SjgïlYIRIGLEY kaSM sssS S Russische ploegstrategie zal ook in Neuhausen troef zijn CRICKET-SEIZOEN TEN EINDE VOETBALELFTAL SPRINGT UIT DE LUCHT 520ste STAATSLOTERIJ Verschueren behield de wereldtitel der stayers Vóór-Lo urn ooi om de wereld-schaaktitel Hogere bezoldiging van militair-rechterlijke ambtenaren Twee Bondselftallen in het veld Vragen over de Utrechtse Opera Parachutisten contra K.L.M.-ploeg in Bovenkerk „Wing" geopend PAGINA i DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 Negen tegen zes WEER AUTO-SPRINTS A.s. Zondag op Zandvoort Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend BELGISCHE RUITERS VOOR ROTTERDAM VOETBAL IN ENGELAND LAATSTE WEEKEN IN DE HONKBAL-COMPETITIE STERKE FRANSE RUITER- PLOEG VOOR ROTTERDAM Cultuurspreiding in het geding Nieuw katholiek militair tehuis op Volkel BIRMA ZWAAR GETEISTERD FRANCK L. PACKARD S ALOME-KUNSTPRIJ S VRAAG HU is steeds de Fransen bijzonder tot- gedaan geweest, die hem dan ook d# titel van pasja verleenden, een titel, wel ke h(j als Berber eigenlijk niet haa moeten aannemen, omdat die immers van Arabisch-Turkse oorsprong is. Het is echter een titel, in het Oosten nog steeds veelbegeerd en die imponeert. Voordat de sultan werd afgezet, ver klaarde Glaoei, er van overtuigd te zijn, dat deze de dahirs, de wetten, waarbij een aantal hervormingen moest worden doorgezet, niet ten uitvoer zou brengen. Hij stelde niet het minste vertrouwen in de goede bedoelingen van de heerser in Rabat, zei hij. Hij bleef dus de tegenspeler, als vanouds. En hierin vindt hij ook tal rijke Arabieren aan zijn zijde. Deze grijsaard is immers een legendarische figuur en aangezien Berbers en Arabie ren reeds sinds eeuwen in Marokko naast eikander leven, op gelijke voet en de Arabieren de Berberse nooit als overwonnenen behandeld hebben, valt het beide partijen gemakkelijk, het met elkanders te vinden. In dit geval in hun oppositie tegen de Sheriffiaanse Majesteiten, zoals de sultans wel worden genoemd, die vol gens vele Arabieren in de kaart van de communisten speelden, door via de onafhankelijkheidsbeweging het land in werkelijkheid in de armen van Moskou te drijven. Thami el Mezuari el Glaoei, aldus luidt de volledige naam van de pasja van Marrakesj. Het is een heerser als uit Duizend en Eén Nacht en een der laatste romanti sche figuren van het Mohammedaanse Afrika. ZURICH, Woensdagavond. De Belg Dolf Verschueren, houder van de titel en groot favoriet, heeft Woens dagavond op de Oerlikonbaan te Zurich in het laatste nummer van de Wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan de finale van het stayerkampioenschap ge- wonnen. Hfj liep hard van stapel, over eenkomstig zijn gewoonte; en alhoewel hij in laatste positie, gestart was, had hij na 25 kilometer al zijn tegenstanders al ge dubbeld, met uitzondering van de Frans man Queugnet die hem ir het verdere ver loop van de strijd nog wei herhaaldelijk aanviel, maar telkens zonder resultaat. Verschueren behield een voorsprong en daarmee zijn titel, zonder dat hij zich tot het uiterste had behoeven in te spannen. Verschueren werd winnaar in 1 uur 26 m, 30.2 sec., over de 100 km. De verdere uit slag luid; 2. Queugnet (Fr.) 99.776 km; 3. Lemoine (Fr.) 99.418 km; 4. Schorn (Did) 98.876 km; 5. Martino (It.) 08.871 km; 6. Michaux (Belg.) 97.716 km; 7. Besson (Zwits.) 97.230 km. automatisch door de F.I.D.E. tot Neu- hausen toegelaten. Mèt. Samuel Re6hevs- ky is het de Argentijn Miguel Najdorf die de beide Amerika's vertegenwoor digt. En mèt Euwe zijn de Zweed Stahlberg, de Zuid-Slaviër Gligoric en de Hongaar Szabo de representanten van oud Europa. Behalve Euwe en Reshevsky hebben de in totaal 15 deelnemers (9 Russen en 6 „Westelijken") zich als volgt geklas seerd: lp het tournooi van 1952 te Stockholm, dat de bekroning vormde van een omvangrijke en geleidelijk ver scherpte selectie, de Russen Kotov, Tai- manov. Petrosjan, Geiler en Averbach, alsmede de reeds genoemde Euro peanen Stahlberg, Gligoric en Szabo. In het candidaten-tournooi van 1950 te Boedapest, gewonnen door de Rus Bronstein, die toen Botwinnik mocht uit dagen en van hem verloor, de Russen Bronstein, Boleslavsky, Smyslov en Keres en de Argentijn Najdorf. Dat zijn dus alle deelnemers in dit tweede F.I.D.E.-candidaten-tournooi (het eerste was dat van Boedapest 1950) bijeen. En het behoeft geen betoog, dat Rusland, waar de jonge talenten van regeringswege stelselmatig worden opgekweekt en gekoesterd en dat ook in de brede volksmassa inderdaad wel als het sterkste schaak-land mag wor den aangemerkt, wederom favoriet is, met Bronstein als „kopman" (hij ver loor de titel-match tegen Botwinnik slechts met miniem verschil) en de „geannexeerde" Estlander Paul Keres als tweede man vöör Kotov en Bole slavsky. De sterkste „Westelijke" concurrent? Wel, misschien is dat toch onze dr Max Euwe, de nu 52-jarige wiskunde-leraar aan het Amsterdamse Meisjeslyceum, die als onze eerste internationale grootmeester en onze eerste wereldkam pioen (en nog steeds staat hij in Ne derland aan de top) in de jaren 1935 37 het schaakspel populair in ons land heeft gemaakt en die dan nü na zijn inzinking opnieuw in vorm heet te zijn Nadat de K.N.A.C. voor éénmaal en gezien het speciale karakter der Auto sprints, waarbij steeds slechts twee wa gens tegelijk in de baan komen, aan het Circuit van Zandvoort, dat nog steeds niet aan alle veiligheidseisen beant woordt, licentie heeft verleend, zullen deze Auto-sprints op Zondag 30 Augus tus wederom, voor de vijfde maal, wor den gehouden, georganiseerd door het district Haarlem van de R.A.C.-West. De wedstrijden beginnen om half 2 en ook nu heeft zich het maximaal toe laatbare aantal deelnemers van 60 ge meld, onder wie vele cracks op auto gebied uit het hele land. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet van 27 November 1947, houdende nieuwe regeling van de bezoldiging der militair-rechterlijke ambtenaren. De wedde van de militaire leden van het Hoog Militair Gerechtshof wordt ge_ steld op f 1000 per maand. De vergoeding welke genoten wordt door de raadsheren in de Hoge Raad of in het gerechtshof te 's-Gravenhage die zijn aangewezen als rechtsgeleerd lid tevens president van het Hoog Militair Gerechtshof, alsmede die van de procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage in zijn hoe danigheid van advocaat-fiscaal voor de Zee_ en Landmacht wordt verhoogd van f 85 tot f 125, indien het gaat om de aan wijzing tot rechtsgeleerd lid zonder meer van f 85 tot f 100. Indien een raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te 's-Gravenhage tot rechtsgeleerd lid tevens president dan wel tot rechtsgeleerd lid zonder meer wordt aangewezen wordt hem een wedde toegekend, onderscheiden lijk van f 1125 of f 1000 per maand. De vaststelling der wedden en vergoedingen geschiedt met terugwerkende kracht tot 1 Tanuari 1950 3e wedde van de presidenten van de krijgsraden en van de hoofden van de parketten bij die krijgsraden wordt ge bracht op f 940 met terugwerkende kracht tot 1 September 1950. terwijl voor het tijdvak van 1 Januari 1950 tot 1 Sep tember 1950 is gesteld een bedrag van f 900. Verder wordt ten aanzien van de bezoldigde leden van de militair-rechter lijke macht voorgesteld een vaste toelage van f 16.65 per maand te verlenen met ingang van 16 Maart 1951, welke vaste toelage in de pensioensgrondslag wordt opgenomen. Aan het Internationaal concours hippi- que van 3 t/m 6 September te Rotterdam zal een Belgische ploeg van 6 springrui ters met 10 paarden deelnemen, terwijl 3 ruiters met 4 paarden in de dressuurproe- ven zullen uitkomen. In deze ploeg twee namen met een goede reputatie: mevrouw Lagrand, een goede bekende van het con cours te Rotterdam, die dit jaar in plaats van aan de springconcoursen nu aan de dressuurproeven zal deelnemen; de heer Poffé met „Hicamboy", die tijdens de Wereldkampioenschappen springen te Parijs als vijfde eindigde. W. v. d. Sloot (Hermes-DVS) en C. Tet- telaar (Hermes-DVS). De Belgen (lees Engelsen!) kunnen een sterke combinatie in het veld bren gen, al vertrouwen we er op, dat de be ker. waarom gespeeld en die door het Bondsbestuur als wisselprijs is uitge loofd, in ons land zal blijven. Gegeven goed weer, zal men in Eindhoven van een aardige cricketontmoeting kunnen genieten. De uitslagen van de wedstrijden, Woens dag gespeeld voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: Bolton WanderersMidd lesbrough 32; Huddersfield TownCar diff City 2—0; Liverpool—Newcastle United 2—2; Manchester United—West Bromwich Albion 13; Preston North End Sheffield Wednesday 60; Sunderland Wolverhampton Wanderers 32; Totten ham HotspurChariton Athletic 31. Tweede divisie; Lincoln City—Bury 00; Luton TownNotts Forest 0—1. De laatste competitiedag in de eerste klasse van de KNHB is nog slechts van belang voor Ajax, TIW en Schoten, die in aanmerking komen voor de onderste plaats in afdeling A. Blauw WitOVVO en HHC—ABC dienen slechts om de eind- Stand volledig te maken en wij houden het hier op de beide afdelingskampioenen. In de strijd om aan de beslissingswed strijd (tegen Kennemerland) voor het spelen van de degradatiewedstrijd te ont komen heeft Ajax het op papier het ge makkelijkst. De Ajaxieden ontvangen zélf Kennemerland en moeten deze wedstrijd tot een goed eind kunnen brengen. Een gelijk spel is reeds voldoende. Maar wat zullen Schoten en TIW doen? Keulemans c.s. moeten op bezoek bij RCH en zijn daar zeker niet kansloos. Mocht Schoten verliezen dan eindigt het defini tief onderaan, maar bij winst zou TIW nog wei eens het kind van de rekening kunnen worden, daar de wedstrijd tegen VVGA zeker geen gemakkelijke zal zijn. Daar zowel RCH als VVGA geen enkel belang meer hebben bij het resultaat, is winst voor beide iaagstgeplaatsten niet uitgesloten. En dan zullen Schoten en Kennemerland moeten uitmaken, wie de degradatiewedstrijd moet spelen tegen de Schoten-reserves. De Franse ruiter-ploeg, welke zal deelnemen aan het internationaal concours hippique te Rotterdam van 3 t/m 6 Sep tember, is zeer sterk samengesteld: Jon- queres d' Oriola, met de reputatie van een der beste ruiters van Europa, komt met de paarden „Ali Baba" en „Voulette", luitenant Bertrand du Breuil met „Ukase" en „Reseda", luitenant Lefrant (2e prijs in de samengestelde wedstrijd van het Olympisch tournooi 1952 te Helsinki) met „Venelise" en „Bagatelle", luitenant De Thierens met „Xerxes" en „Azur" en de bekende amazone mej. José Bonnaud met „Charleston" en „Arlequin". Het lid van de Tweede Kamer mevrouw Ploeg heeft aan de minister van 0„ K. en W. de volgende vragen schriftelijk gesteld: Is het de minister bekend, dat de Utrechtse Opera er in korte tijd in ge slaagd is met slechtts bescheiden steun van het Rijk en de gemeente Utrecht een positie te veroveren, die haar maakt tot een waardevol element in de Nederland se kunstwereld? Is het de minister bekend, dat de Utrechtse opera met medeweten van zijn departement op de met succes ingeslagen weg is voortgegaan en contracten heeft gesloten om in het komende seizoen on geveer 100 voorstellingen te geven in een De Spaanse waterpoloploeg, die aan het tornooi om de Trofèo Italia te Nijmegen heeft deelgenomen, heeft in het natuur bad te Amstelveen met 30 van het Nederlands militair zevental gewonnen. Met rust hadden de Spanjaarden een 20 voorsprong. bereid is gebleken van dit bedrag 70.000 te fourneren? Is het de minister bekend, dat door de weigering van het rijk om het ontbreken de bedrag beschikbaar te stellen, de Utrechtse opera thans voor de beslissing staat haar werkzaamheden te staken? Wil de minister mededelen, waarom het hem tot nu toe (en dus tijdig) niet gelukt is een zodanige werk- en subsidieverde ling tussen de Ned. Opera en de Utrecht se Opera te bewerkstelligen, dat zonder aanzienlijke vermeerdering van het rijks subsidie ter zake van de muziekdramati sche kunst de Utrechtse opera in staat zou zijn haar functie ten opzichte van de cultuurspreiding te blijven vervullen? groot aantal plaatsen, over het gehele f land verspreid? Is de minister niet van oordeel, dat zij daardoor naast de vrijwel uitsluitend op het westen des lands georiënteerde arbeid van de Ned. Opera een belang rijke bijdrage kan leveren aan de ook rienr- ie.txf.rine zo eewenste cultuur- Een voetbalelftal, dat in zijn geheel per parachute wordt neergelaten, zal Zaterdagmiddag a.s. om 5 uur een volksfeest openen, dat, zoals reeds gemeld, onder de naam „Zesdaagse Rodeo" in het plaatsje Bovenkerk bp Amstelveen wordt gehouden. Het voetbalelftal bestaat uit leden van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club, die boven de nieuwe terreinen van de plaatselijke voetbal vereniging „Roda" uit een Dakota van de Koninklijke Luchtmacht zullen springen. Zodra zij zijn geland, stellen zij zich op voor een voetbalwedstrijd tegen een elftal van de K.L.M. De elf springende voetballers zijn oud-militairen, die deel hebben uitgemaakt van de Nederlandse parachutistentroepen. Scheidsrechter bij deze wedstrijd is de K.L.M.-gezagvoerder W. van Veenendaal. Voor de uitvoering van de idee hebben de organisatoren van het feest binnen enkele dagen de spontanP medewerking verkregen van een groot aantal autoriteiten en instanties, onder wie tie Minister van Oorlog, de chef Luchtmachtstaf, de Rijksluchtvaartdienst en d< Verbindings dienst van het leger De school van de Verbindingsdienst te Utrecht zorgt voor een mobiel radiostation, dat tijdens de sprong van het elftal contact met de Dakota onderhoudt. Dr MAX EUWE, kanshebber in Neuhausen (Van onze correspondent) Mgr H. van Straelen, hoofdleger-aalmoe- zenier heeft gisteren de plechtige inzege ning verricht van het nieuwe militaire tehuis „Wing" van de vliegbasis Volkel. Daarbij waren talrijke geestelijke, mili taire en burgerlijke autoriteiten aanwezig. Voor de inzegening heeft de luchtmacht aalmoezenier van Volkel, kapitein L. v. d. Martel O.F.M., de hoop uitgesproken, dat de „Wing" voor elke militair-katholiek of niet-katholiek een tehuis zal betekenen en dat hij gaarne medewerking zal verlenen aan het eventueel op te richten protes tants militair centrum op de basis. Vele sprekers hebben het woord gevoerd, onder wie mgr Van Straelen. die zijn spjjt uitte over het in gebreke blijven van de militaire overheid bij het tot stand- komen van de militaire tehuizen. Deze moeten door particulier initiatief worden opgericht. Ds Jukema, de luchtmacht predikant van Volkel, wees op het geestelijk belang van dit centrum en zeide dank voor de goede samenwerking, die steeds is opgebracht. Advertentie het zo zijn moet. Zij alleen was bij de man, toen uwe edele, hemelse voeten de schandelijke vluchtende Won Fu achter volgden. Toen was de man ook nog niet dood. Verbindt men de wonden of wast men het gezicht van een dode met ver frissend water? De man was een blanke. Aan wie anders dan aan het meisje, daar hij het u niet gaf, kan hij het in de he mel gemaakte beeldje gegeven hebben. Zelfs voor het slecht onderrichte verstand van hem, die spreekt, wordt de zaak dui delijk, zo groot is haar eenvoud. Daarom is het te hopen, dat zij veilig de kust be reikt opdat haar leven verlengd worde, totdat wij de kust ook bereikt hebben. Het is te verwachten, dat zi.i nu zelfs meer weet dan gij, dus laat het hart Uwer Ongeëvenaarde Excellentie met zwaar wegen, want ofschoon gu net meisje van uw hart niet weer zult zien met uw pijnlijk aangedane ogen, wij zul len haar zenden, om zich vlug bij u te voegen in-de hoven van de Hoge Goden. Of misschien zult gij haar daar reeds; vinden gretig op u wachtend, mocht het nu snel naderend ogenblik, dat het schip u ter ruste zal voeren in de diepe wate ren, enigszins langer uitblijven, dan de hoopvolst gestemde zou veronderstellen". Bob Kingsley's gezicht was plotseling bleek en grauw geworden. Even tevoren had het niet zoveel te betekenen gehad. Nu betekende he theel veei. Verna Lyle Vernal De moorddadige zwijnen! Deze akelige gele duivel met zijn zachte stem, zijn lieve minzaamheid, zijn onmenselijke spotl O ja, laat ik daaraan denken, zei Chen-su even later. Er Is nog niemand komen zeggen, dat de boot klaar is. Mis schien is het veel moeilijker dan we ver wachtten, en wordt zelfs de onbelang rijke hulp van Won Fu en mij niet ver smaad. Wij gaan dan Uwe Hoogheid m!L®F ,uw geliefde komt! Bij het openen van de deur waaide de tocht de kaars uit. Behalve Bob Kingsley, die op de grond lag, was er niemand meer in de hut. HOOFDSTUK X HET BAALU RIF Het zweet liep Bob Kingsley van het voorhoofd, terwijl hij worstelde met de touwen, waarmee ze hem gebonden had den. Het was waar, dal zijn handen van voren waren vastgebonden en niet op de rug. Op dat feit te optimistisch, zoals nu bleek! had hij gerekend. Hij was er in geslaagd, een zittende houding aan te ne men. en hij had gehoopt de touwen om zijn enkels met zijn vingers te bereiken Maar de Chinezen hadden hun werk te handig gedaan. Hij was heel stevig en heel pijnlijk gebonden. Zijn armen waren flink vastgebonden vanaf de ellebogen tot de polsen: zijn benen waren eveneens juist onder de knie vastgebonden tot aan de enkel. Hij kon de knopen aan de enkels niet bereiken, zelfs niet met de toppen van zijn vinger», hoe hij ook probeerde en wrong! (wordt vervolgd) men we aan het dek op het ogenblik, dat gij de ladder naar het bovenste dek op klom met het blanke meisje. Ik volgde u en zag u het meisje in de boot plaatsen. De anderen waren direct naar de hut ge lopen waar de dode man lag. Maar de dode man had het in de hemel gemaakte beeldje niet meer. Daarom brachten we Uwe Hoogheid hier, opdat de kaarsvlam niet zou doven in de wind. Konden wij zo'n voornaam iemand in het duister fouilleren?" „Even goed als je nagaat, wat je er aan gehad hebt!" riep Bob Kingsley kort af uit. „Zelfs Won Fu zal je verteilen, dat het een fiasco is!" De tweede Chinees had opgehouden met zoeken. In zijn hand hield hij twee revolvers die van Bob Kingsley en die van Verna Lyle, die Bob Kingsley in de zak gestoken had, De twee Oosterlingen spraken even met elkaar, toen nam Chen- su weer het woord. ,,Er zijn slechts drie personen, die het in de hemel gemaakte beeldje kunnen hebben", zei hij zachtjes. De man, die dood is, had het aan de deur van de hut, toen Won Fu hem stak. Hij heeft het nu niet. Tot ons onuitsprekelijk leedwezen hebt u het niet. Daarom moet het meisje het hebben. Ik vraag Uwe Hoogheid niet, of dit zo is, omdat de tedere hartstocht, die alleen het hart kon aanzetten tot de verheven toewijding, waar mijn onwaar dige ogen getuige van mochten zijn, de lippen te gemakkelijk tot liegen zou aan zetten. Ik vraag het niet, omdat ik een reden te meer heb omdat ik weet, dat wij hem zoeken, maar hij was niet langer te vinden. Er zijn vele vreemde plaatsen onder de dekken van schepen, die door stoom worden voortgedreven. Wij geloof den, dat hij op de een of andere manier lont had geroken en zich voor ons ver borg. Vier van ons daalden af in de inge wanden van het schip. Alleen Won Fu bleef om te zoeken op de plaatsen, die niemand mag betreden dan de vreemde duivels. Won Fu werd gezegend met de hoge gunst van de goden, en sloeg goed en diep, maar op het ogenblik, dat hij sloeg, overvielt gij hem, ontnaamt hem zijn mes, zodat hij ongewapend was en wegliep. Hij zag u met het door een mes doorboorde varken door een hutdeur val len, toen, aan het uiteinde van het dek gekomen, zag hij u op zich afkomen. Maar Won Fu denkt en loopt snel. Gij vingt hem niet, Hij kwam naar ons in de ingewanden van het schip. Weer beraad slaagden wij toen kreeg het schip een grote schok en wij wisten dat er een ramp ging gebeuren. Maar we konden er niet uit, want op de een of andere wijze was de weg waarlangs wij gekomen wa ren, afgesloten". „Dat Is verdraaid aardig!" zei Bob Kingsley met een woeste grijnslach. „Wa terdicht schot deur gesloten! Dat heeft Carter natuurlijk gedaan! Dus jullie kwa men door het kolenruim! Gezellig! Daar om zien jullie er zo uit!" „Wij kwamen met veel moeite aan de plaats waar men het vuur van het schip stookt", vervolgde Chen-su zijn verhaal. „Deza plaats was verlaten. Vandaar kwa- Vloedgolven uit de Baai van Bartaban overspoelden gisteren de buiten wijken van Moelmein, op twee na de grootste stad van Birma. De bevolking heeft de huizen veriaten en is uit de stad gevlucht. Moelmein wordt eveneens bedreigd door de overstromingen van de rivier de Salween. 65 kilometer ten Noor den van Moelmein staan reeds 20.000 hec taren land onder water. DOOR Door bemiddeling van de stichting „Kunst en bedrijf" te Amsterdam is in samenwerking tussen de N. V. Europa film te 's-Gravennage en de Columbia Pictures I. C. te New York het initiatief genomen een „Salome-prijsvraag" uit t.e schrijven. Een grote groep vooraanstaande Neder landse kunstschilders is uitgenodigd hieraan deel te nemen door een schilderij te vervaardigen, dat tot onderwerp heeft de figuur van Salome. Aanleiding tot deze schilderwedstrijd is de aanstaande première van de kleuren film „Salome". Het resultaat zal te zijner tijd op ten toonstellingen in verschillende delen van ons land te bezichtigen zijn; aan prijzen is voor de kunstschilders een bedrag van 2000 beschikbaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4