H. Vader over erfelijkheidsleer Zedelijke normen, waaraan haar toepassing is gebonden Niet herkozen 15 communisten kwamen hun „spullenhalen Britse en Franse bezorgdheid over uitlating van Adenauer Nieuwe daling van werkloosheid Zal K.V.P.-voorzitter aftreden? ■MHi De „Liberté" vlak bij Le Havre aan de grond gelopen Jeugd in groot gevaar Afglijdingsproces naar het materialisme OPNIEUW BEZORGDHEID OVER 'S PAUSEN GEZONDHEID Ballonvaarder zat niet in Duitsland maar in Reeuwijk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woensdag 9 September 1953 N. WEERBERICHT V. Z.H. weigert van Zijn werkprogram af te stappen Maar de bondskanselier zegt, niet aan geweld te hebben gedacht Pater W. Th. Govaart f Genera al-overste der Priesters van het H. Hart In N.-Brabant het hoogst, in Zeeland het laagst GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE HEER ANDRIESSEN LAAT TE WENSEN OVER Nog geen beslissing Nieuwe belevenissen van een avontuurlijk schip Ongedeerd na zeven meter vallen Nog 14.500 stakers in Le Havre Kaas uit Montfoort voor de Paus K. A. J. MAG NIET ZAKKEN TOT ONTSPANNINGSCLUB Oude cent en zinken dubbeltje verdwijnen De weerverwachting van het KNMI, geldig van he'den- tot morgenavond, luidt: Zwaar bewolkt met enkele buien, later ver spreide opklaringen. Matige tot krachtige en mogelijk nu en dan harde Noord-Westelijke wind. Iets koeler. Donderdag 10 September: Zon op 6.06 u., onder 19.07 u.; Maan op 8.31 u., onder 19.14 u. NIEUWE SCHI COURANT ONSCHENDBARE RECHTEN Telefonisch van onze correspondent) ROME, Dinsdagavond. Gisteren ontving de Paus in Gastel Gandolfo de deelnemers aan het Symposium internationale geneticae mediciae, het grote congres, dat momenteel te Rome bijeen is, en dat de moderne medische genetica bestudeert. De H. Vader greep deze gelegenheid aan om één van Zijn grote redevoeringen te houden, waarin Hij in het licht van de leer der H. Kerk bepaalde aspecten analyseert van de practisclie toepassing van de eugenetiek. In het eerste deel van deze hoogst belangrijke rede, waarvan de tekst hedenavond werd gepubliceerd, geeft de Paus een algemeen overzicht van de huidige stand van deze jonge wetenschap. Hij geeft als Zijn mening te kennen, dat de tot nu toe geformuleerde theorieën inzake de ontwikkeling van 't menselijke ras in laatste instantie slechts hypothesen zijn en geenszins bewezen realiteit. En deze omstandigheid bewijst, dat de onderzoekingen naar de oorsprong van de mens zich nctg steeds in een beginstadium bevinden en dat de theorieën inzake erfelijkheid en ont wikkeling nog lang niet als definitief kunnen worden beschouwd. Daarom acht de H. Vader het nuttig om een duidelijk onderscheid te maken tussen feiten, welke vast staan, en de interpretatie die ervan wordt gegeven. Vast staande en dus bewezen feiten zijn waar, maar het uitwerken van zulke feiten op wetenschappelijk gebied is iets geheel anders, omdat hier de reële moge lijkheid bestaat (en het zeer grote risico) dat men al te snel tot conclusies komt en dat men bij de beoordeling van deze feiten fundamentele vergissingen begaat. „Indien derhalve de erfelijkheidstheorie, die gebaseerd is op de kennis van de cel lulaire structuur en van de immanente wetten van de erfelijke overbrenging, ons leert waarom een bepaalde mens bepaalde karaktereigenschappen heeft, dan betekent dit nog lang niet, dat deze theorie ook in staat is om het gehele leven van deze mens te verklaren En het is juist daarom, dat de zuiver menselijke onderzoekingen gebruik moe ten maken van de goddelijke openbaring, die niets anders is dan het formele en expliciete getuigenis van de Schepper. Deze openbaring immers raakt wel dege lijk het gebied van de natuurwetenschap. Overgaande tot het practische aspect van de eugenetiek, voorzover deze zich ten doel stelt bij te dragen tot net welzijn van d'e individuen en van de gemeenschap, bespreekt de Paus enige van de toegepaste methoden, die een preventief doel hebben en die moeten worden beoordeeld vanuit een zedelijk standpunt. Zo bijvoorbeeld het toepassen, met betrekking tot diegenen, die geestelijk onvolwaardig zijn of wor den verondersteld het te zullen zijn, van geboorte-contröle door middel van me dische ingrepen of abortieve practijken, of door het verplichte huwelijkscertificaat. „Dergelijke maatregelen tot genetische en eugenistische afweer kunnen niet anders dan door het gezonde morele ge voel en bovenal door de christelijke mo raal worden afgewezen, zowel in principe als in de practijk. Onder de practijken, die de zedelijkheid aantasten, behoort op de eerste plaats het rascisme, ofwel de eugenetische sterilisatie. Zowel Onze voor ganger, Pius XI, als Wijzelf waren ver plicht om zowel de eugenetische sterili satie als iedere willekeurige directe sterilisatie van onschuldigen af te wijzen ais strijdig met de natuurwet, om het even of het een tijdelijke dan wel een defini tieve Sterilisatie betreft, en -evenzeer on verschillig of het een man of een vrouw geldt". Een andere weg, aldus vervolgde de H Vader, leidt tot hetzelfde doel na- Hjk het verbieden, casu quo van staats wege verhinderen van het huwelijk, of wel het physiek onmogelijk maken er van door middel van gedwongen afzon dering van al diegenen, die door erfe lijke ziekten zijn aangetast. Deze maat regelen zijn evenzeer af te keuren, want al moge dan het doel, dat men er mede nastreeft, op zich zelf goed zijn het middel, dat wordt toegepast, schendt het persoonlijke recht om het huwelijk aan te gaan en te beleven. Samenvattend herhaalt de Paus, dat er wel wegen bestaan om iemand, die wegens erfelijke afwijkingen niet in staat is om zich menselijk te gedragen en dus om een huwelijk aan te gaan, op wettelijke wijze te verhinderen om nieuw leven te verwekken, maar dat het verhinderen van een huwelijk op biologische, genetische of eugenetische gronden een onrecht is, ongeacht de autoriteit, die het huwelijk verhindert privé-persoon ofwel staatsoverheid. Daarbij wijst de Paus er met grote nadruk op, dat men alle recht (en vaak zelfs de plicht) heeft om mensen, die belast zijn met ernstige erfelijke afwij kingen, op hun zeer grote verantwoorde lijkheid, zowel ten aanzien van zichzelf als van hun huwelijkspartner en hun eventueel kroost, te wijzen. Maar, aldus de H. Vader, afraden is niet hetzelfde als verhinderen. Hier moet dus het beginsel worden toegepast, dat het recht om te trouwen blijft bestaan, zo lang het tegendeel niet met zekerheid is bewezen. Daarom dan ook moet in dat geval het huwelijk wor den toegestaan, maar de vraag naar de objectieve geldigheid ervan blijft open. Tenslotte sprak de Paus over een brief, die Hij onlangs ontvangen heeft van één der deelnemers aan het huidige congres, en waarin gewag wordt gemaakt van nog andere methoden en pogingen om erfelijke afwijkingen te voorkomen. De Paus maakte niet bekend, wie deze brief schreef maar wel zegt Hij met grote duidelijkheid, dat de in deze brief genoemde „preven tieve middelen en abortieve practijken" niet eens in overweging kunnen worden genomen, omdat zij in zich verkeerd zijn. „De practische doeleinden, die de gene tica zich stelt, zijn edel en zeer zeker waard om geapprecieerd en aangemoedigd te worden. Maar één ding valt vurig te hopen: dat deze wetenschap in de waar dering van de middelen, die bestemd zijn om deze doeleinden te bereiken, zich steeds bewust moge blijven van het fun damentele verschil, dat er bestaat tussen de planten- en dierenwereld aan de ene kant en de mens aan de andere kant". Naar wij uit goede bron vernemen, zou de gezondheidstoestand van Z. H. de Paus de laatste tijd achteruit zijn gegaan. De H. Vader, die zich, sedert het herstel van Zijn ernstige ziekte in het begin van dit jaar, in feite niet de minste rust heeft gegund, geeft blijk van symptomen, die op een ernstige uitputting wijzen. Ofschoon Hij nog steeds het strenge werk programma volgt, dat Hij Zijn gehele leven, maar vooral gedurende de veertien jaren van Zijn pausschap met ijzeren discipline heeft volgehouden, wordt het met name aan zijn naaste medewerkers steeds duidelijker, dat hierin verandering moet komen. Ofschoon er, zoals gewoonlijk, officieel niet over wordt gesproken, schijnt er toch in Vaticaanse kringen een zekere bezorgdheid te heersen. „Op eerstgenoemd gebied mag men vol ledig gebruik maken van alle middelen, die er zijn om soort en ras te verbeteren. Maar waar het de mens betreft, heeft men te maken met persoonlijke wezens, met onschendbare rechten, met individuen, die op hun beurt weer onderworpen zijn aan onwrikbare zedelijke normen, zodra zij van hun vermogen gebruik maken om nieuw leven te verwekken. De Schepper zelf heeft op zedelijk gebied grenzen ge steld, die geen enkele menselijke macht kan opheffen". „Moge uw wetenschap", aldus besloot de H. Vader, „in de openbare zedelijkheid en in de sociale orde een stevige steun vin den, als het erom gaat het huwelijksleven van gezonde en normale mensen en het huwelijksleven in het algemeen zich on gehinderd en vrij te laten ontwikkelen volgens de wetten, die de Schepper zelf heeft neergeschreven in het hart van de mens en die Hij in zijn openbaring heeft bevestigd. Wellicht zult ge in die open baring de grootste steun vinden voor uw inspanningen, waarover wij gaarne de meest overvloedige zegen van God af smeken". In geallieerde kringen in Bonn heeft men zich Dinsdag bezorgd getoond over Adenauers uitlating van Maandagavond, volgens welke in het vervolg niet meer van de „hereniging van Duitsland" diende te worden gesproken, doch van „de bevrijding der Oostelijke Duitse gebieden". In Britse en Franse kringen meent men overeenstemming te zien tussen deze uitspraak, die de bondskanselier later op de avond nog eens herhaalde op een tweede openluchtbijeenkomst, en de uitspraak van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, waarop indertijd veel critiek is geleverd en volgens welke het „ijzeren gordijn teruggerold moest worden". In de Britse pers heeft Adenauers uit spraak nog al wat stof doen opwaaien. Een woordvoerder van de Britse regering echter zag in Adenauers woorden slechts de „bevestiging van diens wens om Duits land te herenigen". Er bestond volgens hem geen enkele reden om te geloven, dat Adenauer aan een soort interventie in Oost-Duitsland dacht, die oorlogsgevaar met zich zou brengen. In officiële Westduitse kringen te Bonn wijst men er op, dat Adenauer niet heeft gesproken van een „bevrijding van de oostelijke gebieden door geweld", maar er wel verscheidene malen de nadruk op heeft gelegd dat de Westduitse politiek gericht is op de vrede. „Hij wilde", aldus deze krin gen: „een oproep tot de Duitsers richten om het herstel van de eenheid van Duits land niet vóór alles als een territoriale, administratieve en diplomatieke kwestie te beschouwen, maar als een humanitaire missie, welke er uit zou bestaan de Oost- Duitsers, die door d'e communistische ter reur en Sovjet-bezetting verdrukt wor den, te bevrijden uit hun slavernij". Max Heiman, de leider van de West duitse communistische partij, heeft Dins dag „alle tegenstanders van Adenau'er" opgeroepen aan te dringen op vrije ver kiezingen in geheel Duitsland, teneinde de „agressieve en fascistische machten in het Westen" te beteugelen. In een zelfcritiek verklaarde de commu nistische partjj Dinsdag, dat zij er niet in was geslaagd de resten van fascistische ideologie, anti-Sovjetisme en chauvinisme in West-Duitsland te overwinnen en „het belang van de Russische rol voor de yree_d- zame hereniging van Duitsland duidelijk te maken". De 15 communistische bondsdagleden, die alle hun zetel zijn kwijt geraakt, hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag hun spullen uit het bondsdaggebouw wegge haald. Hun kamers in het gebouw waren gisteren leeg. Maandagavond te negen uur is te Rome overleden de algemene overste van de Priesters van het H. Hart, pater Wilhel mus Theodorus Govaart. De overledene is 65 jaar geworden. De begrafenis zal Donderdag in de Heilige stad plaats hebben. Pater Govaart werd op 13 October 1888 te Schiedam geboren en begon zijn huma niora aan het Juvenaat te Bergen op Zoom. Na het noviciaat legde hij in 1909 zijn geloften af en maakte zijn hogere studies te Leuven en De Liesbosch. Zijn priesterwijding volgde op 23 Juli 1916. Pater Govaart werd in datzelfde jaaï be noemd tot leraar en prefect en in 1923 tot rector aan het Juvenaat. In 1927 koos het kapittel hem tot hoofd van de Ne- Het direct-beschikhaar aanbod van mannelijke arbeidskrachten daalde in Augustus met 1764, hetgeen blijkt uit de daling van het aantal werklozen van 54.670 tot 53.321 en de daling van het aan tal DUW-arbeiders van 10.890 tot 10.475. Hiermede is ongeveer het peil van Aug. 1951 bereikt. Over het algemeen nam de werkgele- De jonge Hertog van Kent, zoon van de Hertogin van Kent, begon Maandag de militaire loopbaan, die hij voor zichzelf heeft gekozen. De Hertog heeft dienst genomen als gewoon soldaat, en zal een cadetten-cursus volgen in de Royal Mili tary Academy te Sandhurst (Eng.) waar hij is gelegerd. De Hertog, die 18 jaar zal worden in October, past zijn militaire kleding. Naar Reuter uit Vaticaanstad meldt, zou de H. Vader lijden aan een zenuw ontsteking in de rechterschouder. Zijn lijfartsen zouden Hem hebben aangeraden, de dagelijkse audiënties voorlopig niet te houden, maar Z.H. heeft hier geen gehoor aan willen geven. Maandag ontving de H. Vader een groep geleerden, voor wie Hij, staande, een redevoering van 42 minuten hield. Gisteren ontving hij een stroom van pelgrims en vanmorgen werd de tweewekelijkse massa-audiëntie gehouden. Nog steeds volgens Reuter zou de ze nuwontsteking aan het licht zijn gekomen toen de H. Vader enkele dagen geleden snel zijn rechterhand uitstak om een be zoeker, die geknield was en wilde opstaan doch uitgleed, tegen te houden. Z.H. zou thans de pauselijke ring van de rechter- aan de linkerhand hebben gedaan, om Zijn bezoekers toch in de gelegenheid te stellen deze ring, zoals gebruikelijk is, te kussen. (Van onze Haagse redactie) Hardnekkige geruchten doen de ronde, dat de heer W. J. Andriessen, voorzitter van de Katholieke Volks partij en lid van de Tweede Kamer voor deze partij zich binnenkort om vezondheidsredenen genoodzaakt zal zien zijn functie van partijvoorzitter neer te leggen. Ofschoon de heer Andriessen na geruime tijd in een ziekenhuis in observatie te zijn ge weest, daaruit onlangs werd out- slagen, bevindt hij zich nog steeds onder dokters behandeling. Hij zal nog weken lang rust moeten nemen. Zijn gezondheidstoestand maakt het dan ook uiterst wenselijk, zo vernemen wij, dat de heer Andriessen althans een deel van zijn werkzaam heden zal staken. Men acht het daar om in partijkringen, hoezeer men nlk« betreuren zou, niet uitgesloten dat hij eerlang een beslissing in die richting zal nemen. Tegelijkertijd hoopt men echter, de heer Andriessen te kunnen behouden voor de Kamerfractie, welke steeds met vrucht van zijn waardevolle adviezen gebruik maakt. Zo lang geen beslissing, als voren bedoeld is gevallen, kan het partij bestuur uiteraard niet denken aan pogingen andere candidaten voor de vrijkomende functie te polsen. Het Franse passagiersschip „Liberté" (51.839 ton), is Dinsdagmiddag om half drie op minder dan een kilometer van Le Havre in dichte mist aan de grond gelopen, een half uur nadat het uit Frankrijk was vertrokken met bestemming New-York. De ,„Liberté" de voormalige Duitse „Europa" had 1.075 passagiers aan boord, voornamelijk Amerikaanse toeristen. Ogenblikkelijk voeren sleepboten uit om de Oceaanreus assistentie te ver lenen. Het persbureau Reuter Kwam te weten dat er iets met het schip aan de hand was, doordat de hoofdpurser van de „Liberté" in een kort radio-telefonisch gesprek met een correspondent van het persbureau had gezegd, dat zich „een klein technisch on geval" had voorgedaan. Hij wilde geen nadere bijzonderheden geven. Alle radio verbindingen van het schip met Parijs zijn later verbroken. Een woordvoerder van de maatschap pij, waartoe het schip behoort, gaf in tussen een verklaring uit, volgens welke het schip geen schade had opgelopen en alle passagiers veilig waren. De ..Liberté" heeft reeds een bewogen carrière achter de rug. In 1929, het jaar Dinsdagmiddag is het Franse passa giersschip Liberté" (51839 ton), met ongeveer 1100 passagiers aan boord op minder dan een kilometer van Le Havre in dichte mist aan de grond gelopen, een half uur nadat het uit Ee Havre was vertrokken met bestemming New-York. Sleepboten zijn uitgevaren om assistentie te verlenen. dat het schip als de „Europa" in Hamburg werd gebouwd, liet men het zinken om een grote brand te blussen, die aan boord was uitgebroken. Een jaar later, nadat het schip gelicht en de bouw voltooid was, liep het aan de grond. In Maart 1931 won de toenmalige „Europa" de blauwe wimpel voor de snel ste overtocht over de Atlantische Oceaan. In 1945 werd de „Europa" door de Britse luchtmacht met bommen in de grond ge boord. Weer werd het gelicht en hersteld. De Fransen kregen het schip in 1946 als herstelbetaling, doch in 1947 zonk het op nieuw, ditmaal bij Bremen. In Augustus 1950 maakte het zijn eerste reis als de „Liberté", doch een maand later liep het bij Southampton aan de grond. Na enige uren kon de „Liberté" toen worden vlotgebracht. Ook het jongste avontuur van d'e trotse Oceaanreus is goed afgelopen. Zes sleep boten ondernamen, kort nadat het schip aan de grond zat, een eerste poging om het los te trekken. Zij slaagden daar echter niet in en gaven de pogingen voorlopig op, teneinde de vloed af te wachten, die om acht uur opkwam. Intussen was al bekend geworden, dat er voor schip noch opvarenden enig ge vaar dreigde, omdat de positie gunstig was. De zee was kalm en er waren geen rotsen in de omgeving. Toen het eenmaal vloed was, betekende het voor de sleep boten nog maar een kleinigheid om het schip los te brengen. Merkwaardigerwijs is in 1950 een ander Frans passagiersschip, de „Grasse", op precies dezelfde plaats aan de grond gelopen. Ook de „Grasse" werd na enkele uren bevrijd. De „Liberté" is, na vlot te zijp geko men, niet naar Le Havre teruggekeerd, maar heeft de reis naar Southampton voortgezet. genheid toe; niettemin vertoonde het di rect beschikbaar aanbod hier en daar een kleine stijging, voornamelijk als gevolg van de inschrijving van oud-leerlingen der scholen. Het beschikbaar aanbod van personen beneden 19 jaar steeg van 4128 tot 4976. Als gevolg hiervan steeg o.a. het beschik baar aanbod van metaalarbeiders van 6698 tot 6938 en van kantoorpersoneel van 5521 tot 5650. Het aantal beschikbare land arbeiders steeg van 5195 tot 5220. Het aan tal beschikbare bouwvakarbeiders daalde van 7254 tot 6805 en losse arbeiders van 11.681 tot 11.315. Het aantal openstaande aanvragen voor mannelijk personeel steeg van 28.672 tot 29.488, hetgeen op verruiming der werk gelegenheid wijst. De relatieve werkloosheid was eind Augustus het hoogst in Noord-Holland met 22 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren, dan volgde Noord-Bra bant met 20, Utrecht met 19 en Gelder land met 18. Het laagst was het in Zee land met 6 en Drente met 9, terwijl het rijksgemiddelde 17 bedroeg tegen 18 op 31 Juli. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg door de inschrijving van meisjes, die de scholen verlieten, van 6404 tot 6999. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 21.341 tot 21.888. Het rijdende postkantoor, dat op het ogenblik door ons land rijdt om de ver koop van Rode-Kruiszegels te stimule ren, een actie, die werd ingezet op 21 Augustus en zal worden besloten op 21 October, deed Dinsdagmorgen Soestdijk aan. H.M. Koningin Juliana kocht bij het postkantoor een aantal Rode-Kruispost zegels en prentbriefkaarten. H.M. koopt een aantal zegels en prentbriefkaarten, met toeslag voor 't Rode Kruis (links); H.M. bezig met het schrijven van de briefkaart midden) en H.M. post de briefkaart (rechts). derlandse provincie. Na een ambtsperiode van zes jaar keerde hij in 1933 als rector van het Juvenaat terug, doch reeds twee jaar later, op 24 October 1935, koos het Generaal Kapittel te Rome hem tot gene- raal-overste van de congregatie, waar door hij haar derde generaal werd. Tot aan zijn dood toe heeft pater Go vaart zijn hoge ambt waargenomen. Een plechtige uitvaartdienst zal te Schiedam in de parochiekerk van de H. Liduina worden gehouden op Zaterdag 19 September, 's morgens te tien uur. Het driejarig zoontje van de familie D., die op de tweede etage in de Reg- terenstraat in Den Haag woont, was uit zijn bedje gestapt om wat te gaan spe len. En alsof deze stoute daad nog niet genoeg was, tuimelde het ventje dp een gegeven ogenblik uit het zeven meter boven de begane grond gelegen raam en 1 kwam in een bloembed terecht. De G.G.D. rukte onmiddellijk uit, doch de dokter kon geen enkel letsel bij de jonge luchtreiziger vinden. Of de ouders dit angstige avontuur als voldoende straf voor hun zoontje beschouwden vertelt de geschiedenis niet. Te Le Havre zetten nog altijd 8000 me taalbewerkers en 6500 bouwvakarbeiders hun staking voort. Deze duurt nu al 27 da gen en heeft ten doel het verkrijgen van loonsverhoging. De gemeenteraad heeft besloten een de legatie bestaande uit de burgmeester en telkens een vertegenwoordiger van elke raadsfractie, te vormen om met de pa troons- en werklieden-afgevaardigden contact op te nemen. De raad heeft ook om terugtrekking der politieversterkin- gen gevraagd. Zaterdag, 5 September- ontving Z. H. de Paus, in Zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo, de zeereerwaarde heren C. J M. Spaan, pastoor te Montfoort (Utrecht), Jos Bolsman,, pastoor te Kamerik, en Antonius Janmaat pastoor te Schalkwijk, in speciale audiëntie. Bij deze gelegenheid werd de H. Vader een prachtige Mont- foortse kaas aangeboden, welke 48 pond woog. Deze was in een fraai, daartoe spe ciaal vervaardigde kist verpakt, welke door de Pauselijke Internuntius, Z. Exc. mgr Paolo Giobbe was verzegeld. De H. Vader dankte zichtbaar geroerd voor deze originele en echt Nederlandse gave. De verantwoordelijkheid voor de arbei dersjeugd voor en in het nieuwe Europa is het onderwerp van het gesprek op het congres, dat deze dagen op Drakenburgh bij Hilversum door de Internationale Katholieke Arbeidersjeugd wordt gehou den. Mgr Jos, Cardijn uit België, stichter en aalmoezenier van de Internationale KAJ heeft de taak der KAJ. nadat hij met een delegatie der conferentie Maandag j.l. door H.M. de Koningin was ontvangen omschreven voor een gehoor, dat bestond uit vertegenwoordigers van zestien Euro pese landen en uit vier afgevaardigden van buiten Europa. Spreker gaf allereerst een indruk van de staat, waarin dc Europese jeugd ver keert. Een groot deel der jongeren, zo moest hü constateren, wordt thans niet meer door de Kerk bereikt. Dit getal zal steeds groeien en in toenemende mate een gevaar worden voor de Christelijke be schaving. Zij immers vervallen tot ma terialisme. Oqze taak in het nieuwe Europa nu zal zijn ons te wenden tot deze jonge arbei ders. Mgr Cardijn meende te moeten vaststellen, dat de neiging bestaat om zich in kleine groepen op te sluiten. Dit zou fataal worden voor de KAJ. Voorts wees hij er op, hoe de arbei dersjeugd in Afrika, Azië en Zuid- Amerika in nog veel grotere mate te kampen heeft met moeilijkheden. De Europese arbeidersjeugd dient daarvoor open oog te hebben en de problemen der anderen te bespreken en te bestuderen. Practisch géén theoretisch werk eiste mgr Cardijn van de KAJ: zorg voor de ar beidende jeugd van het ogenblik af, dat de jongens en meisjes op het leven wor den losgelaten, zorg voor de jongens, die in militaire dienst gaan, zorg voor de vakopleiding en voor de roeping tot het huwelijk. Er moet een menswaardige op voeding worden gegeven, hetgeen een zaak van apostolische ijver is. De aal moezenier waarschuwde de KAJ ook er voor niet te ontaarden in een ontspan ningsbeweging. In het bijzorüer legde hij er de nadruk op. dat de KAJ nauw met de priesters moet samenwerken. De dag van gisteren was geheel gewijd aan discussies in groepen, die naar hun taalgebied in vieren waren verdeeld. Na mens de minister van O. K. en W. woonde 't hoofd afdeling Vorming buiten School verband, de heer Oosterlee, de besprekin gen bij. Met ingang van 15 September a.s. zullen de oude bronzen centen (die van groot formaat dus) en de zinken dubbeltjes uit de circulatie verdwijnen. Tot 16 December kunnen ze dan nog aan de postkantoren worden ingewisseld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1