Adenauer is vol vertrouwen Opinieonderzoek wijst naar een overwinning Sociale onrust in om schromelijke LANIEL MAAKT JACHT OP BELASTINGONTDUIKERS Pensioenfonds bij Kerkelijke Instellingen Frankrijk winsten De eenheid der katholieken op politiek gehied Waren hu i spersoneel spekte zijn portemonnaie Vliegtuig neergestort Franse Alpen m de Lage Alle inzittenden in vlammen omgekomen ZOMERWEER Frankrijk 's sociale onrust gevolg van regeringsslapheid Helibussen doen haar werk vlot en gemakkelijk Woensdag 2 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Socialisten blijven in contramine „Hmciïge coalitie wordt gehandhaafd Vermogenswaarden van 35 milliard aan het licht gebracht Eerste beschikking is nu uitgereikt Briefkaartenwaterval voor Boer Biet K.V.P. houdt meningspeiling onder werkgroepen Het werd te slecht gesalarieerd Jaarcongres Duitse K. A. B. Vrachtauto met 500 kilo boter Op nummer 3623 viel 15.000 WEERBERICHT Verbod van Duitse Rijks- partij gevraagd Reeds 4500 Oostduitsers aangehouden L - O Eerste passagiers over de luchtbrug Om de druiven van Poeldijk 1820 September te Miinchen- Gladbach Welkome buit voor douane De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien, matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid- West en West. Overdag belangrijk koeler, vooral in het binnenland. Donde'rdag 3 September: Zon op 5.45 uur, onder 19.23 uur. Maan op 0.14 juur, onder 17.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Communistische stormtroepen voor geweld in W.-Duitsland De jongste Gallup Polls in West-Duitsland geven dr Adenauer een stijgende kans op oen overwinning bij de op 6 September te houden verkiezingen. In Augustus heeft zich 53 pet van de door bet instituut voor meningsonderzoek ondervraagden vóór de politiek van dr Adenauer ver klaard. Slechts 18 pet der ondervraagden was radicaal tegen deze politiek, terwijl 29 pet weinige weken voor de verkiezingen nog geen definitief oordeel gevormd had. 1 ot het vorige jaar hadden de meeste ondervraagden zich tegen Adenauers politiek uitgesproken, doch sedertdien vielen de antwoorden steeds meer ten gunste van de bondskanselier uit. Dr Adenauer zelf heeft vandaag zijn grote vertrouwen in een voor hem gunstige uitslag bevestigd in een rede voor de buitenlandse pers. Zijn verkiezingstournée had hem, zo zeide hij, „een verrassend goede indruk" gegeven van de kansen van zijn partij en zijn coalitie. rechterlijk bevel is geschied en wel om dat het materiaal lasterlijk van aard ge weest zou zijn. Tegelijk wordt in Bonn aan de regering in Hannover verweten, dat zij niet krachtig genoeg op zou tre den om de nieuwe nazipropaganda der Duitse rijkspartij te verbieden. Ook deze bal is door Kopf teruggekaatst. Hij had namelijk reeds een gerechtelijke procedu re tot verbod der partij geëist, toen de regering in Bonn nog van mening was, dat er niet voldoende bewijsmateriaal was. Gisteren heeft het kabinet in Bonn I» Tijdens een lunch met de buitenlandse pers sprak Adenauer zich Dinsdag uit voor een voortzetting van de huidige re geringscoalitie van christelijken, libe ralen en Duitse partij. Op de vraag of hij bereid was eventueel ook met de socialis ten samen te regeren antwoordde hij, dat een gemeenschappelijke regering van partijen, die in beslissende vraagstukken een andere mening hebben onmogelijk is. Overigens zo voegde hij eraan toe, zijn er in Duitsland aanzienlijke nationalistische krachten, die men niet van een oppositie rol zou mogen laten profiteren. De scherpe tegenstellingen tussen de re geringspartijen en de socialisten zijn ove rigens in deze laatste fase van de verkie zingscampagne nog toegenomen, nadat de socialistische partij verrassenderwijs het standpunt heeft geproclameerd, dat de Westelijke politiek tot enige concessie je gens het Russische standpunt bereid zou moeten zijn teneinde een eventuele con ferentie der Grote Vier een kans op suc ces te geven Nadat dr Adenauer in verkiezingsrede voeringen dit standpunt reeds als „ver raad aan Duitsland" had gebrandmerkt, hebben thans de drie voorzitters der re geringspartijen het nieuwe socialistische standpunt aangeduid als een onverant woordelijk afstand doen van het Duitse recht op zelfbeschikking. ,,De plaats, welke Duitsland in de we reld zal innemen mag slechts worden be paald door een uit vrije verkiezingen voortgekomen Duitse regering", aldus de verklaring van de coalitie-partijen. Zü beschuldigen de socialisten er van, dat zij deze beslissing aan de vier „Siegermaech- te" zouden willen overlaten. De socialistische bereidheid tot conces sies in het belang van een spoedig her stel van de Duitse eenheid, heeft in de laatste dagen de tamme verkiezingsstrijd heftig doen opleven. De drie regerings partijen, hebben zich weer tot een geslo ten propagandistisch front tegen de so cialisten verenigd. De voorstanders van de vorming van een christelijk-socialis- tische regering na 'de verkiezingen heb ben dan ook hun kansen aanmerkelijk zien verminderen. Een fikse strijd is nu ook ontbrand tus sen de in meerderheid socialistische re gering van Neder-Saksen en de regering in Bonn. Deze laatste is zeer verbolgen omdat in Hannover een gr0ot deel van het propaganda-materiaal der C.D.TJ. en der Duitse Partij in beslag genomen is. De socialistische premier van Neder-Sak sen verklaart, dat het in beslag nemen op besloten bij het staatsgerechtshof een verbod der partij te verlangen. Het heeft daarbij echter zijn klachten tegen het beleid der socialisten in Hannover ge handhaafd. Het aantal jonge Oostduitse communis ten, dat aan de grens van Oost-Duitsland door de Westduitse grenspolitie is aange houden is thans volgens een officiële me dedeling in Bonn tot 4500 gestegen. Het grootste deel van de rijk van geld (een bedrag van een half millioen mark is reeds afgenomen!) en van propagandama teriaal voorziene communisten is weer te ruggestuurd, doch met de thans nog bin nenkomenden wil men korte metten ma ken. In West-Duitsland zijn de meningen over de vraag, welke behandeling de binnengedrongen propagandisten verdie nen, tamelijk verdeeld. Zo heeft de Beier se minister Oberlander Beieren is één der landen waar de meeste propagandis ten zijn doorgesijpeld het standpunt vertolkt, dat het beter ware de jongelui Aanstaande Zondag zullen in Duitsland verkiezingen worden gehouden. Toch zijn thans de eerste stemmen al uitgebracht. Dat zijn de stemmen van de reizigers naar het buitenland, die op de verkie zingsdag niet aanwezig zullen zijn. Zij konden van te voren hun stemplicht vervullen op plaatsen in de Westduitse Bondsrepubliekvoornamelijk op de vliegvelden, in de havensteden en op de grote stations. Het stemlokaal in het hoofdstation van Frankfurt, waar reeds 50 personen, 3V2 uur na de openstelling hadden gestemd. .:-y. 'iD op vriendelijke wijze te ontvangen en hen op 6 September in staat te stellen te zien hoe een democratische verkiezing ver loopt. Een woordvoerder van de Westduitse regering zei Dinsdagavond, dat Oostduitse communistische ..stormafdelingen" van plan waren „op gewelddadige wijze" in te grijpen in de Zondag te houden alge mene verkiezingen. Illegaal zijn wapens over de grens tus sen Oost- en West-Duitsland gesmokkeld ten behoeve van de leden van deze „stormafdelingen", die van plan waren politieke personen te liquideren" en stem bussen te vernielen, aldus de woordvoer der. Dr P. Muntendam, staatssecretaris van volksgezondheid, opende gisteren in de Ridderzaal te Den Haag de 7th Assem bly of the World Medical Association. Dr Muntendam tijdens het uitspreken van de openingsrede. Achter hem v.r.n.l. dr Dag Knutsen (voorzitter)dr George Krimpas presidenten dr Hugh Clegg secretaris Op aandrang van het Episcopaat werd 1 Augustus 1952 onder de naam „Pen sioen- en Spaarfonds voor R.K. Kerke- e, Matschappelijke Instellingen" een bedrijfspensioenfonds opgericht voor 'ivr dienst van Katholieke in- Maandagavond is het eerste ouderdomspensioen van dit fonds met ElifahlthCzielfhev,d uitgereikt in het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg aan de heer J. van Loon, die 13 Juli 1953 in dienst van dit ziekenhuis de 65-jarige leeftijd heeft bereikt. Dg uitreiking van de toekenningsbè schikking en de eerste postchèque ge schiedde door dr J. J. M. Veraart in diens (Van onze speciale verslaggever) De helicopter heeft gisteren haar intrede gedaan als passagiers vervoermiddel in het internationale luchtver keer. En alleen het feit, dat zij een vreemde vogel blijft waarnaar men toch altijd weer even moet kijken en waarvan steeds opnieuw een typische be koring uitgaat, maakt, dat men bij dit evene ment wat langer stil blijft staan dan bijvoor beeld bij de opening van 'n nieuwe busdienst. Want het is allemaal kinderlijk eenvoudig met die helicoptervliegerij. Men weet er zo langza merhand overal alles van. Al een maand lang verschijnen de Sabena- machines in Rotterdam en in Maastricht en hoe wel de belangstelling nog in geen enkel opzicht is getaand bij de aankomst en het vertrek van de grote libellenhet nieuw tje is er toch wel af. Dr. helicopter is een be kerde verschijning in de lucht geworden en wij twijfelen er niet aan of sii zal ook een vervoer middel worden, waarvan gebruik wordt gemaakt als van trein, tram of bus. Br 1b ln de afgelopen weken herhaaldelijk ge schreven over de Heli bussen, zoals de Sabena haar machines gaarne noemt. Men weet, dat men erin stapt als in een autobus, dat de tocht vlot en gemakkelijk verloopt, dat men heel weinig last heeft van remous, dat stijgen en dalen een bij zondere sensatie zijn, waarvan men evenwel in geen enkel opzicht last heeft en dat het geluid nog vrijwel het enige na deel is, dat aan het heli- bussen kleeft. In een uurtje heeft men van Rotterdam uit Brussel bereikt en we behoeven hier waarlijk niet te her halen, dat deze tijdsbe sparing vele zakenlieden zeer van pas kan komen. In zoverre kunnen wij dus niets nieuws vertel len van de tocht, die wij gisteren op uitnodiging van de Sabena in gezel schap van andere journa listen (van Rotterdam) naar Brussel maakten, zoals collega's uit Maas tricht, Luik en Rijsel (Fr) dat eveneens deden. De enige vrije plaats was voor *n Rotterdamse zakenman. Slechts kan men er de verzeke ring aan toevoegen, dat het allemaal waar is, wat er gezegd is, dat het snel en vlot gaat èn, dat men door zo'n tocht nog eens extra ervan overtuigd raakt, dat hier een zeer belangrijk experiment plaats vindt. Dat de helicoptervlie gerij de eerste jaren een experiment vormt staat buiten twijfel, al kan men eraan toevoegen, dat men dan toch aardig ver in dit experimentele stadium is gevorderd. Anders zou men bij de Sabena ook niet ronduit toegeven, dat er „geld bij moet" en dat men re kent, dat eerst ongeveer in 1960 de exploitatie van helicopters op bevredi gende wijze mogelijk is. Intussen doet men thans ervaring op en het behoeft nauwelijks te worden vermeld, dat deze van grote waarde zal ZIJO- De internationale nelicopter-passagiers- diensten zijn er dus. En het comfort is veel gro ter dan in de meeste andere gevallen, waar men met experimenten te doen heeft. Hoe de Heli busdiensten zich zullen ontwikkelen is in de schoot der toekomst ver borgen. We geloven, dat het een interessante toe komst is. kwaliteit van secretaris van het fonds bestuur. Dr Veraart, die de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen in het fondsbestuur vertegenwoordigt, wees in een toespraak op het grote belang van de bedrijfspensioen-gedachte in de sector van Katholiek-kerkelijke en maatschap pelijke instellingen. Vervolgens voerde 't woord dhr E. H. M. Damen, hoofdbestuurder van de Katfao- like Bond van Overheidspersoneel, die namens deze werknemersorganisatie deel uitmaakt van het fondsbestuur. De heer Damen gaf een uiteenzetting van de pensioenregeling, zoals die in het fonds wordt uitgevoerd, in het algemeen, als mede met betrekking tot het St. Èlisa- beth-ziekenhuis in het bijzonder. Bij de uitreiking waren o.m. aanwezig de regenten van het ziekenhuis, de ge- neesheer-directeur dr J. B. Stolte, en de administrateur, de heer J. Vinken', en voorts de leden van het technisch per soneel van het ziekenhuis, tot welke groep de heer van Loon behoorde. De administratie van het pensioenfonds was vertegenwoordigd door de heer J. P- Unnik. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Het is zeer waarschijnlijk, dat, wanneer de regering-Laniel een andere volgorde had gekozen voor de uitvoering van haar plannen tot sanering van de economische en sociale toestand, het <nd voor de nood lottige stakingsbewe; bewaard had kunnen bljjven, ondanks bet feit dat de spanning, onder de werknemers ontstaan door de wanverhouding tussen lonen en prijzen, slechts uiterst weinig nodig had om tot een uitbarsting te komen. De werk nemers echter zouden, wetend dat nomi nale loonsverhogingen niet de oplossing zijn voor het gebrek aan koopkracht hun ongeduld zeker nog hebben kunnen beteu gelen als het de regering gelukt ware een prijsdaling op de noodzakelijke levensbe hoeften te bewerkstelligen. De verschillende elkaar opvolgende re geringen hebben geweifeld tussen het ne men van dwangmaatregelen en het pogen de overtuiging te wekken, dat de bedrij ven zich met minder schromelijke winsten moesten tevreden stellen. En zij deden in tussen niets. Te beginnen met maatregelen, die de openbare diensten tot de opvatting moes ten brengen <jat de offers voor het herstel plan alleen van hun kant zou moeten ko men heeft tot stakingsbeweging geleid, welke aan de schatkist reeds het grootste Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In geheel Europa is het de laatste dagen zonnig zomerweer met voor de tijd van het jaar hoge temperaturen. Uit enkele plaatsen in Midden-Frankrijk werden gis teren maxima van 34 en 35 graden gemeld; in Zwitserland, Oostenrijk en Zuid-Duits- land kwamen verschillende malen tempe raturen van omstreeks 30 graden voor. Dit zomerweer hangt samen met een gebied van hoge luchtdruk, dat zich gisteren ook over Nederland uitbreidde. Ook hier ver dween toen de bewolking. In het Zuiden steeg de temperatuur tot 26 graden, in het uiterste Noorden tot iets boven 20 graden. Intussen is er ten Westen van Ierland een actieve depressie gearriveerd, waar van het koufront, vergezeld van regen, over Engeland en Schotland naar het Oos ten beweegt. Dit front, dat wordt gevolgd door belangrijk koelere lucht, zal in de loop van de avond Nederland bereiken. De invloed van een oceaandepressie breidt zich daarna tot ons land uit, met als ge volg voor de eerstkomende dagen onbe- van j stendig weer met af en toe veel wind en lagere temperaturen. deel heeft gekost van de 200 milliard frs bezuinigingen, die men op de staatsuitga ven dacht te bereiken. De verzekeringen, dat alle bevolkings klassen voor het brengen van offers zou den worden aangesproken, hebben in het begin van Augustus niet mogen baten. Maar de regering heeft thans blijkbaar haar fout ingézien en heeft een poging gedaan om de meest weerzinwekkende be voorrechting van sommige machtige eco nomische groepen, .ongedaan te maken. Het zijn de groepen, die zich niet alleen aan de belasting onttrokken, maar die ook millioenen uit de schatkist wisten te trek ken. Verder wil de regering de machtige syndicaten aanpakken, die al jarenlang de prijsdaling hebben weten tegen te houden. De regering heeft daarom maatregelen uitgevaardigd, die het vlees van 8 Oc tober af 10 pet. in prijs moeten doen dalen, terwijl voor andere noodzakelijke levensmiddelen een prijsdaling van 5 tot 10 pet wordt beoogd. De maatregelen zijn genomen in overleg met de produ centen, die, blijkbaar gewaarschuwd door de ernstige spanningen die onder het volk blijven sluimeren, opeens een grote mate van bereidwilligheid aan de dag leggen. Het publiek staat tamelijk sceptisch te genover de aangekondigde maatregelen, temeer omdat de genoemde prijsdalingen de in het vooruitzicht gestelde seizoens prijsdalingen niet overtreffen, terwijl ze de fouten in het Franse distributiestelsel, dat de buitensporige winsten in de hand werkt, niet aantasten. Juist een herzie- ning van dit stelsel wordt noodzakelijk geacht, maar daarover wordt door de re gering niet gesproken. Het belangrijkste feit van de dag Is echter het aanpakken van de belasting fraude. In de afgelopen twee dagen zijn verschillende maatschappijen door inspec teurs bezocht, die er heel wat aan het licht hebben gebracht. Thans is al voor 35 mil liard frs. onttrekking van deviezen ont dekt. De minister had tevoren de bepa lingen ingetrokken, welke het belasting overtreders mogelijk maakte een minne lijke schikking te treffen. De nu ontdekte fraudes vallen dus onder de wetsbepalin gen, waardoor ze gestraft kunnen worden tot het dubbele van de omvang der ver zwegen bedragen. (Van onze correspondent) Enige dagen geleden speelde Ger de Roos, alias Boer Biet, met zijn Bieten bouwers in Poeldijk. De directie van de veiling, waarin Boer Biet en de zijnen concerteerden, stelden 50 kisten druiven beschikbaar, die Ger de Roos aan de man mocht brengen. Boer Biet liet de luisteraars meedoen aan een prijsi'raag, waarbij zij een briefkaart aan de K.R.O. moesten sturen, waarop stond vermeld wat voor dierengeluiden een van de Bietenbouwers tydens de uitzending had nagebootst. Het succes was grandioos. Gisteren kwamen er in het Hilversumse postkantoor zo'n slordige 150.000 brief kaarten binnen; de aanwezige beambten konden deze stroom niet verwerken, zodat men acht man aan hulptroepen requireerde om deze omvangrijke radio mail uit te zoeken. En deze acht man hadden vele uren werk, om temidden van de grote hoop de enkele briefkaar ten uit fe zoeken, die niét voor Boer Biet bestemd waren. B(j gelegenheid van de viering van „100 jaar Kromstaf", riep de Kardinaal de aan hem toevertrouwde gelovigen op tot een heid. De Aartsbisschop-Coadjutor bena drukte deze oproep nog eens. Het vraagstuk van de eenheid der ka tholieken op politiek gebied is door deze gezaghebbende verklaringen een grote stap vooruit gekomen. In de volle belangstelling staat nu het antwoord op de vraag Aan welke eisen moet de K.V.P. voldoen om overeenkom- De officier van Justitie te Utrecht heeft gisteren tegen de 40-jarige P. van H. te Utrecht, verkoper in een warenhuis, een gevangenisstraf geëist van 10 maanden met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaarde lijk, tegen de 52 jaar oude cassière in hetzelfde warenhuis, J. van de P. een ge vangenisstraf van 8 maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en tegen de 37 jaar oude K. B. te Utrecht, eveneens verkoper in dat warenhuis, een gevangenisstraf van 7 maanden met af trek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, wegens verduistering van een geldsbedrag van in totaal ongeveer 2100. Bij het verhoor van de verdachten bleek, dat zij gezamenlijk een stelsel hadden op gezet om zich van gelden, die aan het Nabij Barcelonette, in een zeer afgelegen en moeilijk te bereiken gebied van de zogenaamde Lage Franse Alpen, is Dinsdagavond een „Constel lation" van de „Air France" neergestort en geheel in vlammen opgegaan. Alle 42 inzittenden van het toestel, n.l. 33 passagiers en 9 man equipage, zijn om het leven gekomen. Het viermotorige vliegtuig was op weg van het Parijse vliegveld Orly naar Saigon en moest een tussenlanding maken te Nice. Onmiddellijk werden er reddingsploe gen naar het wrak gedirigeerd. Eén der dienstdoende personeelsleden van het vliegveld Nice verklaarde, dat men geen enkele radio-mededeling van het ver ongelukte vliegtuig had ontvangen. Men was van mening, dat de reddingsexpedi tie het wrak pas na zeven uur zou kunnen bereiken, daar de tocht er heen uiter mate moeilijk is. Onder de slachtoffers van de vliegtuig ramp bevindt zich de bekende violist Jacques Thlbaut, die, behalve door zfln dochter, vergezeld was door zijn bege leider René Herbin. Thibaut zou 27 Sep tember zyn 73ste verjaardag gevierd hebben. Men tast te Nice in het duister over de oorzaak van de catastrofe, daar de weers omstandigheden ter plaatse. Dinsdag avond, goed waren en er geen enkel waarschuwings- of noodsein werd ont vangen. Nader wordt nog gemeld, dat het eind doel van Thibaut's reis Tokio was. De gendarmen van Barcelonette, die het wrak van de Franse „Constellation" hedenmorgen bereikten, deelden mede, dat alle inzittenden van het toestel zijn omgekomen. De brokstukken van het vliegtuig liggen over een gebied met een doorsnede van 500 meter verspreid. Een woordvoerder van de „Air France" verklaarde, dat het vliegtuig de top van de Mont Cemet heeft geraakt, waarna het was ontploft. Volgens ooggetuigen heeft de „Constellation" ongeveer drie uur gebrand. Men neemt aan, dat het toestel uit de koers geraakt is, omdat Barcelonette niet op de route ParijsNice ligt. Het ongeluk had plaats anderhalf uur nadat het vliegtuig uit Parijs was vertrokken. Het toestel kwam neer op de meer dan 3000 meter hoge Mont Cemet en het in een vlammenzee gehulde wrak kon nog op 16 kilometer afstand worden waarge nomen. warenhuis toebehoorden meester te ma ken. Er werden nl. valse zg retourbon nen'' opgemaakt en deze werden door de cassière uitbetaald, ofschoon zij wist, dat deze retourbonnen niet in orde waren. Het geld werd onderling verdeeld. In werke lijkheid was de manoeuvre ingewikkelder, maar in beginsel kwam het stelsel hierop neer. Van H. beriep zich er op, dat hij zeer slecht werd gesalarieerd en dat hij daar om tot de daad was gekomen. De presi dent merkte echter op, dat dit lage salaris zijn oorsprong vond in het wantrouwen dat men jegens hem had, waarop ver dachte antwoordde, dat men hem dit nooit verteld had. Ook kwam tot uiting, dat verdachte een goed verkoper en uitstekend etaleur van zijn verkoopstand was. De officier van Justitie kwam daarop tot zijn eis, waarbij hij erkende, dat de salarissen wellicht inderdaad aan de lage kant waren en dat dit enigermate als verzachtende omstandigheid kan worden beschouwd. Ook de verdedigers legden de nadruk op deze slechte salariëring. Van H. verdien de aanvankelijk en dat was na de oorlog, maar 30 gulden per week, later werd dit 37 gulden en daarna, maar toen was Van H. al begonnen met zijn malversaties, 42 gulden per week. De cassière had maar 33,40 gulden per week en een schoonmaak ster bijv. maar 23 gulden. Inmiddels h'eeft het warenhuis reeds een volledige schadeloosstelling ontvan gen voor het door Van H. verduisterde geld. Uitspraak over veertien dagen. De Duitse Katholieke Arbeiders Bewe ging houdt haar jaarlijks congres dit jaar van 18—20 September in München Glad- bach. De hoofdinleidingen worden gehou den door prof. dr G. Gundlach S.J., die zal spreken over de „waarde van het heilige als grondslag van elke vorm van orde" alsmede door de algemeen voorzitter van de K.A.B. Joseph Gockeln, die lege- lijk eerste burgemeester is van Dussr jorp en president van de landdag van het and NoordrijnlandWestfalen. Hij zal sp. eken over het onderwerp „Een sterke staat als dienaar van het volk". stig de oproep van de Kardinaal de een heid der Katholieken op politiek terrein te verwerkelijken, aldus schrijft de secre taris der K.V.P., dr L. Albering, in een brief aan de werkgroepen der K.V.P. Voorop mag gesteld worden, zo ver volgt dit schrijven, dat sinds Schaep- man vóór 50 jaren de politieke eenheid der Katholieken smeedde, die eenheid niet steeds buiten gevaar is geweest. Zo wel naar „rechts" als naar „links" deden zich, naar omstandigheden, tijdelijke afsplinteringen voor; waren geen af- splinteringen aanwezig, dan leverde dit in geringere mate als de afsplinte- ring groot was gemeenlijk enige directe winst op aan de socialisten of hun afsplinteringen, of aan de liberalen, ook aan de A.R., toen Colijn door de Liberalen zelf tot hun paladijn werd verheven; van 1934 tot 1940 kenden wij tenslotte in de N.S.B. een „Raad voor Katholieken". De politieke eenheid der katholieken in Nederland is dan ook vrijwel nooit on bedreigd geweest; de politieke organisatie der katholieken heeft zich daarom steeds erop bezonnen aan welke voorwaarden die organisatie moet voldoen om die noodzakelijke eenheid te bevorderen en in stand te houden. De eenheid der Nederlandse katholie ken op politiek terrein, Is niet alleen een kwestie van beginsel, maar ook van pro gram en van organisatie. Over deze drie punten legt het schre ven van het K.V.P.-bestuur aan de werk groepen enkele vragen voor. De antwoor den zullen in een rapport verwerkt wor den en ter kennis gebracht worden van de leden van de Partijraad der K. V. P., het Partijbestuur en dc leden van de Ka tholieke Eerste en Tweede Kamerfractie. (Van onze correspondent). De ambulante dienst van de Roosen- daalse douane heeft ter hoogte van de Grote Meren, nabij Hoogerheide, tussen Roosendaal en de Belgische grens, ruim 500 kilo Nederlandse roomboter in be slag genomen. De boter werd vervoerd door een Belgische vrachtauto, die even eens in beslag genomen is. De chauffeur, de enige die in de auto zat, is bij de ach tervolging over de Belgische grens ge vlucht. Een andere auto, die de vrachtwa gen voorafging, kennelijk om de aandacht van de douane af te leiden, ontkwam eveneens. Het is de eerste maal sedert jaren, dat in de inspectie Roosendaal een grote hoe veelheid boter werd in beslag genomen. Men kende de laatste tijd alleen 'n smok kel in kleine hoeveelheden, wat onder de naam van „eigen gebruik" meestal niet strafbaar wordt gesteld. In de 520ste Staatsloterij, 4e klasse, 11e lijst, is vanmorgen een prijs uitgeloot van 15.000. Deze prijs viel op nummer 3623.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1