C.G.T. gelast werkhervatting Spoorwegen, P.T.T. en Parijse vervoer komen weer op gang Beoordeling van overproductie Twee ton voor Kankerinstituut Voorbereiding van en effectieve nog meer actie de n Vlammen woedden ]U textielfabriek Appreteerderij en ruwerij in as gelegd Span j aard's „Besnoei, evenals Moskou, financiële lasten" onze ROBERT SCHUMAN SPRAK IN HILVERSUM DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nu weer twee ton tegen kankerToch nog veel nodig Met dertig stralen Woensdag 26 Augustus 1953 Het incident met het K.L.M.-vliegtuig Straaljager opereert vanuit bommenwerper Bezwaren tegen het ontwerp Bedrijfs- vergu n 11 ingenwet Dan ga ik maar" Moeder en broer van Prins Bernhard in Delft Nieuwe tegenslag voor „Ouwerkerk" Jaarlijks sterven 14.000 Nederlanders aan kanker mé Schade geschat op meer dan één millioen Alex v. Wavenburg zette door...! Grotewohl vraagt het Westen: Motorschouw overvaren Eenheid van Europa is toetssteen der wereldvrede WEERBERICHT V. Amerikaanse regering stelde onderzoek in Bezoek aan Oude Kunst- en Antiekbeurs Effectieve bestrijding Landbouwer verdronken 99e LIJST VAN SLACHT- OFFERS Nieuwerkerk Ouwerkerk luiii De weerverwachting, medegede'eld door het K.N.M.I., geldig van Woensdagavond tot Don derdagavond, luidt: Wisselend bewolkt met plaatselijk -enkele buien en vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Donderdag 26 Augustus: Zon op 5.41 uur. onder 19.41 uur. Maan op 19.56 uur, onder 7.57 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE'COURANT iiliardenschade door conflict (Telefonisch van onze Parijse correspondent). De inzinking, die de stakingsbeweging Maandagavond en Dinsdagochtend te 'zien gaf, heeft gistermiddag de communistische C.G.T. er plotseling toe gebracht achtereenvolgens voor de spoorwegen, de posterijen en de Parijse vervoermiddelen de voortzetting der reeds door de socialistische „Force Ouvrière" en de Christelijke vakbonden opgegeven stakingen ook ran haar kant te doen ophouden. Het gevolg is, dat in de publieke diensten de staking heden afloopt, uitgezonderd in de electriciteits- en gasbedrijven, waarin het merendeel der personelen de staking blijft voort zetten, doch zonder noemenswaardige hinder te kunnen veroorzaken, daar de productie door werkwillige hulpkrachten buiten het bedrijf en de ingenieurs wordt gaande gehouden. In de mijnen blijft de toestand nog onzeker. Bij Thionville is in een der mijnen een grote transportkabel doorge zaagd, wat enige millioenen schade en het vele dagen stilliggen der werkzaamheden betekent, aangezien tweehonderd meter kabel en een aantal draagpalen vervangen moeten worden. Ook bij de spoorwegen heeft een derde geval van ernstige sabotage grote beroe ring gewekt. De diesel-electrische trein Dyon-Chalons reed met een snelheid van 100 kilometer op een op de rails geplaatste versperring van dwarsliggers, die verbrij zeld werden. De zeer ernstig beschadigde trein ontspoorde gelukkig niet, zodat ook deze keer een catastrophe kon vermeden worden. Dergelijke sabotagedaden hebben steeds op het overgrote deel der stakers een geheel andere invloed, dan de mis dadige vernielers beogen. Wat bovendien op de hervatting der werkzaamheden van invloed is geweest is de strijd tussen en in de syndicaten zelf. Het vormen van de stakings- comité's van onder af, waardoor de com munisten zich van de leiding zochten meester te maken, is er de oorzaak van geweest, dat in de syndicaten zelf de meest tegenstrijdige bevelen werden gegeven, zodat de leiders zich allereerst met de discipline moeten bemoeien. Hieraan is ook het mislukken van de uitbreiding van de staking naar de par- ticuliere bsclrijfssectoren te wijten, maar de toestand is nu eenmaal zo, dat bij de ongunstige verhouding tussen prijzen en lonen de bereidwilligheid tot staking zeer groot is gebleven en het aflopen der stakingsbeweging, welke heden zijn beslag zal krijgen, moet dan ook aller minst als het einde van de strijd Worden beschouwd. Reeds hebben de christelijke en socialistische landelijke federaties contact met de regering gezocht om de actie tot lotsverbetering voort te zetten. Bij de posterijen vooral is de stakings dreiging niet geheel weggenomen, ook al omdat de regering voorlopig de 3000 hulp krachten, tijdens de staking aangesteld, in dienst houdt en wanneer de regering geen maatregelen neemt om de werkgvers te bewegen tot nieuwe onderhandelingen met de syndicaten over te gaan en dus de col lectieve overeenkomsten binnen afzien bare tijd worden herzien, dan dreigt het conflict nog voor de winter opnieuw los te breken en dan onder veel ernstiger omstandigheden. Reeds heeft de socialistische kamer fractie opnieuw een actie ingesteld tot het bijeenroepen der kamers. De rege ring beijvert zich nog in de loop van de volgende week een nieuwe reeks wetsde- creten af te kondigen, mede om haar ac tie tot het drukken van de prijzen te ver sterken. Dit kan alleen succes hebben door ingrijpende wijzigingen in het dure en tot ongehoorde speculaties voerende Franse distributiestelsel. De bezuinigin gen op de publieke uitgaven kunnen eerst langzamerhand enige middelen vrij maken tot loonsverhogingen in de over heidsbedrijven en publieke diensten en de staking zelf heeft aan de schatkist enorme offers gevraagd. Men denkt zelfs, dat er wel enige we ken nodig zullen zijn om uit te maken, wat deze staking wel gekost heeft. Doch reeds wordt in officiële kringen aange nomen, dat het gemis aan ontvangsten bij de spoorwegen 15 milliard bedraagt, die van de posterijen 6 milliard. Ook de op- van kooplust bij het publiek, maar voor al door de enorme stagnatie in de leve ringen. Intussen is een zestal communistische leiders, dat deels sedert een jaar, deels sedert Maart in voorarrest zat, wegens het bekende communistische complot giste ren op vrije voeten gesteld. De reden daarvan is wel eigenaardig. °P een hernieuwd verzoek tot het °P vrije voeten stellen heeft de recht bank overwogen, dat de kamer nog steeds talmt met het opheffen der parlemen taire onschendbaarheid voor een aantal vervolgde communistische kamerleden, o.a. de leider Duclos, en aangezien er geen vooruitzicht is, wanneer de kamer dan wel die onschendbaarheid zal op heffen, vond de rechtbank, dat men een aantal van de in voorarrest zittende com munisten daarop niet kon laten wachten. Op die grond is de voorlopige invrijheid stelling gelast. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekend ge maakt, dat een onderzoek heeft uitgewe zen, dat het vuur van Amerikaanse oor logsschepen, die in de Caraïbische Zee oefenden, nog geen 3.000 meter van het 'Unvliegtuig van de K.L.M., de „Kralen- dijk was verwijderd. Dit incident deed zich, zoals bekend, voor, toen het toestel op 19 Augustus j.l. op weg was van Aruba naar Kingston op Jamaica. De K.L.M diende naar aanleiding hier van een protest in bij de regering van de V.S., die hierop een onderzoek instelde i «ran Hof tnuricma v .o., viie mei up een onuerzocK ïiisienac •Irfrrfcn verminden! !T taIrqke j dat verder ook uitwees, dat de Amerikaan- mnnral irront iT«1e ™,VT schade is se schepen ophielden met schieten, zodra I niet alleen tlnnr bet ,c" re bedrijven, i zij de aanwezigheid van een Nederlands "iet alleen door het volkomen uitblijven vliegtuig hadden bemerkt. De Amerikaanse luchtmacht beschikt over een bommenwerper, die een straal, jager in zijn bommenruim kan meevoe ren, hem in de vlucht kan loslaten en hem, eveneens in de vlucht, weer kan oppikken. Dit bleek uit gisteren door de Amerikaanse luchtmacht gepubliceerde foto's. De bommenwerper is een B-36. uitge rust met zes zuigermotoren en vier straal- motoisen. De straaljager is een F-84 „Thun- derjet". Het Amerikaanse departement van defensie deelde indertijd mede, dat beide genoemde types de atoombom kun nen meevoeren. Ook zijn beide toestellen uitgerust voor het tanken tijdens de vlucht. Juist dezer dagen is een aantal bom menwerpers van het type B-36 van de Amerikaanse luchtmacht voor het eerst zonder tussenlanding de Stille Oceaan overgevlogen en in het Verre Oosten geland. Het Bloemencorso „Flora's kleurenpracht aan zee" is ondanks het slechte weer gisteren toch doorgegaan. Het corso trekt over de boulevard te Noordwijk dan Zee mogelijk is tegeh een afwijzing van een gevraagde vergunning. Ook onder buiten- gewone omstandigheden moet het moge- «g, Nederland een adres gericht j lijk zijn op een afwijzende beslissing an- de j dermaal een beslissing op zijn verzoek te kunnen uitlokken. Onder die omstan digheden zal het wellicht bezwaarlijk zijn een beroep op de Kroon voor te schrijven, doch een beroep op de minister, die het verzoek afwees en een bepaling, dat op het bezwaar van verzoeker de Sociaal Economische Raad (of een commissie als bedoeld in artikel 13 van de wet op de Bedrijfsorganisatie) zal moeten worden gehoord, is naar het oordeel van adres santen toch wel de minste eis die in dezen gesteld kan worden. Het emigrantenschip „Waterman" zou gistermiddag met bijna 800 jpnge Nederlandse vrouwen en mannen o.w. vele verloofde paren naar Nieuw Zeeland vertrekken, toen opeens een 19-jarige emigrant met al zijn bagage van het schip af de kade opliep. Tegen de douane ambtenaren zei hjj ,,ïk heb een in zinking. Ik ga niet mee „Wees nu verstandig", zeiden de ambtenaren, „als je niet meegaat heb je er morgen spijt van en dan kun je helemaal niet meer emigre ren". Maar de jongeman hield voet bfl stuk. Er werd lang en breed gesproken en met een zoet lijntje trachtten de omstanders, die allengs een grote groep waren gaan vormen, de ont moedigde jongeman weer aan boord te „praten". De jongen werd er verlegen van en keek hulpeloos rond. Toen zei hij opeens „Nou, vooruit, dan ga ik maar Onder luid gejuich werd hij daar na aan boord gebracht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant te Breda heeft mede namens een dertigtal andere Kamers aan de Tweede Kamer betreffende ontwerpen: bedrijfsvergunningenwet en bedrijfsvergunningwet buitengewone om standigheden. Aan dit adres is het volgende ontleend: in artikel 3 van het ontwerp is deszelfs doelstelling vervat. Deze is als volgt weer te geven: op grond van overcapaciteit of ter bevordering van de industrialisatie of wegens internationale verplichtingen kan bij algemene maatregel van bestuur het I uitoefenen van een daarbij aangewezen bedrijf van nijverheid gebonden worden j aan een vergunning van de betrokken minister. Het is in het bijzonder tegen de eerste grond bestaande of dreigende over capaciteit dat zich bezwaren doen ge voelen. Adressanten achten het gevaar niet denkbeeldig, dat op deze grond tot sluiting van bedrijfstakken zal worden overgegaan zonder dat zulks stringent zal zijn. Een zwaarder wegend bezwaar achten adressanten het, dat het ontwerp noch de memorie van toelichting een omschrij ving geven van het begrip overproductie. Adressanten zijn dan ook van oordeel, dat het hanteren van de sluitingsgrond van bestaande of te duchten over-capaci- J", .f„ Practiik grote bezwaren voor het bedrijfsleven met zich zal brengen. Het heeft adressanten verder bevreemd, wet «ergens een taak is g cht aan de Kamers van Koophan- f. e" Fabrieken, die wettelijk toch nog heirt hehh» Van handel en nljver- hebben te bevorderen. Zo ware het, naar hun oordeel, toch zeer wenselijk, indien het voornemen bestaat een slui tingsmaatregel slechts regionaal toe te passen de betrokken Kamer(s) van Koop handel en Fabrieken tevoren te horen. Ook b« eventuele verzoeken tot het ver- W» van cen vfr.BUnn'ng tot vestiging of uitbreiding en bj, het behandelen van een beroep op afwijzing van een verzoek zouden de betrokken kamers van koop handel en fabrieken moeten worden ge hoord. Adressanten achten het voorts niet be vredigend, dat in het geheel geen beroep De moeder van z. K. H. Prins Bern hard, prinses Armgard en zijn broer prins Aschwin en echtgenote hebben gistermid dag een bezoek gebracht aan de Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft. Zij wer den rondgeleid door de heer Marcel Kee- zer en vertoefden van drie tot zes uur op de beurs. Prins Aschwin, die, zo-als men weet, conservator is van een museum te New York, toonde zich enthousiast en zei over weldigd te zijn, niet alleen door de grote hoeveelheid kunstvoorwerpen, doch ook door de kwaliteit ervan. „Het „Koningin Wilhelminafonds" heeft f 200.000 ter beschikking ge steld van het „Nederlands Kanker instituut" te Amsterdam voor de uitbreiding van werkruimte. Met dit bedrag zal een laatste uitbreidings mogelijkheid op de zolder van het Antoni van Leeuwenhoekhuis wor den benut." In de afgelopen nacht is in de vlucht- haven te Zijpe een caisson-element be staande uit zeven elkaar gekoppelde caissons gezonken. lie oorzaak is nog on bekend. Het caisson-element lag reeds enige weken in de vluchthaven en het was bestemd voor Ouwerkerk. Het lag in de bedoeling de caissons nog deze week te gebruiken voor de afsluiting van het be ruchte Westelijke Stroomgat bij Ouwer kerk. Door deze tegenslag zal het afsluiten CI1 c vertraeW00mfat ^aar„sch«nI«k opntenwkomm, en gaan voordat dit probleem aan caisson .iE ""f Het Se™nken j een oplossing toe is. Maar zo ons dit ai met toezicht e" J een redcl«ke bezorgdheid mag vervullen, angst of paniek zou misplaatst zijn. Laat Dit heeft prof. dr L. Jongkees, voorzit ter van de Vereniging het Nederlandsch Kankerinstituut en hoofdbestuurslid van het K.W.F. gisterenmiddag medegedeeld. „Veertienduizend van de ruim tachtig duizend sterfgevallen per jaar in Neder land zijn aan kanker te wijten", vervolgde i hij, „en er zullen nog generaties moeten (Van onze correspondent). In de fabriek van de N.V. Stoomspinnerijen en Weverijen v.h. S. J. Spanjaard aan de Stationsstraat te Borne in Overijssel, brak gisteravond om tien minuten over acht een felle uitslaande brand uit. Ongeveer twee uren lang hebben de vlammen onverminderd gewoed en de appreteerderij en de ruwerij van de fabriek in de as gelegd. De brandweren van de fabriek en die uit Borne, Enschede, Hengelo en Almelo hebben met ongeveer dertig stralen de laaiende vuurzee bespoten. Tegen kwart voor elf gisteravond was men het vuur eindelijk zo goed als meester. De schade door het vuur en het water aangericht, wordt geschat op meer dan één millioen gulden. De verloren gegane machines waren nl. zeer kostbaar. De brand is vermoedelijk ontstaan in een spanmachine, die was opgesteld in de z.g. appreteerderij, welke laatste is on dergebracht in een oud gedeelte van de fabriek. De appreteerderij js naar schat ting twee honderd meter lang en hon derd en vijftig meter diep. het terrein achter het cafe van de Man te Strijen ligt voor duizenden guldens aan uit het rampgebiel aangespoeld hout. In partijen wordt het materiaal nu verkocht. Omstreeks negen uur had de gemeen telijke brandweer van Dorne reeds ver sterking gekregen van de brandweer uit Hengelo. Op dat moment was de brand weer van Enschede onderweg naar Borne, waar de brand onverminderd voortwoedde. hetgeen gepaard ging met een hevige rookontwikkeling en een bijna onafgebroken vonkenregen Om half tien was er nog steeds geen merkbare verandering in de situatie ge komen. In de appreteerderij brandde het nog even fel. Behalve de fabrieksbrand- weer en die van Borne, Hengelo en En schede nam op dat tijdstip ook de brand weer uit Almelo deel aan de bestrijding van het vuur. Tegen tien uur scheen het gevaar voor verdere uitbreiding echter bezworen en leek het er op, dat men het vuur mees ter was. Met dertig stralen bespoten de gezamenlijke brandweren de vlammen, die toén al de appreteerderij en de ru werij in de as hadden gelegd. De in het zelfde gedeelte van het gebouw onderge brachte kalanderlj en papmakerij liepen grote waterschade op. Om kwart voor elf waren de vlammen zo goed als bedwongen, als was de rook ontwikkeling toen nog zeer groot. Alle brandweren waren toen volop met het blussingswerk aan de gang. Z(j hadden voor de watervoorziening de beschikking over de waterleiding en een groot bassin, dat zich op het fabrieksterrein bevindt. Duizenden kubieke meters water konden daardoor in de vuurhaard worden ge stort. Dank z(j de inspanning van alle brand weren die van Enschede was er met twee ladderwagens en een waterkanon kon de brand worden beperkt tot de appreteerderij en de ruwery, die dan ook geheel verloren gingen. Talrijke vuur haarden konden worden aangetast met het water en zodoende worden bedwon gen. Gereedgekomen goederen werden tij dens de brand in allerjjl in veiligheid ge bracht. Ook werd een dam van zand zakken aangelegd om te voorkomen, dat het bluswater de opslagplaatsen zou overstromen. Een oppervlakte van zeshonderd vier kante meter liep tengevolge van de laai ende vuurzee, die ongeveer drie uren in de fabriek had gewoed, alsook tengevolge van de blussingswerkzaamheden brand- of waterschade op. Op de fabriek werken ongeveer tweeduizend mensen. Op het terrein van de brand waren o.m. aanwezig: B. en W. van Borne, politie-autoriteiten uit Almelo, de in specteur van de brandweerinspectie Gel derlandOverijssel, de heer Roos uit Arnhem en de substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Almelo. ons liever hét mogelijke doen om de voor waarden voor een succesvol onderzoek in kliniek en laboratorium te helpen handha ven en verbeteren. Aan opleiding van nieuwe clinici bestaat dringend behoefte. Jaarlijks is voor dit alles ruim een mil lioen gulden nodig. Ook dit jaar zal in Nederland een grote collecte voor de kankerbestrijding worden gehouden en wel van 25 Augustus tot 12 September. Bovendien zal op 31 Augustus, de verjaardag van Prinses Wilhflmina, in het nationale radioprogramma een prijs- j vraag, „Kent u uw vaderlandse geschie denis?" worden uitgezonden, waarvoor Prinses Wilhelmina de ereprijs heeft uit geloofd. Zoals bekend werd op 26 Mei j.l. te Am sterdam officieel de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding in het leven ge roepen. De plannen die moeten worden gerealiseerd, komen hierop neer, dat men naast de instituten in Amsterdam en Rot terdam in de vijf universiteitssteden centra sticht, die dan weer onder zich verschil lende sub-centra zullen hebben. Bij deze vorm van organisatie zal het mogelijk zijn gegevens te verzamelen omtrent de om vang van de kanker. Ten einde nog effectiever de bestrijding van deze ziekte ter hand te nemen, be studeert men thans de mogelijkheden om tot een nog verder gaande specialisatie te geraken. De chirurgie en radiotherapie zijn twee middelen ter bestrijding en nu wil men de radiotherapie losmaken als aparte specialisatie van de röntgenologie. De radiotherapeuth zal dan in teamver band, samen met physici, chemici, mathe- maten en internisten kunnen werken aan een effectieve bestrijdingsmethode. Wat de therapie betreft heeft men b.v. voor de de huidkanker reeds een gunstige prog nose. Op het 7e Internationale Congres voor Radiologie, dat van 19 tot 24 Juli j.l. te Kopenhagen werd gehouden, is deze vorm van verdergaande specialisatie besproken. Om de belangstelling voor de kankerbe strijding levendig te houden heeft het „Ko ningin Wilhelminafonds" een periodiek gesticht, waarvan zojuist het eerste num mer is verschenen onder de titel „K.W.F.- Nieuws". (Van onze correspondent) Hoewel Ger de Roos, de leider van het K.R.O.-orkest „De Bieten houwers", Zaterdagavond, toen 't orkest op het Hilversumse Stcds- erf moest optreden, verstek liet gaan omdat het regende een en ander tot grote verontwaardiging van Carel Briels heeft Alex van Wagenburg Dinsdagmiddag on danks een welhaast tropische regenbui toch zijn optreden met het orkest „The Sunny Boys", door laten gaan, totdat de regen zo hevig werd dat zelfs „de para- pluies, die de musici ten baat hadden genomen niets meer uitrichtten. Het volhouden van Alex van Wagenburg en zijn musici was voor Carel'Briels aan leiding een speech te houden, waarmee hij kennelijk doelde op het niet optreden van de Bieten bouwers op Zaterdagavond Hij zeide namelijk dat het volhouden van Alex van Wagenburg en de musici duidde op „een doorzet tingsvermogen, dat aller bewonde ring afdwingt en ten voorbeeld strekt aan anderen". Deze toe spraak werd door de radio nog net uitgezondenvoordat men in de K.R.O.-studio een gramofoon- plaat -.Ain't we have fun opzette. Op de Dokkumer Ee bij Leeuwarden is gisteravond een motorschouw met twee inzittenden overvaren door een vracht boot. Beide inzittenden van de schouw, de ongeveer 55-jarige landbouwer E. H. en diens jongste zoon K„ raakten te water. De jongen kon worden gered, doch toen men zijn vader uit het water haalde, ble ken de levensgeesten reeds te zijn gewe ken. De Oostduitse premier, Grotewohl, heeft Dinsdag het Westen gevraagd de Duitse oorlogsschulden, bezettingskosten en her stelbetalingen te willen besnoeien op de zelfde wijze als de Sovjet-Unie dat heeft gedaan. Hij deed dit verzoek indirect, na melijk in de Oostduitse volkskamer, waar hjj verslag uitbracht over de jongste Oost duitsRussische onderhandelingen in Moskou. Grotewohl zei, dat de Oost-Duitsers bondskanselier Adenauer vragen „of en wanneer hij bereid is naar de Amerikanen te gaan om dezelfde regeling te krijgen, die de Oost-Duitsers met de Sovjet-Unie hebben kunnen treffen". Het zo-u volgens Grotewohl wenselijk zijn, dat de Amerikanen een dergelijke be slissing nog vóór de algemene verkiezin gen van 6 September bekend maakten. „Het is een belediging", aldus vervolgde de premier: „te zeggen dat de Sovjet-Unie Oost-Duitsland wil bolsjewiseren. Het (Van onze correspondent) Robert Schuman, de Franse oud-minis ter en groot voorvechter van een federa tief Europa heeft gistermiddag de aan het congres van de Europese federalisten te Hilversum deelnemende vertegenwoordi gers' van tien Europese staten toege sproken. Schuman betoogde: „Ik geloof in de jeugd en dus heb ik vertrouwen in de totstandkoming van d'e Europese éénheid" Robert Schuman verklaarde, dat hij realist is; voor de werkers van het fede ralisme ligt er een belangrijke taak,, vooral, omdat hun streven eerst met suc ces kan worden bekroond, als in eigen land orde op de zaken is gesteld. Gelukkig, aldus Robert Schuman, heeft de Europese eenheid het stadium der aca- demiscne discussie verlaten, maar de angst voor een super-nationale staat met een super-bureaucratie is nog lang niét verdwenen, zomin als het gevaarlijke nationalisme. De noodzaak om een deel van de eigen souvereiniteit prijs te geven vormt nog een groot probleem en daarom kon de heer Schuman de tot standkoming van de Kolen- en Staalgemeenschap, de Benelux en de Europese defensie ge meenschap zo toejuichen. Hij prees Neder land voor de grote voortvarendheid, waarmede het parlement het E.D.G. ver drag heeft goedgekeurd en zeide er van overtuigd te zijn, dat Duitsland en Italië zullen volgen. Aan het slot van zijn toe spraak zeide Robert Schuman dat de één wording van Europa de toetssteen van de wereldvrede is. Duitse volk zal er zelf, zonder buitenland se tussenkomst, over beslissen, hoe Duits land er in de toekomst uit zal zien". De Oostduitse regering blijft bereid tezamen met de Westduitse''n voorlopige regering voor geheel Duitsland te vormen ter voor bereiding van een vredesverdrag. Het heeft in Duitsland de aandacht ge trokken, dat de uraniummljnen in Oost- Duitsland ook in de toekomst het eigen dom van de Russen zullen blijven. De maatschappij, die de uraniummljnen ex ploiteert, de „Wismuth-A.G.", die jaren geleden door de Russen werd opgericht, staat namelijk niet op de lijst van de 33 Russische maatschappijen, die volgens het Zaterdag te Moskou uitgegeven commu niqué in het begin van volgende jaar aan de Oostduitse regering zullen worden overgedragen. Grotewohl haastte zich om door een na dere uitleg te proberen de ontevredenheid daarover weg te nemen. Hij zeide, dafNie exploitatie van de uraniummljnen in Oost- Duitsland voortaan „in handen van de Russen en de Duitsers gezamenlijk op basis van gelijkheid" zou zijn. Volgens een order van het bestuur van de S.E.D., de Oostduitse communistische partij, zal in de naaste toekomst het werk in de partij „voor het grootste deel be staan uit het zoeken in eigen gelederen naar deelnemers van en sympatbiserenden met het oproer van 17 Juni te Oost-Ber- lijn en Oost-Duitsland". Het Ned. Rode Kruis heeft een 99e lijst van slachtoffers van de watersnood gepubliceerd, luidende: Den Haan, Pieter Anthonie, 20.1.1906 te Dreischor, laatste adres: flo- lenstraat 136; Timmerman, Cornelia Adnana, geb. 10.7.1952 te Nieuwerkerk, laatste adres: Weststraat 41. Van der Bijl, Lena, geb. 24.5.1923 te Bruinisse, laatste adres: no 212; Panne- inKujjper, Adriana Pieternellft. geb. 19.11.1902 te Ouwerkerk, laatste adres! no 99.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1