De kansen van dr Heinemanns Gesamtdent sche Volkspartei Kraft met zijn Memel-leuzen vindt méér weerklank Winst Emballagefabrieken en Houthandel weinig veranderd Indonesisch kabinet voor het parlement Sydney Clark: globetrotter professie w van Farnborougli-étalage van de Britse luchtvaart-industrie Meer dan vijftig verschillende vliegtuig-typen WOONSTIJL en Woonwensen Interessant onderzoek in Rotterdam HEINEKEN'S INDONESISCHE BIERBROUWERIJ In nieuwe boekjaar afzet bevredigend, doch minder lonende prijzen Semi-koloniale politiek moet worden omgezet in nationale De televisie in West-Duitsland In een Hilversums hotel Schrijver van veertig reisgidsen Dividend 1951 f 75 (55) per gew. aandeel Zit uw schoorsteen op de juiste plaats? VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1953 PAGINA 4 De Oder voorbij.... Krafts kracht Niet over Wuestwezel VERKEER NEDERLAND- BELGIE GESTREMD Ondanks arrestatie DE HEER LOKOLLO WEIGERT TE GETUIGEN MIJNWERKER MAAKTE DODELIJKE VAL Industrie verwacht geweldige opbloei VIJFTIG JAAR GEORGANI SEERDE T.B.C.- BESTRIJDING Voor export LONDEN, Dinsdag. De jaarlijkse en over de liele wereld beroemde luchtvaartshow te Farnborough wordt wel eens de etalage van de Engelse luchtvaart-industrie genoemd. Dat dit geen overdreven voorstelling van zaken is, wordt dit iaar Na de oorlog grotere ramen: woningen aan de Vredenoordlaan te Rotterdam MAASTRICHTSE MINDER. BROEDERS VIEREN EEUWFEEST Mgr Hanssen draagt Pontificale Hoogmis op i Van onze correspondent) BONN, September. In Bonn speelt zich liet kiesfeest voornamelijk in de vorm van pers conferenties af. Het goedige, tamme Bonnse volk weet al sedert vier jaren wie het Zondag te kiezen zal hebben. Zonder dr Konrad Adenauer zou het stadje nu nog alleen maar bekend zijn om zijn Beethoven-buis. Er zouden geen „Hochhauser", geen Amerikanen, geen trolley-bussen, geen fantastische huurprijzen en geen grenswacht-soldaten zijn! Voor Bonn is alles een uitgemaakte zaak en al wat de partijen er aan de muren geklad hebben, lijkt hier een overbodige decoratie. Hier spreken de partij-hoofden slechts tot de pers. En niet alleen de partijhoofden Zo zaten we dezer dagen op het koffie-uur in een zaal van het vermaarde „Bundespresseamt", het officiële voorlichtingsbureau van de regering. In plaats van koffie kregen we dikke dossiers met „eidesstattliche Erkliirun- gen" en fotocopieën. Voor ons aan een lange groene tafel de kleine, vinnige heer Von Eckart, die de teugels der federale voorlichting in handen houdt, geflankeerd door een teleurgestelde „vredesvrouw" en een paar onprettig uitziende politieke avonturiers. Dat was de grote aanval op dr Gustav Heinemann, de meest tragische figuur in de Westduitse verkiezingsstrijd. Dat de aanval niet van de concurrerende partijen, doch regelrecht van de kant der regerings bureaucratie kwam, kon in Bonn al lang niet meer verwonderen. Sedert lang vecht het officiële informatie bureau dapper mee aan de kant der denking van financiële steun van rode coalitiepartijen, ook al vinden de opposanten - die op hun beurt waarschijnlijk niet anders zouden doen het een beetje unfair, dat er zodoende uit belastingpenningen politieke munten worden geslagen. als men ze letterlijk moet nemen, elke vierkante meter oer-Duitse grond te omvatten, die Hitier voor de grote botsing vreedzaam betrad. De Kielse potentaat, die eens in Posen de bruine scepter zwaaide, heeft het ver staan met deze kordate eisen de massa der uit „het Duitse Oosten" stammende vluchtelingen achter zijn vaandel te scharen. En bovendien nog een heleboel anderen, voor wie zulke mannentaal als muziek klinkt. De vluchtelingenpartij, reeds snel gegroeid tot regeringspartij in vier landen, tiert vooral welig in de nationalistische hoek van Neder-Saksen, op de Lueneburgerheide, in Oost-Fries land en overal waar men weinig ver geeft en niets vergeet van wat de geal lieerden na 1945 het arme volk hebben aangedaan. De ontreddering, waarin de hier ope rerende nazi-partij D.R.P. op het ogenblik verkeert, komt Kraft natuurlijk uitste kend van pas. Hij hoopt hier menige stem te vangen, die oorspronkelijk voor Naumann bestemd was. Concurrent is de Duitse Partij, die op het ogenblik in Bonn de ministerszetels inneemt, welke Kraft dolgraag zou overnemen. Zjj weet ook van wanten en liet een van haar sprekers dezer dagen via de duldzame radio verklaren, dat het nu maar eens uit moest zjjn met al het gepraat van de oude bondsdag over herstel van scha de aan de slachtoffers van het nazi regiem. De leuze moest nu voortaan lui den: herstel voor de schade, die door de geallieerden na 1945 is aangericht. Maar ginds in Hannover, het centrum van het meest nationalistisch besmette land, twijfelt er niemand aan of Kraft zal het ruimschoots halen, ondanks alle con currentie. Zijn leuzen zijn nationalistisch genoeg, zijn politiek is opportunistisch ge noeg om onder de ontevredenen te werven. Met hem gaat dr Adenauer nieuwe kost bare stemmen voor zijn geliefkoosde ver dragen winnen. Want daartoe heeft Kraft zich, na aanvankelijke scherpe tegenstand, laten bekeren. Zoals men ziet heeft hij met Heinemanns neutralisten niets dan een deel van de naam gemeen. De „vredesvrouw" begon. De lezer heeft er echter recht op eerst te verne men wat een „vredesvrouw" is. Welnu, in deze categorie worden hier gerang schikt de van politiek verstand verstoken of van bewapeningsvrees bezeten vrou wen, die zich hebben laten spannen voor de naar het rode pijpen dansende vredes organisaties, wier aantal in West-Duits- land legio, wier invloed echter zeer be perkt is. Onze vredesvrouw nu had zich laten plaatsen op de neutralistenlijst van dr Heinemann. Zij vertelde ons hoe zij een paar weken vóór de fatale datum „gewetenswroeging" had gekregen en aan dr Adenauer een brief had geschre ven, omdat hij de enige man was tegen over wie zij „haar geweten zou kunnen ontlasten". Nu, een biechtvader is de Bondskanselier nog niet en zo delegeerde hij het bezwaarde gemoed aan zijn pro- paganda-chef, die op zijn beurt doorzag, dat een openbare biecht een weekje voor de verkiezing geen kwaad zou kunnen. De arme vrouw, die ook nog Fleisch- mann heette, zat zodoende met een paar vlezige, uit Oost-Berlijn weggelopen communisten-dienaren aan één tafel. Zij moesten komen onthullen, dat de ijdele oude heer dr Josef Wirtb, eens katholiek Rijkskanselier, het geld voor zijn neutralistische actie uit Oost- Duitsland kreeg. In dat geld schuilt de diepe tragiek van dr Heinemanns neutralistenpartij, die in deze verkiezingsrace meeloopt. Het morele gezag van dr Heinemann en de met hem meelopende katholieke Frau Wessel staat buiten kijf. Hun neutralisme is deels ge baseerd op religieuze overwegingen a la Niemoeller, deels op het zeer nuchtere politieke inzicht, dat men van de Russen geen vreedzame hereniging van Duitsland cadeau zal krijgen, zolang men verzekert, dat het de bedoeling is daarmee N.A.T.O.- soldaten aan de Oder op te stellen. Dit laatste inzicht is in Duitsland nog wel zo ver verbreid, dat men de neutra listen een aanzienlijke kans zou moeten geven, ware het niet, dat zovele Duitse eenheidsgedachten reeds voorbij de Oder verwijlen en zich gaandeweg meer zijn gaan voeden uit de „politiek der sterkte", die door dr Adenauer is gepro clameerd. Dr Heinemanns geest is niet los gekomen uit de beklemming, die de gevaren van de „politiek der sterkte" eens hebben gewekt. Daardoor is deze onvermurwbare religieuze neutralist ten achter geraakt bij de politieke ontwikke ling, die nu Juist voor de verkiezingen zover geschreden is, dat het voor ieder duidelijk wordt, dat de Westelijke en Oostelijke concepties voor een herstel van Duitsland verder uiteen groeien instede van elkaar te naderen. Ware Heinemann een nationalist, dan had hij met zijn eenheidsacties wellicht resultaat kunnen boeken. Maar hij is allesbehalve nationalist. Hij is veeleer de enige ernstig te nemen politicus, die durft prediken, dat Duitsland om vredeswil zijn verloren gebieden als oor logsverlies zal moeten afschrijven. De periode, waarin men in Duitsland zulke overwegingen kon doen gelden, is voorbij kant is voldoende om het vertrouwen te ondermijnen. De „vredesvrouw" is met haar luidruchtige biecht dus wel op tijd gekomen! Zo wordt de „Gesamtdeutsche Volks partei", zoals Heinemann zijn paard ge noemd heeft, dus vlak voor de verkiezin gen plotseling een stuk lager geboekt dan voorheen. Het is hoogst twijfelachtig of de outsider de 5 pet-hindernis zal kunnen nemen. Heel anders staat het met het ros, dat de voormalige Nazi Waldemar Kraft onder soortgelijke naam, maar met andere intenties in de baan brengt Kraft loopt in het burgerleven moeizaam met een stok, eerst als gevangene, toen als werkloze en sedert een goed jaar als minister van financiën in Kiel, waar de staatskas overigens permanent leeg is. Op het politieke paard is Kraft vlugger. Zijn „Gesamtdeutsches Block", bijgenaamd vluchtelingenpartij, gaat in straffe galop door de Duitse landouwen en de Bonnse bookmakers hebben het goed genoteerd. Zijn populariteit dankt Kraft wel voornamelijk aan het feit, dat hij heel wat „Gesamter" Duits is dan Heine mann. Krafts revisionnistische leuzen reiken tot aan Memel en zij schijnen. sedert de aera der „politiek der sterkte" is aangebroken. Zo rest er voor Heine mann en het oprechte deel van zijn vol gelingen niets anders dan een soort berouwvol idealisme dat hen bij weinig berouwvolle toehoorders slechts in de kwade reuk van Sovjet-helpers kan stel len. Want de Russische vredesconceptie geldt voor hen als een aanvaardbare basis voor onderhandelingen. Heinemann zelf, eens minister in Adenauers kabinet, heeft tot zijn eigen schade niet vermeden die indruk te ver sterken. De vrees, dat hij het vereiste minimum van meer dan één millioen stemmen niet zou halen, en wellicht ook het gebrek aan geldmiddelen, hebben hem er toe verleid een bondgenootschap te sluiten met dr Wirth en diens met com munisten bevolkte „Bund der Deutschen". Hij heeft daarmee de tegenstanders hun De aanvang van het afgelopen boekjaar argumenten in de hand gegeven. De ver-j stond sterk onder de invloed van de terug lopende houtprijs op de buitenlandse markten, waardoor de verkoopprijzen in het binnenland onevenredig daalden en de aanwezige voorraden de kostprijs, namve I l|jks konden opbrengen, aldus het verslag van de Emballagefabrieken en Houthandel over het boekjaar geëindigd 30 April 1953 Aangezien de directie een dergelijke ont wikkeling meende te kunnen verwachten, was bij het einde van het vorige boekjaar hiertegen 'n behoorlijke reserve gevormd, waarvan aan het einde van het thans afgesloten jaar nog een groot gedeelte in tact was. Tengevolge van zeer grote Engelse aan kopen steeg de buitenlandse houtprijs in het tweede kwartaal weder, stabiliseerde zich op ongeveer 20 pet beneden de prijs van het voorafgaande jaar en wist zich sindsdien op dit peil te handhaven. De binnenlandse verkoopprijzen volgden de stijging van de buitenlandse houtprijs over het algemeen niet of slechts ten dele. doch door de goede outillage van onze fabrieken was men in staat om tegen concurrerende prijzen te leveren en een bevredigend resultaat te oereiken. dat slechts weinig achterblijft oij dat van het vorige boekjaar. De afzet van bouwhout was alleszins bevredigend. De fabrieken waren over het algemeen goed van orders voorzien; de hoge hout prijs heeft echter tengevolge, dat in meer- Niet alleen Zondag a.s. zal de weg Breda-Wuestwezel-Antwerpen voor het doorgaande verkeer zjjn gestremd we gens het bloemencorso te Zundert en de kermis te Brasschaet, maar ook Dinsdag 8 September zal naar de K.N.A.C. meldt het verkeer Breda-Antwerpen moeten rjjden over Roosendaal-Nispen-Calmt- hout-Kapellen, aangezien op deze dag te Brasschaet (België) de ronde van Bras schaet wordt verreden. De stremming zal duren van ongeveer 9 tot 20.00 uur. In het regeringsantwoord op de alge mene beschouwingen in eerste termijn in het Indonesische parlement over de regeringsverklaring heeft minister-presi dent mr Ali Sastroamidjojo critiek uit geoefend op de leden van de oppositie partijen, die, naar hij zeide, geen con crete en constructieve voorstellen heb ben gedaan, maar slechts negatief en agitatorisch zjjn geweest. Hij ontkende, dat de regering slechts lege beloften heeft gedaan, zoals haar door deze leden is aangewreven. Over de veiligheidskwestie zeide de minister-president dat deze aangelegen heid blijkens de vele opmerkingen ook door het parlement als zeer belangrijk wordt beschouwd. De regering is het niet eens met de mening van Natsir, voorzitter van de Masjumi. dat zij schijn baar de veiligheidskwestie uitsluitend „legercentrisch" wil oplossen. De rege ring gebruikt wapengeweld, omdat de opstandelingen zich met wapens tegen de organen van de overheid en de weer- j loze bevolking keren. Hierin ligt o.a. de j vernieuwing en de verduidelijking van de veiligheidspolitiek, alsmede het ver schil met deze politiek van vorige rege ringen. Naast het gebruik van wapens zal de regering ook andere wegen, in de regeringsverklaring aangeduid met „po litieel en politiek" bewandelen om de kwestie op te lossen. Over de 17 October-affaire zeide de minister-president, dat de regering van plan is deze kwestie zo spoedig mogelijk af te wikkelen. Over de algemene verkiezingen zeide h|j, dat de regering de werkelijkheid in het oog wil houden en daarom heeft aan gekondigd, dat de verkiezingen binnen zestien maanden na 1 Januari 1954 kun nen worden gehouden. Dg regering zal op ihet einde van dit jaar een ambassade in Moskou openen, aldus kondigde de bewindsman aan. De regering is het eens met het par lementslid Sakirman van de partai Kommunis Indonesia, dat de semi-kolo niale economie dient te worden omgezet in een nationale. Zij ziet echter geen kans dit op korte termijn te verwezen lijken, Om de fouten van de investe ringspolitiek uit de koloniale tijd te ver mijden, zal de regering de investeringen controleren, opdat het buitenlandse ka pitaal het land ten goede komt. De opheffing van het Uniestatuut zal de regering trachten te bereiken door besprekingen met Nederland, Over West-Nieuw-Guinea herhaalde de Indo nesische minister-president, dat volgens het standpunt van de regering dit ge bied bij de overdracht van de souverei- niteit aan Indonesië kwam, zodat thans nog een geschil bestaat over de defacto gezagsuitoefening door Nederland. dere mate concurrentie van houtvervan- gende grondstoffen wordt ondervonden. Ook het resultaat van de dochteronder nemingen was wederom bevredigend. In de reeds verstreken maanden van het thans lopende boekjaar kou men dc af zet van onze artikelen op een bevredi gend peil handhaven. Dc toenemende con currentie leidde echter tot minder lonende prijzen. Over de verdere vooruitzichten van hel nieuwe boekjaar valt moeilijk een oordeel uit te spreken. Veel zal er van afhangen, hoe de houtmarkt in 't buitenland zich zal ontwikkelen en in welke mate een even tuele wijziging van de houtprijs de binnen landse verkoopprijzen zal beïnvloeden. Het voordelig saldo der bedr|jfsrekening bedraagt over het boekjaar geëindigd 30 April 1953 f 1.083.768 1.203.991), interest leverde 11.640 (v.j. debet P8 918) op. Na afschrijvingen ad ƒ571.144 (556.181), resteert een winstsaldo van 504.264 (518.892). Voorgesteld wordt üVi Pet («>nv.) dividend uit te keren. Op de geconsolideerde balans per 30 April 1953 komen de voorraden met 5.150.071 (8.048.771), bankier en schat kistpromessen met 2387 364 (143.171) voor, terwijl debiteuren met 3 462.071 (3.510.627) weinig verandering ondergingen. De heer L. P. W. Lokollo, destijds hoofd van het departement van voed selvoorziening van de republiek der Zuid-Molukken, is gisterochtend vroeg in zijn woning in Rotterdam aangehouden en overgebracht naar Den Bosch, waar hij is verhoord in verband met de zaak, die in Juni '51 aanhangig gemaakt, is te- den de stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven, welke werd verdacht van deviezenovertreding. De heer Lokollo heeft destijds geen gehoor gegeven aan de oproep om voor het parket in Den Bosch als getuige op te treden. Hij be riep zich op zijn zwijgrecht wegens zijn officiële functie bij de republiek Zuid- Molukken. Blijkens een mededeling van de heer Lokollo heeft hij ook gisteren voor het parket in Den Bosch zich op dit zwijgrecht beroepen en geweigerd in deze zaak te getuigen, In de nacht van Woensdag op Donder dag omstreeks half één is de 30-jarige ongehuwde hulp-electricien J. L. M. uit Amby, bij werkzaamheden aan de askraan achter de electrische centrale van de staatsmijn „Maurits" te Geleen door onbekende oorzaak van het veertien meter hoge bordes van de kraan in de asput gevallen. Hij Is ter plaatse over leden. De televisie-industrie in West-Duitsland stelt een nieuwe poging in het werk om de televisie een grotere mate van popula riteit te geven. Twee voorgaande pogingen zijn mislukt, omdat enerzijds de program ma's over het algemeen nog onvoldoende werden geacht en omdat de kosten te hoog waren. In 1951 heeft men op de Berlijnse tentoonstelling de televisie met één slag populair willen maken. Daarna heeft men een nieuwe grootscheepse poging gewaagd, toen eind 1952 de Noordwestduitse omroep met de uitzending van een dagelijks pro gramma van twee uren begon. De kwali teit van dit programma is 'ntussen aan merkelijk verbeterd en de prijzen der ap paraten zijn in de bondsrepubliek terug gelopen tot ongeveer duizend mark. De Duitse fabrieken, die apparaten produce ren, hebben daarom de thans in Dussel- dorp georganiseerde rad'otentoonstelling aangegrepen als een nieuwe gelegenheid om tot het grote publiek door te dringen. De Noordwestduitse omroep zendt, zo lang deze tentoonstelling duurt, elf uur per dag uit en heeft zich daartoe ook de me dewerking van buitenlandse acteurs, onder meer ook uit Nederland, verzekerd. Daar enboven heeft zij in een van de Dusseldorp- se tentoonstellingshallen een studio inge richt, waar het publiek een kijkje achter de schermer van het zendbedrijf kan ne men. Tot dusver zjjn b(j de Duitse Post min der dan 4000 televisie-ontvangers inge schreven. De industrie is er evenwel van overtuigd, dat het aantal 'n bedrjjf zjjnde ontvangers meer dan het dubbele be draagt. Blijkbaar hebben vele amateurs hun toestellen niet opgegeven wegens de hoge belastlngkosten. De voorspellingen, die men op de Dusseldorpse tentoonstelling hoort, z|jn zeer optimistiscn. De industrie gelooft in het komende halfjaar niet min der dan 45.000 toestellen te kunnen plaat sen. Zij dringt aan op een uitbbreiding van het dagelijks programma, daar twee uren niet meer voldoende geacht worden. Op 23 en 24 September a.s. zal in de dierentuin te 's-Gravenhage een congres worden gehouden ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van de Ned. Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, zal het congres openen, waar na tal van sprekers de geschiedenis van en de resultaten behaald in die vijftig jaar zullen belichten. (Van onze correspondent) Sydney Clark is een van die mensen, waarop men jaloers wordt als zij u hun aan avonturen rijke levensverhaal vertel len. Zijn beroep is kort weg: wereldreiziger. En er is niemand, die Sydney Clark vertelt welke lan den hij moet bezoeken of wanneer hij in zijn vader land, Amerika, terug moet zijn. Hij heeft een vlotte pen en daarin ligt het geheim van zijn zwerf tochten. Sydney Clark schrijft toeristengidsen in romanvorm; geen droge opsommingen van be zienswaardigheden, maar aantrekkelijke verhalen, die de lezers ervan een onweerstaanbaar verlan gen geven óók de plaatsen te gaan bezoeken, waar Sydney Clark zijn erva ringen opdeed. Toen Sydney Clark, die wij in een Goois hotel ontmoetten, nog maar een jochie van twaalf jaar was bracht hij met zijn ouders een bezoek aan Nederland; thans, nu hij 63 jaar is, is hij in de lage landen aan de zee terug gekeerd. „Ik houd veel van uw land" zeide hij en men kon aan de klank van de woorden horen dat Sydney Clark, globetrotter van professie, dit méénde. In zijn reisgidsen ver meldt Sydney Clark alles wat de mensen kan inte resseren. Hij wijst niet alleen op natuurschoon of imposante bouwwerken, maar tipt zijn lezers even eens voor de goede hotels en de restaurants, waar bijzondere menu's te krij gen zijn. Het boek dat hij over Nederland bij een vorig bezoek samenstelde „All the best of Hol land" is voor het gros van de Amerikanen, die Nederland bezoeken, een uitstekende leidraad. Hij schreef het na een bezoek van vijf en een halve week aan ons land, waar bij hij werd rondgeleid door de directeur van de Hilversumse Vereniging voor Vreemdelingenver keer, de heer J. a. v. d. SYDNEY CLARK „De wereld is mijn tehuis" Henst. Zijn „All the best of Holland" werd zo goed verkocht, dat men nu reeds bezig is met een herdruk en om deze twee de druk te reviseren maakt Sydney Clark nog maals een reis door Ne derland. aar is mr Clark eigenlijk niet ge weest? Alle landen in Europa heeft hij be reisd, hij zwierf, al schrij vende, door de Zuid-Ame rikaanse staten, trok door Noord-Afrika en bezocht Hawaii; er zijn weinig landen te noemen waar de sympathieke Ameri kaan niet is geweest. In totaal heeft hij niet min der dan veertig reisgidsen samengesteld, waarvan dertig over Europese landen. Hij werkt ook mee aan het bekende Ameri kaanse blad, de „Christian Science Monitor". Sinds 1923 ben ik vrijwel voort durend aan het reizen ro vertelde Sydney Clark en hij voegde er aan toe: „soms denk ik er over thuis te blijven, maar dat duurt nooit lang, al spoe dig krijgt de reisprikkel me weer te pakken en dan moet ik er op uit trekken, nieuwe landen zien, mensen spreken". Nog twee gebieden heeft hij niet bezocht: Japan en Indonesië. Momenteel is Sydney Clark bezig aan een boel; over Europa in zijn geheel, dat „AU the best of Europe" zal heten. Hij begon zijn zwerftocht in de Scandinavische lan den, trok door Engeland, Schotland en Ierland, ver blijft thans in Nederland en gaat dan verder naar Duitsland, Zwitserland, Triëst, Joegoslavië, België, Luxemburg, Spanje, Por tugal „Eigenlijk ken ik maar één tehuis: de grote we reld" betoogt Sydney Clark er dan stapt hij naar zjjn hotelkamers orn de koffers te halen, die hem zullen begeleiden op zijn zoveelste reis. alleen een veilig, maar ook een snel toe stel. En dan zal er ook nog met de zoge naamde Saro-motor worden geëxperimen teerd, welke voor gebruik in het hef- schroefvliegtuig van de toekomst is be stemd. Deze baby-straalmotor heeft een lengte van 1.29 meter en een doorsnede van slechts vijftien centimeter. Vijf dezer turbines zouden een gewicht van 4500 kilo kunnen opheffen. Van onze correspondent) j a ii. ii.v i i gen, weme uc udal uu jaar in tarnno- opnieuw duidelijk bewezen door het aantal vliegtuigen, dat bij de demon-rough zal demonstreren, laat overduidelijk straties van de volgende week zal worden ingeschakeld. Want in "en- dat vrijwel elke Britse machine, die Farnborough zal de Society of British Aircraft Constructors de wereld meer geë^porieerd.'^l^cüf'èrs uUged'rukt Tornt dan vijftig verschillende vliegtuig-typen tonen, waarvan twee-derde met de motor van deze eeuw: de straalturbine, is uitgerust. Bekende Engelse testpiloten als Neville Duke en „Charlie" Beaumont zullen de nieuwste modellen straalhoinmenwerpers, supersonische gevechts vliegtuigen, lijnvliegtuigen etc. voor de ogen van tienduizenden belang stellenden uit binnen- en buitenland voorvliegen. De drie gewilde V-klasse-straalbommen- werpers: de Vickers Valiant, de Avro Vul can en de Handley-Page Victor zullen er zijn, zomede de Hawker Hunter, de Super marine Swift en de Gloster Javelin. Het zal een verrukkelijk spel van sierlijke lijnen en vormen worden, van snelheid, prestatie en betrouwbaarheid. En wat verkeerstoestellen betreft, zul len niet alleen de De Havilland Cornet, de Vickers Viscount en de Bristol Brittannia gedemonstreerd worden, maar ook enkele prototypen van nieuwe, haast revolution- naire helicopters. Vooral Nederland, dat grote plannen voor een binnenlands heli- copter-net heeft, zal enorme belangstel ling voor deze machines hebben. Er is bijvoorbeeld één verkeershefschroefvlieg tuig, de Fairy Rotodyne, dat tussen de veertig en vijftig passagiers kan vervoeren en een kruissnelheid van 325 kilometer per uur kan ontwikkelen. De Fairy Rotodyne, die in opdracht van het Britse ministerie van bevoorrading wordt gemaakt, zou een combinatie kun nen worden genoemd van een helicopter en een vliegtuig met aangebouwde vleu gels. De machine is uitgerust met een hef- schroef en bezit bovendien twee propeller turbines, welke tijdens de horizontale vlucht zullen worden ingeschakeld. Deze dubbele motoren maken de Rotodyne niet In verband met de onzekerheid omtrent de maatregelen in zake de fiscale her waardering van bedrijfsactiva is eerst thans het verslag over 1951 van de Heine- ken's Indonesische Bierbrouwerij Mij te Surabaja verschenen. Binnenkort hoopt men ook het verslag over 1952 gereed te hebben. Blijkens de verlies- en winstrekening over 1951 werd een netto bedrijfswinst geboekt van rup. 2.332.514 (3.703.040). Na afschrijvingen en reserveringen kan uit de resterende winst rup. 1.086.000 (798.000) worden verdeeld. Voorgesteld wordt een dividend van 20 (onv.) op de prioritelts- aandelen en van 75 (55) op de gewone aandelen nit te keren. Bij het bepalen van de bestemming van de bedrijfswinst heeft men het in de voor gaande jaren gevoerde voorzichtige beleid willen handhaven. Het gedeelte der winst nl. dat niet voor transfer van dividend in aanmerking komt, heeft men toege voegd aan de reserve diverse belangen, welke hierdoor verhoogd wordt van rup. 3.075.940 per uit December 1950 tot rup. 4.807.179 per uit, 1951. In het verslag wordt nog opgemerkt dat de omzet die in 1950 ingevolge een tekort aan flessen, te wensen had overgelaten, zich in de laatste maanden van het jaar 1951 geleidelijk heeft hersteld. Deze ver betering heeft zich in 1952 voortgezet. Teneinde de technische outillage aan te passen aan de toenemende bieromzet zul len verdere investeringen noodzakelijk zijn. De gevolgen van de in begin 1950 getroffen monetaire maatregelen deden zich in 1951 voor het bedrijf eerst recht gevoelen. Gedurende de verslagperiode hebben de prijzen zowel van geïmporteer de als van in Indonesië betrokken goede ren een aanzienlijke stijging ondergaan als gevolg waarvan de kostprijs der pro ducten verder is gestegen. Een nieuwe verhoging van de verkoopprijzen in de eerste helft van 1951 was dan ook onver mijdelijk. De nadelige invloed op de om zet is hiervan echter niet uitgegaan. Als gevolg van deze prijsstijging vergde het op peil houden van voorraden in de verbetering van dc technische outillage uiteraard steeds grotere bedragen, zodat de liquiditeitspositie voortdurend bijzon dere aandacht vereiste. Oorzaken van ver schillende aard hebben de verwezenlijking van de plannen tot oprichting van een flessenfabrlek nog niet mogelijk gemaakt. „Nee, die schoorsteen zit daar nu niet hepaald gelukkig juist naast de kast, waarin wij eetwaren moeten bergen en de douche-cel is te klein om de wasmachine te plaatsen. Bovendien tochten de balkondeuren". Dat zijn zo van die klachten die in allerlei Rotterdamse woningen ten beste worden gegeven en die dus iedereen met genoegen ook bij anderen zal ontdekken, als hij het boekje doorneemt dat door de Centrale Directie van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting is uitgegeven en de uitslag van een enquete over „Woonstijl en woonwensen" in Rotterdam weergeeft. Het wordt de lezer al gauw duidelijk, dat de klachten-voorraad voor een bepaalde klasse-woning niet zoveel variatie ver toont. Juist de beperkte ruimte in douche cel en keuken veroorzaakt de klachten over het niet uit te voeten kunnen met de was en de veelvuldige plaatsing van de schoorsteen niet in het midden van de kamerwand maar naast de opbergkast heeft ook wel iets met noodzakelijke zuinigheid te maken. Het moet uit de lengte of uit de breedte komen, is nu een maal de gebruikelijke uitdrukking voor de onmogelijkheid alles tegelijk te hebben. Dat neemt niet weg, dat het interessant is kennis te nemen van wat Rotterdamse burgers uit allerlei klassen wel van hun huis d'enken. Allereerst zien hun medeburgers hun eigen bezwaren weerspiegeld in die van de geënqueteerden en dat geeft hun een kijk op het gemeenschappelijke in hun woonlot. Maar bovendien kan een dergelijk werkje niet nalaten b|j allen die het aangaat meer inzicht te wekken in de verwachtingen, die de Nederlander van de woning koestert en daardoor aansporen tot ernstig onderzoek naar de mogelijkheid de werkelijkheid zo nauw mogelijk b|j deze verwachtingen te laten aansluiten. Het boekje is evenals het onderzoek zelf bijzonder systematisch opgezet. Talrijke uiteenlopende typen van woningen werden aanleiding tot de tevredemheids'betuigin- gen en klachten van de bewoners, die aan de enquête deelnamen. Uit het totale resultaat blijkt wel, dat een aanzienlijke verbetering is bereikt :n de woningen vergeleken bij die van voor de oorlog. Het ontbreken van een behoorlijk sanitair comfort is bij de naoorlogse bouw vrijwel geheel opgevangen en bijzonder belangrijk blijkt het grotere venster-oppervlak, dat in ons land van mist en regen bijzonder op prijs wordt gesteld. SMMOé de uitvoer van de producten der Engelse luchtvaart-industrie op ongeveer zeven honderd millioen gulden per jaar neer een bedrag, dat nog steeds stijgt. „.Bepaald gewild zijn de grote Engelse ■)ntoestellen, welke met straalmotoren en Propellerturbines zijn uitgerust en die in ue afgelopen drie jaar hun debuut hebben gemaakt. De Havilland b.v. heeft 21 Cornet I s in bestelling en 33 Cornet II's. Bij Vickers zijn reeds orders voor 86 Vis count's geplaatst en Bristol heeft op 't ogenblik al een productie-plan voor 38 Brittannia's. Op het gebied van militaire vliegtuigen luidt het verhaal niet veel anders. Straal jagers, straalbommenwerpers, straaltrai- ners, transportvliegtuigen en helicopters, ze zijn alle in grote hoeveelheden besteld en in vele landen ook al afgeleverd. De Shacleton (zeeverkenningsvliegtuig), de Beverley (transporttoestel) en de Bal- Hol (trainer) alle sinds kort door de RAF in gebruik genomen worden momenteel door een aantal buitenlandse luchtmach ten bestudeerd en staan op 't punt in be hoorlijke quantiteiten besteld te worden. En de Hawker Hunter, een straaljager nota bene, waarvan de eerste serie nog riïoet worden afgeleverd, heeft al een order van vijftig millioen dollar gevangen. Zeer in trek zijn ook de Engelse vlieg tuigmotoren. Straalmotoren als De Havil land Goblin en Ghost, de Rolls-Royce Der- went, Nene, Tay en Avon en de Armstrong Siddeley Sapphire worden momenteel overal ter wereld in licensie gebouwd propellerturbines en schroefmotoren van het klassieke type zijn eveneens in vele landen gelicenseerd. Hoe sterk de Britse luchtvaart-indus trie de laatste jaren gegroeid is, blijkt wel uit het feit, dat ze op 't ogenblik zestigduizend mensen meer in dienst heeft dan in 1951 (160.000). Elke maand kfijgt ze er ongeveer tweeduizend werk nemers bij om de zich hoog opstapelen de orders voor binnen- en buitenland uit te voeren. (Van onze Limburgse Redacteur.) Zondag 27 September a.s. zal de stad Maastricht herdenken, dat de Paters Franciscanen, die door de bewindvoer ders tijdens de Franse Revolutie verdre ven werden, na een afwezigheid van nagenoeg zestig jaren, een eeuw geleden binnen haar muren terugkeerden. 's Avonds te voren wordt het feest in gezet met een Bidweg langs de bekende route, waarna In de Basiliek van O. L. Vrouw Sterre der Zee een Plechtig Lof gecelebreerd wordt, waaronder Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. de predicatie houdt. Zondagmorgen om 11 uur draagt Z.H. Exc. Mgr. Hanssen, Coadjutor van het Bisdom Roermond, in de Paterskerk een Pontificale Hoogmis op. De liturgische gezangen worden uitgevoerd door de Schola Cantorum van het klooster. In de grote toneelzaal van het Derde-Orde- gebouw aan de Tongersestraat heeft van 122 uur een receptie plaats. Het voltallige bestuur van de Neder landse Province der Orde zal bij de vie ring van dit eeuwfeest aanwezig zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4