Nieuws uit STAD en OMTREK NIEUWE STAANTRIBUNE BIJ HERMES-D.V.S. LAATSTE BERICHTEN ETNA GASFORNUIS Waar werden voorheen onze doden begraven? X helicopter bracht Politie-dagboek De school kwam naar t.b.c.-patiëntjes in Hoek van Holland JURGENS GSirr&J'SK; cvorg&.ï;i«r*» geIegd- kwam™ *ld»! geschil aargangen de Gereed voor de nieuwe competitie S. O. s. Uit het S.V.V.-kamp Het feest ging niet door KETHEL Fabrieksgeheimen van Ferrari gestolen Weer drie Rivièra- gasten van hun juweU beroofd UIT 75 a M- Douane nam smokkel auto in beslag kunstagenda DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 PAGD 2 MUZIEKUITVOERING GUSTO'S MUZIEKVER. KANKERBESTRIJDING OFFICIëLE PUBLICATIE Vrijstelling wegens broederdienst. Bestemming tot buitengewoon dienstplichtige i Fiets gestolen Uit dakgoot gevallen TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN DRUKKERIJ DE EENDRACHT BURGERLIJKE STAND LAWN-TENNIS 0 Spionnage iri de auto-wereld GEEN K.V.P.-WETHOUDER IN DELFT Nieuwe vorm van onderwijs in Zeehospitium „St. Jozef PASSAGE 13 TONEELVERENIGING „DE DILETTANT" Het Oude Kerkhof Tot 1 Januari 1829 MARTINIT MARTINIJS PLOOIJ NIEUWE SOHIEDAMSCHE COURANT Een interessante bijkom stigheid Bedlessenaars en verrijdbare bureaux Patroon H. Don Bosco Tweede wagen ontsnapte na felle achtervolging JACOBA VAN BEIEREN IN SCHOONHOVEN CHAUFFEUR VERLOOR BEWUSTZIJN ACHTER STUUR HITTE EIST REEDS 104 SLACHTOFFERS IN ROTTERDAM Reeds enkele weken heerst er weer acti viteit op de sportvelden. Bij de clubs, die naast de voetbal- ook een zomersport be oefenen, worden de terreinen weer in orde gemaakt voor voetbal; Ook het Her- mes-D.V.S. terrein heeft haar metamor phose weer ondergaan. De zomerse cricket-pitch, screen, oefenkooi zjjn opge borgen en de winterse goalpalen, afraste ring, geplaatst. Verdere voorzieningen, waaronder een nieuwe staantribune lange zijde, zijn getroffen om de grote schare voetbalenthousiasten te ontvangen. De clubs organiseren tournooien, waar van grif gebruik wordt gemaakt om nieu we opstellingen te proberen, theorieën aan de practijk te toetsen, en andere spelers de kans te geven zich in hoger voetbal aan te passen en in te spelen. En het publiek komt in groten getale opzetten, nieuwsgierig, hoe de clubs hebben over- zomerd en wat voor teams in het veld worden gebracht. Ook voor Hermes-D.V.S. staan interes sante ontmoetingen te wachten. Clubs, als Feyenoord, Willem II, Eindhoven, Excel sior, om er maar een paar te noemen, voorspellen wel iets. De blauw-witten hebben zich goed voor bereid. „De Zilveren Bijenkorf" van Tu- bantia te Hengelo werden gewonnen. Af gelopen Zondag, werd te Haarlem tegen D.F.C. (voor Hermes altijd een moeilijke tegenstander) gelijk gespeeld, doch daarna werd Noad overklast. En er is genoeg ver trouwen in de Hermes-ploeg om de com petitie met een gerust hart tegemoet te zien. Het vorig seizoen kwam Hermes aan de start met de kampioenswedstrijden nog in de benen. Een terugslag was te voorzien. Nu is de rustperiode langer ge weest en de jongens hebben er weer zin in. De eerste competitiedag brengt voor Hermes-D.V.S. een semi-plaatselijke ont moeting. Op Woudesteyn te Rotterdam zal Excel sior de tegenstander zijn. Naar ons ter ore kwam, komt Excelsior met hetzelfde elftal uit, waarmede zij het vorige seizoen opzienbarende successen heeft behaald en men is dan ook op het eerste gezicht geneigd Excelisor als overwinnaar te tip pen, maar, dit is een half-plaatselijke ont moeting. De Hermes-mensen kennen het klappen van de zweep, de geest is prima en weten, dat zij het zwaar zullen krijgen. Ook hier geldt het spreekwoord: „Een gewaarschuwd man telt voor twee". Hoe de uitslag ook zal zijn, het zal niet ver van een gelijk spel afliggen. Hermes-DVS, met haar spel op techniek gebaseerd, is in staat Excelsior te kloppen. Voor de reserve-elftallen K.N.V.B. be gint de competitie een week later, echter nog niet voor Hermes 2, 3 en 4, want die zijn de eerste competitiedag vrij. Wel begint a.s. Zondag de competities voor de elftallen in de plaatselijke bond. En dan zien we 's Zondagsmorgens onze oude kennissen weer. S.O.S., een kreet om hulp van mede mensen, die in nood verkeren, drie let ters, welbekend in havensteden als Rot terdam en Schiedam. Het is geen toeval, dat juist deze drie letters de afkorting vormen van de naam der vereniging Algemene Blindenzorg „Steunt Ons Streven". Het doel der ver eniging is; de nood van blinde medemen sen zoveel in haar vermogen ligt te leni gen. Zij tracht dit doel ondermeer te verwe zenlijken door het verlenen van finan ciële steun aan blinden te Rotterdam en Schiedam, terwijl voorts een vacantie- huis te Apeldoorn en een tehuis voor alleenstaande blinden te Rotterdam, door de vereniging worden beheerd. Voor dit alles is geld nodig. Gedeelte lijk wordt „S.O.S." tot dit werk in staat gesteld door leden en donateurs. De ont brekende gelden worden ondermeer be trokken uit de opbrengst van de jaarlijk se straatcollecte, dit jaar te houden op Zaterdag 12 September a.s. Heeft u zich wel eens gerealiseerd, wat het voor u zou betekenen als u nóóit meer zou kunnen zien? Heeft u wel eens stilgestaan bij de betekenis van het woord ..blind", de diepingrijpende betekenis hiervan voor diegenen onder ons die blind zijn? Dit lot is moeilijk te dragen. Nog moeilijker is het, als, tengevolge van deze handicap de in komsten stilstaan of slechts weinig be dragen. Waardeert u het bezit van uw ge zichtsvermogen? Toont dit dan door ons te helpen het lot der blinden te verzach ten. Stort uw bijdrage in de collectebus, geeft meer dan u van plan was te geven en/of meldt u als collectant(e) bij: C. J. van Eijk, Strijensestraat 5 te Schiedam, of Alg. Blindenzorg S.O.S., Slotlaan 31 te Rotterdam, tel. no. 28121. Eén dag per jaar besteed in dienst van de blinden is toch waarlijk niet teveel gevergd. Wij vertrouwen op uw aller medewerking! Met ingang van Zondag 6 September worden ue Zondagen voor de voetbal- hemebbers weer hoogtijdagen en zullen tussen 2 en 4 ,uur de gedachten van deze Het programma, uit te voeren door Gusto's Muziekvereniging, dirigent Jac. Wolters, op Zaterdag 5 September a.s. des avonds om acht uur in de Plantage, mensen zich concentreren op hetgeen 22 luidt als volgt: 1. Triumphmars uit „Aïda" jonge mannen en een scheidsrechter op G. Verdi, arr. A. v. Rossow; 2. Ouverture net groene veld presteren. Aan S.V.V. is Zondag de eer om voor Schiedam de ouverture te mogen spelen in de strijd om de punten en heeft het lot beslist, dat al direct met een tegen stander van formaat kennis kan worden gemaakt. Het Rotterdamse Xerxes komt naar Schiedam en afgezien van het feit, dat de komende wedstrijd in een derbysfeer zal staan, hebben de Rotterdammers het vo rige week ook nog tot de finale van de Zilveren Bal gebracht, hetgeen de Zebra's in één klap tot de meest gevreesde tegen standers uit de afdeling van S.V.V. heeft gemaakt. De S.V.V.-ers hebben de afge lopen periode niet stil gezeten en hebben de tijd benut met serieuze oefenwedstrij den waarvan het glansnummer de wed strijd tegen de Oostenrijkse Profclub Simmering was, die in 22 eindigde. Uit de aard der zaak zijn de voorwaarden In het land van de Indra P. Lincke, arr. S. P. v. Leeuwen; 3. Donauwellen (wals) J. Ivanovici; 4. Fant. Les cloches de Cor- neville R Planquette, arr. E. Roux; 5. Taptoe Bisselink. De C.J.M.V. bestaat honderd jaar. Het eeuwfeest is in Den Haag gevierd en elke plaatselijke C.J.M.V.-afdeling zou boven dien nog een afdelingsfeest organiseren. Het bestuur van de Schiedamse Federatie besloot op Woensdag, 2 September in de Plantage op het S.G.-podium een concert te doen geven door het tamboers- en pij perkorps Harmonie, het C.J.M.V.-mond_ accordeongezelschap Bravo, het C.J.M.V.- muziekgezelschap Cenitry. De leden van de Chr. gymnastiekvereniging DOK zou den ter afwisseling demonstraties geven. Alle vergunningen werden aangevraagd en verkregen. Maar toen de uitvoerenden gisteravond voor en op het podium arri veerden, bleek dit niet te gebruiken te zijn. De licht- en geluidsinstallatie was uitgeschakeld; het podium lag bezaaid met planken en balken, afkomstig van de tribune, die tijdens de Plantage Parade is gebruikt en die nu wordt afgebroken en het afbreken was niet ver genoeg gevor derd om het publiek zich te laten opstel len voor het podium. Het feest kon niet doorgaan. De leden van de C.J.M.V. en de vele belangstellenden keerden teleur, gesteld huiswaarts en uitvoerig zal wor den onderzocht, welke instantie hier de fout heeft gemaakt, om vergunning te ge ven voor een bijeenkomst op een plaats, die niet te gebruiken zou zijn. Herinnerd wordt aan de collecte voor de kankerbestrijding, welke collecte ook hier ter stede Zaterdag a.s. zal worden gehouden. Collectanten en collectrices die zich voor deze collecte beschikbaar wil len stellen kunnen zich aanmelden in het Rode.Kruisgebouw op Vrijdagavond tus sen 7 en 8 uur. Aan de ingeschrevenen voor de dienst plicht van de lichting 1954 dezer Gemeen te is, voor zover zij niet zijn afgekeurd, een persoonlijke kennisgeving toegezon den betreffende: Vrijstelling wegens broederdienst, en bestemming tot buiten gewoon dienstplichtige. Betrokkenen kunnen hiertoe vóór 1 Oc_ tober a.s. hun aanvraagformulieren, welke ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar zijn, indienen. Op de aanplakborden in deze gemeente is hieromtrent een openbare kennisge ving aangeplakt. Ten nadele van P. D. is een fiets gesto len. die op slot stond voor een pand aan de Nieuwstraat. Tijdens afwezigheid van de ouders is gistermiddag om 1 uur het 6-jarige ventje F. de Z. in de dakgoot gekropen, verloor het evenwicht en viel van een hoogte van vier meter. Met inwendige kneuzingen is de jongen met een auto van de G.G.D. naar de Dr Noletstichting overgebracht. De laatste dagen is op Tennispark Spieringshoek voor de Schiedamse tennis kampioenschappen gespeeld. De uitslagen zijn: Afdeling C: Dames enkelspel: Mevr. Pietersen si. Mej. Meyer 6—2, 26, 6—1; Mej. R. v. d. Made si. Mevr. Weyer 84, 75. Heren enkelspel: P. Soeters si. D. Ingel- se 6—4, 60. Dames dubbelspel: Mevr. Lauwaars en Mevr. v. Woerkom si. Mej. de Ronde en mej. Boer 46, 63, 62; Mevr. Lau waars en mevr. v. Woerkom si. mej. B. v. Gelderen en mej. C v. Gelderen 6—2, 60. Heren dubbelspel: E. v. Riel en L. v. Lingen si. D. Ingelse en M. Jansen 62, 68, 64. Gemengd dubbelspel: Mevr. ter Veer en H. Buters si. mevr. v. Dort en dhr v. Dort 68. 61, 6—1; mej. de Ronde en B v. d. Veer si. mej. v. d Made en L v. Lingen 26, 63, 61. Afdeling II: Dames enkelspel: Mevr. v. Asten si. mevr. Drukker 63, 62. In de gisteren gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders der N. V, Drukkerij De Eendracht is benoemd tot commissaris de heer M. Vlug. GEBOREN: Johannes Th., zoon van J. Th. Wolf en A. Heij; Ellen M. G„ dochter van W. J. Winterswijk en H. W. Liefhebber; Hendrika A., dochter van C. de Bruin en C. von Beers; Willem F., zoon van J. Woudenberg en A. Velthujj- zen; Eddy, zoon van A. v. d. Schalk en J. de Bruijn; Robert K., zoon van K. Fekkes en A Bakker; Josephina M. C., dochter van L. Monster en M. A. Bon- gers. OVERLEDEN: M. v. d. Most 86 jaar, weduwe van D, de Ronde De uitslagen van het Parktournooi Spieringshoek klasse C van Maandag, Dinsdag en Woensdag zijn: Dames enkel: mevr. Pietersen si. mej. Meyer 62 26 61; mej. R. v. d. Made si mevr. Weyer 64 75. Heren enkel: P Soetens si D Ingelse 64 6—0. Dames dubbel: mevr. Lauwaars en mevr. v. Woerkom si. mej. de Ronde en mej. Boer 46 63 6—2; mevr. Lau waars en mevr. v. Woerkom si. mej. B. v. Gelderen en 'mej. Boer 6—2 60. Heren dubbel: E. v. Riel en L. v. Lingen si. D. Ingelse en mej. Jansen 62 6—8 6—4. Gemengd dubbel: mevr. Ter Veer en H. Buters si. mevr. v. Dórt en de heer v. Dort 68 61 61; mej. de Ronde en B. v. d. Veer si. mej. v d. Made en L. v. Lingen 26 63 6 Afd. II: dames enkel: mevr. v. Asten si. mevr. Drukker 63 62. AFSCHEID VAN DE HORDE Woensdagavond waren de leden van de St Jacobusgroep en de ouders der wel pen in het Ver.gebouw aanwezig om af scheid te nemen van de drie welpenleid sters die, wegens huwelijk, de horde verlieten Deze leidsters zijn akela Bouwens, die reeds vanaf de oprichting der horde de leiding had, raksha de Vette en bagheera Kerkhof, Zji gaven resp. 8, 7 en 5 jaar hun vrije tijd aan het jeugdwerk. Als voorzitter van de parochiële Jeugd raad sprak de heer S. van Winden en namens de ouders mevr. Baartmans. Als herinnering bood zij de leidsters een be stek met inscriptie aan. Bij de laatste horderoep en sluiting werd de totempaal aan de nieuwe akela mej, v. Winden overgedragen. Op ver kennersmanier werd de avond gesloten. Daarna kregen de leden van de St, Ja- cabusgroep en de ouders gelegenheid om van de scheidende leidsters afscheid te nemen. De „zaak Ferrari" heeft een nieuw as pect gekregen. Enzo Ferrari, die vorige week verklaarde zijn wagens uit de wedd- strijdsport terug te trekken volgens de „Gazette dello Sport" zou er sprake van financiële moeilijkheden zijn heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van de gegevens van zijn nieuwste, volgens formule 1 gebouwde racewagen. Deze ge- automobielmaatschappij zijn verkocht. In een interview met een Italiaanse ver slaggever verklaarde Ferrari, dat dit een van de voornaamste redenen was geweest voor zijn besluit, om uit de wedstrijdsport terug te trekken. Hij wilde niet zeggen, welke maatschappij hij er van verdacht zijn gegevens gekocht te hebben. Ferrari bevestigde, dat, voor zover hij op het ogenblik weet, zijn wagens in de grote prijs van Monza op 13 September voor het laatst aan de start zullen ver schijnen. Intussen is bekend geworden, dat de politie van Modena er in geslaagd is te ontdekken, op welke manier de gegevens uit de Ferrari-fabriek verdwenen zijn. Men weigert echter nadere bijzonderheden te verstrekken. De K.V.P.-fractie in de Delftse gemeen teraad heeft besloten haar standpunt te handhaven. Zij zal dus geen wethouders zetel aanvaarden. Het stelen van juwelen aan de Riviê neemt een epidemisch karakter aan. 1 politie, die reeds alle moeite doet, ophe dering te brengen in een tweetal ruim bi loonde „kraakjes", kreeg Woensdag ht verzoek zich eveneens te willen inspan nen om een drietal nieuwe gedupeerdei hun sieraden terug te bezorgen. De Hol- lywood-filmproducer Jack Warner miste uit zijn villa „Aujourd'hui" te Cap Anti bes een bedrag aan geld en een aantal sieraden. De heer en mevrouw Riley uit Londen vonden de sieraden, die zij zolang in hun villa te Viiiefranche hadden ach tergelaten, bfj terugkeer van een uitstapje niet meer terug en de Zwitserse madame Julie Fuhrer beleefde hetzelfde in haar verblijf te Monte Carlo. Het gaat hier om aanzienlijke bedragen. Warner wenste zelf de omvang van zijn verlies niet publiek te maken, maar in zijn omgeving liet men los, dat het om een bedrag van 25.000 dollar in cash en een waarde aan juwelen van 35.000 dol lar ging. Warner was niet thuis, toen men hem bestal. Wel zijn 18-jarige dochter Barbare, maar die gaf op die bewuste avond (Zondag) een partijtje tot de vol gende dageraad en had niet in de gaten, wat er zich elders in huis afspeelde. De schade van de Rileys wordt geschat op een millioen francs, de helft van het ver lies van madame Fuhrer. De politie heeft zich nog geen oordeel kunnen vormen over de vraag of, laat staan welk, verband er tussen de ver schillende inbraken bestaat. Zij meent intussen wel over aanwijzingen te be schikken, welke mogelijk tot de arrestatie van de dader, die de juwelendiefstal (5 millioen francs) in de villa van de Neder landse juwelier in de omgeving van Fayence op zijn naam heeft staan, kan leiden. Het zou een donkere jonge man zijn, die bij de Nederlanders gastvrijheid had genoten, en over een auto van het type Jaguar beschikt. Advertentie Heden te bezichtigen in onze toonkamer het NIEUWSTE PrUs f 230.— (ook via F.I.S.) Loodgieters- en Sanitair BedrRf PASSAGE 13 - HOOFDSTR. 185-187-189 TELEF. 68387 „Amor in mosterd" staat deze winter op het repertoire. Nu de genoten vacan- ties nog zo kort achter ons liggen, kun nen de toeschouwers de belevenissen volgen van twee „mosterd-fabrikanten", gelogeerd in hetzelfde pension. Het ene product moet natuurlijk beter zijn dan het andere. Dat het eindigt op een duel, bijgestaan door een stel malle gasten uit dat pension, is te zien in dit komische stuk van Jack Bess, onder regie van J. Nijs. De avond wordt opgeluisterd door de „van Hasselt-band" op 5 Sept. in geb. Musis Sacrum". Maandag j.l. waren de kinderen van leden en donateurs de gasten van de ..Di lettant" bij een bustocht door Brabant naar Kaatsheuvel, (Van onze verslaggever) Dat he t Zeehosptium „St. Jozef" te Hoek van Holland een instelling is, waar de geest springlevend is, waar onder be kwame leiding wordt gewerkt en waar de noodzakelijke verpleging van t.b.c.-patiën tjes zo goed en zo economisch mogelijk ter hand wordt genomen, is een feit, waarvan men herhaaldelijk bewijzen kan zien geleverd. Nog in het begin van dit jaar werd een nieuwe vleugel in gebruik genomen na een periode van grote moei lijkheden, waarbij de vernieling van het nleuw-gebouwde gedeelte ten gevolge van een ontploffing nu ruim een jaar ge leden de geest niet vermocht te breken. Integendeel, de moeilijkheden waren aan leiding om met dubbele ijver aan het werk te gaan. En gisteren is opnieuw gebleken, dat de leiding van deze Instelling begrip heeft voor de eisen van de moderne tijd en daarbij niet schroomt nieuwe wegen in te slaan. Eigenlijk is er iets heel eigenaardigs gebeurd, daar in Hoek van Holland. Want terwijl het tot nu toch wel als de meest normale gang van zaken werd beschouwd, dat men voor het ontvangen van onder wijs naar een schoolgebouw moest gaan, is de situatie in het Zeehospitium thans zo, dat de school naar de leerlingen is ge komen! Er zijn vele jaren van voorbereiding graafplaats een terrein voor hun eigen doden. In verband met de vergroting en uitbreiding van de algemene begraaf- P"aat8 alhier, is het wel interessant in de oude papieren na te gaan, waar aanwezig om een kamp te zien, die hetvoorheen onze overleden voorouders werden begraven. Tevens kunnen wij beste doet verwachten en wanneer ooitdan een antwoord geven op de vraag, waarom nog heden een straat de naam het devies van de eerste klap waar is, dan 1 n j ir i 1 r« j is dat hier het geval in verband met de j '-U"de berkhof draagt. versterkte degradatie, die dit jaar van j V anaf het begin, dat Schiedam een eigen parochiekerk kreeg, d.i. in kracht is. 'i 1264, werden de doden, hetzij in de kerk, hetzij op het terrein, dat achter De o.V.V.-ers nebben bovendien nog j i i i i i i 1 V tn i r een eretaak te vervullen in verband met ^eze kerk lag en aldus „kerkhof werd genoemd, begraven. Op het kerkhof hmet 50-jarig bestaan in Mei 1954 en vonden „die arme luijden" een laatste rustplaats. Dat was echter niet de daarom wordt er allerwegen op gerekend. j rnige pla.„, w.ar begr.™ werd, wan, l.et Kruiabroeder-eonvent, het "ISStSE I 1 l'Cll I et A n WW WW W, 4 WW W 1 W WW 4 l I WW WW 4 T 1 _1 1 1_ 11 WW, _I 4 1 3 September 1662 ter ruste werd gelegd, maar dit graf werd nog in hetzelfde jaar overgeboekt bij heren Kerkmeesters op Pieter Dirckszoon Offteilingh. Zijn op volgers in deze Statie (thans ,,'t Huis te Poort"): pastoor Joannes de Haes en pas toor Johannes de Walsche, werden beiden in een gehuurd graf van de Grote Kerk ter ruste gelegd. Tot 1 Januari 1829 werd begraven in de Grote Kerk en op het kerkhof, het terrein achter genoemde kerk. Na deze datum was dit begraven van regeringswege ver boden. Het stadsbestuur moest dus naar best zullen doen. St. Ursula-convent en het klooster Leliënclaal hadden een eigen hegraaf- Het S.V.V.-elftal verschijnt in de vol-plaats voor hun religieuzen. Zij stonden toe, dat burgers op hun kerkhof Schrumpf, v. Pelt, Köneman, Gosens, v T Geel. Voor a.s. Zondag 6 September vinden voor Martinit de volgende wedstrijden plaats. „Martinit 2" tegen „Schiedam". Deze wedstrijd wordt op het veld van „Schie dam" gespeeld. Martinit 3"—Germinal". Deze wed strijd is op het „Germinal"-terrein. Matenesse", gelegen aan de Singel, waar thans een speeltuin voor de kinderen is. Ook de Katholieken vroegen aan B. en W. om een gedeelte van dit terrein aan hen j af te willen staan, om dit tot Katholieke begraafplaats in te richten. Daarover zijn een vergoeding voor zo'n begraving eiste. eerste plein, dat tweede graf. Op 6 Juli j he?1 wat woordcnpwisseWhefgeen zijn 1728 werd dit graf schoongemaakt en het Heden-ochtend waren velen onzer stadgenooten getuige van het ongewone schouwspel eener militaire begrafenis. Het stoffelijk overschot van den adju dant-onderofficier der d.d. Schutterij M, Plooij, sedert 29 jaren bij de d.d. Schut terij, voorheen 12 jaren bij het leger, in functie, en den 19 dezer alhier in den ouderdom van 64 jaren overleden, werd met de gebruikelijke militaire eerbewij zen vanwege de d.d. Schutterij op de Al- gemeene Begraafplaats ter aarde be steld. (Nwe Sohiedamsche Courant, van 24 Januari 1889). Noot: Martinus Plooij was een lid van een oude Schiedamse familie, welke zich in het begin van 1600 van uit het „Over- maase" zich binnen onze stad kwam ves tigen. Vervolgens merken wij nog op dat de Algemene Begraafplaats gelegen was daar, waar thans de Kinderspeeltuin is. en voorheen „de Burcht van Matenesse" werd genoemd. O4GBIAO VOO* SCSIIDMM f* OMST»SKfH 75ste Jaargang No. 22244 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal. 2,— per maand, 0,47 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.15 per millimeter nnogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 10.30 per millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bi) de erkende ad verten tie-bureaux verkrttgbaai zijn. Kampioenen I kleine advertentiën) tot 20 woerden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en gtplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Xdvertentiewezen. Na de overgang van de St. Janskerk aan hen, die de „ware Gereformeerde Re ligie" waren toegedaan, werd het begra ven in de kerk en op het kerkhof voort gezet. Het verhuren of verkopen van de diverse graven in de Grote Kerk werd opgedragen aan heren kerkmeesters- De kerk had men daartoe verdeeld in „een middelkerk, een noord'kerk en een zuid- kerk", terwijl de plaats, waar voorheen hef priesterkoor was geweest, tevens voor het begraven van doden dienst deed. De kerkhoven van de kloosters raakten in onbruik of verdwenen. Genoemde ge deelten van de kerk had men onderver deeld in pleinen en el'k van deze pleinen in graven. Zeer bekende en oude familiën had den in de Grote Kerk een eigen graf, en door de heer Bijl uit Vlaardingen werd van deze graven met hun diverse zerken een aardig boekje samengesteld. Wij noe men b.v. het graf van Cornells Hag a, van de familie Van der Bureh, van de familie Gordon, van de familie De Beer. De notabelen onder de Katholieken van Schiedam hebben nimmer een eigen graf in de Grote Kerk gehad. Zo is bekend, dat de overleden leden van de familie Nolet allen hun laatste rustplaats von den in een „gebuert" graf van de kerk. Als bijzonderheid vermelden wij nog. dat Jacobus Nolet. de eerste katholieke burgemeester van Schiedam na 1573. zo corpulent was, dat hij twee graven in de kerk nodig had. Nog een andere voorname vraag is, waar de priesters, die hier in Schiedam, hetzij zonder óf met admissie van het stadsbestuur (hun geestelijke bediening hadden uitgeoefend, hun laatste rustplaats vonden. Een juist antwoord o-p deze vraag geven de rekeningen van de heren kerkmeesters en de grafboeken van de Grote Kerk. We vinden daarin opgete kend, dat pater „Jasper Ja-nszoon" (Luij- paert O-P.) op 15 Juli 1636 werd begraven in de Grote Kerk op het middelkoor, het eerste plein, dat tiende graf, welk graf het eigendom was van de weduwe An- neigen Ariensdochter van der Burc'h, bij wie pater Luijpaerf jaren lang een gast- graf van de Grote kerk, evenals zijn op volger in de statie van de paters Domi nicanen, pater „Adriaen Willemszoon" (Mutsae'rt O.P.) vond zijn laatste rust plaats, 24 Sept. 1664, in een „gehuert" graf van de rote erk, evenals zijn op volger in genoemde statie, pater Petrus Muiiers O.P. In het jaar 1723 kwamen de paters Do minicanen in het bezit van een eigen graf in de Grote Kerk. Dit graf was gelegen op het „choor tussen de noortpilaren", het gebeente van pater Andreas Molijn O.P., de opvolger van pater Petrus Muliers, in een kist gedaan en onder in het graf ge legd. Tevens werd bij heren Kerkmeesters van de Grote Kerk dit graf overgeboekt op de naam van pater Joannes Miermans O.P., de opvolger in de Statie van pater Andreas Molijn. Voor deze overboeking moest aan genoemde Kerkmeesters de somma van 36 gulden worden betaald. Pa ter Miermans werd 21 Maart 1731 in dit graf begraven. Ook hij moet nogal cor pulent zijn geweest, want in de rekenin gen van heren Kerkmeesters staat: „nog voor dat de kist door desselfs breete is komende in een graff van de kerk, 12 gul den". Op 17 Maart 1732 werd genoemd graf van de paters Dominicanen overgeboekt op pater Joannes Rodenrijs O.P. (een Schiedammer) en opvolger van pater Miermans in de Statie Hij moest voor deze overboeking aan de heren Kerkmeesters 15 gulden betalen. Pater Rodenrijs vond echter in dit graf niet zijn laatste rust plaats, want hij ging in 1745 met emeri taat naar Antwerpen, waar hij 30 October 1748 is overleden. Zijn opvolger in de Sta tie, pater Adrianus Wijtvliet O.P., liet 18 Januari 1758 dit graf op zijn naam over boeken en betaalde daarvoor aan heren Kerkmeesters de somma van 6 gulden. Hoewel pater Wijtvliet op 12 December 1774 te Schiedam is overleden, werd zijn stoffelijk overschot niet in dit graf be graven, maar naar Antwerpen vervoerd. Evenwel moest 10 gulden aan grafrech ten worden betaald aan heren Kerkmees ters van de Grote Kerk. Een overboeking op de naam van zijn opvolger, pater Joan nes Seltinck O.P., hebben we niet kunnen ontdekken, zodat men aannemen mag, dat na 1774 dit graf van de paters Dominica nen opnieuw aan de Grote Kerk is ge komen. Tot bevestiging hiervan vermel den we nog, dat de stoffelijke overschot ten van pater Seltinck en zijn opvolger pater Cornelis van Luchtigheijt O.P. naar Antwerpen zijn vervoerd. De laatste pater Dominicaan, die zijn laatste rustplaats in de Grote Kerk vond, was pater Gerardus Kloosterman O.P., die 26 Juni 1800 in de Grote Kerk in een gehuurd graf werd be graven. Naast de Statie van de paters Domini canen had men te Schiedam ook nog een Statie, die door saeculiere priesters werd bediend, en tot 1723 „Katholiek" is geble ven. De pastoors van deze Statie hebben nimmer een eigen graf in de Grote Kerk gehad. Weliswaar vinden we in de reke ningen vermeld, dat pastoor Bernardus Wcerhaen, sinds 1637 binnen onze stad in bediening, een graf kocht in de Grote Kerk, gelegen in de middelkerk, het zes tiende plein, dat eerste graf, en waarin hij den tnet het gebruikelijke ceremonieel wensten te begraven. Zo'n „paepse stou- ticheijt" kon volgens de zienswijze van de heren „vroede vaderen" niet worden ge duld, hoewel de Katholieken volgens art. 191 van de Grondwet van 1815 tot de „be staande" kerkgenootschappen werden ge rekend, ergo volkomen vrijheid en be scherming konden erlangen. Nadien wer den de Katholieken óf te Kethel óf te Overschie begraven. De Israëlieten en zij die behoorden tot de kerk ,,'t Huis te Poort" hadden op deze algemene be- Nu het terrein achter de Grote Kerk niet meer als begraafplaats werd gebruikt, werd dit terrein in de volksmond het „oude kerkhof" genoemd, welke naam op de straat die er langs loopt is overgegaan, en Oude Kerkhof heet. Op dit Oude Kerk hof, no. 5, staat het Archief van onze Ge meente, voorheen Gymnasium en daar voor Lombard geweest. In 1850 werd door de Katholieken van onze stad de buitenplaats „Bokkenburg", gelegen even buiten de Vlaardingerpoort in de gemeente Nieuwland c.a. gekocht, en tot begraafplaats ingericht. Op 11 Maart 1851 werd dit R. Kath. kerkhof op plech tige wijze ingewijd. Door een gunstige be schikking van de heer Arnoldus van der Burg, kreeg deze Katholieke begraafplaats een mooie kapel, terwijl andere weldoe ners zorgden voor een mooi ijzeren hek met poort. Na ruim honderd jaren bleek, dat de algemene begraafplaats aan de Singel te klein was; een nieuwe begraafplaats werd aangelegd aan de Vlaardingerdijk, en 16 Juni 1930 in gebruik genomen. Tevens werd besloten, dat op het kerkhof aan de Singel na deze datum geen lijken meer mochten begraven worden. Aldus lezen we in het Gemeente-Verslag over het jaar 1930 (blz. 134). Verlopig werd een houten kapel gebouwd, welke later werd vervan gen door de tegenwoordige kapel. Ook de Oud-Katholieken laten aldaar hun doden begraven. Thans blijkt, dat ook deze algemene be graafplaats te klein, en vergroot moest worden. Ook het Katholiek „Kerkhof" komt ruimte te kort en er zal mogelijk over enige jaren tot uitbreiding moeten worden overgaan. Hiertoe is reeds 'n stuk grond gereserveerd. L. D. ABMA. Uitbreiding R. K. Begraafplaats te Schiedam. Op de voorgrond het complex, dat is bestemd voor de uitbreiding van de begraafplaats. nodig geweest om de juiste vorm te vin den voor het geven van onderwijs aan t.b.c.-patiëntjes, die als zij gezond zouden zijn de lagere school zouden bezoeken. Men moet die moeilijkheden niet onder schatten. Als men even nadenkt, zal het duidelijk zijn, dat het niet eenvoudig is een oplossing te vinden voor een vraag stuk, waarbij men te maken heeft met zestig leerplichtige kinderen, die van ver schillende scholen afkomstig zijn, die van zes tot vijftien jaar oud zijn en dus een verschillende graad van kennis hebben, die leder een aparte manier van lesgeven nodig hebben, die in verschillende mate ziek zijn en daardoor gedurende verschil lende tijden les mogen hebben, van tien minuten tot een uur of meer per dag toe. En daarnaast heeft men het vraagstuk, hoe de rust te handhaven en hoe de dienst het normale verloop te doen hebben. Zoals gezegd is er lang gewerkt voor men tot een bevredigende oplossing is ge komen. Nu is de revolutie „evolutie", zo corrigeerde de voorzitter van het schoolbestuur, de heer E. J. Mientjes, te recht, een feit. Het lesgeven geschiedt op de zalen, waar de kinderen de beschik king hebben over doelmatige bedlesse naars en de (drie) leerkrachten over ver rijdbare bureaux, waarin alle leermidde len dicht bij de hand zijn en waarop een schoolbord is aangebracht. Ieder kind krijgt het onderwijs, dat voor hem of haar noodzakelijk en geschikt is. Deze b.l.o.-school wordt „bezocht" door kinderen van alle gezindten, waar bij de ouders hun mening kenbaar kun. nen maken over het al of niet volgen van bijbel- en godsdienstlessen. Contact met de vroegere hoofdonderwijzers van de kinderen levert de kennis, welk on derwijs de kinderen moeten krijgen. Tijdens een „huiselijke" bijeenkomst is de H. Don Bosco, zoals dit nieuwe onder wijsinstituut is genoemd, geopend. Daarbij waren behalve het bestuur van „St Jozef verschillende genodigden aanwezig. De voorzitter van de delegatie van net Zee hospitium, dr W. B. Huddleston Slater, sprak een welkomstwoord, waarin hij o.m. opmerkte, dat men de totstandkoming van deze school ziet als een vervolmaking van de inrichting. De heer Mientjes gaf een overzicht van de geschiedenis van het Zeehospitium en van de voorbereidende werkzaamheden om tot de stichting van de school te komen. Hij noemde vooral pastoor C. J. van de grote initia tiefnemer en sprak enthousiaste woorden over het werk, waarna hij de school (een gebouw wil men in de toekomst doen ver rijzen voor de kinderen, die mogen lopen) voor geopend verklaarde. De inspecteur van het 1. 0., de heer J. A. Nooteboom, verklaarde zich van gan ser harte verheugd, dat aan de inrichting thans een scnool was verbonden. Hij hoopte, dat het werk met succes zou wor den bekroond. Voorts werd gesproken door de heer u. v. d. Burg, voorzitter van de Wijkraad voor Hoek van Holland, door de heer M. Bijpost, rijks-inspecteur van het l.o. Ook wethouder H. E. v. d. Brule sprak nog vorderende woorden over het resultaat, dat thans is bereikt. liiïOinïÉ» De ambulante dienst van de inspectie Invoerrechten en Accijnzen te Roosendaal is er in geslaagd een Belgische auto aan te houden en in beslag te nemen, waar mede 500 kg. roomboter frauduleus werd vervoerd. De chauffeur wist te ontsnap pen. Een tweede smokkelauto slaagde er in aan de greep van de douane te ont komen door na een wilde vlucht via een stuk welland naar België uit te wijken. Maandagavond waren enige ambtenaren van de inspectie op controle onder Huij- bergen, toen daar over de Huijbergse Weg twee Belgische auto's naderden. Op enige afstand van de douaniers hielden beide wagen plotseling stil en poogden in een snelle manoeuvre rechtsomkeert te maken. Eén wagen raakte daarbij vast in de berm van de weg en de chauffeur zag geen andere uitweg dan zijn auto in de steek te laten en het hazenpad te kiezen over de Belgische grens, die op enkele honder den meters afstand van de Huijbergse Weg is gelegen. In de auto bevond zich 500 kg. Nederlandse roomboter. Intussen was de andere auto „de weg terug" gegaan en had de douane de ach tervolging ingezet. Met een vaart van soms meer dan honderd km. per uur stoven de wagens in de richting Ossen- drecht, vervolgens ln de richting van het grensdorp Putte en daarna weer in de richting van Huijbergen. De achtervolgers openden enige malen het vuur op de smokkelauto zonder deze echter te tref fen. Uit de smokkelauto werden pakken boter geworpen om het de achtervolgers een beetje lastiger te maken. De doua niers moesten de achtervolging opgeven, toen de Belgische auto met een gevaarlijk scherpe draai van de weg afzwenkte en dwars door een weiland reed en de Belgi- sche grens passeerde. Ter gelegenheid van een feestweek van de winkeliersvereniging „Schoonhoven Vooruit" en de vereniging „Oranje Boven" waren gistermiddag duizenden mensen getuige van het bezoek, dat Jacoba van Beieren aan Schoonhoven bracht. Zij arriveerde per helicopter. Het toestel landde precies op tijd op het voetbalterrein. Vergezeld van twee jonk vrouwen en begeleid door enkele helle baardiers begaf Jacoba zich naar het staatsierijtuig, dat door vier paarden werd getrokken. De stoet werd voorafgegaan door het muziekkorps van de „Huzaren van Boreel". Na een feestelijke rit door de stad verscheen het gezelschap op het bordes van het stadhuis, waar burge meester Aten namens de burgerij de hoge gast begroette. (Van onze correspondent.) In Apeldoorn heeft zich gistermiddag een merkwaardig verkeersongeluk voor gedaan, dat wonder boven wonder nog goed is afgelopen. Op de Deventerstraat in het centrum van de stad reed een tractor met aan hangwagen, waarvan de bestuurder plot seling begon te schreeuwen, waarna hij het bewustzijn verloor. De tractor reed het trottoir op en stak vervolgens weer de rijweg over. Een dienstdoend agent van politie, die van een en ander getuige was .slaagde er in de tractor tot stilstand te brengen. De chauffeur, de 30-jarige J. H. uit Wierden, gleed van zijn zitplaats en viel met zijn hoofd op het wegdek. De man werd in bewusteloze toestand naar het Julianaziekenhuis overgebracht. Men vermoedt, dat hij tijdens het rijden door een toevaT werd getroffen. De hittegolf, die al negen dagen in het Oostciyk deel van de Verenigde Staten heerst, heeft tot dusver aan 104 mensen het leven gekost. Aan te velde staande gewassen is voor millioenen dollars sch-d8 toegebracht. Passage Theater: Bureau Zedenpolitie (strikt volwassenen). Monopole Theater De weg naar de hel (14 jaar). Vr«daf 4 September toneei en mtjziek Schouwburg 8 uur: -.Daar moet je 'n vrouw voor zijn. <Het Vrije Toneel)Luxor 8 uur: „Au salon des variétés (Alex de Haas). BIOSCOPEN s van 4 t/m 10 September: Arena: Het Is feost in Parijs (ontoelaatbaar). Capitol: Deserteur van het Legioen (14 j.i. Cineac: Meneer Hulot met vacantie fa.!.). Colosseum: Kinderogen (18 j.). Harmonie: Operatie Cicero (14 j.iLutusca: Singin' n the rain <a.l.). Passage (Schiedam De Woeste Hoogte (strikt volw.U Prinses: De Onxichtbare Tegenstander (14 j.). Rex: Ra- darpatrouIHe contra Saboteurs I (14 j.). t Venster: De Zevende Sluier (14 j.). Vlo* tona: Schots en scheef (18 j.). J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2