De zich ieder jaar wijzigende binnenstad en een nieuw plein, als pendant van het Koemarktplein GRATIS KOPEN TIMCO LAATSTE BERICHTEN Onze vogels in September De gierzwaluwen verdwenen geen zangwedstrijden G V) aargangen van WOERKOM door dr irM. M. VAN PRAAG UIT 75 DAGEN geheel gratis te kopen. IN CONTANTEN TERUG! Katholieke Kring ER ZIJNVAN DIE DINGEN.... Redley contra Czerny NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Rechtdoor gaat vóór afbuigend verkeer WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 PAGINA t Vakkundige voorlichting en plaatsing. oranjestraat 13 tel. 65673 BROERSVELD 137-139 tel. 67736 Eventueel prettige betalingsregeling. Ik houd niet van buitenwijken. Terdege ben ik mij ervan bewust, dat deze bekentenis uit mijn mond moet klinken als een paradox, misschien als een dissonant. Mijn functie immers voert mij naar de rand van de stad om daar de volkshuisvesting te verzorgen, nieuwe woningen te laten bouwen. Zeker, ik ben doordrongen van het belang van een goede woongelegenheid, maar de discussies over het woningvraagstuk lopen zo heel gauw uit op kleinigheden, op de plaatsing van een aanrecht in de keuken, van een gootsteen, over de constructie van kastplanken, over het wel en wee van schuifdeuren en ik moet bekennen, misschien tot mijn schande, dat deze problemen hoe gewichtig ook, mij niet dag en nacht bezighouden en mijn geestelijke aspiraties niet geheel kunnen bevredigen. Ik houd van de binnenstad Verplichtingen Onze city breidt zich uit Pastoor M. J. A. Lans Herenmodemagazijn HADDEN ZE HEIMWEE? AANRIJDING OPBRENGST COLLECTE RODE KRUIS GEDURENDE FEESTWEEK ONGEVAL MET BROMFIETS DRIFTKOP FIETS "GESTOLEN H.B.S.S.N.S.Y.V. De eerste eist ruim een ton Drang der omstandigheden Houten holenduif Buitelende meeuwen In de Kethelse polders BRANDJE TIJDIG GEBLUST KUNSTAGENDA SCHIEDAM S. Y. „HET ZWARTE PAARD" ELF VISSERS OMGEKOMEN 40 BRUILOFTSGASTEN VERDRONKEN DE KOREA-GEYANGENEN, DIE NIET NAAR HUIS WILLEN AMBONEZEN UIT N. GUINEA NAAR NEDERLAND BURGERLIJKE STAND NEDERLANDSE ZIEKEN NAAR BANNEUX op dezelfde weg Maar dat wil nog niet zeggen, dat „recht door" een garantie heeft voor 100% veiligheid op de weg. Die bestaat niet. Nóch in het verkeer, nóch in het leven. Neen. In beide hangt het in belangrijke mate van ons zelf af hoe wij varen. In beide moeten wij ons laten leiden door eigen verantwoorde lijkheidsbesef. Uitkijken is het devies. Vooruitzien en vooruit zorgen. De nodige speling houden om botsingen te ver mijden en narigheden te voorkomen. Ouders en Onderwijzers, leert de kinde ren in het verkeer èn in het leven te zorgen voor de noodzakelijke speling voor onverwachte moeilijkheden. Laat ze meedoen aan de 5e Jeugd- spaaractie van de Nationale Spaarraad, die ditmaal in het teken van „Veilig Verkeer" staat. Meer dan 2/3 van de scholen in Nederland neemt er aan deel. Volgt hun voor beeld: Leert de jeugd veilig rijden en sparen! f. 225.- f. 198.- 160.- 205.- I. 225- I. 295- 250.- I. 155,- Davo 122 Beckers 36 E. M. J. Res 6 Vulcana 60 Beckers 60 E. M. J. Res 19 Vulcana 65 Inferno Aristo 23 OVER SCHIEDAMS „CITY Wat onze tijd op dit terrein produ ceert, och ja, het is goed, het is soms zelfs excellent, het is alles weloverdacht, maar het is alles zo intens saai. Ik mis er in het karakteristieke, het indivi duele. Of men in Groningen dan wel in Leiden ofwel in Zwolle door de nieu we wijken loopt, het lijkt alles op elkaar als twee druppels water als zoveel drup pels als we gemeenten opsommen. In onze woningbouw komt de benauwen de massaficering, zo kenmerkend voor onze tijd, meer tot uiting dan waarin ook. Misschien is ook de wetenschap (of kunst) der stedebouw debet aan de ont- individualisering. Alle respect voor haar beoefenaars, maar in haar ijver weten schappelijke richtlijnen op te stellen, gaat zij misschien wel eens iets te ver in het lanceren van taboes en is zij, met sommige welstandscommissies, de goede niet te na gesproken, een factor, die het individuele helpt onderdrukken. In bij zonder is de stedebouw dit. als zij de allures van een mathesis gaat aanne men en zich er onvoldoende van bewust is, dat het steeds ook anders kan, en dan even goed. Ik houd van de binnenstad, van het gedeelte dat Amsterdam tot Amsterdam stempelt. Leiden tot Leiden maakt, Schiedam tot Schiedam. Daar zie ik nog persoonlijkheid, daar voel ik individuali teit, daar proef ik nog „authentiek le ven" uitgedrukt in steen en glas. Zeker ook de city evolueert met en in de tijd. Overal heeft de god van het verkeer, de®e niets ontzienende Siwa, er zijn tanden en klauwen ingezet. De functie van de binnenstad wijzigt zich van jaar tot jaar, met de veranderde economie, met de groei der stedelijke agglomeratie. Maar hoe groot de ra vage dikwijls is, toch vullen de littekens zich weer met bindweefsel. En de om vang van de vernieuwing is, afgezien dan van die van Rotterdams binnenstad, nim mer van die aard, dat grauwe massafice ring hier mogelijk is. Laten wij Schiedams centrum eens onder de loupe nemen. Het was een kleine stad, waarmee ik jaren geleden kennis maakte; een on aanzienlijk stadje met een beangstigend- kleinsteedse kern. Neerdrukkend, gelijk de oude vervallen grachtjes in het Noorderkwartier, met zijn damp uitwa semende branderijen en mouterijen. In vroegere jaren moet Schiedam"s hart zijn geweest de oude markt met omgeving, maar toen ik in functie trad, lag het zwaartepunt toch reeds meer bij de Koemarkt. Van evolutie was geen sprake in dat oude Schiedam. Tot diep in de twintiger jaren van onze eeuw. Een dorpspleintje, Koemarkt geheten, waaraan gelegen een dorpsherberg, een winkelstraat uit mondende in het pleintje, een cirkel, waarin de tram zich bewoog, een wacht- gelegenheid in de tramlus, met buffet en uiterst vriendelijke bediening, aan de ene kant een afgrond, aan de andere kant een zeer onaanzienlijke bebouwing als aanzet van de weg naar Rotterdam, zie hier Schiedam's centrum in nog histo rische tijd. IVJaar de grote verkeersweg Rotter- dam-stad-Rotterdam-strand loopt door onze goede stad en dit legt verplichtin gen op; verplichtingen, die men in acht te nemen heeft. En ziehier de zweep, die zelfs de meest conservatieve Schiedam mers noopte tot herziening van hun stad. Het resultaat in het huidige verkeers knooppunt met zijn brede toegangswe gen. Ónbewoonbaarverklaringen en ont eigeningen effenden de weg tot het ont staan van onze nieuwe city. Particulier initiatief deed de rest. Aan een man van durf en inzicht dankten wij de Hemaflat, die het nieuwe plein gezicht geeft. De Broersvest werd een brede verkeersweg, door opruiming van de plantsoentjes, die in hun tijd reeds een verbetering waren geweest. Zeker, er valt nog veel te verbeteren, hetgeen niet nodig was ge weest als men destijds de onteigening nog iets royaler had toegepast. Zuinigheid betaalt niet altijd. Het maken van kost bare besnoeiingen aan Rotterdamse- dijk en Broersvest was te vermijden ge weest en een gaver stadsbeeld het resul taat. Maar voor het overige kan worden gezegd, dat Schiedam op werkelijk niet bekrompen wijze zijn kom heeft gemeta- morphoseerd, thans bijkans reeds tijdens dertig jaar geleden. Misschien had het een en het ander nog anders, nog beter gekund. Node missen wij het grote veld bij de Marconistraat. Een ruimte midden in de bebouwde kom is broodnodig in een stad, met het oog op volksfeesten en kermissen. Wel heb ben wij nog een plein in het vooruit zicht, op de plaats van de oude begraaf plaats; maar het laat zich aanzien, dat men er een geduchte tol zal hebben te betalen aan het verkeer, dat juist daar zijn eisen stelt. Niettemin, hoe groter het toekomstige Stadhuisplein zal zijn, hoe beter. Onze city breidt zich uit, zij heeft de Oranjestraat in zich opgenomen. De uit breiding van de H.A.V. Bank en het nieuwe gebouw van de Amsterdamsche Bank zijn ook een stap in die richting. De bouw van het nieuwe postkantoor maakte destijds noodzakelijk een wijzi ging van de kop van de Plantage. Moes ten we eigenlijk thans nog niet een stap je verder gaan? Zeker ben ik niet ge speend van liefde en eerbied voor het historische in het stadsbeeld, maar laat ons dat niet sentimenteel maken. Het 3 Advertentie J. Met veel genoegen zien wij, dat onder de heeren, die door Z. H. den Paus met het zilveren kruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice" zijn vereerd, ook behoort de zeer- eerw. heer M. J. A Lans, pastoor der parochie van O. L. Vrouw Visitatie al hier. Welverdiend mag gewis deze vereeren- de onderscheiding genoemd worden; im mers, zoals men weet, wordt zij verleend aan hen, die zich door bijzonderen ijver voor een waardige viering van 's Pau sen Gouden Priesterfeest onderscheiden hebben. En in de lange rij dezer ver dienstelijke mannen staat gewis de zeereerw. heer Lans, als een der eersten, vooraan Het is genoeg bekend, welk aandeel hij in de voorbereiding eener waardige feestviering hier ter stede heeft gehad; maar onder hen, die hun ijver en talenten aan eene luisterrijke viering van Paus Leo's jubileum gewijd hebben, verdient de talentvolle pastoor der O. L. Vrouwe-parochie op de eerste plaats genoemd te worden. Door zijn prachtvol tooneelwerk: „De Kerk der Nederlanden en het Pausschap", dat in talloze plaatsen, zelfs bij herhaling werd uitgevoerd, heeft de zeereerw. heer Lans inderdaad gewerkt en geijverd „pro Ec clesia et Pontifice'", voor Kerk en Paus. Van harte wenschen wij hem dan ook met deze eervolle onderscheiding geluk. Moge het pastoor Lans zijn gegeven, nog vele jaren, zoowel door zijne herderlijke bediening hier ter stede als met zijne bijzondere talenten, voor Kerk en Paus, en alzoo tot Gods meerdere eer, te wer ken en te ijveren! (Nwe. Schiedamsche Courant, van 20 Februari 1889). Wij stellen onze clienten in de gelegenheid in het tijdvak van 31 Augustus t.m. 19 September gedurende 3 dagen Mocht U tot de gelukkigen be horen, dan ontvangt U tegen inlevering van Uw cassabon het door U bestede bedrag Dit geldt ook voor onze afdeling Confectie, Broersvest 56 - Telefoon 69642 pleintje voor het postkantoor, dat de Plantage heeft teruggedrongen, was een noodzakelijkheid. Laten wij thans daar van de consequentie trekken en ook het overgebleven plantsoentje verwijderen. Ik zie het nieuwe plan voor mij. Een plein, begrensd door Postkantoor en H.A.V. Bank aan de ene zijde, de Oranje galerij en een modern gebouw in de plaats van het tot sterven gedoemde gro te woonhuis aan de andere zijde, ons Cultureel Centrum als pièce de resistan ce in het front. Er tegenover het nieuwe bankgebouw, een monument op de plaats waar thans de noodoplossing is geplaatst. De tijd is er rijp voor. 1) Niet de weg van de minste weer stand. Een echte schouwburg, hoe een voudig ook, maar bruikbaar gedurende het gehele jaar. Een schouwburg voor onze Schiedamse Gemeenschap die er in geslaagd is Schiedam een voorheen on gekend leven in te blazen. Een „home" dat haar het gehele jaar ter beschikking staat". Geen „groc", geen theater in sterk verdunde oplossing. Geen inrichting, die slechts een spaarzaam aantal dagen in het jaar bruikbaar is en die het gewoonlijk juist niet is, wanneer men er op gere kend heeft. Dus, geen openluchttheater op de plaats, waar het echte theater moet staan, geen obstakel die de bouw daar van illusoir zal maken voor lange, lange jaren. 17 September: Staatszaken De Katholieke Kring heeft het thans zjjn leden officieel kunnen mededelen: op 11 September vindt de opvoering plaats door De Haagsche Comedie van 't toneelstuk „Staatszaken" (Affairs of State) door Louis Verneuil en onder re gie van Cees Laseur. In het Passage Theater .En aanvang 8 uur precies. Met dit stuk zal het toneel seizoen op voortreffelijke wijze worden ingezet- De hoofdrollen worden vervuld doorCees Laseur. Walter Kous, Emy Meu nier en Paul Steenbergen, terwijl voorts nog meespelen Elisabeth Andersen en Peter Holland. Advertentie Noot van de Redactie. We zijn ons wèl bewust, dat er bezwaren tegen de „ont hoofding" van de Plantage kunnen wor den aangevoerd. Desondanks menen we, dat onze lezers met belangstelling van ir v. Praags stoute visie kennis zullen nemen. Vannacht troffen twee agenten van politie een drietal koeien in een straat van de nieuwbouw in de polder Nieuw- land aan. Ze probeerden direct, de dieren, die al herkauwend de nieuwe tuintjes vermoedelijk niet bepaald liefderijk zou den hebben behandeld op te vangen. Maar dat viel niet mee. Tenslotte, koeiendrijver is óók een vak. De agenten zijn daar midden in de nacht ettelijke uren bezig geweest, tot ze er in slaag den, de dieren naar een ingesloten stuk grasland te drijven. Dat was vanmorgen om vijf uur. Ze zijn toen de eigenaar gaan opspo ren. Het was M., die verklaarde, dat zijn koeien op zjjn eigen grasland hadden geweid, dat behoorlijk afgestoten was. Maar omwoners moeten gisteravond enkele palen en jjzerdraad verwijderd hebben, zodat de dieren vrij spel hadden. Het is natuurlijk mogelijk, dat ze heimwee hadden naar het oude stukje grond in de polder, waar dan weliswaar niet hun wieg gestaan heeft, maar ze als kalveren in de frisse wei gedarteld heb ben Het is immers nog niet zo lang geléden dat, waar nu moderne huizen vol mensen met al hun rumoer staan, de polder zich vredig uitstrekte. Op d-e Rotterdiamisedijk is gisteren de 49-jarige A. J. uit Rotterdam dioor een auto aangereden, toen hij al fietsend niet goed oplette Hij bekwam verwondingen aan het hoofd en het rechterbeen en moest, na eerst in het Gemeentezieken huis behandeld te zijn, waar zijn woning vervoerd worden. waarover U misschien eerst eens eeh nachtje moet slapen. Maar als het U om zo'n heer lijk bed te doen Is, ga dan meteen naar Kroes. In zo'n bed van Kroes slaapt U zowel op Uw linker- als op Uw rechterzijde BROERSVEST 64-6» SCHIEDAM De collecte welke gedurende de feest- week door het Rode Kruis ten bate van de slachtoffers van de Griekse aardbeving gehouden is bedraagt 1.276.88. De 23-jarige O. uit Vlaardingen reed gisteren, met zijn bromfiets in de Bur gemeester Knappertlaan. Ter hoogte van de Bosboomlaan raakte de knalpüp los en in het voorwiel vast, waardoor O. van het vehikel geslingerd werd. Ht) bekwam schaafwonden aan hoofd en handen. De fiets werd zwaar beschadigd. Een het elf-jarige jongen, die op Broersveld uitgescholden werd voor „schele" werd hierdoor zo driftig, dat hij een leeg flesje door de ruit van de slijperij van K. wierp. Ten nadele van mej. A. P., wonende Swaimm-erdaimsmgel is aldaar een fiets gestolen. Stond H.B.S.S. j.l. Zaterdag voor een moeilijke ongave, de komende wedstrijd dag zal nog veel meer van de spelers eisen, want niemand minder dan N.S.V.V uit Numansdorp komt naar Schiedam Zij, die de competitie van het vorig sei zoen hebben gevolgd, weten, welk een tegenstander N.S.V.V. is. De Numansdor- pers werden vorig seizoen n.l. kampioen in hun afdeling en bereikten in de kam pioenscompetitie de 2e plaats, vlak ondei de landskampioen Quick Boys. H.B.S.S. zal het dus zwaar te verduren krijgen en zal alle zeilen moeten bijzetten om N.S.V.V. van zich af te houden. Of dat zal gelukken kan men a.s. Zaterdag aan de Havendijk gaan zien. aanvang 4.15 uur. Twee ondernemers op het gebied van fjsrevues hebben al geruime tijd verschil van mening. Enige jaren geleden werden in ons land voorstellingen gegeven door een dergelijke revue, die werd uitgebracht door Redley en Czerny. De samenwerking tussen beide ondernemers werd in April 1951 beëindigd, zij hebben toen een con tract opgemaakt, waarin een concurrentie beding was opgenomen. Czerny zou zich hierin verplicht hebben zich niet meer met tjsrevues te bemoeien. Voor ons land ge durende een periode van vijf jaar en ge durende drie jaar wat het buitenland be treft. Voor iedere overtreding zou zijn vroe gere partner duizend gulden krijgen. On danks deze clausule in het contract heeft Czerny zich toch weer met een ijsrevue bemoeid, zo zegt zijn oud-collega. Met een Amsterdamse theater-directeur en een Rotterdams goochelaar heeft hij namelijk de revue „Winterdroom' geëxploiteerd. Aldus de raadsman van Redley, die ge ruime tijd terug een civiele vordering bij de Rotterdamse rechtbank heeft ingesteld tegen zijn vroegere compagnon, van wie hij, op grond van de boete-bepaling, ruim een ton eist. "Gistermiddag heeft Redley, aan wie het bewijs is opgedragen, een aantal getuigen voor de Rotterdamse rechtbank gebracht. De raadsman van de tegenpartij gaf de mening van zijn cliënt als volgt weer: De ijsrevue van Redley en Czerny had des tijds enige tijd geen voorstellingen gege ven. Czerny was toen naar Zwitserland gegaan en bij de skisport had hij een been gebroken. Redley zou hem toen hebben medegedeeld het werk te zullen staken, tenzij Czerny zijn aandeel in de ijsrevue aan hem zou verkopen. Czerny, die, zo als hij zeide, zijn vermogen in de revue had gestoken, heeft zich toen voor f 30.000 laten uitkopen. Onder de drang der omstandigheden had hij toen het con tract getekend, dat bezwaarlijk voor hem was en waarin de boetebepaling was op genomen, aldus zijn raadsman. Er kan in het rechtsgeding nu nog een voortgezette enquete volgen, alsmede een tegen-enquete, zodat het nog wel geruime tijd kan duren, voordat in deze kwestie een uitspraak van de rechter zal volgen. Zoals steeds zijn de gierzwaluwen begin Aug. naar hun winterverblijven in Afrika vertrokken. De grote troep, die iedere avond voor het vertrek intensieve vliegoefenin- gen hield, bleek opeens in het begin van de tweede week van die maand verdwenen te zijn. Juist in de avonduren was het zo prettig het luidruchtige gedoe van deze vogels gade te slaan als ze ondef aanhoudend „sie-sie.sie"-geroep met Kapmeeuw enorme snelheid door de lucht raasden. Het ene moment vlogen ze soms slechts enkele meters boven de grond en een ogenblik later waren ze zo lioog gestegen, dat we ze met het blote oog bijna niet meer konden volgen. Het blijft intussen een groot raadsel waarom deze vogels zo vroeg in de zomer al verdwijnen en wel juist in een periode van uitermate gunstig weer, waardoor er volop voedsel is in de vorm van insecten van velerlei soort. Ook dit is weer een der grote nog onopgeloste raadsels in de natuur. OAG81AO VOOR SCWIDAM f'V OMSTA [Kf* 75ste Jaargang No. 22249 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal. 2,— per maand, 0,47 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte 10.15 pei millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0.30 per millimeter hoogte Bil contract gelden lagere tarieven, welke bij de admlnlstraUe of bij de erkende a verier, tie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine ad verten tien i tot 20 woerden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. Een drietal dagen later hoorden we op eens weer het bekende gierzwaluwenge- krljs en tot onze verbazing zagen we een vol dozijn exemplaren hun welbekende evoluties verrichten. Vermoedelijk vo gels, die uit Noordelijk gelegen streken gekomen waren en evenals onze Schie damse vogels op reis waren naar hun winterkwartieren. De volgende dag wa ren ook zij verdwenen. Twee dagen daar na zagen we op een avond weer twee gierzwaluwen op de insectenjacht en helaas waren dit de laatste exemplaren, die wij zagen. Nu moeten we weer ge duld hebben tot volgend jaar Mei In de zangvogelwereld is het geduren de de maanden Augustus en September echt komkommertijd. Nadat we de laat ste tjiftjaf en dito tuinfluiter op 10 Au gustus voor het laatst gehoord hadden, is het stil geworden in bos en plantsoen. Alle vogels, met uitzondering van een paar enthousiaste houtduiven en een enkele holenduif, zwijgen als het graf Alleen horen de hongerroep van enkele late jonge spotvogels, tuinfluiters. vin ken, groenlingen e.d. De oude vogels waren dus nog in actie om voedsel ('oor hun kroost te verzamelen om de jonge hongerhalzen te verzadigen. Maar lang zamerhand zullen de jongen zelf in hun onderhoud kunnen voorzien en dan breekt voor de oude vogels eindelijk een korte periode van rust aan. Deze rusl komt hun overigens heel goed te stade, omdat zjj nu hun versleten zomerpakje voor het wintertenue gaan verwisselen en tijdens dit proces schijnen de vogels zich niet helemaal fit te voelen. Is de rui zo in de loop van September een maal achter de rug, dan breekt voor de zomervogels tjiftjaf, fitis, tuinfluiter, spotvogel e.d. de tijd aan om ons even eens te verlaten. De najaarstrek van deze vogels verloopt, eigenlijk geheel onge merkt, omdat de vogels zich reeds ge ruime tijd toch niet meer lieten horen. Weliswaar zal een optimistische tjiftjaf of een fitis zich in September nog wel even laten horen, maar dit dienen we als een extra'tje te beschouwen. Tot op dit ogenblik horen we dagelijks nog houtduiven koeren en nu en dan hoorden we tevens het „boem-boem" van de holenduif, doch dit zijn beide vogels, die soms in October of November nog jongen in het nest hebben en bovendien hebben zij met de voeding ook al geen moeite. Alleen de tortel, de enige duil. die, omstreeks deze tijd, naar het Zuiden vertrekt, laat zich niet meer horen. De hout- en holenduiven vliegen soms in troepen van enkele tientallen vogels de Maas over om zich daar aan de over kant te goed te doen aan erwten en an dere veldvruchten, die de boer op het land heeft achter gelaten en die nu door de duiven, in gezelschap van roeken, kauwtjes en kapmeeuwen, voor goede prijs worden verklaard. Zij kunnen de eerste tijd dus nog wel vooruit. Vooral kapmeeuwen, die zo langzamerhand weer naar het binnenland komen, is alles wel kom tot insecten toe. Dat hebben we laatst tijdens de warme dagen aardig ge zien, toen een stel kapmeeuwen onder aanhoudend krijgsgeschreeuw vlak boven ons hoofd allerlei dwaze capriolen maak te. Toen ik er naar stond te kijken, kwam er een meneer naar mij toe met de vraag, wat het te betekenen had, dat die meeu wen zulke rare bultelingen in de lucht maakten. Gelukkig kon ik hem een af doend antwoord geven. Zij jaagden n.l. op gevleugelde mieren, die door het warme weer gelokt uit hun holen ge kropen waren en daarna hoog in de lucht hun bruidsvlucht maakten. Weldra hadden enkele meeuwen dit in de gaten en begonnen hevig krijsend een aanval op de mierenvluchten. Door het ge schreeuw der vogels kwamen van alle kanten hun kornuiten aangevlogen om eveneens van het mierenfestijn te kun nen genieten. Met recht dus een ge stoorde bruiloft. De boeren-, en huiszwaluwen hebben daar ook van geprofiteerd, zodat zij ten slotte volgepropt met mieren ergens op een daklijst of op een draad streken om een en ander rustig te laten verteren. Daar hebben zij overigens weinig moeite mee, want de spijsvertering werkt bij alle vogels werkelijk perfect. Jammer voor de gierzwaluwen dat zij al verdwe nen waren, anders waren zij stellig ook van de partij geweest. In de Kethelse polders komt nu, nadat de weidevogels verdwenen zijn, weer wat meer leven. Op vochtige weiden ontdek ken we al heel wat watersnippen en kie viten,' allemaal trekkers uit het Noorden en Oosten van ons werelddeel. De snip pen gaan bij onze nadering snel op de wieken in hun merkwaardige zig-zag- vlucht. Geen wonder, dat ze zo snel het hazenpad kiezen, want evenals op de wilde eenden is ook de jacht op de snip pen weer geopend. Ik hoop voor de snip pen, dat zü buiten schot zullen blijven en voor de eenden natuurlijk evenzo. Een oud spreekwoord zegt: Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht, doch wij vogelliefhebbers draaien het graag een beetje om en zeggen: beter tien vogels in de lucht dan één in de hand. 't Is maar van welke kant je de zaak bekijkt. A. DE JONG. In de waning van P. v. Z- aan de Ged. Baansloot had men gisteren een ketel met wasgoed op een gascomfoor gezet. De slang is daarbij in brand geraakt- Er ont stond een brandje. Er was niemand thuis, maar aangezien d'e voordeur openstond, konden buren de vlammen snel blussen, zodat de brandweer, die met de Maigirus- ladder was uitgerukt, geen hulp behoefde te verlenen. HEDEN. Bioscopen: Passage Theater: De Woes te Hoogte (14 jr.); Monopole Theater' Charlie Chaplins „Limelight" (a.l.). Dezer dagen hield de S.V. „Het Zwarte Paard" voor haar leden en echtgenoten een contactavond en wel ter gelegenheid van de opening van het nieuwe club lokaal zaal „Eureka", Willem Brouwer straat, alhier. Nadat de voorzitter, de heer H. v. d. Kraan, een welkomstwoord had gespro ken werd de groei van de vereniging, die aanleiding gaf tot deze verhuizing, be sproken. Na toelichting van de a.s. com petitie welke 10 September a.s. begint, werd met de prijsuitreiking begonnen. De heer J. Henkelmaq ontving als club kampioen de wisselbeker met miniatuur bekertje, de heren P. v. d. Waal en W. F. van Meerendonk ontvingen als winnaars in hun groep eveneens een bekertje. Met muziek en dans werd de avond in vrolijke stemming doorgebracht, met als slot een mooie tombola. Elf vissers, die Dinsdag op een verla ten strand bij het eiland Olerom aan de Franse Oceaankust door de vloed werden afgesneden, zijn verdronken. Een twaalf de slaagde er in de kust te bereiken. Toen de vloed opkwam hing er een dichte mist. Veertig genodigden op een bruiloft zijn Dinsdag verdronken in de rivier de Soetley in de staat Bahawalpoer (Pakis tan). Door de sterke stroming sloeg de boot, waarmede zij de rivier wilden over steken, om. Niemand werd gered. Luitenant-generaal Thimajja, de voor zitter van de repatrieringscommissie van neutrale landen in Korea, belast met de zorg voor de krijgsgevangenen, die niet willen repatriëren, is Woensdag uit Tokio te Seoel aangekomen. Om het Amerikaanse vliegtuig, waarin hij was gekomen, werd onmiddellijk een cordon gelegd door mannen van de mili taire politie. Tegelijk met Thimajja kwamen vijftig Zweedse en twee Zwitserse leden van de commissie te Seoel aan. De functionarissen werden onmiddellijk door vijf hefschroefvliegtuigen naar da gedemilitariseerde zone overgebracht Men verwacht, dat Vrijdag de eerste krijgsgevangenen van de bovenbedoelde categorie onder toezicht van de Indische bewakingsstrijdkrachten zullen komen. Op 5 Augustus j.l. is van officiële zijde mededeling gedaan van het besluit Am bonezen, vooraanstaande aanhangers van de ..Republiek d-er Zuid-Moiukken", die naar' Nieuw-Guiinea waren uitgewe ken. naar Nederland over te brengen. Wij vernemen van officiële zijde, dat thans aan dit besluit een begin van uit voering is gegeven en dat op 6 September ir Mamusama en zijn echtgenote en da heren Pattipeilhuh, Nanlotoy en Taha-pary naar Biaik zijn gebracht vanwaar zij gisteren per vliegtuig naar Nederland' zijn vertrokken. Zij zullen in Nederland bewegingsvrijheid hebben, met dien ver stande, dat zij als vreemdelingen vallen onder de beperkingen, weike hun als zo danig kunnen worden opgelegd. Geboren: Arie, z. v. J. W. Nesse en F. A. Meinster; Neeltje, d. v. G. Kriek en W. C. Nesse; Johannes, z. v. J. Mudde en N. Poppeliers; Suzanne C., d. v. D. Mar- kestijn en A. C. Goud; Astrid, d. v. A. H J. de Visser en M. B. G. Friedrichs. Overleden: Q. c Heijdra, 83 jr, weduwe van W. G. Terhorst; J. H. Rouwen. 50 jr; Th. J. Böhm, 49 jr E. de Ruiter, 53 jr. Vrijdag 11 September vertrekken uit Utrecht, Eindhoven en Maastricht colon nes van autobussen, ambulances en per sonenauto's met zieken voor het zieken- trtduum, dat Zaterdag In het genadeoord van de H. Maagd der Armen te Banneux in België begint. Het triduum staat onder leiding van pater Lambertus Breuer OFM Conv.. geassisteerd door pater Raphael de Jong A.S. De technische verzorging ligt in handen van het secretariaat van O. L. Vrouw van Banneux te Maastricht. Zondag 13 September zullen vele katho lieken uit Nederland zich als pelgrims bij de zieken aansluiten in een grote bede vaart. Bij ontstentenis van mgr dr Lem- mens bisschop van Roermond, zal Zon dagmiddag de rustende missiebisschop, mgr Paulissen van Cadier en Keer, de ziekenzegening verrichten. De medische verzorging staat onder leiding van de art sen Kallen uit Sittard en N. Greve uit Utrecht, geassisteerd door vrijwilligsters verpleegsters. Jongens en Meisjes I Het premieboekje „Verkeerd Verkeer" ligt klaar om uitgereikt te worden aan trouwe deelnemer». Bij een spaarinleg van minatens 25 cent of aankoop van spaarbankzegels voor een dubbeltje krijgen jullie tot 30 Sep tember de omslag van bet boekje en van 1 October af om de veertien dagen een nieuw hoofdstuk. En In December komt een fijne verrasningl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2