Communisten en neo-nazis verpletterd Duizenden kindertjes wachten BOUW kleuterscholen door overheidspolitiek belemmerd Reizen van koning Boudewijn Sta Noordzee, driemasters-kerkhof Aanvallen was Troinps devies Tromp s devies ook nog van deze tijd Aanvallen v.. Bestendig weer Maandag 7 September 1953 "N DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De prijs van democratie grafheuvel uit bronzen Wettelijke regeling kleuteronderwijs onnodig lang uitgesteld Volgend jaar officieel bezoek aan Ned. Hof? Nog steeds aardschok ken in Griekenland Neg en Ned. militairen gewond Herdenking in St Catharijnekerk te Brielle Geboren vlootvoogd Op nummer 3933: 10.000 De politieke eenheid der katholieken WEERBERICHT V.. De gisteren gehouden tweede algemene verkiezingen, die de Westduitse bondsrepubliek sinds haar op richting in 1949 heeft uitgeschreven, hebben een volkomen rustig en ordelijk verloop gehad. Reeds spoedig nadat men gisteravond in geheel West-Duitsland begonnen was met het tellen van de millioenen uitgebrachte stemmen, begon zich een overwinning van de christen-democratische partij dus van bondskanselier Adenauer, wiens persoonlijke prestige kennelijk als inzet van de verkiezings campagne der C.D.U. is gebruikt af te tekenen. De strijd ging in hoofdzaak tussen de twee grote riva len: Adenauer en de socialistische leider Ollenhauer. Zelfs in uitgesproken socialistische steden als Ham burg en Bremen bleek de C.D.U. vooruitgang te heb ben geboekt. In verschillende kiesdistricten won de C.D.U. een zetel op de socialisten. Adenauer verkreeg zonder enige moeite de zetel van het kiesdistrict, waar hij candidaat was gesteld, namelijk Bonn. Hij behaalde 50-201 stemmen tegen zijn socialistische tegenstander 12.212. Zoals bekend, werden de verkiezingen volgens een nieuwe procedure gehouden- Deze voorziet in de verkiezing van tenminste 484 afgevaardigden, waarvan de helft in districten met een zetel (directe ver kiezing, naar Brits voorbeeld) en de andere helff volgens een systeem van evenredigheid, elke kiezer moet dus twee stemmen uitbrengen; één rechtstreeks voor een met name genoemde partijcandidaat in zijn district en één voor een partijlijst naar het evenredigheidssysteem. Dit systeem bleek voor de kiezer geen moeilijkheden op te leveren. De telling van de stemmen duurde er echter langer door. Hedenmorgen bleek, dat de overwinning van Adenauer nog indrukwekkender was, dan zij zich Zon dagavond reeds had laten aanzien. De nieuwe Bondsdag zal 487 leden tellen, als volgt verdeeld (tussen haakjes de zetels en het lijstpercentage van de vorige verkiezingen): Coalitie-partners gehavend Socialistische droom vervlogen Politieke stabiliteit Een zeer bevredigend beeld geeft deze verkiezingsuitslag vooral, wanneer men de zaak uit het oogpunt van de democratische ontwikkeling beziet. Na al het nerveuze gepraat over mogelijke interventies bij de verkiezingen is de stemmingsdag bijna feestelijk verlopen. Men bemerkte op de meeste plaatsen nauwelijks, dat er ge stemd moest worden. Dit, gepaard aan het feit, dat de deelneming aan de stemming een ongekende hoogte bereikte, kan ge Commentaar van Washington TIJDPERK BLOOTGELEGD Overheidspolitiek belemmert bouiv kleuterscholen |l Bij autobotsing in Duitsland Op de Liincburgerheide is Zaterdagmid dag een Nederlandse militaire vrachtauto in botsing gekomen met een Duitse per sonenwagen, tengevolge waarvan negen inzittenden van de militaire auto werden gewond, onder wie enkele in ernstige mate. Bewaar nationale kleur WIELRIJDER BIJ AAN- RIJDING GEDOOD TRAGISCH ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog zonnig weer met weinig wind. Weer Iets hogere maximumtemperaturen. Dinsdag 8 September: Zon op 6.02 u.t onder 19.12 u.; Maan op 6.14 u., onder 18.50 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Adenauer behaalt grote overwinning C.D.U.: 243, ofwel 45,2 pet (139 ofwel 31 pet); Socialisten: 150, ofwel 28,8 pet (131 ofwel 29,2 pet); Liberalen (F.D.P.): 48, ofwel 9,5 pet (52 ofwel 11,9 pet); Duitse Partij: 15, ofwel 3,3 pet (15 ofwel 4 pet); Centrum: 4, ofwel 0,8 pet (10 ofwel 3,1 pet); Vluchtelingen-partij: 27, ofwel 5,9 pet Overige partijen (communisten, neo-nazi's en neutralisten): Geen zetel 6,5 pet (55) (waarvan communisten 15, ofwel 20,8 pet). Bij de beoordeling van de zetelverdeling moet men rekening houden met de om standigheid, dat de oude Bondsdag 402 leden telde, dus 85 minder dan thans gekozene. Onze correspondent te Bonn tele' foneerde ons hedenmorgen: Meer dan de meest optimistische C.D.U.- politicus had durven verwachten, hebben de Duitse kiezers gisteren aan dr Ade- Dit peil hebben zij slechts overigens kunnen houden door een toevloed van bekeerde communisten. Met dat al zijn de socialisten niet de nauer toebedeeld: volgens voorlopige cij-1 enigen die op deze zonnige Zaterdag een fers een absolute meerderheid van de C.D.U. en Centrum in de Bondsdag en zelfs met zfjn coalitiepartners een meer derheid van twee-derde om zo nodig in het belang van de Europese verdragen de grondwet te wijzigen. Zelden heeft het volk op zo duidelijke wijze zijn vertrou wen in een democratische leider en zijn politieke lijn uitgesproken. In de nachtelijke uren was alles in het C.D.U.-hoofdkwartier al in feestelijke stemming. Dr Ehlers, de president van de Bondsdag nam er de honneurs waar, want dr Adenauer zelf pleegt het resultaat van verkiezingen rustig in zijn bed af te wachten. Zijn eerste opmerking, toen hu van ochtend door een journalist gewekt werd, was dan ook dat hij uitstekend geslapen had. Welnu, daarvoor had hij ook alle aan leiding. Want reeds toen, rond het mid dernachtelijk uur de eerste cijfersreeksen uit het centraal stembureau in het cen traal stembureau in het parlementsge bouw kwamen, lagen de kaarten duidelijk: stevige winst voor Adenauer en zijn partij in verschillende hoeken van de bonds republiek. En deze tendens versterkte zich gaande weg Driehonderd journalisten, die in het parlementsgebouw de cijfers opstapelden geloofden toen hun oren niet, toen zij de miiiioenenwinst vernamen, die men maar uit de luidsprekers hoorden vallen. Zo had niemand het zich voorgesteld, ook al wa ren de verwachtingen in het kamp der voornaamste regeringspartij heel hoog ge spannen. Om kort na middernacht ging dan ook het grote spandoek omlaag, dat de socia listen sedert vele dagen voor hun hoofd kwartier hadden gespannen en dat het opschrift droeg: „Statt Adenauer Ollen hauer". Van toen af waren de socialisten in de verdediging gedrongen en hadden hun cijferkunsten nog slechts één doel: aan te tonen, dat ze zich in deze politieke storm min of meer staande hadden weten te houden. Een percentage, dat slechts in fracties onderdoet voor dat van 1949 was overi gens tenslotte het enige wat de heer Ol lenhauer zijn getrouwen als troostprijs kon aanbieden. De grote droom der socia listen Adenauer mitsgaders zijn verdragen de laan uit te sturen was toen reeds ver vlogen. De socialisten hebben de dagen van hun grote kansen, de dagen van de ,,Ohne Mich"-stemming ongebruikt moeten laten voorbijgaan. In die dagen hebben zij van de bewapeningsvrees slechts in vrij onbe langrijke regionale verkiezingen kunnen Profiteren. Wat zij daarbij toen hebben gewonnen hebben ze thans overal ver speeld en ze zijn tot een tikje beneden het peu van 1949 teruggedrongen. politieke storm hebben doorstaan. Want kleine, onberekenbare vehikels op de Duitse politieke Bahn zijn door dr Adenauer's stoomwals min of meer aan stukken gereden. Van de zeventien, die aan de start verschenen, hebben tenslotte slechts zes partijen de finish gehaald. Vier daarvan, nog in een zodanige toe getakelde toestand, dat ze hun ver der leven slechts kunnen rekken met. de welwillende medewerking van de heer Adenauer. Want niet ten koste van de socialisten heeft dr Adenauer deze klin kende zege behaald, maar in hoofdzaak ten koste van zijn eigen coalitiegenoten en van de leider-loze extremisten. Zowel de Duitse Partij als de liberalen zijn deerlijk gehavend uit de strijd ge komen. De liberalen zijn overigens de enigen, die nog in enig betekenend aantal afge- De kosten, die West-Duitsland ge maakt heeft voor de tweede werke lijk vrije algemene verkiezingen welke sinds 1932 in het land zijn gehouden, beliepen 2.420.000 Mark. Omgerekend betekent dit, dat de prijs van democratie nauwelijks zes cent per stemgerechtigde bedroeg.. Bondskanselier Adenauer, de grote overwinnaar in de gisteren gehouden Westduitse verkiezingen. vaardigden naar Bonn zullen mogen stu ren, maar ze zullen in 't regeringskoor toch een duchtig toontje lager moeten zingen. Nog sterker jjeldt dat voor de Duitse partij, die op eigen krachten de eindstreep niet eens gehaald zou hebben. tuigen voor een politieke stabilisatie, die buiten Duitsland slechts zal kunnen wor den toegejuicht. In dezelfde lijn ligt ook de kennelijke afkeer van de bevolking van het ex tremisme van alle kanten. Dat de com munisten hopeloos verloren zijn als legale politieke partij was reeds lang bekend. Hun verdere aftakeling en hun verdwijnen van het parlementaire toneel behoeft daarom geen nadere verklaring. Het anti- communisme woedt in de Bondsrepubliek met een felheid dat een ander resultaat nauwelijks te verwachten zou zijn geweest Dezelfde geest is ook dr Heinemann met zijn neutralistlsche beweging noodlottig geworden. Nog geen honderdduizend stem men kon een gezien man als Heinemann bijeen brengen, sedert hij zijn reclame liet betalen met communistisch geld. Anders liggen de kaarten bij de rech tervleugel, waar de bruinhemden kenne lijk al het gedol van hun kleine en elkaar bevechtende leidertjes beu waren en hun vertrouwen hebben geschonken aan een man, die zich als de grote leider ontpopt heeft en die Duitslands naam niet alleen klank maar ook gewicht heeft gegeven. Kansloos zjjn de nieuwe Nazi-partjjen gesneuveld. Ze hebben hun kiezers waar schijnlijk afgevoerd naar de liberalen. De Duitse Partij en de Vluchtelingenpar- tjj, die alle op hun lijsten rijkelijk met voormalige Nazi's hebben geronkt. Wat er in het nationalistisch besmette Noord- Duitsland aan bedaarde elementen in die partijen huisde, heeft echter liever vast gehouden aan dr Adenauer. Daarmee heeft zich een ontwikkeling ingezet, die uit democratisch oogpunt kan worden toegejuicht, zeker zo lang de partij, die deze stromingen in zich op neemt, in handen is van een man als dr Adenauer. De nieuw gekozen Westduitse Bondsdag zal 2 October aanstaande voor het eerst bijeenkomen. In ambtelijke kringen te Washington werd het succes voor Adenauer met in stemming begroet. Uit de uitslagen blijkt, aldus deze kringen, dat het Westduitse volk Adenauer's program van positieve samenwerking met de Verenigde Staten in de koude oorlog tegen de sovjet-unie steunt, voorstander is van Adenauer's op vatting, dat West-Duitsland eerst door middel van de Europese defensie-gemeen schap zijn kracht dient te vergroten, vóór de Duitse eenwording een feit kant wor den, en instemt met de Amerikaanse eis, dat eerst vrije verkiezingen in geheel Duitsland dienen te worden gehouden voor een voorlopige regering voor geheel Duitsland kan worden gevormd. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek is onder Alphen (N.Br.) op initiatief van de bekende heemkundige pastoor Binck, begonnen met het bloot leggen van een grafheuvel, waarvan ver moed wordt dat deze prae-historische ge_ heimen bevatten zou. Dit vermoeden is juist gebleken. Reeds werden drie lijk- urnen opgegraven; een tweetal daarvan is ongeschonden. Aangenomen wordt dat hierdoor een zeer oude begraafplaats, da terend uit het bronzen tijdperk (pl.m. 1500 v. Chr.) is bloot gelegd. Het opgravings- werk wordt met alle nauwgezetheid voort gezet. v aantal leerlingen op kleuterscholen on- Mgr. mr Fr. Op de Coul, directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding, spreekt in zijn voorwoord op het Jaarboek 1953, deel I over het Katholieke Kleuteronderwijs zUn grote teleurstelling uit over de laks heid van het parlement inzake de wette lijke regelingen van het kleuteronderwijs en de schrielheid in dit opzicht van vele gemeenten. De wetsontwerpen betreffen de het kleuteronderwijs zijn in een sta dium, dat de Kamer zelf over de verdere (Van onze Brusselse correspondent). In Belgische kla<jen Boudewiih worden' in overleg met de regering en in IT* Belgisch Conto m gemeenschappelijke overeenkomst met de Vaste regels voor koninklijke officiële bezoeken bestaan hier eigenlijk niet. Deze vroeg of laat naar Belgisch Congo en naar vreemde hoven, voor het afleggen aldaar van officiële bezoeken, zal doen. Zo schreef een Antwerps blad, dat vol gend jaar, vermoedelijk m Juni of Juli, een bezoek aan Congo op het programma staat. Onmiddellijk werd van officieuze zijde medegedeeld dat dit bericht op zijn minst genomen voorbarig is. want da daaromtrent nog geen datum weid vast gesteld. Deze halve tegenspraak wil dasr* om evenwel nog niet zeggen, dat het Ant werpse blad niet door de feiten gelijk zal krijgen. Wat nu de officiële bezoeken aan be vriende buurlanden betreft, wordt het ook stilaan tijd, meent men hier, dat daarmede een aanvang wordt gemaakt. k°ning wordt Maandag 7 Septem- "er Jaar. Hij heeft een grote belang stelling, niet alleen voor wat zich in België afspeelt, maar ook voor wat daarnaast in de andere landen gebeurt. Raast vanzelf sprekend, gaat deze inte- rewse in de eerste plaats naar de buurt- landen. betrokken hofdiensten, geregeld met inachtneming van familie- of vriend schapsbanden van vorstenhuis tot vors tenhuis Het is echter wel traditie, dat het eerste bezoek wordt gebracht door het staats- noofd dat het laatst in deze functie is be vestigd geworden. ut 2 ?al' voor wat het Belgische en het Nederlandse vorstenhuis, betreft, koning U?" -,„yiJnr e,erst een officieel bezoek aan liar i13 brengen, die reeds vijf jaar geleden de troon heeft bestegen. P3X „zal ,de koningin der Neder- Belgfsche Hof CngenegenbeZOek Mn het Hoewel in verband met een officieel be zoek van koning Boudewijn aan het Neder landse Hof nog geen enkel vast besluit werd genomeii en evenmin een datum werd vastgesteld, menen wu toch te weten, dat dit bezoek in de loop van volgend jaar zal doorgaan. behandeling kan beslissen. Men had mo gen verwachten, zo schrijft mgr. Op de Coul, dat de Kamer op dezelfde wijze als is gebeurd ten aanzien van de tweede technische hogeschool ook voor wat betreft het kleuteronderwijs de gelegen heid zou hebben aangegrepen deze drin gende kwestie vast te leggen. Doch, zo vervolgt mgr. Op de Coul, „het is een zeer grote teleurstelling geworden, te groter naarmate de urgentie van een regeling van dit onderwijs met de dag toeneemt. Duizenden kleuters wachten op het ogenblik, dat ook voor hen de poort van de kleuterschool geopend wordt, honderden moeders zien verlangend uit naar de mogelijkheid gedurende enige uren van de dag rust en soulaas te mogen ondervinden en de gelegenheid te krij gen het huishouden weer op orde te bren gen, Men spreekt en schrijft allerwege over noodzakelijke verlichting voor be paalde categorieën, hier is de mogelijk heid ontelbare moeders van alle klassen gedurende enige uren van de dag in de gelegenheid te stellen tot kalmte en be zinning te komen om daarna haar moei lijke taak onder vaak zeer bezwarende omstandigheden opnieuw en met opge wektheid te hervatten". „Maar", z'o vervolgt mgr. Op de Coul, „men trekke niet de conclusie, dat het ingediende ontwerp een ideale regeling bevat, welke niet voor verbetering vat baar zou zijn. Iedere insider weet beter, de gewenste correcties kunnen echter on getwijfeld tijdens de behandeling worden tot stand gebracht, terwijl ook een nota van aanwijzingen aan de minister de mo gelijkheid biedt verbeteringen aan te brengen, waarover men bij het overleg binnenskamers reeds zou zijn eens ge worden. Aan een spoedige behandeling in een volgende zittingsperiode schijnt dus ook niets in de weg te staan". Op 1 Januari 1952 bedroeg het totaal geveer 25.000 meer ,dan in het vooraf gaande jaar, op 1 Januari 1953 bleek de toename slechts 5.000 leerlingen te be dragen. Voor een groot deel vindt deze afname haar oorzaak in de daling van het jaarlijkse geboortecijfer na 1946, maar een belangrijke reden is ook gelegen in de overheidspolitiek, welke er toe leidde slechts bij uitzondering bouwvolume voor kleuterscholen beschikbaar te stellen. Honderden kleuters zagen zich daardoor van de mogelijkheid om een kleuter school te bezoeken beroofd. Men mag verwachten, dat hierin verandering kome en de betreffende overheid gaat inzien, dat speciaal in nieuwe wijken kleuter scholen dringend noodzakelijk zijn. Op het ogenblik zijn het alleen de lage re overheidsorganen en met name de ge meenten, welke het kleuteronderwijs subsidiëren. Gezien de belangen, welke op het spel staan, echter zou men mogen verwachten, dat de vroede vaderen deze taak t. o. v. de jongste leden der gemeen ten royaal zouden opvatten. Op enkele loffelijke uitzonderingen na moet mgr. Op de Coul echter constateren, dat de gemeenten zich in deze zeer schriel beto nen. De Zuidelijke provincies maken hierin wel het slechtste figuur. Mgr. Op de Coul besluit met de con clusie, dat het, zolang een wettelijke, ook in financieel opz'icht bevredigende regeling van het kleuteronderwijs nog niet tot stand is gekomen, een belang van de eerste orde is voor elke gemeen te om dit onderwijs royaal te steunen. Zaterdagmiddag is te Athene 'n aard schok waargenomen, die wordt beschre ven als de hevigste sinds de ontzettende aardbevingen, welke de Ionische eilanden hebben verwoest. Eerder op de dag was ook al een hevige schok gevoeld. Deze was het sterkst in Argostoli, de verwoeste stad op het eiland Cephalonia. De aardschokken van Zaterdagmiddag waren zo sterk, dat de seismograaf te Athene onklaar raakte. Het epicentrum lag bij Isthmia, aan de ingang van het kanaal van Korinthe. Doordat grote hoe veelheden aarde van de oevers in het wa ter gleden, moest het verkeer door het kanaal worden stilgelegd. Er werden ver schillende huizen beschadigd. Er waren geen doden te betreuren, maar wel raakte een twintigtal personen gewond. Vele tienduizenden woonden giste ren het jaarlijkse bloemencorso te Zundert bij. Onder een stralende zon trok een fleurige stoet door het stadje. Boven: Praalwagen getiteld: „Voor de tweede maal gered door een slavin". Beneden: Een uurtje in het theehuisje. Het ongeluk, dat gebeurde in het district Celle tussen de gemeente Offen en Ber gen, ontstond doordat de Duitse auto, die uit tegenovergestelde richting naderde, een ander voertuig wilde inhalen. Hierdoor kwamen beide wagens niet elkaar in bot sing met bovenstaand noodlottig gevolg. (Van onze correspondent) Zaterdagavond had in de oude Sint Catharijnekerk In Brielle de plechtige herdenking plaats van een van Neerlands grootste zeehelden, Maarten Harpertszoon Tromp, bjj gelegenheid van het feit, dat deze admiraal van Holland en Westfrjes- land driehonderd jaar geleden, op de tiende Augustus 1653, bjj Ter Heide sneu velde. Na het „Wilt heden nu treden", gespeeld op het orgel, sprak burgemeester H. van Sleen van Brielle een woord van welkom. De Marinierskapel onder leiding van Gjjs- bert Nieuwland bracht vervolgens een ouverture van Handel ten gehore, waarna de minister van Oorlog en Marine ir C. Staf, een rede uitsprak. Nadat de minister had herinnerd aan de zeeslagen, die door Tromp werden ge wonnen, ging hij over tot een beschou wing van diens persoon. Erkend moet worden, dat Tromp een geboren vloot voogd was in de beste betekenis van het woord. Scherp van verstand in de krijg en niet minder in de krijgsraad op het slimme af moedig en doortastend, doen nimmer roekeloos, met een sterk om wikkeld verantwoordelijkheidsgevoel, zo wel tegenover zijn meerderen als tegen over zijn minderen, zelfbewust en nooit bevreesd zijn mening te uiten, tegen wie ook, goed mensenkenner, die zijn scheeps volk begreep. Met zijn warm hart wist hij wat zijn matrozen toekwamen, hij die oorspronkelijk slechts voor een jaar was benoemd, zou zestien jaar lang tot zijn dood toe de van God gegeven aanvoerder van onze oorlogsvloot blijven. Het door Tromp aanbevolen beginsel: aanvallen nog voor de tegenpartij iets heeft kunnen ondernemen, is de grondslag geweest en gebleven van onze oorlogvoe ring tegen Engeland in alle drie conflic ten, die van 1652 tot 1673 van de Noordzee een kerkhof van driemasters hebben gemaakt. Dit „beginsel van aanvallen", door Tromp ontwikkeld, zo zeide minister Staf verder o.m. hebben onze bevelhebbers in de strijd tegen Japan in de jaren 1941/42 ook steeds voor ogen gehouden. De feiten en de karaktereigenschappen van Tromp rechtvaardigen, dat wij hem nog steeds ten voorbeeld kunnen stellen aan allen, die met een bevel zijn belast en die met de zeeman moeten omgaan, aldus minister Staf. Na de bewindsman was het woord aan de Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mr L. Kesper. Voor elk volk, aldus spreker, is het nodig zich de grote en goede dingen uit zijn historie te herinneren en zich het beeld voor ogen te blijven houden van de grote mannen, die het heeft voortge bracht, vooral voor een klein volk, om dat het meer dan een groot volk be hoefte heeft aan de steun, die dit geeft bij de vorming en de instandhouding van zijn nationale bewustzijn. Het in ternationalisme, dat zich in de laatste jaren baanbreekt, kan niet anders wor den gezien dan als een gelukkig ver schijnsel, aldus spreker. Maar ook schuilt er een gevaar, dat al wat inter nationaal is, wordt aanbeden en het nationale niet meer telt. Wij moeten zor gen onze nationale kleur niet te ver liezen. Nationaal bewustzijn is in wezen niet in strijd met het internationalisme. In de historie moeten wij de spiegel zoeken, aldus speker, waarin wij ons zelf als volk kunnen zien en de bron vinden, waaruit wij het nationale bewustzijn kun nen putten. Wie zich bezig houdt met het leven van Maarten Harpertszoon Tromp, ziet in deze Nederlander vele voortreffe lijke eigenschappen verenigd, die hem te zamen er volle aanspraak op geven, dat wij hem rekenen tot de besten van ons volk. r „Houdt goeden moed", waren Tromp's laatste woorden. Laat ons dat blijven doen, aldus spreker, maar dat kunnen wij alleen als wij, al zijn wij een klein volk, levende op een klein stukje van de wereld, overtuigd blijven van het goede, dat er in ons steekt en al ons best doen om dat goede te bewaren. Onder de talrijke aanwezigen in het kerkgebouw bevonden zich o.m. jhr. mr F. van Kinschot, burgemeester van Lei den en nakomeling van Tromp met zijn echtgenote, de adjudant van Prins Bern- hard luitenant ter zee A. Eibers, de bevel hebber der zeestrijdkrachten, vice-admi- raal A. de Booij, verscheidene Kamerle den, de burgemeester van Rotterdam en burgemeesters van gemeenten op Voorne. Putten en Rozenburg, leden van Ged. Staten van Zuid-Holland en de griffie: der Staten, mr F. Helmstrijd. Het Briels Mannenkoor, het zangkoor van de Ned. Hervormde Kerk, de Mari nierskapel en orgelspel luisterden de plechtigheid op. Tot slot sprak de burge meester van Brielle een kort woord van dank, waarna staande het Wilhelmus werd gezongen. Op het stadhuis had vervolgens een zeer druk bezocht receptie plaats en als be sluit van de herdenking speelde de Ma rinierskapel op het kerkplein een taptoe. De gemeentegebouwen, het geboorte huis van Tromp, alsmede de kerktoren waren verlicht, terwijl in verscheidene straten door de bewoners een extra ver lichting was aangebracht. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgestrekt hogedrukgebied bedekte vanmorgen het grootste deel van Europa. Alleen in Rusland is de luchtdruk laag. Tussen dit lagedrukgebied en het maxi mum boven Europa voeren krachtige Noordenwinden grote hoeveelheden koude poollucht naar het Zuiden, die in Oost- Europa een voorproefje van de winter geven. Ook de lucht boven ons land is van polaire oorsprong, maar deze is in betrekkelijk langzaam tempo over Scan dinavië, de Oostzee en Duitsland ge stroomd. Vooral op de laatste etappe van deze route is ze belangrijk verwarmd. Intussen wordt het hogedrukgebied in Noord-Europa aangevallen door een zeer actieve depressie op de Noordelijke IJs zee. Het centrum van de hoge druk, dat zich vanmorgen boven Noord-Duitsland bevond, gaat daardoor in de richting van ons land bewegen. De huidige drukverdeling vertoont een grote mate van stabiliteit. We mogen verwachten, dat het weer nog een groot deel van deze week onder invloed zal blijven van hoge druk, zodat op droog weer gerekend kan worden. Op lot 3 9 3 3 van de dertiende lijst r an de 520e staatsloterij is een prijs van 10.000 gevallen. In zijn vergadering van Zaterdag j.L heeft het bestuur van de Katholieke Volkspartij besloten een voorstel te doen aan het bestuur van de Katholieke Na tionale Partij en aan het bestuur van de Katholieke werkgemeenschap in de P.v.d A. betreffende het contact tussen de K.V.P. en beide genoemde groepe ringen. (Van onze correspondent) Dit weekeinde heeft te Blijham nabij Winschoten een zeer ernstig verkeerson geval plaats gehad, dat aan de 51-jarige G. Schutte uit Bellingwolde 't leven heeft gekost. Nabij de Turfweg stak de heer S. met zijn fiets de weg WinschotenTer Apel over, teneinde op het fietspad te gaan rijden. Hij werd echter door een juist passerende personenauto gegrepen en ongeveer twintig meter meegesleurd. Zwaar gewond werd de man in bewuste loze toestand naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten vervoerd, waar hij in de loop van de dag is overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van zes kinderen. Zaterdagmiddag kwam de twaalfjarige J.B. wonende te Sliedrecht door een tra gisch ongeval om het leven. De jongen, die met zijn clubgenoten van de korfbalvereniging „Merwede" uit Slie drecht op de fiets naar Dordrecht onder weg was om aldaar een wedstrijd te spe len, kwam in het Bos te Papendrecht op een tot op heden nog onbekende oorzaak onder een autobus van de Esso. Het knaapje, dat het achterwiel over zijn hoofd kreeg, werd op slag gedood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1