voorts wordt vernomen, dat het in d'e bedoeling van de Belgische Posterijen zou liggen een serie zegels in omloop te bren gen naar aanleiding van de internationale ontmoetingen der Europese jeugd. Ned. Nieu w-G u i n e a. De beper kende bepalingen ten aanzien van de ver koop aan de verzamelaarsloketten hier te lande van ongestempelde frankerzegels van vijf gulden van Ned. Nieuw-Guinea zijn opgeheven. De zegels zijn thans zonder speciale vergunning aan de verzamelaars loketten der postkantoren verkrijgbaar. Suriname. Drie nieuwe zegels zullen hier op 29 Augustus a s. verschijnen, Ver. Staten. Dezer dagen was het honderd jaar geleden, dat de handels betrekkingen tussen Amerika en Japan opnieuw tot stand kwamen, nadat deze als gevolg van een algeheel isolement van Japan, gedurende twee eeuwen verbroken waren geweest. Ter herdenking van dit feit kwam het hierbij afgedrukte zegel uit van 5 ct, waarop de baai van Tokio is afgebeeld met voor anker liggende Ameri kaanse schepen. De vlootvoogd, d'ie het commando over dit marine-onderdee± voerde, Commodore Matthew C. Perry, vindt men in de rechterbovenhoek. De oplaag bedraagt niet minder dan 85 mil- lioen stuks. Zwitserland'. Op 29 Augustus a.s. wordt een nieuw vliegveld voor het internationale verkeer te Züric'h in ge bruik genomen. Ter gelegenheid daarvan zal een bijzonder zegel van 40 Rp. ver schijnen, dat de gebouwen van de lucht haven toont met op de voorgrond het roer van een Zwitserse machine. De postzegel, waarvan we hierbij een afdruk plaatsen, is alleen op 29 en 30 Augustus aan de postkantoren verkrijgbaar. De geldigheids duur loopt tot 31 December van dit jaar. -UI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 8