Nieuws uit STAD en OMTREK In de de Vijf vacantieweek versagen vroede vaderen niet raadsleden namen afscheid Bokma v kOFMAk Inschrijving Kruiswoord-puzzle FLITSEN van de FEESTWEEK Rosario en haar Danzas de Espana I Feest van schoonheid en gratie jvan dit schouwspel van Spaanse schoom In „Irene namen Engelse gasten afscheid HOUTMAN I SCHIEDAM DANSSCHOOL M.L.MULDERS De knuppel in liet hoenderhok van Leerlingen Met Maxie in Venetië Leer Uw kind vroeg met geld 0111 te gaan Op school en Jeugdspaarbank bestaat elke week spaargelegenheid ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 PAGINA 2 Woningen in Klein- Babberspolder Een afscheid GROOTHANDEL IN EIEREN R.K. Middelbare Handelsavondschool LESSEN OP ALLE DAGEN ROCHUSSENSTRAAT 183 a Telefoon 34222 KUNSTAGENDA z 7 IN ROTTERDAM Terug naar Wandsworth SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hoofdkantoor: Lange Haven 80 BURGERLIJKE stand TELEVISIE NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT KATHOLIEK TECHNISCH ONDERWIJS MEDISCHE ZONDAGSDIENST OFFICIëLE PUBLICATIE Inenting Revue-artisten gehuldigd BUITENGEWOON GESLAAGDE SCHIEDAMSE BEDEVAART NAAR KEVELAER Op de perstribune verheugde men zich gisteravond op een korte raads vergadering. Per slot van rekening is het maar eenmaal per jaar feestweek en men wilde het Spaanse Ballet niet graag missen. Bovendien scheen de agenda geen voetangels of klemmen te bevatten en dus.... Maar het kwam anders uit Het begfin leek veelbelovend. In vlot tempo werden de agendapunten „doorge- hamerd". Punt 12 van de agenda bevatte drie regels: Voorstel van B. en W. om de eerder tot een totaalbedrag van 350.000 voor de bouw van een kinder, afdeling aan het Gemeente Ziekenhuis verleende credieten te verhogen met 63.900, maar het was de knuppel in het hoenderhok. De heer Weergang merkte op dat er reeds eerder een aanvullend crediet was verstrekt van een ton en dat de kosten raming van de architect afwijkingen ver toonde op de raming van Gemeentewer ken. Hij meende, dat de raad, temeer, omdat destijds het extra-crediet ruim ge nomen was. nu wel van verdere crediet- verzoeken af zou zijn. Bovendien was hij van oordeel, dat er bij de raming „be hoorlijk met de pet naar gegooid was". De heer Weergang verklaarde niet te_ gen het voorstel te zullen stemmen ir, verband met de belangrijkheid van het object, doch eiste van B. en W. de ver zekering, dat de betrokken diensten bij komende projecten zuiverder zouden cal culeren, zodat de raad zou kunnen zien waar hij aan toe was. De heer Weergang werd in zijn betoog gesteund door de heren Zonneveld en Van Lith. Zij werden beantwoord door de burgemeester, die er op wees, dat een groot deel van de extra-onkosten ontstaan is door factoren, welke men niet in de hand had, o.a. het Korea-conflict. Inder daad zijn er verkeerde ramingen door de architect gemaakt, doch het totaal hier van is ver in de minderheid bij de overi ge kosten. Het antwoord van de burge. meester bevredigde de heren echter niet en in tweede instantie wezen zij er op, dat het voor de raad noodzakelijk is een juist inzicht te verkrijgen in de te ver wachten kosten van een bepaald project. De heer Van Lith merkte op, dat hier gehandeld is op een wijze, waarvan hij de juiste benaming niet wilde noemen. Ook het volgende punt van de agenda kon geen genade vinden in de ogen van de raadsleden. Dit handelde over de plan nen tot verbetering in de abominabele toe stand, waarin de muren van de 126 wo ningen in Klein Babberspolder zich be vinden. B. en W. stelden voor bij wijze van proef de slechte, (zachte) stenen uit de ge vels van de drie huizen van het meest zuidelijk gelegen pand aan de Slachthuis laan te verwijderen door goede steen en daarna de gevels te behandelen met verf, welke een sterk bindmiddel bevat. Hiertegen kwam de heer Willemse (KVP) in verzet. Hij wees er op, dat wan neer men drie huizen op een dergelijke wijze gaat behandelen en de proef slaagt, men verplicht is ook de andere woningen deze behandeling te laten ondergaan en dat met geen mogelijkheid te zeggen is, wat dit de gemeente gaat kosten, temeer daar het werk in regie zal worden uitge voerd. De heer Willemse stelde voor eerst een beter soort keim te proberen en dan niet op drie gevels, doch op een paar vierkante meter, zoals ook besproken was in de Gemeentelijke Woningbouwcom missie. De heer Van Nieuwkerk (VVD) viel de heer Willemse bij en betoogde, dat dit project in het ongunstigste geval de Gemeente wel eens op een ton zou kun nen komen te staan. De heer Schooneveld (AR) sloot zich bij de vorige sprekers aan, evenals de heren Zonneveld en Engelsman (PvdA). Na rijp beraad werd besloten het En gelse merk keim (waarvan de heer Wil lemse een prospectus had megebracht) door het T. N. O. in Delft te laten onder zoeken en ook daar een proef mee te ne men, vooral na het uitvoerige betoog van wethouder Van Kinderen, die er op wees, dat volgens het T. N. O. de slechte ste nen beslist uit de muren zullen moeten worden verwijderd, omdat anders elke j oplossing een lapmiddel zal blijken te zijn. Wethouder Van Bochove nam eveneens deel aan het debat en plaatste de opmer king, dat het niet juist is van het Colle ge van B. en W. te verlangen proefne mingen te doen, waarvan van tevoren vaststaat, dat zij gedoemd zijn te misluk ken. Verschillende leden stelden voor het voorstel van B. en W. van de agenda te voeren. Ten slotte kwam men tot over eenstemming, nadat de heer Engelsman nog bedongen had, dat de uitslag van de proefnemingen in ieder geval in de com missie besproken zouden worden. Bij Uw beëdiging heb ik U er destijds op gewezen, dat Uw voornaamste taak zou zijn de oplossing van het moeilijke en benauwende probleem van de Volkshuis vesting. Wij hebben op dit terrein gedaan wat in ons vermogen lag. Dat het gestel de doel slechts gedeeltelijk is bereikt, is te wijten aan de ongunstige omstandighe den, die telkens weer onze redelijke ver wachtingen de bodem hebben ingeslagen. Er zijn in de verstreken vier jaren 1374 woningen gebouwd, terwijl er nog 601 in aanbouw zijn, tezamen 1975 woningen; wanneer wij echter in aanmerking ne men, dat de bevolking met ongeveer 3000 zielen is toegenomen, blijft het resultaat onbevredigend. Dat toch nog van een verbetering in de toestand kan worden gesproken, is grotendeels te danken aan een zo efficiënt mogelijke verdeling van de beschikbare ruimte en de nauwkeu rige voorbereiding van de toewijzing van de vrijgekomen z.g. opschuifwoningen. Maar al zijn op het terrein van de Volks huisvesting niet alle desiderata in ver vulling gegaan, de algemene ontwikkeling en de bloei der stad zijn verblijdend gun stig geweest. De bebouwing van Oud Mathenesse is thans bijna geheel voltooid; het industrie terrein in Nieuw Mathenesse is volledig in gebruik genomen; het monumentale bouwwerk aan de Rotterdamsedijk geeft het entree der stad een imponerend ca chet; de winkelgalerij aan de Oranjestraat en het toekomstige bankgebouw aan de Gerrit Verboonstraat zullen het groot steedse karakter van onze gemeente on derstrepen. rondom het Slachthuis zijn vele woningblokken verrezen en een nieuwe stadswijk is in wording in het vroeger landelijke gebied van Nieuwland Advertentie OUDE GENEVER [X: Na de pauze nam de burgemeester na mens het College en de Raad afscheid van de heren Van der Kraan, Eising, Van der Laan, Scholten en van de Water, die allen de Gemeenteraad verlaten. Nu de Raad voor de laatste maal in zijn huidige samenstelling bijeen is, aldus de burgemeester, gaan vanzelfsprekend ons aller gedachten uit naar hetgeen wij in die vier jaren in deze kring hebben be leefd en naar datgene wat tot stand is ge bracht. En wanneer wij terug zien, kun nen wij zulks doen met een gevoel van dankbaarheid en voldoening. Er is èn in de Raad èn in de Commissies hard en met toewijding gewerkt. In deze zittings periode kon het gemeenschappelijk appa raat op volle toeren draaien en met ener gie is de grote taak v,an uitbouw, en or ganisatie van onze gémeentelijke samen leving aangevat. Gods zegen heeft zicht baar op onze arbeid gerust. Er is niet alleen geploegd en gezaaid, wij hebben ook een rijke oogst mogen binnen halen. Talrijke ingrijpende en belangrijke beslui ten zijn genomen en als uitvoering hier van zijn vele imponerende werken tot stand gekomen, die tot in lengte van da- j gen de stad en de burgerij tot zegen zul- len zijn. In de voormalige gemeente Kethel kwamen de plannen voor de aanleg van een tuindorp tot uitvoering, terwijl op het nog in ontwikkeling verkerende in dustrieterrein bewesten de Schie de eer ste bedrijven zich vestigden. Het recreatiegebied werd daor Uw Raad ingrijpend gewijzigd; het Sterrebos werd voor het grootste gedeelte verkocht, maar daartegenover verschenen een weids volkstuinencomplex en een sport veldencomplex, werden de aanleg van de Maasboulevard en het Stadspark moge lijk gemaakt en kreeg de tijdelijke be stemming als recreatieterrein van een ge deelte van het Volkspark een definitief karakter. Als dringend gevolg van de stadsuit breiding werd het rioleringsstelsel ingrij pend gewijzigd en verrezen het centrale rioolgemaal aan het Marconiplein met zijn hulpgemalen in Kethel en Nieuw land, tezamen vormend ons kostbaarste na-oorlogse object. De huisvesting van de gemeentelijke diensten werd aanmerkelijk verbeterd. Advertentie Maandag 31 Augustus van 19.30 tot 20.30 uur. Oude Kerkhof 13. De rechtspositie van het personeel was bij U.in veilige handen. Op het gebied van het onderwijs wérd medewerking verleend aan de oprichting van drie nieuwe Technische Scholen, daarmede tevens tegemoet komend aan de dringende eis van industrialisatie; 5 scholen voor gewoon lager onderwijs zijn tot stand gekomen of zullen binnenkort in gebruik worden genomen; drie scholen voor buitengewoon lager onderwijs en een R. K. Huishoudschool zullen eerlang in Nieuwland verrijzen. Onvermeld mogen tenslotte niet blij ven de plannen voor een openluchtbad, de bouw van een watergasinstallatie van de Gasfabriek, de Stichting Recreatieplan Brielse Maas, de houw van een nieuwe brug over de Poldervaart, de ingebruik neming van de Öoievaarsbrug, de uit breiding van de Algemene Begraafplaats, de verkoop van het Oosterhoofd. Waar wij op een zo aangename en suc cesvolle wijze hebben mogen samenwer ken, zal ieder uwer het met mij betreu ren, dat een vijftal leden vanavond voor het laatst in ons midden is, n.l. de heren Van der Kraan, Eising, Van der Laan, Scholten en Van de Water. In een vorige vergadering hebben wij van de heer Van der Kraan als wethou der afscheid genomen; thans wordt ook verbroken de band met de Raad, waarvan hij sinds 1923 lid is geweest. Het spijt mij, dat hij vanavond hie.r niet aanwezig kan zijn. Ik ben er echter van overtuigd namens de gehele Raad te spreken, als ik de heer Van der Kraan dank voor de uit nemende verdiensten, die hij zich vb°r onze gemeente heeft verworven. Ook de overige heren, die eveneens, hoewel korter, van de Raad deel hebben uitgemaakt, wil ik bedanken voor hetgeen zij voor onze gemeente hebben verricht. Wij zullen aan uw persoon en uw werk goede herinneringen bewaren. En ik ben er van overtuigd, dat u zelf ook dikwijls nog zult terugdenken aan uw werkzaam heid in ons midden en dat het wel en wee van Schiedam u na aan het hart zal blijven liggen. Als lid van de commissie van toezicht op het gemeentelijk kleuteronderwijs, in verband met de periodieke aftreding als j zodanig van mej. dr A. L. yan Wely, werd deze herbenoemd. I Benoemd werd tot onderwijzer aan de Comeniusschool B aan de Singel, ter voorziening in de vacature, ontstaan door 1 het vertrek van de heer C. Bogerman, de heer Th. J. Utens, onderwijzer te Helden. De navolgende voorstellen van B. en W. werden verder door de Raad aangeno men Voorstel van B. en W. tot verpachting aan P. Rodenburg in Kethel, of anderen, van de door onteigening in het bezit der gemeente gekomen percelen weiland, huis, schuren, erf en bos, begrepen in het Onteigeningsplan Industrieterrein bewes ten de Schie; tot verhuring van de door onteigening in het bezit der gemeente gekomen pan den, t.w. a. het huis en eit aan de Dam- laan 45 aan de heer J. H. Visser, of an deren, voor 7.40 per week; b. het be nedenhuis aan de Singel 205a aan mej. M. Bijloo,of anderen, voor 7.75 per week en de bovenwoning aan de Singel 205 b aan mevr. F. van den Boogert, of anderen, voor 29,45 per maand; tot a. onderhandse aankoop vanidè!»er- ven van mevr. wed. M. C. van der Tuyn- van der Horst van de in het Onteigenings- i plan Nieuwland begrepen woningen aan de Broersvest 100a-b, 102a-b, 104a-b, 106a b 108a en Daml. 49/1 en^'t pakhuis Broers- vest 108b, voor de sóm Van 20.000; b. tot onderhandse verhuring van de boven- en i benedenwoningen aan de Broersvest 100a, i 100b, 102a, 102b, 104a, 104b, 106a, 106b, de j bovenwoning Broersvëlst 108a, het pak- i huis Broersvest 108b en de woning Dam- j laan 49/1 aan L. Butter, of anderen, als- mede tot vaststelling van de huurprijzen 1 van genoemde percelen; I tot herziening van de erfpachtscanon van het perceel grond, gelegen ten Oos ten van de Buitenhavenweg, groot 1385 M2, bij acte van 17 Juni 1922 in erfpacht uitgegeven aan de NV. Metaalbuizenfa- briek Mij „Excelsior"; tot het aangaan van een grondruiling met mevr. J. v. d. Borg-Notenboom in Kethel, ter verkrijging van een juiste be grenzing van het complex sportvelden ten Westen van de Poldervaart; om a. over eenkomstig artikel 72 der L. O.-wet 1920, medewerking te verlenen aan de St. Wil- librordusstichting voor de aanschaffing van leermiddelen in verband met de vor ming van een parallel le klasse aan de St. Jansschool aan de Lange Singelstraat, waarvan de kosten worden geraamd op - 500; om een crediet van 10.000 te verlenen voor de financiering van bui tengewone herstelwerkzaamheden aan woningen, die bij het Woningbedrijf in beheer zijn; tot a. het verlenen van een crediet van 4.550 ten laste van de Ge meentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettingsdienst voor de aanschaffing van nog 500 uniforme vuilnisemmers; om goedkeuring te hechten aan het ontwor pen plan tot aanpassing van het over blijvende gedeelte van het Volkspark aan de gewijzigde situatie om en nabij de Wil- helminahaven en omgeving. Advertentie UITSLUITEND VOOR KATHOLIEKEN Lid K.C.V.D. „San Filippo Neri" Inlichtingen alle werkdagen van 129 uur Passage Theater: Bureau Zedenpolitie (strikt volwassenen). i Monopole Theater: Circusbloed (14 j.). Stedelijk Museum: Tentoonstelling Ne gerkunst: dagelijks, óók Zondags, van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. Maandagavond sluiting. Julianapark: Bloemenweelde in Sprook- jeslicht. Tentoonstelling van beeldhouw werken, dagelijks, óók Zondags, van 7.30 tot 12 uur. Maandagavond sluiting. Beurs: Tentoonstelling Jeugd en Bloe- menvreugd. Dagelijks van 105 en des avonds van 711; Zondag 2—5 en 7II. uur. Zondagavond sluiting. /2> Zo Horizontaal: 1. herkau wer, 3. drukte, 9. rivier in Azië, 13. herstelplaats, 15. kweek, 16. plaats op Java, 17. kellner, 18. wa pen, 19. strijdmacht, 20. Europeaan, 21. insect, 22 mand, 24. minderen, 26. rijkaard, 28. zangnoot, 30 bestemming, 31. voeg woord, 32. verhaal, 34. voertuig, 36. sportterm, 39 gewoonte, 40. elasticiteit, 42. betrekking, 44. vogel. 45. Germaanse godheid. 47. voorzetsel, 49. zang- noot, 50. Europeanen, 52 vat, 53. lapje, 55. voorzet sel, 56. reeks, 58 parfum 61. lichaamsvocht, 62. Gel ders dorp, 63. keurig, 65 militair student, 67. dik, 68. spijslijst, 69. rivier in Afrika, 70. veter, 72. troef kaart, 73. toegankelijk, 74 tevreden, 75. voorzetsel. Verticaal: 1. reinigings middel, 2. bescheiden, 4 voor de vuist, 5. boze geest, 6. opening, 7. indien, 8. deel van de bijbel, 9. productiviteit, 10 miereneter, 11 zot, 12 tel woord, 14. keukengerei, 16. zangstem, 19. koeienmaag, 21. maat, 22 erg, 23. bijbel boek, 25. roofdier, 26. ontkenning, 27. pro jectiel, 28. knolgewas, 29. bespotting, 33. plantje, 35. motief, 37. ogenblik, 38. hori zon, 41. lichaamsdeel, 43. plaats in Drente, 46. landtong, 48. gesloten, 51. Afrikaan, 52, koud, 54 lettertekens, 57. knaagdier, 58. voorkeur, 59. vrucht, 60 schildknaap, 62. verharde huid, 64. stof, 65. vogel, 66 boom, 67. voorzetsel, 69. nummer, 70. soort onder wijs, 71. voegwoord. Oplossingen kunnen worden ingezonden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle- rubriek kan niet gecorrespondeerd worden. Let op de frankering van Uw postzending. De oplossing van de lettergrepen-kruis- woordpuzzle van verleden week is; Horizontaal: 1 podagra, 3 Driebergen, 5 buiging, 6 zendeling, 8 rebel, 10 mantel, 12 algebra, 14 indo, 15 ganzepen, 16 kinder spel, 17 neger, 18 stokslagen, 20 Denver, 22 landweer, 24 benijden, 26 laven, 27 schijndode, 28 kenteken. Verticaal: 1 poging, 2 grazen, 3 drieling, 4 genre, 5 buitenman, 7 decharge, 9 Bel grado, 11 telganger, 12 alpenstok, 13 bra kingen, 14 inspelden, 17 Nederland, 19 sla vernij, 21 vergeven, 23 weerschijn, 24 bede, 25 denken. 26 laken. Mevr. A. Poelsv. d. Hart, Boylestraat 18a, Schiedam, had deze week geluk en won de prijs. 0VÏRSCHIESCHESTR.S$-57-TEL. 67121 O I heid en vurigheid en dè losbarstende ova- t JC i t j- i I ties dwongen tot biseren van een gedeelte Het ging er gisteravond Spaans aan toe in liet Upenlucnt-theater. In dicnle jvan dit werk was waarlijk een suc- om i cesvol slot van de uitvoeringen welke in drommen bevolkten de feestende Schiedammers het amphitheater, Open- DE SCHOOLMELK De vacam^Is^rbiTüSdag begin-; getuige te zijn van de vurige Spaans danskunst van de schone Rosario en ^iedfms/1Gemeenschap'^hêt*001" de nen bijna alle scholen weer. Moeders ko- i haar lieftallige, donkergelokte senorita's en hun mannelijke danspartners, i luchttheater werden, gebracht, men de nieuwe leerlingen voor de eerste klasse zelf afleveren. Een aardig gezicht, i En de duizenden hebben ten volle kun- De oudere leerlingen komen in een ander nen genieten van de mooie, hartstochte lokaal, vaak bij een andere juffrouw of j ujke muziek, de klepperende castagnetten mijnheer: alles is in het begin nog on- en de sprookjesachtige costuums. De ene dans was al mooier en meeslepender dan HEDEN (Tuindorp Kethel) 7 uur: Perenlaan Wagenspel. Vlaardingerdijk 9 uur, Slot vuurwerk. TONKEL EN MUZIEK Zondag, 30 Augustus. Schouwburg, 8.15 uur: „Moord by open doek" (Rotterd. Comedie) Luxor, 2 en 8 uur: Ballot (Toon Hemrans), (volw.) Terrein Kruiskade, 3.30 en 8.15 uur: IJsballet (laatste voorstellingen.) Maandag, 31 Augustus. Schouwburg, 8.15 uur: „Moord bij open doek" (Rotterd. Comedie) Luxor, 8 uur: Ballot (Toon Hermans) (volw.) N. Zuiderkerk, 8 uur: Orgelconcert P. v. d Kerkhoff. Vier maal heeft gistermiddag de Am- sterdamsche Comedie een grote schare Schiedammertjes mee genomen naar een marktplein in Venetië waar ze temidden van 't Venetiaanse leven werden geplaatst, door getuige te zijn van een Comedia dell 'Arte, een marktspel, dat in de middel eeuwen geheel geïmproviseerd werd ge speeld, zonder coulissen en zonder vaste rollen. Nu in onze tijd heeft men echter enige wijzigingen aan moeten brengen door met vaste rollen doch zonder be paalde coulissen te werken. Daar voor de kinderen werd gespeeld, heeft men aan het begin van de voorstelling enige uitleg gegeven van hetgeen zich zou gaan af spelen. In deze Comedia dell 'Arte zagen de kleintjes, hoe een stel potsenmakers zwer vende aankomt in de hoofdstad van het land, waar een koning zeer droevig leeft, want hij kan niet lachen en grote belonin gen worden uitgeloofd voor hen die deze zwaarmoedige koning kunnen genezen; zelfs de hand van de prinses wordt als beloning gegeven. De dochter van de ko ning, die het leven in het paleis onaange naam vindt, zou gaarne een bezoek willen brengen aan de kermis, doch een hofdame verbiedt dit, want als prinses is dit niet mogelijk. Een verkoper van maskerade- costuums verschaft raad en gekleed als een potsenmaakster gaat de prinses tus sen het volk en speelt mee met enige kermisklanten. De Engelsen zijn al weer uit onze stad vertrokken. De 40 leden tellende zwem ploeg uit Wandsworth, die Maandag j.l. arriveerde om tegen een team, samen gesteld uit diverse Schiedamse zwemclubs, té kampen, hebben al weer de boot ge nomen, met een echt gezellige week in Schiedam achter de rug. Overigens is men in deze week niet alleen in Schiedam gebleven. Het ENSO-comité heeft haar broeders in de sport van alles laten zien en nadat Maandag in het Sportfondensbad de wedstrijden, waar men toch eigenlijk voor was gekomen, achter de rug waren is men het er eens gezellig van gaan nemen. De Rotterdamse havens werden met een bezoek vereerd, evenals de minia tuurstad „Madurodam", waarover allen zonder uitzondering uitermate enthousiast wennig. In het begin valt het niet mee om van plm. 9 uur tot 12 uur niets te mogen eten of drinken na zo'n vrije maand. Vooral tegen de pauze om plm. half elf is de trek naar iets om te drin ken groot. De schoolmelk brengt uit komst. Door deskundigen is bij een on derzoek geconstateerd, dat de inzinking, die omstreeks die tijd volgt, volledig kan worden opgevangen door het gebruik van een flesje melk. De Schiedamse school kinderen weten bij ervaring hoe heerlijk zo'n flesje melk is. Toen het Plaatselijk Schoolmelk Comité 6 jaren geleden haar werkzaamheden hervatte, was de deel neming in de kleuterklassen en in de le en 2e klasse der lagere scholen het grootst. Met het klimmen der klassen, steeg de deelneming per klas belangrijk, zodat er scholen zijn met een gemiddelde deelneming van 85 tot 95 Dit jaar zal 't zeker nog hoger zijn, nu er zoveel nieuwe klassen bijkomen. Aangezien de meeste scholen Dinsdag of Woensdag beginnen, wordt in de komende week geen geld voor schoolmelk aangenomen. Op Maan dag 7 September mogen de kinderen dus voor het eerst betalen. Zoals bekend is de prijs van de melk in de winkels pas ver hoogd en een nieuwe verhoging wordt in de komende maanden verwacht. Vanzelf sprekend moet de schoolmelkprijs ook omhoog. Hoeveel dat zal zijn, wordt vol gende week in de plaatselijke pers be kend gemaakt. de ander. Het is dan ook moeilijk te zeg gen waar het hoogtepunt van het pro gramma lag. De heer Duis, die met geestig commen taar de verschillende dansen aankondig de. had geen gemakkelijke taak. daar hij in een kwartier tijd even Spaans moest leren om titels en namen behoorlijk uit te kunnen spreken. Onder grote hilariteit van de duizenden ging hem dit na enige oefening echter heel goed af. De begeleidende muziek werd op twee piano's op meesterlijke, kunstzinnige wijze vertolkt door het pianoduo Manuela Ballesteros en Juan Bemal. Wat de dansen betreft, deze zijn bijna alle geïnspireerd naar aloude folkloris tische volksdansen. Het eerste nummer Navarra en voorts Puerta de Tierra en Zambra waren typische staaltjes van deze Spaanse volkskunst. Een solodans, El Puerto (de Poort), werd op geestige wijze gedanst door Ro sario. Deze dans stelt voor een vissers meisje, dat aan de haven haar waar tracht te verkopen. Het zou te ver voeren alle dansen stuk voor stuk te bespreken. Er was zoveel te zien en ook te horen; daar was het tem peramentvolle spel van de guitaristen Garcia de la Mata, A. Zori en M. Casta- nos en de specifiek Oosterse zang van Alvaro de la Isla. Er waren liefdesdansen (en dat zegt wat in het Spaans) uit Anda- lusië en Valencia, ons eerder bekend van de sinaasappelen. Zeer bijzonder was de Peruviaanse dans Huaino, een oeroude dans uit het land der Inca's, vanwaar de Spanjaarden deze dan sen importeerden. De eigenaardige, schui felende danspassen en de speciale Pe ruviaanse costuums brachten ons even in een andere wereld. Als muzikaal intermezzo speelde het bovenvermelde pianoduo een werk van M. de Falla, Andaluza, terwijl de guitaar- solist een fijn gestyleerd werkje vertolkte van de Spaanse componist F. Tarrega. Zijn succes was zó groot, dat hij niet ont kwam aan de nadrukkelijke wens van zijn talrijk auditorium om nog een toegift ten beste te geven. In de twee temperamentvolle solo- dansen van Santaella lieten zich Rosario en Roberto Iglisias beurtelings bewonde ren. Dan kwam het grandioze slot in een schitterende Fandangos, gedanst door het Advertentie. waren. De Opbouwrit dwars door Rotter dam heeft de bezoekers een overzichtelijk beeld gegeven van de opbouwwerkzaam- heden, en zij, die reeds eerder met een sportuitwisseling naar onze stad waren gekomen, waren vol lof over de wijze, waarop in onze stad en vooral ook in Rot terdam is gebouwd. Woensdagavond is er in het open bad nog een polowedstrijd gespeeld, welke de Engelse ploeg met 4—3 van een combinatie van SZC won. Over al deze evenementen is gisteravond op de gezellige avond, die het ENSO- comité de vertrekkende ploeg had aange boden, nog eens uitvoerig nagepraat. De leider van het Engelse gezelschap de heer W. Russell, dankte na na loop voor al hetgeen het team aan Schie damse hartelijkheid had mogen onder vinden. In het bijzonder richtte hij woor den van dank aan het adres van degenen, waar men zo'n gezellig „Hollands" onder komen had gevonden. Met een luid ap plaus onderstreepten de Engelsen zijn woorden, waarna allen voor de Engel sen voorlopig voor de laatste maal naar hun (Schiedams) huis gingen. GEBOREN: Nicolaas z. v. N. van Ger- ven en P. J. Meijer; Nicolaas z. v. C. H. Meijer en H. G. de Graaff; Yvonne M. d. v. J. M. Middeldorp en E. G. Lemapihan; Adriana d. v. J. Hoogstad en M. D. Borst; Linda d. v. C. P. Marinus en C. Thoen. OVERLEDEN; C. v. d. Pijl, 49 j. wed. van P* v. Delft. Vrijdagavond is op het podium in de Plantage het ballet van Rosario opgetreden voor een 2/z a 3 duizend bezoekers. SINGEL 114—116 OAGfitAD I'OOA SC 111 DAM IN OMSJNtüfN 75ste Jaargang No. 22240 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18 Telefoon 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal. 2,~ per maand, 0.47 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte ƒ0.15 pet millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte '0.30 oer millimeter hoogte. Bij contract geiden fagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentiën) tot 20 woerden 50 cent Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bt) vooruitbetaling iiip advertentie-orders worden afgesloten en Efplaatsi overeenkomstig de Regelen voor bet mover ten tie wezen. Ieder jaar weer leveren de katholieke scholen een grote schare jongens af, die de richting van de techniek in willen slaan. Daar valt niets op te zeggen. Nu gebeurt het, dat ouders of voogden nog niet weten, dat er voor hun jongens, die avond onderwijs willen genieten, een nuttige stichting bestaat n.l. de Stichting voor katholiek Nijverheidsonderwijs „St. Joseph", Schiedam, Westvest 94. Het bestuur van de stichting, die de jongens gaarne in eigen katholiek millieu technisch onderwijs wil geven, verzoekt bijzondere aandacht van de advertentie in deze krant van hedenavond. Vanaf Zaterdagmiddag 13 uur tot Zon dagavond 24.00 wordt deze waargenomen door W. H. F. Meyer, Swammerdamsin- gel 43, tel. 69696; F. Jungerius, Vondel laan 2, tel 67355; P. J. W. Beukers, Burg. Knappertlaan. 76, tel. 68004. Apotheek C. I. Jansen. Swammerdamsingel 41. tet 67734. Op Dinsdag, 1 September 1953, des na middags van 2 tot 3 uur bestaat gelegen heid tot kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van de Gem. Geneesk. Dienst, Tuin laan 80 Trouwboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen meebrengen. De oude Vrek uit de stad maakt zich meester van het geld der artisten en be droefd keert de prinses 's avonds naar het hof terug. Maar de mensen, waarmee zij die dag heeft gespeeld op de kermis, kan ze niet vergeten. Door een list weten de kermisklanten aan mooie kleren te komen en begeven zich op weg naar het Hof om aldaar te trachten de koning aan het lachen te brengen. Zij geven zich uit voor Oosterse vorsten en het lukt hun ten laatste, wan neer zij worden ontmaskerd door het slachtoffer van hun list de Koning te doen schateren. Harlekijn krijgt zijn beloning en wordt gemaal van de lieftallige prinses. Er is feest aan het hof, mede dank zij het werk, dat werd verricht door Maxie en z'n ezel, die hebben geholpen om Harle kijn te maken tot echtgenoot van de prinses. De kinderen hebben genoten en mee geleefd, zo zelfs dat het voor de Vrek, de heer R. v. Nunen, heel moeilijk was aan het woord te komen; de kinderen waar schuwden vanuit de zaal de artisten. Kod dig was het spel van de Ezel, die spre kend en dansepd de kinderen menige lachbui heeft weten te bezorgen. Deze moeilijke rol werd op frappante wijze vertolkt door de heer K. Henneman. De heer B. Botterman, de Harlekijn, heeft door zijn goede stem en fraai spel mede met de prinses mej. E. v. Lier geholpen dit klassieke toneelwerk zo te brengen, dat onze kleine Schiedammertjes, die in deze vacantieweek op veel cultureel to neelspel zijn onthaald, thuis komende konden vertellen, dat het een echt leuke middag was. Met dit toneelwerk zijn dan dit jaar de kindervoorstellingen van de vacantiê- feestweek voorbij en menig kind kijkt reeds uit naar de volgende keer, want on danks het feit, dat het enkele malen regende, heeft toch de S.G. kunnen con stateren, dat de zalen steeds tot de laatste plaats waren bezet. Voor de vijfde en laatste maal ging gisteravond, weer voor een uitverkocht huis, in het Passage-theater de S.G.- revue: „Daar gaan we weer". Maar voor het doek voor de laatste maal viel, trad, aan het eind van de finale, de voorzitter van de Schiedamse Gemeen schap, de heer M. Holl, naar voren om zich van een aangename taak te kwijten, n.l. om alle revue-artisten hulde en dank te brengen voor wat geboden en gepres teerd is. Zij hebben een verdiend succes behaald. De dames en heren, die hebben meegewerkt, hebben getuigenis afgelegd van een grote gemeenschapszin. Zij heb ben vijf avonden 4500 dames en heren vermaakt. Hier is tot uiting gekomen, wat samenwerking vermag. Allen hebben grote offers gebracht, door veel tijd te besteden aan de repetities en door tijdens de vacantiefeesten vijf avonden te willen optreden. Daarvoor verdienen zij woorden van hulde en dank. Gelukkig zijn de ge brachte offers beloond met een enorm succes. Dat stemt tot grote vreugde. De revue-artisten hebben getoond, wat Schie dam kan. De titel van de revue; „Daar gaan we weer", zegt alles, want volgend jaar komen wij, met een nieuwe revue weer. De heer Holl bood geschenken aan de regisseur Lou de Groot, de balletleidster, mej. Durang, de zangeres, mevr. Leythe, de dirigent van het orkest Joop Walvis, en de toneelmeester, Hannes Visser, ge schenken en bloemen aan, en hij bracht dank aan de directeur van het Passage theater, de heer Jansen en zijn staf, die alle zorgen hebben besteed aan een goed verloop van 17 kindervoorstellingen en 5 revue-avonden. Nog een keer klonk het lied: „Daar gaan wij weer". Nogmaals weerklonk veel applaus. Toen viel het doek. En terwijl het publiek de zaal uitstroomde, speelde in de hall van het theater een groepje OBK'ers, die aan de revue hadden mee gewerkt, een slotmars. De Schied. Bedevaart naar Kevelaer mag goed geslaagd heten. Dit Jaa'^verd evenals verleden jaar de ondernomen tezamen met Rotterdam, tei- wijl de godsdienstoefeningen werden ge houden gezamenlijk met de bedevaaiten uit Haarlem. Leiden en de Rijnstreek. Van Rotterdam-Schiedam waren er 70 pelgrims; de gezamenlijke bedevaarten telden bijna 1000 pelgrims. Onder de processiegoederen moeten vooral genoemd worden die van Haar lem. Het schitterende Mariabeeld, de prachtige vaandels en verdere voorwer pen voor de eredienst waren allen van hoog kunstzinnig gehalte. Vele Eerw. He ren Geestelijken waren met de processie meegekomen, zoals diverse Pastoors uit Leiden en het Rijnland, vele Paters Fran ciscanen uit Leiden. Haarlem en Rotter dam. Pater F. Schoof O.P. was de gast van de Schiedamse Processie, De predi katies werden gehouden door de bekende radio-predikant, Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. Helaas werd veel nadeel onder vonden van het slechte weer, zodat o.a. de plechtige intocht werd afgelast. In het algemeen waren de diverse processies en bijeenkomsten uitgebreider dar verleden Jaar. zodat van sommige pelgrims, voor al de gebrekkig lopende, het uiterste werd gevergd. Zoals ieder jaar, vormde de Plechtige Hoogmis op Dinsdagmorgen in de Basiliek het glanspunt; muzikaal gesproken. Muzikale medewerking werd verleend door een koor van mannen en jongens uit Kevelaer, begeleid door orgel en een orkest, tezamen een groep van pl.m. 100 personen. Degenen, die voor het eerst in Kevelaer een Hoogmis bijwonen met zulk een muzikale omlijsting worden steeds diep getroffen en gesticht bij het aanhoren van een dergelijke muzikale klankenweelde. Van het destijds dooi Schiedam geschonken St. Liduina-Altaai is door de verwoesting van de parochie kerk in Kevelaer slechts een gedeelte overgebleven. Dit altaar is thans ge plaatst in de Biechtkapel van de Basiliek. In tegenwoordigheid van vele Schiedam mers werd aan dit altaar op Dinsdagmor gen de H. Mis door Pater Schoof opgedra gen, terwijl de aanwezigen daarbij in de gelegenheid waren om te communiceren. De vastgestelde H. Mis in de Genadeka pel kon de dag daarop niet doorgaan eh werd opgedragen in de Kaarsenkapel. Bij de heenreis werd gepauzeerd in d® Westerbouwing (Renkumb Bij de terug' reis was dit in Lent bij Nijmegen. Dank zij de goede harmonie en het uit' stekend verloop der plechtigheden ka*| deze bedevaart als uitstekend geslaagd worden beschouwd. Het blijkt, dat lang" zamerhand de animo tot deelname, ook in de andere steden, blijft toenemen. r°' dat verwacht mag worden, dat het voj* gend jaar de deelneming v. d. Schiedam' mers nog groter zal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2