Jaarbeurs biedt weer nieuwe snufjes vele De tocht van de Gouden Koets Joego-Slavië protesteert tegen grensschending ml Eind September: ziekentrein Eerste kinder- naar Lourdes Limburgers brac op paleis Soestdijk Basiliek in stil Belgisch dorp Marokko niet voor de Veiligheidsraad DE CARMEL TE BEEK (L.) Machtig „thuisfront" van katholieke scholieren Een kleintje koffie in dc auto Yisserslatijn op de vlucht Politiek Forum voor K.R.O.-microfoon De Utrechtse Opera Militair eerbetoon op Prinsjesdag Affaire-Triëst smeult voort LOFWAARDIGE NEDERLANDSE PRIMEUR Anjercabaret en Marottenscherts in de Oranjerie wethouder buiten bezwaar van de schatkist Een anjerboeket uit Limburg L oordeel... is oruxe aanbeveling! Merkwaardige bedevaartplaats, druk bezocht in September DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 PHILIPS DOET HET OP WIELETJES Handige strijkplank De anti-leugenaar Gebonden Kunst NIEUW REPERTOIRE VAN ALBERT VOGEL Tsjechov's „De vlinder" in Haagse Kunstmaand MARSENCOMPONIST MAAS ZESTIG JAAR Snelbreien Wat gaat Tito zeggen? „FRIS HOOFD Tegen brandend probleem AHH WÊWmm -r "-->i 'MM 1 Hoe staat het met uw feest gave? Nog behoefte aan het giro-nummer van deze toch al tijd nog doodarme Slotzusters? Het is 3 4 0 4 3 5 en staat ten name van „de Carmel" te Beek, Limburg. De Koningin van de Vrede zal het ons allen lonen. YTJE EN EIBERT VLOCHTEN EEN MAT 1 Nationale samenwerking Het initiatief van Roermond heeft geleid tot een nationale samenwerking van alle erkende Nederlandse bedevaarten naar KATHOLIEKE E.H.B.O. THANS IN ALLE PROVINCIES an onze Utrechtse redacteur) De Najaarsbeurs is de eerste dagen door bijzonder mooi weer begunstigd, hetgeen altijd een goede invloed op de stemming heeft. Over het bezoek valt evenmin te klagen, al is dit bij bet begin nooit zo druk en heel veel buitenlanders hebben reeds hun belangstelling getoond. Gisteren bracht een gezelschap uit Zagreb een bezoek waarbij de Joego- Slaven officieel door de Raad van Beheer zijn ontvangen. Het open terrein van bet Vredenburg maakt dit keer een zeer gezellige indruk, doordat er niet zo veel gebouwen staan als anders, terwijl de over gebleven ruimte met een plantsoen-aanleg is opgevrolijkt. De aandacht valt al heel gauw op de mobiele expositie van Philips, die zÜn gewone plaats binnen in het gebouw heeft verlaten en zjjn nieuwste appara ten demonstreert in een complex van ongeveer twintig aaneengesloten wagens, die samen een oppervlakte van 200 vier kante M. innemen. In een aanhangwagen wordt met die- sel-electrische aggregaten voor eigen gtroom-opwekking gezorgd. Acht. venti latoren met een totale luchtverplaatsing van 16.000 kubieke M. per uur zorgen voor de air-conditioning en eventuele verwarming. Deze radende tentoonstelling is ont staan uit een ontwerp, dat architect C. J G. Perquin uit Waalre voor een rij dende bioscoop maakte. Van de nieuwe tentoongestelde artikelen noemen we een voorschakelingsapparaat voor fluores- centiebuislampen met een lage bedr(jfs- temperatuur, een kopspiegel kamparma- tuur voor privé-kantoren en andere re presentatieve ruimten. Naast de be staande serie hoogtezon-apparaten is een kleine editie tegen populaire PriJs aan i3e markt gekomen. Verder is er een nieuw universeel meetinstrument. In het Vreeburg-paviljoen troffen wij een strijkplank aan, die op gemakkelijke wijze in zes verschillende standen ver steld kan worden. Zelfs zittend kan men strijken. Het bovenstuk is van hout, ter wijl het onderstel van metaal is. Dit strijkmeubel wordt op dezelfde wijze als de normale strijktafels dichtgeklapt, doch hier heeft men het voordeel, dat het bij opbergen veel minder ruimte inneemt. Handig is ook een trap-tabouretcom- binatie, die met één beweging te ver anderen is en gemakkelijk onder een keukentafeltje opgeborgen kan worden. Bij een andere firma op de eerste ver dieping zagen we een geheel nieuw model strijkijzer dat niet weg kan glij den, geheel automatisch werkt en voor zien is van een contröle-lamp. Meer tot de luxe-artikelen, waarvan de dames overigens toch een nuttig ge bruik maken, behoort een tasje, voor zien van een lichtje, dat in het donker het vinden van het sleutelgat gemak kelijker maakt, terwijl het ook zeer dienstig is bij het lezen van een program in de schouwburg, als de lichten gedoofd ^Origineel is een tas, waarvan de slui ting een lippenstift is, terwijl het lipje, waarmee men de tas opentrekt, voor zien is van een spiegeltje. Voor automobilisten, die lang onder weg zijn, is een uitkomst een electrische koffie- of thee-filter, die in elke wagen direct op de accu aangesloten kan wor den en slechts een kooktijd van 7 minu ten vraagt. Aardige nieuwe snufjes toont e®n fir ma in rokersartikelen op de tweede ver dieping, zoals een asbak, die in elke si and bP taïe' of fauteuil geplaatst kan worden. Verder is er een combinatie van sigarettenkoker en avondtasje voor de dames en een u'tkomst voor de constante pijprokers is ,?en PÜP met zes losse kop pen zodat zij telkens een verse koude pijp kunnen opsteken Een Goudse firma m pijpen heeft de collectie ptiPen; die door de keramische binnenvoering" beslist droog roken, aanmerkelijk uitgebreid. Een afdeling op de jaarbeurs, die altijd iets nieuws brengt, is de groep kleine ambachtslieden op de vijfde verdieping onder patronage van de Rijksnijverheids- dienst die ambacht en nijverheid bevor dert door voorlichting op technisch, che misch en bedrijfseconomisch gebied. Vindt u niet graPP'K- de „anü-leuge- In de Veiligheidsraad, die nog debatteert over al of niet opneming van de Maiok- kaanse kwestie op de agenda, heeft Co lumbia zich Woensdag tegen en Chili zich vóór opneming uitgesproken. Tot dusver hebben vijf landen meege deeld, dat zij voor opneming zullen stem men, n.l, Pakistan Libanon, de Sovjet- Unie, China en Chili. Door deze uitspraak van Columbia is het voorstel van de 15 Aztatisch-Afri- kaanse landen om de kwestie-Marokko op de agenda te plaatsen, echter in teite verworpen, daar het geen zeven stemmen meer kan halen. Groot-Brlttannlë, Frank rijk en Amerika hebben reeds gezegd, dat Zij tegen zullen stemmen. Grieken land heeft verklaard zich van stemming te zullen onthouden. naar", een klein apparaatje, waarmee de gevangen vis onmiddellijk gewogen en gemeten kan worden, zodat alle visserslatijn de kop ingedrukt kan worden Ingenieus is een apparaat, waarmee afwijkingen in horloges met behulp van flitsen, die op een schijf geprojecteerd worden, geconstateerd kunnen worden. Voor de loodgieters is zeer dienstig een aftekenmaehine, zodat niet meer be hoeft te worden gewerkt met maatlatje en een spijkeT om te ponsen. Daar is verder een luidspreker, die aangesloten kan worden op de stads- telefoon. zodat desgewenst allen in een vertrek kunnen meeluisteren. Voor de vijfde maal neemt de Am- baehtengroep van de Gebonden Kunst Federatie aan de jaarbeurs deel, met een oppervlakte van 165 vierkante Meter, in genomen door 13 inzenders. Met tal van voorbeelden wordt aange toond, hoe kunstenaars meewerken om het moderne interieur smaakvol te maken. De gehele inzending, met gevoel voor verhoudingen, lijn en kleur te zamen ge bracht in 'een stand, die ontworpen werd door architect B. O. v. d. Berg met een keurige linoleum-vlóer, omvat alles wat voor de verzorging van een interieur De voordrachtkunstenaar Albert Vogel Jr heeft in studie genomen „De vlinder", een novelle van Tsjechow. Albert Vogel zal in de Haagse kunstmaand de eerste uitvoering van dit stuk geven. Voorts zal hjj in het komende seizoen nog „Herodias" van Flaubert benevens een programma van moderne en mo dernste poëzie alsmede een speciaal Kerstprogramma geven. Tijdens een tournee door W. Duitsland draagt hij o.a. „De naumachie" van Louis Couperus in een Duitse vertaling voor. Een tournee door België en voordracht avonden in Kopenhagen en Stockholm zullen deze winter ook worden gehou den. Een reprise van de Hamletbewer- king van Gerard Messelaar is eveneens te verwachten. (Van onze correspondent). In Roosendaal werd Woensdagavond de marsencomponist Maas een serenade ge bracht door diverse harmonieën in ver band met het bereiken van de 60-jarige leeftijd door genoemde componist, die tevens 40 jaar directeur is van verschil lende harmonieën en fanfares in Brabant. nodig is. Men ziet hier vloerbedekking, meubelen, weefwerk, potterie en lam pen, .terwjjl ook ter vergelijking uit Zwe den en Italië geïmporteerde meubelen en lampen zijn geëxposeerd. Alles bjj elkaar een interessante ex positie, die goed doet uitkomen, dat in dustrie en goede vormgeving geen v(j- den van elkaar behoeven te zijn. Een bijzonder succes op de beurs heeft het eerste in Nederland vervaardigde breitoestel, dat hier wordt gedemon streerd. Met dit apparaat kan men 4000 steken per minuut breien. Zuid-Afrika gaat 2000 van deze toestellen per jaar importeren. Verder hebben Nieuw-Zee- land en Australië orders geplaatst, ter wijl proeforders zijn genoteerd uit In donesië, India, Pakistan en enkele lan den uit het Nabije Oosten. In het winterprogramma van de K.R.O. zal binnenkort begonnen worden met de uitzending van een z.g. „Politiek Forum". Tijdens deze uitzending, die om de veertien dagen plaats vindt, worden vragen over actuelp politieke vraagstuk ken, door het publiek gesteld, voor de microfoon besproken. Als voorzitter van het nieuwe forum treedt op dr L. Albe- ring, secretaris van de Katholieke Volks partij Ook prof. dr Jos. Gielen, het Tweede-Kamerlid J. Peters en Paul de Waart hebben hun deelneming reeds toegezegd. Het forum zal nog worden aangevuld met een vrouwelijke deskun dige. De minister van O. K. en W. en de se cretaris-generaal hebben gedurende ruim twee uren een onderhoud gevoerd met de heer de Ranitz, burgemeester van Utrecht en de heer Fentener van Vlissingen, voor zitter van de raad van beheer van de Utrechtse Opera, betreffende de situatie van de Utrechtse Opera. De minister handhaaft zijn standpunt, dat voor het seizoen 1953-1954 niet een rijkssubsidie van aanzienlijke omvang voor de Utrechtse Opera beschikbaar kan worden gesteld. Hij blijft bereid een over leg te bevorderen tussen de Nederlandse Opera en de Utrechtse Opera, teneinde zo mogelijk tot een taakverdeling te komen. Van Utrechtse zijde wordt hieraan toe gevoegd dat in afwachting van het re sultaat van het overleg, met medeweten van de minister gepoogd zal worden om andere publiekrechtelijke organen (pro vinciën en gemeenten) en particulieren te bewegen om het voortbestaan van de Utrechtse Opera in enigerlei vorm moge lijk te maken. Bij de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 15 Sep tember a.s. te 13.00 uur zal de konink lijke stoet onderstaande route volgen: Koninklijk paleis aan het Lange Voorhout, Lange Voorhout (over het zgn. schelppad), Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Langs dezelfde weg zal Hare Majesteit de Koningin naar het paleis aan het Lange Voorhout terugkeren. In verband hiermede heeft de luitenant- generaal D. C. Buurman van Vreeden, gouverneur der residentie, onder wiens be velen de bij het militair eerbetoon en de afzetting ingedeelde troepen zich zullen bevinden, het volgende vastgesteld: Het ere-escorte zal bestaan uit een detachement Kon. Marechaussee, de Kon Militaire Kapel met de Grenadiers drum band, een ere-compagnie grenadiers van het garde-regiment grenadiers met vaan- delwaoht en een ere-escorte van de rijks politie te paard. Voor het paleis Lange Voorhout zal een erewacht van het garderegiment jagers De Joegoslavische regering heeft de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Woensdag een nieuwe nota doen overhandigen, waarin wordt geprotes teerd, aldus het Joegoslavische pers bureau „Tanjoeg", tegen „de schending van Joegoclaviseh grondgebied door Ita liaanse soldaten op 31 Augustus". In de nota wijst de Joegoslavische re gering op het verband tussen deze grens schending en de andere militaire ^maat regelen van Italië, aldus „Tanjoeg". Volgens het protest waren Maandag 23 gewapende Italiaanse soldaten vijftig me ter op Joegoslavisch grondgebied door gedrongen, aldus werd Woensdag officieel te Belgrado meegedeeld. Volgens de Joegoslaven waren de Ita lianen met automatische wapenen uit gerust en rukten zij in slagorde op. Na tweemaal tot de terugtocht gesommeerd te.zijn, hadden zij Joego-Slavië weer ver laten. Naar te Belgrado verluidt, heeft de plaatsvervangende minister van buiten landse zaken, dr Bebler, de diplomatieke vertegenwoordigers ingelicht over de protestnota. In Westelijke kringen en in Italië ziet men met spanning uit naar de rede, die maarschalk Tito Zondag a.s. in Venezia Giulia zal houden. De Italiaanse pers commentarieert uitvoerig de geruchten, dat Tito dan het Italiaanse vredesverdrag voor zover het de clausules in zake de oprichting van het Vrije Territoir van Triest betreft, zal opzeggen. In het Joegoslavische tijdschrift „Inter nationale Politiek" schrijft de Joegosla vische onderstaatssecretaris van buiten landse zaken, Bebler, dat de enige oplos sing van de kwestie-Triëst hierin bestaat, dat „Italië zich binnen zijn natuurlijke grenzen terugtrekt", hetgeen als een voor proef wordt beschouwd van wat Tito zal zeggen. Het Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" citeerde Woensdag bovendien een brochure van 24 bladzijden van een zekere prof. Cermelh van de universiteit van Loebljana. en uitgegeven door het „Joegoslavische instituut voor buiten landse zaken", waarin beweerd wordt, dat ook de Zöne-A in meerderheid door niet- Italianen, nl. door Slovenen, bewoond wordt. Alleen Triest zelf en de stad Migiie zijn volgens deze- rekenmethode overwegend Italiaans. Cermelh verhaalt voorts uitvoerig aan welke terreur de Sloveense bevolking in de onder Brits- Amerikaans beheer staande Zöne-A bloot staan. Toen het s.s. „Salatiga" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd in San Francisco aankwam, vernamen de opvarenden, dat de volgende reis naar de Perzische Golf zou gaan. Op zichzelf is dit nu niet zo heel erg. ware het niet, dat zij daar zou den aankomen, wanneer de warmte er op zijn hevigst zou zijn. Er heersen dan n.l. temperaturen van 120 d ISO graden Fahrenheit, die men daar heel gewoon vindt. Zeer velen van de opvarenden, o.a. alle matrozen en alle olielieden vonden echter een oplossing voor dit brandende probleem: zij hebben zich kaal laten scheren. ,.Wij hebben nu allemaal een fris hoofd", zo schreven zij aan het hoofdkantoor te Rotterdam. ter sterkte van 100 man de wacht betrek ken. Hierbij zijn tevens ingedeeld het vaandel van dit garderegiment met vaan- delwacht en het muziekcorps van de Kon. Luchtmacht. De erewacht aan de Ridder zaal, ter sterkte van 70 man, zal worden geleverd door hel korps Mar niers, hierbij zijn ingedeeld het vaandel van dat korps met vaandelwacht, alsmede de Mariniers- kapel der Kon. Marine. De volgende troepen zijn bestemd voor de afzetting langs de door de koninklijke stoet te volgen weg: 500 man van de lucht doelartillerie, 200 man van de luchtvaart troepen, 100 man van de Kon. Marine, 300 man van het bewakingskorps Kon Landmacht en 200 man van de demon stratie-compagnie der infanierieschool. Het garderegiment Fuseliers Prinses Irene met een detachement van 100 man levert op het Binnenhof de ere-afzetting. Voor de Nieuwe of Litteraire Sociëteit aan de Korte Vijverberg zullen zicli een detache ment Marva en een detachement Milva opstellen, elk ter sterkte van 30 leden. Behalve de reeds genoemde muziek korpsen zullen zich nog langs de route bevinden: het trompetterkorps van het regiment Huzaren van Boreel op de hoek Korte- en Lange Vijverberg en de drum band van de 901e luchtverdedigingskring bij het paleis Kneuterdijk. De minuutscboten worden afgevuurd door een batterij veldartillerie, bestaande uit 6 stukken. Deze batterij is opgesteld op het Malieveld. De mariniers zullen zijn gekleed in groot-tenue; de militairen van de garde regimenten grenadiers, jagers en fuseliers Prinses Irene, alsmede de Kon. Mil. Kapel, de luchtmachtkapel en de Kon. marec'hausssee in de ceremoniële tenue. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiJ 5!* s||||||||| In het klooster icordt dag en nacht voor het heil der wereld gebeden. Op Zondag 20 September a.s. is het dan zo ver, dat de nieuwe vleugel aan de „Carmel" te Beek (Lb.) mede door de financiële hulp van onze lezers tot stand gekomen zal worden inge wijd. De E. E. Zusters, die (tot eigen heiliging en die van anderen) al het wereldse hebben vaarwel gezegd om de verlaten Christus te volgen, ademen lichter, nu de verkregen grotere ruimte haar meer dan vroeger de gelegenheid biedt om de bepalingen en voorschrif ten van de strenge Carmelitessen-Regel na te leven. De noodklok behoeft niet langer ge luid. Feestklanken zijn er voor in de plaats gekomen: uw trots, uw glorie, lezer! De Eerw. Moeder Clara, de priorin van „Regina Pacis", heeft verder niets gevraagd. Zij is alleen maar dankbaar, l||||lllllllllltllllllllll!lllllll!llilillllllll!ll!!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!HIUII!DII!IIIIHtlUI!III.IIIIIIUIIIIII!l!l!jllll!llliniltllUlllllllHI!|j heeft ons verzocht die gevoelens te dezer plaatse kenbaar te maken, mèt de verzekering, dat zonder ophouden in het klooster wordt gebeden, rcaiuur- lijk voor alle mensen. Maar niet het minst voor de weldoeners van het thans zo verheugde klooster, waarvan straks blij de klokken luiden. In het verleden kwamen zieken en invalide kinderen beneden 15 jaar slechts bij hoge uitzondering in de gelegenheid een bedevaart naar Lourdes te maken. De Limburgse Bedevaart naar Lourdes, waarvan mgr Lemmens algemeen voorzitter is, heeft daarom ter gelegenheid van haar zilveren jubileum het gelukkige initatief genomen bij deze 25ste bedevaart naast de pelgrims- een ziekentrein met 200 ongeneeslijk zieke kinderen naar Maria's heiligdom te doen trekken. Voor bet eerst in de bijna honderd jarige geschiedenis van dit pelgrimsoord zal eind September een kinder- ziekentrein in Lourdes aankomen en wel uit Nederland. Hij vertrekt met de bedevaart van 28 September tot 5 October. De leeftijden dezer kinderen, die afkomstig zijn uit alle delen van Nederland, liggen tussen één en vijftien jaar. (Van onze correspondent) In de gemeente Loon-Op-ZandKaats heuvel heeft de gemeenteraad besloten een derde wethouder te benoemen, echter buiten bezwaar van de gemeentelijke schatkist en behoudens goedkeuring van Ged. Staten. Op deze manier kwam men tot een be vredigende oplossing van het wethouders- vraagstuk tussen de tien verschillende groeperingen in de nieuwe raad. Van onze correspondent) Ytje Walstra en Eibcrt van den Akker vlochten in 1893 een mat. Daar kregen ze veertig gulden voor, een bedrag, dat hen iii staat stelde te trouwen. Nu zijn zij resp. 82 en 85 jaar oud en Woensdag vierden zij in Noord Bergum opgewekt hun diamanten bruiloft. Matten vlechten doen zij niet meer. (Van onze speciale verslaggever) SOESTDIJK. Woensdagavond. J) IJNA was de Koninklijke Familie aan het „schunkelen" toen de Marottenkapel van Sittard in haar kleurige nieuwe uniformen op het muzikale hoogtepunt van de feestvreugde was in de Oranjerie van het Paleis Soestdijk'. De gehele hofhouding amuseerde zich kostelijk met het optreden van deze kapel, die aan het slot van het Limburgse Anjer- programma, nadat Prins Bernhard zelf het com mando tot de muzikale opmars had gegeven, de stemming naar een climax voerde. Het carnavaleske element in dit programma van Limburgse muziek en zang mocht natuurlijk niet ontbreken. F orst Marot Will de Eerste deed er dus een schepje op en toen Hij de proclamatie voorlas, waarbij Z. K. II. Prins Bernhard benoemd werd onder luid applaus van de Koninklijke Familie en heel de hofhouding 1 tot ere-commandeur in de orde van de Pappegey van het Marottenrijk was het eigenlijk jammer, dat dit Limburgse, programma op het optreden van het Harmonie-orkest der Staatsmijn Emma na, ten einde teas. De Prins had verleden jaar, op de 26e Juni, zelf gezegd, „Als uw campagne voor het Anjerfonds in Limburg slaagt, nodig ik U uit met een programma naar Soestdijk te komen". Dat heeft zingend, musicerend en declamerend Limburg zich in de oren ge knoopt en het werkte een maandenlang lopende klein- kunstcompetitie af, georgani seerd door de Regionale Om roep Zuid en de Limburgse pers, diek lonk als een klok. Het werden enkele winter maanden, waarin zestien Limburgse gemeenten wed ijverden om het beste caba retprogramma en de selectie daaruit bezocht Woensdag Soestdijk, plechtig bij aan komst, feestelijk tijdens de afwerking van het vrolijke programma en bijna uitgela ten, toen tegen zeven uur de Marottenkapel en de muzi kanten van Staatsmijn Em ma de afmars bliezen, en thousiast nagewuifd door de Koninklijke Familie en een hofhouding, die enkele uren „in Limburg vertoefd had den". Toen Schrijnen De eerbiedwaardige apo theker van Venlo, Toën Schrijnen, verzorgt de ge zondheid van zijn stadgeno ten op verschillende fronten. Ten eerste aan zijn recepten tafel en voorts ais Vorst Jo- cus van de aloude carnavals vereniging, omdat hij eigen lijk meent, dat lachen een minstens zo geneeskrachtige werking heeft als alle ge heimzinnigheden uit potjes en fiesjes. En deze bekende Venlonaar leidde de Konink lijke gasten rond op een sym bolische reis door het zin gend en musicerend Lim burg. HU deed dit stijlvol en geestig. En de eerste, die hU voorstelde, was Flip Houben, de zoon van de commissaris der Koningin in Limburg die met »en vlot uitgesproken speeckje vertelde van de vreugde, die Limburg beziel de, ow het opnieuw en al weer steviger gelegde con tact (ussen liet zuidelükste gewest en het Koninklijk Huis. Verrassing voor de Prinsessen Men had voor een verras sing gezorgd, die de Prinses sen Beatrix en Irene wel bij zonder veel vreugde moet hebben gedaan. Nadat de zus jes Timmermans uit Roer mond als bekoorlijke danse resjes waren opgetreden, gin gen zij de oudste prinsesjes uit de zaal halen en toen deze twee op het toneel ver schenen, gingen daar twee grote anjers open. Twee Lim burgse meisjes kwamen daar lachend uit te voorschijn: El- se en Erna Debougnoux uit Epen. Bij de boerderij van vader Debougnoux hebben de prinsessen in dit voorjaar gekampeerd en daar met deze Erna en Else vriendschap gesloten. Dat zij haar kennis jes op deze wijze plotseling terugzagen, vormde een hoogtepunt van de dag. En de meisjes uit Epen hadden voor elk van de koninklijke vriendinnetjes een schilderij meegebracht van de plaats, waar zij gekampeerd hadden. De Koningin en de Prins wa ren over deze surprise al even verrast. Die muts hoort erbij" Na afloop van het eigenlijke programma, dat wegens de regen in de Oranjerie moest worden uitgevoerd, werden de ongeveer 150 Limburgse gasten toen het weer wat beter was in de tuin ge nodigd op verversingen. Ter wijl om beurten de Marotten kapel en de harmonie van Na benoemd te zijn in de orde van de Pappegey zette Prins Bernhard de Marottenmuts op en bracht Sittards burgemeester de traditionele carnavaleske groet. Terwijl deze tweehonderd zieke kinde ren naar Lourdes pelgrimeren, zullen met medewerking van de 17.000 onderwijzers en onderwijzeressen de 600.000 kinderen der katholieke scholen rich van 25 Sep tember tot 5 October in een machtig Kinderthuisfront verenigen, dat door ge bed en offer in een novene Gods zegen en Maria's tussenkomst zal afsmeken over de kinderen in Lourdes. maar ook over de tienduizenden zieke kinderen, die thuis moeten achterblijven. De bisschop van Roermond, mgr dr G Lemmens, die zich reeds grote offers voor deze kinderen heeft getroost, za! het zeer op prijs stelien. indien ook andere personen, die geen kinderen heb ben of een ziek kind. dat niet mee kan, of die God willen danken voor de ge zondheid hunner eigen kinderen, hem zouden willen helpen dit prachtige werk te steunen door een gift op postgiro 21906 ten name van „Bisdom Roermond te Roermond", met vermelding: „Voor zieke kinderen naar Lourdes". tussen de bedevaarten had tot resultaat, dat zij om toerbeurt elk jaar een bede vaart voor zieke kinderen zullen organi seren. Dit jaar doet dit de Limburgse Bedevaart, in 1954 de Nationale en in 1955 de K.A.B., waarna de Limburgse weer in 1956. Door deze organisatie kan ook aan de verpleging en verzorging van de kinde ren alle aandacht worden besteed, wat anders bij een bedevaart tussen volwassen zieken op allerlei moeilijkheden en be zwaren stuitte. De autoriteiten in Lourdes hebben dit plan dat een unicum is in de wereld, met sympathie begroet en alle medewerking toegezegd om de bedevaart te doen slagen. Het is de bedoeling, dat voortaan bij iedere Kinderbedevaart ook het Kinder thuisfront wordt ingeschakeld, dat met ge bed en andere geestelijke middelen deze bedevaarten ondersteunt. Maar daarnaast is dit Kinderthuisfront gezien als een mid del om de devotie tot de Moeder Gods, te Lourdes aan een kind verschenen, bij de ver over een half millioen kinderen der katholieke scholen op een gezonde wijze te ontwikkelen in de verwachting, dat zij mede daardoor tot een waar Mariaal leven zullen geraken. Teneinde deze landelijke gebedsactie, deze kinderkruistocht der thuisblijvers, telken jare te doen slagen, is daarom een „Permanente Commissie Kin derthuisfront" gevormd onder voorzitter schap van mgr mr F. Op de Coul, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te Den Haag. Dp Katholieke National» Bond voor E.H.B.O. werkt thans in alle provincies. De laatste provincie was Groningen, waar de voorzitter Maandagavond tjjdens een succesvolle vergadering in de pa rochie Mussel een eerste afdeling op richtte. In deze kleine parochie traden 65 leden tot de bond toe, onder wie de pas toor. In de stad Groningen zelf worden voorbereidingen getroffen om ook daar binnen enkele dagen tot oprichting van een afdeling over te gaan. Verschillende aanvragen 'uit andere delen der provin- Inmiddels Prinses Marijke was ook bij het feest. de Staatsmijn Emma in de paleistuin musiceerden, had 'n tiental lakeien handenvol werk om de dorstigen te la ven. En daarbij laaide de vro lijkheid op, vooral, toen de Koninklijke Familie zich met de leden der hofhouding in alle gemoedelijkheid onder de gasten mengde. Men zag, terwijl <je Koningin verschil lende optredenden aan zich liet voorstellen, de Prins zich bewegen onder de mijnwer kers, die onder Stalmeyer zo voortreffelijk hadden gemu siceerd en toen vorst Marot Will de Eerste zich in de buurt van Prins Bernhard waagde, maakte deze van de gelegenheid gebruik om op te merken, dat, nu hij tot ere- commandeur was gebombar deerd, hij toch ook de Ma rottenmuts bij zijn uitrusting moest voegen. Onmiddellijk werd de daad bij het woord gevoegd en vorst Will de Eerste zette Prins Bernhard deze Marottenmuts op, die hij later als een kleurig aanden ken aan dit feest mee naar het paleis nam. Het was voor de Limbur gers, die door hun optreden zoveel tot de populariteit en de financiële groei van het Anjerfonds (Prins Bernhard- fonds) hadden bUgedragen, een dag, die z(j niet gemak- kelyk zullen vergeten. Dat zei dr Houben, de gouver neur nog eens bü het af scheid. „Maar dat was het voor ons ook", zei Prins Bernhard. cie wachten afdoening Lourdes, nl. van de Nationale, de K.A.B. j groeit het werk in andere provincies ge en de Limburgse Dit gezamenlijk overleg stadig (Van onze Brusselse corespondent) Tongre-Notre-Dame is de naam van een dorp, die de overgrote meerder heid der Belgen nooit in liun leven hebben gehoord. Het ligt in de om geving van het Waalse stadje Ath. Er zijn amper vijfhonderd inwoners in Tongre-Notre-Dame, maar er staat daar tussen de hoeven een kerk, die zeer zeker in een stad op haar plaats zou zijn wat haar afmetingen betreft. Dat zij zojuist door de H. Vader tot de rang van basiliek werd verheven, bewijst ten overvloede, dat men niet met een gewone kerk beeft te doen. Zij werd in 1775 gebouwd, toen het dorp zo mogelijk nog veel kleiner was dan thans. Waarom zij zo groot werd gemaakt? Om eveneens plaats te bieden aan talrijke pelgrims, die daar speciaal O. L. Vrouw komen vereren, wier beeltenis 2 Februari 1081 op wonderbare wijze naar Tongre zou zijn gebracht. Sire Hector, Heer van deze plaats, liet er een kapel voor bou wen. Toen in het jaar 1215 een grote pest epidemie in de streek van Ath heerste, hield deze plotseling op tijdens een be devaart naar het wonderbeeld. Ter her innering daaraan wordt nu nog elk jaar, op 8 September, te Ath een processie van dankbaarheid gehouden. De oorspronkelijke kapel werd in het jaar 1224 vergroot. Een aartsbisschop van Kamerijk ver- ten. sierde, in 1104, het wonderbeeld met een gouden kroon, dië een halve kilo zwaar was. Van koningin Marie-Henriette wordt in de schatkamer der huidige kerk een verguld zilveren kelk bewaard, naast tal van andere kostbare voorwerpen, die daar in de loop der eeuwen werden ge offerd. September is de bedevaart-maand bij uitnemendheid, naar O. L. Vrouw van Tongre. In die maand ook kan men. elke Zondag, de vele voorwerpen bewonderen die de schat van de kerk, thans basiliek, van Tongre uitmaken. Bij breve van 1641 werd het bijzondere privilegie verleend op 2 Februari, een middernacht-mis in de kerk van Tongre op te dragen, die dan, ondanks haar rui me afmetingen, veel te klein is om al de toestromende pelgrims te kunnen bevat-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3