Bij vijf huiszoekingen drie NESB-leiders gearresteerd Vanochtend: acht van de tien f 5000-winnaars bekend Verwarring over het stakings- accoord in Frankrijk Communisten zaaien w cin trouwen Was liet de regen of iets anders? In hel teken dei- eenheid Welsprekend succes. Weer meer dan een half millioen! Talrijke bescheiden van nieuwe neo fascistische beweging in beslag genomen Prachtig geslaagde actie van E.H.B.O: en Katholiek Thuisfront Op het m.s. Bantamin volle zee TIJGER KNAUWDE TRALIES VAN ZIJN KOOI LOS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maandag 24 Augustus 1953 WEERBERICHT Rechter .moet uitmaken of partij van Paul van henen inderdaad een verboden vereniging is Landverr aderlijk „Aanvechtbaar" „Geen voortzetting N.S.B." Jeugdgeval Strijken op Zondagavond Geleidelijke weers- verbetering Het gat bij Ouwerkerk nog niet gesloten Slecht weer verhinderde het werk Sabotage Het spoorweg- en P.T.T.- verkeer met Frankrijk De Valera behoudt meerderheid Ruzie over niet optreden van „De Bieten bouwers" op Hiiversumse Stadserf Twee Nederlandse krij gsgevangenen nieuwe schiedamsche courant De weerverwachUng van het K.N.M.I. geldig tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien hoofdzakelijk in de Noor delijke helft van het land. Weinig verandering in temperatuur. Matige en af en toe vrij krach tige, Zuid-Westelijke, later Westelijke wind. Dinsdag 25 Augustus: Zon op 5.40 uur, onder 19.44 uur. Maan op 19.40 uur, onder 6.26 uur. den van de werkgroep Amsterdam der N.E.S.B. de voorlopige leiding over. „Wij achten de arrestaties aanvecht baar, aangezien we van mening zijn, dat onze partij geen verboden vereniging is", zo luidde de commentaar. Zij verzonden een request aan H. M. de Koningin, waar in zij protesteerden tegen de arrestaties en waarschuwden tevens de zuster-par- Zal de nieuwe neo-fascistisehe beweging in ons land, de Nationaal Europese Sociale Beweging (N.E.S.B. maar één letter meer dan de N.S.B. van Mussert een kort leven beschoren zijn Zoals men weet is onlangs de pas opgerichte partij voor het eerst in het openhaar opgetreden, toen op plakkaten in practisch heel Nederland en d.m.v. het colportageblad „Alarm het streven van de N.E.S.B. kenhaar werd gemaakt, een streven, dat heel erg riekte naar het partijprogramma van de N.S.B. Nadat de politie al twee maal colporteurs (o.w. ook de algemeen leider) van „Alarm"' in hechtenis had genomen, heeft de justitie Zaterdag j.l. flink toegeslagen. Bij huiszoekingen werden drie leiders van de beweging gearresteerd. In de hoofdstad, waar de Amsterdamse recherche tegen het middaguur met vier aparte groepen vrijwel gelijktijdig invallen op vier adressen uitvoerde, werden de 31-jarige algemeen leider der NESB, de oud-SS-er en Oostfrontstrijder, Paul van Tienen, op z|jn kantoor aan de Koninginneweg 171 en de 29-jarige werkgroepleider A. M. Kruit te zijnen kantore Nicolaas Maesstraat 64, in arrest gesteld. Iets later werd in zijn woning aan de P. Campersingel 211 te Groningen door de Groningse recherche op verzoek van de officier van Justitie te Amsterdam als derde arrestant aangehouden de landelijk leider der beweging, mr J. Wolthuis, oprichter van de Stichting Oud-politieke Delinquenten en tijdens de bezetting vrederechter in Arnhem. Op al deze adressen ging een langdurige huiszoeking vooraf. Talrijke bescheiden van de beweging werden in beslag genomen. Hetzelfde geschiedde op nog twee andere adressen in de hoofdstad, waar de recherche een huiszoeking deed: op het woonadres van de gearresteerde werkgroepsleider Kruit, Runstraat 9 (3-hoog) en in een woning aan de Allard Piersonstraat van een vrouwelijk lid der beweging, mej. Grijseels, die voor de partij het uitvoeren van administratieve bezigheden op zich had genomen. Het optreden tegen de leiding dezer politieke partij, waarvan de algemeen leider Paul van Tienen kort geleden heeft aangekondigd, dat zij in 1956 aan de Ka merverkiezingen zou deelnemen, staat onder leiding van de dit jaar bij de Am sterdamse rechtbank benoemde officier van justitie mr F. Hollander. Samen met commissaris H. Dijkstra en met zijn sub stituut-officier mr H. J. van Nouhuys was mr Hollander bij de huiszoeking van het kantoor van Paul van Tienen aanwe zig- In beslag werden genomen exemplaren van „De Dialoog", het maandelijks orgaan, dat alleen onder de leden van de N.E.S.B. wordt verspreid, voorts exemplaren van „Alarm" en de gedrukte beginselpro gramma's, waarin de doelstellingen zijn neergelegd. Juist als op de overige adres sen legden de rechercheurs tot slot nog beslag op dossiers en mappen met corres pondentie, ledenlijsten en andere admini stratieve bescheiden. De justitie baseert de verrichte arresta ties op de volgende gronden: Bij het Koninklijk Besluit E 102 van de voormalige Nederlandse regering in Lon den, daterend van 17 September 1944, werden de N.S.B., alsmede de daaraan verwante en andere nationaal-socialisti- sche en fascistische organisaties als zijn de landverraderlijk ontbonden. In art. 2 van dit K. B. werd voorts wettelijk vast gelegd, dat „alle organisaties, die het stre ven van de N.S.B. of een der verwante organisaties trachten voort te zetten, aan gemerkt worden als verenigingen strijdig met de openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden". Dit K. B. is nog steeds van kracht: „De justitie stelt zich voorlopig op het stand punt, dat gezien het K. B. E 102 van Londen de beweging van Paul van Tie nen als een verboden vereniging moet worden beschouwd", aldus zeide mr F. Hollander Zaterdagmiddag na de arresta ties tijdens een interview. Nu stelt art. 140 van het Wetboek van Strafrecht „deelne ming aan een verboden vereniging" straf baar met gevangenisstraf van ten hoog ste een jaar of een geldboete van ten hoogste 300. De drie leiders der N.E.S.B. zijn dus op grond van dit artikel in voor lopige hechtenis genomen. Na de arrestaties namen een aantal le- Ad verten t ie BEROUW tiien in Duitsland, Italië, Zwitserland en Zweden. Aparte telegrammen werden verzonden aan de Zweedse en Vlaamse leider van de beweging. De rechter zal thans moeten uitmaken of de N.E.S.B. ingevolge het reeds ver melde K. B. inderdaad als verboden vereniging dient te worden beschouwd. Dit proces kan nog wel enige tijd op zich laten wachten. Allereerst zal de politie de vele in beslaggenomen bescheiden moeten doorlezen bij het verrichten -van het voor onderzoek. Daarna zal de rechter-com- missaris mr B. van der Waerden de in structie voeren en wanneer die gesloten zal zijn zal een datum kunnen worden vastgesteld voor de behandeling van het proces door de Amsterdamse rechtbank. Vrijdag nog had Paul van Tienen in een interview grif toegegeven, dat bij zijn partij vele ex-politieke delinquenten zijn aangesloten. Wel ontkende hij, dat hier sprake was van een voortzetting van de N.S.B. „Wij hebben zuster-organisaties in vele behandeld'an Tienen was nl. nog min derjarig, toen hij zjch t>y de S.S. meldde. Hij heeft dan ook niet, zoals vele andere S.S.-ers zijn Nederlands staatsburgerschap verloren. In zijn kantoor aan de Koninginneweg drijft Van Tienen ook nog een „Boeken Import-Dienst Europa". Toen hij Zaterdag gearresteerd werd, was alleen de 18-jarige Leendert Logger uit de Burmanstraat in Amsterdam-Oost bij hem aanwezig. Deze jongeman deelde mede, dat hij voortrekker was van de door Van Tienen destijds opgerichte „Na tionaal Europese Jongeren Orde". Van Tienen had deze jeugdorganisatie reeds opgericht nog voor de N.E.S.B. be stond. Logger assisteerde Van Tienen iedere Zaterdagochtend bij zijn admini stratieve bezigheden. De jongeman werd niet gearresteerd omdat hij geen lid van de N.E.S.B. is. Mr J. Wolthuis geraakte als voorzitter van de stichting Oud-Poli- tieke Delinquenten nog voor de N.E.S.B opgericht was in conflict met zijn me debestuursleden. Een deel van de leden stond achter hem. Toen volgde contact met Paul yal\Tienen en kwam een soort fusie tot stand. Paul van Tienen werd al gemeen leider van de partij zowel in Ne derland als Vlaanderen. In ons land werd J. .9 thuis landelijk leider. Als Vlaams leider werd aangewezen Guido Lauwers. Gisteren werd te Amsterdam een nieuwe tent van net Nederlandse circus Mullens 'ngewijd, waarna ter gelegenheid daar van een H. Mis werd opgedragen voor 'anisaties in veie voltallig personeel door rector Hup- Europese landen", zo "zeide hij. En hij j pcrefs' van de plechtigheid. noemde er enkele met hun leiders: dr Per I 1 Engdahl in Zweden, prof. Maurice Bar- I deche in Frankrijk, Fabio Lonciari in Italië en K. H. Priester in Duitsland. In al deze landen heeft men de nieuwe partij, die door samenwerking een sterk onaf hankelijk Europa tussen Rusland en Amerika zou voorstaan, in de eigen lands taal de „sociale beweging" genoemd. „Ik had geen andere keus dan het woord: „be weging", vervolgde Van Tienen. „Omdat Nationale Sociale Beweging afgekort N.S.B. zou worden, heb ik er met opzet het woord Europese tussen gevoegd". Gevraagd hoe hü zich voorstelde met zijn partij aan de verkiezingen deel te nemen in 1956 nu immers aan zovele oud- S.S.-ers bij hun veroordeling de kiesrech ten zijn ontzegd, antwoordde hij: „Vele oud-politieke delinquenten zijn nimmer uit de kiesrechten ontzet, anderen slechts voor 10 jaar. Die zullen allen in 1956 weer hun stem mogen uitbrengen. Ik zelf heb mijn kiesrechten nimmer verloren, aan gezien mijn zaak als z.g. jeugdgeval is tSjah, dat komt er van, als je zo geraffineerd aard-olie dom doet. Had liever een Amerikaans siga retje opgestoken - bijvoorbeeld •en Lexington, van America's Best Tobaccos. In vele duizenden huiskamers hebben gisteravond de huismoeders met vaste hand het strijkijzer gegrepen en omringd door de in opperste span ning toekijkende huisgenoten streken zij met zorgvuldige gebaren als oce'aanstoring0 volgt een iets Noordelijker gold net de „fijnste" was over de soldaatjes en verpleegsterstjes, die baan dan zijn voorganger en dat betekent pressie niet zo lang zal aanhouden. Het belangrijkste regengebied van de storing ijverige colleetrices en collectanten gedurende een tweetal Zondagen bij de kerken „aan de man" hebben gebrfclit. In enkele van d,e vele tienduizenden huiskamers begon men, prompt passeerde in de nacht en ochtend ons nadat de huisvrouw al strijkend had onfflekt dat naaft'ïiet soldaatje een^rvoorkomen^mTar^komend'e verpleegstertje verscheen of naast de verpleegster een soldaat en het dagen wordt hel toch geleidelijk zonni ger. De temperatuur blijft evenwel dan de lage kant, omdat voorlopig de aan voer van koelere Oceaanlucht nog voort- De onverdroten krachtsinspanning san de dijkwerkers, die zijn ingeschakeld bij de sluiting van het Westelijke gat van Ouwerkerk is in de afgelopen nacht wederom onbeloond gebleven. De poging om het beruchte gat met een grote cais son van 55 meter lengte (vijf elementen van elk 11 meter) te sluiten is opnieuw mislukt. Tengevolge van het slechte weer en de duisternis zag men gee- kans de caisson bijtijds te belasten. Vier van de vijf ele menten verzakten en verdwenen in de diepte. Door deze tegenslag de tweede binnen een etmaal heeft men zich evenwel niet laten ontmoedigen. Vanmid dag omstreeks vier uur zal opnieuw ren poging worden gedaan de opening tussen de reeds geplaatste elementen af te siui- dat de ongunstige invloed van deze de- i ten Van de tien elementen, die Zondag Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede Een herstel van de zomer is nog niet in zicht, maar toch zal het weer in de I binnen komende dagen wat beter zijn dan het geweest. De nieuwe oldaat eifcdiét strijkijzer ook nog een geheim nummer had onthuld, te juichen: men wist zich winnaar van één der prijzen. TVT 1 V UC1 iNa de pleister- en steentjesactie heeft de E.H.B.O. ook ditmaal alle eer duurt, van haar werk: millioenen hebben er zich Zondagavond kostelijk mee geamuseerd, nadat ze met kwistige hand hadden geofferd voor E.H.B.O. en Katholiek Thuisfront, op deze wijze medewerkend aan de alleszins werden geplaatst, zijn er vier weggesla gen :drie gisteren en één in de afgelo pen nacht. ren na de ervaringen met de eerste pleis ter-actie, die tenslotte bij de K.R.O. en in heel Hilversum een ware telefoon- chaos ontketende, er ditmaal voor ge zorgd, dat er geen vergissingen mogelijk materiële schade is zeer groot. De rivier Mapoeho, waaraan Santiago is gelegen, is normaal één meter diep en 10 meter breed. Nu is de rivier 6 meter diep en 30 meter breed. Een brug in een voorstad is totaal weggespoeld. Het erg- De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, J. G Suurhof, is Zaterdag avond met het K.L.M.-lijntoestel naar New York vertrokken, vanwaar hij ter stond naar Canada zal doorreizen. De minster zal een werkbezoek van twee en een halve week aan Canada brengen met het doelzich ter plaatse op de hoogte te stellen hoe het de Nederlandse emigranten in hun nieuwe vaderland gaat in het belang van de Nederlandse emigratie-politiek. Op de Amsterdamse luchthaven laat minister Suurhoff even voor zijn vertrek aan zijn jongste kin deren op de atlas zien waar hij heengaat. Naar schatting zijn reeds meer dan 50 originele „Twee vliegen in één klap"-actie, waarvan de K.R.O. gisteravond personen om het leven gekomen door in een „«.ending v.„ «hl u„r lot Ml negen het grote gehein, omhulde. Tien prijzen van 5000 waren er in to taal en vanochtend waren er van deze tien acht bekend. Buiten deze geldprijzen kon het strijkijzer of de warme gloed van de lamp ook een letter T onthullen op de omhulsels en deze letter T gaf het recht op een bromfiets. Bij de familie De Vos in Deventer werd wel in recordtempo gewerkt Zon dagavond, want reeds onmiddellijk na het begin van de uitzending kwam mevrouw De Vos juichend telefonisch melden, dat ze een T. op het omhulsel had ontdekt. Zij was de eerste van een serie gelukkige lieden, die de K.R.O. deden weten, dat ze beslag hadden gelegd op een der prij zen en bij de K.R.O. kwam men handen te kort om alle telefoontjes te bedienen. Weliswaar hadden de actie-organisato- (Telefonisch van onze Parijse correspondent). Nadat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een overeenstemming, ilie de hervatting van de werkzaamheden in de publieke dienten, in het hijzonder bij de posterijen en spoorwegen ten gevolge had moeten hebben, niet werd bereikt, js de toestand hedenochtend nog ongeveer zo als Vrijdag. I wee dagen is opnieuw onderhandeld moeten worden over de uitleg van liet acoord. Terwijl Force Ouvrière en C.F.T.C, voor wat de federatiebesturen betreft bevel tot opheffing der staking hadden gegeven, werden onder invloed van de communistische C.G.T. nieuwe moeilijkheden geschapen, die de plaatselijke leiders van de vakverenigingen een af wachtende houding deden aannemen. Door de communisten werd dezelfde tactiek gebruikt als die welke van de aanvang af grote invloed heeft gehad op de stakers der vrije vakverenigingen, namelijk een volkomen ver draaiing van de feiten en het zaaien van wantrouwen jegens de houding van de regering. Om een enkel feit te noemen de re gering had zich bereid verklaaid de sa larisuitbetalingen gewoon te doen plaats hebben zonder inhoudingen voor de sta kingsdagen De inhoudingen zouden dan later kunnen plaats hebben bij overwera of vacanties Dit werd aan de stakers door de C.G.T. voorgesteld, als een be lofte helemaal geen sancties toe te pas sen en toen de regering dan ook moest verklaren, dat de niet-uitbetaling der stakingsdagen wel degelijk gehandhaafd bleef al werd de inhoud vergemakkelijkt gingen verschillende plaatselijke bestu ren van de C.F.T.C. en de socialistische onmiddellijk met de communisten mee om de stakingen te doen voortduren. Bij de posterijen was echter het ver loop der staking duidelijk zichtbaar Het gelukte echter de communisten, voor wat het briefverkeer betreft, de staking te doen voortduren in de cen trale sorteerbureaux en aan de stations waar de communisten onder het per soneel een grote aanhang hebben. Voor wat de algemene postdiensten be treft kan gezegd worden, dat ongeveer drie kwart weer aan het werk is, maar voor wat de verzending en bezorging van poststukken betreft, is er niet de ge ringste verbetering waarneembaar. Ook bij de spoorwegen zijn het juist enkele sleuteldiensten die nog niet van opgeven van de strijd willen weten, niettegen staande de regering opnieuw alle genoeg doening heeft gegeven door te verzekeren dat het spoorwegpersoneel buiten de nieuwe pensioenbeschikkingen zal blijven De dag van heden zal moeten worden afgewacht om te kunnen uitmaken, of ook in de particuliere bedrijven uitbrei ding van de staking plaats heeft, aange zien men in de dagen verkeert van zeer grote vacantie-afwezigheid. Veel zal af hangen van de beslissing van het bureau van de Kamer, dat heden de uiteindelijke beslissing moet nemen over de bijeen roeping. Natuurlijk is het publiek ten zeerste verontwaardigd door de beide belangrijke sabotages die Zaterdag hebben plaats gehad. Een van die gevallen betreft een passa- gierstrein, die met een snelheid van ruim negentig kilometer per uur in de richting van Toulouse reed. Hij kwam in botsing met een stuk rots, dat door een touw be vestigd, voor een brug hing. Door de bot sing werd het windscherm van de be stuurderscabine stuk geslagen, waarbij één der bestuurders ernstig en de andere licht werd gewond. De machinisten slaag den er echter in de trein tot stilstand te brengen. De leiding der politie van Toulouse, die Zondag hiervan mededeling deed, ver klaarde dat het hier een geval van sa botage betrof. Maar het stakingscomité van de spoorwegarbeiders uit Toulouse meende met een daad van „agents provo cateurs" te maken te hebben. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt verklaard: Het treinverkeer voor reizigers naar Frankrijk is nog gebrekkig. De trein naar Parijs, die Zondag om 15.00 uur uit Am sterdam is vertrokken, kwam niet verder dan Brussel. Twee treinen die Zondag van Parijs moesten komen, zijn van Brussel in plaats van uit Parijs vertrokken. Men reist dus op eigen risico en moet met grote ver traging rekening houden. Met ingang van heden kunnen weer goederen per spoor naar en transit Frank rijk worden verzonden. De eerste dagen moet evenwel met de mogelijkheid van grote vertraging rekening worden gehou den. De P.T.T. maakt bekend dat het tele- graafverkeer met Frankrijk wederom functioneert. Evenwel moet ook hier ge rekend worden met de mogelijkheid van vertraging in de aflevering der tele grammen, zodat deze slechts voor risico van de afzender kunnen worden aange nomen. De afwikkeling van de telefoongesprek ken met Frankrijk geschiedt weer zonder abnormale vertraging. waren maar alle genomen maatregelen ia luiddi wegoWjiuciu, net ci„- cc» konden tóch niet verhinderen, dat er tal- j Ste noodweer *hjjnt thans voorbij te zijn zijn positie, lozen waren, die allerlei vermeende te- kens bespeurden op de stukjes papier. „Mijn papiertje was nat en ik geloof vast j dat ik daardoor niets ontdek", belde een bezorgde heer op en een dame meende I een cirkel ontdekt te hebben op het om- j hulsel en kon dat dat nu soms het sol- daatje zijn? De resultaten van de actie zijn wel- sprekend Het Katholiek Thuisfront kon 1 bijna drie ton incasseren en de E.H.B.O. I ontvangt 265.499,52. Tien procent van 1 avond op het Hiiversumse Stadserf^opjiet de E.H.B.O.-opbrengst is bestemd voor de slachtoffers van de aardbeving in Griekenland. Premier Eamon de Valera van Ierland heeft zijn meerderheid van twee zetels in de „Dail", het Ierse parlement, behouden. De candidaat van zijn partij, de „Fianna Fail", heeft namelijk de tussentijdse ver kiezing in Galway South gewonnen. In de maand Juli had De Valera's partij twee maal een tussentijdse verkiezing verloren, waardoor haar meerderheid in het parle ment was gedaald tot twee, namelijk 74 zetels tegen 72 voor de oppositie. Er be stond, zoals we reeds meldden, daarom een alleszins gerechtvaardigde vrees voor Te vergeefs wachtte men Zaterdag-1 heeft met enige vete, of wat dan ook. De Het Katholiek Thuisfront zal de helft van de niet-gedekte schulden van de sol daten-tehuizen kunnen aflossen en de E.H.B.O. zal, naar men verwacht, 125 nieuwe afdelingen kunnen oprichten. De meeste pleisters bleken te zijn ver kocht in het vrijgevige Zuiden Brabant optreden van het K.R.O.-orkcst „De Bie tenbouwers" onder leiding van Boer Biet, alias Ger de Roos. Tevergeefs: want er verschenen geen Bietenbouwers. Wegens de regen waren Ger de Roos en zijn musici naar de A.V.R.O.-Studio getrokken inplaats van naar het Stadserf. Het gevolg was, dat de toeschouwers trachtten hun entreegeld terug te krijgen. heer Wagenaar van de K.R.O.-program- maleiding zei. dat na onderling beraad is besloten de uitzending op het Stadserf niet te laten doorgaan. „Wellicht", aldus de heer Wagenaar, „is dit te laat aan Ca- rel Briels meegedeeld. Dit zal vandaag worden onderzocht". en Limburg hadden tezamen "niet minder I Car®J ?rtiels„nW!pnj?betThn» ^an^ntrée" dan een millioen soldaatjes ingeslagen. I «end' dat aan terugbetaling van entrée- vn rfö 'il'V""'- "*6">=6="- i „elden een schriftelijk verzoek diende Zo de twee winnaars van de nog metSooj.af gaan Briels vertelde, dat „ie mand van de K.R.O. hem tijdig op de hoogte had gesteld van het feit, dat „De Bietenbouwers" niet op het Stadserf zou den optreden. Naar de mening van Carel Briels was het niet-optreden van „De Bietenbouwers" een gevolg van een vete tussen hem en Ger de Roos. Briels had Ger de Roos eens bij een onderlinge af spraak laten zitten. Ger de Roos raakte hierover zó verbolgen, dat hij van Briels diens excuses eiste. Briels weigerde ech ter die excuses aan te bieden, waarna de relatie, zoals Briels het omschreef, tus- j sen hem en Ger de Roos tot het strikt- bekende prijzen van 5000 zich niet mochten melden, gaat het geld naar de Medische Missiezusters in Imstenrade (L.) Behoudens de twee prijswinnaars van 5000, moeten ook nog drie winnaars van bromfietsen zich melden. communisten hebben Maandag te Pan Moen Djon meegedeeld, dat zich bij De de groep van 400 geallieerde krijgsgevan- j zakelijke werd teruggebracht, genen, die Dinsdag zullen worden uitge- j De K.R.O. deelde ons mee, dat het niet leverd, twee Nederlanders bevinden. optreden van Ger de Roos niets te maken Niet zonder schrik ontdekte kapitein G. Van den Brandhof uit Heemstede, ge zagvoerder van het m.s. Bantam" van de Kon. Rotterdamsohe Lioyd. vorige week, toen hij met zijn schip op weg van Indonesië naar Rotterdam in de Mid dellandse Zee voer. dat een der beide, door de Haagse dierenvanger Henk van Geuns op Sumatra gevangen tijgers kans had gezien twee tralies van zijn hok los te knauwen. Onmiddellijk werden aan boord maatregelen genomen om een eventuele mogelijkheid tot uitbreken van het dier bij voorbaat te voorkomen. Er werden ijzeren hekken pal tegen de kooi vast gesjord en bovendien werd het geheel stevig met een stalen net af gedekt. Ook werden voor de zekerheid alle tralies van de kooi vastgesjord. Zo werd de reis zonder verdere emoties voortgezet naar Rotterdam, waar de „Bantam" Zaterdagavond om 11 uur aan de Lioydkade meerde. Enige uren voor aankomst had kapitein Van den Brand hof telegrafisch aan het Kantoor van de Lloyd laten weten, dat hij vreesde voor het loslaten van de tralies van een der tijgerhokken zodat dit hok met de ter versterking aangebrachte ijzeren hekken en met. de sjorringen en het stalen net in zijn geheel zou moeten worden gelost en naar zijn uiteindelijke bestemming worden vervoerd. Dit is Zondagochtend zonder incidenten gebeurd Beide tijgers zijn echter, ofschoon zij aan een particu lier adres waren geadresseerd, voorlopig ondergebracht in Diergaarde Blijdorp te Rotterdam. Kapitein Van den Brandhof vertelde bij zijn aankomst nog: ,Die ene tijger was een jong en vurig, maar toch geen kwaad dier, dat wel moest knabbelen en daarvoor toevallig de houten balk waar- j in de tralies van zijn kooi bevestigd i gehouden met een "red?"over zaten, had Uitgekozen. Het heeft vast niet I man" door prof dr Rnvipr- geweten dat het daarmee zijn tralies on- Zondag 8 November" li UUr Partijcongres K.V.P. op 7 en 8 November De Katholieke olkspartij homlt Zaterdag 7 en Zondag 8 November 1953 haar partijcongres in gebouw Tivoli in Utrecht. Dit congres zal geheel staan in het teken dei- een beid. In dezelfde zaal. waarin dr Schaepman in 1897 er in slaagde de afgevaardigden van de toen nog bestaande katholieke kiesverenigingen. die verenigd waren in provinciale bonden en centrales van ka- tholieke kiesverenigingen, op de door hem ontworpen proeve van een program te verenigen; in dezelfde zaal, waarin pre cies een halve eeuw geleden de politieke organisatie der katholieken werd opge richt, in de zaal dus, waar de eenheid der katholieke Nederlanders op politiek gebied werd gesmeed, zal die eenheid, die in deze 50 jaren niet steeds onbedreigd geweest is. wederom aan de orde zijn en van verschillende zijden worden belicht. Dit programma is zo samengesteld dat alle deelnemers in de gelegenheid worden gesteld om vier zittingen bij te wonen Zaterdag 7 November, 11 uur. wordt het congres geopend met een rede van de voorz. de heer J. Andriessen. In de namid dag zijn er gelijktijdig twee sectievergade ringen. waar resp. het eendrachtig stre ven op sociaal-economisch gebied en op het terrein van onderwijs en cultuur zal worden gedemonstreerd. Daarna wordt afzonderlijk een sectievergadering gewijd jtoucpt 1"'ernational,e en snpra-nat'onale poiit.eK Ra de drie sectievergaderingen tunia** dl®Obssies afzonderlijk en gelijk tijdig over e.k der drie onderwerpen Des wordt de tweede plenaire z'ttir.g Dr Schaep- dermijnde. Maar aan de tweede tijger derde plenaire *i«il„» „T hebben we veen Vinei »eh„r|. alp heeft a, I r- LLnaire zlttfn* gehouden. Prof. hebben we geen kind gehad' die heeft de C. P hele reis languit in zijn kooi ligger ren met zijn staart buiten het hok, wordt de ml h.» reis languit 1„ «i kooi k„r. ^n'^VSenS werk in bet afgelopen jaar. JUSTITIE sloeg thans flink toe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1