Mensen zonder land hebben recht op land zonder mensen Chef pleegde grootscheepse fraude Warmte in V.S. Twee paters'neergeschoten Nieuw Westelijk voorstel ministers-conferentie tot Plaats en datum: Lugano; 15 October a.s. Ruim zesduizend Oostduitse propagandisten gearresteerd EERSTE LUSTRUM K Limburg veroverde Soestdijk met een verrassend succes DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hulpbronnen voor zichzelf reserveren is gewetenloos donderdag 3 September 1953 Berging tot 4 September voortgezet Hillary legde een kruis op de Mount Everest Schandaal bij Amerïkvoedselvoorziening Analyst Vliegtuig met 21 man vermist Door man, die in het klooster asyl had gekregen NOTA AAN HET KREMLIN: Onderwerp: Duitsland en Oostenrijk Als het Kremlin toestemt Oost-Duitsland toegankelijker Deviezenregeling voor emigranten verruimd Kosten verongelukte straaljagers Strafverlichting voor Duitse oorlogs misdadigers Antwerpse „Boeren- toren" nog hoger? WEERBERICHT In een critiek ogenblik in de geschiedenis van Australië hebben de Australische bisschoppen hun jaarlijkse verklaring over sociale rechtvaardigheid in verband met de lopende politieke, sociale en economische problemen van hun land,, uitgevaardigd. Zij is een waarschuwing tegen zelfzucht en vooroordelen als afweer van immi granten en tegen de verwaarlozing van uitgestrekte gebieden land bouwgrond, terwijl zo vele mensen buiten Australië honger en gebrek lijden. genomen. Nu echter, zo zeggen zij, schijnt deze geschiedenis van ze delijke en materiële vooruitgang tot een plotseling en verontrustend eind te zijn gekomen als gevolg van vrees voor gebrek aan werk gelegenheid, teruggang in zaken en andere oorzaken. Tegenover deze vrees en bezwaren plaatsen de bis schoppen de rechten en de ten he mel schreiende nood van mannen vrouwen in overbevolkte ge- Het Australische episcopaat uit zijn volle waardering voor het feit, dat van Juli 1917 tot September 1953 700.000 emigranten zijn op- De lading van de Flying Enterprise Op verzoek van een Britse Benedictijn en bieden, die bereid zijn te leven en te werken in landen zonder men sen. In Duitsland, aldus de bis schoppen, leven meer dan 9 mil- lioen ontheemden. In Italië wonen minstens 10 millioen mensen, voor wier noden de economie niet in staat is te zorgen. In Nederland is de overbevolking in een critiek stadium gekomen. De toestand in de Balkanlanden is eveneens ern stig, ofschoon thans nog achter het IJzeren Gordijn verborgen. Van de andere kant, zo verklaren zij, is de ontwikkeling van Australië nog maar nauwelijks begonnen. De verklaring gaat verder: „Er is veel particulier landbezit, dat veel te weinig produceert. Dit geldt zowel voor het klein- als het mid del- en groot landbezit. De Chris telijke beginselen op het gebied van het privaatbezit geven de be zitters van dat land niet het recht willekeurig over dat land en de bewerking te beschikken. In zulke gevallen is landonteigening geen socialistische maatregel, zoals zulks gaarne in politieke disputen wordt beweerd. Integendeel een derge lijke maatregel bevordert juist het privaatbezit, doordat arbeiders be zitters worden: het tegenoverge stelde van wat het socialisme be- oogt". Harde les FRANKRIJK EN TUNESIë HITTE EIST REEDS 73 SLACHTOFFERS In een jaar meer dan 7 millioen aan Meteors Duits-geallieerde raden opgericht NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot njprgenavond, luidt: Aanvankelijk weinig, maar morgen weer toe nemende bewolking met in de namiddag in het Westen kans op enige regen. Matige tot zwakke wind krimpend naar Zuid-West tot Zuid. Langs de kust echter aanvankelijk nog krachtige of harde Westelijke' wind. Vrij koude nacht. Mor gen iets hogere temperaturen dan vandaag. Vrijdag 4 September: Zon op 5.56 u., onder 19.21 u.; Maan op 1.27 u., onder 17.52 u. Scherp vonnis van Episcopaat in Australië Ronduit zeggen de bisschoppen hun landgenoten, dat in de politiek, in de economie en op industrieel gebied na de oorlog al te veel fouten zijn gemaakt. Zij verklaren, dat de landbouwproblemen opgelost kunnen worden door immigratie gekoppeld aan vestiging op het platte land. De kolonisten in de ongebruikte gebieden van Australië dienen vooral immigranten te zijn. En zij moeten daar niet komen als arbeiders, doch als eige naars van het land, dat zij gaan bewer ken, aldus de bisschoppen. Een witte kaart van Australië tegen een rode achtergrond vormt de omslag van dit schrijven. Dwars over deze witte kaart staan de woorden geschreven: „Land zonder volk" De allereerste woorden van de verklaring geven uit drukking aan de vrees van de niet tot volle ontwikkeling gebrachte landen niet het minst Australië welke weten, dat de ogen van vele overbevolkte landen voortdurend op hen en op hun poten tiële rijkdom gericht zijn. Deze woorden luiden: „Mensen zonder land hebben recht op land zonder mensen". Deze woorden werden vorig jaar uitgesproken door de Apostolisch Delegaat voor Canada mgr Antoniutti. „Hierme" aldus de Australische bisschoppen „heeft een hoogwaardigheidsbekleder van de Katho lieke Kerk de zedelijke achtergrond van het migratieprobleem samengevat". Zij vervolgen: „De oplossing van het mi gratieprobleem bepaalt of Australië nog eigenlijk wel een toekomst heeft". Naar te Brussel wordt vernomen, zal de „Rostro", het Italiaanse bergingsvaartuig dat bezig is een gedeelte der lading te lichten van het 18 maanden geleden ver gane schip Flying Enterprise, zijn werk zaamheden voortzetten tot het intreden van het springtij op 4 September. Het ruim waar zich de postzakken be vonden met de 5000 Engelse ponden, 79.000 Amerikaanse en ongeveer 400 Ca nadese dollars, die door de duikers naar boven werden gebracht, is thans geheel leeg. Er blijkt nog een pakket bankbil jetten van 100.000 dollar te ontbreken. De duikers zijn thans nog bezig met het op halen van een groot aantal staven giet ijzer. Deze lading gietijzer was gedekt door een Nederlandse verzekeringsmaat schappij- Het wrak van de Flying Enterprise werd gevonden door middel van echo peiltoestellen, zg- >»Asdics" waarmee de „Rostro" is uitgerust. De opsporing werd echter zeer bemoeilijkt doordat er een vrij groot aantal wrakken op de bodem van het kanaal ligt. Men kon de ruimte waar zich de schat aan bankbiljetten be vond bereiken, doordat men op deze plaats de huid van het schip door middel van dynamiet had opengereten. Sir Edmund, Hillary heeft, toen hij de top van de Mount Everest bereikt haddaar, naast de offer- gaven van de Sjerpa-gids Tensing, een klein, uit goed hout gemaakt kruisje neergelegd, zo heeft hij thans meegedeeld. Dit kruisje was hem door de leider van de expeditie, kolonel Hunt, in een enveloppe ter hand gesteld met het verzoek het op de top achter te laten. Hunt had het op zijn beurt gekregen van een Benedictijnse monnik. De correspondent van de „Ti- mes" wist hierover nog nader te berichten, dat volgens een verkla ring van het Vaiicaan, een Britse Benedictijner monnik aan kolonel Hunt schriftelijk gevraagd had, drie kleine kruisjes op de top van de Mount Everest te plaatsen. Hunt bevestigde de ontvangst van de kruisjes, die door de Paus ge zegend waren, en antwoordde, ..dat hij zijn best zou doen", de monnik verzoekend om, zijn gebed voor de leden van de expeditie. Geen van de leden van kolonel Runt's expeditie was katholiek. „Hoe kunnen wtj, zo vragen de bis schoppen, in geweten aan deze mensen een gelegenheid ontnemen, alleen om dat wjj de hulpbronnen van 'ons continent voor ons zelf willen reserveren. Wanneer de Australiërs dit weigeren, dan zijn zij op zijn minst indirect verantwoordelijk voor al het kwaad, dat uit armoede en sociale onzekerheid voortkomt". De bis schoppen noemen als voorbeelden van dat kwaad de kunstmatige geboortebeperking en de schade aan het Christendom toe gebracht, wanneer mannen en vrouwen uit armoede hun stem op het commu nisme uitbrengen. Het is de plicht van de gemeenschap de sociale orde, welke leidt tot werk loosheid en armoede, te hervormen, doch niet de zonde te rechtvaardigen, waartoe velen zouden worden gedreven. Ook de nationale economische politiek, zo ver volgen de Australische bisschoppen, moet gewijzigd worden. Verreweg het grootste deel van ons nationaal inkomen is af komstig uit primaire productie Uitbrei ding van de primaire productie betekent een evenredige vergroting van het natio nale inkomen. Deze uitbreiding kan bijna echter niet verwezenlijkt worden zonder toevoer van nieuwe immigranten naar de ontgonnen gebieden, echter niet als arbeiders, doch als bezitters" Als voornaamste oorzaak van de in flatie tenslotte wijzen de bisschoppen op het feit, dat de economie al te zeer op valse doeleinden is gericht, namelijk op luxe en op bijkomstige zaken. De chef van de inkooporganisatie voor levensmiddelen van het Amerikaanse leger in Europa (E.E.S.), Charles E. Wilson, is Woensdag te, Neurenberg, verdacht van het aanvaarden van steekpenningen, omkoperij en misbruik van vertrouwen, voor een voorlopig verhoor voor het Amerikaanse Hof verschenen. Nadat twee getuigen hadden verklaard, dat hij betrokken was bij een grootscheeps omkoperij-complot, besliste het Hof, dat Wilson op 14 September weer gehoord zal worden. Volgens de getuigen hadden de bij de omkoperij betrokken Amerikanen van hen alleen reeds een bedrag van 235.000 dollar ontvangen. Wilson werd vrijgelaten na aflegging van de belofte, dat hij zich ter beschikking van de justitie zal houden. Op 14 September zal een aanklacht jegens Wilson worden ingediend. Wilson werd Dinsdagmiddag reeds, te zamen met twee andere Amerikaanse amb tenaren, in hechtenis genomen. De andere twee werden na twaalf uur te zijn onder vraagd in vrijheid gesteld. De Amerikaanse openbare aanklager, Canfield, zei, dat reeds achttien maanden lang een onderzoek in deze zaak aan de gang was. Het onderzoek strekte zich over vier landen uit. Direct na het begin van het onderzoek waren de prij zen voor voedingsmiddelen belangrijk gedaald. De betrokken Amerikaanse handelsor ganisatie koopt in zestien Europese landen, alsmede in India, Israël en Siam, teneinde de ruim 400.000 leden van de Amerikaanse strijdkrachten, huipafdelingen en ambte naren in Europa van het nodige te voor zien. Zij drijft ook snackbars, clubrestau rants e.d. West-Duitsland en Groot Brit- tannië waren de laatste tijd de grootste leveranciers. Daarna volgden Zwitserland, Frankrijk, Denemarken, Nederland, België, Zweden, Italië en Oostenrijk. Een der getuigen, de Amerikaanse za kenman, Mac Lane, thans te Brussel woon achtig, zei dat hem te ke'nnen was gege ven, dat hij „commissi aan de handels organisatie moest betalen om de leve rantie te krijgen. Hij had in de twee jaar, dat hij zaken met de organisatie gedaan heeft, 200.000 dollar „commissie" bij een Zwitserse bank gestort. De andere getuige, de Deense zakenman Emborg, verklaarde, dat hij gedurende een jaar maandelijks 3.000 dollar „commissie" had betaald. De hoofdschuldige schijnt de 38-jarige Amerikaan James Harlow te zijn, die hoofd van de afdeling voedselvoorziening is geweest tot November 1952. Hij verblijf thans in Amerika en er zou een verzoek tot zijn uitlevering naar Duitsland gedaan zijn. Zijn opvolger Wilson is blijkbaar in zijn voetspoor verder gegaan. Morgen zal de nationale gebeurtenis, die iedere Nederlander onuitwis baar in zijn herinnering geëtst heeft, vijf jaar geleden zijn, want morgen viert onze geëerbiedigde Koningin het eerste lustrum van haar bewind. De luisterrijke plechtigheid bij Haar inhuldiging in Amsterdam zal met het ontroerende ogenblik waarop Haar Koninklijke Moeder Haar abdicatie af kondigde in de geschiedenis voortleven als een gebeurtenis, die de blijven de plaats van het Oranjehuis in ons nationale bestaan op bijzondere wijze tekent. En de woorden „Wie ben ik, dat ik dit doen magf' vormen nog steeds een voortreffelijke karakteristiek niet alleen van de persoonlijke eenvoud, waarmee onze Vorstin Haar hoge ambt heeft aanvaard, maar veel meer nog van de stijl waarin Zij het nu vijf jaar uitoefent. God geve H.M. Koningin Juliana nog een langdurige regering tot zegen van het vaderland. TA INSDAG kwamen in alle gemeen- I ten de nieuwe gemeenteraden bij een met uitzondering dan van en kele in de getroffen gebieden, waar de Raadsverkiezingen waren uitgesteld. Zo als steeds was de verkiezing van wet houders het voornaamste agenda-punt. In heel wat vroedschappen ging het ge moedelijk toe en werden de oude func tionarissen weer op het kussen gezet, of verliep de stemming „volgens de plannen", welke van tevoren bij het overleg waren uitgewerkt. Er waren echter ook vergaderingen, waar het niet vlot liep en het viel op nieuw op, dat de K.V.P. in verschillende gemeenteraden weer een gesloten bloc tegenover zich vond, zodat zij, deerlijk gehavend uit deze verkiezingsstrijd kivam. Jammer, op de eerste plaats om het feit zelf, omdat n.l. aan de Katholieken geen recht werd gedaan en op de twee de plaats om de mentaliteit, welke hier uit spreekt. Is het dan toch waar, dat veelal iedere niet-Katholieke Nederlan der in zyn hart, vaak onbewust, een Geus isT Dat men de Katholieken hier en daar in een hoek kon drukken, vond mede de mogelijkheid, in het feit, dat de positie van de K.V.P. bij de jongste Raadsver kiezing werd verzwakt, doordat menig kiezer de K.V.P. in de steek liet. Zo het nog niet duidelijk was, hebben nu de feiten weer zeer klaar uitgewe zen, dat alleen bij een hechte eenheid recht verkregen kan worden door de Katholieken. Een harde les. welke hopelijk eindelijk zal worden verstaan....! Een gecharterd tweemotorig burger vliegtuig met 21 personen aan boord, dat onderweg was van Monterey (Califomië) naar het militaire McChord-vliegveld nabij Tacoma (staat Washington), is op deze tocht vermist. Het laatste contact met het vliegtuig had het vliegveld Portland (Ore gon), 125 mijlen ten Zuiden van zijn eind bestemming. Men vermoedt, dat het toestel ergens tussen Portland en McChord is neergekomen. Pierre Voizard, oud-gezant van Frank rijk te Monaco, is benoemd tot resident- generaal in Tunesië. De hittegolf, die al negen dagen in het Oostelijk deel van de Verenigde Staten heerst, heeft tot dusver aan 73 mensen het leven gekost. Aan te velde staande gewassen is voor miliioenen dollars schade toegebracht. De Westelijke mogendheden hebben Woensdag een nieuwe uitnodiging, de tweede binnen zeven weken tijds, aan de Sovjet-Unie doen toekomen ter bijwoning van een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier over Duitsland en Oostenrijk. Zij stellen voor dat de „Grote Vier" te Lugano in Zwitserland vergaderen en wel op 13 October, dezelfde dag als de Verenigde Naties hebben voor gesteld voor de politieke conferentie over Korea. De eerste poging van het Westen om Rusland aan de conferentietafel te brengen, is, zoals bekend, op 15 Juli gedaan, na besprekingen van de Westelijke Grote Drie te Washington. De nieuwe uitnodiging is vervat in gelijkluidende nota's, die Woensdag door de ambassadeurs van Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. te Moskou op het Russische ministerie van buitenlandse zaken zijn afgegeven. De Westelijke nota's houden een antwoord in op twee Russische nota's nl. van 4 en 15 Augustus. In de nota van 4 Augustus zei de Sovjet-Unie, dat de ministers van Buitenlandse Zaken het gehele Duitse probleem, en niet alleen het houden van verkiezingen, dienden te bespreken. Peking-China zou die bespreking, volgens Rusland, bij moeten wonen om mee van gedachten te wisselen over het ver minderen van de spanning in de wereld. In de tweede nota stelde de Sovjet-Unie een Duitse vredesconferentie binnen zes maanden voor, alsmede de instelling van een voorlopige regering voor geheel Duitsland, die zou moeten bestaan uit Oost- en Westduitse parlementsleden. In hun nota van heden stemmen de Westelijke geallieerden in met besprekingen over andere Duitse problemen, maar zij verklaren, dat de ministers zich eerst dienen te bepalen tot de kwestie der verkiezingen en de status van de regering voor geheel Duitsland, daar dit als de sleutel tot oplossing van de Duitse kwestie moet worden beschouwd. zullen door deze vier politici, v.l.n.r. Bidault, Molotof, Foster Dulles en Eden, Oost en West elkaar na lange tijd weer op hoog niveau ontmoeten. Wat de deel neming van minister Eden betreft, is het echter de vraag, of deze tegen die tijd nog minister van Buitenlandse Zaken van Groot- Brittannië zal zijn, want hij is nog steeds niet geheel hersteld van zijn ziekte en er doen geruchten de ronde, als zou hij bij een door Churchill voorgenomen reorgani satie van de 'regering door een ander worden vervangen Tegen deelneming van Peking-China maken de Westelijke regeringen bezwaar en zij wijzen erop dat de regering van Peking reeds op de politieke conferentie over Korea vertegenwoordigd zal zijn. De drie Westelijke regeringen zeggen, dat een oplossing van de Duitse en Oostenrijkse problemen „naar verwach ting de weg zal vrijmaken naar een vruchtbare bespreking van andere be langrijke aangelegenheden". Dat zou „werkelijke voortgang" op de weg naar de vrede zijn. De drie landen zijn niet van plan op nieuw in te gaan op de Russische critiek op de politiek van het Westen, noch om de steriele diplomatieke notawisseling voort te zetten, „die slechts de zaak van de vrede kan schaden". Het Westen heeft zich in de nota be reid getoond tot de concessie niet langer vast te houden aan de eis, dat een com missie eerst onderzoekt, of de omstan digheden in Oost-Duitsland geschikt zijn voor het houden van vrije verkiezingen. (De V.N. hebben, zoals bekend, indertijd reeds een commissie van onderzoek be noemd, bestaande uit IJsland, Nederland, Brazilië en Pakistan. Moskou heeft deze commissie niet in Oost-Duitsland willen toelaten, aanvoerend, dat zij beledigend voor het Duitse volk was). Deze concessie betekent uiteraard niet, zo zei men in gezaghebbende kringen te Londen, dat de geallieerden niet zullen eisen, dat het vrij zijn van de verkiezin gen afdoende wordt gewaarborgd. De tijd van overhandiging van deze laatste geallieerde nota is zodanig ge kozen, meent Reuter, dat zij een zo groot mogelijke invloed op de verkiezingscam pagne in West-Duitsland heeft. Het Wes ten hoopt, dat de nieuwe uitnodiging Adenauer's kansen zal vergroten en tevens, dat Moskou niet meer zal kunnen antwoorden voor a.s. Zondag, de dag waarop de verkiezingen worden ge houden. De nota is in West-Duitsland algemeen met levendige instemming ontvangen. De voorzitter van de Westduitse socialisten, Ollenhauer. gaf uiting van zijn voldoe ning over de inhoud en over de beleefde toon van deze jongste Westelijke uit nodiging aan de Sovjet-Unie. Ook te Wenen heeft men met voldoe ning kennis genomen van de nota. Hier was vooral de verzoenende toon opge vallen. De plechtigheden, welke Zondag in Nettuno hebben plaats gehad, toen de H. Maria Goretti tot medepatrones van dit kleine plaatsje aan de T.ee werd uit geroepen, zijn met een afschuwelijk drama geëindigd. Twee paters Passionis- ten zijn, nadat zij de predikant van die dag naar de trein hadden gebracht, op het stationsplein neergeschoten door een man, die in het klooster der paters asyl gevonden had. Toen de plechtigheden, aldus dit be richt van K.N.P., in het heiligdom, toe gewijd aan Maria Goretti, in de namid dag ten einde waren, begaven de overste van het St. Rochusklooster in Nettuno, pater Fr. Philippus, en zijn vicaris, pater Placidus zich naar het stationnetje, ten einde de predikant, die 's morgens en 's avonds de preek had gehouden, naar de trein te brengen. Toen deze vertrok ken was, keerden beiden niets vermoe dend naar hun klooster terug. Doch op het moment, dat zij het stationsplein overstaken, klonken plotseling schoten en men zag de twee priesters neervallen. Beiden waren ernstig gewond, zo ernstig, dat pater Philippus reeds tijdens het ver voer naar het ziekenhuis overleed. Pater Placidus, die nog in leven was. werd on middellijk naar de operatiekamer ge bracht, waar men de kogel heeft ver wijderd en bloedtransfusie heeft toege past. Hoewel zijn toestand ernstig was, bestaat er gerede hoop. dat hü zal her stellen. De moordenaar, die bij deze grote menigte niet onopgemerkt kon blijven, is door de politie ter plaatse gearresteerd. Dit is echter onder hevig verzet van de arrestant gebeurd, daar deze zich als een waanzinnige verzette. Het was zekere Dominico Frattini, die enige tijd in Frankrijk had gewoond en naar zijn land op transport was gesteld als „terrorist". De Paters Passionisten te Nettuno had- De Westduitse grenspolitie heeft Woens dagmiddag weer 800 Oostduitsers m hech tenis genomen die trachtten West-Duits- land binnen te komen om Zondag aan staande, de dag van de algemene verkie- zingen, wanordelijkheden te veroorzaken. Enkele gearresteerden vertelden, dat er nog een groot aantal communisten aan de Oostelijke zijde van de grens instructies om West-Duitsland binnen te gaan, af wachten. Sedert Vrijdag zijn nu reeds 6.000 Oost duitsers gearresteerd. Woensdagavond publiceerde het Oost duitse persbureau A.D.N. een brief van de Oostduitse minister van binnenlandse zaken, Stoph, aan zijn Westduitse collega, dr Lehr, waarin wordt geprotesteerd tegen de „onrechtmatige" arrestatie van de Oost-Duitsers, die over de grens zijn ge gaan. Stoph eist in zijn brief de onmiddellijke vrijlating van de gearresteerden, de terug gave van hun verbeurd verklaarde bezit tingen en het herstel van de normale toe standen bij het interzonale verkeer. De Oostduitse autoriteiten hebben het Westberlijners, die naar Oost-Duitsland willen reizen, gemakkelijker gemaakt. Tot dusver moest een Westberlijner wekenlang op antwoord op zijn verzoek om een inter zonale pas wachten en dikwijls werd op zijn verzoek afwijzend beschikt. Thans krijgen Westberlijners reeds één dag, nadat zij een desbetreffend verzoek indie nen, hun interzonale pas. Officieel wordt medegedeeld, dat met ingang van 1 September j.I. de deviezen- regeling voor emigranten belangrijk is verruimd. Bij vertrek kan, evenals vroe ger, door het gezinshoofd voor 1500 gulden aan deviezen worden meegenomen. Voor elk gezinslid is dit bedrag thans 1000 gul den (vroeger 1ste gezinslid 750 gulden, overige gezinsleden eik 400 gulden). Het kenmerkende verschil met de rege ling, welke tot 1 September gold, is, dat het onderscheid tussen „dollar" en „niet- dollari'-Ianden is vervallen en dat dus thans naar „dollari'-landen even veel mag worden meegenomen of overgemaakt als naar „niet-dollar"-landen. den hem asyl verleend in het heiligdom van Maria Goretti. waar hij eten en on derdak kreeg, en bovendien nog een wei nig zakgeld voor kleine werkzaamheden, welke hij in het klooster en in de kerk verrichtte. De man scheen met een on tembare haat tegen zijn weldoeners ver vuld te zijn en verklaarde het plan te hebben gekoesterd alle paters van het klooster te vermoorden. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Welter over de aanschaffingskosten van de gedurende de periode van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 verongelukte vliegtuigen, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat de dertig verongelukte vliegtuigen deels Meteorvliegtuigen en deels F-84 (Thunder- jet)-vliegtuigen waren. De kosten van aanschaffing van de af geschreven Meteor-vliegtuigen bedroegen 7.298.000. De F-84 (Thunder jet)-vliegtuigen zijn niet ten laste van de rijksbegroting ver kregen, deze werden onder M.D.A.P. ge leverd en de kosten van aanschaffing van deze vliegtuigen zijn de minister onbekend. De drie Westelijke hoge commissaris sen in Duitsland hebben Dinsdag de op richting gelast van drie Duits-geallieerde raden één voor elk van de drie Wes telijke zónes voor clementie en vrijla ting op erewoord van Duitse oorlogsmis dadigers die in geallieerde gevangenissen hun straf uitzitten. De taak van de raden zal bestaan in het doen van aanbevelingen voor vrijla ting of strafvermindering, zonder dat de geldigheid van de rechterlijke uitspraken in het geding mag worden gebracht. Men is van plan later een raad met uit gebreidere bevoegdheden in het leven te roepen. De bjjna tachtigjarige architect Jan van Hoenacker, bouwer van de bekende „Boerentoren van Antwerpen, zou op dracht hebben gekregen plannen uit te werken om deze wolkenkrabber, waar de sinj oren zo trots op zijn, nog wat hoger te maken. De Nationale Belgische Radio zou namelijk hebben gevraagd, op dit 88 meter hoge gebouw nog twee ver diepingen bij te bouwen, om daar een tien meter hoge antenne voor de tele visie op te plaatsen. In de twee bij te bouwen verdiepin gen, zouden de Belgische televisie-dien sten hun nagenoeg tien ton wegend ont vangst- en uitzendmaterigal plaatsen. Drie toestellen zouden in de richting Brussel en twee in de richting Breda worden opgesteld. Naar verluidt, is da architect op dit verzoek ingegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1