OP EEN SCHOEN EN EEN SLOF Na „de vliegende bus" naar Melbourne thans een vliegende trein naar Christchurch Prijsverlaging DOOR PRATEN Prinsessen zijn terug Nederland wacht op nieuwe radarapparatuur van honderd millioen voor Philips Object m Siiil Duitse schaduw over Oostenrijk Op Russische concessies is een ontgoocheling gevolgd 'DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.L.M.-vlucht naar Nieuw-Zeeland is nu uit de doeken99 Yacantiereis ging niet door D' De camera op 't buitenland a n Dinsdag 1 September 1953 v.. r>r K.L.M. bereidt zich voor op handicap-race Franse slagers geven het voorbeeld Met vertraging niaar zonder luchtziekte Corps Diplomatique naar Bolsjoi-theater Niets geheimzinnigs", zegt Tyler and Cy „Het is een wonder Er zit systeem in de waanzin Analyst WEERBERICHT Geen koorddanserij Clean-shaven Surprise van Molotov Opnieuw moeilijkheden met reisbureau De bankbiljetten van Flying Enterprise Geld zat in de postzakken I! Meer „Meteors"? V. „AU weather"-jagers komen Er wordt „gevoerd" De weerverwachtlng, van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk droog weer met weinig bewol king. Later toenemende bewolking met in middag van het Westen uit enige regen. Aan vankelijk matige, later vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij warm. Dinsdag 1 September: Zon op 5.53 uur, onder 19.26 uur. Maan op 0.00 uur, onder 17.28 uur. NIEUWE SC HI EDAMS CHE COURANT (Van onze Haagse redactie MENIGEEN herinnert zich nog als de dag van gisteren de roemruchte vlucht, welke het DC 2-toestel „Uiver" van de K. L. M. in 1934 naar Melbourne maakte. Voor de schooljongen van toen waren de namen van Parmentier en Moll met minstens evenveel glans omgeven als die van Wagtmans, Lenstra en Van Vliet thans. Opnieuw staat de wereldluchtvaart aan de vooravond van een monsterrace van 19.000 km.: London Airport Christchurch (Nw. Zeeland). Werd destijds het deelnemende vliegtuig van 's werelds oudste luchtvaartmaatschappij met een bemanning van vier koppen en zes passagiers aan boord „een vliegende bus", ja zelfs „een vliegend hotel" genoemd, welke benaming zal men dan nu wel verzinnen voor de DC-6A Liftmaster, de „Dr ir M. H. Damme", welke op 8 October a.s. met een 12-koppige bemanning en 64 passagiers voor een handicap-race naar de andere kant van de aardbol zal starten? De president-directeur de.r K.L.M., dr. A. Plesman, heeft gistermiddag in de hoge cantine van het enorme hoofdge bouw zijner maatschappij aan de Raam- weg in den Haag een groot deel van deze vlieglustige schare toegesproken. Op twee lichtelijk ongestelden na waren met een deel der bemanning namelijk alle 53 emigranten aanwezig, die voor deze vlucht staan geboekt. Niet minder dan 25 hunner zijn dames, die als hulp in de huishouding, (steno)- typiste, gezins- en kinderverzorgster, verpleegster, mode-ontwerpster of kan toorbediende maar ook als bruidje met de trouwjurk in de koffer de verre reis zullen aanvaarden. De mannen beoefenen beroepen als landarbeider, chauffeur, visser, bankwerker, timmer man en technicus. ,.Hoe zal het gaan?" vroeg dr Plesman zicli af. „Laten wP zeggen: maar matig hoor! dan valt het licht mee", zo vulde hij zichzelf aan. Je kunt gaan wandelen en Je kunt aan de Vierdaagse meedoen, zo vervolg de hij. Je kunt „een geze lig zitje" hebben én je kunt 8 maal 6% uur met telkens slechts een half uur on derbreking gaan zitten. Dit laatste zal het geval zijn met de Liftmaster, die geen nachtelijk oponthoud zal hebben doch nagenoeg drie etmalen achtereen in hogere sferen zal ver toeven". Ik hoop dan ook, dat de deelnemende dames, die ik buitenge woon energiek vind, hebben Ieren zitten, misschien kunnen ze een brei werkje meenemen", suggereerde dr Plesman. Passagiers en lading, waaronder een attentie voor de premier van Nw. Zee land, worden toevertrouwd aan gezag voerder H. A. A. Kooper. die jaren lang de route AmsterdamDjakarta (ook via Mauritius) heeft bevlogen en eveneens het verlengstuk daarvan naar Christ church al even heeft verkend. Eigenlijk was dat laatste niet strikt nodig, want de moderne piloot vindt met zijn kennis, zijn instrumenten en zijn rekenlineaal overal onmiddellijk de weg. Daar komt geen „postduiveninstinct" en dat soort ro mantiek aan te Pas- Dr Plesman besloot met te veronder stellen, dat de New.-Zeelanders het wel zullen appreciëren, dat hun toekom stige landgenoten op een dergelijke voortvarende wijze deze reis maken. Zij, die nog nooit gevlogen hebben, zullen er nu na aankomst wel ineens doorheen zijn. Ze behoeven niet te vrezen, dat hier sprake is van „koorddanserij". Het gaat om een gewone commerciële vlucht in een versneld tempo. Ook de chef der afdeling emigratie van de K.L.M., mr dr J. P. Schmitz, heeft de toekomstige luehtpassagiers nader ge ïnstrueerd. Daags tevoren worden de 53 emigranten en de elf overige passagiers, onder wie vier buitenlanders en verder vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven, het Emigratie-commissa- riaat, pers, radio, film en K.L.M., naar Londen overgebracht. De volgende dag wordt op een teken van de hertog van Gloucester tussen 16.45 en 17.00 uur gestart naar het 100 jaar oude Christ church, dat langs een zo lang mogelijk geheim te houden route zal worden be reikt. Alle passagiers krijgen van de K.L.M. een keurig lederen koffertje voor de handbagage cadeau, dat precies onder de stoel past. Aangeraden wordt een stel pantof fels daarin mee te nemen om niet ruim 50 uur lang de schoenen aan te behoeven te houden. Ginds aangeko men zal men dan dus kunnen zeggen „op een schoen en een slof" een halve wereldreis te hebben gemaakt. Scheer- apparaten zijn aanwezig, zodat men „clean shaven" voor de naar ver wacht wordt 200.000 belangstellen de, zo niet popelende Nieuw-Zeelan- ders zal kunnen verschijnen. Ook van de 13.000 Nederlanders, die ginds reeds wonen, zullen er ongetwijfeld honder den naar Christchurch trekken. Ietwat overdreven lijkt ons het voor nemen van de K.L.M.-officials de dames passagiers allen in een zwart rokje en een witte blouse en de heren in een don kere pantalon en licht cobert gekleed te doen gaan en aldus de Nieuw-Zee- landse lente in te laten stappen. Op deze wijze gaat de K L.M.-deelneming veel op die van „een vliegend pensionaat" ge lijken. In elk geval is dit niet vastgelegd in de formule der organisatoren, die wèl letten op laadcapaciteit, passagiers accommodatie, comfort, kosten en op brengst van de vlucht, dienstregelmaat en bedrijfsefficiency. Reeds 2 jaar ge leden is de K.L.M. begonnen met de uitwerking van de handicap-formule, zodat de wedstrijd „op papier" wellicht reeds gewonnen of verloren is. De Franse regering zal deze week ernstige pogingen in het werk stellen om een verlaging van de prijzen der artike len voor het dagelijks levensonderhoud, en in het bijzonder van de levensmidde len, te bereiken. Zjj hervat hiermede het verleden jaar door de regering-Pinay ondernomen experiment. Het doel is het Verschil tussen de Franse prijzen en de prijzen op de wereldmarkt te verminderen teneinde de export te bevorderen en voorts onder vermijding van een algemene loonsver hoging, die tot een nieuwe inflatiespiraai zou leiden en de positie van de franc ernstig in gevaar zou brengen, de koop kracht van de werkende bevolking te vergroten. Om verlaging van de prijzen te berei ken zal de regering de ook door Pinay gebruikte methode van overreding van de handelaars toepassen. Er is reeds een eerste resultaat verkregen, dat als be langrijk wordt beschouwd: de slagers hebben zich bereid verklaard met ingang Met bijna een halve dag vertraging zijn de prinsessen Beatrix en Irene gistermiü- dag even over vijf uur van haar vacantie in de Verenigde Staten en Canada, op Schiphol teruggekeerd in de DC 6 "^r.in® Bernhard", waarvan de heer J. BeUinK gezagvoerder was. De Prins, een witte anjer in het knoops gat, stond zijn dochters op het vliegveld op te wachten en omhelsde haar hartelijk evenals een vriendinnetje, Renée Röell, dat uit Canada was meegekomen om enige tijd in Nederland door te brengen. Prinses Beatrix was gekleed in een licht, blauwgrijs mantelpakje en hoed, prinses Irene droeg een grijze mantel met rode De prinsessen waren in opgewekte stem ming en vertelden, dat zij niet luchtzie waren geweest, in tegenstelling met ae haar omringende passagiers. De vertra ging was te wijten aan een cylinder, die Zondagavond in Gander had moeten wor den nagezien. Tot degenen, die met de prinsessen uit het vliegtuig stapten, be hoorde ook de heer C. Sesink, hoofd van de veiligheidsdienst Koninklijk Huis. Na de begroeting, o.a. door officials van vliegveld en KLM en door majoor-vlieger Gerben Sonderman, adjudant in buiten gewone dienst van H. M. de Koningin, bleef het gezelschap enige tijd al conver serend voor het toestel wachten, totdat de bagage in orde was gebracht. Daarna zette Prins Bernhard zich achter het stuur van een der wachtende auto's en reed met zijn beide dochters naar het Loo om de verjaardag van prinses Wilhelmina te vieren. °nLlffr'?JreVen Uur kwamen de prinses sen Beat ax en Irene in gezelschap van Prins Bernhard per auto op Let paleis Het Loo aan. Koningin Juliana 'iep de prinses sen met wijd-uitgespreide armen tegemoet, waarna -zij haar gemaal hartelijk begroette. Ook^prmses Wilhelmina kwam naar buiten om haar schoonzoon en haar oudste twee klemdochtertjes op het oordes van het paleis te verwelkomen, rot in de late avond bleef het druk rondom het pal'9'is, waar de gordijnen van de kamers, waarin zich de Koninklijke Familie ophield, nog lang openbleven. van 8 September de prijzen van ver schillende vleessoorten, die 40 procent van het totale vleesverbruik vormen, met 10 procent te verlagen. De prjjzen der overige vleessoorten bljjven onveranderd. Deze prijsverlaging zal gaan ten koste van de winstmarge der slagers, welke de laatste tijd als resultaat van een daling van de veeprijzen groter was geworden. Dit is voor het eerst, dat de slagers vrij willig deelnemen aan een actie tot prijs verlaging. De slagers hebben op zich ge nomen zelf sanctiemaatregelen te treffen tegen hen, die zich niet aan de afspraak houden. Er zijn thans onderhandelingen gaande met andere takken van de detailhandel om tot prijsverlaging te komen n.l. met de textielhandel, de schoenhandel en het levensmiddelenbedrijf. Voor bepaalde levensmiddelen, zoals suiker, olie, aard appelen, koffie en gebak, wil de regering een stelsel van belastingontheffingen invoeren. Zij stelt zich voor de winst marge van de kleinhandel te verminde ren en verdere prijsverlaging mogelijk te maken door de omzetbelastingen op te heffen. Een en ander zal dan moeten leiden tot een totale prijsverlaging van 5 10 procent. De regering onderzoekt voorts de mogelijkheden van besnoeiing der staats uitgaven, met name van de uitgaven voor de defensie. Woensdag a.s. zal de minis terraad de eerste maatregelen dienaan gaande nemen. Het Russische ministerie van buiten landse zaken heeft Maandag onver wachts alle buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou uitgeno digd hedenavond de opening van het nieuwe seizoen van het Bolsjoi-theater bjj te wonen. Een dergelijke uitnodiging, zo zeiden enkele sinds lang in Moskou woonachtige diplomaten, is in jaren niet ontvangen. Terwijl de tekeningen van ir Van der Laan voor het uiterlijk van het academisch ziekenhuis te Nij megen nog niet voltooid zijnis liet inwendige van het gebouw al bijna te halver hoogte opgetrok ken. Juli 1955 zal het voltooid zijn. In het K.L.M.-gebouw te Den Haag kwa men bemanning en passagiers bijeen van de DC-6 Liftmaster, die op 8 October mee zal doen aan Christchurch-race. Foto: de president-directeur van de K. L. M. de heer Plesman poseerde met de bemanning. V.l.n.r.: J. Noomen (Ze piloot), J. Jaspers (stewardess), de heer Plesman, H. A. Kooper (gezag voerder), H. v. d. Ham (boordwerktuig kundige), L. Hermans (le steward), J. v. d. Bos (Ze marconist), mej. E. Pi- nault stewardessJ. M. Kiepe (mar conist) en J. H. Hoftijzer (Ze steward Over een reisbureau in Den Haag zjjn van drie zijden klachten ontvangen bjj de Haagse politie. Het bureau, dat op 1 Mei 1952 werd opgericht door de 41-jarige J. F. M. G. F„ organiseert reizen naar Oostenrijk. De mensen, die voor 22 Aug. hadden ingeschreven, ontvingen kort voor hun vertrek bericht, dat de reis was uit gesteld tot 29 Augustus. Op deze laatste datum is de reis evenwel weer niet door gegaan. Het geld dat reeds was betaald 110.per persoon) werd niet terugge geven. Naar aanleiding hiervan hebben enkele gedupeerden een aanklacht inge diend wegens vermoedelijke verduiste ring. Een functionaris van de Londense firma Tyler and Cy heeft Maandag verklaard, dat er „niets geheimzinnigs" is met de bankbiljetten, die uit het wrak van de Flying Enterprise zjjn geborgen. De bank biljetten waren in de post van Europa naar New York gezonden. Belgische, Britse en Zwitserse fima's hadden een aantal postzendingen van Europa naar New York verzekerd en de firma Tyler in Januari 1952 instructies ge geven, toen zij hoorden, dat deze postzen dingen niet waren aangekomen. Uit een onderzoek bleek, dat deze zendingen met de Flying Enterprise waren gegaan. De firma Tyler onder2och! toen of de zendin gen te bergen wareu, „Wij wisten, dat er een grote hoeveelheid bankbiljetten was. Indien de berging snel zou geschieden, zouden wij de biljetten nog moeten kun nen redden", aldus de functionaris. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: De gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden Juni, Juli en Augustus be droeg te De Bilt 16.2 graden Celsius. Dit is juist de normale waarde. Ook in de zomer van 1952 werd deze gemiddelde temperatuur bereikt. Ondanks het feit, dat het gemiddelde van de temperatuur nor maal was, was er een tekort aan warm zomerweer. Te De Bilt kwam de tempe ratuur op slechts 15 dagen boven de 25 graden, terwijl dit gemiddeld op 18 dagen gebeurt. In De Bilt werd 614 uren zonneschijn ge registreerd tegen 610 uren normaal. De hoeveelheid neerslag bedroeg 311 mm tegen 222 mm normaal. Niet alleen in De Bilt viel te veel regen, in vrijwel het ge hele land was dat het geval. Vooral Augustus was een natte maand, Juni was minder ver boven normaal en de gemid delde hoeveelheid regen van Juli was maar heel weinig groter dan de normale maandsom. De zomer is derhalve te nat geweest, maar wat de zonneschijn en de temperatuur betreft vrij normaal. De oefening „Coronet" heeft geleerd, dat er aan de luchtverdediging van West-Europa en dus ook aan die van Nederland nog wel iets te verbeteren valt en niemand, die van dit laatste meer overtuigd is, dan de chef- luchtmachtstaf It. gen. I. Aler. Maar het is nu eenmaal de handicap van elke militaire commandant, dat liij voor de vervulling van zijn wensen afhankelijk is van het budget, dat de staat hem ter beschikking stelt en tegen deze achtergrond, de defensie begroting van anderhalf milliard per jaar dus,- mofet men dan ook de- Nederlandse defensie-inspanning zien, wil men niet het welhaast onmoge lijke eisen vaft de verdediging van een territorium, dat acht jaar geleden irfèt vrijwel niets begon. „De radarbeveiliging is niet voldoende" was een der lessen, die „Coronet" leerde en voor ingewijden was dit niet bepaald verrassend nieuws. 11 De Nederlandse radar-apparatuur, die thans in gebruik is, heeft men na de oor log tweede hands gekocht uit de Engelse voorraden, die toen in Duitsland aanwezig waren. Met dit toen nog redelijk goede materiaal zijn de eerste schreden gezet voor de opbouw van een radarbeveili- gingsnet, doch het meest belangrijke aspect er van was wel de trainingsmoge lijkheid, die het voor het ongeschoolde Nederlandse militaire personeel bood. Met deze apparatuur zitten wij in feite nog steeds en, zoals generaal Aler het uit drukte „Het is een wonder, dat zij het nog zo lang heeft uitgehouden". Dit is overigens voor een niet gering deel te danken aan de zorg en de deskundigheid, waarmee het omringd is en in afwachting van de nieuwe apparatuur zal het nog wel even mee moeten. Nederland wacht nameljjk op de radar-apparatuur, die in 1950 Is besteld, een object van honderd millioen gulden, zdat door Philips zal worden geleverd en waarvan men hoopt, dat het in de loop van 1954—1955 klaar zal zijn. Het object bevat voorts de bouw van radar- centrales, commandoposten enz. Een tweede zwakke punt in „Coronet" waren de verbindingen, die voor een deel via het civiele telefoon- en telegraafnet werden geleid. Waar precies de minder sterke schakels zaten heeft men thans nog niet kunnen vaststellen, maar het Neder landse standpunt is, dat men in ons land aan alle eisen voor de telefonische en telegrafische verbindingen heeft kunnen voldoen. „Indien op een gegeven moment bepaalde internationale verbindingen niet voldoende hebben gefunctionneerd lag daarbij de schuld bepaald niet aan Ne derlandse kant", zo zeide lt-generaal Aler, die zijn bewondering uitsprak voor de Nederlandse P.T.T.-organisatie. „De eigenlijke bewapening van de Ne derlandse luchtmacht met „Hunters" RUSLAND wenst op dit ogenblik niet te praten over de Oostenrijkse onaf hankelijkheid. De Westelijke uitnodi ging aan het Kremlin om een vertegen woordiger te zenden naar de bijeenkomst van de plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken is als „niet bevredi gend" verworpen. Dat deze Russische reactie vooral in Wenen bittere teleur stelling heeft gewekt is begrijpelijk. Onze Oostenrijkse vrienden, hoe bescheiden en gelaten zij door het acht-jarig contact met de Russen ook geworden zijn, vonden in de recente vriendelijkheids-betuigingen van de Sovjet-Unie nieuw voedsel voor hun hoop. De Russen gedroegen zich im mers de laatste maanden als de meest vurige volgelingen van wijlen Baden Po well: zij verrichtten bijna dagelijks „een goede daad". Afschaffing van het militaire hoge commissariaat, opheffing van de lonegrens-controle, afschaffing van de censuur, ja zelfs van de plicht tot betaling van de bezettingskosten. Een indrukwek kende lijst van concessies, die zelfs de rneest sceptische Oostenrijker wel met een nieuw optimisme moest vervullen. De stelling, dat de Oostenrijkse kwestie niet zou worden opgelost tenzij in het brede Europese kader van de Sovjet-poli tiek bleef natuurlijk onaangetast. Maar mocht men niet aannemen, dat de Sovjet- Unie met Oostenrijk heel bijzondere plan nen had? Waren de Russen niet in Oosten rijk toeschietelijk gebleven, ook nadat in de satellietstaten de veelbelovende „Nieuwe Koers" tot uitzichtloos kleine proporties was teruggebracht? Had de Sovjet-Unie hier niet voor het eerst wer kelijke concessies gedaan, d.w.z. conces sies die zij niet meer eenzijdig en naar willekeur ongedaan kon maken? De Oos tenrijkers begonnen te hopen, dat hun land wellicht zou gaan dienen als het bewijs stuk van wat de zo vaak beleden Russi sche vredeswil vermocht. Zij zochten ar gumenten voor de vestiging van een neu trale bufferstaat in Centraal Europa en haalden er bij voorkeur Finland, of liever nog Zweden (dat immers nog lid is van de O.E.E.S., de E.B.U. en de Raad van Euro pa) als voorbeelden bij. E grote moeilijkheid, die het Oosten rijkse „wishfull thinking" had te overwinnen bleef echter, zich zelf te overtuigen dat 'n dergelijk „neutraal" Oos tenrijk van wezenlijk politiek en militair voordeel is voor de Sovjet-Unie. De Rus sische politiek blijft ook voor Oostenrijkse regeringskringen en andere ijverige waar nemers van de Sovjet manipulaties goed- deels een gesloten boek, zoals wij ook nu weer onlangs in Wenen overal konden horen. Men spreekt over onmeetbare grootheden als de spanningen binnen de Sovjet-Unie, de noodzaak om de levens standaard op te voeren etc. Men haalt met een zekere voorliefde de redenering aan, volgens welke een succesvolle overeen komst tussen de Grote Vier inzake het verlenen van een geneutraliseerde onaf hankelijkheid aan Oostenrijk een machtige impuls zal geven aan alle krachten, die zich in Duitsland zelf, en vooral ook in Frankrijk verzetten tegen de Duitse her bewapening, de E.D.G. en het Atlantisch pact. Al deze overwegingen bezitten een grote mate van innerlijke redelijkheid en men kan ter staving citaten van Russische leiders te over vinden. Maar zij zijn niet in staat om het allerbelangrijkste tegen argument te ontzenuwen. Namelijk, dat de Sovjet-Unie, van haar standpunt bezien een onevenredig groot risico loopt door Oostenrijk te ontruimen, zonder dat zij zekerheid heeft over de neutralisering van Duitsland, al aangenomen dat zij dat laat ste werkelijk wenst. DE RUSSISCHE nota-literatuur ken merkt zich doorgaans door een' Ham- let-achtige duisterheid. Maar ook hier schuilt er, zoals Polonius ei, „systeem in de waanzin In de laatste nota motiveert de Sovjet-Ume heel uitvoerig haar weige ring van de Westelijke invitatie met de uit de lucht gegrepen bewering, dat de Weste lijke mogendheden hun indertijd als red plank bedoelde z.g. „korte verdragstekst" met zouden hebben laten varen, hoewe) het tegendeel duidelijk in de Westelijke nota's te lezen stond. Tussen deze gezochte °n?ih d'oor geeft de Sovjet-regering echter duidelijk te verstaan, dat zij vasthoudt aan haar aanspraken op de z.g voormalige Duitse eigendommen in Oostenrijk, terwij] zij. zoals gebruikelijk, anderzijds een sprankeitje hoop laat, dat er met haar op basis van de oude verdragstekst nog we! iets te bereiken valt Maar de kern van deze nota schudt, naar onze mening, in de slotpassage, waar in gezegd wordt: „Gezien het verband tussen het Oostenrijkse verdrag en het Duitse probleem, acht de Sovjet-regering het noodzakelijk haar verklaring te be vestigen, gedaan in de nota van de 4de Augustus, dat mogelijke successen hij de oplossing van het Duitse probleem ook zullen bijdragen tot de oplossing van het Oostenrijkse probleem". Dit is, van een door machtsfactoren be heerst standpunt gezien, een logische ge dachtegang Het heeft voor ue Sovjet-Unie, zeker niet zolang zij niet door acute uit wendige drang 'er toe wordt gedwongen, geen zin om de strategisch zo belangrijke positie aan het begin van het Donau- bekken prijs te geven, zolang in Duitsland niet een haar bevredigende oplossing :s gevonden Integendeel, zij heeft er alle belang bij zich daar te handhaven. En zo richt de aandacht van de be schouwer van Oostenrijks zorgen zich als vanzelf op de in deze dagen om zijn toekomstige politieke koers worstelen de Duitse nabuur, die in het verleden al zo vaak het lot van Oostenrijk bepaald heeft. Ad int. moet men niet eerder verwachten dan in 1955", is de mening van generaal Aler. „De kans bestaat, dat we aan het einde van het volgende jaar de eerste levering krijgen, maar het overgrote deel zal wel in de loop van het daarop volgende jaar van de band komen". Daarbij wees hij er op, dat de laatste twintig procent van de „Meteons", die Nederland nog te goed heeft van de pro ductie van 300, zeker nog zal worden ge leverd. Deze zijn hard nodig voor de trai ning en opbouw van het corps jachtvlie- gers, dat thans, verspreid over de oplei dingscentra in eigen land, de Ver Staten en Canada, ruim twee maal zoveel leer lingen telt als er gebreveteerde vliegers zijn. De theoretische kans bestaat zelfs, dat er nog meer Meteors komen dan aanvan kelijk de bedoeling was, indien onverhoopt enige tegenslag mocht ontstaan ln de pro ductie van de „Hunter". Zoals bekend, zal een deel van de „Hun ters", die hier worden gebouwd, bestemd zijn voor de Ver. Staten, die in feite zul len kunnen beschikken over de eerste groep, die zal worden afgeleverd. „Wij zullen echter deze eerste „Amerikaanse productie" mogen gebruiken, aldus gen. Aler. Zoals ook reeds de vorige week sir Basil Embry, commandant van de geallieerde luchtmacht centraal Europa, duidelijk te verstaan gaf, is een goede „all weather"- jager onontbeerlijk voor een effectieve luchtverdediging en dit vraagstuk wordt met het jaar urgenter. Opgelost is dit probleem in centraal Europa en daarmee dus ook in Nederland echter nog geens zins. „De all weather"-jagers komen be slist, deelde generaal Aler mee, maar het type en de wijze, waarop we ze zullen krijgen, staat nog niet vast." De jaren 19551956 noemde hij voor Nederland als streefdatum voor het kunnen beschikken over een dergelijk toestel. Een andere handicap in Nederland is het feit, dat de mobiliteit van de luchtmacht nog niet op het noodzakelijke peil is, maar ook hier spreekt het financiële probleem de groot ste rol. Tenslotte deelde de chef luchtmachtstaf nog mede, dat er in geallieerd verband concrete afspraken bestaan over de lucht verdediging van Nederlands territorium en dat de Brits-Nederlandse groep van de tweede gealliëerde tactische luchtmacht volledig zal worden geïntegreerd als het hoofdkwartier er van in West-Duitsland zodanig is geplaatst, dat integratie uit g eografische overwegingen gerechtvaar digd is. Dit kaïj men binnen afzienbare tijd verwachten. T~A E Sovjet-bonzen hebben verordend, U dat het levenspeil in Rusland op gevoerd moet worden Zo paradij selijk als men de vrije wereld wil doen geloven, was en is de toestand in het Sovjet-Paradijs dus blijkbaar niet. Want iets wat voortreffelijk is, behoeft niet verbeterd te worden. Nu zijn willen en kunnen altijd nog twee en dus dient afgewacht, of de commu nistische machthebbers het in hun macht zullen hebben om hun plannen te doen verlopen volgens de plannen. Erg gerust zijn wij daarop niet. Want Moskou heeft nu toch al heel wat jaren de gelegenheid gehad om te tonen, wat het kan. Echter schijnt de zaak nog niet in kannen en kruiken; immers, nu zou men pas aan het opvoeren toe zijn. Wij weten niet, of de bevolking zich door de communistische beloften zal la ten voeren." De Oost-Duitsers voelen blijkbaar meer voor het „voeren" door de Amerikanen, gezien de belangstelling voor het uitreiken van voedsel-pakket- ten in West-Berlijn. Zo is er de teaenstelling van beloften en pakketten. Waarschijnlijk „pakken" deze laatste meer en laat men zich ver der niet beetnemen....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1