Opvoering van productiviteit en geestelijke gezondheidszorg Belangrijk onderzoek in Brabant en Lintburg DE LUCHTMACHTAFFAIRE Tumult in Beerta's raadzaal Luchtvaarttentoonstelling Farnborough geopend g mot \mb Totaal aantal slachtoffers watersnood: 1795 van Nieuw openluchtlaboratorium voor waterloopkunde „Ik voel mij als Prins Bernhard" liÉÉÏ Chefarme „4" doet wonderen Mmmm IHaB SÜ IN' WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 Tegen waardegeldqn bieden mogelijkheid Sterke groei der beroeps bevolking Naar nieuwe gemeenschaps vormen Vrouwelijke piloten willen meedoen aan luchtrace ZEER OUDE GENEVER Nationale bedevaart naar Lourdes Ongekend groot aantal deelnemers MmêSèÊË WOL VEILINGEN TE BRISBANE Voor militair gerechtshof hogere straf gerequireerd 19 ordeverstoorders voor de rechter Ernst en humor bij Theo Thijssen M fr - \jt; H JÉ Duke vertoonde adembenemende stunts NOG 164 VERMISTEN Productiviteitsfonds stelde 2,3 millioen ter beschikking 100ste lijst van slachtoffers Tweemaal „Nieuwsblad voor Zuid-Friesland" FRANSE VLEESPRIJZEN LAGER VERZETSSTRIJDER ONDER SCHEIDEN MET M. W. O. Burgemeester Van Schaik standhouder op de Jaarbeurs Maarheeze laat zich gelden Het lopende overleg tussen de Amerikaanse en de Nederlandse autori teiten betreffende de besteding van de gelden der tegenwaarderekening voor de verhoging van de produciviteit in Nederland heeft geleid tot een belangrijke opdracht aan het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg. Met name is een aanzienlijk bedrag beschikbaar gesteld voor het instellen van een wetenschappelijk onderzoek in Noord-Brabant en Limburg, ten behoeve vau de opvoering van de productiviteit in de bedrijven. Hierbij gaat het om een opvoering van de productiviteit door middel van de mogelijkheden, die de geestelijke gezondheidszorg kan bieden, maar tevens ook om een opvoering der productiviteit, voor zover deze verantwoord is uit een oogpunt van geestelijke volksgezondheid. De mogelijkheid om dit plan ter hand I hoeft te zijn dan gemiddeld per jaar in de te kunnen nemen, is het resultaat van een initiatief, dat geruime tijd geleden werd genomen door de kerkelijke en burger lijke autoriteiten in genoemde gewesten. Zij droegen de uitwerking daarvan op aan genoemd bureau, dat daarin werd bijge staan door een voor de Katholieke ge meenschap in de Zuidelijke provincies representatieve, adviesraad. Deze faad zal bij de verdere gang van zaken een blijven de taak hebben; hij zal op grond van het vertrouwen, dat hij geniet en op grond van het contact, dat hij met de bevolking in de betreffende gewesten onderhoudt, ernaar streven, dat bereikt wordt, dat deze bevolking niet enkel passief. ma^ ook actief bij de gang van zaken wordt betrokken. Prof. dr A. H. M. Alb!LeS's 's voorzitter van deze raad, dr A. J. H. Ba tels, secretaris, terwijl belangrijke figuren uit de beide provincies er als lid zitting in hebben. Het algemene doel, dat met deze wetenschappelijke arbeid wordt beoogd, j is een inzicht te verkrijgen in de om vang en de aard van de geestelijke ge zondheidstoestand in relatie tot het be drijfsleven, teneinde die maatregelen te treffen, die in de eerste plaats de ar beiders ten goede komen en dus ook het gehele bedrijfsleven. Ook in andere ge westen zal een soortgelijk onderzoek door zusterinstellingen worden inge steld. Dit initiatief is van zo grote betekenis, omdat een goed functionerend bedrijfs leven de volle aandacht vraagt voor het persoonlijke bestaan van degenen, die daarin werkzaam zijn. Dit sluit in zich, dat niet alleen de reactie op het arbeids milieu zelf nauwkeurig bekend moet zijn, maar ook de vrijetijdsbesteding. de familie-verhoudingen en andere factoren. Van belang is dat niet alleen voor nu, maar ook voor de toekomst. In de naaste toekomst zal immers de bevolking in de Zuidelijke provincies in steeds grotere mate worden betrokken in het versnelde proces van maatschappelijke verandering. Vooral de toenemende industrialisatie en intensivering van het verkeer doorbreken de gevestigde levensorde, waardoor in vele gevallen de basis van gedrags-oriën- tering komt te vervallen. Voor de Zuidelijke provincies moge deze verandering duidelijk blijken tegen de vol gende achtergrond. Een prognose van de groei der mannelijke beroepsbevolking toont aan, dat op- basis van het indexcijfer 100 in 1947, dit in 1970 voor het Rijk zal zijn 137, maar voor de heide Zuidelijke provinoi'es 170. Daaruit wordt o.m. afge leid, dat, terwijl in Nederland de uit breiding van de industriële werkgelegen heid per jaar ongeveer 21 pet hoger be- periode 1930—1950, dit percentage b.v. in Noord-Brabant 61 pet zal moeten bedragen. Door het hierdoor niet te vermijden proces van veranderingen in de sociale structuur, ontstaan ingrijpende verande ringen van menselijke Verhoudingen en betrekkingen in het gezin en het ge hele levensmilieu. De verandering en het verval van het levensbeeld Kunnen voor de mens, zoals vaak is gebleken, een diepe tragiek betekenen, waarvan de gevolgen nog in generaties kunnen doorwerken en een belangrijke invloed kunnen hebben op het bedrijfsleven. Toch kan ondanks de potentiële gevaren in .overgangstoestanden gelegen de groei naar nieuwe gemeen schapsvormen niet worden vermeden. De overtuiging bestaat echter, dat het moge lijk zal blijken een nieuw evenwicht en een harmonie te vinden tussen de moderne ontwikkeling en techniek en de funda mentele levenswaarden. Daarbij gaat het er tevens om datgene, wat de mensen individueel en tezamen als waardevol zien, te behouden. Wij mogen de samen hang tussen de tegenwoordige gebeurte nissen en de fundering in de aloude struc tuur der gemeenschappen niet verloren zien gaan. Een wetenschappelijke observatie van de verschijnselen, die met dit proces van maatschappelijke verandering samenhan gen, moet derhalve van veel betekenis worden geacht, niet alleen voor het Zui den, maar voor ons gehele volk. Daarbij is het een eerste vereiste, dat de godsdienstige grondslag van het per soonlijke en sociale leven in de Zuidelijke gewesten niet alleen formeel behouden blijft, maar ook de levende kracht blijft bezitten, die het tot nu toe heeft. In de twee Zuidelijke provincies woont immers bijna 50 pet van ons katholieke volksdeel en dit percentage vormt met het geheel van zijn geestelijk maatschappelijke waar den, mede en in belangrijke mate de kracht van ons volk in de toekomst. Advertentie OOK WANNEER U ZICH „LANDERIG" VOELT I De Australische mevrouw Gertrude Mckenzie en de Amerikaanse Diana Bixby zijn van plan met een Douglas DC 3 deel te nemen aan de vliegwed strijd van Londen naar Wellington in October a.s. Tenminsteals zij er in slagen de 40.000 gulden, die zij menen nodig te hebben voor de vlucht, tijdig bijeen te krijgen. De dames willen met haar deelne ming in de vervoersklasse van deze wedstrijd bewijzen, dat vrouwen ge schikt zijn voor de functie van piloot van verkeersvliegtuigen. Als de dames er niet in zouden slagen in Australië genoeg geld bijeen te krijgen, zouden zij volgens mevrouw Bixby moeten proberen de kosten van de vlucht te dekken door passagiers mee te nemen. Doch mevrouw Mckenzie meent, dat dit „gelijk zou staan met zelfmoord"'. Advertentie "Oorlam ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! LEVERT CC - AMSTERDAM (Van onze correspondent) Donderdagmiddag vertrekt de „Grote Bedevaart" naar Lourdes. Dit in tegen stelling tot de zogenaamde Kleine Bede vaart, die 4 Augustus vertrok en nor maal kon terugkeren, ondanks de spoor wegstaking in Frankrijk. De tweede bedevaart draagt deze keer echter met recht de naam „grote", want niet minder dan ruim 2100 pelgrims ne men er aan deel. Onder hen zijn 300 zie ken en ruim 1100 boerinnen. De „boerinnentrein" vertrekt uit Roo sendaal om 5.40 uur 's middags, de zie- j kentrein een half uur eerder, terwijl de eerste pelgrimstrein om precies twee uur vertrekt. Een vierde trein vertrekt voorts uit Maastricht. Nog nimmer vertrokken zoveel pelgrims tegelijk naar Maria's ge nadeoord, dit ondanks het feit, dat al een „voortrein" reed. De reden hiervan moet gezocht worden in de speciale deelneming van de katholieke boerinnen, wier bond deze zomer het 25-jarig bestaan vierde, ter gelegenheid waarvan men tot een massale pelgrimage naar Lourdes besloot. Evenals begin Augustus, maakt ook nu mgr dr Th. van der Bom uit Etten de reis naar Lourdes mee. L y v I fc i*v:- Op de Dinsdag gehouden wolveiling te Brisbane wisten gedurende de eerste uren de prijzen zich goed te handhaven. Enge land het Continent en Japan traden veelal als kopers op. Experts zijn van mening dat als gevolg van deze kooplust het aanbod van deze week geheel ge ruimd zal worden. Een overzicht van een hoekje van de grootste luchtvaarttentoonstelling ter wereld, die jaarlijks te Farnborough (Eng.) wordt gehouden. De Flying Display and Exhibition" u erd Dinsdag ochtend geopend, doch zal pas Vrijdag a.s. worden opengesteld voor 't publiek. Tot Vrijdag zal men slechts genodigden toelaten. Het grote vliegtuig, op de achtergrond is de Comet van de BOAC. „Ik wil niet die met de Indiaan", zei prinses Marijke, toen zij gistermiddag bij het autopostkantoor van de P.T.T. een keuze mocht doen uit de prentbrief kaarten, die ten bate van het Nederland se Rode Kruis worden verkocht. Zij mocht evenals prinses Margriet echter een heel mapje van vyf kaarten kopen. Het autopostkantoor, dat gedurende de postzegelactie van het Nederlandse Rode Kruis van 2Jt Augustus tot 2/j I October door het. land rijdt, was gis teren op Soestdijk. Koningin Juliana kocht bij de heer J. B. Zeldenrijk, de P.T.T.-ambtenaar bij dit kantoor, een belangrijke hoeveelheid Rode-Kruis- postzegels. Zij kocht ook de prentbrief kaarten, die een voorstelling geven van Generaal Dean ontvangt hoogste Amerikaanse ex-krijgsgevangenen onder scheiding uit handen van Syngman Rliee. De president van Zuid-Korea speldde de zo juist vrijgelaten generaal Dean middende hoogste Amerikaanse onderscheiding voor ex-krijgsgevangenen op de borst, in tegenwoordigheid van generaal Mark Clark. Tijdens de handeling. William Dean kijkt met een ernstig gezicht toe. Links Syngman Rhee, rechts Mark Clark. De advocaat-fiscaal, rar J. Zaaijer, bjj het hoog militair gerechtshof heeft gister middag in de z.g. luchtmachtaffaire tegen de 55-jarige reserve luitenant-kolonel VV. B. gerequireerd een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar met aftrek van voor arrest, ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Voorts vor derde hij in arrest stelling van verdachte bij de wijziging van het arrest. De krijgsraad te velde West had B. ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te die nen Luitenant-kolonel B. die tegen het von nis van de krijgsraad beroep had aan getekend omdat hij het niet eens was met de strafmaat, was ten laste gelegd, dat hij als hoofd van de luchtmacht aanschaf- fingsdienst opdrachten heeft gegeven aan een textielbedrijf, waarvan hij zelf mede directeur was. Voorts zou hij uit de „shop- kas'' geld hebben geleend, waartoe hij de sergeant-majoor, die deze kas onder zich had, had bewogen. Door tussenkomst van de inmiddels ver oordeelde luitenant Van B. zou hij de Staat een rekening van 1059,67 van een textielfabriek te Tilburg, die oorspronke lijk op zijn naam was gesteld, hebben la ten betalen. Deze rekening betrof uni- formstof, welke door verdachte's bemid- (Van onze correspondent) „Niemand komt er uit, of onze eisen moeten worden ingewilligd. We moeten geld hebben". Dit riepen negentien be zoekers van de publieke tribune in de raadszaal te Beerta op de avond van de 17de December van het. vorige jaar na af loop van de raadsvergadering. Zij ver sperden de uitgang van de zaal en er ontstond een tumult, dat ongeveer een uur duurde. Ook al gelastte de burgemees ter de bezoekers enkele malen de tribune te ontruimen, zij bleven mardnekkig hun eisen aangaande een toeslag op de uit kering ingevolge de werkloosheids- en wachtgeldsverzekering kenbaar maken en verdwenen pas, toen de burgemeester, die evenmin als de raadsleden de zaal kon verlaten, enkele toezeggingen had gedaan. De negentien ordeverstoorders stonden gisteren terecht voor het hof te Leeuwar den en beweerden niets van de bevelen to'' ontruiming van de tribune te hebben gehoerd. Sommigen verklaarden zelfs, dat de burgemeester niets had bevolen en dat er niet was geschreeuwd. De vier getui gen décharge verklaarden hetzelfde. Maar de procureur-generaal, mr B. J. Besier, hield het bij de getuigen charge, die zeiden, dat er wel degelijk een bevel tot ontruiming was gegeven, hetgeen trou wens ook in een aantal schriftelijke ge tuigenverklaringen, die werden voorgele zen, tot uitdrukking kwam. Hij eiste twee weken gevangenisstraf voor iedere ver dachte op grond van huisvredebreuk. De Groningse politierechter had achttien van de verdachten veroordeeld tot zes weken en de metselaar J. S. uit Finsterwolde tot drie maanden. Deze s. stond nu samen met H. S. uit Finsterwolde ook nog terecht voor huis- vredebreuk in zijn woonplaats. Hij had samen met H. s. ook daar geweigerd het raadhuis te verlaten, toen hij dezelfde eisen aan de burgemeester wilde voorleg gen. In deze zaak werd eveneens tegen elk twee weken geëist Tenslotte hoorde J. s. nog zes maanden tegen zich eisen wegens belediging van het openbaai gezag. In een bijeenkomst in Beerta had hij nl. verklaard, dat de gevangenen van Breda los waren gelaten, omdat men die best kon gebruiken om onze jongens af te ranselen. Ook de Gro ningse politierechter had hem hiervoor veroordeeld tot zes maanden. Uitspraak in al deze zaken op 17 Sep tember a.s. deling was besteld door personeel van de luchtmacht. Tenslotte zou verdachte met een valse rekening het geld voor het ko- pen van garens, een bedrag van f 29.688, door het Rijk hebben laten betalen, om dat zijn fabriek niet over voldoende liqui de middelen beschikte om een order van het Rijk betreffende legerondergoed uit te voeren. Later was het ondergoed gele verd en was dit bedrag verrekend. Het hoog militair gerechtshof zal op 6 October a.s. arrest wijzen. In haar goedkope Prisma-reeks brengt de Uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht I thans een derde boek van de bekwame Nederlandse schrijver Theo Thijssen. Eerst verscheen het onvolprezen boek over de jeugd van een Jordaan-jochie, „Kees de jongen"; daarop volgde het geestige verslag van een levenlang kle- dingzorgen, „Het taaie ongerief", en thans is het derde werk van Thijssen gereed gekomen, zijn oorspronkelijke en zeer rake boek „Het g r Ij z e kin d". Zoals men weet, was Theo Thijssen, die kort na de oorlog overleed, één van de vurigste ijveraars voor een vernieuwing van het onderwijs. In dit streven ging hij uit van zijn liefde voor het kind; hij eiste begrip en toewijding van de zijde van de onderwijzers èn de overheid. Dat hij zelf over die liefde en tóewij ding en dat begrip beschikte, in zeer rui me mate zelfs, bewijzen zijn boeken. Het stemt tot grote dankbaarheid, dat het Spectrum de drie belangrijkste boeken van deze schrijver, die in onze literatuur een geheel eigen plaats inneemt, thans voor iedereen bereikbaar heeft gemaakt. De ouderen zullen opnieuw genieten van de ronde, forse humor, waarmede Thijs sen zijn verhalen zo onweerstaanbaar wist te maken. En voor de jongeren zal dit werk een grote verrassing zijn. Zij zullen kennis maken met een scherpe geest, wiens fel heid verzacht werd door een grote dosis mensenkennis en door mild begrijpen. Even ernstig als de titel, is ook de onder toon van „Het grijze kind". Maar dit be tekent niet, dat Thijssen in de betoogtrant zou vervallen. Integendeel - ook dit boek is sprankelend en altijd weer verrassend. de taken van het Rode Kruis en die bij de Koningin zeer in de smaak vielen. Eer. van de prentbriefkaarten stuurde zij onmiddelijk aan ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken, de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. Zij besloot haar schrijven „met de beste wensen voor deze, onze actie". Het autopostkantoor mocht nog ver schillende opdrachten uitvoeren. Het verkocht alleen voor deze gelegenheid de prentbriefkaarten, die men normaal door middel van bestelbiljetten kan verkregen. Het rijdende postkantoor komt nog in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Te Farnborough in Zuid-Engeland is Dinsdag de grote Britse luchtvaarttentoon stelling geopend. Deze plechtigheid werd opgeluisterd door de bekende piloot Ne ville Duke, die met zijn „Hawker-Hunter"- straaljager waarmee hij Maandag j.l. een nieuw wereldsnelheidsrecord vestigde driemaal de geluidsbarrière doorbrak, hetgeen met de nodige geluidsontploffin gen gepaard ging. Met een snelheid van meer dan duizend kilometer per uur maakte Duke boven de hoofden van de 10.000 toeschouwers een rolvlucht. Met het oog op het tragische ongeluk bij de demonstraties van verleden jaar, toen een straalvliegtuig in de lucht in stukken brak en door de neerstortende resten van het toestel dertig toeschouwers dodelijk werden verwond, hebben de vlie gers dit jaar bepaalde richtlijnen gekre gen, waardoor men dergelijke catastrophes hoopt te voorkomen. Intussen heeft zich op de eerste dag van de demonstraties reeds een ongeval voorgedaan en wel met een hefschroef- Advertentie. vliegtuig voor ambulance-diensten, dat als voorzorgsmaatregel op het vliegveld van Farnborough zou worden gestation- n'eerd. Bij de landing sloeg, het toestel om. Een der inzittenden kwam om het leven, een tweede werd gewond. Aan de parade van vliegtuigen werd gis teren onder meer deelgenomen door de grootste vliegboot ter wereld, ten tien- motorig toestel. Volgens het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis bedraagt het totale aantal slachtoffers van de overstro mingsramp thans 1795. Het is zeker, dat hierbij geen doublures voorkomen. Het informatiebureau heeft gisteren de 100-ste lijst van slachtoffers uitgegeven. Nog 164 personen worden vermist. Een aantal van hen zal waarschijnlijk nog we] gevonden worden, maar groot is de kans, dat velen van deze slachtoffers door de zee naar buiten zijn gevoerd of onder het door de storm, de stroming en/ of de herstelwerkzaamheden opgeworpen zand zijn bedolven'. De stichting Waterbouwkundig Laboratorium krijgt 2,3 millioen gulden uit het productiviteitsfonds ter beschikking voor het bouwen en inrichten van een nieuw openluch:tlaboratorium Voor waterloopkunde. Waar dit laboratorium zal komen, is op het ogenblik nog niet beslist. De Noord- Oostpolder maakt hierop een goede kans, hoewel men er niet met zout water kan werken. Zoals men weet, komen de gelden van het productiviteitsfonds uit de tegenwaar de fondsen van de z.g. Marshallhulp. Ongeveer een jaar geleden werden de bespre kingen over deze mogelijkheid voor de waterbouwkunde, die een nieuwe inrich ting naast de bestaande te Delft broodnodig heeft, geopend. Uit deze besprekingen groeiden overleg en samenwerking. En zo kon prof. dr ir J. Klopper, voorzitter van de stichting Waterbouwkundig Laboratorium, gisteren het resultaat hiervan, dat niet slechts nationaal, doch ook internationaal van aanmerkelijke betekenis wordt geacht, mededelen. Het waterloopkundig laboratorium doet niet slechts onderzoekingen voor Neder land. Naar prof. Klopper vertelde, gaf het in de afgelopen jaren adviezen om trent de aanleg van havens in Turkije en Syrië. Het heeft en niet alleen voor de petroleum geregeld werk voor Ve nezuela en voorts kreeg het opdrachten voor de Zuidkust van West-Afrika, de Goudkust; de Ivoorkust en Nigeria. Het laboratorium draagt hiermede de naam van de Nederlandse waterbouwkunde over de wereld uit en bevordert op die manier de kansen van onze aannemers op werk in het buitenland. Prof. Klopper, die met grote waarde ring het resultaat van de aanvrage bü het productiviteitsfonds vernam, ver klaarde desgevraagd, dat de aanvrage om een bijdrage bepaald niet met de watersnood van dit jaar samenhing. Toen in Augustus van verleden jaar bieek, dat wellicht een bijdrage uit het fonds voor het openluchtlaboratorium zou zijn te krijgen, zijn de besprekingen terzake ge opend. Natuurlijk heeft het laboratorium op grond van verrichte modelproeven voorlichting gegeven bij het herstel van de gevolgen van de ramp, gelijk het dit gedaan heeft bij het herstel der dijken van Walcheren en bij de afsluiting van de Zuiderzee en de Braakman. Het laboratorium neemt, dank zij het werk van zijn directeur prof. ir J, Thijsse en diens medewerkers, een eervolle plaats in temidden van zijn soortgenoten in andere landen, o.a is het secretariaat der internationale organisatie er aan toe vertrouwd. Prof. Klopper vertelde voorts, dat men het nieuwe laboratorium in de Noord- Oostpolder hoopt te bouwen. Zeker is dit echter nog niet. De Voorst, de plaats waar reeds enige jaren proeven worden genomen, moge grote voordelen bieden, een nadeel is, dat er niet met zeewater kan" worden gewerkt. Men doet echter reeds geruime tijd een onderzoek, inhoeverre het in de proeven te gebruiken zeewater zou kunnen wor- j«nujueu wor- msierie van iLconon vervangen door water, dat „zwaar-schikking komt, uit. der" is gemaakt door het in suspensie brengen van zeer fijne stofdeeltjes, die er in blijven zweven. Het onderzoek naar deze mogelijkheid wordt in samenwer king met de Staatsmijnen en de B. P. M. gedaan. De voorlopige resultaten geven vertrouwen en indien deze geheel gun stig zullen zijn, dan zal een ander be zwaar, namelijk, dat De Voorst zto ver van Delft ligt, waarschijnlijk op de koop toe wordt genomen. Dat nu juist de Noord-Oostpolder werd uitgezocht is toe te schrijven aan de bui tengewoon gunstige terreinsomstandig heden, aldus prof. Klopper. Reeds enige jaren geleden, toen de ruimte te Delft te klein werd en ook, omdat steeds gro tere modellen nodig waren, zocht prof. Thysse een goede plaats voor een open luchtlaboratorium. Die werd bij De Voorst gevonden. Daar ligt namelijk een bank keileem, die voor landbouwgrond minder ge schikt is en daarom met elzenhout werd beplant. In de behoefte aan grote hoe veelheden doorstromend water was al zeer eenvoudig te voorzien: men kon het uit het hoge ringkanaal binnenlaten over meetschotten, door de modellen laten stromen en aflaten in de polder. De el zenbeplanting bleek een goede bescher ming tegen de bij de proeven hinderlijke invloed van de wind. Als aan de kust het stormsein was gehesen, dan konden de waarnemingen aan de modellen ge woon doorgaan. Er zijn reeds verscheide ne belangrijke proeven gedaan. Maar het geheel er zijn ook een paar tijdelijke bouwsels geplaatst heeft nog te zeer een voorlopig karakter. De behoefte aan een meer blijvende inrichting werd steeds meer gevoeld. En die zal er nu komen, zo zeide een verheugde prof. Klopper. Zodra wij de plaats hebben vastgesteld, dit hangt dus van de lopende proeven om water te verzwaren af z"ullen wjj de plannen aan de plaatselijke toestand aanpassen. Dan ook gaat de aanvrage om het geld, dat via het zo prettig medewerkende mi nisterie van Economische Zaken ter be- Van de 164 nog vermisten zijn inmid dels 32 slachtoffers geborgen, doch deze konden nog niet geïdentificeerd worden Gisteren is de 100ste lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. Deze luidt als volgt Nieuwerkerk: van Strien-Legemaate, Tannetje, geboren 15/2/1906 te Kerkwerve; laatste adres: Loenswegje 435. Het K. N. M. I. deelt mede: Het hogedrukgebied, dat ons enige da gen van bijzonder fraai nazomerweer heeft doen genieten, is van het vasteland van Europa verdreven. Een actieve depres sie viel enkele dagen geleden het hoge drukgebied boven Scandinavië aan en met succes. Nadat het hogedrukgebied deze vooruitgeschoven post had prijsgegeven, verplaatste het zijn centrum naar de on middellijke omgeving van ons land, zodat gisteren bij aanvankelijk nagenoeg wind stil weer de temperaturen snel konden oplopen: in Eindhoven werd een hoogste kwikstand van 27 graden bereikt. In het Noorden van het land bleven de tempe raturen echter lager, doordat daar in de loop van de dag Westelijke winden door drongen, die koelere zeelucht aanvoerden. Deze Westen-winden hingen samen met het verschijnen van een nieuwe actieve depressie bij IJsland, die in de loop van gisteren een nieuwe, krachtige aanval op het hogedrukgebied lanceerde, dat thans de wijk heeft genomen naar het zeegebied ten Westen van Ierland. Vanmorgen lag deze laatste depressie boven Zuid-Scandinavië en stuwde grote hoeveelheden koele en vochtige oceaan- lucht over de Noordzee naar ons land. Het binnendringen ervan bracht veel be wolking. Vanmorgen bevond zich ten Noorden van de Faroer alweer een nieuwe de pressie, die in Zuidoostelijke richting koerst en de wind in ons land verder zal doen aanwakkeren uit richtingen tussen West en Noord. De huidige drukverdeling is van dien aard, dat een terugkeer van het warme weer niet direct te verwach ten is. (Van onze correspondent) Vrijdag zullen, zoals reeds werd ver wacht, in Heerenveen inderdaad twee kranten onder de naam „Nieuwsblad voor Zuid-Friesland" gaan verschijnen. Een van het bedrijf, dat dit blad sedert de op heffing van het „Nieuwsblad van Fries land" heeft uitgegeven, n.l. de N.V. Het Nieuwsblad van Friesland en een van de drie personeelsleden, die op staande voet zijn ontslagen naar aanleiding van het ge schil over de eigendomsrechten van deze krant, die zij oprichtten. Van de zijde van de oude N.V. is giste ren in Heerenveen al een circulaire verspreid, waarin het publiek wordt op gewekt het oude bedrijf trouw te blijven. De Franse slagers hebben gisteren de prijzen van de gewone soorten vlees met tien procent verlaagd. Hiertoe werd een week geleden door regering en slagers- bond besloten. De bedoeling van de re gering is door deze en andere prijsverla gingen de kosten van levensonderhoud met tien procent te doen dalen. .Dit is het 28e vleesplan sedert hef einde van de oorlog. In tegenstelling tot de vorige keren heeft de voorzitter van de slagershond thans strafmaatregelen verzocht tegen slagers, die hun prijzen niet veriagen. Deze week nog zullen prijsverlagingen voor andere waren in gaan. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ridder 4e klasse in de Militaire Willems orde de gewezen 2e luitenant der artil lerie van het opgeheven Koninklijk Ne derlands Indische Leger, Christiaan Navis. „Ohristiaan Navis heeft zich" zo wordt in de beweegredenen van het K B. gezegd, „in de strijd tegen de Duitse be zetter onderscheiden door het bedrijven van uitstekende daden van moed. beleid en trouw van Augustus 1941 tot Septem ber 1944". Verscholen achter de bossen ligt op ongeveer 15 km. van Eindhoven de kleine landelijke gemeen te Maarheeze, een ver zameling van vier kleine dorpjes met 4.200 zielen. De oppervlakte moge klein zijn, Maarheeze schroomt niet zich in de wereld te doen gelden. De burgemeester, de heer Van Schaik, behandelt op de Jaarbeurs te Utrecht als good-will ambassadeur de belan gen van zijn gebied bij handel en industrie. „Ik voel me net als Prins Bernhard" zei de heer Van Schaik, die thans in een zomerpak de hitte van de Jaarbeurs trotseert om hier als standhouder voor zijn ge meente te komen. Stam mend uit een geslacht, dat een naam had ver worven in de koffiehan del is de heer Van Schaik op jeugdige leef tijd met koffie vertrouwd gemaakt. Hij bezocht de koffieplantages in Sao Paulo en bereisde vrijwel geheel Brazilië van Noord tot Zuid. In de crisis jaren liep de koffie ech ter hard achteruit en hij keerde naar Nederland terug. Hier boorde hij een nieuw terrein aan en ging zich verdiepen in de geheimen van de ma gistratuur. In 1938 werd hij be noemd tot burgemeester van Maarheeze, waar hij onmiddellijk zijn activi teit ontplooide. In 1938 werd daar het grote (andgoed Cranenaonk, lat eens in het bezit is geweest van het Huis van Óranje, aangekocht en hierop werd een aardig gemeentehuis gebouwd. In 1946 verrees op het landgoed een landbouw school en kort daarna een huishoudschool. En thans legt men de laatste hand aan een proefboerderjj, die voor het gehele Zui den zal dienen en ook een proefstation voor ge mengde bedrijven, dat al? dépendance van 't proef station te Hoorn, als het eerste regionale proefsta tion in Nederland kan worden beschouwd. Nu de industrie in Eindhoven niet meer mensen opneemt van wege de spreiding van de industrie, is er een ter rein in Maarheeze rijp gemaakt voor industrie vestiging. Op een land kaart in de stand op de Jaarbeurs staat de lig ging van dit terrein aan gegeven, op slechts en kele kilometers van de Belgische grens. Burgemeester Van Schaick staat weliswaar als eenling in de stand, doch hij treedt daar op als vertegenwoordiger van de stichting „In dustrievestiging in de Poort van Brabant" en behartigt tevens de be langen van zijn buurge meenten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3