Na een Joegoslavis persbericht EEN GOLF VAN VERONTWAARDIGING OVER ITALIË Isbrandtsen: Maatschappij wist van niets H li ■kr;:N''ö Slechte onder sociale toestanden niet-blanke rassen Waakzaamheid in de Unesco AUTO'S BOTSTEN TEGEN SLIPPENDE BUS Adenauer valt socialisten Oproep van Duitse Episcopaat aan Hogere lonen in de Ver. Staten r~ DAGBLAD WO OR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Bakkers ideaal is Nederlandse jeugd moet klepperen Maandag 31 Augustus I9o3 WEERBERICHT V.. j „Hoofd koel houden!" 111 Weer „oude koers Oost Duitsland De bankbiljetten van de Flying Enterprise Reeds meer dan 750.000 gulden geborgen Frankrijk geeft Cam bodja grotere bevoegd heden - wmmmmMLt Veranderde wereld stelt nieuwe eisen aan Missi3-apostolaat Missie en Unesco Een dode en twee gewonden Ruim 2000 Oostduitse agitatoren gearresteerd Reizigers ongedeerd Prinses Wilhelmina verjaart Prinsessen komen vandaag niet Vliegtuig uit de V. S. had vertraging 60.000 bezoekers op de Slem lilburgs kamgaren voor de Sovjet-Unie IN DRIE JAAR TIJDS STIJGING MET 21 PCT. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in dd Noord-Westelijke helft van het land van nacht wat regen of motregen, maar morgen overdag droog weer. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets warmer. Dinsdag 1 September: Zon op 5.53 uur, onder 19.26 uur. Maan op 0.00 uur, onder 17,28 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe spanningen om Triest Een verklaring van liet semi-officiële Joegoslavische persbureau Yougo- prcss, dat het Joegoslavische geduld inzake Triest thans uitgeput is, heeft in Rome tot uiterst felle reacties en sterk verhoogde spanningen in de Italiaans-Joegoslavische betrekkingen aanleiding gegeven. Men meende uit het bericht te mogen afleiden, dat 1 ito van plan was de z.g. Zone-B van Triëst, die tot verbittering der Italianen nog altijd onder Joegoslavisch be heer staat, op korte termijn bij zijn land wenste in te lijven. Premier Pella belegde op het horen van het nieuws Zaterdag onmid dellijk een conferentie met de minister van defensie Tariani en de stafchef van de Italiaanse strijdkrachten, generaal Marras. Daarna ontbood hij de Britse ambassadeur en de Amerikaanse en Franse zaakgelastigden, aan wie hij mededeelde, dat een eventuele stap van maarschalk Tito nood lottige gevolgen voor de Italiaanse openbare mening zou hebben. Pella drong er bij de Westelijke mogendheden op aan, dat deze hun invloed zouden aanwenden om een crisis te vermijden. Ondanks de Joegoslavische verzekering, door een officiële woordvoerder Zaterdag te Belgrado gegeven, dat niemand iets van annexatieplannen inzake de zone-B af wist, trok de Italiaanse pers Zondag wederom alle registers open om Joego slavië aan het verstand te brengen, dat het van Triëst af diende te blijven. De Italiaanse pers wist zelfs te melden dat gepantserde Italiaanse eenheden Zondag naar het gebied van Gorizia bij Triëst werden gedirigeerd. Ook zouden Italiaanse oorlogsschepen uit Zuid-Ita- laanse bases aan de Adriatische Zee koers zetten naar Triëst. Ambtenaren van het ministerie van defensie te Rome wiiden deze berichten echter niet be vestigen. En een woordvoerder, van het hoofdkwartier van het Italiaanse leger te Udine merkte op, dat de in de nacht waargenomen troepenbewegingen deel uitmaakten van de gebruikelijke zomer- oefeningen van het leger. Italiaanse officiële woordvoerders toon den zich in het bijzonder verontrust over de Joegoslavische massabijeenkomst van oud-verzetsstrijders, die op Zondag 5 Sept. te Akroglica in de omgeving van de half Joegoslavische, half Italiaanse stad Gori zia zal worden gehouden en tot incidenten aanleiding kan geven. Op deze bijeenkomst worden 400.000 oud-strijders verwacht, die met zestig extra treinen naar de plaats van samenkomst zullen worden gebracht en mogelijk zal Tito er persoonlijk het woord voeren. De Joegoslaven hopen, dat deze bijeenkomst ook door sympathiseren- den uit Triëst en Ttalië zal worden bezocht Reeds hebben de monarchisten laten weten, dat zij een van haar felste woord voerders, Lovelli, op dit zelfde uur in Gorizia zullen laten spreken. Italiaanse woordvoerders wezen er ver der op, dat de Joegoslaven van plan zijn militaire oefeningen te houden in het ge bied van Loebljana, dat van ouds als de invalspoort van de Balkan naar Italië wordt beschouwd. Het officiële Joegoslavische persbureau Tanjoeng reageerde Zondag op de storm uit Rome met te zeggen, dat in Joego slavische regeringskringen de Italiaanse berichten over een aanstaande annexatie van de Zone-B als een „weloverwogen provocatie" wordt beschouwd. Ook de voornaamste bladen, „Borba" en „Poli- tika", gingen uitvoerig op de Italiaanse beschuldigde Zondag in een redevoering ie Indrija in Slowenië, (waar hij een beeld onthulde ter nagedachtenis van in de strijd met Italië gesneuvelde partisanen!) Italië ervan te proberen Triëst en een deel van de Sloweense kuststreek bij zijn gebied te voegen. Helaas vindt het hierbij steun van de Brits-Amerikaanse autori teiten in Triëst, aldus Bebler. De ervaring van Joego-Slavië met de Westelijke autoriteiten te Triëst, maakt het volgens Bebler, sceptisch ten aanzien van de onpartijdigheid van een door meer dere landen gekozen gouverneur van Triëst. Ambtenaren van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken wilden Zondag geen commentaar geven op plot selinge spanning om de kwestie-Triëst. Het departement hoopte, dat „men het hoofd koel zou houden", aldus deelden deze ambtenaren mede. In diplomatieke kringen te Londen was men van oordeel, dat het geschil tussen Joego-Slavië en Italië over Triëst vredig zou aflopen. Maar incidenten zouden de gemoederen in beide landen overmatig kunnen verhitten. In diplomatieke kringen dacht men niet, dat Tito- van plan was tot annexatie over te gaan. Over het algemeen spreken Westelijke diplomaten er hun verbazing over uit, dat net nieuws van een verandering in de Joegoslavische houding ten aanzien van Triëst, in Italië als aankondiging van een annexatie was opgevat. Men meent, dat Tito na het heengaan van De Gasperi tegenover de groeiende nationalistische stroming een wat gereserveerder houding wilde aannemen. De gevolgen van het Yougopress-bericht zouden volgens deze kringen over Tito waarschijnlijk niet ge wenst zijn. 11 MAARSCHALK TITO Trieste plannen beschuldigingen in. Zij zeiden Zondag in hun hoofdartikels, dat Joego-Slavië te lang over Triëst zijn stilzwijgen had be- award in de hoop op een compromis, maar dat alleen Italië hiervan voordeel had gehad. In de bladen werd niet gezegd, dat Joego-Slavië tot een positieve stap, zoals de annexatie van de Zone-B, wenst over te gaan. De plaatsvervangende Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Bebler, Volgens te 'West-Berlijn ontvangen be richten zou het Oostduitse ministerie van volksontwikkeling enkele decreten hebben ingetrokken, die bij het begin van de „nieuwe koers" waren uitgevaardigd, om de politieke druk op het onderwijzend personeel in Oost-Duitsland te vermin deren. O.m. zijn Grotewohl's beloften om de invloed der communistische jeugdbe weging te beperken en om grotere vrij heid van behandeling der leerstof toe te staan ongedaan gemaakt. Het K. N. M. I. deelt mede: De overgangszóne tussen de koudere en de warmere lucht handhaafde zich tij dens het weekeinde juist in de omgeving van ons land. Als gevolg daarvan vielen er op sommige plaatsen grote hoeveelhe den regen. Tijdens het weekeinde werd in Schiphol en Ramspol ongeveer 35 m.m. afgetapt. Daarentegen viel er in het Zui den van het land slechts enkele m.m. Verder Zuidelijk verbeterde het weer snel en in Frankrijk was het Zondag vol op zomer met zonnig weer en temperatu ren tot 33 graden. Daarentegen was het weer in Engeland koud en buiig. De sto ring, die Zondag over ons land trok werd gevolgd door een gebied van hogere luchtdruk in verband waarmede het weer vandaag belangrijk verbeterde. Intussen werd er vanmorgen bij Ierland een nieu we storing waargenomen, die in Noord- Oostelijke richting beweegt. Deze storing zal tijdelijk weer vrij veel bewolking veroorzaken en hoofdzakelijk in de Noord- Westelijke helft van het land wat regen. Daarna dringt iets warmers, maar vrij vochtige lucht ons land binnen. Onder grote belangstelling uit de kring van acteurs, regisseurs, auteurs en vele anderen uit de radiowereld heeft het hoofd van de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie Zaterdagmid dag afscheid genomen en zijn functie overgedragen aan Constant van Kerck- hoven. Marie van Warmelo, een der oudste acteurs, neemt afscheid van Carel Rijken; v.l.n.r. Constant van Kerckhoven, Willem van Capellen, Carel Ryken, Ben Groeneveld en Marie van Warmelo. Het Italiaanse bergings vaartuig „Ros- tro" heeft reeds bankbiljetten ter waar de van ruim 750.000 gulden uit het wrak van de in Januari van het vorig jaar vergane „Flying Enterprise" ge haald. Het betreft biljetten van eén en vijf pond sterling en vijf, twintig en vijf tig dollar. De „Rostro" zou werken voor rekening van een in Belgische verzekeringskrin gen nauwelijks bekende verzekerings maatschappij, die in verbinding staat met de Zwitserse Nationale Bank, waar de berging een ander standpunt heb ben ingenomen," zei hij. Isbrandtsen was ervan overtuigd, dat kapitein Kurt Carlsen eveneens onwetend was over deze lading, die mogelijk in de post zakken vervoerd was. Functionarissen van de „Banque de Bruxelles" hebben later nog meege deeld, dat het geld werd vervoerd voor rekening van de Zwitsertse Nationale Bank. Het werd nu ter beschikking van diverse verzekeringsmaatschappijen ge- li f'\ i 1 rl a M J I _1 .1 i voor het geld bestemd zou zij»' geweest, j houden, die reeds schadevergoeding aan Dejnljetten worden thans gedroogd hij de Zwitserse Bank hadden betaald Be de „Banque de Bruxelles". "ragen mochten zij niet noemen. Behal- Te Brussel acht men het zeer merk- v"e het bankpapier had de „Rostro" nog waardig, dat de verzekeringsmaatschap- andere goederen aan land gebracht, zo- pij een andere dan de eerder genoem- 1 ais i«hr,r<>wi„, de die de lading van de „Flying En- Ci 11 ,„„Avcl De premier van de Indische deelstaat Cambodja, Penn North, en de Franse hoge commissaris, Risterncci, hebben Zaterdag: te Pnom Penh, de hoofdstad van Cambod- j ja, twee protocollen getekend op grond waarvan Frankrijk dr volledige souverei- niteit op het gebied van rechtspraak en politie aan Cambodja overdraagt. De Fransen zullen al hun rechtbanken aan de Cambodjanen overdragen, doch er zullen besprekingen gevoerd worden over de mogelijkheid van Franse technische bij stand en een voorkeursstelsel voor Franse burgers. Alle politiediensten en het materieel komen thans onder Cambodjaans beheer. Hierbij ziin 300 man betrokken, onder wie 80 Fransen. Voorlopig zullen zij echter in functie blijven. De onkosten van de over te dragen diensten zullen tenminste tot het einde van het jaar door Frankrijk gedragen worden. Het protocol met betrekking tot de rechtspraak moet door de Franse nationale vergadering bekrachtigd worden alvorens het van kracht - wordt terprise dekte, er met geen enkel woord melding van maakt dat het schip voor rekening van de Zwitserse 'Nationale Bank bankbiljetten vervoerde. In sommige kringen te Brussel acht men het niet uitgesloten, dat het. hier om Duits vluchtkapitaal zou gaan, dat naar Zuid-Amerika moest worden ge bracht, In dit verband wordt ook op de berichten gewezen, dat de Flying En terprise" volkswagens voor Zuid-Ameri- ka aan booid zou hebben gehad Een functionaris van de Banque de Bruxelles waar de biljetten gedroogd worden, wilde Zondag geen commentaar geven op het bericht dat Jakob Isbrandt sen, president van de scheepvaartmaat schappij waartoe de „Flyinp Enterprise" behoorde, er zijn verbazing over had uit gesproken, dat er grote bedragen aan bankpapier in het wrak waren gevon den 6 Isbrandsen verklaard,, eerder op de dag, dat degenen die de berging ter hand hebben genomen, meer geweten moeten hebben dan zijn maatschappij die over de berichten ten zeerste ver baasd is. De maatschappij was niet betaald voor het vervoer van de bil jetten, die niet in het scheepsmanifest voorkwamen, „Als wij er van geweten hadden, zouden wij ten aanzien van als laboratoriumuitrusting, porselein, schrijfmachines en postzegels. volgens de havenautoriteiten van uostemde heeft het bergingsvaartuig, dat tevoren vanuit een Franse haven werkte, zijn basis naar Oostende verlegd als^ gevolg van de stakingen in Frank- De 23ste Missiologieche Week, die thans le Leuven in Bclgjg wordt gehouden, richt zich dit jaar geheel op het probleem van de aanpassing van het missie-apostolaat aan de eisen van een veranderde wereld. Aan de bijeenkomsten, die onder voor zitterschap taan van Dom Neve O.S.B., abt van Lo- ;m, nemen, naast verschil lende bisschoppen en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. vertegen woordigers van vele missionnerende orden en congregaties deel. Mgr Neve waarschuwde in zijn openings rede voor een overdreven optimisme ten aanzien van de verwezenlijking van onze idealen in de missies. Terecht hebben de Pausen in hun encyclieken herhaaldelijk de soms angstwekkende slechte sociale toestanden onder de niet-blanke rassen gebrandmerkt. Daarom vormt de studie van de sociologie en de bestudering van de maatschappelijke problemen voor de missionarissen een noodzakelijke voor waarde, willen zij hun apostolaat in de missie behoorlijk kunnen uitvoeren. Grote belangstelling trok tijdens de Mis- siologische Week de rede van pater Pierre v-harles S.J., de grote kenner van Afrika, die de psychologie van de Afrikaanse werknemer behandelde. Voor de neger is het verpachten van zijn werkkracht aan een vreemdeling, althans als een blijvende en normale levensregel, een uiting van ontrouw tegenover de negergemeenschap. In dat geval weet de zwarte werknemer niet, tot welke gemeenschap hij gaat be horen. Hij verliest daardoor zijn zekerheid en ziet zijn traditionele sociale instellingen uiteenvallen. De negerwerknemer zoekt contact van mens tot mens. Het loon is in ztjn ogen niet zozeer de sing hiervoor zou kunnen vormen aldus pater Charles de aanstelling van sociale werkers of werksters. De verhouding tussen de Katholieke missie en de Unesco werd uitvoerig be licht door de heer J. Larnaud van het Katholieke Coördinatie-centrum bij de Unesco te Parijs. Zeer zeker is het zaak, dat de Katholieken ten aanzien van dit probleem waakzaam blijven. Immers 69 staten zijn lid van de Unesco en het budget voor 1953 bedraagt ongeveer .9 millioen dollar. Volgens de opvatting van- de Unesco kunnen analphabetisme, ziekten en sociale nood niet afzonderlijk worden bestreden, maar slechts in een ge zamenlijk systeem. Teneinde het analpha betisme, waaraan driekwart van het mens dom nog ten prooi is, te bestrijden, heeft de Unesco uitgedacht de z.g. basic-educa tion, een opvoedingsstelsel, dat zich ver der uitstrekt dan het eigenlijke onderwijs en daarom al die practische kennis wil bijbrengen, die onmisbaar is voor het leven. Om dit te bereiken is een geheel nieuwe onderwijs- en opvoedingstechniek geschapen, die reeds in verscheidene lan den toepassing vindt. Ernstig waarschuwt de heer Larnaud tegen het grote gevaar, dat de Katholieken onverschillig blijven tegenover een dergelijke internationale in stelling als de Unesco. Het is een zware verplichting voor de Katholieken hun stem te doen horen bij het werk van de Unesco in al zijn vertakkingen. Zo niet, dan begaan wij een ernstig verzuim en dreigt het gevaar, dat datgene, wat zon der ons wordt verwezenlijkt, in feite zich tegen ons zou richten. De tweede uitdeling van Levensmidde lenpakketten, georganiseerd door de Bondsregering en de Berlijnse Senaat, aan de bevolking van het door de Sov jets bezette gebiedis aangevangen. Reeds vroeg in de morgen staan hon derden Oostberlijners geduldig te wach ten tot zij aan de beurt zullen komen In de rij voor de levensmiddelenpakket ten. Het spandoek zegt, „de vrye wereld groet U aüen'. Een ernstig verkeersongeluk, waarbij twee achter elkaar rijdende personen wagens op een over de linkerweghelft slippende bus botsten, beeft Zaterdagmiddag op de rijksstraatweg Amsterdam-Utrecht, tussen Maarssen en Breukelen, bet leven gekost aan de 69-jarige beer J. P. Z., directeur van de N.V. „De Toevoer" uit Breukelen. De heer Z. bestuurde de eerste per sonenauto. In de tweede wagen zaten de 56-jarige hoofdvertegenwoordiger van de firma Albert Heyn, de heer D. J. Ver- poorte uit Haarlem die de wagen be Zijn Ogen niet zozeer oe prijs voor zijn alsrnede zijn 17-jarige pleeg- arbeid, als wel het uiterlijk teken van de band, die er tussen hem en zijn werk gever bestaat. Daarom mag deze laatste voor hem geen onbekende blijven, geen anonieme instelling of stichting, maar wil hij daarin zien een persoon, die hij in levende lijve kan ontmoeten. Een oplos- Beiden moesten uit de wrakstukken van de auto"s worden bevrijd. Zij werden door een ziekenauto naar het Diacones- senhuis te Haarlem vervoerd, om daar te worden opgenomen. Het meisje bleek er het ernstigste aan üe tot dusverer vrij flauw verlopen Duitse verkiezingsstrijd heeft in het laatste weekeinde voor de stemdag een aanmerkelijke verscherping onder gaan. Terwijl de eerste kiezers op veertig plaatsen in de Bondsrepubliek ter stembus gingen reizigers naar het buitenland kunnen vooruit stem- men moest de federale grenspolitie in alarmtoestand worden gebracht tegen infiltratie van Oostduitse propagandisten, botsten de regeringscoa litie^ en de socialistische oppositie ongehoord heftig op elkaar en spraken de Duitse bisschoppen hun verkiezingswoord ten gunste van de christelijk partij. J onze trein aandeel". Op 'n aantal grote meetings, sommige georganiseerd door de drie regeringspartijen tezamen, richtte Adenauer zeer felle aanvallen op de so cialistische Europa-conceptie, die daags Zaterdag ontdekte de grenspolitie in de I ,te.vorpn nog eens door de socialistische in de laatste maanden vol bezette treinen '«dew was geformuleerd, uit de Sovjetzone de eerste jonge man nen met valse verblijfspapieren voor de bondsrepubliek. Het bleken in de meeste gevallen fanatieke aanhangers der Oost duitse communistische jeugdorganisatie te zijn, maar er waren er ook die tot deze propagandatoöht gedwongen zijn. Ter stond werd de grenspolitie in aiarmtoe- stand geroepen en in Hamburg, Helm- stedt, Ludwigshafen, Kiel en Luebeck werden Zaterdag en Zondag meer dan 2000 verdachte reizigers aangehouden. Ten dele zijn zij reeds onder luidruchtige demonstraties terug over de gr,ens gezet. Men verwacht nog meer rijkelijk van pamfletten en geld voorziene demon stranten aan deze zijde, doch de grens politie acht zich volkomen in staat om de stroom te keren. De politie nam behalve het propaganda-materiaal ook nog de som van ongeveer 60.000 Mark in beslag. Dr Adenauer heeft tijdens dit week einde met een speciale verkiezingstrein detocht door Noord-Duitsland gemaakt en hij was, zo zeide hij, gegrepen door het enthousiasme, dat ons tegemoet kwam ook in de kleinste plaatsen, die De socialisten hebben daarbij nog eens met klem op de totstandkoming van een viermogendheden-conferentie over Duitsland aangedrongen omdat naar hun mening de vier mogendheden het eens moesten worden over de plaats, die een herenigd Duitsland in de wereld zou moeten innemen. Adenauer noemde dit Zondagavond voor de radio „zeer af schrikwekkend". Duitsland mocht het volgens hem niet aan de geallieerden overlaten uit te maken, waaraan een verenigd Duitsland gebonden zou zijn. „Een volk als het Duitse moet zelf be slissen, waarheen liet zich wil richten en bij wie het zich wil aansluiten. Als wij geïsoleerd blijven, gaan wij te gronde en worden wij meegesleurd in het Rus sische kielzog. Wij kunnen niet leven zonder vrienden en wij zouden al onze vrienden verliezen als wij op 6 Septem ber de sociaal-democratische partij ko zen", aldus Adenauer. De sociaal-democratische leider Ollen- hauer, die Adenauer op zijn Noordelijke tocht op de voet volgde, trok vandaag in Luebeck fel van leer tegen Adenauer en de coalitiepartijen. De socialististen bleven de Duitse eenheid vooropstel len. „Wie de Europese vereniging voorop stelt, wil in werkelijkheid geen Duitse eenheid", aldus Ollenhauer. Ollenhauer verdedigde zich tegen de verdenking der regeringspartijen, als zouden de sociaal-democraten zich bij de handhaving der Oder-Neisse-grens willen neerleggen. Een oproep tot ver zoening tussen Adenauer en de socialis ten deed de Liberale Wuerttembergse minister-president Maier. Hij verklaar de te Stuttgart, dat de huidige Duitse problemen slechts met een grote parle mentaire minderheid konden worden opgelost „De heerschappij van één par tij moet uit zijn, de grote partijen moe ten een gemeenschappelijke buitenland se politiek voeren. Van Maier wordt aan genomen, dat hij de socialisten in Bonn mede aan de regering wil brengen, zo als hij in zijn eigen „Land" heeft ge daan. Het Duitse Episcopaat heeft een waar schuwend verkiezingsvermaan gegeven. In alle Katholieke kerken werd een brief voorgelezen, waarin ernstige bezorgdheid over de christelijke grondslag van het openbare leven werd uitgesproken. De hoop op een respectering der gewetens vrijheid is volgens de bisschoppen niet in vervulling gegaan. In sommige der Duitse landen, waar een socialistische of liberale meerderheid regeert, is de strijd om het ouderlijk recht bij de opvoeding opnieuw ontbrand. De bisschoppen laken het, dat sommige partijen het in 1933 tussen Duitsland en het Vaticaan geslo ten concordaat niet meer wensen te er kennen. Dit betekent volgens hen een krenking van de Paus. De schoolkwestie speelt, overigens in de verkiezingsstrijd een zeer onderge schikte rol, daar de regering van Bonn inzake het onderwijs geen competentie heeft. De bisschoppen betreuren het voorts, dat de verkiezingsstrijd 'n scher pe anti-kerkelijke houding van enkele partijen had getoond. Deze opmerking is, naar men aanneemt, in hoofdzaak gericht tegen de liberale en de socia listische partij. toe te zijn. Zij had een hersenschudding en vele glaswonden aan hoofd en benen De heer V. kwam er iets beter af met een gebroken knie en slechts enkele glas- of snijwonden. Geen van beiden verkeert in levensgevaar. Het ongeluk werd veroorzaakt, door de grote N.B.M.-bus. die Zaterdagmiddag om 15.43 uur uit Amsterdam naar Utrecht was vertrokken. Ruim een uur later, om 16.45 uur, reed dezp bus, nadal Breukelen gepasseerd was. over de rijks straatweg voorbij het buiten „Slangen- vecht" op weg naar Maarssen, toen de chauffeur wegens tegenliggers remmen moest, omdat langs de rechterkant van de weg een groentenkar geparkeerd stond. Op het door de aanhoudende regen glad geworden wegdek l>egon de bus ech ter te slippen, met het gevolg, dat het achterste gedeelte plotseling naar links weggleed en de weg voor de uit. de te genovergestelde richting naderende per sonenauto's geheel versperd werd. De heer Z. was in zijn auto reeds zo dicht genaderd, dat hij geen kans meer zag deze nog tot stilstand te brengen Met grote vaart botste de auto tegen de linker voorzijde van de bus en werd to taal vernield. Een of twee seconden daarna volgde nog een slag. toen de tweede auto hard remmend tegen de bus botste. Hoewel ook de N.B.M.-bus werd beschadigd, liep geen der passagiers enig letsel op. Allen konden na geruime vertraging hun reis in een andere bus voortzetten. Ook de 73ste verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina verloopt naar het ge bruik van de laatste jaren, zonder ewg officieel vertoon. Reeds vroeg in de mor gen, toen het grote, witte paleis reeds gevat lag in de verkwikkende Oranje-zon, liet Apeldoorns gemeentebestuur eeri schitterend veldbouquet brengen. Vele Apeldoornse kinderen, die ook weet hebben van het feit, dat Prinses Wilhelmina zo gesteld is op veldbloemen, brachten zelf eenvoudige ruikers naar het paleis. De aanwezigheid van de Koninklijke standaard op het paleisdak verried de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, die met de twee jongste prinsessen groot moeders verjaardag meevieren. Zeer velen maakten van de gelegenheid gebruik hun namen te schrijven in de fe- licitatieregisters, welke bij de portiers loge ter tekening waren neergelegd. De Prinsessen Beatrix en Irene, die vanochtend vroeg uit Amerika, waar zij een vacantie hebben doorgebracht, werden terugverwacht, zullen vandaag niet aan wezig kunnen zijn bij de viering van de verjaardag van Prinses Wilhelmina. Het lijntoestel van de K. L. M., de 4-motorige DC-6 „Prins Bernhard dat de beide Prinsessen naar ons land zou vliegen heeft namelijk door motorstoring ernstige vertraging gekregen. Wei is het gister avond uit New York vertrokken, doch op het vliegveld Gander bleek het nodig dat het werd gerepareerd. Hoe lang de repa ratie zou duren, was vanochtend op Schiphol niet bekend, doch men hield re kening met een vertraging van minstens tien uur. Mevrouw C. Smulders—Haen uit Tilburg is Zaterdagavond als de 55.000ste bezoek ster op de Slem door het dagelijks be stuur verwelkomd. Zij werd verrast met een platinavos. Zondag werd de heer C. Vogel uit 's-Hertogenbosch als 60.000ste bezoeker verwelkomd en verrast met een naai machinemeubel. Dr F. Houben, commissaris der Konin gin in Limburg, bezocht Zondag de Slem. Een textielweverij te Tilburg de N V Mutsaers en Van Poppel, heeft een pro°f- order gekregen voor het leveren van wol len kamgaren stoffen ter waarde van een millioen gulden aan dë Sovjet-Unie Er was vee] concurrentie van buiten landse firma's, maar mede dank zij de medewerking van het ministerie Economische Zaken is Zaterdag j 1 contract getekend. van het Het gemiddelde uurloon van de Ameri kaanse labrieksarbeider heeft midden Juli dus juist vóór de ondertekening van de wapenstilstand op Korea een nieuwe recordhoogte van 1.77 bereikt. Dit cijfer, waarin overwerk en andere extra betalin gen begrepen zijn, ligt precies 21 pet bo ven dat van midden Juli 1950, het tijdstip dat de oorlog op Korea uitbrak. Alle industrieën hebben aan de stijging der lonen deelgenomen. De relatief groot ste vooruitgang vond plaats in de bedrij ven die militaire uitrusting vervaardigen, de industrieën die basismetaien voort brengen en de instrumentbedrüven. De lonen stegen hier de laatste drie "jaar tus sen de 23 en 26 pet. De geringste verho gingen kwamen, volgens het Amerikaanse Bureau van de Arbeidsstatistiek, voor in de kleding- en textielindustrie, drukke rijen. uitgeverijen en de tabaksindustrie. Niettemin beliepen de loonsverhogingen meer dan hier nog 12% tot 15 pet. juli 1952 13H*ckgn?11Rddelde uurl°on bedroeg in Juli 13 Jets of 8 pet meer dan in de overeen komstige maand van 1952. Het grootste deel van deze stijging werd in het laatste halfjaar van 19o2 behaald. In de Ver. Sta- J ?.og steeds veel overgewerkt In midden-Juli werd langer dan 41 uur per week gewerkt in de metaal- en machine- ïndustrie, voedingsmiddelenbedrijven che mische fabrieken en in de industrieën d?e petroleumproducten vervaardigen T,m8dnfeniiddllde werkweek bedroeg in Juli 40.4 uur, hetgeen 3/10 uur korter is teruggangnisaa^etJUni het geval was' Deze teruggang is niet verwonderlijk daar in da 'i^d^ze1 k0rteJ Sewerkt wórdt, om" vacantie nNrf fabrleken wegens de Dlaats vin^fl0ten .worden, inventarisatie ren zirh a Cn °?jc andere seizoensfaclo- knrte,-n gelden- A1s gevolg van de weekloon™ tN liep het Semiddeide weekloon m Juli terug tot 71.51 verge- JulM Ur11$ T63 in Juni' Het ci-'*er voor H U' "S1 echter hoger dan ooit tevoren meerZ h ™aa"d. en bedr,aagt 6 07. of 9 Pct het gemiddelde weekloon ut

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1