Adenauer biedt garanties aan de jet-Unie kruit auer Sovj SLECHTS ÉÉN GESUBSIDIEERDE OPERA Publicatie over Rijksbegroting „ten dele onjuist" Vuur aan de schenen gelegd Ainerika's staalindustrie heeft last van Europese concurrentie NEDERLANDS LEGERCORPS NAAR DUITSLAND De regering is niet scheutig voor het grote gezin H.M. DE KONINGIN BEZOCHT KUST EN BRANDING UNIYERSITEITS-ZONDAG 1 Begro tingscijfers ten dele onjuist. Is t erger of... Dulles' verklaring gesprek van de dag Zaterdag 5 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zonnig en droog Nederlanders in Tirol ernstig gewond Ministerieel antwoord op vragen over Utrechtse Opera I n plaats van haar ten Burgemeester moest op baby passen Regering gelast justitieel onderzoek Loonniveau in V.S. te snel gestegen De strijd 0111 Schouwen- Duiveland Aanvalsoefening voor 35000 soldaten van 1324 September WEERBERICHT Importvan kiezers thofiefeSS„d|eXnnar4enge: CONANT ADVISEERT: Stuur niet zo maar „Bijbel-ballonnen"' achter IJzeren Gordijn i msmm Het sproohje Aiialyst Geven Europese prijzen te lage winsten? Laatste stroomgat pas tegen November dicht INKOMSTEN-BELASTING EN KINDERAFTREK De weerverwachting van het KNMI, geldig van he'den- tot morgenavond, luidt: Droog weer met perioden van zonneschijn. Wei nig wind. Koude nacht. Morgen dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Zondag (i September: Zon op 5.59 u., onder 39.19 u.; Maan op 3.53 u., onder 18.26 u. Maandag 7 September: Zon op 6.01 u„ onder 19.14 u.; Maan op 5.04 u., onder 18.38 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dr Adenauer heeft aan het einde van zijn grootscheepse verkiezingscampagne zijn reeds eerder bekend gemaakte standpunt inzake de ontwikkeling der inter nationale politieke situatie nader uitgewerkt. De Russen moesten volgens deze verklaring inzien, dat het tot stand komen van de Europese defensiegemeenschap, met de daarin vastgelegde beperking van een Duitse bewapening, tenslotte ook hun een veiligheidsgarantie zou kunnen bieden. Elen alomvattend veiligheids systeem zou volgens Adenauer „formeel betrekkelijk eenvoudig" kunnen worden bereikt en wel door verdragen tussen de regionale groeperingen. Daardoor zou volgens de kanselier een met de NATO verbqjiden E.D.G., ,.in het kader van een binnen de Verenigde Naties te ontwikkelen overkoepeling, in een bij verdrag geregelde verhouding tegenover de regionale bondgenootschappen van het Ooste lijke blok worden gebracht". De dan mogelijke beperking van de bewapening zou gelden vrij kunnen maken voor het verhogen van de levensstandaard en in het bijzonder zou „een omvangrijke uitwisseling van goederen tussen een gemeen schappelijke Europese markt en het economische gebied der Sovjet-Unie kunnen worden ingeleid". De rede van Foster Dulles ten gunste van een overwinning van dr Adenauer is in deze laatste dagen voor de stemdag het gesprek van de dag in Bonn. De indruk, die de rede gemaakt heeft, werd misschien het best gekarakteri seerd door een vraag, die door een Amerikaanse correspondent op een persconferentie aan de propagandachef der bondsregering werd gesteld: „Hoe veel stemmen zal dr Adenauer verliezen door de interventie van Dulles in deze verkiezingsstrijd De woordvoerder der regering zeide. dat deze „absoluut verrast" was door de rede van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, doch dat men m Bonn „nooit teleurgesteld was door ver klaringen van vrienden". Inmiddels heeft de snelwerkende pro- pagandadienst der sociaal-democraten de steden der bondsrepubliek gedurende de nacht volgeplakt met caricaturen, waar in de bevolking wordt aangeraden uit de Amerikaanse interventie de conclusie te trekken, dat het aanbeveling verdient de oppositie aan het bewind te brengen, In drie steden der bondsrepubliek zul len, zo nemen waarnemers in Bonn aan, Zondag de slagen vallen, die voor de samenstelling van de nieuwe Bondsdag van de grootste betekenis zijn. het ka tholieke Oberhausen in de Kuhrstreek, de rode messenstad Solingen en het nazi- gezinde museum der Noordduitse bak- steengothiek Lueneburg. In Oberhausen had het „Centrum" een van zijn laatste bolwerken. In 1949 be haalde het er 20 procent der stemmen, de C.D.U. en de cociaal-democraten elk 29 Men had hier dus vast op een over- Het K.N.M.I. deelt mede: Er hebben zich de laatste dagen be langrijke veranderingen in de luchtdruk verdeling in onze omgeving voltrokken. Terwijl Donderdag nog een depressie, welke van Schotland naar Noorwegen trok, harde winden veroorzaakte, kwam er gistermiddag boven het Noordzeegebied een rug van hoge luchtdruk tot ontwik keling. De nadering van de rug was oorzaak, dat de wind gisteren voortdurend zwakker werd. De polaire luchtmassa's, welke Donderdag naar ons land waren ge stroomd, kwamen tot rust en tijdens de nagenoeg onbewolkte nacht kon de tem peratuur snel dalen. Minimumtemperatu ren van 6 tot 8 graden werden bijna overal in het binnenland gemeten. Op het vlieg veld Deelen daalde het kwik zelfs tot 4 graden. Op ongeveer 1200 k.m. ten Zuid westen van IJsland, dus nog op het Noor delijk deel van de oceaan, bevindt zich het centrum van een diepe depressie, deze stuurt op grote hoogte enorme hoeveelhe den warme lucht naar de Britse eilanden. Dit heeft o.a. tot gevolg, dat de rug van hoge druk, die in onze omgeving is aan gekomen, nog wordt versterkt. Op aan houden van het rustige weer tijdens het weekeinde mag daarom worden gerekend. Overdag zullen flinke perioden met zon- ueschijn voorkomen en de temperatuut Jal langzaam verder oplopen. De nachten blijven echter koud. winning van het christelijk front gere kend, doch men schijnt daarbij de volg zaamheid der kiezers overschat te heb ben. Een deel der Centrumaanhangers gaat liever in zee met de socialisten dan met de C.D.U. en de protestantse aan hangers der C.D.U. zijn verbolgen over het commando om een zuiver katholieke partij te steunen. De socialistische partij heeft nu al haar propagandistisch kruit voor de laatste campagnedag in Ober hausen bewaard. Adenauer en Ollen- hauer zullen vandaag beide voor massa betogingen in de stad spreken. In Solingen en Lueneburg wordt be slist of de linkse en rechtse extremisten aan hun trekken zullen komen en daar door de oppositionele zpde in de Bonds dag versterkt zal worden. De ene zetel, die de nazi's in Lueneburg en de commu nisten in Solingen zouden kunnen krijgen, zou in werkelijkheid minstens vijftien zetels voor elk der radicale groepen be tekenen. In Solingen heerst een erfelijk communisme dat nog dateert uit de dagen toen de messen in huisarbeid onder onmogelijkp condities werden ver vaardigd. In 1949 stemde nog ruim 20 procent op de K.P.D. Thans heeft de politie van Nordrhein-Westfalen, die 2400 man in alarmtoestand houdt, haar aan dacht voornamelijk op dit rode centrum gericht. De K.P.D. had haar grootste hoop ge steld op een sportfeest, dat zij op de verkiezingsdag in de stad wilde houden, alleen om de deelnemers van heinde en verre de kans te geven in Solingen te komen stemmen. De Kieswet biedt daar toe namelijk de mogelijkheid. De over heid heeft deze toeleg echter snel door zien en verklaard, dat het bezoek aan een sportfeest geen redelijke aanleiding is om niet in eigen woonplaats te stemmen. Als laatste hoop voor de nieuwe nazi's blijft nagenoeg alleen nog Lueneburg over. Een deel dezer stad is op een smdl- tende zoutzuil gebouwd en daarom in gevaar van ineen te storten. Zo ook de Duitse Rijkspartij, die haar kaarten op de stad heeft gezet. Haar candidaat is een onvervalste nazi, die vorig jaar nog 28 procent der stemmen kon behalen. Toen lagen de socialisten nog met twee procent voor hem en ook de nazi's zullen wel tot de import van kiezers moeten overgaan, willen zij het halen. 195 H. M. de Koningin heeft gistermiddag een onofficieel bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Kust en Branding" te Hoek van Holland. Omstreeks kwart vóór drie arriveerde de Koningin in Hoek van Holland, waar zij in het gebouw voor het loodswezen de thee gebruikte. Hierna be zichtigde H. M. de expositie. Tijdens het bezoek van H. M. de Ko ningin heeft de secretaris van de Stich ting „Kust en Branding", de heer F. Ben- ningen, een korte inleiding gehouden over de opzet en het doel van deze tentoon stelling. Aan de Koningin werden voor de prinsessen vier fraaie zijden handbeschil derde hoofddoeken aangeboden. Nadat aan de Koningin het bestuur van de Stichting en de voltallige bemanning van de reddingboot „President Jan Leis" was voorgesteld, werd een rondgang over de tentoonstelling gemaakt, waarbij H. M. bijzondere belangstelling toonde voor de onderwerpen kustbeveiliging, reddings wezen en berging van schepen. De rond leiding, die ongeveer een uur duurde, werd besloten met een bezoek aan de red dingboot zelf, waar de Koningin zich enige tijd met de bemanning onderhield. Morgen is het universiteitszondag. vp?ert, 1922 wordt op uitdrukkelijk sehnnrtQ van de Nederlandse bis- dae van 1|der jaar °P de eerste Zon- aandacht derPgeSr de bijzondere het grote, belfngS" !d °P- Katholieken in teit van Nijmegen bezittel Deze dag is tevens het begm van de ialrliikse inzameling voor de instandhouding ervan. Dit jaar wordt in verband hiermede in de parochiekerk van de H. Lambertus te Hengelo van tjen uur tot half twaalf de Hoogmis uitge zonden door de K.R.O. In de predika tie zal dan prof. J. A. M. Wetobman, Professor van het Philosophicum ■•Dijnselburg" de betekenis en nood zakelijkheid van het Katholiek hoger onderwijs belichten. Hetzelfde doet des middags van 15.15 tot 15.30 uur voor de K.R.O.-microfoon prof. dr rt- Asselbergs (Anton van Dumker- u>, hoogleraar te Nijmegen. Uog steeds is onder de Katholie- l?en van Nederland het besef van noodzakelijkheid ener eigen Ka tholieke universiteit te weinig le- vend, ofschoon een kentering ten goede te bespeuren is, getuige de gestage uitgroei van de universitaire instellingen. In 1923 telde de Katho- Universiteit 34 docenten en 200 studenten, nu, 30 jaar later, zijn EL docenten en ruim 1300 studen- ÏELwL lge., ook de stijgende op brengst van de jaarlijkse bijdragen van de Nederlandse Katholieken In 1923 bedroegen dez'e ruim twee ton in 1952 425.000. Teneinde dit besef steeds klaarder te doen groeien, is de Universiteits- Zondag ingesteld. Het is noodzake lijk, dat onze aandacht gericht blijft op onze instellingen van Hoger On derwijs, die voor de emancipatie en geestelijke weerbaarheid van het volk onontbeerlijk zijn. Immers, de Katholieke Universiteit beoefent en bevordert de weten schap, waarbij zij als hoogste gezag de door God geopenbaarde waarheid huldigt, waarvan zij de Katholieke Kerk als draagster belijdt. Zij geeft opleiding tot een aantal beroepen, die een wetenschappelijke vorming eisen. Zij verzorgt de intel- ectuele belangen van het volk door cintt5e^eï? van hie vorming en ten- te eevèn et,haar taak voorlichting rlio s levensvragen en ideeën, scharmii van mensen en maat- staatvast Hof en begeleiden. Het versiteit ondf Kalholieke Uni- rekend, al was dit slechts omdat li een onontbeerlijke bijdrage levert tot de handhaving der Katholieke gemeenschap. De Katholieke Uni versiteit steunen is derhalve daad van zelfbehoud, omdat z grondslag der beginselen van geordende en Christelijke wereld smeedt, die noodzakelijk is voor alie mensen om God te dienen in vrede en vrijheid. zij een de een De Koningin bekijkt de stand van Van der Tak en Smit en Co. De Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, Conant, heeft de Wereldraad van Kerken te Amsterdam Vrijdag drin gend verzocht toestemming aan de be voegde Westduitse autoriteiten te vragen alvorens het voornemen ten uitvoer te brengen om door middel tan ballonnen bijbels uit de Bondsrepubliek naar Tsje- choslowakije te zenden. Conant heeft dit verZOek gedaan met het oog op de „internationale reacties", die het gevolg van de actie zouden kunnen zijn. De Amerikaanse regering, zo zei hij, is overigens te allen tijde een warm voor standster van verspreiding van bijbelse lectuur. Het schrijven van Conant aan de We reldraad van Kerken is het antwoord op een telegram van de raad aan president Eisenhower. wordt 't laatste Duitse verschoten V andaas; Bij de nadering van een vrachtauto heeft de 37-jarige bestuurder van een scooter, A. B. uit Wassenaar, in een scherpe bocht nabij Wattens in Tirol de macht over zijn stuur verloren. Zowel hij als zijn duopassagier, A. W. H. uit "s Gravenhage kwamen te vallen en lie pen ernstige verwondingen op. Zij zijn in het ziekenhuis te Innsbruck opgenomen. Zorgvuldig «ij" de politieke tegenstan ders van Adenauer aan het werk ge weest, met zwart potlood... Zij gaven hem een flinke lok over het voorhoofd en dat kleine, bekende snorretje op de bovenlip, en de gelijkenis tussen de bovenste drie portretten en die van Hitler is treffend. Men vermoedt, dat de communisten verantwoordelijk zijn voor deze verandering \an ge kanselier. .vs WHH Op vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw PloegPloeg in verband met de weigering van rijkssubsidie aan de Utrechtse Opera. heeft de heer Cals, mi nister van O. K. en W. schriftelijk ge antwoord. De minister betoogt in zijn antwoord dat het door de Utr Opera benodigde subsidie van J 230.000 door het depar tement nimmer aan dit gezelschap in uitzicht werd gesteld. De minister vraagt zich af of het niet mogelijk zou zijn dat de Utrechtse Opera de werkzaamheden zoals die in het afgelopen seizoen plaats vonden en waarvoor de minister in Juli j.l. een subsidie van 25.000 heeft toe gekend, op dezelfde basis voortzet. Het vraagstuk van de subsidiëring en spreiding van de muziekdramatische kunst in ons land. aldus eindigt het mi nisteriële schreven, maakt een onder werp uit van ernstige studie. Dit vraag stuk is dermate ingewikkeld en veelom- vattend, dat de minister zjjn uiteinde- Onder de vele Amerikanen, die Europa bereizen, arriveert Maandag 7 Septem ber, een groep van twintig toeristen in ons land die met de oude traditie: het zenden van prentbriefkaarten heeft ge broken. Tijdens de 53-daagse tocht door het oude Europa, waarbij niet minder dan 34 steden worden bezocht, voert de leid ster van deze groep elke derde dag een telefoongesprek met de radio-omroep van hun stad in Amerika, Glendale (Ua- lifornie), 0m de reiservaringen te ver tellen. In samenwerking met de plaatselijke telefoondienst van Glendale worden (leze drie-daagse gesprekken gelijktijdig per telefoon „uitgezonden" naar de fa milieleden, zodat deze thuis de „stem van Europa" kunnen beluisteren. lijk standpunt nog niet heeft kunnen bepalen. Wel kan hij mededelen, dat hij, op grond van de hem tot dusver ten dienste staande gegevens, aanvankelijk van me ning is, dat in ons land slechts een zelf standig werkend» volledig geoutilleerd opera-instituut door toekenning van overheidssubsidies in stand kan worden gehouden en dat andere opera-instellin gen, die een beroep doen op financiële steun uit 's rijks kas, eventueel niet meer dan een aanvullende taak zullen kunnen vervullen. Het getuigt echter van een onderschat ten der reëel bestaande moeilijkheden, indien men zou menen, dat in enkele maanden een verantwoorde en duurzame oplossing van de hier besproken kwes tie zou kunnen worden verkregen. Hoe groot de woningnood in de gemeente Finsterwolde is werd Gistermiddag gedemonstreerd, toen urgemeester Tuin voor de zo veelste keer een vrouw, die verge zeld was van haar moeder en een paar maanden oude baby, moest teleurstellen. Hjj kon haar geen woning, waarom zij kwamen vra gen, toezeggen. Uit protest tegen de afwijzing besloten de vrouwen de burge meester de zorg voor de baby over te dragen. Toen hij even afwezig was, schoven zij de kleine met wagen en al de burgemeesters kamer in, waarna zij zich snel ver wijderden. De politie moest tegen sluitingstijd de vrouwen thuis som meren de baby weg te halen. Wat ze ook deden, nadat Oma de kleine een droge luier had aangedaan. Wat'ersnoodschadewet. In het staats blad is thans afgekondigd de wet be treffende de uitgaven, verband houdende met de watersnood. iIJPBjo poBjop jobp roep o ssBAvai.xyb} „De door het dagblad „Het Vrije Volk" gedane mededelingen over de rijks begroting 1954 zijn ten dele juist, ten dele onjuist. Aangenomen moet worden, dat de schrijver van het artikel niet de beschik king heeft gehad over het ontwerp voor de Millioenennota, maar enige gegevens los heeft gekregen, welke, in onderling verband gebracht, hem tot zijn conclusies hebben geleid. De regering kan bezwaarlijk een verder gaande tegenspraak geven dan in het bovenstaande besloten ligt. Wilde zij aan geven, wat in de bekendmaking juist en wat onjuist is, dan zou zij harerzijds ge gevens uit de Millioenennota moeten ver strekken voordat deze bii de indiening der begrotingswetten voor 1954 aan de Staten- Generaal wordt overgelegd Zij meent daartoe niet te moeten overgaan. De regering heeft opdracht gegeven zowel een intern ambtelijk als een justitieel onderzoek in te stellen". Dit heeft minister Dress thans, mede namens minister Van de K>eft geantwoord op de schriftelijke vragen welke het Tweede-Kamerlid Van Rijekevors'el aan de regering heeft gesteld over de geïncrimi neerde publicatie van „Het Vrije Volk". Gelijk „De Waarheid" meldt, hebben de nieuwe plannen van de Sovjet-rege ring om binnen twee of drie jaar een overvloed aan levensmiddelen en andere verbruxksartikelen voor de bevolking te produceren, groot enthousiasme in het Sovjet-land veroorzaakt. Wij kunnen daar inkomen; „De Waarheidzal dit maal wel naar waarheid schrijven. Al leen blijkt daaruit, dat „De Waarheid vroeger niet de waarheid vertelde, toen het communistische blad de goegemeen te wilde doen geloven, dat het tn Rus land een paradijs was. Maar enfin. Malenkov zou dus veel knapper zijn dan Stalin, want deze heeft het er blijkbaar vies bij laten liggen. De nieuwe heerser te Moskou schudt de levensmiddelen als een goochelaar uit zijn mouw. Moet V maar eens lezen In Bjelo-Rusland wordt de productie van vruchtenconserven dit jaar aan zienlijk uitgebreid. Enige millioenen blikjes vruchtenconserven, jam e.d. zijn reeds door de fabrieken afgele verd, Men is begonnen met de bouw van 13 nieuwe conservenfabrieken, terwijl men er nog zeven wil bouwen. Op het ogenblik wordt anderhalf maal zoveel groente, fruit en conser ven op de markt gebracht als het vo rige jaar. Duizenden tonnen aardappelen zijn naar de Noordelijke gebieden ge stuurd. Is de productie en aflevering van levensmiddelen aanzienlijk verhoogd, hetzelfde is het geval met kleding en textielgoederen. Men vraagt zich met verbijstering af, waar dat alles zo plotseling vandaan komt. Eén van de twee: of men heeft in „bevoegde kringen" danig „geham sterd", of „De Waarheid" leefUhier weer op gespannen voet met de waarheid! Dit laatste gaan wij wel een beetje 'te loren bij de volgende sprookjesachtige mededelingen in genoemd communis tisch blad: In Leningrad zijn dit jaar 72 nieuwe winkels geopend, zijn 1200 winkels twee uur vroeger open en 400 levens middelenwinkels 4 uur langer. (Pret tig voor het personeel. Red.) Ditzelf de geldt voor eet gelegenheden, café's en restaurants. Hiermee is voldaan aan de wensen van de bevolking van deze stad in dit opzicht. Het Sowjet-volk koopt niet meer alleen levensmiddelen en verbruiks- artikelen. Groot is de belangstelling voor radiotoestellen, koelkasten, mo torfietsen, gewone fietsen, auto's enz. In een van de verkoopcent rales van Karaganda (Kazakstan) is het een drukte van belang. Een nieuwe zen ding „Zims", zeer comfortabele auto's, is aangekomen. De miinwerkers en bouwers in het kolenbekken van Kara ganda hebben de afgelopen tijd 1400 ..Popjeda's" en ..Moskwitsj's" (nu ook In ons land verkriigbaar) gekocht en 800 motorfietsen. Het magaztin ver kocht twee maal zoveel wagens als verleden jaar. Nog eens. wat moeten wij nu gelo ven? Was het onder Stalin zo'n bende, dat in al die jaren niet mogelijk was. wat nu in enkele maanden bereikt werd Of.... denkt „De Waarheid", dat men in de vrije landen nog aan sprookjes ge looft Deze foto toont voor de eerste maal dit Armstrong Whitworth geleid projectiel, dat tentoongesteld zal zijn op de Farn- borough Luchtvaartexpositie, volgende week. In een ring rondomde raket zijn kleinere hulpraketten aangebracht, die het apparaat opstuwen tot de superso nische kruissnelheid. Details betreffende snelheid, type, gewicht en gebruik van dit geleide projectiel bleven geheim. In kringen van Amerikaanse staalpro ducenten valt de laatste tijd een toene mende mate van ongerustheid te con stateren over de Europese staalprij- zen, die aanzienlijk lager liggen dan de Amerikaanse. Hoewel vele soorten staal vrij be schikbaar zijn en vele Amerikaanse producenten gaarne een deel daarvan naar het buitenland z,ouden afvoeren, blijkt de buitenlandse concurrentie veel al te zwaat. De totale Amerikaanse staalexport gedurende de eerste vier maanden van dit jaar was 470.000 ton minder dan in de overeenkomstige maan den van 1952. De Amerikanen begrijpen dat hun loonniveau, dat aanzienlijk hoger ligt dan het Europese, een van de voornaam ste oorzaken is van deze terugslag. Dit wordt aanvaard met de wetenschap, dat dit een nauwelijks te wijzigen factor is, zeker niet in de eerstkomende jaren. Waarover zij echter aanzienlijk min der te spreken zijn, is het feit. dat Eu ropese staalproducenten de laatste tijd genoegen hebben genomen met aanzien lijk lagere winsten. Sommige Ameri kaanse producenten geloven zelfs, dat de prijsverlagingen, die in Europa zijn toe gepast, een behoorlijke winst nauwelijks mogelijk maken. Gehoopt wordt, dat verschillende factoren deze prijsverlagin gen op den duur geheel of gedeeltelijk ongedaan zullen maken. Men ontveinst zich echter niet. dat de stijgende looneisen van de Amerikaanse arbeider geen gelijke tred houden met het zich veel langzamer ontwikkelende loonniveau in Europa en daardoor het niveauverschil zich steeds meer in het nadeel van de Verenigde Staten ontwik kelt, aldus A.F.P. De .nieuwe Amerikaanse staalprjjzen, die in Juni jl. van kracht zijn geworden, hebben de situatie voor de Amerikaanse staalindustrie niet bepaald gunstiger ge maakt. Verscheidene staalproducenten hebben reeds meegedeeld, dat zij door Europese concurrentie sedertdien van enkele belangrijke markten zijn verdre ven. Niet geheel zonder wrevel constateren sommigen, dat de Europese staalindu strie, die de Amerikaanse thans zo ge ducht het vuur aan de schenen legt, na de tweede wereldoorlog goeddeels door henzelf op gang is gebracht en dat ten gevolge van Amerikaanse hulp een aan zienlijk verhoogde productiecapaciteit is ontstaan in Europa, waarvoor thans en veelal met succes naar nieuwe markten wordt gezocht. Enkele Amerikaanse producenten zeg gen, dat de Europeanen wel tot bezin ning zullen komen wanneer ze zien dat hun lage-pnjzenpolitiek hun nauwelijks lonende winsten opbrengt, maar ze geven toe, dat hun Europese rivalen zeker het heft in handen hebben. EaF is m6" factor- d'e de staalindustrie in Amerika bijzonder dwarszit, namelijk het feit, dat gevallen bekend zijn dat Amerikaans staal in Europese landen geweerd werd door regerings import restricties. Xyei"'5 of geen gevaar is tot op heden re duchten van buitenlandse concurren- de Amerikaanse binnenlandse n?arJVt Ujd, dat de Amerikaanse staalfabrieken niet geheel aan de vraag van staal konden voldoen en Europees staal moesten inkopen, is nagenoeg voor bij. Hier ligt dus kennelijk niet het moei lijke punt voor de Amerikanen. Dit is, zoals reeds gezegd, de toenemende Eu ropese infiltratie in Amerikaanse export- gebieden. De moeilijkheden voor de Amerikaanse staalindustrie worden nog aanzienlijk vergroot door de stijgende productie van Japan, dat voor vele producten de Ame rikaanse prijzen onderbiedt. De Amerikaanse staalproducenten be ginnen zich af te vragen, of het niet langzamerhand tijd wordt, dat beperkin gen worden opgelegd aan het tempo der loonsverhogingen, opdat geleidelijk het verschil tussen het Amerikaanse loon niveau en het Europese wordt geneutra liseerd. De tegenslag, ondervonden bij het dich ten van het laatste stroomgat (te weten het Oostelijk gat), bij Ouwerkerk heeft de autoriteiten genoopt het oorspronkelijke dichtingsplan te herzien. Voorlopig wordt er van afgezien het gat, waar de tegen slag werd ondervonden, te dichten; eerst wil men de nieuwe afsluiting nabij de oor spronkelijke dijkdoorbraak tot stand bren gen. Daarna kan het eerstgenoemde gat, dat dan stroomloos zal zijn geworden, worden gedicht. Met de reeds aangevan gen uitvoering van dit herziene plan zal een tijdsduur van anderhalf tot twee maanden zijn gemoeid. (Van onze verslaggever). twt n\in^er dan vyf-en-dertigduizend r ederlandse soldaten, zullen eerstdaags naar Duitsland worden verplaatst. Ze gaan *!een> vele duizenden Nederlandse oj o"' om ^durende de week van 18 ot l\ September deel te nemen aan een nieuwe grote geallieerde Jegeroefeningen, genaamd de „Grand Repulse", hetgeen men zou kunnen vertalen door de terug stoot. Een terugstoot schjjnt het wel te moe- Zoals men weet bestaat er bij de Inkomstenbelasting een kinderaftrek, die tot 16 jaar duurt en voor de gezinnen' met meer dan 4 kinderen tot 17 jaar kan duren. Er is ook een kinderbijslag, die tot 16 jaar duurt. Nu meent de regering, dat er bij de Inkomstenbelasting en bij de Kinderbij slag overeenstemming moet zijn wat de leeftijdsgrens betreft. Ze kiest en neemt voor beide de leef tijd van 16 jaar. Het scheppen van eenheid in de voor waarden voor Kinderaftrek en Kinderbij slag wordt belichaamd in de Coördinatie- wet der sociale verzekeringen. Dit ontwerp heeft nogal critiek onder vonden bij de KVP-fractie der Tweede Kamer. De staatssecretarissen van finan ciën en sociale zaken hebben thans in de memorie van antwoord uiteengezet, dat de regering haar standpunt handhaaft. Dit betekent dus, dat de leeftijdsgrens voor Kinderaftrek ook voor de grote ge zinnen van 17 op 16 jaar wordt gebracht. De KVP had een verhoging van de leef tijdsgrens voor de Kinderbijslag voorge steld van 16 op 17 jaar, waarmede men dan ook een coördinatie zou verkregen hebben. Men ziet maar weer eens een keer te meer hoe weinig scheutig de regering is bij het volgen van een gezonde gezins politiek. Ja, ze ontziet zich niet een klein voordeeltje dat de grote gezinnen tot nu toe hadden, nog weg te werken. Ze praat het goed met te zeggen, dat het hier slechts een betrekkelijk kleine groep van gezinnen betreft. We vertrouwen, zo schrijft v. M. in „Het Gezin", dat bij de komende debat ten op een en ander nog wel zal worden teruggekomen. ten worden daar in Noord-West Duits land, in een gebied dat zal liggen tussen Enschedé en Bremen, want de legerma- noeuvre, ^le derde in deze categorie, na Counterthrust" en „Holdfast staat te boek als een aanvalsoefening. De „kwartiermakers" gaan al vroeger op pad. Zü vertrekken ai up 7 September naar het oefengebied om aldaar depóts voor het legercorps te gaan aanleggen. Op 14 September volgt dan de verplaatsing van de lros van het legercorps en men zal er dan op die dag wel op kunnen rekenen, dat het langs de wegen naar de Noord oostelijke grenzen van ons land heel druk zal zijn met militair vervoer Op 24 September zal, zoals reeds gemeld, „Grand Repulse" tot het verleden beho ren en vóór 1 October zullen alle Neder landse troepen men doet het geleidelijk aan op de terugweg weer in de vader landse garnizoensplaatsen zijn terugge keerd. Aan het Nederlandse Legercorps, gevormd wordt door de 4e Divisie en legerkorpstroepen, zal nog een Britse pantserdivisie worden toegevoegd. Al deze troepen staan onder leiding van de commandant van het Nederlandse le gerkorps. luitenant-generaal A Th. C. Op- somer. De oefening wordt geleid door de staf van de Noordelijke legergroep en z|j wordt uitgevoerd onder toezicht van een Engels N ederlandse scheidsrechtersploeg. dat, de Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1