Varensgezel stichtte de Douwe Egberts-f abrieken NEDERLAND betaalt anderhalf milliard per jaar aan Cultuur JAARBEURS weer DORADO Zakenman kan er grasduinen Sensatie-vergif druipt van de bladzijden af Twee eeuwen het mensdom kleine geneugten verschaft Voor particulieren is „vrije tijds besteding" het duurst, voor de overheid „onderwijs" Van geneesmiddel tot genotmiddel Hls* Geef mij maar een kop thee Iedereen naar Virginia slechts Nieuws voor de medicus eu onderwijsman Europees net van olie-pijpleidingen Mitterand treedt uit kabinet-Laniel Fel katholiek protest tegen een nieuw Amerikaans boek over de vrouw VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 (Van onze speciale verslaggever) In de eerste helft van de 18e eeuw voer een zekere Egbert Douwes, die van Idskenhuizen onder St. Nicolaasga kwam, het zeegat uit teneinde vlug de nodige duiten te verdienen, waarmee hij een winkel kon opzetten. Wan neer hij met zijn meisje, Akke Thijses, in de avond door het Friese land wandelde, droomden zij beiden van een eigen haard en een winkeltje, dat de schoorsteen moest doen trekken. Egbert ivas ondernemend genoeg om het niet bij dromen te laten en heus nietomdathij ziververs- bloed had, koos hij het ruime sop. Met 300.keerde hij in Idskenhuizen terug, maar als bedrijfskapitaal was dit te weinig en wederom trok hij het zeegat uit. De reis duurde deze keer zeer lang en vol ongeduld en smart had Akke aan de kust over de zee uitgetuurd, tot het schip van haar Egbert eindelijk in zicht kwam. Na de eerste vreugde over het weerzien moest het meisje haar geliefde een bekentenis doen. De spaarduitjes waren gro tendeels opgeteerd, want zij had haar familie> die in moei lijkheden verkeerde, geholpen. Dan nog maar eens de zee op, besloot Egbert met be wonderenswaardige Friese stijfkoppigheid, want zijn k J|HI 'r. ƒ'- m droom moest verwezenlijkt worden. Na enige jaren, 1753, kwam Egbert voor goed aan de wal, trouwde zijn De heer C. J. de Jong, de „tweede stichter" van Akke en opende in de Midstraat te Joure een zaak in tabak Douwe Egberts, thans de oudste firmant in en kruidenierswaren, stichter Tweede leven nog m Hoe een naam ontstond 30; t/l O" O 2 Sul io s ui '5 o 'uK*. iZ-o inl es] Een sterke vrouw aan het bewind Nederland rookt tweemaal zoveel sigaretten als vóór de oorlog Drink thee, opdat gij niet ten grave eilt £ui £0 -> 4.*. - 006 fai| Onderweg dicteren Met de stoel trap op en af Weg met de schoolbank Te veel vermakelijkheids belasting Ten behoeve van N.A.T.O.- luchtmacht Onenigheid over Noord.Afrika- beleid SUIKERDISTRIBUTIE IN ENGELAND .'-c Uit die bescheiden onderneming is een wereldbedrijf van betekenis gegroeid, Douwe Egberts, een naam, die een begrip geworden is. En niet alleen is Douwe Egberts een der oudste industriële bedrij ven van ons land met een personeels bezetting van ongeveer duizend man, van w e 600 in Joure en 400 in Utrecht en enkele over het land verspreide iilialen en depóts, maar wat wel zeer uitzonder- Hik is. dezelfde familie, nu reeds ge durende zeven geslachten in rechte lijn afstemmend van de Friese zeevaarder Egbert Douwes, heeft daar steeds aan het roer gestaan. In leven is nog de thans 84-jarige Cor nelia Johannes de Jong, die men de twee de stichter kan noemen, nu de enige commissaris, een markante persoonlijk heid, zoals wij hem bij ons bezoek aan het prachtige bedrijf in Joure aantroffen. Het portret, dat Jan Sluyters van hem schilderde, geeft dit stoere Karakter tref fend weer. In het jaar 1887 kwam hij, vader van de twee huidige directeuren Johannes Hessel de Jong en Egbert Douwe uitzondering moeten de Jong, als 18-jarige jongeman aan het hoofd, nadat zijn vader 4 jaar tevoren reeds was overleden. De heer C. J. de Jong heeft zijn tijd verstaan, deed alles om de toen reeds zo geroemde kwaliteit van de D.E.-produc ten op peil te houden, zorgde evenwel voor een verspreiding ook buiten de lands grenzen. Hij moderniseerde het bedrijf, niet alleen in die zin, dat hij de mecha nisatie verder doorvoerde, maar hij trof ook goede sociale voorzieningen en da bedrijfsvoering werd efficieënter. Verwonderd zal men zich afvragen, hoe de naam Douwe Egberts is ontstaan, terwijl de stichter toch Egbert Douwes heette. Wel, toen Napoleon de Burger lijke Stand invoerde, was het in Fries land de gewoonte personen bij hun voor naam aan te duiden, maar ook die van hun vader erbij te voegen. Zo kwam het, dat de zoon van Egbert Douwes, die Douwe gedoopt werd, als Douwe Egberts in het bevolkingsregister werd geschre ven. Een kleinzoon van Egbert Douwes, die eveneens Egberts heette npemde zich Egbert de Jonge. Later werd besloten als familie-naam ..Dg Jong" te voeren en zo komt het. dat men daarna steeds de naam De Jong ontmoet. Het zou ons te ver voeren op het be stuur van de achtereenvolgende leiders van het bedrijf nader in te gaan, maar een wij maken voor (Advertentie) lO c l/l Ui 1/1 cO Ui 06 ui ul UI O* l/> ul Ul cZ -o 4)!- t/» irt ui maken voor de Wed. Douwe Egberts, die als een „sterke vrouw", nadat Douwe in i306 was over leden, tot 1833, bijgestaan door drie zoons uit het eerste huwelijk van haar man, de teugels in handen heeft gehad. Zij bouwde een nieuwe tabakskerverij en volgens de familie-overlevering, was zij in het aanvoeren van het edele kruid, dat tabak heet, de Franse douaniers te slim af. In haar tijd werd als handelsmerk gekozen „De Witte Os", dat nog steeds in gebruik is. De handel in overzeese producten was in die tijd zeer moeilijk en allerlei andere strubbelingen hebben zich nog in de periode van de Franse tijd tot de afschei ding van België voorgedaan. iettemin slaagde de Wed. Douwe Egberts erin toen zij in 1833 overleed, de erven een 'familie-bedrijf met een vermogen na te laten, dat de overgang van kleinbedrijf tot fabriek glansrijk doorstond. Onder Johannes Hessel de Jong, die de zaak leidde van 1855 tot 1883. is in 1881 het bedrijf door de grote orand in Joure getroffen, waarbij de kerverij in de as werd gelegd en het archief en de familie- gegevens verloren gingen. Ook Johannes Hessel de Jongi deed alles voor een goede kwaliteit en hield zijn zoon steeds voor: „Leverje altyd goed gud" (lever steeds goede waar). In 1880 kwam een modernisering tot stand, waarbij op ruime schaal de machine werd toegepast. In de tabakskerverij had de oude handkerfbank het Yeld geruimd voor de machinale kerfbanken, die aan vankelijk nog door stoom werden ge dreven. In de koffiebranderij sedert 1929 in utrecht aan de Keulschevaart. gevestigd verdween de ouderwetse „oolbrander" ten behoeve van een heteluchtorander, waar mee de firma Douwe Egberts een der eer sten in den lande was. Herhaaldelijk zijn sindsdien de fabrieks-, kantoor- en pak huisruimten uitgebreid. Ste'eds nieuwere machines en methoden zijn ingevoerd, zodat de Douwe Egberts- fabrieken thans aan de modernste eisen voldoen, waarbij aan hygiëne streng de hand wordt gehouden. Interessant is het volgen van het proces, waarbij tabak, koffie en thee eerst ware genotmiddelen worden. Een ruime voorraad tabak in vaten van 400 kilo, wanneer zij uit Noord-Amerika of Italië komt, in matten of balen, wanneer andere landen haar geleverd hebben, ligt op de ruime zolders gestapeld. Na vak- dit familiebedrijf. kundige sortering en mêlering wordt de ruwe tabak, na „aangevocht" te zijn, los gemaakt en vervolgens naar de kerverij getransporteerd. Op de kerfbanken kunnen de bladeren grof en fijn gesneden worden, uiteraard machinaal. Om de 5 minuten moeten de kerf-messen vervangen worden, willen zij voldoende scherp zijn. Langs Jacobsladders wordt de tabak vervolgens naar de droogtrommels geleid Dit droog- proces is regelbaar; de dampen worden afgevoerd. Dan volgen koel- en zeef- machines. Automatisch alweer wordt de tabak tenslotte verpakt. Eén machine is in staat om per dag 15 a 20.000 pakjes af te leveren. Het totaal-verbruik van tabak in Ne derland is circa 20.000.000 pond per jaar, d.i. 2 pond per hoofd der bevolking, het geen ongeveer hetzelfde is als voor de oorlog, Echter is het verbruik van siga ren gehalveerd en het sigarettenverbruik verdubbeld. Het totaalverbruik van sigaren be droeg voor de oorlog ruim lS milliard per jaar, d.i. 175 sigaren per jaar per hoofd der bevolking. Thans is dit ruim 800.000.000 per jaar, d.i. 80 per jaar per hoofd. Na de accijnsverlaging van Mei 1952 beweegt de sigarenconsumptie zich weer in stijgende lijn, een stijging van ongeveer 15%. Het totaalverbruik van sigaretten be droeg voor de oorlog bijna 5 milliard per jaar, d.i. circa 500 per jaar per hoofd Thans is het totaalverbruik bijna 10 mil liard per jaar, d.i. ongeveer 1000 per hoofd. Wat de tabak betreft, daarbij is een beduidende verschuiving gekomen van pijp- naar shagtabak. De thee-afdeling is, afgezien van het proeven, een betrekkelijk eenvoudig be drijf. In een grote mengtrommel, waarin 24 kisten, elk met een inhoud van 100 pond gaan, (waarmee een gezin van 6 per sonen 125 jaar doet) wordt de thee door scheprederen in beweging gebracht en gemengd. Daarna wordt zij naar de weeg machines afgevoerd, waar zij automatisch wordt afgewogen en verpakt. De wereldproductie van thee bedraagt 1100 millioen pond, waarvan Engeland liefst de helft consumeert, terwijl Neder land met 17 millioen verzadigd is. De totale consumptie in ons land be droeg vóór de oorlog ruim 200.000 kisten per jaar, d.i. 2\i pond per hoofd per jaar. Momenteel is dit 150.000 kisten per jaar, d.i. 5 pond per hoofd per jaar. Een achteruitgang dus van 40%, maar naar men ons verzekert, wordt in liters uit gedrukt dezelfde hoeveelheid gedronken. Men drinkt dus een minder sterk kopje thee. Wellicht uit zuinigheidsoverwegingen of wel men is door de oorlog aan slappe thee gewend geraakt. Over die prijs gesproken, laat de huis vrouw zich troosten met de wetenschap, dat toen de thee voor het eerst werd ver spreid, men voor het pond 200 a 250 betaalde. Maar ja, aanvankelijk werd de thee ge dronken om haar geneeskrachtige eigen schappen en de Marburger hoogleraar Waldschmidt ried allen aan: „drink thee, opdat gij niet ten grave eilt". In de 18de eeuw waren koffie, thee en tabak in Ne derland definitief verhuisd van de apo theek naar de gewone winkel. Tegen al deze drie producten is heel wat verzet geweest, vóór zij populair werden. Jaco bus I van Engeland voerde strenge straf fen in op het roken en de predikanten in Nederland trokken van leer tegen het „pestigh cruydt" Koffie werd genoemd „het bemind kakelwater, dat klappeien heur huishou den doet verwaarlozen". Maar inmiddels heeft Douwe Egberts ons gedurende twee eeuwen rookwolken van genot verschaft, het mensdom verkwikt met thee en versterkt met koffie. Men be hoeft zich slechts de oorlog te herinneren om te beseffen wat het is deze exotische producten te missen. Zijn het niet dikwijls juist de kleine zaken, die materiëel ge sproken, ons leven gelukkig maken? Vanwege de watersnood zal het eeuw feest niet zo uitbundig gevierd worden, als aanvankelijk het plan was. Maar zijn vreugde kan men niet onder stoelen of banken steken en het is op de eerste plaats het personeel dat daarin met de directie moet delen. Vrijdag 18 September houdt het perso neel in „Tivoli" te Utrecht een familie feest, waarbij 14Q0 personen aanwezig zul len zijn. Uit Friesland voert een extra- trein, „De vliegende Fries", 800 man naar de Domstad. De officiële herdenking is Zaterdag 19 September jn joure, waarbij de firma Douwe Egberts uit dankbaarheid aan Joure een carillon, te plaatsen in de toren van omstreeks 1753, ten geschenke geeft en de directie recipieert. Advertentie De fabrieken van Douwe Egberts Joure. (foto K.L.M.). -7 |V/> 1 ul L c <5 -c O c «O -ï. - O-JJ O w C O. m w O 10 cü UJ C* o Blub, blub. blub.... Lustig kab belen de golf jes in de speciale kop, die de fijnproever van Douwe Egberts in Joure 100 tot ZOO keer per dag aan zijn lippen zet om de thee op geur, smaak en kracht te beoordelen. Het is een kop met een inhoud van 2,85 gram, zoals over heel de wereld, of het Cey lon of Joure is, gebruikt, wordt. Dc kwaliteiten van de aangevoer de thee lopen nog al eens uiteen, maar een bedrijf, dat zijn afne- Tit GTS door een Jjcpctciid 6 smaak aan zich verknocht heeft ge maakthandhaaft dezelfde kwa liteit, die verkregen wordt door het kiezen van de juiste melange. Dat vereist vakmanschap, waarbij feeling met ervaring gepaard gaat. Eerst na een jaar of vijf is men een „man met smaak." Als de keurmeester van Douwe Egberts des avonds na zovele kopjes thee gekeurd te hebben, bij zyn vrouw thuis komt, is zijn eerste verzoek„Geef mij maar een kop thee." Maar dan met sui ker om het aroma, op te wekken en een. wolkje melk om. het looi zuur weg te werken. En eerst de theepot goed met warm water omgespoeld, vers kokend, water gebruiken en niet langer dan 5 'minuten trekken. <v Cfp Per jaar wordt in ons land anderhalf milliard gulden aan cultuur uitgegeven Dat is ongeveer 11 pet van het totaal der consumptieve bestedingen. Van deze 1,5 milliard wordt circa 1/3 aan onderwijs besteed; het resterende 2/3 wordt voor het overgrote deel aan z.g. vrije-tijdsbe- steding uitgegeven in de vorm van ont spanning: bioscoop, sport, toerisme. Aldus luidt een der conclusies van no- 5 in de reeks Mededelingen van het Prins Bernhardfonds". een reeks die, ge. lijk men weet, tot doel heeft het culturele leven in Nederland in kaart te brengen- De vijfde aflevering houdt zich bezig met d>e cultuurfinanciering in Nederland. Wie over cultuurfinancierinig wil spreken dient zich dadelijk te realiseren wat hij precies onder cultuur verstaat. Een alom vattende formulering, volgens welke men bet culturele en het niet-culturele schei den kan zonder dat zich twijfelgevallen voordoen, is welhaast niet denkbaar. Als werkformule Voor een beschouwing over cultuurfinancierinig lijkt de in dit rapport gegeven definitie echter uitstekend bruik baar: culturele doeleinden, zo zegt het rapport, dat zijn alle bestemmingen van uitgaven of uit te geven bedragen, die uitgaan boven het behoud en de bescher ming van het leven en van het samenle ven. Onder de aldus omgrensde cultuur valt dan o.m. alle onderwijs, de gehele vrije tijdsbesteding van particulieren, voor zo ver deze „geld kost", het vermakelijk heids! even. toneel, dans, concert, beelden de kunst en verder alle ontwikkeling door lectuur en cursus en wat ons bereikt door de massa-media: krant, radio, film Na aldus het begrip cultuur te hebben omschreven, gaat het rapport na wie de financierende subjecten zijn die gelden bestemmen voor culturele doeleinden. Er wordt in dit verband onderscheid gemaakt tussen particuliere personen, particuliere instellingen, ondernemingen en overheids lichamen. In de hierna volgende hoofd stukken wordt voor elk van de genoemde subjecten nagegaan hoeveel zij voor cul tuur uitgeven. Veruit het grootste deel wordt uiter aard door particulieren uitgegeven. Van de ruim 1,5 milliard (1531 millioen) gul den die jaarlijks in ons land aan cultuur (Van onze Utrechtse redacteur) Bij deze jaarbeurs nu in dit gebouw enige afzonderlijke groepen die nog al wat plaats innemen zijn ondergebracht, .komt eerst goed uit, wat een prachtige expo sitie-ruimte de Bernhard-hal op het Croe- selaan is. Trouwens de gehele indeling op dit terrein, dat mooi met hoge vlaggen masten is gemarkeerd, is veel overzichte lijker en alles staat minder op elkaar dan vroeger. Dit is ook wel nodig bij demonstraties van mobiele apparaten, zo als moderne transportwerktuigen voor in tern transport, die geregeld plaats vinden, zodat men eerst goed kan zien de tijds besparing, die een zakenman: in zijn be drijf bereiken kan. De Nederlandse Spoorwegen tonen hun efficiency in het grote transport en zijn met het nieuwste materiëel voor het ver voeren van allerlei goederen waaronder een koelwagen, aanwezig. Grote belangstelling bestaat er voor het lossen van een wagon met een mechani sche schep, die door een lier wordt weg getrokken, zodat één man in staat is in korte tijd een wagon kolen, zand of grind te lossen, terwijl heel weinig gruis ge maakt wordt. Zoals men weet is in de Bernhard-hal een uitgebreide efficiency-afdeling, die letterlijk alle hulpmiddelen omvat voor moderne bedrijfsvoering. De nieuwste rekenmachines vindt men er, die iemand met een 4 voor rekenen op zijn schoolrapport nog een hele Piet doen zijn, electrisch aangedreven schrijf machines, waarbij men slechts licht de toetsen behoeft aan te slaan om toch een hele serie doorslagen te maken. Er is een „Recorder" als handig draag- apparaat geconstrueerd, die nauwelijks 5 kilo weegt en een druk zakenman in staat stelt onderweg zijn brieven te dic teren. Deze Recorder wordt niet aange sloten op het lichtnet, maar werkt me' batterijen. Voorts zagen we merk- en drukmachines speciaal voor het aanbrengen van merken, emblemen en dergelijke op allerlei artike len. Het bijzondere is, dat deze op ieder soort materiaal aangebracht kunnen wor den. Zo kan men drukken op metaal, glas, hout, stof, rubber, papier, carton enz. Het meest merkwaardige is echter, dat on middellijk gedrukt kan worden op het af gewerkte product, dus ongeacht de vorm van het voorwerp. Het behoeft niet vlak te zijn, zodat deze machines o.a. gebruikt kunnen worden voor het bedrukken van ampullen, flesjes, onderdelen, tuben, por selein, aardewerk, doosjes en houtwaren. Een klein apparaat, dat nog niet zo groot is als een koffer-schrijfmachine en dus gemakkelijk op het bureau geplaatst kan worden, maakt het met behulp van een zwakstroom-kabeltje mogelijk met de hand geschreven of getypte berichten, handtekeningen, schetsen, formulieren enz. door te zenden. De afzender rolt zijn be richt om een cylinder en drukt op een knop. Twee minuten later is op een elders geplaatst apparaat een perfecte en per manent houdbare getrouwe copie ver vaardigd. Veel tijdsbesparing voor mensen of za ken, die een grote post hebben, geeft ook een electrische brievenopener met een capaciteit van ruim 200 brieven per min. Het is een rond draaiend snijwiel, zodat er geen afval ontstaat. Een geheel aparte sfeer hangt er op de medische afdeling die weliswaar niet ge heel is afgesloten, maar bescheiden met een hekwerk is afgezet. De leek heeft hier ook weinig te maken, ai zal nieuwsgierig heid hem misschien drijven ook eens de moderne operatie-tafels te zien, waarop hij nooit hoopt te liggen en de tangen en messen, die hij liefst niet op zijn lichaam voelt „getest". Evengoed zal hij echter bewondering hebben voor de Escalette, een rijdbare stoel voor invalide personen, die trappen op en af gereden kan worden. Electrisch wordt een rol met drie wieltjes aange dreven, waartoe de stoel telkens a. h. w. opgebeurd wordt. Voor het transport van een patiënt is het ledikant, dat zeer een- bracht, met een speciale temperatuur- uitkomst. Het geschiedt met een eenvou dige voetbeweging, schokvrij, snel en ge ruisloos. Wellicht interesseert het de lezer ook te vernemen, dat thans een electrisch ver warmde matras in de handel wordt ge bracht, met een speciale tempeatuur- regeling, waardoor een constante warmte is gewaarborgd. Dank zij de speciale tem- peratuur-aftasting in de matras en in het dek wordt de eigen lichaamstemperatuur van schouder tot voeten in de eigen tem- peratuur-regeling betrokken. Wanneer derhalve de lichaamstemperatuur stijgt boven de gekozen waarde, wordt automa tisch de verwarming van matras of dek uitgeschakeld. Omgekeerd wordt bij daling van de lichaamstemperatuur de verwar ming ingeschakeld. Een apart hoekje zal bijzonder onder- wijs-deskundigen interesseren, omdat daar stoelen en tafels voor het lager onderwijs, waarin een normalisatie is toegepast, zijn tentoongesteld. De Studiecommissie voor scholenbouw, ingesteld door het Nederlands congres voor openbare gezondheidsregeling, heeft als haar mening uitgesproken, dat de schoolbank definitief moet verdwijnen en elke nieuw te meubileren school behoort te worden ingericht met stoeltjes en tafel tjes. Met dien verstande, dat iedere leer ling een eigen tafeltje en stoeltje krijgt. Het beginsel der zelfwerkzaamheid, in dividueel en in groepsverband, verlangt de mogelijkheid en de vrijheid voor de leerlingen om zich gemakkelijk door het leslokaal te bewegen en zich te groeperen naar de eis van het ogenblik. Omdat bij het aan en van tafel gaan van de leerling steeds de stoel verplaatst moei worden, zou echter nog al wat ruim te nodig zijn en dit probleem heeft een fabrikant nu opgelost door het construeren van een twee-potige tafel met een één- potige stoel, waarbij de stoel niet ver plaatst behoeft te worden. Men ziet, dat telkens nieuwe speciale groepen van de samenleving bij de Jaar beurs geïnteresseerd worden, die dus niet alleen intermediair is tussen industrie en handel, maar anderzijds die twee ook ver bindt met de wetenschap en het onderwijs. worden gespendeerd, wordt 1.133 millioen gulden door particulieren gefourneerd, 473 millioen door de overheid. Het aandeel der particulieren wordt slechts voor ongeveer 1/10 voor onder wijs uitgegeven; meer dan 700 millioen wordt van particuliere zijde aan vrije tijdsbesteding geofferd, bijna 300 millioen aan pers radio en film. de overige 35 mil lioen aan kunst en vrjje jeugdvorming. Bij de overheidsuitgaven voor cultuur valt de nadruk op het onderwijs (433 millioen van het bovengenoemde overheidstotaal van 473 millioen). Hieruit blijkt, dat het onderwijs voor bijna 4/5 door de overheid gefinancierd wordt en voor 1/5 uit particuliere' bron. De culturele uitgaven buiten het onder wijs komen echter vrijwel geheel voor rekening van de particulieren. Zelfs moet men zeggen, dat in het bedrag, dat de particulieren hiervoor uitgeven, meer be lasting begrepen is dan de bijdrage van de overheid bedraagt: de overheid int pl.m. 35 millioen per jaar naeer aan ver makelijkheids- en omzetbelasting op culturele diensten en goederen dan haar subsidie in de cultuursfeer bedraagt. In feite drukt de belasting het meest op de ontspanning (bioscoop) en wordt het sub sidie toegevoegd aan de meer artistieke cultuursectoren. Het rapport geeft ook statistische ge gevens over de rijksfinanciering der cul tuur sedert 1920. Het blijkt dat het over heidsaandeel een merkwaardige con stantheid vertoont: sinds 1938 schommelt het reëele bedrag per hoofd van de be volking tussen 30.70 en 40.50. Minder constant zijn de uitgaven voor andere be stemmingen (met name voor defensie), die als vergelijkingsmateriaal naast de uitgaven voor culturele doeleinden wor den gesteld. Tenslotte bevat het rapport gegevens over het aantal arbeidskrachten in de culturele sector. Geconcludeerd wordt, dat omstreeks 4.5 van de werkende bevolking zijn inkomen verdient in be roepsarbeid op het culturele vlak waar van ruim de helft bij het onderwijs. Het rapport eindigt met enkele vraag punten. waarvan wij noemen de vraag of de huidige beïnvloeding van de vrijetijds besteding via de vermakelijkheidsbelas ting niet opnieuw bezien zou moeten wor den. Gesuggereerd wordt een ombouw in de richting van een bestemmingsbelasting (bioscoopbezoek beiast, filmproductie, kunstmanifestaties etc. gesubsidieerd). Ongetwijfeld geeft het jongst versche nen deel van de mededeelingen van het Prins Bernhardfonds waardevol mate riaal. Maar er is op dit onderzoekingsge- bied nog meer te doen. De cijfers betref fende het onderwijs bijvoorbeeld behoe ven nadere specialisatie, zodat men in zicht krijgt over het aandeel der afzon derlijke onderwijscategorieën in het to taal der onderwijsfinanciering. Hetzelfde geldt voor de verschillende vormen van kunst en wetenschap, van vorming en ontspanning. Ook zijn er nog een aantal grensgeval len, die in deze verhandeling niet onder de culturele doeleinden worden vermeld, maar daar in feite wel toe behoren. De samenstellers zelf geven te kennen, dat er nog desiderata overblijven. Eerst wan neer deze vervuld zijn, zal het, vooral wanneer de verzameling der cijfers pe riodiek zou worden herhaald, mogelijk kunnen blijken, dat op grond van de ge vonden resultaten bepaalde beleidsvoor stellen gedaan konden worden aan over heid of maatschappelijke organen. In het belang van de cultuur waaraan het Prins Bernhardfonds ook thans weer blijk geeft zijn aandacht te wijden. De Noordatlantische Raad heeft Don-1 derdag meegedeeld, dat men deze herfst J waarschijnlijk zal beginnen met het aan- - leggen van een net van buisleidingen, door middel waarvan negen landen van vliegtuigbrandstof kunnen worden voor- j zien. Deze landen zijn Frankrijk, België, Nederland, West-Duitsland, Italië, Grie kenland, Noorwegen, Turkije en Dene marken. In totaal zal meer dan 3000 Km. lei ding worden gelegd en de kosten zullen 100 millioen dollar bedragen. Het begin punt, dat ergens aan de Atlantische kust zal liggen, is nog geheim. De Franse minister van Staat Mitte rand is afgetreden, omdat hij zich niet met de politiek van het kabinet in Noord- Afrika kon verenigen. De directe aanleiding tot het indienen van zijn ontslag was de benoeming van Voizard tot resident-generaal van Tunis. Mitterand was hiertegen zeer sterk ge kant, en beschuldigde Woensdag op de kabinetsvergadering, waarbij deze benoe ming werd besproken, de Franse rege ring van plannen om een politiek van „de sterke arm" in Tunis te willen voeren, op dezelfde wijze als zij in Marokko heeft gedaan. Van officiële zijde te Londen is mede gedeeld, dat de rantsoenering van suiker in Engeland in de loop van deze maand opgeheven zal worden. Verwacht wordt, dat in de tweede helft van September de distributie geheel afgeschaft wordt. Vooraanstaande katholieken uit alle delen van de Verenigde Staten protesteren scherp tegen de reclame-campagne, die gevoerd wordt voor het nieuwe standaardwerk van prof. Alfred A. Kinsey, hoogleraar aan de uni versiteit te Indiana, over het „Sexuele Gedrag van de Vrouw", dat op 14 September zal verschijnen. Dit nieuwe werk van prof. Kinsey heeft op deze wijze in de Amerikaanse Katholieke pers meer opschudding verwekt dan al zijn vorige publicaties tezamen. I sensationele, statistische gegevens van 't' rapport naar voren gebracht, aldus Di „Door een zo ruime verspreiding van zijn onderzoekingen over dit precaire on derwerp, zo schrijft de aartsbisschop van Indianapolis. Mgr Paul C. Schulte, heeft Dr Kinsey de wetenschap gecompromit teerd en zichzelf gedragen als een schreeuwende marktkoopman". „Ik heb geen enkel principieel bezwaar tegen het boek aldus de aartsbisschop. In handen van artsen, geestelijken enz kan het zelfs van groot nut zijn. Ernstige bedenkingen moeten worden gemaakt te gen het feit, dat het werk in handen komt van de jeugd en de niet voorgelichte en weinig ontwikkelde lagen der bevolking en zelfs onder hen wordt gepropageerd". De bekende Katholieke psychiater en specialist op het gebied der sexuele op voeding, Dr Robert P. Odenwald te Was hington, verklaarde, dat de „wilde recla me voor het boek van Dr Kinsey niet be antwoordt aan de normen, die tot nu toe in de kringen van Amerikaanse weten schap en onderzoek zijn aangelegd". In de reclame-campagne zijn slechts de meest Odenwald. Deze op zichzelf overtuigen echter op generlei wijze en kunnen even-, min wetenschappelijk gestaafd worden. 1 Van de 80 millioen Amerikaanse vrou-| wen zo betoogt dr Odenwald heeft prof. Kinsey er slechts 6000 ondervraagd. De samenstelling van deze groep is bo vendien nog van dien aard, dat het boek er geen aanspraak op kan maken een objectieve weergave te zijn van het Ame rikaanse volk Het boek mist daarom alle wetenschappelijke waarde en moet voor het publiek-zelve misleidend worden genoemd. De democratische afgevaardigde in het Huis van Afgevaardigden, Louis Heller uit New York, heeft enige dagen gele den bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regering het rapport Kinsey nader zal onderzoeken. Hij eiste daarom een ver- voersverbod per post van het nieuwe boek. totdat de resultaten van dit onder zoek bekend zouden zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3