Adenauer en Ollenhauer zien van alle muren op U neer GEZINSenHUWELIJKSNOOD „Emigranten voor God' hebben een streepje voor Gedragsmoeilijkheden na kinkhoest Nieuwe Pauselijke organisatie voor de charitas Zilveren Federatie van Nederl. Schoenfabrikanten K GRONINGEN GAAT WEER ZIJN ONTZET HERDENKEN Maar de kiezers lopen nog niet warm Gegroeid uit de hulpactie in de bitterste dagen van de oorlog KIES PIJNIN DE BONDSREPUBLIEK Hü •i Geestelijke gezondmaking nog te weinig beoefend Groeiende Duitse invloed in Midden- Oosten Gaat Veluwse schaaps kudde verdwijnen Neer werkt aan hun „uitzet" Het jonge kind is het meest bedreigd oorlogsmuseum Op de S.L.E.M. Eén dag volop feest rukken naar Groningen.' De6 G°ordnger DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 PAGINA 5 Een unicum: Humor Rijdende bioscopen Die vliegers gingen niet op Wie moest dat betalen? De partijen demonstreren met dit alles, dat het haar aan geldelijke middelen niet ontbreekt. Dat op zich heeft weer geleid tot een nieuw en graag gebruikt onder werp voor de politieke redetwisters. De partjjen beschuldigen elkaar er over en weer van, dat zij haar geld van deze of gene kant krjjgcn en daarmee haar poli tieke zelfstandigheid op het spel hebben gezet. 'a KOLENPRODUCTIE IN JULI 1953 Lichte stijging per werkdag Misverstand over een kooi VIJF MANNEN GEARRESTEERD Verdacht van diefstal Psychologische zienswijze in kindergeneeskunde OVERLOON TE Ook in Raalte K.V.P.-LID GEROYEERD ROND DE TILBURGSE WETHOUDERSZETELS Onenigheid in K.V.P.-fractie BELGIë LAAT DUITSERS GRATIS BINNEN SSSs-SaLV00r t0®ristische of zakelijke Van onze correspondent) BONN, Augustus. De Duitse kiezers wordt thans verzekerd, dat zij op 6 September niet oHeen over de toekomstige regering der Bondsrepubliek hebben te beslissen, tnaar meteen ook over het lot van heel Europa en over het wonderlijke, ongrijpbare ding, dat „vrede" heet. Heel erg nieuw klinkt dat voor Duitse oren ook al niet: dat de wereld „am deutschen Wesen" genezen moet is tiaar wij ons menen te herinneren al eens meer verkondigd. Nu brengen de Duitse kiezers op dit ogenblik, nog maar een paar weken voor het grote stemfeest, nog geen aan zulk een verreikende beslissing evenredige belang stelling op. De partijen echter wel, die delen nu drukorders uit, die inder daad een Europese beslissing waardig zijn. Alles loopt in de millioenen. VEER MILLIOEN plakkaten en tien millioen vlugschriften heeft de C. D. U. al in de verkiezingswind geblazen. De socialisten. die zich als de armste propagandisten voor willen doen, hebben het toch ook reeds tot twee millioen plakkaten gebracht. Zij stellen blijkbaar nog meer vertrouwen in het aloude vlugschrift en werpen er twintig millioen van op de markt. De liberalen, die de kleinste partij maar de rijkste fabrikanten hebben, doen daar niet voor onder. In millioenenvoud bezweert voorts de kleinste der regeringspartijen, de Duitse Partij, dat het heil van Duitsland en Europa erin schuilt weer eens „de rechter vleugel sterk te maken". Op een eerbiedige afstand, maar toch ook nog met aan zienlijke middelen volgen de overige partijen. die in de gelegenheid is de kiezers te vergasten op een reportage over Adenauer's zo succesvolle reis door de Verenigde Staten. Dat de oude heer het keeft klaar gespeeld de Duitse vlag in Washington te doen hijsen, doet het Duitse gemoed uiteraard meer deugd dan Ollenhauer's zure bemerking, dat de Westelijken aan de Bondsrepubliek nog geen volledige gelijke rechten wil len geven. ZO begint het aan de muren en aan plakzuilen al aardig bont te worden. Domineren doen er de veelvuldige lioofden van Adenauer .en Ollenhauer, Waarbij men het er vrijwel over eens is geworden, dat het hoofd van het socialistische hoofd het niet .zo rijzo rui er doet Ollenhauer is te goedig en bur gerlijk van uiterlijk om voor de kiezers als sterke man te kunnen fungeren. De so cialisten hebben dat zelf blijkbaar ook al ingezien en zij laten nu ook het hoofd van hun betreurde Schumacher nog eens een vermanende blik op de massa werpen. Nu zijn al die kleurige plakkaten maar een schamel onderdeel van de a.s. die in het verkiezingswater wordt uitgegooid. De chef-propagandisten heb ben zich gespiegeld aan het enorme suc ces, dat de geïllustreerde weekbladen in het naoorlogse Duitsland hebben ge had, overigens dank zij hun voorliefde voor verhalen, die de onvergeten Nazi goden nog eens in hun volle heerlijk heid schilderen. Zjj bekogelen nu het publiek met kiesillustraties. De C.D.U. heeft een pracht exemplaar van 24 pagina's in een oplage van vier millioen laten drukken. De liberalen hebben hun blad een oplage van „slechts" drie millioen kunnen geven, het daaren tegen in vele kleuren laten drukken om ook hier toch maar te laten uitko men, dat zij het rijkst van allen zijn. De socialisten zijn ook in dit opzicht niet achtergebleven en wijselijk hebben zij op de titelpagina van hun orgaan in- piaats van de bolronde wangen van Ollenhauer een frisse pin-up gjri ge drukt. Men vangt nu eenmaal ook in een verkiezingsstrijd meer mannen met lip stick dan met afgeknauwde sigaren. Wat de oplage betreft hebben de socialisten het langzaam aan kunnen doen ver mits z'j voor dit onderdeel gevoeg lijk kunnen drijven op de vijftien mil lioen geïllustreerde bladen, die het on partijdige vakverbond ten bate van „een betere bondsdag" (lees: een met versterkte socialistische insiag) in de s'.i'üd heeft geworpen. Voegt men daaraan nog toe de millioenen geschrif ten, die in Nedersaksen de oude Nazi's tot verzamelen oproepen, dan kan men zich denken welke zaken de drukkers ln de laatste maanden gemaakt moeten hebben en welk een karwei er straks voor de straatvegers te doen zal zijn. Minder hebben die te doen niet de an dere verlokkingen. De socialisten heb ben, misschien wel een unicum in de Duitse kies-historie, gepoogd er eens wat vrolijkheid tussendoor te gooien. Voor hen reizen nu al enige tijd twee cabaret gezelschappen het land door met de schlager „Wie het hart aan de linker kant draagt stemt SPD". Muziek is overigens het wapen van de Partijen op de rechtervleugel, wier pro pagandaleiders meestal nog uit Goeb- beis' scholen stammen. Blaasmuziek en vaandelmarsen van liefst bruin geklede mannen lijken de sterkste politieke ar gumenten, di® men in Duitslands nazi-land Nedersaksen in het geding kan bren gen. Dat ook de twee rechtse regerings partijen deze argumenten gaarne ge bruiken zU slechts terloops opgemerkt. Nu hebben de socialisten nog een and'ere nieuwigheid: zij hebben kaartspelen ver deeld, waarin iedere kaart een politieke leuze draagt. De klaveren twee waar schuwt de kaartspeler ervoor, dat de kleine man in Adenauer's grote spel tooh maar een klaveren twee blijft. De communisten werken boven het Roergebied met rode luchtballons. Wan neer de politie die neerscniet dan rege nen pamfletten uit de lucht, die verzeke ren, dat Adenauer op de zesde Septem ber op dezelfde wijze zal neetfladderen. In stad en land treft men nu voorts luidsprekerwagens. SPD, CDU en FDP hebben die in grote hoeveelheden aange schaft en zij kunnen daarmee de stem van hun groten op tientallen plaatsen in de Bondsrepubliek tegelijk laten horen en de argeloze kiezer een onwaarschijnlijke ar beidscapaciteit van de sprekers voortove ren. Maar het meest succesvol zijn d'e par tijen tot nog toe gewenst met haar film wagens. Een kosteloze filmvertoning trekt altijd, ook al moeten de liefheb bers van 'het witte doek hun meer ge liefde terrein voor deze maal verwisse len met politieke grootheden. De leiding in dit opzicht heeft intussen de C.D.U., Blijkbaar waren de partijkassen ook vol doende gespekt om nog een aantal vlieg- tuigen-met-luidspreker door de dikke ver- kiezingslueht te laten zoemen. Dat zal nu echter toch niet doorgaan. In Zwitserland hebben de vliegers al opschudding ver wekt toen zij daar met Adenauer's leuzen aan het oefenen waren. De ki'es-vliegers moesten namelijk uit Zwitserland komen. In Hamburg schreeuwde het stadsbestuur al moord en brand over de verkeersgeva ren, die zouden ontstaan wanneer men nu ook nog politieke argumenten uit de lucht zou laten regenen. Tenslotte hebben de geallieerde luchtcontroleurs er een stokje voor gestoken. Dat geld kan men dus spa ren. Een heel boek hebben d'e socialisten zelfs laten drukken om aan te tonen, dat de welvarende fabrikanten de millioenen voor de regeringspartijen hebben bijeen ge bracht. Dat de fabrikanten een voortzet ting van de anti-socialistische regerings- koerg wensen hebben zij niet onder stoelen of banken gestoken, noch het feit dat zij bereid zijn geweest daarvoor desnoods een van de belastingen afgetrokken penning te offeren. De socialisten laten zich echter wat erg in de kaart kijken, wanneer zij be weren. dat zij met een goed millioen Welgemoed startte dr Adenauer zijn campagne in Ravensburg aan het Meer van Konstanz. Hij werd begroet door zijn eerste Grenzschütz-„soldateh". mark moeten optornen tegen de hon derd millioen, die het regeringsfront zou hebben uit te geven. Iedere argeloze kie zer kan opmerken, dat de socialisten in propagandistische middelen niet onder doen. Zij profiteren voorts van de millioenen, die de vakbonden aanwenden om hun „betere bondsdag" te paard te krijgen. Een verantwoording over haar kiesmiddeien leggen de partijen echter niet af. De enige, die ronduit heeft opgebiecht, dat zij 430.000 mark zal uitgeven en die voor de helft heeft ontvangen van een van communisti sche sympathie verdachte kant, is dr Hei- nemann's „Gesamtdeutsche Volkspartei", die de neutralisten uit het burgerlijke kamp wil verzamelen. De en.gen, waarvan vast staat, uit welke hoek nun ruime mid delen vloeien zijn de communisten. Voor hun middelen bestaat er geen „groene grens" dwars door Duitsland. Volgens een artikel van de voornaamste correspondent der „New York Times" in Europa, Sulzberger, is een der gevolgen van de impopulariteit van Frankrijk en Engeland in Mohammedaanse landen de geleidelijke toeneming van de (West)- Duitse invloed, welke zich doet gelden in Noord-Afrika en verder doorzet tot in Westelijk Azië. Het industrieel herstel van West- Duitsland en zijn activiteit op handels gebied hebben de (West) Duitse handel in het Midden-Oosten doen herleven en wijd verbreid, met goede resultaten. De Wetduitse handel met Egypte bijvoorbeeld, neemt zodanig toe dat hij een ernstige mededinger voor die van Engeland wordt", aldus signaleert Sulzberger. Bovendien zijn in de landen van het Midden-Oosten Westduitse deskundigen, technici en adviseurs werkzaam en de regering van Bonn heeft in vrijwel elk land in dit gebied diplomatieke missies gevestigd. Juni 26 Juli 27 (v.l.) (in tonnen) Totale productie 1.034.700 1.071.400 Gemiddelde productie per werkdag 39 800 39 700 Totale verzending van de mijnen af 814.200 842 400 waarvan bestemd voor binnenl. behoefte 726.100 742 700 Voorraden mijnen per per einde v. d. mnd. 48 400 56.300 Invoer uit: (Van onze correspondent) Het ziet er naar uit, dat de Stichting Natuurbeschermingswaeht Apeldoorn binnenkort haar schaapskudde in Hoog- Buurlo van de hand moet doen. De herder van de kudde, Jacob Mouw, heeft namelijk te kennen gegeven zijn aandeel aan de kudde te verkopen, om dat het Staatsbosbeheer de aan hem ge dane belofte, een tweede schaapskooi in te richten en de thans in gebruik zijnde te restaureren, niet gestand doet. Volgens ir F. Wessels, houtvester van het Staatsbosbeheer, is de herder Mouw nooit een dergelijke belofte gedaan. De kudde een van de laatste, zo niet de laatste op de Veluwe omvat in totaal 150 dieren. Dit aantal is eigenlijk te gering om de kudde rendabel te doen zijn. Enige jaren geleden werd op initia tief van genoemde stichting en van het Staatsbosbeheer en met medewer king van het Apeldoornse gemeentebe- stuur deze kudde gevormd De her- der Mouw vond men bereid zijn eigen kudde aan te houden en te weiden samen I met die van de Natuurwaeht. De dieren verblijven sindsdien in een bouwvallige schaapskooi van het Staats bosbeheer. Deze kooi moet hard nodig worden hersteld, terwijl bovendien een tweede kooi niet langer kan worden gemist, zodat het aantal schapen kan worden opgevoerd tot 250 stuks. Indien Mouw bij zijn besluit blijft, raakt de Natuurwaeht zijn herder en daarmede zijn schaapskudde kwijt. Want een andere scheper is nergens te vinden, aldus het bestuur van de Apel doornse Natuurwaeht. 99.100 59.800 61.200 55.400 270.600 x 258.800 x 11.800 12.800 9.400 463.500 726.100 6.800 1.700 25.700 409.600 742.700 In vele landen manifesteert zich in de vorm van een groeiende nieuwe gezins beweging een toenemende waardering voor het gezin en een veld winnend besef, dat wij op positieve wijze de gezins- en huwelijksnood tegemoet moeten treden. De wijze, waarop dit geschiedt is zeer gevarieerd. Pater B. van Bilsen O.F.M. geeft in hel Augustusnummer van „De Nieuwe Mens" een interessant overzicht van deze groeiende gezinsbeweging in verschil lende landen. De Fransen leggen, zo ^steit hij vast, alle nadruk op de „esprit" en het gesprek. Zo zelfs, dat sommigen zich wel eens afvragen, of ze niet teveel praten. Toch ontbreekt hun allerminst werkelijkheidszin, die o.a. blijkt uit de prachtige wijze waarop zij elkaar helpen door een gedeelte van hun inkomen af te staan. Dit vinden we in verscheidene groeperingen. De beweging draagt sterk een élite-karakter, dat overal wel min of meer onvermijdelijk zal zijn, maar in Frankrijk tevens samenhangt met de wi.jzt, waarop de Kerk zich boven de ontkerstening tracht uit te worstelen. In Nederland verkeren we nog in het expe rimentele stadium. Van een gezinsbewe ging, zoals we die vooral in Frankrijk zien, kennen we in ons land slechts een eerste aanzet. In Amerika zien we sterke nadruk gelegd op de practische en organisatori sche kant. Doch ook de Amerikanen accentueren heel bijzonder de geestelijke gezondmaking en de geestelijke groei van het gezin. Over Duitsland valt nog weinig te zeggen. De Franse „esprit en de Amerikaanse practische zin, zo concludeert de schr kunnen ons tezamen veel leren. Om te voorkomen, dat de economische en sociale belangen de strikt geestelijke overwoekeren is het misschien het veiligst wanneer er een aparte, goed onderscheiden geestelijke gezinsbeweging Engeland België Duitsland Frankrijk Rusland Amerika Z.-Afrika Totaal invoer Aanvoer Limburg Totaal beschik voor binnenl. verbruik 1.189.600 1.152.300 De ®®"liddelde maandproductie in de jaren 1938 en 1946 tot en met Juli 1953 bedroeg in tonnen: 1938 1.124.000; 1945 42.000; 1946 693.000; 1947 842.000; 1948 919.000; 1949 975.000; 1950 1.021.000; 1951 1.035.000; 1952 1.044.000; 1953 le halfj. 1.02Ö.ÓOO; 1953 Juli 1.071.OOO. x exclusief kolen voor zeebunkering (Juni 3.700 ton; Juli 6.500 ton). (Van onze correspondent) p °?r de Rijkspolitie 2yn te Oude j- i? vuf personen gearresteerd, ver dacht van diefstal van hout, koper, ijzer en lood. Het zijn de arbeiders H. M„ K. en R. H. uit Oude Pekela en de opkopers L uit Nieuwe uit Oud, Pekela T. groeit. De geestelijke gezinsbeweging leent zich lang niet zo goed voor een meer massale organisatie als de econo- misch-sociale beweging. Enige organisatie is echter onvermijde lijk. Een service-bureau kan uitstekende diensten bewijzen, mits dit geen over koepelend en dirigerend orgaari) wordt. Men moet de vrijheid laten aan de ver schillende groeperingen, die uit kleine kernen (groepen, équipes) van gezinnen bestaan en niet te strak samengebundeld moeten worden. Wij moeten zovéél mo gelijk gezinnen erin betrekken met be paalde gezinnen echter als kernen. tnf'i ?e gfzinfrichten we ons Het oorlogsmuseum te Overioon heeft a^,1fuheelnrti0,^r i,;!?iiJaar "u toe 145.000 bezoekers ge uit e Pekela. ln verband met het onderzoek, kon men ons over deze diefstal, die van vrU grote omvang schijnt te zijn, nog geen nadere mededelingen verstrek ken. (Van onze correspondent). Het Midden-Limburgse dorp Neer is in meer dan één opzicht merkwaardig. Al lereerst herbergt het liefst vijf schutte rijen, alle eeuwenoud en uiteraard met zeer interessante folklore. Het telt voorts verhoudingsgewijs een groot aantal pries terzonen, die niet alleen in eigen land, maar ook op talrijke missieposten ver spreid zitten. Neer heeft verder ook een voor Limburg hoog bevolkingsoverschoi en als consequentie daarvan een zeer hoog percentage emigranten, wellicht het hoogste van enige gemeente in Nederland. Zij allen ondervinden op eigen wijze de binding met de hechte dorpsgemeenschap. Een streepje vóór hebben echter de „emi granten voor God", de missionarissen, die uit het dorp afkomstig zijn. Geregeld vertrekt er een priesterzoon uit het dorp naar de missie en de bevolking stelt er dan prijs op, deze niet met lege handen te laten vertrekken. Telkens wordt er dan door de gemeenschap gewerkt aan een royale „uitzet". Thans staan er ech ter drie jonge missionarissen uit het dorp op het punt te vertrekken: pater P. Pouls C.s.Sp., die naar Angola zal gaan, pater Wim Luyten O.M.I., die naar Mexico vertrekt en pater P Schaeken C.s.Sp., op wie eveneens in Mexico een vruchtbaar arbeidsveld wacht. Drie missionarissen tegelijk, daarvoor moest iets aparts gedaan worden. Neer heeft het gezocht in Missieweken, die voor het dorp een aaneenschakeling brachten en brengen van allerlei evene menten, die geld opbrengen: een wieler ronde, voetbalwedstrijden, bonte avonden, filmvertoning enz. Zaterdag en Zondag a.s. zullen het daverende slot brengen met een in twee grote zalen en indien het weer meewerkt tevens in de open lucht groots opgezette fancy fair, waarop ook uit verre omgeving bezoekers worden verwacht. Maar niet alleen materieel werd er aan de paters gedacht. Zondag zal Neer een godsdienstige gebeurtenis brengen, waarbij 13 priesterzonen n.l. de uit het dorp afkomstige priesters, die niet in de missie werkzaam zijn betrok ken zullen zijn. Dan komt mgr Budden- brock S.V D., verdreven aartsbisschop van -Chanchow in China, in de parochie kerk een Pontificale Hoogmis opdra gen, waarbij bedoelde priesters zullen assisteren. Een hunner, plebaan-deken A. Terstappen van Roermond, zal tij dens deze plechtigheid de feestpredica- tie houden. Mgr Buddenbrock, die reeds Zaterdag avond arriveert en dan de fancy fair of ficieel zal openen, wordt voor en na de Pontificale Hoogmis van en naar de pas torie gebracht en gehaald door een fees telijke en plechtige stoet. (Van onze medische medewerker) INDERZIEKTEN worden, vooral als de sterftekans tot een minimum is teruggebracht, vaak in haar betekenis onderschat. Hoewel in de regel de kinderziekten geen verschijnselen nalaten komt het toch wel eens voor dat er z.g. restverschijnselen overblijven. Wanneer men de narigheid, die dit veelal voor het gezin oplevert, ziet, dan bagatelliseert men niet meer de kinderziekten, dan zal men alles doen om deze te voor komen en zeker niet kleine kinderen aan infectiegevaar bloot stellen onder het motief: ze moeten het toch krijgen. Vandaag zullen wij speciaal de gevol gen van kinkhoest bezien. Kinkhoest is een zeer aangrijpende kinderziekte; men behoeft slechts te denken aan de hevige benauwdheden tüdens de hoestbuien, de lange duur van de ziekte en de ge stoorde nachtrust. Hoe jonger het kind hoe meer kans op complicaties en hoe groter de kans op latere gedragsstoornis sen. De hersenen kunnen door de kink hoest op twee manieren beschadigd wor den. In de eerste plaats iets typisch voor kinkhoest: de bloedinkjes tengevol ge van de heftige hoeststoten, waardoor ook de bloedsomloop in het gedrang komt. Men ziet wel eens een bloed vaatje in het wit van het oog gebar sten bij kinkhoestkinderen. Zo iets kan ook het hersenweefsel treffen. In de tweede plaats door een ontsteking zoals bjj andere infectieziekten ook kan voorkomen. Deze ontsteking kan aller lei graden hebben: van zwaar tot licht. De zwaarste gevallen kunnen dodelijk verlopen, de minder zware geven een blijvende grove hersenbeschadiging, waardoor zwakzinnigheid ontstaat en de lichtste gevallen geven enkele ge stoorde hersenfuncties en gedragsaf wijkingen, die door het verfijnde onder zoek van de latere tijd eerst aan het licht zijn gekomen en vroeger alleen maar hypothetisch verondersteld wer den. genoten afzonderlijk. Ook de kinderen moeten er, zij het op andere wijze dan de In deze lichtere stoornissen, die zich voor de omgeving alleen maar in ge dragsmoeilijkheden uiten, is dit jaar meer helderheid gekomen door een onderzoek van Anna-Lisa Annell in Uppsala. Waarom is dit onderzoek van belang? Omdat het als een reactie is te zien op de te sterk psychologische interpretatie bij kinderen met gedrags- moeilijkheden. Want nog andere dan de zo juist ge noemde z.g. organische restverschijnse len kunnen na kinkhoest optredPn n.l. de z.g. psychologische. Het kind is ge- o- lijk elke andere mens een wezentje, dat trokken, die uit alle delen van Nederland, j op zijn omgeving en ziin beleven nnrioro j - -- P1331" °ok uit het buitenland kwamen. Het' reageert en daarvan de invloed onder- Van Bilsen worden, aldus pater j totale aantal bezoekers sedert de oprich- j gaat. Het kind m$t kinkhoest is welaan onsen. ting Is een half m'illaoen. 1 -- - vele schadelijke psychische invloeden (Telefonisch van onze correspondent). oensdagavond De Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten heeft gisteren op de Interna tionale tentoonstelling „SLEM te Waal dijk een feestvergadering gehouden ter Viering van haar 25-jarig bestaan. Mr B J- M. van Spaendonck, secretaris van de Federatie, heeft in deze bijeenkomst een rede gehouden, waarin hij allereerst de 'aken van de tegenwoordige werkgevers organisaties uiteenzette. Hiervan noemde 3Preker o.a. de bevordering van de band, o*e de ondernemers in een bepaalde bran- c,le moest samenbinden, het aanvaarden Van belangrijke taken bij de uitvoering Van de sociale verzekering, het ordenend optreden op economisch terrein, aandacht sphenken aan de technische en commer- oiële vraagstukken de problemen op het gebied der vakopleiding en tenslotte het adviseren van de overheid. Spreker ver keek vervolgens het organisatieleven 'o de Nederlandse schoenindustrie hier mede. De huidige federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten is in de loop van jaren uitgegroeid van een los verband tussen een aantal plaatselijke verenigin gen en van individuele schoenfabrikanten tot een hechte landelijke organisatie, die alle Nederlandse schoenfabrikanten van betekenis omvat, aldus spreker. De pro ductie der 164 leden van de federatie mag geacht worden bijna 90 pet van de totale Nederlandse productie van schoenen, laarzen en pantoffels te> omvatten. Reeds in 1932 werd een systeem toege past tot uitwisseling van credietgegevens, in 1937 gevolgd door een bindend besluit inzake leverings- en betalingscondities. Dit besluit werd in 1938 door de regering algemeen verbindend verklaard. Voor het overleg met de overheid is de in 1936 tot stand gekomen Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie een niet onbelangrijk- or gaan, aldus spreker, dat dan ook door de Sociaal-Economische Raad werd inge schakeld bij de voorbereiding van de tot standkoming der ondernemingsraden. De over de P.B.O. met de werknemers-orga nisaties gevoerde besprekingen hebben practisch tot overeenstemming geleid, zo dat ook op dit gebied de schoenindustrie niet achteraan komt, zo verklaarde spr. ROME, Verleden week publiceerde de „Osservatore Romano" de tekst van een decreet van Z. H. de Paus, waarbij de voormalige „Pauselijke Commissie van bijstand wordt omgezet in een grootscheepse organisatie, die de naam draagt: „Het I auselijk werk tot bijstand en ondersteuning in Italië". Het decreet bevat tevens de statuten van dit nieuwe lichaam, waaraan bij schrijven van het staatssecretariaat rechtspersoonlijkheid werd verleend. Het decreet zelf werd door de Paus ondertekend op 15 Juni j.l., docb| zoals gezegd, pas verleden week officieel gepubliceerd. En aangezien dit' bericht niet die aandacht heeft gekregen, die het verdient, is het van belang om iets naders te melden inzake de voorgeschiedenis ervan. Deze nu, is niet anders dan de geschiedenis van de Pauselijke Commissie van bijstand, de alom bekend gemaakt geworden P.C.A., die in de geschiedenis van het pontificaat van Paus Pius XII een dusdanige rol speelt, dat deze organisatie, meer dan wat ook, karakteristiek mag worden genoemd voor de figuur van onze H. Vader, die dan ook persoonlijk va» dit werk heeft gezegd, dat liet Ifein dierbaarder is dan „iedere andere activiteit van de H. Stoel". De H. Vader zelf nam het initiatief tot de oprichting van de Pauselijke commis sie van bijstand en wel in April 1944 een periode, die als het dieptepunt van Italië's nood moet worden beschouwd. De oorlog naderde uit het Zuiden lang zaam de Eeuwige Stad en tienduizenden vluchtelingen, zowel uit Zuid-Italië als uit het hevijf gebombardeerde Midden- ïtalië, stroomden samen in het tot „open stad" verklaarde Rome. Hier heerste de Duitse bezetting, die in de negen maan den van haar duur wreeder was dan in ®nig Westeuropees land, omdat immers Italië van bondgenoot tot vijand was ge worden. In die maanden, waarin de regering, het gemeentebestuur en zelfs de politie op de vlucht waren, was de Paus dus de enige autoriteit. De nood steeg door het toe nemen van het aantal vluchtelingen, tot dat Z.H. krachtdadig ingreep. Hij liet mgr Baldelli bij zich komen, een jonge en Deze leek op dat moment waan zinnig! Het ging immers niet om geld, maar om voedsel, verbandmiddelen en medicijnen, kleding, schoeisel en dekking. De Paus zei: „Zó kan het niet langer! We gaan helpen! Waar we het vandaan moeten halen weten we niet, maar komen zal het!" En het kwam! Het aantal vluchtelingen, dat Rome overbevolkte, steeg tot 70.000. Er was niets meer; geen voedsel, geen gas en nauwelijks nog water. Maar de Pauselijke commissie toog aan het werk; aanvankelijk bestond zij alleen uit pries ters, doch al spoedig werd zij aangevuld met leken. Er werd vrijwel voortdurend onder levensgevaar gewerkt, maar de middelen kwamen als door een wonder. Steeds groter werkterrein. Zo groeide de commissie tot een organi satie, die geleidelijk geheel Italië omvat te, naarmate de oorlog verder schreed. energieke priester, en gaf deze opdracht Later, na afloop van de gevechtshande tot het organiseren van een hulpactie. I lingen, werd het werkterrein nog veel groter, zoals wij uit ervaring moeten weten omdat de'Paus, onmiddellijk na het bekend worden van de ramp, die in Februari ons land heeft getroffen, deze zelfde mgr Baldelli naar Nederland stuur de om een rapport op te maken inzake de meest dringende behoeften, op grond waarvan de commissie binnen enkele weken een indrukwekkende hulpactie ontpiaoide. Het spreekt vanzelf, dat de bestaande organisatie, de oude P.C.A., op deze wijze niet langer aan de helaas steeds toe nemende eisen van de charitas kon be antwoorden. En reeds maanden geleden gingen er geruchten, dat de Paus voor nemens was om zelf een nieuwe Romein se congregatie in het leven te roepen, die de Pauselijke charitas vanuit het centrum Rome over de gehele wereld zou organiseren. Thans blijken deze geruchten over dreven te zijn geweest. De voorzichtig heid heeft de H. Vader er toe gebracht om eerst een organisatie te scheppen, die zich voorlopig tot Italië zal beperken. Boven dien ontbreken de H. Stoel de middelen voor wat de Paus persoonlijk het liefste zonder uitstel zou doen: een wereldom vattende organisatie in het leven roepen, die overal waar nood is, waar rampen plaats hebben en waar dringende hulp nodig is, kan optreden met materiële maar ook vooral met geestelijke steun. En men behoeft slechts te denken aan de rampen, die alleen al dit jaar hebben plaatsgehad, om te begrijpen hoezeer de H. Vader er onder geleden heeft, dat Hem de middelen ontbreken voor een werke lijk wereldomvattende organisatie. We noemen slechts: de overstromingsramp in de Lage Landen, de typhoon in Japan en de vreselijke aardbevingen in Turkije en Griekenland. Het jongste decreet van de Paus tot het instellen van het genoemde „Pau selijk werk" is daarom van grote be tekenis. Het zal zonder enige twijfel later als voorloper worden beschouwd van een organisatie, waar we nu nog niet de volle omvang van kunnen overzien, maar die en waarom niet? inderdaad wel eens het karakter van een Romeinse congre gatie zou kunnen verkrijgen. Waar juist de charitas het wezensken merk van de H. Kerk is, moeten wij, katholieken, de betekenis van dit pause lijke werk begrijpen. Want hoe meer wij de H. Vader steunen, hoe effectiever de hulp aan de noodlijdenden ten goede komt. Omdat deze hulp in toenemende mate geboden zal worden vanuit het meest verheven centrum, dat de wereld kent, het pauselijke Rome. blootgesteld als men let op het beleven van het bijna stikken en wat van niet minder belang is: de reactie van moe der en andere huisgenoten op dit aan houdend nachtelijk lijden, waardoor een ieder overprikkeld kan raken. Dit kan een blijvende invloed hebben op het karakter van het kind zoals de psycho logische, psycho-analytische en andere dieptepsychologische scholen dit duide lijk hebben aangetoond. Wanneer we deze psychologische ziens wijze in de kindergeneeskunde en als men wil in de kinderpsychiatrie als een reactie opvatten op de materialistische zienswijze van het begin van deze eeuw, dan ligt het voor de hand dat de psy chologische waardering van een ziek teverloop gaat domineren en organische stoornissen als psychologisch verklaard worden. Dit gevaar is bij een ziekte als kinkhoest groter, omdat men ge leerd heeft dat gedragsmoeilijkheden, die met het doorstaan van kinkhoest in verband zijn te brengen, frequenter zijn naar gelang het kind op jeugdiger leeftijd aan de ziekte kwam te lijden en naarmate de ernst van de verschijn selen in het acute stadium groter was. Recente onderzoekers trachten deze organische en psychologische symp tomen, die ten nauwste met elkaar samenhangen, omdat lichaam en geest bij de mens niet te scheiden zijn en elkander wederzjjdig beinvloeden, op hun waarde voor een speciaal ziekte geval uit elkaar te rafelen om daar door een juister aangrijpingspunt bij de behandeling te hebben. Immers wat men tegenwoordig liefdesverwaarlozing noemt d.i. een tekort aan hartelijkheid voor het jonge kind, waardoor emo tionele stoornissen ontstaan, veroor zaakt geen organisch hersenlijden, ter wijl het omgekeerde helaas maar al te vaak voorkomt. Wanneer het kind door zijn hersenbeschadiging verstandelijk achter blijft of andere psychische stoor nissen vertoont, kan de moeder een af wijzende houding tegenover het kind gaan aannemen Dit behoeft niet altijd geheel bewust te zijn maar kleine kin deren bemerken o zo scherp frjne nuan ceringen in de gevoelsuitingen. Een kind met beschadigde hersens is maar al te vaak een echt ..moeilijk kind", dat zim moeder en andere opvoeders tot wanhoop brengt. Verdieping zowel van het psychologisch als van het neuro logisch onderzoek heeft onze kennis verrijkt. Rosenfeld en Bradley hebben een ge dragspatroon opgesteld, dat voor kinde ren, die met ademnood in hun eerste le vensjaren te kampen hadden, bijna ken merkend zou zijn. Dit zal wel enigszins overdreven zijn, maar het wijst wel op een organische beschadiging. Het gedrag bp deze kinderen valt op door onver wachte stemmingswisselingen terwijl zij door impulsieve of abrupte handelingen maar al te vaak hinderlijk zijn Als men deze kinderen gade slaat., valt op een sterke beweeglijkheid, terwijl ook een vluchtigheid in de aandacht aanwezig is. By psychologisch onderzoek blijkt, dat de inprenting geleden heeft. Op school kan men in dit geheel van verschijn selen, die nog aan te vullen zijn met een dromerige indruk, die het kind op zijn omgeving maakt, z.g. partiële defecten verwachten d.w.z. zij maken in het al gemeen goede schoolprestaties doch al leen het schrijven is opvallend slecht of alleen het rekenen of het lezen. Om zekerheid te krijgen, of men in deze gevallen overwegend een organi sche of een psychologische stoornis voor zich heeft, beschikt men bij het fijne re neurologisch onderzoek over de en- cephalographie, waarbij uit de registra tie van de electrische stromen, die uit de hersenen worden afgeleid, conclu sies over de functie en de beschadi ging van het hersenweefsel vallen te trekken. (Van onze correspondent). De viering van Groningens ontzet in 1672, het 28 Augustus-festijn is een traditioneel feest, dat in den lande algemene bekend heid heeft en dat door geen Groninger zal worden overgeslagen. Het feestprogramma is al sinds tientallen jaren nagenoeg ge lijk en dat maakt het zo aantrekkelijk. Reveille van het stadhuis af, klokgelui van alle kerktorens, traditionele rondgang van het bestuur van Volksvermaken, caril lonconcerten, optochten. Wanneer des morgens op de Grote Markt de keuring van tuigpaarden wordt gehouden, dan is de stad reeds één bedrijvige bijenkorf. Dui zenden en duizenden aanschouwen dit unieke gebeuren, dat in geen enkel ander stadscentrum in Europa te genieten valt. En direct daarna loeit de sirene van de stoomcarrousel, de Zustoca uit Zuidlaren, het centrale etablissement van de zomer kermis op Vismarkt en Ossemarkt en daarmee is de bonte wir-war van kerrms- jolijt voor een lange feestdag begonnen, in de buitenwijken maken muziekcorpsen rondgangen of geven op daarvoor geschikte plaatsen openluchtconcerten. In het stads park is het Nationaal Concours Hippique een buitengewone traditie. Ook deze hip pische dag belooft weer hoogst interes sant te worden, want de deelneming is al gemeen en uit alle delen van Nederland komen de ruiters en de eigenaren van tuig paarden en hackney's naar Groningen. Veel verwachtingen heeft men ook van de tuigpaarden-nummers, het dressuur- nummer en de „Pas de deux". Terug in het drukke stadsgewoel van een feestende Martinistad, wordt men weer op genomen in het kermisrumoer of men ont moet optochten op zijn wandeling door Groningen, voetje-voor-voettje voortschui- felend door de dichte mensenmenigte. En dan des avonds een briljant vuurwerk, als apotheose van een altijd weer aantrekke lijk feest. Ook de huidige generatie heeft de ver maning van de grijze dichter Joost van den Vondel niet vergeten „O, Groningen, uit puin en as en stof herrezen, Vergeet deze weldaad niet. die God u heeft bewezen!" Stad en Ommeland hebben deze weldaad niet vergeten, al is het in onze dagen zeker geen bewuste viering meer van het Ontzet, want er zullen niet veel Groningers zijn, die u Iets kunnen vertellen over wat er in 1672 gebeurde. Dat ons land toen in oorlog was met Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen hadden hun maatregelen genomen en ver dedigden hun stad met hand en tand on der leiding van de bekwame bevelhebber Carl Rabenhaupt. Er lag een sterk garni zoen in de stad, de burgers waren onder de wapenen en de studenten bleven niet achter. Na een aanvankelijk hevige bele gering, werden op een goede dag in Augus- tus de beschietingen minder erg en ver- flauwden tenslotte geheel. De vijandelijke troepen hadden grote verliezen geleden, ook door ziekten in 't eigen leger en na een beleg van zes weken, trok de vijand af. Het gehele land deelde in de vreugde en er werd een vaste dank- en biddag vast gesteld, op 17 Augustus. Toen in Januari 1701 de nieuwe tijdre kening werd ingevoerd, schoven allé da gen 11 op en de herdenking van Gronin gens ontzet werd op 28 Augustus gevierd. Door Stad en Ommeland, zoals ook nu nog het geval is. (Van onze correspondent) Het bestuur van de K.V.P te Raalte heeft de heer J. Overgoor, die bij de jong ste raadsverkiezingen met voorkeurstem men in de raad werd gekozen, geroyeerd, omdat hij weigerde zijn eandidatuui be schikbaar te stellen. De heer Overgoor. die sinds 1946 oeel uitmaakte van de KVP-fractie in de Raal- ter gemeenteraad, vertegenwoordigde de middenstand van Raalte-dorp. In de pe riode van 19461949 vervulde hij de functie van wethouder. (Van onze correspondent) In de raadsfractie van de K.V.P te Tilburg, die onlangs in gesloten verga dering voor de eerste maal is bijeenge komen, is nogal wat verschil van me ning ontstaan, wat de benoeming der nieuwe wethouders betreft. Het bleek, dat er twaalf gegadigden waren voor een nieuwe wethouderszetel Toen men uiteindelijk voorstelde de vijf de zetel toe te kennen aan de P.v.d.A. bleek plotseling, dat de meerderheid van de K.V.P.-fractie hiervoor was. Er werd dan ook in principe beslo ten contact op te nemen met de P.v.d.A., die acht zetels in de nieuwe raad telt eii de steun van de K.V.P. (28 zetels) voor een wethouderszetel niet kan missen. irfVQOV?ris§ vier zetels blijven aan de U v f-> a'e de huidige vier zetels reeds bezet. Er is echter onder de leden van sluit aCÜe Krote onenigheid over dit be- Verder werd op deze bijeenkomst voor de eerste keer een arbeidersafgevaardig de de heer P. Vriens, tot fractie-voor zitter benoemd. „1\an..1 September a.s. zullen de Duit- %en bezoek willen brengen daartoe gratis een visum feiten3g.en.van de Belgische autori- faemï»it iï ,is u e verw®chten, dat deze „Yiiau 4 bezoek van Duitsers aan Belgie belangrijk zal doen stijgen, zeer ,.PL„00rdfle uiteraard van de toeristen- centra aldaar. iriPf souverneur van Suriname, mr J. Niia34^' zal op 10 September a.s. naar Nederland vliegen. Hij zal enige weken in ons land vertoeven voor besprekin gen met de Nederlandse regering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5