Plan-Burgwal komt er nu door Ondanks het nieuwe VEK-voorstel Prins Bernhard neemt deel aan Concours Hippique te Rotterdam RADIO-PROGRAMMA'S Laatste poging der Eerste-klassers tot 5 x 12 maakt weinig kans Weer zeer sterk tournooi-veld PAGINA 11 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 OM DE TITELS BIJ DE TENNISLERAREN 100.000 NEDERLANDERS per touringcar op vacantie CRICKET IN ENGELAND Oplossing raadsel van gisteren Horizontaal: 1 ramp, 4 dokter, 9 rat, 11 pot, 12 ma, 14 sr., lo lo, 16 mi, 17 aloe 19 am, 20 er, 21 ha, 22 dop, 23 an, 24 le, 26 vla 27 el, 28 nt, 29 ja, 30 neon, 31 er, 32 et, 33 th, 35 sa, 36 dal, 39 een, FRANCK L. PACKARD In meer dan een partij is er gisteren goed, heel goed gespeeld, in de kwart eindstrijden, vooral in die van het enkel spel. De Mos toonde keer op keer kam- pioensaanval in zijn partij tegen Poot. Bruin won door zijn gevarieerde slagen, met veel gesneden slagen, die heel laag bleven, van A. Hemmes, die hiertegen, vooral in de eerste set niet bestand bleek. J. Mulder deed hetzelfde tegen K. van der Torre, met succes. Zijn halve eind strijd tegen H. Hemmes belooft spannend te worden. In het dubbelspel was er groot over wicht van de geplaatste paren. Over het algemeen zijn de leraren in dubbel op minder hoog peil dan de amateurs, mede een gevolg van weinige sluitende combi naties. Er is goede kans dat J. Mulder en H. Hemmes in de eindstrijd zullen ko men tegen de kampioen van vorig jaar, J. de Mos-van Beem. De beide eindstrij den, enkel en dubbel, worden Zondag middag gespeeld. De uitslagen waren: Enkelspel, kwart-eindstrijden: J. de Mos sl. H. Poot 63 61 62; M. Bruin sl. A. Hemmes 6—0 46 64 6—2; H. Hemmes sl. R. Kauling 6—2 64 62; J. Mulder sl. K. v. d. Torre 6—1 6—2 6—2. Dubbelspel, eerste ronde: R. Kauling en B. Baljé sl. J. Heemskerk en Corst- jens 6—1 61 62; G. Mulder en J. Schuuring sl. A. Kauling en Turnhout 60 60 61; A. Sabbé en G. Baljé sl. de Smit en C. Heemskerk 61 63 61; Houps en Buytelaar sl. J. en K. v. d. Tor- re 63 62 62; Parlevliet en A. Hem mes sl. v. Vliet en v. Harskamp 64 64 75; Dekkers en Bruin sl. Haazebroek en Bernaert 63 6—3 61. Kwart-eindstrijden: J. de Mos en van Beem sl. R. Kauling en B. Baljé 6—2 64 60; G. Mulder en Schuuring sl. A. Sab bé en G. Baljé 63 61 62; J. Mulder en H. Hemmes sl. Houps en Buytelaar '61 61 61; Parlevliet en A. Hemmes I sl. Dekkers en Bruin 8—6 6—3 3—6 7—5. )rl«" ntjer: lamcö Avis: ■aveS' igels- Ems> GoK ir 6t- medt: is 10. ritao. derlandse voebalwereld wil herstellen, zij het dat de pyramide als concessie aan de wens om amateur te blijven is afgeknot. En nu, nu het nog in een stadium van uitvoering is, nu krabbelt men terug. Niet om 4 x 14; daar is men gelukkig van af gestapt. Maar 5 x 12 is in feite te dol om los te lopen, want dan zou het aantal eerst klassers opnieuw stijgen in ons kleine landje, maar het zat naar de zin zijn van de velen die wel willen promoveren en niet degraderen. Een hoofdklasse? Met onze strenge amateursbepalingen on mogelijk. „Dus toch; 4 x 12? De logische en re delijke oplossing! Moge het gemeen schappelijk overleg deze enige juiste weg weer vinden. Men heeft het plan- Burgwal aanvaard omdat het goed was, maar toen het op uitvoering aankwam, werd het getorpedeerd. Uit eigenbe lang: „als ik maar niet degradeer". Uit eigenbelang: „er moet meer geld binnen komen" (via onze amateurspe lers nog wel!). Wat een pover argu ment. Geldt die „armoe" alleen voor de eerste klassers en niet voor de lagere? „Sparta was vijf jaar geleden, toen het ons slecht ging, voor het plan- Burgwal. Zij is dat nog. En mogelijk zal zij bij eventuele uitvoering ervan over een aantal jaren één der slacht offers zijn. Best mogelijk. „Maar als we uitsluitend ons eigen belang in het oog houden, komen w« nóóit waar we wezen willen: een lo gische en goede opbouw van onze voet- bal-pyramide. Willen we daarheen, dan is er maar één oplossing, die ons daar brengen kan: „Uitvoering van het plan-Burgwal". Zo ver Sparta. En nu maar afwachten, wat het op 19 September worden zal. Het lagere voetbal in de districten West I (Noord-Holland), Noord en Zuid II (Limburg) heeft zich op zijn districtsvergaderingen reeds opnieuw voor het plan-Burgwal verklaard. Alleen Zuid I (met name de Brabantse tweede klassers) wilde nog een andere, o.i. nog absurdere „oplossing" (n.l. 6 x 12, onbe grijpelijk en onmogelijk). En ook West II (Zuid-Holland) en Oost zullen zich wel weer voor het plan-Burgwal uitspreken. Waarna op de Bondsvergadering op nieuw het debat zal opbloeien tussen de Vereniging van Eerste Klassers en de Fe deratie van 2e, 3e en 4e klassers. En we geloven, dat ditmaal de Federatie en daarmee het plan-Burgwal het gaat winnen. tleir; larus. nan"! Plu to- nseB'. vafl 3D. Fvan- Anja. Van ValU Ibert. dorp: 3p oP jgust. Ionia- Stad srme* aster' lland- Van rtbol: MoP Mare. ;oudt: anda! Weer: irheid hrae' berg: chen- Berg: igels- kker; jotha- vaard laf 5- noek: Irene. Kauf' astral Ver- De Rat- 3eyr»; Val' tscheï Har- isene! Cor- onert- ■yzer; stein. Te- ners waren gebleven. En zo kwamen Van Est en Gerrit Voorting pas Vrijdagmiddag in het rovernest Muzzano aan, waar z\j zich onmiddellijk thuis bleken te voelen. Zowel de 6 amateurs als de 8 professio nals bevonden zich in uitstekende con ditie en men was vol goede hoop, dat mede door middel van de ploeggeest, welke voor de eerste maal in de wereld kampioenschappen is toegestaan en ook in diverse reglementsbepalingen tot uit drukking komt, een behoorlijk resultaat zou kunnen worden behaald. Kees Pellenaars heeft het circuit ook verkend. Hij is van mening, dat de heu- vel Crespera inderdaad niet gemakkelijk zal zijn, vooral tegen het einde van de strijd, als de renners reeds zovele kilo meters in de benen hebben zitten.. Men heeft er een 1200 meter lange betonweg aangelegd, met een dikte van slechts vijf centimeters. Het is de bedoeling, dat deze betonweg, die 300.000 gulden heeft gekost, na de kampioenschappen weer wordt op geruimd, omdat de boeren het grasland niet wensen te missen. Maar het bedrag kan er gemakkelijk af want men ver wacht een recette vanongeveer 2 mil- lioen gulden, dank zij de hoge toegangs prijzen 40 gulden per persoon op de tribune van aankomst voor beide dagen en de grote belangstelling, welke men vooral Zondag uit Italië verwacht. stern' evelt» Sep' cht. rdarrt Tenminste honderdduizend Nederlan ders hebben in hun vacantie gebruik ge maakt van touringcars om een buiten landse reis te maken of naar hun vacan- tie-oord heen en terug te reizen. De torreizen, waarbij de onderneming (reisbureau of organisatie) zorg voor nachtverblijf en voeding, zijn in Europa krachtens de „vrijheden van Genève" niet aan voorschriften gebonden. Deze reizen over de grenzen zijn gesloten rond ritten met eenzelfde gezelschap. Hierover zijn. in tegenstelling tot het vorige jaar, weinig klachten vernomen. Weliswaar zijn teleurstellingen op het gebied van acco_ modatie niet altijd uitgebleven, maar deze zijn het gevolg van het ingaan op te goedkope aanbiedingen rdam De strijd om de titer gaat verder en Wordt heviger hoe meer het einde nadert. Surrey bouwde tegen Glamorgan een goede score op, welke haar een nuttige Voorsprong gaf. De .aussies waren tegen de Gentlemen niet in de grootste vorm en hier is wellicht wel sprake van een zekere cricketmoeheid. Northamps deed het goed tegen Kent, hier was Brown die zijn zwanenzang zong prachtig op dreef zowel met de bal als met het bat. Een afscheidsinnings van deze sympa thieke oud testcaptain van 101 mag er zijn. De uitslagen luiden: Gentlemen 157 en 249 verliest van Australië 154 en 253/2. Kent 173 en 314 wint van Northamps 301 en 182. Lancashire 90 en 126/0 wint van Notts 110 en 105. Surrey 336/6 en 177/2 wint van Gla morgan 196 en 145. Yorks 420/6 en 297/3 draw met Worces ter 421/8. Derbyshire 194 en 129 wint van Hampshire 78 en 87. Gloucester 226 en 175 verliest van Es sex 133 en 311/2. Morris scoorde zijn eerste century tij dens deze tour: 120 n.o. De stand luidt: Surrey 127 uit 26; Sus sex 152 uit 26 en Lancashire 152 uit 26. :abort Jeth" 5 o.>; •aats' i 4. jpj -0.08» 1.6» 0.03»; 5 1.83 o.o7»; obitft 7.39 0.04»: o.o5»; onsirt -0.08» slfelö »edert amen Horizontaal: 1 zoogdier, 5 schreeuwen van ezels, 9 familielid, 11 Godsspraak, 13 zoogdier, 15 deel van een wiel, 17 goed geefs, 19 Chinese maat, 20 landbouwwerk tuig, 21 koraaleiland, 23 strook grond langs de zee, 25 voorzetsel 26 maleise uitdrukking, 28 plaats in Engeland, 29 eenmaal, 32 onmeetbaar getal, 33 laatst leden, 35 schampere opmerking, 36 be houdens de eer (Lat.), 38 overeenkom stig, 41 afstandsmaat, 42 gezichtshaar, 44 familielid, 46 reeds, 47 vulkaan, 49 bos god, 50 plaatje, 53 keizerkoninkrjjk (afk.), 55 uitgave, 57 voorzetsel, 58 en omgekeerd, 60 onder andere, 61 visgerei, 63 gevlochten korf, 65 plaats in Oost Europa, 67 monster, 70 deel van de bijbel, 71 deel van het alphabet, 72 plaats in Friesland. Verticaal: 1 telwoord, 2 rond voor werp, 3 werktuigen, 4 en andere, 5 uit roep, 6 zeewier, 7 indo-germaanse volks stam. 8 achterwege laten, 9 zangnoot, 10 persbureau, 12 geluid van de gol ven, 14 pen, 16 gelijkmaking, 18 Utrechts stedelijk orkest (afk.), 22 zangnoot, 24 land in Europa, 27 episch dichtstuk, 30 boom, 31 de oudere. 34 soort onderwijs, 35 natuurkunde term, 37 plaats in Bel gië, 38 de somma van, 39 waterhoogte, 40 rel, 42 uitroep, 43 stralen hebbende, 45 zeer hard waaien, 48 muziekinstru ment, 51 zoogdier, 52 de onbekende, 54 kleine handcamera. 56 een soort hond, 59 voorzetsel, 62 gesloten, 64 vlaktemaat, 66 engels lidwoord, 68 nummer, 69 be staat. 41 kampen, 42 leed. Verticaal: 1 rommel. 2 mr, 3 pas. 5 op, 6 ko, 7 tt. 8 room, 10 traan, 13 air, 15 lap, 18 edel 21 haan, 24 lente, 25 strand, 26 vat, 28 nes, 29 jeuk, 34 hel, 36 dm, 37 ap, 38 le. 40 ne. Daarmee is dan, nadat wij in vorige edities reeds de samenstellingen van de zes buitenlandse ploegen hebben gepubli ceerd, bet „tournooi-veld" compleet- En wéér is het een zeer sterke bezetting. En wéér zal het in de fraaie entourage, waarmee de organisatoren steeds op zo bijzonder spectaculaire wijze de Kralingse Manege weten te omringen en waarbij zij de mogelijkheden van het weelderige na tuur-décor van het Kralingse Bos wél uitbuiten weer een boeiend en sfeer rijk feest van paardensport op hoog in ternationaal niveau worden- het dek, en zich vastklampend aan de davits leunde hij over de kant van het schip. Daar was zij! De boot, die, voor de helft gevuld met Maleiers, vlug naar be neden werd gelaten, was ongeveer tien of vijftien voet beneden hem. De Chine zen waren bezig met de takels aan de voorsteven riep Chen-su bevelen en aan wijzingen, zijn stem nu even schel als het gillen van een wilde meeuw, om boven het geruis van de wind uit te komen. Ogenblikkelijk waagde Bob Kingsley de sprong. Hij kwam half liggend tussen de inzit tenden terecht, zowat middenin, maar het volgend ogenblik stond hij recht en had een plaats gevonden. Natuurlijk hadden de Chinezen hem van 't dek zien springen Chen-su had hem gezien maar ze had den het nu te druk met het redden van hun eigen leven om acht op hem te slaan. Dat zou later komen als er een later was! Hij zag een verwarring van beelden voor zijn ogen, kaleidoscopisch, zó snel achtereen dat het bijna tegelijk leek! Vlak vóór hem bevond zich een vrouw met een kindje van vier of vijf jaar in 'haar armen. De vrouw hield het kind stevig vast en ook een man, die naast haar stond. Het was klaarblijkelijk een gezin. Wat maakte dat voor verschil! Chen-su stond rechtop aan de steven. De andere Chinezen waren nog bezig met de takels. Men had enige van de Ma leiers klaarblijkelijk bevolen, zich aan de riemen te plaatsen, en die duwden nu van het schip af. De boot was nu zowat gelijk met het water terwijl het schuim van de golven de kiel likte. Er was hier enige luwte maar heel wei nig- Toen glimlachte Bob Kingsley eigen aardig, terwijl hij er zich van bewust werd, dat hij daar passief zat en niets deed geen riem, maar een revolver in de hand. Enigszins onzinnig 0p dit ogen blik een revolver! Hij stak het wapen in zijn zak. Er waren echter geen riemen meer; die schenen alle reeds toegewe zen zelfs aan de chinezen aan de takels, die er elk een in de hand bleken te hebben om ze, zodra de boot afgestoten was, te gebruiken. Hii kon niets doen. Plotseling schreeuwde Chen-su schril van de steven. Er was geruis van water, een eigenaardige onevenwichtige, schomme lende beweging toen waren de takels los en de boot schoot vooruit, half in schuimende golven bedolven. De Chine zen hadden hun riemen opgenomen en met de Maleiers roeiden ze als gekken. Als een dikke mist onttrok 't schuim de Monotah aan het oog. Een gedonder en geraas, dat op de een of andere ma nier luider klonk dan op het scheepsdek, verdoofde elk ander geluid. Nog zweefde er een glimlach op Bob Kingsley's lippen, maar nu was het een hulde aan Chen-su's zeemanschap. Als Chen-su de moeilijke manoeuvre, de boot weg te krijgen van het schip, met succes ten uitvoer kon brengen in een ziedende zee, dan kon men hem veilig de rest toevertrouwen. Nu scheen de boot plotseling hoog de lucht in geworpen te worden, dan draai de zij als op een spil tweemaal duize lingwekkend helemaal rond. Het volgend ogenblik werd zij, half op één zijde, naar beneden geslingerd, als een steen uit een katapult, en tegen een oprijzende muur van water gestoten met zo'n schok, dat Bob Kingsley van zijn plaats vloog op de bodem van de boot. Anderen vielen op hem, schreeuwend, gillend, radeloos van angst. Langs de zijkant liep er water op hem neer. Zijn gezicht werd er in bedolven. Hij kon niet ademen. Maar er was iemand, die er nog erger aan toe was dan hij een Maleier, die vlak onder hem lag. De man deed geen moeite om zich los te wringen. Natuur lijk zou hij verdrinken. Er moest een paar voet water in de boot staan. Mis schien mankeerde de arme drommel iets! Iedereen worstelde. Vreemd, dat de boot niet was omgeslagen! Een wonder! Als er nog veel water in kwam, was zij toch verloren. De drukking van boven werd minder. Hij ging rechtop zitten. Om hem heen zalen anderen gehurkt. Het was veiliger hier onder in de boot. De boot draaide, werd met vlugge, schok kende, heftige bewegingen omhoog ge gooid er werd mee gespeeld zij werd van de ene schuimkop op de an dere gegooid in een opeenvolging van kolkende dalen. De Maleier lag op de bodem van de boot. met zijn gezicht in het water. Bob Kingsley, die in het water zat, hief het gelaat van de man op en hield hem tegen zijn borst. Nog zaten de mannen aan de riemen. Tandenstokers! Er brak er één. Chen-su scheen heel wat van zijn moed en zelf verzekerdheid verloren te hebben hij gilde nog bevelen, maar zijn stem beefde, er was nu een trilling van vrees in. Hij, DOOR Hij opende de doos en wierp de patronen los in zijn zak, terwijl hij naar het andere dek snelde. Terwijl hij liep, brak hij de revolver open, haalde de hulzen er uit, of ze leeg of vol waren, en laadde het wapen opnieuw. Misschien hield het hem een paar seconden op, maar hij durfde het niet riskeren, te schieten met een lege huls. Zijn leven, en daarom het hare, kon er van afhangen, even stellig als het zou afhangen van. Hij hing plotseling met een asgrauw ge zicht en bewegingloos tegen de bakboord zijde van het voorste dekhuis aan, de re volver doelloos in de hand. De boot was weg. Enkele seconden stond hij daar of hij geestelijk verpletterd was. Toen keerde de krachtige viriliteit van geest en lichaam weer terug, en sprong hij over het dek. Weliswaar was de boot uit het gezicht verdwenen, maar zij was nog niet vrij van het schip de takels van de davits spanden nog. Hij bereikte de rand van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 11