DE ZEE OP SCHOUWEN IS KRIJGSGEVANGEN Laatste opening in Oosterinlaag- dijk bij Schelphoek dicht CONCORDAAT TUSSEN DE H. STOEL EN SPANJE Dijken op het nippertje gedicht PRIJSVERLAGING VIRGINIA \\3MP# et 20 Utrechtse Opera wil doorgaan Het recht van de Ned. Opera op „Larmen Honderd Hongaarse kinderen naar ons land PER Luchtmaarschalk Sir EMBRY niet gehypnotiseerd door Russische getalsterkte Wij waren zo verspringtij of niet99 SINDS 1928 WgM wJhi** VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1953 PAGINA S Over twee maanden is het eiland droog Weer bij springvloed De deur ging dicht Op 31 Augustus: Weer stereophonische uitzendingen Pleisteractie E.H.B.O. gelijkt op klavertje-vier Grote belangstelling voor jeugdactie „JUTLANDIA" NAAR EUROPA Ook gewonde Nederlandse Korea- vrijwilligers aan boord Op 7 September nieuwe postzegel Na langdurige onderhandelingen te Rome ondertekend Voormalige „president" nog in bewaring Nu verdacht van oplichting Oostelijk gat bij Ouwerkerk triest geval DE "ECHTE" VIRGINIA EN N TRIOMF VAN SMAAK! r* VV Samenwerking tussen de twee gezelschappen? DERTIG TON SUIKER VOOR GRIEKENLAND Stichting „Hulpactie voor Hongarije hoekte succes: Duitse en Oosten rijkse kampen Uit Agrarische emigranten worden omgeschoold De auteursrechten van Carmen Niets in de weg gelegd'' Met vuur gespeeld Burgemeester van Diepenveen ontsloeg brandmeester „Grote drie" bepalen: Bewegingsbeperking van Sovjet-burgers verzacht Wel onder indruk van vorderingen bij West-Europese defensie Kwaliteit het belangrijkst ZIERIKZEE, Donderdagavond De zee is op Schouwen krijgsgevangen. Wild rukte het water aan de nog broze ketting van caissons. Het giert en brult in de reten tussen deze betonnen gevaarten. Maar uur na uur wordt de tegenstand minder schikt de Nederlandse aartsvijand nummer één zich in zijn lot: Schouwen is uit zijn klauwen. Wild en rauw gilden vanavond tien minuten lang de fluiten der vele scheepjes: niet langer zou de zee meer aan de vruchtbare gronden van Schouwen knagen. Niet langer zullen de duizenden verdrevenen uit dorpen en hoeven behoeven te twijfelen. Het water zal met sluizen en pompen worden uitgebannen en dan zal, wellicht omstreeks Nieuwjaar, het leven in dit 9000 ha grote, zo gruwelijk geteisterde gebied, zijn rechten moeizaam kunnen gaan hernemen. Eerst moet nu de nieuwe inlaagdijk, die achter de 450 meter brede breuk in de oude zeedijk nog 350 ha. verdronken land omsluit, nog worden versterkt en opgehoogd De zwakke plekken elders in de zeedijk moeten worden verzwaard. Over ongeveer een maand zal men waarschijnlijk met pompen en spuien kunnen beginnen. Weer vier weken nadien zal het wellicht mogelijk zijn de wegen schoon te maken en te herstellen en de sloten weer open te maken, waardoor de rest van het water zal kunnen wegvloeien. Dan pas kan het eigenlijke herstel, voor namelijk landbouwherstel en wederopbouw, beginnen, een arbeid, die naar officiële schatting enige jaren kan duren. Aan de Schelphoek is de laatste weken vrijwel dag en nacht gezwoegd. Na de ongemeen gevaarlijke sluiting van de „Ge mene Geul" en de „Klompengeul" en het zorgvuldig bezinken van het maaiveld in de tracee van de inlaagdijk, is men snel caissons gaan plaatsen, tenslotte zelfs het recordaantal van 460 op één dag. De 7,5 meter brede, 11 meter lange en 2 tot 3 meter hoge caissons werden bij vieren en zessen gekoppeld, aangevaren en tot zin ken gebracht. Zo groeide deze inlaagdijk snel boven water. Totdat dan vanavond het grote ogen blik was aangebroken om de laatste ele menten in te varen. Tegen de kentering van vloed naar eb het was merkwaar digerwijs weer springvloed, net als op 1 Februari werd hef. vrijwel windstil. De zonsondergang was helgeel tegen grijs witte stapelwolken; zwart lagen de sil houetten van schepen, bakken en kranen tegen het donkergrijze water. Niemand maakte onnodig geluid. Slechts het nijdige puffen van slepertjes, het ra telen en rammelen van kettingen, het bon ken van snelle mannenstappen op grote Ijzeren pontons en het gegier van com mandofluitjes accentueerden de gespan nen aandacht van de honderden werkers en belangstellenden op de schepen, pon tons en boten. De caissonelementen lagen met takels aan zelfverankerende pontons vast. Onge il vjjf weken na het begin van het pom pen goeddeels droog zal kunnen staan. Dat de sluiting van Schelphoek bjj spring tij is geschied, is naar de mening der des kundigen louter toeval. „Wij waren zo ver", zo zeiden zjj, „springtij of niet". Op 31 Augustus a.s. zullen in het na tionaal programma, dat dan over beide zenders zal worden uitgezonden ter gele genheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, weer enkele stereo- fonische uitzendingen worden gegeven. Van 20.40 uur tot 21.30 uur zal in zulk een uitzending waarnaar zoals bekend met twee toestellen moet worden geluis terd het Radio Philharmonisch Orkest met het groot omroepkoor concerteren onder leiding van Eduard Flipse. Van 22.15 uur tot 23.00 uur zal men het Prome nade-Orkest onder leiding van Benedict Silbermann stereophonisch kunnen ho ren. Drie delen van de Pleisteractie die zoals men weet uit vier delen bestaat zijn tenvolle geslaagd. Katholiek Thuis front de EHBO en niet te vergeten de getroffen bevolking van Griekenland heb ben kunnen delen in de bereikte resulta ten. De gehele actie gelijkt op een klaver tje-vier en de jeugd heeft voor wat het laatste betreft ook het laatste woord. Naar we van de leiding van het EHBO- werk vernemen, bestaat er voor de jeugd actie grote belangstelling. Dit komt ongetwijfeld door het feit, dat de zeven bergen lil de hoek van de kamer, zoals de tekening van de radio- gids te zien geeft, het raden van het plaatsje zelfs voor de kleinsten geen hoofdbrekens heeft gekost- Geen enkele voorwaarde heeft men aan deze actie voor de kinderen tot 15 jaar willen ver binden. Wanneer de kinderen extra post zegels plakken (meer dan 1.00 mag niet geplakt worden)" dan komt dit geheel ten goede aan de bouw van het jeugdhuis in de plaats, welke door de kinderen gera den moet worden. Naar men van EHBO-zijde mededeelt kan, wanneer men bet pleistercouvertje niet meer bezit, toch ingezonden worden (uitsluitend per briefkaart!) zonder het opplakken van dit couvertje. Inzendingen moeten geripht worden aan Postbus No. 601 te Rotterdam. Zoals be kend zal een jury niet minder dan 501 fraaie geschenken toekennen, waar onder een studiebeurs van 2500- Om mee te dingen dienen inzendingen uiterlijk Zaterdagavond in het bezit van de EHBO te Rotterdam te zijn. veer kwart over zes begon men deze cais sons af te vieren. De grauwe gevaarten, elk 66 meter lang, werden door de vloed- stroom en met behulp van kleine slepers langzaam naar hun plaatsen gedreven. De moeilijke operatie gelukte prachtig en zonder haperen. Het meest Oostelijke element sloot goed aan op de reeds ge legde caissons in de dijkkern. Toen schar nierde het Westelijke element van de voor Serooskerke gelegen dij kromp rustig af, tegen de Oostelijke sector, precies op de berekende, iets naar voren geprojecteerde plaats. Felle fluitsignalen. De kranen gin gen open en snel zakten de elementen naar het wachtende bed van rijshout en steen. De deur was dicht: de wilde zee, zij het nog met broze middelen, krijgsge- varfgen. Ontroerd stonden daar al die harde polderjongens, de technici en ingenieurs, de ambtenaren, de aannemers, de ad viseurs, schippers en maats en journa listen. Het was gelukt En terwijl der traditiegetrouw de vlootfluiten krijsten en gilden, zwegen de mannen. Alles op alles De Commissaris van de Koningin in Zeeland, jhr mr A. de Casembroot, was diep ontroerd. „Deze overwinning", zo zeide hij ons later, toen het fluitconcert reeds lang was verstomd, „kwam eerder dan ik had durven dromen. Wij zullen ons uiterste best doen en alles op alles stellen om, zodra dit verantwoord is, de bevolking te laten terug komen". Ondanks de tegenslagen op Duiveland bij Ouwer- kerk, aldus jhr De Casembroot, moeten wij moed houden en er vast op vertrou wen, dat ook daar het werk spoedig mei succes zal worden bekroond. Ir A. Maris, directeur-generaal der Rijkswaterstaat, de Delftse hoogleraren Thijsse en Jansen, hoofden van diensten van dijkherstel en Zuiderzee, allen zijn verheugd, trots en gelukkig. Eerder op de dag was er in Schelphoek nog tegenslag, zo vertelde een hunner. Een der caissonsegmenten verdween 6 meter in de diepte. Maar er is inmiddels al veel van deze schade geklaard en hei gevaar is er op het ogenblik niet meer aanwezig. Indien de omstandigheden zo blijven als ze op het ogenblik zijn, dan zal naar de mening van prof Thijsse de inlaag achter Het 10.000 ton metende Deense hospitaal schip „Jutlandia" zal morgen uit Tokio naar Europa vertrekken. Het schip heeft 250 herstellende geallieerde militairen, die aan de strjjd in Korea hebben deelgeno men, aan boord. Onder hen bevinden zich ook Nederlan ders. Door de directeur-generaal der PTT is bekend gemaakt dat binnenkort de fran- j keérzegels in de waarden van 10 cent tot en met 5 zullen worden vervangen door zegels met een nieuwe beeltenis van H. M, de Koningin. Een frankeerzegel in de waarde van 10 wordt in deze uitgifte niet aangemaakt; genoemde waarde komt derhalve te vervallen. Het nieuwe zegel met de beeltenis van H.M. de Koningin is vervaardigd vol gens ontwerp van de grafische kunste naar S. L. Hartz. Van de nieuwe serie zal op Maandag 7 September de dag volgende op die, waarop 5 jaar geleden H.M. de Koningin de regering aanvaardde het eerste zegel (10 cent) verschijnen. De overige zegels en andere postwaarden met de nieuwe beeltenis van H.M. de Koningin zullen geleidelijk verkrijgbaar worden gesteld. De huidige zegels en andere post waarden met de beeltenis van H.M. de Koningin Juliana blijven met uitzon dering van de beide z.g. inhuldigingsze gels. die 1 September 1953 buiten omloop gesteld zullen worden tot nader be richt voor de frankering geldig. Zij zul len, zolang de voorraad strekt, nog wor den verkocht. Gistermorgen is ten Vaticane een concordaat getekend tussen de H. Stoel en Spanje. Voor de H. Stoel tekende mgr Tardini, pro-staatssecretaris voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, en voor Spanje tekenden Alberto Martin Artajo, minister van buitenlandse zaken, alsmede prof. Castiella y iVlaiz, de Spaanse ambassadeur ten aticane. Hoewel bekend was, dat reeds enige tijd besprekingen over het concordaat gaande waren, kwam het tijdstip van de ondertekening onverwachts. Volgens de Spaanse regering wordt het concordaat in bevoegde kringen beschouwd als een model-regeling van de positie der Kerk ten aanzien van katholieke landen. Het concordaat bestaat uit 36 artikelen en een eindprotocol. De Katholieke Kerk wordt erkend als „de draagster van de religieuze eenheid van de Spaanse natie". Het kerkelijk huwelijk wordt volledig erkend, de christelijke op voeding van de jeugd zowel als de vrij heid van de Kerk in de uitoefening van haar apostolaat gegarandeerd. Met nadruk wordt echter de vrijheid van het belijden van een andere godsdienstige overtuiging toegestaan. Het concordaat zegt, dat „de niet-katholieke cultes in de Noordafri- kaanse gebieden, die onder Spaans be stuur staan, zullen worden geëerbiedigd op basis van haar huidige status quo". De H. Stoel van zijn kant heeft het pri vilege bekrachtigd, volgens hetwelk ze kere kerkelijke aangelegenheden behan deld mogen worden door de rota-recht bank van de apostolische nuntiatuur te Madrid, overeenkomstig een „Motu Pro- prio" van 7 April 1947, waarbij deze recht bank werd ingesteld. Wat de benoeming van aartsbisschoppen en bisschoppen betreft, wordt volgens het nieuwe concordaat het systeem gehand- De raadkamer van de Maastrichtse rechtbank heeft bij het verstrijken van de eerste termijn van het bevel tot be waring van Robert Lombert de door de economische officier van Justitie ge vorderde verlenging van het bevel tot gevangenhouding terzake van verden king van een economisch delict (overtre ding deviezenbesluit 1945) afgewezen. Daarna heeft de officier van Justitie bjj de Maastrichtse rechtbank aanleiding gevonden L., verdacht van oplichting Van zijn medetochtgenoten op het luxe- het gat in de Schelphoek weldra zo sterk schip „p^dent Robert" in voorlopige zjjn, dat de afwerking geen bqzondere hechtenis te stellen. De rechter-commis- problemen meer zal opleveren, ban zal saris heeft daarop geweigerd een bevel men ook langzamerhand kunnen begin nen met het leegpompen van de enorme polder Schouwen, waartoe Woensdag j.l. de eerste grote pomp gereed is gekomen. Verwacht wordt, dat Schouwen met onge veer 50 pompen en enige sluizen in vier tot bewaring af te geven. Van deze be schikking is de officier in appèl gegaan bü de rechtbank, welke gisteren de be schikking van de rechter-commissaris heeft vernietigd en alsnog een bevel tot bewaring tegen L heeft afgegeven. ZIERIKZEE, Donderdagavond. Tot driemaal toe zijn de ontwerpers en uitvoerders van het Schouwen- Duivelandse dijkherstel door het oog van de naald gekropen. Prof. ïr J. Thijsse vertelde, dat men met het sluiten van de .Klompengeul" en de „Gemene Geul" met grote caissons geen dag langer had mogen wachten. Berekeningen hebben bewezen, dat anders de in de geulen liggende voorzie ningen door de zee vernield zouden zijn en dat veel werk vergeefs zou zijn ge weest. Betreffende Duiveland werd gezegd, Gisteravond om tien minuten over half seven is de laatste opening in de Oos terinlaag dijk hij Schelphoek gesloten. Dit geschiedde met twaalf caissons, die in twee elementen tegelyk werden ge plaatst. De sluiting werd bijgewoond door talrijke autoriteiten. Het moment waarop het stroomgat wordt afgesloten. Op de achtergrond Serooskerke. dat het Westelijke stroomgat van de Vierbannenpolder onder Ouwerkerk nog op het nippertje is dicht gekomen. Dat was het derde benauwde halfuurtje. Met veel improvisatie is de verleden Zondag begonnen'strijd rond deze dijk breuk gewonnen. Het Oostelijke gat bij Ouwerkerk biedt nog maar een trieste aanblik. Eén der landhoofden is totaal vernield en de voorzieningen en bezinkingen in het gat zijn grotendeels weggeslagen door de felle stroom, die in en uit de polder komt, nu het Westelijke gat is gesloten. Vandaag werden op enkele plaatsen al vrij grote diepten gemeten; een daarvan was reeds 22 meter. Deskundigen weten op het ogenblik niet, hoe lang men no dig zal hebben om dit zeer kwalijke gat te sluiten. De gedachten variëren van drie tot acht weken. Het sluiten van dit gat met de uit Engeland aangevoerde Phoenixcaissons maakt nog een punt van oveiweging uit. In elk geval ligt een reeks van deze caissons op een der zandplaten bezuiden het eiland Schou wen gereed. d'e overeenkomst van 7 Juni werd ingevoerd. Volgens dit systeem zendt de nuntius, wanneer een aartsbis- schops- of bisschopszetel vacant is geko men, na vertrouwelijk overleg met de Spaanse regering een lijst met de namen van minstens zes candidaten naar het Va- ticaan. De Paus kiest drie van deze can didaten uit en doet hiervan d m.v. de nuntius mededeling aan de Spaanse re gering. Het staatshoofd stelt dan officieel, door bemiddeling Van de Spaanse ambas sade bijide H. Stoel, een der drie door de Paus uitgekozen candidaten voor. Volgens een officiële mededeling zjjn de onderhandelingen over het Concordaat op 24 Januari van dit jaar begonnen. Zjj wer den do°r de H. Vader op de voet gevolgd. Op 5 Augustus werden de besprekingen afgesloten. Tot nog toe waren de be trekkingen tussen Spanje en de H. Stoel voorlopig gegrond op zekere clausules van het concordaat, dat in 1851 werd gesloten tussen Paus PiUs |X en koningin Isabella II. Dit concordaat was na het uitroepen van de republiek in 1931 van Spaanse zijde officieel opgezegd. TRIUMPH 75 Het Nederlandse Rode Kruis heeft dertig ton suiker aangekocht ten behoeve van de bewoners van het Rampgebied in Grieken land. Deze suiker zal op 2 September a.s. met de „Boreas" van de K.N.S.M. uit Am sterdam naar Griekenland worden gezon den. (Van onze Utrechtse redacteur). Het Actie-comité in Utrecht, dat uit particuliere middelen de opvoering van „Carmen" door de Utrechtse Opera op 1 September wil financieren, nu de over heid aan het gezelschap de verwachte subsidie geweigerd heeft, mocht uit alle delen van het land adhaesie-betuigingen ontvangen. Het comité is daardoor tot de overtuiging gekomen, dat in combi natie met acties, die in andere plaatsen voor dit doel in voorbereiding zijn, ge ijverd moet worden om de Utrechtse Opera te behouden. Het ligt in de bedoeling, dat de Utrechtse Opera na de „Carmen" 1 No vember a.s. met een nieuwe première van een nog uit te kiezen werk voor het gehele land zal komen. Men koestert de hoop, dat men ten departemente intussen tot het inzicht zal zjjn gekomen, dat een subsidie aan een instituut, dat zich tot taak heeft gesteld de provincie van opera's te doen genie ten, waarvan zij in het algemeen vroeger verstoken was, alleszins redelijk is. Aan de leden van de Staten-Generaal zijn uitnodigingen verzonden om de op voering van „Carmen" in Utrecht bij te wonen. Naar de heer Birnie, directeur van de Utrechtse Opera ons meedeelde heeft de (Van onze verslaggever). De Stichting Hulpactie voor Hongarije heeft op het einde van het vorige jaar een verzoek gericht tot de minister van Justitie om wederom Hongaarse kinderen te mogen onderbrengen in Nederlandse gezinnen. Dit verzoek kon destijds niet in behandeling worden genomen, aange zien de economische toestand van Neder land niet toeliet nóg meer mensen in ons land toe te laten. Hoogstens kon worden toegestemd tot een vacantieperiode van slechts veertien dagen. Daarmee was deze zaak van de baan. Maar reeds begin Augustus van dit jaar meende de stichting zich weer te moeten wenden tot de minister van Justitie met het verzoek evenals in het verleden, Hon gaarse kinderen, die met hun ouders ge vlucht zjjn voor herstel te mogen laten opnemen in Nederlandse gezinnen. Het betrof honderd kinderen, die extra ver zorging nodig hebben, n.l. vijftig uit Oos tenrijkse en vijftig uit Duitse kampen, Van de minister is nu toestemming ge kregen deze kinderen bij Nederlandse pleegouders onder te brengen, zo verne men wjj. De Stichting Hulpactie voor Hongarije, die ook na de eerste wereldoorlog zich speciaal bezig hield met de plaatsing van Hongaarse kinderen in Nederland en niet minder dan 33.500 Hongaarse kinderen De belangrijkheid van het omscholings centrum voor aanstaande emigranten, die hun weg in de landbouw willen vinden, wordt in brede kring erkend. Dit Kwam gistermiddag o.m. tot uitdrukking bu de officiële opening van een dergelijk cen trum te Kerk-Avezaath bij Tiel door de regeringscommissaris voor de emigratie mr 'r B. Haveman. Niet alleen waren er vertegenwoordigers uit de agrarische sector, maar ook de emigratie-attaché's van Canada, Australië en Nieuw Zeeland, die zich op de hoogt'e kwamen stellen van de wijze, waarop de aanstaande emigrant wordt gevormd. De heer Haveman merkte in zijn toespraak over de emigratiemogelijkheden op, dat de vorming van een toekomstige emigrant van het allergrootste belang is. Hij dankte het bureau Oogstvoorziening voor de or- fanisatie van dit omscholingscentrum. -s voor ruim een half jaar onderbracht, nam direct na de jongste wereldoorlog het ini tiatief wederom kinderen, die noodzake lijk aansterking behoefden, naar ons land te halen. Om een en ander mogelijk te maken werd een verzoek gericht tot mgr dr Knebel, die na ruggespraak met Z. Em. kardinaal Mindszenty, direct naar Neder land kwam om kindertransporten te or ganiseren. Reeds op 15 December 1947 kwam het eerste transport van 500 kin deren met toestemming van minister Van Maarseveen. Maar toen dit transport werd teruggezonden en een nieuw gereed stond op het Boedapester hoofdstation, kwam de nieuwe Hongaarse regering tussenbeide en verbood verder transport van Hongaarse kinderen. Hoe het be stuur der stichting ook werkte er werden bezoeken afgelegd bij de minis ter-president Rakosi en diverse andere ministers de trein moest terug en de teleurgestelde ouders konden hun kinde ren weer naar huis meenemen. Sindsdien heeft de stichting zich op andere Wijze dienstbaar gemaakt voor de Hongaarse zaak. Echter het werk voor de kinderen is nimmer uit de ge dachte geweest. Toen de kans even schoon leek, werd direct tot de minis ter een verzoek gericht weer Hongaar se kinderen voor een aantal maanden liefst in de winter te mogen onder brengen bij Nederl. pleegouders. Nu is dan de toestemming afgekomen. Hon derd kinderen zullen dus in ons land van een onbezorgde tijd kunnen genie ten. Wie een kind tot zich wil nemen, wende zich tot de stichting, die gaarne verdere informaties zal geven. Het adres is: Zeeburgerdijk „Huize Zee burg", Amsterdam, telefoon 52075. orkest heeft en streeft naar een volledige uitbouw. De heer Birnie zei wel gedwongen te zijn een eigen orkest van 50 man te vor men, omdat steeds met verschillende Minister het verzoek om subsidie afge wezen, omdat het gezelschap een eigen orkesten gewerkt moest en het repeteren voor de opera gezien de andere ver plichtingen, die deze orkesten hadden, vaak zeer bezwaarlijk was. In het bijzon der gold dit voor het U.S.O. Verder was hij van oordeel, dat de Utrechtse opera zich onmogelijk tot kleine werken kon beperken, omdat de provincie herhaaldelijk vraagt naar grote opera's, zonder welke een behoor lijke exploitatie niet mogelijk zou zijn. De Utrechtse Opera had voor het ko mend seizoen een speelplan van 200 op voeringen opgemaakt, waarvoor een be groting van 8 ton was vastgesteld en waarvoor 3 ton subsidie is gevraagd. Het vorige seizoen zijn 51 voorstellin gen gegeven, die ƒ125.000.— netto-recet tes opleverden. Wij vernemen voorts, dat het in het voornemen van de Minister van O.K. en W. ligt een bespreking met de Ned. Opera te houden, teneinde tot een be paalde vorm van samenwerking te komen. Een dergelijk plan is op het Minis terie reeds in studie. Intussen vragen velen zich af wat pre cies de oorzaak is geweest waarom de Ned. Opera meende te moeten verhinde- r dat de Utr. Opera Carmen opvoerde, en of de Ned. Opera daartoe krachtens de auteursrechtregeling gerechtigd was. De heer Birnie verklaarde in dit ver band, dat de uitgever van Carmen, Chau- dens te Parijs, exclusiviteit voor de opvoe ringsrechten aan een operagezelschap ver leent steeds slechts voor de periode van een jaar. Toen bleek, dat de Ned. Opera in April-Mei niet bereid was toestemming te verlenen, dat de Utrechtse Opera „Car men" zou opvoeren en slechts er in toe stemde dat voorstellngen gegeven zouden worden in de provincie, heeft de directie van het Utrechtse gezelschap zich in ver binding gesteld met de uitgever en hem gevraagd of zij per 1 September een jaar contract voor het gehele land voor dit werk zou kunnen sluiten. Op 31 Augustus 1953 loopt namelijk het jaarlijkse contract van de Nederlandse Opera af en de uitge ver heeft het recht bij verlenging van dit contract voor het seizoen 1953/54 deze exclusiviteitsclausule te schrappen. Op 9 Juli j.l. deelde de uitgever Chau- dens aan zijn vertegenwoordiger te Am sterdam mede, dat deze voor het aan staande seizoen een contract met de Utrechtse Opera mocht sluiten, zodat de Utrechtse Opera mir. de voorbereidingen van Carmen een aanvang maakte. Door stakingen in Parijs is dit contract echter nooit getekend omdat er geen tele grafische, telefonische of postverbinding meer mogelijk was. Op de dag, dat van opheffing der Utrechtse Opera in de pers werd gesproken, heeft de directeur der Nederl. Opera toch van de uitgever een exclusief contract gekregen, omdat deze uitgever meende dat de Utrechtse Opera niet meer bestond, aldus de heer Birnie. „De Nederlandse Opera heeft de Utrechtse Opera niets in de weg gelegd, noch zich in haar zaken willen mengen", zo heeft de heer Abr. van der Vies, direc teur van de Ned. Opera, gistermiddag in een persconferentie te Sassenheim ver klaard. „Te Utrecht wist men al in April j.l., bij het in Parijs opvragen van ma teriaal voor Carmen, dat toestemming no dig was van de Ned. Opera, die een con tract bezat aangaande de rechten. Franse en Italiaanse opera's zijn krach tens de Berner conventie beschermd tot vijftig jaren na de dood van de maker componist dan wel librettist die het langst heeft geleefd. Nog in April hebben wij", aldus de heer Van der Vies, „de Utrechtse Opera toe stemming gegeven voor uitvoeringen van Carmen, behalve in plaatsen waar de Ne derlandse Opera optreedt, dus bijvoor beeld in Utrecht. Bovendien hebben wjj Zaterdag op speciaal verzoek toestem ming verleend tot de opvoering van Car men in Utrecht op 1 September, (Van onze correspondent). De Diepenveense brandweermeester E. Paalman jr. heeft met vuur gespeeld! Zonder dat de commandant van de brandweer uit Diepenveen, de heer Ne- derhof, er wat van af wist en zonder dat de burgemeester van Diepenveen op de hoogte was gesteld, had deze overigens populaire brandmeester een oefening op touw gezet. Terwijl men druk aan deze oefening bezig was, kwam de burgemees ter ter ore: een café aan de Platvoet staat in brand. Dit café ligt aan de grote weg Deven terZwolle en de burgemeester nam zijn maatregelen: het is een drukke weg en er staat daar vlak in de buurt een gene ratorenstation van de electriciteitscentra- le. Bij zijn aankomst op de „plaats van de brand" kwam de burgemeester tot de ontdekking, dat het slechts een oefening was, hetgeen hem even later „lachend", zo zegt de burgemeester, door de heer Paalman werd medegedeeld. De burge meester was hierdoor echter zo verbol gen,, dat hij de brandmeester op staande voet heeft geschorst. B. en W. zullen moeten beslissen of hem ontslag moet worden verleend. Ingevolge een besluit van de Raad van het Noordatlantische verdrag, genomen nadat bekend was geworden, dat de be perking der bewegingsvrijheid van Wes telijke onderdanen in de Sovjet-Unie was verzacht, hebben Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten verzachtende bepalingen voor de Sovjet-burgers in hun landen afgekondigd. In Frankrijk mogen zij thans in het gehele land reizen, mits zjj een paar dagen tevoren verlof daartoe vragen. Tot nog toe mochten zij alleen verblijven in het gebied van Parijs. In Engeland mogen de Sovjetrussische diplomaten vrijelijk binnen een radius van 55 km. van de hoofdstad reizen. In de V.S. mogen de Russen badplaatsen nabij Washington bezoeken zonder hiervoor erst verlof te vragen. (Van onze Haagse redactie) „Wat we moeten doen is een apparaat voor de luchtverdediging opbouwen, waar mee we op de juiste plaats, op de juiste tijd met de aldaar vereiste kracht kunnen optreden", zo omschreef de nieuwe op perbevelhebber van de geallieerde lucht strijdkrachten in Centraal Europa, de En gelse maarschalk Sir Basil Embry, gis termiddag heel in het kort de taak, waar voor hij sinds kort gesteld is. Hij deed dat op een bijeenkomst met vertegenwoordi gers van de binnen- en buitenlandse pers I in het officierscasino der Kon. Lucht- I macht te Scheveningen, onmiddellijk na j een conferentie met minister Staf en luit- generaal Aler. De airchief marshal maakt thans een inspectietocht door de landen, wier luchtmachten onder zijn oppercom mando zijn geplaatst. Sir Basil wees er op. dat er tegenwoor dig geen landoorlog of luchtoorlog wordt gevoerd doch uitsluitend nog een gecom bineerde strijd. We kunnen bij een on verhoopt gewapend treffen niet op suc ces hopen, als we dat thans niet onder ogen zien. Intussen is het vraagstuk der luchtverdediging zeer ingewikkeld gewor den, mede door de verschrikkelijke kracht der moderne wapens. Het zou nu, in 1953, niet meer mogelijk zijn op een open strand te landen zoals in 1944 op de Normandi- sche kust het geval is geweest. We hebben thans een luchtverdedigingsstelsel nodig, dat alle verbindingen te land over een wijd uitgestrekt gebied in stand houdt. De vorige opperbevelhebber der geal lieerde luchtstrijdkrachten in Centraal- Europa dat in het kader der Westeuro- pese defensie is te zien als gelegen tussen Zuid- (Spanje, Italië, Griekenland) en Noord-Europa (Scandinavische landen) de Amerikaanse generaal Lauris Norstad, heeft van de Engelse, Franse, Nederlandse en Belgische luchtstrijdkrachten één ge heel gemaakt. Sir Basil ziet zich thans voor de opgave gesteld een volledig, vol waardig teamwork tussen de drie strijd krachten (land-, zee- en luchtmacht) tot stand te brengen en aldus een integraal systeem op te bouwen, waarin alles sa menwerkt en samen denkt. Men kan een luchtmacht niet bij stukjes en beetjes in zetten, doch men moet deze in haai- totaliteit gebruiken om alle be schikbare kracht op het belangrijkste punt in te zetten, zonder de overige gebieden daardoor onbeschermd achter te laten. Maar evenmin kan een luchtmacht doel treffend werken wanneer ze niet gesteund wordt van haar bases af tot aan haar operatiegebied. Wat dit betreft was de maarschalk diep onder de indruk gekomen van hetgeen er de laatste jaren bereikt is, hoeveel moeite dit ook heeft gekost. Gevraagd wat hjj van de sterkte der Sovjets dacht, waarschuwde maarschalk Embry er voor, zich te laten hypnotiseren door grote getallen. Deze zjjn niet belangrijk als de opbouw van de macht, welke ze moeten aanduiden. En als het gaat om efficiency, training, uitrusting en coördinatie zjjn we verre superieur, zo verzekerde hjj. Zo gezien kan men met dezelfde Nederlandse luchtmacht meer beginnen, als ze deel uitmaakt van één groot Europees verdedigingsstelsel dan wanneer ze zelfstandig zou optreden. Ge lukkig beseft men thans allerwegen in het vrjje Europa het vitale belang van een dergelijk stelsel, hetgeen een hele ver betering is, vergeleken met de periode vlak na de bevrijding, toen er van zo'n systeem nog geen sprake was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3