Bevanieten contra de T. U. C. Britse vakverenigingen afkerig van nieuwe nationalisaties De vestiging van Nederlandse industrieën in Venezuela 1 Katholiek „spel m Nederland ELECTRISCHE MANDOLINE Investeringen in vaste activa 1952 en 1953 KAN ALLES IN CANADA WORDEN VERKOCHT Wij verwaarlozen onze voeten Onze beschaving is de oorzaak Ir Feber twintig jaar wethouder Pr Nog altijd leeft het anti-papisme Dat wordt een zwaar congres te Margate Reclame belangrijk element van efficiency „Nutricia" zal er een fabriek gaan bouwen Stopcontact als inspiratiebron Congres R. K. Kleer makers Patroonsbond „St. Martinus" Nederland zal uitvoer nog op kunnen voeren Meer aandach t gevraagd voor voetgezondheid Grote waardering voor prachtig werk Wereldrecord vliegen gebroken NA DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 en Aantrekkelijke jaarbeurs-stand van bekend publiciteitsbureau ZIEKTEKOSTEN VAN GEHUWDE AMBTENARES In bepaalde gevallen ook voor haar vergoeding -*) -*) Gering melkverbruik Invoer in Venezuela niet vrij „Meer geluk dan wijsheid" Verwachtingen van 1952 voor 87 pet gerealiseerd Schoenen kopen ONTHULLING MONUMENT MGR NOLENS PRODUCTIE-INDEX IN JULI GEDAALD Invloed van vacanties (Van onze Londense correspondent). DE HEER ARTHUR GREENWOUD, hartstochtelijk voorvechter van de eenheid in de Labour Partij, moei ten zeerste gedesillusionneerd zijn. In zijn functie van voorzitter van bet Engelse socialistische partij-congres kon hij een week geleden nog hopen, dat de gelederen van Labour deze maand in Margate gesloten zouden worden en dat de confe rentie in het teken van eenheid en ver giffenis zou staan. Maar een paar dagen geleden is er een document gepubliceerd, dat als een zekere voorbode van een nieuwe interne strijd kan worden be schouwd. Het geschrift: een interim-rap port inzake nationalisatie, is afkomstig van het TUC, het overkoepelend orgaan der Engelse socialistische vakverenigingen, welke tezamen bijna tien millioen leden tellen. Het rapport valt op door zijn reële en zakelijke ondertoon en ook door de af wezigheid van starre dogma's. Het geeft een overzicht van de industrieën, welke al reeds genationaliseerd zijn en concludeert o.m., dat de genationaliseerde bedrijven „uit zekere veranderingen profijt zouden kunnen trekken". Interessanter is echter het standpunt van het TUC ten aanzien van de voortzet ting van het nationalisatie-experiment. De raad der gezamenlijke Engelse vakbond bestuurders meent namelijk, dat het staats bedrijf geen panacee voor alles is en dat nieuwe nationalisatie-projecten met de grootst mogelijke terughoudendheid be studeerd moeten worden Het zou niet juist zijn te beweren zegt het rapport letterlijk, „dat de publieke opinie momenteel gunstig tegenover nieuwe nationalisaties staat Te denken, dat deze of gene industrie genationaliseerd moet worden en te geloven, dat men het socialisme op deze manier combineert met een oplossing van 's lands economische problemen is, aldus het TUC, gemakke lijker in theorie dan in de praktijk. Hoe langer het TUC het onderwerp be studeerde, des te meer kwam het tot de conclusie, dat nationalisatie, onder de huidige omstandigheden, vol met voet angels en klemmen zit. Het advies, dat de vakbondbestuurders dan ook aan de Labour Partij geven, komt op een aller voorzichtigste benadering der problemen neer en op de waarschuwing, dat natio nalisatie als zodanig geen vooruitgang be hoeft te betekenen. De opstellers van het rapport zijn na nauwkeurige bestudering der reeds ge nationaliseerde bedrijven (gas, electnci- teit, spoorwegen, wegtransportwezen, ko len en staal) tot de overtuiging gekomen dat: 1. De herdistributi'e van inkomens als gevolg van nationalisatie onbelangrijk is gebleken. 2. Vroegere aandeelhouders slechts wei nig rente hebben gederfd. 3. Nationalisatie de deur met ope voor ongelimiteerde looneisen. Evenals de Labour Partij eist het TUC weliswaar de her-nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie en die van het weg transportwezen (beide ongedaan gemaakt door de huidige conservatieve regering). Het gelooft tevens, dat de watervoorziening genationaliseerd dient te «orden, terwijl het marktwezen en het voedsel-distrifcmtie- (Van onze Utrechtse redacteur). Reclame is ongetwijfeld een belangrijk element van efficiency en het is daar om volkomen in de lijn, dat op deze af deling in de Bernhard-hal op de Utrechtse Jaarbeurs het bekende Publi- citeitsbureau De la Mar een stand in neemt. Het moet dit wel zeer voortref felijk doen wil deze deelnemer aan de jaarbeurs van zijn z'aak, die immers op de doeltreffendheid van reclame en pro paganda is gebaseerd, een goede repre sentatie geven. Welnu, al wandelend langs verschillende stands met inge nieuze kantoormachines en wat dies meer zij, werkt deze zeer speciale „efficiency- afdeling" werkelijk als een blikvanger. Er wordt een beeld gegeven van alle facetten, die de reclame kent, waarbij een een goede synthese werd verkregen, ge accentueerd door de sierlijke constructie van een brug boven de stand, omdat reclame immers de brug naar de consu ment is. Bovendien trekt een aardig spel van kleuren op de grond de aandacht, be legd als de vloer is met een origineel tapijt, waarvan affiches de patronen zijn. Gewezen wordt op de doeltreffendheid van reclame door middel van adverten ties in dagbladen, waarvan een montage is gemaakt en achtereenvolgens presen teert De la Mar zijn verschillende instel lingen, die aan speciale vormen van reclame werken, als daar Zijn de reclame langs de weg, ontwerpen van maquetten voor stands en de film. Verder wordt suggestief aangetoond, dat reclame afwisselende eigenschappen moet bezitten, al naar het doel waar voor zij bestemd is, variërend van pres tige, humor, tot stunts en hogedruk. Deze stand mag zeker aangemerkt wor den als een goede leerschool voor de moderne zakenman. apparaat „geschikt" zouden zijn om door de staat te worden overgenomen. Maar verder dan de diensten en de basis industrieën wenst het TUC voorlopig niet te gaan. Het spreekt zich onomwonden teg'en de nationalisatie der luchtvaart industrie uit en staat niet minder scep tisch tegenover staatsinmenging in de chemische industrie, het bankwezen en de scheepsibouw. Een van zijn grote tegen werpingen is, dat de concurrentie-kracht vermindert, in het bijzonder gedurende de overdrachtsperiode. Het TUC, dat verdere nationalisatie dus niet in principe bestrijdt, meent, dat er op het moment belangrijker dingen aan de orde zijn. De economische cn financiële toestand van het land b.v. acht het zorg. wekkend en het gelooft, dat het noodzake lijk is de export met tenminste twintig procent te vergroten. Vermindering der importen met ais gevolg grotere con centratie op de voedsel-producerende industrieën binnenslands en een ver hoging der kapitaalsinvesteringen met on geveer vijftien procent vindt het TUC van even groot belang. Een verlaging van de levensstandaard kan volgens het TUC alleen voorkomen worden, ais aan bovenstaande voorwaar den wordt voldaan. Slaagt men er niet in een en ander in praktijk te brengen, dan krijgt de Engelse arbeider het slechter, ongeacht de vraag of er genationaliseerd wordt of niet. Al deze gezichtspunten zijn geheel en al in strijd met die, welke vele Engelse socialisten er op na houden, in het bij- zondier degenen, die Bevan als partij-leider wensen. Eén blik op de resoluties, welke door d'e plaatselijke afdelingen voor de partij-conferentie in Margate zijn inge diend, laat dit al duidelijk zien. Niet minder dan dertig resoluties zijn namelijk aan het onderwerp nationalisatie gewijd en de meeste hiervan konden door Bevan zelf zijn opgesteld. Nergens vindt men enige critiek op de bestaande natio- nalisati'e-vormen, zelfs niet op het onbe vredigende werk van de Nationale Kolen- raad. En alle resoluties adverteren de nationalisatie van andere industrieën, van bierbrouwerijen tot slachthuizen toe. Dit is het dilemma, waarmee de ge- deillusioneerde Arthur Greenwood deze maand in Margate geconfronteerd zal worden. Steunt hij de Bevannie- ten, dan haalt hij zich de toorn der vak verenigingen op de hals, welke het groot ste aandeel in de partijfondsen hebben. Steunt hij daarentegen het TUC, dan be ledigt hij de Bevanieten, wier ideeën meer populair zijn dan m'en in de buitenwacht wel eens gelooft. Op vragen van het Tweede-Kamerlid mejuffrouw Tendeloo betreffende het ma ken van uitzonderingen voor de gehuwde vrouwen bij de interimregeling ziektekos ten ambtenaren 1953 heeft de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk het vol gende geantwoord: De „interimregeling ziektekosten amb tenaren 1953" (K.B. van 8 Juli 1953 Stb. 326) bedoelt een tegemoetkoming te geven in de ziektekostenverzekering van de ambtenaar en zijn gezinsleden. Vandaar, dat de tegemoetkoming voor gehuwden (ƒ60) ongeveer overeenkomt met de helft van de jaarlijkse premie voor de vrijwil lige ziekenfondsverzekering van een ge zin en die voor ongehuwden 30) met de helft van de premie voor afzonderlijke personen. Aangezien het primair als de taak van het gezinshoofd dient te worden be schouwd zijn gezin tegen ziektekosten te verzekeren en daarvan de lasten te dra gen, zijn gehuwde vrouwen in beginsel van verlening der tegemoetkoming uitge zonderd. Voor die gevallen evenwel, waar het sa laris van de gehuwde vrouw de enige of de voornaamste bron van het gezinsin komen vormt, dan wel noodzakelijk be standdeel daarvan, is de mogelijkheid ge opend om haar alsdan de in de interim regeling bedoelde tegemoetkoming voor gehuwden, dan wel die voor ongehuwden toe te kennen. .-.w Aardewerk, kalk en stenen 47 24 30 22 Grafische nijverheid 29 23 24 28 Chem. nijverheid 186 208 181 245 Bewerking van hout, kurk, stro 18 8 14 14 kleding en reiniging 20 8 14 12 16 Leder en rubber 16 19 12 Mijnbouw, veende rijen, etc 19 28 Metaalnijverheid 242 3 5 331 324 Papiernijverheid 51 5' 52 49 Textielnijverheid 128 120 74 85 Gasbedrijven 38 46 31 54 Electr. bedrijven 237 413 321 258 Waterleiding 36 42 26 52 Voed. en genotmidd. 195 148 163 122 1261 1492 1278 1281 Zoals bekend, heeft de Antilliaanse landsminister van economische zaken, de heer F. Karner, enige jaren geleden het plan geopperd, kapitaal en industrieën uit de Nederlandse rijksdelen, werkzaam te doen zijn in het buitenland. De aandacht was hierbij vooral gericht op het buur land van de Ned. Antillen, Venezuela, waar naast een sterke onder-industriali satie een grote behoefte bestaat aan de import van bepaalde artikelen. Door de nabije ligging is de handel in de Antillen ook bekend met de behoeften en de usan ces van dit, vooral door zijn minerale rijk dommen belangrijke, land. Ook beoogd'e de heer Karner, deze vestiging van Ne derlandse industrieën mede mogelijk te maken door de financiële medewerking van Antilliaanse bankiershuizen. Neder land zou in deze combinatie voornamelijk derland een jaarlijkse import in Venezuela van ongeveer 10.000 ton melkpoeder in z.g. „kleinverpakking". Op het ogenblik bedraagt de totale Venezolaanse import aan melkpoeder 20 25.00° ton. Hierbij heeft thans de Nederlandse import niet veel te betekenen De wijze van financiering van de „Nu tricia" fabriek staat nog niet geheel vast. Het grootste gedeelte van het benodigde kapitaal zal worden inge bracht door kapitaals-investatie van Venezolaanse ingezetenen, het overige door een combinatie van „Nutricia" en deelnemers aan het plan-Karner in de Antillen. De thans volgende fase is het regelen van de kapitaals-investering, waartoe door de directie besprekingen zullen worden gevoerd te Caracas en te Willemstad. De kosten voor de bouw der fabriek technici en deskundigheid inbrengen. - - Door bemiddeling van het Nederlandse morden geraamd op 4 millioen bolivars, departement van economische zaken werd 01 f 4.6 millioen het plan-Karner onder de aandacht van Daarna volgt de uitzending der tech- - J- nici, die in Venezuela de fabriek zullen gaan opbouwen en als zich geen onver wachte hinderpalen voordoen, zal naar verwachting de fabriek ongeveer in de helft van het volgende jaar de produc tie kunnen aanvangen. De melk-consumptie is in Venezuela zeker nog voor uitbreiding vatbaar. Het verbruik bedraagt er 60 a 70 liter per jaar per hoofd, tegen 200 1. in Neder land. Voor 1 liter verse melk wordt in Venezuela 1 bolivar 1.15) betaald tegen 25 cent in Nederland. De ge middelde melkproductie per koe is in Venezuela per dag 5 liter, tegen in Nederland 20 1. Daar staat tegenover, dat de kostprijs in Venezuela niet zo hoog is als in Nederland, omdat er over vloed aan goede weidegronden is. Zoals de toestand op het ogenblik is, wordt de melk meestal verwerkt tot z.g. witte kaas en gaat zij feitelijk goeddeels ver loren. Ook enige andere Nederlandse in dustrieën overwegen, zoals gezegd, par ticipering in plan-Karner. Nutricia is het eerste bedrijf, waarvan deze deelneming verwezenlijkt staat te wor den. Het succes hiervan is uiteraard van het grootste belang voor de kansen van welslagen van het project. de Nederlandse industrie gebracht. Dit de. partement en andere instanties, die op de hoogte zijn van de eisen, waaraan een be drijf moet voldoen als het op genoemde basis met succes werkzaam wil zijn, maak ten een schifting onder de reflectanten. Onder anderen voor het bedrijf van „Nu tricia" werd hier door de deskundigen de mogelijkheid van een rendabel arbeidsveld gezien. Na enige voorbereidingen heeft de heer H v d Velden, directeur van de Fabriek van Melkproducten „Nutricia" in Vene zuela een orienteringsreis gemaakt over het resultaat waarvan hij zich voldaan toont. Op het eerste gezicht, aldus de heer v. d. Velden lijkt het wellicht vreemd, dat een onderneming die zich reeds jarenlang heeft toegelegd op de export van haar m Nederland gefabriceerde producten, ook in het buitenland gaat fabriceren. Venezuela heeft echter bepaald, dat het buitenlandse product in Venezuela alleen mag worden geïmporteerd, wanneer men er voor znrgt, hetzelfde product eveneens in het land zelf te fabriceren. In dit geval is de in dit opzicht vastgestelde verhou ding zo, dat men in Venezuela 6 blikken melkpoeder mag importeren als men er te zelfder tijd voor zorgt, 1 blik van eigen bodem te verkopen. Op het ogenblik werkt op dit gebied in Venezuela slechts 1 buitenlandse onderneming, een Ameri kaanse, die zeer goed is geoutilleerd en een zeer behoorlijk product levert. Zondei die Amerikaanse fabriek heeft Venezuela echter nog altijd zesmaal zoveel nodig als het zelf kan produceren. Vermoedelijk zal, als de Nederlandse onderneming in Ve nezuela zal zijn gevestigd, de verhouding tussen eigen Venezolaanse productie te genover de import worden 1 4. Van de aldus voor Nederland geopende vergroting van de export-mogelijkheid zal niet alleen Nutricia, doch zullen ook nog andere melkverwerkende industrieën in Nederland kunnen profiteren. De genoem de verhouding van 1 4 betekent voor Ne- (Van onze correspondent) Theo Rector, een veer tigjarige Bussumse musi cus en bloemist, is er in geslaagd de mandoline electrisch te maken, iets Hat steeds voor een on mogelijkheid wereI gehou- den. Door het hoge tril lings,getal van fe ge*°ar kelde mandoline-snaar scheen het geluid met combineren met elec'n<J!~ teit, anders dan met de gitaar, waarvan het aan zienlijk kleinere trillings getal zich wel voor elec- trisch-magnetische weer gave en versterking leent. De heer Rector, die steeds op de hoogte blijft van de inhoud van muziek vak tijdschriften en rad obladen, heeft nog noo t iets van een electri- sche mandoline gelezen, zodat het tenslotte niet is uitgesloten, dat zijn in strument een primeur in de muziekwereld betekent. Al geruime tijd had hij gezocht naar de oplossing, die electrische reproduc tie en weergave van een onvervormde mandoline- toon moest mogelijk ma ken. Tijdens een gastcon- cert in Groningen kwam hij in aanraking met een liefhebberij-knutselaar, die hem een electrische banjo toonde. Het zelfgemaakte in strument bleek tenslotte lang niet volmaakt, want de man, zélf geen speler, kon zijn mstrument niet toetsen; bovendien was er van de karakteristieke tokkeltoon niet veel over gebleven door de electri sche verwerking van de klank, terwijl de toon sterkte van die snaren verschilden en d'e plec trum-slag onevenredig luid werd méé-versterkt. De aanwijzingen van 'n bouwhandleid'ing voor 'n electrische gitaar trachtte de heer Rector toe te pas sen voor een mandoline. Met succes tenslotte, want via veel schema's en expe rimenten kwam hij zover, dat er een electrische toon uit de mandoline kwam. Musicus Rector wilde na dit succes niet meer op geven, en bij inspiratie, op een nacht, vond hij 'n oplossing, die het toon- iterkteverschil van de vier snaren uitschakelde. De vinding bleek zó af doend, dat nu de toon sterkte van de snaren af- londerlijk xan worden ge regeld. zegt hij: .Meer geluk dan wijs heid", want scholing heeft de heer Rector nimmer gehad in deze materie. Omdat resonantie zoveel mogelijk moet worden vermeden is de klankkast een stuk massief hout, waarin de eleetrisch-mag- netische installatie een geheim, waarvan hij niets verklapt is verborgen. Twee knoppen op de klankkast zorgen voor de regeling van toon en ge luid, en een microfoon- draadaansluiting verbindt net instrument met de versterker. Het geluid van de electrische mando- 'ine is öelangrijk beter n j' t van de gewone mandoline, en de heer Rector, die er drie maan den aan heeft gewerkt, verwacht er wel wat van' als solo-instrument. De practisehe muzikale waar de van de mandoline moet echter nog worden geprobeerd. Koningin Sornya, de gemalin van de S jah van Perzië, gaat tussen een aantal toeschouwers door naar het vliegtuig, dat haar van het vliegveld van Rome naar Teheran zal brengen. De Koningin leek in betere conditie, dan toen ze in Augustus met haar echtgenoot in Rome aankwam. Het C.B.S. heeft in zijn Statistisch Bul letin de voorlopige resultaten gepubli ceerd van de investeringsenquête, welke betrekking heeft op de realisaties 1952 en de verwachtingen voor 1953. Deze cijfers zijn berekend uit de opgaven van 3853 industriële en 528 verkeersondernemin gen. De in deze voorlopige telling betrokken industriële ondernemingen hadden per 30 Juni 1952 384.000 arbeiders in dienst of plm. 60 pet. van het totaal der in de in dustrie werkzame arbeiders. Door dit re latief lage percentage is het niet onmoge- gelijk, dat de berekende totaal bedragen van de gehele industrie min of meer zul len afwijken van de t.z.t. te publiceren definitieve cijfers. Uit de cijfers blijkt, dat de verwach tingen, welke de ondernemingen aanvan kelijk hadden, voor slechts 87 pet zijn ge realiseerd. Niettemin zijn de gerealiseer de investeringen In 1952 iets hoger dan in 1951. Voor 1953 wordt eenzelfde inves- teringspell als in 1952 verwacht. Bij de toetsing van deze uitkomsten met de algemene opvatting, dat er een daling in de investeringsbereidheid is te consta teren, dient bedacht te worden dat bij de investeringsenquête gevraagd wordt naar de in een bepaald jaar gereed ge komen en in bedrijf gestelde investerin- gen. Het belangrijkste aandeel van de inves teringen komt voor rekening van de chemische nijverheid, de metaalnijver heid en de electriciteitsbedrijven, n.l. 65 pet van het totaal, doch in deze bedrijfs- klassen is de realisatie slechts 85 pet. van de verwachtingen. Onderstaand staatje geeft een overzicht van de situatie in de verschillende be- drijfsiklassen. De cijfers voor 1951 en de verwachting voor 1952 zijn ontleend aan de kortgeleden verschenen publicatie „In vesteringen in vaste activa 1951 en 1952", waarin een compleet .overzicht van de in vesteringen in die jaren wordt gegeven. Nog niet bekend. 1. Realisatie 1951; 2. Verwachting 1952; 3. Realisatie 1952; 4 Verwachting 1953. In Valkenburg werd gisteren het twee daags congres van de R.K. Kleermakers Patroonsbond „St. Martinus" geopend. Vooraf werd een Mis opgedragen door de bondsadviseur, rector Swinkels. De deelnemers, vergezeld van hun dames, werden hierna in het Romeinse gedeelte van de gemeentegrot welkom geheten door de waarnemend burgemeester de heer P. Hens. In hét paviljoen riep de districtsvoor zitter, de heer Duchateau uit Maastricht de kleermakers een welkom toe in Val kenburg. Des middags ving onder voorzitter schap van de heer Uyen uit Nijmegen de jaarvergadering aan, waarop verschei dene interne huishoudelijke aangelegen heden aan de orde kwamen. De Ned. Kath. Middenstandsbond was vertegen woordigd door penningmeester V. Wan- sum en de directeur-secretaris drs G. Vlek. De eerste congresdag werd beslo ten met een feestavond. Vandaag stond o.a. een autotocht door Zuid-Limburg op het programma. Uit proeven op ratten en apen is ge bleken, dat malaria kan worden onder drukt door het slachtoffer op een melk- diéet te stellen. Aldus werd Maandag be kend gemaakt op de jaarlijkse bijeenkomst van de Britse vereniging voor de vooruit gang van de wetenschap. Professor Mae- graith uit Liverpool zei, dat het dieet „waarschijnlijk op mensen hetzelfde effect zal hebben". Het beleid, zoals dat na de oorlog in ons land door een „rooms-rode" rege ring is gevoerd en waarvan de over dracht van onze souvereiniteit over het voormalige Ned.-Indië aan de Re publiek Indonesië één van de belang rijkste gevolgen ls geweest, wordt door een aantal mensen ernstig betreurd. Dat is ongetwijfeld hun goed recht. Het is echter wel wenselijk bij het beoordelen van dit beleid en het onthullen van de achtergronden ervan, zijn gezond ver stand niet te laten verduisteren door sentimenten of beter door ressentimen ten. En dat gebeurt wel eens. Een ontstellend voorbeeld hiervan biedt een brief, die door het „Centrum voor Poli tieke Voorlichting" in Den Haag is ver spreid onder de titel„Het katholieke spel in Nederland". Wat in deze brief aan onzin wordt uit gekraamd, is ongelofelijk. „Er zijn mensen, die zeggen, dat de K.V.P. met de roden heult, omdat ze bang is, dat anders haar linkervleugel naar de P.v.d.A. zal overlopen. Dat ls echter een kinderachtig verhaaltje", zo „licht" het Centrum „voor". Om dit po litieke verschijnsel „te begrijpen", moet men veel dieper peilen. Het is volmaakt uitgesloten, aldus het „voorlichtende" Centrum, dat er in Nederland al 8 jaar lang een fatale politiek gevoerd wordt zonder toestemming en zelfs bevel van het Vaticaan. Maar wat voor reden kan het Vaticaan hebben, om ons koninkrijk te laten liquideren? Om dat te bevroe den moeten we de zaak van „Vaticaans standpunt" bekijken, meent het Cen trum. En dan wordt alles Ineens glas helder. De katholieken in Nederland wil len graag de meerderheid hebben om zo geleidelijk aan de protestanten te ver dringen. Het ziet er evenwel voorlopig nog niet naar uit, dat dit de „roomsen" spoe dig zal lukken, door hun politiek van grote gezinnen en veel kinderbijslag. Maar er is een andere methode, die heel vlug gaat. „redeneert" het „voor lichtende" Centrum. Als Nederland aan gesloten wordt bij een of meer andere landen, die een grote katholieke meer derheid hebben, komen onze protestan ten Ineens in de minderheids-positie en dan is het natuurlijk gedaan met de godsdienstvrijheid. Als de politieke integratie van Klein- Europa zou doorgaan, kunnen de pro testanten in Nederland wel hun testa ment maken, „waarschuwt" de brief. Vijf van de zes betrokken landen zijn immers overwegend katholiek. Dat er in 1950 te Rome een inmid dels in werking getreden Conventie is getekend, waarbij de staten, die lid zijn van de Raad van Europa, de moderne vrijheidsrechten, dus ook gewetens- en godsdienstvrijheid en vrijheid van woord en drukpers, voor elkeen in hun rechts gebied erkennen en zich onderwerpen aan een gemeenschappelijk toezicht op de naleving van de in de Conventie om schreven mensenrechten, dat wordt door het Centrum gemakshalve maar over het hoofd gezien. Anders zou de tendens van zijn „voorlichting" in gevaar komen. En die is, kortgezegd, deze, dat, sinds we Indië verraden hebben, Nederland zo on belangrijk is geworden, dat we niet meer meetellen en alleen nog maar voor in lijving ln aanmerking komen. En dan krijgt het Vaticaan zijn kans om onze protestantse bevolkingsgroep onder druk te zetten. Daartoe moest Indië verkwan seld worden. Om Holland weerloos en niet levensvatbaar meer te maken, rijp voor inlijving!! Het is haast niet te geloven, dat een dergelijke „voorlichting" ln deze tijd nog kan worden gegeven. Op een zo volstrekt Imbeciele, olie domme, slechts door ressentiment geïn spireerde „voorlichting" kan onmogelijk serieus worden ingegaan. Dat een antipapistisch sentiment, als waarvan deze brief getuigt, in ons land nog blijkt te leven, is waarlijk ontstel lend. He uitvoer van Canada naar ons land Gemenebest zekere voordelen, zoals met bedroeg in 1950 8 millioen, in 1951 26 millioen en in 1952 42,5 millioen. Het belangrijke verschil tussen onze import en exportcijfers met Canada schuilt in de grote tarwe-exporten naar Nederland, welke ongeveer 75 pet van de Canadese uitvoer naar ons land uitmaken. Hierbij mag worden opgemerkt, dat die tarwe- aankopen worden geregeld onder de inter nationale tarwe-overeenkomst en dat ons land in hoofdzaak de tarwe nit Canada heeft willen betrekken, aldus verklaarden de heren L. H. Ausman, adjunct-directeur van de „Canadian Trade Commissioner Service" en Charles C. Hofman, admini strateur van de beurs in Toronto, die een kort bezoek aan ons land brengen tenein de persoonlijk contact op te nemen met regeringsvertegenwoordigers en zaken lieden, alsmede ook om een bezoek te brengen aan de Jaarbeurs in Utrecht. De heer Ausman deelde mee, dat Cana da een groeiende industrie heeft. Na de oorlog is ook Canada er toe overgegaan zijn exporten uit te breiden. Men stond op het standpunt, dat zulks bij de ver mindering der afzetmarkten alleen mo gelijk zou zijn. als ook de Invoeren naar het land zouden toenemen. Hij noemde Canada een kopermarkt. In Canada kan alles worden verkocht. Men heeft er een gemakkelijk tarief-systeem, met lage en vaste invoerrechten, die niet verschillen naar gelang van de plaats, waar de goederen worden ingevoerd, zo als zulks wel in de Ver. Staten het ge val is. Ten aanzien van het Britse Gemenebest en de voorkeursbehandeling zei de heer Ausman, dat er een neiging is de verschil len te verminderen, al heeft het Britse (I an onze medische medewerker Naast moederdag en vele andere dagen, waarop de publieke belangstelling op een belangrijke vanzelfsprekendheid gericht wordt om zich daar even op te bezinnen, heeft men in Amerika, Engeland en nu ook in Duitsland zelfs een week voor de voetgezondheid. Wanneer men zich realiseert hoe duizenden en duizenden last hebben van hun voeten, de een meer, de ander minder, dan is het niet overdreven als een week lang de aandacht op de voeten gericht wordt. Het is meestal niet nodig aan dit ongemak te lijden, llier demonstreert zich het adagium: voorkomen is beter dan genezen. En liet belangrijkste is wel: hier valt te voorkomen, want voetbezwaren zijn veelal verkregen door verwaarlozing en slechte voetverzorging. In de hoog ontwikkelde landen van te genwoordig zijn de voetafwijkingen le gio, terwijl bij de meer primitieve volke ren deze veel minder voorkomen. Dat civilisatie goed voor kan komen zonder voetafwijkingen, heeft ons de Griekse en Romeinse cultuur laten zien, waar voet- bezwaren veel minder voorkwamen. Het gaat om de leefwijze. In een fabriek waren bij onderzoek van 738 mannen en vrouwen in de leeftijd tussen 15 en 70 jaar niet min der dan 81.7 met anatomische ver anderingen. De gewoonte van onze he dendaagse leefwijze brengt met zich mee, dat wij enerzijds van onze voeten te veel vragen en anderzijds te weinig oefenen en trainen. Hoevelen hebben niet een beroep waarbij overwegend gestaan wordt? Het langdurige staan is niet bevorderlijk voor de voeten, om dat een regelmatige afwisseling tussen staan, lopen en rust voor de weefsels beter is. Dit is begrijpelijk, als men zich realiseert, dat voor het staan bepaalde spiergroepen moeten functio neren. Als men lange tijd staat, wordt er te veel van deze spieren gevraagd. Hoewel de beweeglijkheid van de men selijke voet en tenen niet zo groot is als van een aap, is deze toch veel groter dan men denkt. Kleine kinderen doen soms heel wat kunstjes met hun voeten. Door te weinig gebruik worden veel voetspier tjes en gewrichtsvlakjes atrophisch d.w.z. kwijnen weg. De beweeglijkheid van de voet gaat bij onze generatie verloren we gens te weinig gebruik door egale bodem, gemotoriseerd vervoer en slechte schoe nen. Door de tegenwoordige vloeren in huis en de wegbedekking daarbuiten heeft de voet weinig oneffenheden op te vangen en hebben de voeten te weinig te doen. Ook het gebruik van auto, motor fiets e.d. maakt dat onze voeten onvol doende in training blijven. Daarbij komt nog, dat mensen, die zich weinig bewe gen corpulenter worden, zodat de voeten extra belast worden. Zo nuttig schoenen voor de voeten kun nen zijn, zoveel ellende kunnen zij ver oorzaken. De meeste mensen letten bij het kopen van schoenen vooral er op. of het model in de mode is, de kleur bij de kleding past, de prijs aan de verwachting voldoet e.d. Wij moeten er echter tevens aan denken, dat de schoen de voet de grootst mogelijke hulp geeft en op zijn minst geen schade aanricht. De schoen mag niet drukken; de voetspieren moeten nog enige beweging in de schoen kunnen uitvoeren. Goed schoenwerk behoeft niet plomp of duur te zijn. Koopt geen te kor te schoenen. Men ziet niet, of u een maat groter of kleiner draagt maar wel of u gemakkelijk loopt dan wel pijnlijk u voortbeweegt. Ook moet de schoen vol doende ruimte bieden, zodat de tenen noch van opzij noch van boven aan druk zijn blootgesteld. Hetzelfde geldt voor de kousen, die aan de tenen ook niet te spits mogen zijn. Schoenen voor dagelijks gebruik mo gen geen te hoge hakken hebben; voor heren is dit om concreet te zijn 2 cm., voor dames 3% cm. Bij gelegenheden hogere hakken te dragen is niet scha delijk. Het belangrijkste is, dat de voe ten niet voortdurend in dezelfde stand gefixeerd worden. Voorts moet de schoenzool elastisch en buigzaam zijn, opdat de schoen het z.g. natuurlijke oprollen van de voet bij het lopen niet belemmert. Onze gehele voet behoort namelijk actief bij het lopen betrokken te zijn. Voeten van een ongewone vorm, waar voor geen passende confectieschoenen te vinden zijn, vragen natuurlijk maatschoe nen. In het algemeen kan men wel zeg gen dat veel te weinig orthopaedische raad bij voetklachten wordt ingewonnen en zeker in de beginstadia van de moei lijkheden. Wat het gebruik van schoenen aangaat valt op te merken, dat deze vaak verwis seld moeten worden. Het door elkaar dragen van enkele paren schoenen is zo wel voor de voeten als voor de schoenen het beste. De schoenen luchten uit en drogen, waardoor het materiaal langer meegaat. Dit komt de huidademhaling van de voet ten goede. Vanzelfsprekend behoort daar een regelmatige verwisse ling van kousen bij. Men kan niet dik wijls genoeg schone kousen aantrekken. Inlegzooltjes zijn nuttig, omdat zij het voetzweet opzuigen, enigszins schokbre- kend zijn en ook enigszins isolerend wer ken. Vervolgens drage men in de zomer luchtig open schoeisel en waterdicht in de winter. Over de verzorging van de voeten; voetbaden, massage van voeten en benen, maar vooral de voetgymnastiek, een vol gende keer. aardewerk en andere. Voor Nederland achtte hij echter zeker mogelijkheden aanwezig om de uitvoer naar Canada te doen toenemen. Teneinde de importen in Canada te stimuleren, zulks weer ter be vordering van de Canadese uitvoer, stond de Canadese regering na de oorlog een aantal leningen toe, onder meer aan ons land. In 1946 werd in het ministerie Vbor de handel een afdeling voor de invoer in gesteld, die medewerking verleent aan de buitenlandse exporteurs en de Canadese importeurs. Tenslotte waren in 1946 plan nen ontwikkeld voor de instelling van een internationale beurs. De eerste „Ca nadian International Trade Fair" werd in 1948 gehouden De heer Hofman deelde mee, dat er thans zes zijn gehouden. Zij breidden zich steeds meer uit. Het is een prachtige ge legenheid voor de buitenlanders aan Ca nada hun producten te laten zien. Zeer teneinde de Canadese kopers persoonlijk inlichtingen te kunnen geven. Al worden er niet altijd onmiddelijk grote orders geboekt, men heeft de erva ring, dat vaak veel later belangrijke be stellingen worden gedaan van producten, die men op een der beurzen heeft ge toond. Daarbij is gebleken, dat er vooral voor Nederland een grote belangstelling bestaat. Een belangstelling, die na deze laatste wereldoorlog ln Canada sterk is gegroeid. Opgemerkt werd nog, dat aan Neder landse vestigingen in Canada geen moei lijkheden in de weg worden gelegd. Er is al een zestal Nederlandse oprichtingen sinds de oorlog. De kapitaaloverdracht vormt natuurlijk een moeilijk punt. Men hoopt echter, dat die moeilijkheden bij een verbetering van de Nederlandse dol lar-positie zullen verminderen. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, zal op Zaterdag 3 Oct. a.s. op het Mgr Nolensplein te Venlo een monument voor wijlen mgr prof. dr W. Nclens onthullen. Hij zal hierbij een her denkingsrede uitspreken. Voor de oprichting van dit monument is indertijd een comité opgericht onder voor- belangrijk is het, dat de buitenlandse ver-1 zitterschap van de oud-burgemeester von kopers zelf op deze beurs aanwezig Zijn, Venlo, mr B. Berger. (Van onze Haagse redactie) De Haagse wethouder van Weder opbouw, ir L. .1. M. Feber gfng gisteren middag in de raad schuil ®ch*er een ruiker wit-gele bloemen. Donderdag a.s. zal deze KVP-politicus twintig jaar achtereen het ambt van wethouder m de residentie hebben vervuld. Dit zeldzame jubileum was voor de vroedsrcnap aan leiding de normale werkzaamheden te onderbreken. Nadat nog meer bloemstukken en een fruitmand waren aangedragen, karakteri seerde burgemeester Schokking zijn plaatsvervanger als een vrije geest, die, uitgaande van een vaste geloofsovertui ging steeds als een markante persoonlijk heid' zelfstandig zijn positie weet te be palen. Als een groot reiziger ook, die zijn ervaringen in vruchtbare publicaties heeft neergelegd voorts als een literator van formaat en tenslotte als een politicus, die van alle markten thuis is. Zijn dit min of meer officiële kwalifi caties voor ir Feber geworden, persoonlijk kenschetste mr Schokking hem, als een guit, die soms zelfs de neiging heeft tot een rakker uit te groeien. Ondanks de vele ernstige zaken, die het college van 3. en W. te behandelen krijgt, wordt er door zijn toedoen vaak en heel hartelijk gelachen. Maar ook had de burgervader zijn oudste wethouder leren kennen, als een voortreffelijke pater familias en als een uitmuntend loco-burgemeester. Er waren dus redenen te over geweest om in overleg met het Seniorenconvent en met de Commissie voor Kunstopdrach ten te besluiten aan de schilder Sierk Schröder opdracht te geven tot het ver vaardigen van een portret van ir Feber tot plaatsing in het nieuwe stadhuis. Na de onthulling van dit uitstekend geslaagde conterfeitsel, voerde de heer Smitskamp (AR), als nestor van de raad het woord. Gaarne sloot hij zich aan bij de zeer waar derende woorden van de burgemeester. Ais enige had hij de eer gehad die volle twintig jaar met de jubilaris lid van de raad te zijn. Het was hem vooral in de eerste tijd een onverdeeld genoegen geweest de wet houder aan dezelfde zijde van de rode tafel mee te maken. Hij behoorde toen niet alleen tot de meest gezaghebbende leden maar ook was toen reeds zijn cri- tische vermogen sterk ontwikkeld. De heer Smitskamp had getracht in dit op zicht iets van ir Feber te leren, maar hij betwijfelde daarin ten volle te zijn ge slaagd. Den Haag is deze wethouder heel veel verplicht zo besloot spreker; twee decennia lang heeft hij de gemeente op onnavolgbare wijze gediend waarvoor een welgemeend dankwoord op zijn plaats ls. De wethouder zelf verklaarde hierop door deze hulde wel blij gestemd doch niet verrast te zijn gezien het feit, dat hij voor de schilder had moeten poseren. Zijn oudere vriend, prof. Aalberse, had hem eens gezegd: het wethouderschap van een grote stad is een van de mooiste functies in ons staatsbestel. Dit geldt zeker, aldus de jubilaris, voor een stad als Den Haag, die in volle ontwikkeling is, waar de moeilijkheden als gevolg daarvan een prikkel vormen voor de uiterste krachtsinspanning en waar zowel in het college van B. en W. als met de raad in uitstekende teamgeest wordt samen gewerkt. Hij meende zich dan ook niet aan valse bescheidenheid te bezondigen, wanneer hij een belangrijk deel van het geen door hem was tot stand gebracht op rekening wilde schrijven van het prima corps ambtenaren, dat hem al die tijd ter zijde had gestaan. Hierop werd de vergadering enige tijd geschorst om de vele gasten gelegenheid te geven de wethouder en zijn familie in een der benedenzalen te complimenteren. Daar werden o.m. nog attenties en ge schenken aangeboden namens de gezamen lijke raadsverslaggevers het Centraal Woningbeheer en de Vereniging van Huis- en Grondeigenaren. De bekende Britse piloot Neville Duke heeft Maandag een nieuw snelheidsre cord gevestigd voor vliegtuigen. Hjj be reikte een gemiddelde snelheid van 1171 km. per uur. Het nieuwe record moet nog worden erkend. In Dayton (Ohio) waren Maandag juist twee nieuwe records bekendgemaakt. Bri gade-generaal Stanley Holtoner, de bevel hebber van een luchtmachtbasis in Cali- fornië, bracht op 2 September j.L het re cord voor straalvliegtuigen over een ge sloten circuit van 100 kilometer op onge veer 1104 km. per uur. Op 1 September had de Amerikaanse kapitein van de luchtmacht Collins een nieuw record over 15 kilometer bereikt, door een gemiddel de snelheid van ongeveer 1130 km. per uur te bereiken. Beide records zijn thans door Duke, die in een „Hawker Hunter" over een gesloten circuit van drie kilome ter vloog, gebroken. In de vaoantiemaand Juli is de alge mene productie-index (basis 1988 is 100) met 3 gedaald tot 160. Daar Juli 25 ar beidsdagen telde, tegen 24 in Juni, is de gemiddelde dagproductie met 10 ach teruitgelopen tot 150. Enkele indexcijfers per bedrijfstak luiden: bouwmaterialen 137 (in Juni TAo!' "ibber 391 (454), steenkolen 95 (92), metaalproducten 217 (219) en elec- triciteit gas en water 195 (197). orig jaar daalde de gemiddelde dag productie van 147 in Juni tot 136 in Juli.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5