Integrale vergoeding van alle kosten is niet mogelijl Ernstig toeristisch" wangedrag in de St. Jan INDIA bij Korea-conferentie Londen won eerste, Washington zeker van de tweede ronde Hongaarse gedeporteerden opnieuw zwaar getroffen Zonder werk en zonder brood de winter tegemoet Ontstemming over afschaffing van nationale feestdag Meer loon voor geoefenden in bouwbedrijf r Zee op Schouwen is bedwongenHoera Schelphoek is dicht SCHADE van Verenigingen geregeld Motor botste tegen auto Vrijdag 28 Augustus 1955 K DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het Rampenfonds houdt bepaald bedrag béschikbaar voor immateriële schade Ongelijkheid van behandeling uitgesloten De Plebaan, mgr J. van Susante, uitte verontwaardiging Nota van wijzigingen Subsidie voor priester studenten Visjinsky's voorstel kreeg geen steun NIEUWE KOERSBLEEK SLECHTS SCHIJN Perzië gaat met Londen over olie-kwestie praten Massa-ontslag bij voor lichtingsdienst V.S. Expogé vraagt hele dag vrij Van Tienen en Wolthuis voorlopig in arrest Oude man en kind verdronken Ook verhoging voor geschoolden? Naar vrede in Kenia? WEERBERICHT De huisraadschade Gunstiger Immateriële schade MINISTER VAN DE KIEFT VERTROK NAAR AMERIKA 951 Gebouwen Verenigingen Bedrijfsuitrusting Herbouwplicht boerderijen Vererving Ook in Eindhoven? - Twee Duitsers gedood Al Misri meldt: Veiligheidsraad over Marokko De Britse en Amerikaanse vertegen woordigers in de Veiligheidsraad hebben In de Donderdag door de raad gehouden bijeenkomst verklaard, te zullen stemmen tegen het opnemen in de agenda van het punt „Marokko", waar vijftien Aziatisch- Arabische landen om hebben gevraagd. Motor overreed meisje Loonregeling van chauffeurs De weerverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van Vrijdagavond tot Zater dagavond luidt: Veel bewolking met op vele plaatsen tijdelijk regen of motregen. Overwegend matige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. laterdag 29 Augustus: Zon op 5.46 uur, onder 19.35 uur. Maan op 20.56 uur, onder 12.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WaLersnoodschadewet gewijzigd „Kan worden erkend, dat een streven naar een zo ruim mogelijke vergoeding van de watersnoodscliade in het algemeen wenselijk is, een streven naar 100 procent vergoeding van alle kosten is in strijd met de redelijkheid. De aftrek wegens uitbreiding of verbetering vormt van dit laatste een duidelijk voorbeeld; de getroffenen toch kunnen in redelijkheid verlangen zoveel mogelijk in hun vroegere positie te worden hersteld, doch ni«?t in een betere positie te worden gebracht. Een integrale vergoeding over de gehele linie zou tot een niet te verantwoorden verzwaring van de lasten voor het Rijk leiden. Tot welke fiscale maatregelen een dergelijke verhoging van lasten in concreto aan leiding zou moeten geven, kan voorshands geenszins nader worden gepre ciseerd. Tn het algemeen moet echter worden opgemerkt, dat tegen belastin verhoging overwegend, bezwaar bestaat met het oog op de werk- gelegenheidspolitiek op langere termijn". Dit zegt de regering in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp Regeling van de wa tersnoodschade. De Memorie is verge zeld van een nota van wijzigingen, waar van wij elders op deze pagina de voor naamste bijzonderheden melden. De re tering wijst de gedachte, dat zij een gereserveerde houding zou hebben aangenomen met betrekking tot de grondslag van haar verplichting tegen over de slachtoffers van de watersnood, verre van zich af. Het in het voorlopig verslag uitge sproken oordeel, dat de primaire ver goeding voor alle soorten van schade van overheidswege behoort te worden geregeld, zodat zil over de gehele lijn in de rechtssfeer komt te liggen, kan de re gering in het algemeen wel, doch t.a.v. de huisraadschade niet onderschrijven. De geldelijke omvang van de charitatieve hulpverlening nam hier zulk een grote omvang aan, dat het overlaten van een zelfstandig terrein, met name de ver goeding van de huisraadschade, aan het Nationale Rampenfonds in de rede lag. Indien dan ook het Rampenfonds een regeling tot stand brengt, welke in haar uitwerking aan de getroffenen het volle pond geeft en deze regeling met zodanige waarborgen omkleedt, dat elke wille keur of ongelijkheid van behandeling ls uitgesloten, staat toch wel vast, dat de getroffenen niet in een slechtere positie verkeren, dan waarin zfj zich zouden bevinden, indien de vergoeding uit 's Rijks kas werd verleend. De regering meent, dat dez® positie in zoverre zelfs gunstiger is te noemen, dat bij de particuliere hulpverlening een royaler wijze van behandeling ge makkelijker kan worden verantwoord dan bij hulp van overheidswege. Zij vraagt zich verder af, of de bezwaren, welke van verschillende zijden tegen het systeem van de uitkeringen van het Rampenfonds zijn aangevoerd, met name vooral de vrees voor nivellering, nog wel staande kunnen worden gehou den, nu het Nationaal Rampenfonds voor de basisuitkeringen een stelsel van toe slagen heeft ontworpen, waarin de dif ferentiatie volgens het sociale milieu in ruime mate tot haar recht komt. Omtrent het achterwege laten van differentiatie naar het sociale milieu bij de basisuitkeringen merkt de rege ring op, dat juist hieraan het grote voordeel van het systeem van die uit keringen inhaerent is, te weten de snel le en uiterst eenvoudige uitvoering. Doch ook een tweede, niet minder groot voordeel, is aan dit stelsel verbonden en wel, dat het de garantie schept de primaire behoeften in elk geval te dek ken, ongeacht het feit, of de waarde van het verloren gegane dit niveau wel evenaarde. Voor de minder draagkrach- tigen wordt hierdoor dan ook de ge legenheid geschapen in elk geval de noodzakelijke goederen in een behoor lijk kwaliteit, beter vaak dan men be zat, aan te schaffen. Een dergelijke gang van zaken was juist door het parti culiere karakter van deze hulp moge lijk. Met de thans bestaande rege ling zal het Nationaal Rampenfonds in het grootste deel van de gevallen uit keringen verstrekken, welke zeker niet lager liggen dan vereist is voor vol ledige vergoeding van het verloren ge gane huisraad. De vraag, of de regering onderscheid maakt tussen materiële en immateriële Air Chief Marshal Sir Basil Edward Embry, de bevelhebber van de gealli eerde luchtstrijdkrachten in Centraal Europa, heeft, tijdens liet eerste bezoek, dat hij in zijn functie aan Nederland brengt een onderhoud gehad met de minister van defensie, ir C. Staf. Tijdens het onderhoud, dat plaats had in hei ministerie van Defensie, v.r.n.l. ir C. Staf, generaal Embry, It.-gen. I. A. Aler en plaatsvervangend chef lucht- machtstaf a. Baretta. schade wordt bevestigend beantwoord. De immateriële schade valt naar het inzicht van de regering in beginsel ech ter buiten het kader van het onder havige wetsontwerp. Deze laatste scha de blijft intussen geenszins geheel onver- goed, zulks in verhand met de verschil lende door de overheid getroffen rege lingen in net sociale vlak. Naar aanleiding van de vraag, of bij het overleg tussen d,. regering en het fonds omtrent de taakverdeling is ge bleken, dat de vergoeding van de ïmmatenele schade door het fonds zal geschieden en dat het fonds daarvoor voldoende middelen beschikbaar houdt, wordt medegedeeld, dat de regering vernomen heeft, dat het fonds voor het verlenen van aanvullende tegemoet komingen in de immateriële schade een bepaald bedrag ter beschikking houd!. Het ligt om verschillende redenen niet in de bedoeling van (je regering terzake van de immateriële schade nog een ander wetsontwerp, in te dienen. De minister van Financiën, de heer J. van de Kiert, is vanmiddag .net de „Nieuw Amsterdam uit Rotterdam naar Amerika vertrokken, onder meer voor het bijwonen van de jaa vergadering van het Interna tionale Monetaire Fonds Er heerst in Den Bosch grote verontwaardiging over het feit, dat zich onder de stroom van toeristen, die in het zomerseizoen de kathedraal bezoeken, elementen bevinden die er blijkbaar niet voor terugdeinzen dit fraaie Godshuis op meer dan ergerlijke wijze te verontreinigen en zich daar bovendien schaamteloos te gedragen. Op het hoogaltaar en elders in de kathedraal verspreid worden resten van fruit, papiertjes van ijsco's, pruimenpitten en stompjes van sigaren en sigaretten gevonden en wel in een zodanige hoeveelheid, dat hier van een ernstige verontreiniging gesproken moet worden. De regering heeft een nota van wijzi gingen op het wetsontwerp Regeling van de watersnoodschade bjj de Tweede Ka mer ingediend. In het ontwerp wordt thans bepaald, dat de aangifte van de schade moet geschieden uiterlijk zes maan den na het inwerkingtreden van de wet dan wel voor de afzonderlijke gebieden binnen een half jaar na de door de mi nister van Financiën te bepalen latere tijdstippen. De zgn. na-schade (d. i. dc schade die eerst later blykt), zal in elk geval als Watersnoodschade worden afgewikkeld, in dien deze zich binnen 5 jaar na het droog vallen van het betrokken gebied open baart. Voor de getroffenen is verder van belang, dat zy binnen een maand na de vaststelling van een bydrage kunnen vra gen om een toelichting omtrent de over wegingen en gronden, waarop de vaststel ling berust. In het oorspronkelijke wetsontwerp was de mogelijkheid geopend, in geval van onherstelbare beschadiging voor een wo ning en een bedrijfspand een gunstiger regeling te krijgen. De aftrekpercentages worden dan gehalveerd. Thans is deze mo gelijkheid ook geopend voor een woning en een bedrijfspand die herstelbaar be schadigd zijn. Uit de nota van wijzigingen blijkt ver der dat in het wetsontwerp nu ook uit drukkelijk de schade wordt geregeld wel ke geleden is door verenigingen stichtin gen enz. In tegenstelling tot de wet op de Materiële Oorlogsschaden worden nu ook de verenigingen die geen rechtsper soonlijkheid bezitten geacht deze voor de toepassing van de wet Watersnoodschade 1953 te bezitten. Een andere wijziging betreft de vergoe ding voor bedrijfs- en beroepsuitrusting. Wanneer hieraan herstelbare schade gele den is, kan boven de herstelkosten nu 'n vergoeding worden gegeven wegens de waardevermindering, die nog na het her stel aanwezig is. Met betrekking tot de herbouwplicht is de volgende wijziging van belang. In het algemeen vervalt op 1 Januari 1957 het recht op een bijdrage In de herbouwkos ten van woningen en bedrijfspanden, wan neer op genoemde datum nog niet tot her bouw is overgegaan en blijft alleen het recht op vergoeding van de verkoopwaar de op 31 Januari 1953 bestaan. Boerderijen worden nu hiervan uitgezonderd, zodat ook na 1 Januari 1957 voor boerderijen de herbouwplicht blijft bestaan. De beperking van het recht van ver erving ten aanzien van een bijdrage tot of aanverwanten in rechte lijn de bloed- is thans vervallen. Zowel de rechten van hypotheekhouders als het recht van hoger beroep worden bij de voorgestelde wijzi- j majestueuze godshuis, kwam het herhaal- gingen met meêr waarborgen omkleed. I delijk voor, dat al te brutale bezoekers Dit wangedrag van bepaalde toeristen dateert eigenlijk niet van vandaag of gis teren. Reeds in voorgaande seizoenen had de Hoogeerw. Heer plebaan mgr J. van Susante, zich genoodzaakt gezien de ka thedraal te sluiten en niet anders open te stellen, dan op een gezet aantal uren, waarin onder bevoegde leiding toegang voor toeristen aan de kathedraal werd toegestaan. Tegen deze maatregel zijn destijds protesten gerezen en zelfs ver schenen er ingezonden stukken in de plaatselijke pers. Die maatregel berustte echter op goede gronden, want behalve de verregaande verontreiniging van het doordrongen tot het hoogaltaar en daar in weinig eerbiedig gedrag de luister van deze kathediaal als kijkspel beschouw den en daaraan alle op- of aanmerkingen op luidruchtige wijze verbonden. Deze zomer is het ondanks het toezicht en de deskundige leiding tot formele ex cessen gekomen en de Hoogeerw. Heer Plebaan heeft het daarom nodig geoor deeld over dit wangedrag zijn ernstig be klag te doen vanaf ae kansel, zulks naar aanleiding van het feest van Kerkwijding. Niet aangenomen moet worden, dat ach ter dit wangedrag en alles wat daaruit voortvloeit, een bepaalde anti-katholieke houding of mentaliteit schuil zou gaan. Het is zuiver een gebrek aan beschaving niet alleen, maar ook een gebrek aan respect voor de plaats, die elke welden kende christen heilig moet zijn. Een en ander zal wel tot gevolg hebben, dat de kathedraal strenger gesloten blijft in de toekomst of dat de bewaking wordt ver scherpt, iets wat in het licht der laatste gebeurtenissen zeer zeker nodig blijkt te zijn. De raad van Eindhoven zal Maandag avond beslissen over het voorstel van B. en W. ook in deze gemeente jaarlijks 100 subsidie per student toe te kennen aan internaten tot opleiding van godsdienst bedienaren, waar in Eindhoven woonach tige studenten zijn ondergebracht. Indien dit voorstel wordt aangenomen, zullen 195 katholieke seminaristen van genoemde subsidie kunnen profiteren. De politieke commissie der V.N.-Assemblée heeft gisterenavond met 27 tegen 21 stemmen bij 11 onthoudingen besloten, de Algemene Verga dering aan te bevelen, India uit te nodigen tot deelneming aan de politieke conferentie over Korea. Zoals men weet, bestond over de eventuele deel neming van India een scherp verschil van mening tussen Washington en Londen. Dit kwam trouwens tot uiting bij de» stemming, want de Ameri kaanse gedelegeerde stemde tegen, de Britse vóór. Aan het meningsverschil is door de Blitse overwinning in de eerste ronde nog niet het zwijgen opgelegd, want de aanbeveling om India uit te nodigen gaat thans naar de Algemene Vergadering, waar een voorstel twee-derde meerderheid nodig heeft om te worden aangenomen, zodat een Amerikaanse ze gif zo goed als zeker is. In de Algemene Vergadering hebben na melijk dezelfde landen zitting als in de po litieke commissie. Op grond van de bo venvermelde stemverhoudingen kan men wel als vaststaand aannemen, dat het voor stel, wharvan Engeland een der opstellers was, zal worden verworpen. De Algemene Vergadering komt heden avond bijeen om zich uit te spreken over deze en andere aanbevelingen van de po litieke commissie. Het voorstel van de Sovjet-Unie om vijf tien landen aan de politieke conferentie te laten deelnemen, kon in de politieke commissie reeds geen genade vinden en zal dus niet aan de Algemene Vergadering worden voorgelegd. Er werden 41 stemmen tégen uitgebracht, 5 (communistische) stemmen voor, bij 13 onthoudingen. De Ne derlandse gedelegeerde, de heer Von Bal- luseck, die zich bij de stemming over deel- Gisterenavond heeft op het kruispunt van de Sloterweg en de Schipholweg nabij Badhoevedorp een aanrijding plaats gehad, waarbij twee Duitsers het leven hebben verloren. Om ongeveer kwart over zes kwam een hiotorrijder, de 25-jarige heer W. S. met 't 't zijspan de 28-jarige mevrouw J. S. —-G. O., beiden afkomstig uit Gronau (Duitsland), in botsing met een personen auto. De motorrijder en zijn vrouw wer den beiden gedood. De inzittenden van de •Ito liepen echter geen verwondingen op. (Van onze Weense correspondent) WENEN, Augustus 1953. IN ontroerende en waardige bewoordin gen had een voormalige hooggeplaat ste Hongaarse ambtenaar, een man die reeds op jaren is en door 't Sovjet-bewind naar een afgelegen dorpje was gestuurd om op het land te werken, zijn familie leden in het vrije buitenland op de hoogte gesteld van het regeringsbesluit, dat hem en zijn familie de vrijheid scheen terug te geven: „Wat wij thans voelen, kan niemand beseffen", aldus zijn bri'ef. Nooit hebben wij zo hard moeten werken, als in deze twee jaren, die ons altijd zullen bijblijven. Ook gisteren zijn wij, in alle vroegte, om 3 uur opgestaan. Niettemin zullen wij niet met een licht hart hier weg gaan. Wij hebben hier wer kelijke vrienden gemaakt en hebben veel geleerd, vooral hoe weinig waarde de din gen eigenlijk hebben, waar men in nor male tijden zo aan hangt. Wie niet zijn geestelijk evenwicht kon bewaren, had het werkelijk zeer moeilijk Maar bij ons heeft zich gelukkig dat gevaar niet voor gedaan. En het is merkwaardig hoeveel men verdragen kan, terwijl men toch ge lukkig is. Waar wij nu naar toe gaan hangt van de wetten af, die dit zullen re gelen. Als het mogelijk is, willen wij in de kleine voormalige winkelruimte blijven, die ons thans als woning is aangewezen. Misschien ook gaan we op zoek naar een kamer met electrisch licht en een fornuis, dat zo wonderlijk verwarmt zoals we in onze voorlaatste woning hadden. Want hier heeft de verwarming ontzettend veel gekost Een maand later, een maand na deze nobel ingehouden en door een beschei den optimisme gedragen brief, kwam een andere tijding: „De ministerraad heeft de aangekondigde verhuizingen tot de 31ste October opgeschort, maar de al gemene huisvestingswet gehandhaafd. Nu breken we ons het hoofd waar we heen moeten gaan om ergens een baan tje te krijgen". staven van economische nuttigheid gege ven of geweigerd. Aangezien men aan de gedeporteerden hun vroegere woning heeft ontnomen om ze aan partijleden te geven, kunnen de getroffenen niet meer naar hun oude huis terug. In de Hongaarse hoofdstad heerst bovendien zulk een ont stellende woningnood, dat niemand ook WAT was er inmiddels gebeurd Als fering^e kTnJ^\?r- 6Cn °n" onderdeel van de voorspiegelingen ook Ho linrnpi over een nieuwe mildere koers, had de Hongaarse regering aan de hele wereld verkondigd, dat zij de „verbanning" van de 250.000 gedeporteerden zou opheffen en dat dezen niet langer in de hun toegewe zen verblijfplaatsen behoefden te blijven. Zoals reeds uit het aantal blijkt, gaat het hier niet om een „kliekje van fascisten en reactionnairem". Onder deze ongelukkigen vindt men in feite alle beroepen vertegen woordigd: staatsambtenaren, hoge functio narissen uit de handels- en bankwereld, advocaten, winkeliers, geleerden, officie ren en vele gepensionneerden, die geen beroep meer uitoefenden. Men beoogde met deze deportaties verschillende doel einden te verwezenlijken: woonruimte voor de partijleden, die op die wijze een kant en klaar ingericht huis kregen, aan gezien de voormalige bewoners maar een klein deel hunner bezittingen mochten meenemen; verspreiding en daardoor ver nietiging van de burgerij en haar vermo gen om tegen de communistische heer schappij verzet te plegen; en, tenslotte, het krijgen van de beschikking over zeer goedkope arbeidskrachten voor de zwaar ste lichamelijke arbeid, een langzame „ver nietiging door de arbeid", volgens het be proefde Russische voorbeeld. Achter de aanvankelijk beloofde ver betering voor deze gedeporteerden ver borg zich echter, naar thans bekend wordt, een veel hardere slag. Want thans worden zij uit hun werk ontslagen en daardoor zijn zij volkomen brodeloos geworden. Zij zullen daardoor tevens hun woning verliezen hoe slecht die ook was en bij het begin van d'e harde Hongaarse winter op straat worden gezet. Want om een wo ning te krijgen moeten zij volgens de reeds vermelde Hongaarse „Huisvestingswet" de bewilliging van de gemeente hebben. De aanvrage daartoe wordt echter door de communistisdhe autoriteiten van geval tot geval onderzocht en dan naar maat- meenten, waarschijnlijk ook de dorpen waarheen deze mensen reeds verbannen zijn, zullen zich wel hoeden om aan poli- tiek-ongewensten een bewilliging te. ver strekken. Het komt dus hierop neer. dat men de ongelukkige gedeporteerden aan het werk houdt, totdat de oogst is binnen gehaald. Men laat hen daar van 's mor gens 3 uur tot 's avonds 11 uur slaven werk doen. En als de eerste sneeuw dan gaat val len, de winter invalt, dan staan zij werkloos en zonder middelen van be staan op straat. Arm Hongarije, dat zo zijn geestelijke elite moet zien verkom meren Volgens het Egyptische blad „Al Misri" heeft de Perzische premier, generaal Zabedi, bekendgemaakt, dat hij in de tweede helft van September besprekin gen met Groot-Brittannië zal voeren over de oliekwestie. In een vraaggesprek met een speciale correspondent van „Al Misri" in Teheran verklaarde de premier, dat de onderhan delingen zullen worden gevoerd op basis van de olie-nationalisatiewet, die was goedgekeurd door de Madjlis *de Per zische Tweede Kamer) en de Sjah. De Amerikaanse voorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat meer dan 2.000 employéé's van die dienst ontslagen zul len worden omdat het Congres minder gelden heeft toegewezen. 1.300 Buiten landse employé's worden door de maatre gel getroffen. De dienst omvat de „Stem van Amen- ka", de Amerikaanse bibliotheken in het buitenland e. d. De gelden, waarover de dienst in het begrotingsjaar tot 30 Juni 1954 de beschik king heeft, belopen 75 millioen dollar, vergeleken met 105 millioen in het voor- afgaande begrotingsjaar. neming van India onthield, behoorde dit maal bij de tegenstemmers. Het door Visjinsky zo fel bestreden Westelijke voorstel om de landen, die'troe pen in Korea hebben gehad, het recht te geven aan de politieke conferentie deel te nemen, werd goedgekeurd met 42 tegen 7 stemmen bij 10 onthoudingen. Dit voorstel schrjjft ook voor, dat de deelnemende re geringen zelfstandig kunnen optreden tij dens de politieke conferentie en zich alleen binden aan besluiten of overeenkomsten waar zij mede kunnen instemmen. Voorts heeft de politieke commissie de Algemene Vergadering met 55 tegen 2 stemmen bij 2 onthoudingen aanbevolen, de Sovjet-Unie uit te nodigen aan de con ferentie over Korea deel te nemen, „mits de andere zijde (dit wil zeggen de commu nistische landen) dit wenst". De Sovjet- russische afgevaardigde Visjinsky had Woensdag voorgesteld de woorden „mits de andere zijde dit wenst" uit de zoge naamde „vijftienmogendhedenresolutie" te schrappen, doch de politieke commissie wiWe hem daarin niet volgen. Aan de stemmingen was een kort debat voorafgegaan. De leider der Amerikaanse delegatie, Henry Cabot Lodge, rekende af met Visjinsky's bewering van Woens dag, dat de Amerikanen zich „een ras van heersers" zouden achten. hem gehoord heb. En dat wil wat zeg gen!", aldus Sir Gladwyn. Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd heeft aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden waarin wordt verzocht een nationale feest dag in te voeren, waarop niet een halve maar de gehele dag vrij wordt gegeven. Het besluit van de ministerraad, eind April j.l. genomen, om de nationale feest dag af te schaffen, heeft niet aUeen in de kringen van het verzet, doch ook onder een groot deel van de bevolking veront waardiging gewekt, aldus het adres. Al vorens dit besluit door de Ministerraad werd genomen is er onder leiding van de minister-president een bespreking gehou den met vertegenwoordigers van een groot aantal organisaties, die zich allen, behalve de vertegenwoordigers van de werkgevers, hebben uitgesproken vóór handhaving van het vieren van onze bevrijding. Hierbij werd de wens te kennen gegeven daarvoor aan de werknemers een volle dag vrij te geven. Ondanks dit feit heeft de minister raad tot onze grote verbazing, aldus het hoofdbestuur in het adres, toch de kant gekozen van de kleinst mogelijke minder heid en de nationale feestdag afgeschaft. Ons land is hierdoor in een uitzonde ringspositie gebracht, want er is geen tot de geallieerden behorend land in Europa te vinden, waar de bevrijding niet met een volle dag wordt gevierd. Het bestuur heeft bij het adres een aan tal citaten uit verscheidene dag- en vak bladen gevoegd, om te laten blijken hoe groot de ontstemming is over het feit dat de nationale feestdag werd afgeschaft. De vértegenwoordiger der V. S. meen- de dat de toestand in Marokko géén bedreiging van de internationale vrede en veiligheid vormt; zijn Britse collega onderschreef het Franse standpunt, dat de Veiligheidsraad de bevoegdheid mist de Marokkaanse crisis, welke leidde tot het afzetten van de vorige sultan, te be spreken. De zitting van de Veiligheidsraad is, nadat deze verklaringen waren afgelegd, tot Maandagavond verdaagd. Evenals de algemeen leider der N.E.S.B. Paul van Tienen, zal ook de landelijk lei der, mr J. Wolthuis uit Groningen, voor lopig in preventieve hechtenis blijven. Mr B. van der Waerden, rechter-com- missaris te Amsterdam, heeft gistermiddag het bevel tot bewaring gegeven. Het kan na zes dagen nog één keer door hem wor den verlengd. Acht men het dan nog nodig mr Wolthuis vast te houden, dan moet de voltallige rechtbank een bevel tot voor lopige hechtenis uitvaardigen, dat 30 da gen van kracht is, maar een onbeperkt aantal malen met die termijn kan worden verlengd. Alleen de derde arrestant, de werk groepsleider van Amsterdam, A. Kruit, heeft, zoals bekend, na de inverzekering stelling zijn voorlopige vrijheid terug gekregen in afwachting van het proces. (Van onze correspondent). Op de weg tussen Lieveren en Peizte, is het vijf-jarig dochtertje M. van de heer K- onder een motor geraakt. Het kind was op slag dood. Het tweejarig zoontje van de heer H. u. te Zuidwolde is achter de boerderij in de gracht gevallen en verdronken. J De 60-jarige J. D„ ook uit Zuidwolde, Ook de Britse vertegenwoordiger, Sir is, toen hij naar de kermis te Adorp was Gladwyn Jebb, kwam tegen Visjinsky geweest, op zijn bromfiets in het water in verzet. „De toespraak, die de heer gereden en verdronken Het stoffeliik Visjinsky Woensdag hield, is één der overschot is gisteren door de waterpoli^ onverzoenlijkste geweest, die ik ooit van tie van Groningen opgehaald Zoals reeds gemeld is men de vorige week gekomen tot een oplossing van de moeilijkheden in het bouwbedrijf. Van de raad van bestuur Bouwbedrijf, de over koepelende organisatie der werkgevers, wordt hierover nog het volgende verno men: Reeds geruime tijd was van werkne merszijde aangedrongen op loonsverho ging voor de geoefenden (groep 2). De werkgevers voelden het als een bezwaar, dat daardoor het verschil in beloning tus sen geoefenden en geschoolden (groep 1, die uiteraard hogere lonen verdient), klei ner zou worden. De Stichting van de Ar beid drong er op aan dit bezwaar te ondervangen door ook de lonen van groep 1 te verhogen. De werkgevers konden zich hiermee verenigen, mits er ook een her ziening zou komen van de reisregeling. In de jongste bespreking van werk gevers en werknemers met de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid is men het nu eens gewordan over een loon regeling, waarbij de geoefenden in de gemeenteklassen 1 tot en met 5 drie a vier cent per uur meer gaan verdienen, ter wijl werd besloten nog nadere besprekin- Over een sociale regeling met de uit voerders hadden de werkgevers en de werkmeestersbonden al overeenstemming bereikt. Daarna echter gingen twee van de drie werkmeestersbonden op in be- drijfsbonden, waarin de arbeiders de meerderheid vormen. Op grond daarvan hadden de werkgevers er bezwaar tegen deze materie met de bedrijfsbojiden te bespreken. Dit bleef een struikelblok en daarom heeft het college van Rijksbemid delaars besloten de reeds tussen werk gevers en werkmeestersbonden overeen gekomen regeling aan partijen op te leg gen. De Stichting van de Arbeid heeft haar diensten aangeboden voor het tot stand brengen van een loonregeling voor chauf feurs. Deze diensten zijn door beide par tijen aanvaard. Het gaat hier alleen om hen, die uitsluitend als chauffeur werk zaam zijn, volgens de raad van bestuur Bouwbedrijf slechts een kleine groep. Zij, die chauffeurs- met andere werkzaam heden combineren, vallen onder de ge wone loonregeling. Verder is men het er over eens gewor den, dat de pensioenpremie over de ge hele linie ten hoogste drie gulden per week zal bedragen. Volgens berichten uit Nairobi zou Dedan Kimathi, de leider van de Mau-Mau in Kenia zijn oorlogsleiders" bevel hebben. - SeSeyen de wapens neer te leggen en de gen van werkgevers en werknemers te strijd te staken. Hij zou dit hebben gedaan n onrion rwrav oon cfnliilrrnAeG/rn «rnrVinffino v» Unt houden over een gelijksoortige verhoging voor de geschoolden en de herziening der reisregeling. Het college van Rijksbemid delaars, welks voorzitter bij de bespre kingen aanwezig was, zal aan deze loon regeling nog zijn fiat moeten geven. Op den duur wil men tot een C.A.O. komen. in het inheemse blad „Habara Za Dunia". Kimathi zou alle oorlogsleiders in de bos sen hebben bevolen na Augustus 1953 geen gewapende acties meer te ondernemen „opdat er weer vrede zou kunnen heersen en een nieuw Kenia geschapen zou kunnen worden''.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1