Zwaar drukken de zorgen Haarlem's Bisschop Zondag collecte-dag met zwaar zilver op Naar echte wereldwelvaart V.S. niet bevreesd voor gevolgen van de vrede Adenauer deelt buitenlands beleid met Von Brentano Partijberaad over de regerings vorming begonnen Operatie „goed leven" K.L.M. start als eerste in Londen ALPHEN A/D RIJN KOOPT AVIFAUNA" AAN Kapelaan en meester waren voorbeeld in sociale liefde Christch urch-koorts niet alleen bij KLM Ir Damme als no 1 v. Franse „arme" millionnairs worden aangepakt De Christchurch-race-koorts krijgt Nederland te pakken Donderdag 10 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mariaal Jaar 1954 weldra afgekondigd? De zaak tegen de Berkelse arts Evenwicht in betalingsbalansverhoudingen nog precair Mr J. A. Jonkman Zoekt het Rijk Gods op moderne wijze De honderdduizend Op nummer 16202 WEERBERICHT V Gereed of in aanbouw Kerken in voorbereiding Er is meer dat de aandacht vraagt Verdediging kreeg nieuw en zeer belangrijk materiaal in handen WSm Boodschap van Eisenhower Liberale handelspolitiek der V. S. gevraagd Voorzitter Eerste Kamer Mgr Hanssen tot de Limburgse jonge boeren en tuinders D.C.-6 koekjes De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met aanvankelijk nog enkele buien, maar morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer. Weinig veran dering in temperatuur. Tot matig afnemende wind, aanvankelijk Noord-Westelijk, later krimpend naar West. Vrijdag 11 September: Zon op 6.07 u., onder 10.05 u.; Maan op 9.41 u., onder 19.28 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Snelgroeiende steden eisen u Vy gelovigen in het Bisdom Haarlem zich vele nieuwe kerken (Van onze redacteur) Bet eeuwfeest van het herstel der Bisschoppelijke Hiërarchie ligt alle katho lieken nog vers in het geheugen. Honderd jaren Kromstaf hebben niet nagelaten het katholieke leven in Nederland een geweldige stimulans te geven. Wat er in die eeuw alles is geschied, werd in die feestelijke dagen voldoende in herinnering gebracht. Nu dit feestgedruis en die dankbare, publieke belangstelling langzamerhand verstild zijn, wordt het allengs toch ook duidelijk, dat er om een bekend ge zegde aan te halen nog veel te doen is in ons land. De Kerkenbouwdag in het bisdom Haarlem, die Zondag a.s. weer zal gehouden worden, is altijd zo'n gelegenheid, vooral voor de katholieken van dit diocees, om zich daarover te bezinnen. Ook hier kan eerst dankbaar gedacht worden aan datgene, wat onder de voortvarende leiding van de bisschop persoonlijk en zijn helpers, reeds tot stand is gebracht bij de bouw van de broodnodige nieuwe kerken; maar ook moet een bezorgde blik in de toekomst geworpen worden: want ondanks alles wat reeds bereikt werd, is datgene wat nog verricht moet worden, ontzaglijk groot en de toestand hier en daar zó nijpend, dat eigenlijk geen dag meer gewacht zou kunnen worden. Want vooral in het Haarlemse bisdom, waar de uitgroei der grote steden bijna beangstigende afmetingen heeft aangenomen, waar door de ontwikkeling van de grote industrieën in bepaalde streken de problemen eenvoudig niet te overzien zijn, is de nood thans wel hui zenhoog gestegen. Eén ding is overduidelijk: wil de Kerk het contact met haar gelovigen houden, dan zal de bouw van kerken in de steden en nieuwe agglomeraties beslist gelijke tred moeten houden met de woningbouw, zullen de katholieken, die uit alle delen van het land naar de grote steden en de nieuwe industriegebieden getrokken wor den, ook daar in hun midden een katho lieke kerk moeten vinden. Om op dat alles nog eens extra de nadruk te leggen, heeft Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers de Kerkenbouw-Zondag in gesteld. Op deze Zondag zal Haarlem's bisschop in een van die fabelachtig snel uit de grond verrijzende wijken in Am sterdam-Nieuw West, op de plaats waar de nieuwe Catharina-kerk moet komen, aanwezig zijn op een buitenkerkelijke bij eenkomst. Verder zullen a.s. Zondag de gelovigen van het Haarlemse diocees door de voorlezing van 'n bisschoppelijke brief in alle kerken, in kennis gesteld worden van de zware problemen en ge weldige verantwoordelijkheid, die de bisschop moet torsen en die we hebben het vroeger al eens gezegd ook de verantwoordelijkheden en problemen van iédere katholiek moeten zijn. Zeker: er is al heel wat verricht en dank zij de prachtige steun van de ka tholieken die de bekende Koperen Schaal iedere Zondag goed bedenken zijn er al vele kerken gebouwd kunnen worden. Sinds 1952 zijn er Godshuizen opgericht in Vlaardingen (die Ameri kaans snel groeiende stad aan de Maas monding), in Dordrecht (in de Krispijn- wijk) en heeft men in Amsterdam-Oost- zaan eindelijk de nieuwe kerk in ge bruik kunnen nemen. In Rotterdam-Overschie is de kerk, die daar ook zo hard nodig is (wie ooit langs de weg Rotterdam-Den Haag rijdt zal met verbazing de ontzaglijke huizenblok ken daar zien, in enkele jaren uit de grond gestampt), een heel eind op weg naar de voltooiing. De kerk van de H.H. Antonius en Rosalia (Bosje) te Rotter dam de kerk, die er zich op kan be roemen „naast' een .(helicopter)-Vlieg veld te liggen, schiet al aardig in de mu_ ren. Men bouwt verder in Kromme nie, in Den Haag (Leyenburg), ;n de Haagse Moerwijk, in Bloemendaai en 00^ in Middenmeer, een der zeer vooruit gaande plaatsen van de Wieringermeer; verder in het Bezuidenhout te Den Haag (een herbouw-geval, prachtig bijgestaan door de milddadigheid der parochianen). En dan in Zwaagdijk in Noord-Holland, waar de 0P°ffer>ngsgezindheid der pa rochianen wel zeer geroemd mag wor den. Want geheel uit eigen middelen we ten deze parochianen daar een nieuwe kerk te stichten met 600 plaatsen. Maar het is aan de andere kant te be grijpen, dat zo iets niet overal kan ge beuren. Want of de parochianen of a.s. parochianen al dan niet in staat zijn het hunne bij te dragen: kerken moeten er tóch komen. Ziehier wat de Situerings-commissie aan plannen voor kerkenbouw in voorbe reiding heeft. in.IJen, Haag zijn nog twee kerken heel hard nodig. Namelijk in het Westen, te gen Loosduinen aan, komt de nieuwe St Pauluskerk Men wil daar een kerk zet- ten met 960'plaatsen en op de hoek van de Thorbeckelaan-Amandelstraat hoopt men spoedig "etde bouw te kunnen be ginnen. Ook in de Morgenstond wijk van de Residentie is nog een Godshuis gepro jecteerd. Twee kerken in Amsterdam-Slotermeer staan er op het program, namelijk de St Catharina en de O. L. Vrouw van Lour- des, kerktitels van opgeheven kerken in Amsterdam's binnenstad, die opnieuw in Amsterdam zullen gaan leven. Voorlopig zal men het in de Slotermeer nog met twee noodkerken moeten doen, maar bin nen afzienbare tijd is toch de bouw van definitieve kerken hier noodzakelijk. Op het Stadhoudersplein in Den Haag zal binnen niet al te lange tijd met de bouw van een definitieve kerk begonnen moeten worden. De geheel ingebouwde noodkerk kan helaas niet langer als zo danig gehandhaafd blijven. In Leiden zal de hulpkerk van de H. Bodewijk, gelegen in het hart van de stad, vergroot moeten worden en het ligt in de bedoeling deze kerk tot parochie kerk te verheffen (een uitzonderlijk ge val, maar de onderzoekingen van Kath. Soc. Kerkelijk Instituut wijzen uit, dat hier uitbreiding van een binnenstadskerk verantwoord is)Ook zal hier een nieuwe pastorie moeten verrijzen. In Rotterdam doet zich het geval voor, dat door uitbreiding van een bestaande wijk de kerk te klein is geworden. Het betreft hier de St Liduinakerk in Hille- gersberg. Een uitbreidingsplan van 1000 woningen noopt hier tot maatregelen en het getal zitplaatsen in deze kerk zal van 550 op 812 gebracht moeten worden. Dit .veroorzaakt een vergroting van de kerk, Terwijl tevens het uiterlijk verfraaid zal worden. Ook in De Lier zal een uitbreiding van de bestaande kerk moeten plaats vinden. Tot zover de plannen, die al in min of meer gevorderde staat van voorbereiding verkeren. Maar daarmee is de nood nog niet in zijn geheel geschetst. Nieuwe ker ken zijn dringend nodig in Nieuw Ven nep, Purmerend, Beverwijk (hangt sa men met de plannen van de hele IJ-mon- ding, hetgeen in de komende decennia tot de bouw van zes nieuwe kerken in deze gemeenten nopen kan), Rotter dam-Hoogvliet, Landsmeer Haamstede, Rotterdam-Zuidwjjk-Pendrecht Haar lem-Noord, Wassenaar-Den Deyl Den Haag-Laakkwartier, Voorburg-Prinses Mariannelaan, Schiedam-Nieuwland, Am sterdam-Geuzenveld, Amsterdam-Votief- kerk, Zouteland, Een hele reeks plaatsen, liggend in alle hoeken van het Bisdom, alle even- zovele problemen oproepend, maar die ook alle binnen enkele jaren om een oplossing vragen, een oplossing, die meestal gaan zal in de richting van de bouw van een nieuwe kerk of uitbrei ding van de bestaande. Ziedaar in vogelvlucht als uit de spits van de niet-bestaande torens van de nieuwe kerken een overvloed van zorgenvolle vraagstukken. Zorgen, waaronder Haarlem's Bisschop letterlijk gebukt gaat, waaronder de voorzitter van de Stichting van het „Fonds voor Kerkenbouw in het R.K. Bisdom Haarlem", mgr H. J. J. van Hussen bijna bezwijkt, waaraan de Si- tneringscommissie en het Kath. Soc. Kerkelijk Instituut, talloze bijeenkomsten en diepgaande studies wijdt. Maar vooral zorgen, waarvoor alle Op 12 September a.s., feestdag van Maria's naam, zou volgens A.F.P. het pauselijk document worden gepubliceerd, da; in de vorm van een Encycliek, naar men meent, het Mariale Jaar voor 1954 zou afkondigen Dit Jubeljaar is bestemd, zoals men weet, om het eerste eeuwfeest te vieren ter herdenking van het feit, dat Paus Pius IX op 8 December 1854 het dogma van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria afkondigde. gelovigen in persoonlijk medeverantwoordelijk moe ten weten. En juist de massale actie kan hier zo ontzaglijk veel bereiken. Daarover en over enkele andere aspecten willen we het morgen nog eens hebben. Naar van de zijde van mr M. Huygens, de verdediger van de Berkelse arts, die er van wordt verdacht zijn vrouw te hebben vergiftigd, wordt vernomen, is nog geen datum bepaald voor de behan deling van deze zaak. Voor de zitting, die de Officier op 28 Mei jl. had bepaald, maar welke niet is door gegaan ter zake van het door de verdediging ingediende bezwaarschrift, waren 22 deskundigen en getuigen ge dagvaard. De verdediging kan op het ogenblik nog niet uitmaken hoeveel deskundigen en getuigen zij zal laten oproepen, mede in verband met het feit, dat haar nieuw en zeer belangrijk materiaal in handen is gekomen, dat thans op haar verzoek door deskundigen wordt onderzocht. In antwoord op de openingstoespraak van de minister van financiën van Pa kistan, Mohamed Ali, die als president optreedt van de gisteren te Washington geopende bijeenkomst van gouverneurs der Wereldbank en het Int. Monetaire Fonds heeft de Amerikaanse minister van financien, George Humphrey, onder meer verklaard, dat de Ver. Staten niet bevreesd zijn voor de gevolgen van de vrede. De minister keerde zich tegen de in het buitenland bestaande vrees voor een inzinking in de economische toestand van de wereld ais eventueel ge volg van een vermindering in de Ame rikaanse militaire begroting en hij ver zekerde dat een werkelijke vrede het voor de V. S. mogelijk zou maken een groter deel van de bronnen van dit land aan te wenden ter verbetering van de wereldtoestand. De minister wees erop, dat een der voornaamste doeleinden van de rege ring Eisenhower is het totstand bren gen van een gezonde financiële situatie binnen het kader van het Amerikaanse bedrijfsleven en dat hiertoe alle nodige middelen worden aangewend. Volgens de minister vormt de stabiliteit van de De Westduitse Bondsrepubliek zal voorlopig twee ministers van buiten landse zaken hebben, aldus blijkt uit verklaringen, die gisteren te Bonn zijn afgelegd en welke aanvankelijk enige verwarring hebben gesticht. Adenauers partijgenoot Von Brentano ontving gisterenmorgen de pers en liet zeer duidelijk doorschemeren, dat hij minister van buitenlandse zaken in de nieuwe Westduitse regering zou worden. Direct daarop liet Adenauer weten, dat hij blijft vasthouden aan zijn vroegere voornemen om de teugels van het buitenlandse beleid zélf in banden te houden totdat de Europese verdragen van kracht zullen zijn. In politieke kringen dacht men aan een meningsverschil tussen de twee politici en men voorzag moeilijk heden in^ de boezem van de overwinnende C. D. U. bij het samenstellen van de nieuwe regering. Maar het ziet er naar uit, dat het niet zo'n vaart zal lopen. Von Brentano had min of meer gelijk, want hij zal plaats vervangend minister van buitenlandse zaken worden en ongetwijfeld de portefeuille van Adenauer helemaal overnemen als deze een einde aan zijn dubbele functie wil maken. v°n Brentano heeft aangekondigd, dat vanuit Bonn zoiets als een Europees of fensief te wachten is. De overwinning van Adenauer moest volgens hem worden gezien als een „appél aan de Europese volken, in de eerste plaats aan Frankrijk, om de politiek der Europese samen werking voort te zetten". Dat de Amerikaanse ambassadeur bij de Europese organen, David Bruce, gis teren een bezoek aan Adenauer brapht, De Franse minister van financiën, Ed gar Faure, heeft Woensdag het begin aalJ- gekondigd van de „operatie-goed-leven", gericht tegen de gefortuneerde Fransen, die er kostbare jachten, auto's en villa's op na houden doch aan de belasting een inkomen van slechts 300.000 franc per jaar of zelfs in het geheel geen inkomen opge ven. Tientallen belastinginspecteurs heb ben in Augustus in Franse badplaatsen en mondaine vacantie-oorden het doen en laten nagegaan van Franse „Pauper-mii- lionnaires" en hiervan rapport opgemaakt. Onder meer is gebleken, aldus het Franse ministerie van financiën, dat 'n ingezetene van Nice, die had opgegeven helemaal geen inkomen te hebben, twee villa s en een Cadillac bezit. De betrok kene is nu aangeslagen voor een inkomen van. 7 millioen franc per jaar! Een Parij zenaar met drie auto's drie be dienden en een weelderige woning dte zijn inkomsten verzweeg, is thans de categorie van 15 millioen franc per jaar ingedeeld. Het inkomen van een andere Parijzenaar, die 326.000 franc per jaar had ingevuld maar er twee auto's en vier be dienden op na houdt en vaak dure feestjes geeft, is thans getaxeerd op 10 millioen franc per jaar. wordt ook met dit offensief in verband gebracht. Men wijst er op, dat door dit bezoek geaccentueerd wordt, welk een grote betekenis de Ver. Staten hechten aan het voortzetten van de Europese politiek van Bonn en welk vertrouweri Washington in dr Adenauer als Europees promotor stelt. Bonn stelt overigens alles in het werk om de hier en daar in het buitenland bestaande vrees weg te nemen, als zou het Duitse streven naar nationale een heid gevaren voor Europa inhouden. De bondskanselier en zijn medewerkers pro fessor Hallstein en dr von Brentano heb ben alle nog eens nadruk gelegd op de Duitse overtuiging, dat de Duitse eenheid slechts met vreedzame middelen mag worden bereikt. Ook in het binnenland heeft Adenauer getracht de door zijn overwinning ont stane beroering te kalmeren. De socia listische vrees, als zou zijn bewind in autoritaire richting gaan, noemde hij ongegrond. Integendeel wil hij streven naar matiging en van de kant van de C.D.U. zijn oproepen tot de socialisten gericht om hun opgewonden reacties te kalmeren en een basis voor een vrucht bare politieke gedachtenwisseling te zoeken. Tegelijk echter werd de socialistische vrees nog weer aangewakkerd door nieuwe oproepen aan de socialistische regeringen in de staten Hessen en Wuert- tembcrg om het veld te ruimen, nu de gunst van het volk zo duidelijk naar het christelijke kamp is overgeslagen. Het bestuur van de sociaal-democra tische oppositie in West-Duitsland heeft daarom een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de „fundamentele democratische orde in gevaar wordt ge bracht door de autoritaire krachten, werkzaam in dr Adenauers (christen democratische) partij". De socialisten zullen deze bestrijden. „De uitslag der verkiezingen heeft geen wijziging van de doelen der sociaal-demo cratische partij nodig gemaakt", aldus het bestuur: „De partij zal zich verzetten tegen pogingen om het verlangen van het Duitse volk naar eenheid in vrijheid, af te leiden door steriele propaganda- tactiek". In Bonn is het partijberaad over de regeringsvorming druk aan de gang. Men verwacht, dat Adenauer in grote lijnen een beslissing zal nemen vóór hij vol gende week voor een korte vacantie naar het Zwarte Woud vertrekt. Van drie ministers staat vast, dat zij niet in de nieuwe regering zullen worden opge nomen; onder hen bevindt zich dr Lehr, die als minister van binnenlandse zaken al te veel échecs op zijn naam heeft staan. koopkracht van de dollar in de V.S. en in het buitenland een fundamentele factor zowel voor 't économisch welzijn als voor de wereldstabiliteit. Minister Humphrey ziet in de vereenvoudiging van de Ame rikaanse douanevoorschriften en in de verlenging van de overeenkomsten op wederkerigheidsbasis het bewijs van het verlangen der Amerikaanse regering de buitenlandse handel te bevorderen. De minister gaf aan de gouverneurs der Wereldbank de verzekering, dat de Amerikaanse regering, die bezig is met het onderzoeken van de bases voor haar buitenlandse economische politiek, zal besluiten tot een programma voor lan ge duur, waarbij de Amerikaanse rege ring zich ten volle bewust is van het belang van de Amerikaanse economi sche politiek voor de welvaart in de overige wereld. In een boodschap van welkom aan de vergadering heeft president Eisen hower volledige steun toegezegd aan de internationale pogingen tot uitbrei ding van de handel, ontwikkeling van natuurlijkp hulpbronnen en stabilisatie der wereldvaluta's. De Ver. Staten, aldus Eisenhower, ondersteunen ten volle de grote doeleinden van de Wereldbank en van het Internationale Monetaire Fonds. De Ver. Staten kunnen hun domine rende positie in de wereldeconomie moeilijk in overeenstemming brengen met hun vrees voor buitenlandse con currentie, die tot uiting komt in de handhaving van tariefmuren en andere beperkingen van de invoer van buiten landse producten, aldus sprak de presi dent van de Wereldbank, Eugène Black. Hij verklaarde, dat dez:e belemmerin gen verarming van de gehele wereld, ook van de V. S. veroorzaken. Black zette uiteen, dat de recente verbetering van de betalingsbalanspositie van bepaalde landen geenszins de behoefte aan een meer liberale handelspolitiek van de Ver. Staten heeft weggenomen en gaf als zijn mening te kennen, dat het evenwicht in de betalingsbalansverhoudingen pre cair is. Het is volgens Black noodzake lijk, dat Amerika zijn douanetarieven verlaagt en zijn invoerbeperkingen ver zacht. Met betrekking tot het internationale kapitaalverkeer zeide Black, dat dit min der bezwaarlijk is geworden, doch dat de wereldeconomie nog steeds verschillen de aspecten heeft, die voor de internatio nale kapitaalbeweging ongunstig zün. Hij zeide het nodig te oordelen, dat in de ko mende jaren hierin verbetering wordt gebracht door grote inspanningen en gro tere gastvrijheid voor buitenlands kapi taal in de onvoldoende ontwikkelde lan den. Hij merkte overigens op, dat de mate, waarin de productie in deze gebieden kan stijgen, grotendeels afhangt van de economische politiek, welke in andere landen wordt gevolgd. Het is vooral van belang te weten, of «de economisch meer ontwikkelde landen bevredigende afzet- Het Koninklijk Paar bij het paleis op de Dam, na een bezoek te hebben gebracht aan ,J3e Gouden Poort". De inspectie van de erewacht van het Stu denten-weerbaarheidscorps. mogelijkheden voor de producten van de onvoldoende ontwikkelde landen zullen blijven bieden en of z$j in staat zul len zijn voldoende kapitaal voor de econo mische ontwikkeling te verschaffen. Black zeide van oordeel te zijn, dat de efficiency in de Europese industrie moet worden verbeterd, zodat de uitvoer zal kunnen worden vergroot en Europa zijn producten zal kunnen verkopen aan de landen, die jjet van grondstoffen voor zien. Hij verklaarde- dat het een van de voornaamste taken van de Wereldbank is bij te dragen tot vergroting van de kapi taalvoorziening der onvoldoende ontwik kelde gebieden. Hij deelde tenslotte mede, dat te Beiroet een vertegenwoordiging van de Wereld bank voor het Nabije Oosten zal worden gevestigd. Waarschijnlijk zal de vroegere Nederlandse minister van financiën, prof. P. Lieftinck, voor deze post worden aan gezocht. Voorts zal een vertegenwoordi ger te Rio de Janeiro worden benoemd. Bij K.B. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zit ting, welke zal aanvangen op 15 Septem ber a.s. benoemd mr J. A. Jonkman, lid en sedert 1 Juni '51 voorzitter dier Kamer. DC-6A Liftmaster van de K.L.M. zal op 8 October a.s. van de hertog van Glouces ter persoonlijk het startsein kragen voor de Londen—Christchurchrace. In tegen-' Aan de langdurige spanning, die omtrent het lot van 't unieke vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn is ontstaan op het moment waarop de curatoren in het faillissement van dit cultuur- en vermaak- centrum, mr A. Th. E. Kastein en mr C. D. van Vliet te Amsterdam de ver koopdata 22 en 23 September bekend maakten, welke spanning in grootte en omvang toenam naarmate deze data nader den, is in de afgelopen nacht een einde gekomen. Na een beraadslaging van ruim vijf-en- een-half uur in geheime zitting, heeft de (Van onze correspondent) ZOEKT eerst het Rijk Gods en zoekt het op moderne wijze, met sociale liefde, die u open doet staan voor andere mensen, voor andere standen". Aldus mgr dr A. Hanssen, bisschop-coad jutor van Roermond, tot de gisteren in Theater Royal te Roermond gehouden bondsdag van de Jonge Boeren- en Tuin dersorganisatie in het bisdom Roermond. Monseigneur's oproep was de conclusie uit een beschouwing over verleden en he den van de boerenstand, waarbij hij uit ging van twee dezer dagen overleden figu ren, die zeer veel van deze stand in Lim burg hebben gedaan: mgr Th. van der Marck en „meester" Rutten van Wans- sum. Mgr van der Marck, voortgekomen uit een andere dan de boerenstand, maar die, gewekt door Rerum Novarum, als kapelaan in het stille Heel een open oog had voor de zwakke positie van de boeren. Meester Rutten, die als eenvoudig dorps onderwijzer te Wanssum, tientallen jaren, eerst te voet, later met de fiets, door Noord-Limburg trok om de boeren voor te lichten; die zich opwerkte tot op pro vinciaal en tenslotte op landelijk niveau en die in al zijn eenvoud imponeerde door zijn overtuiging. Zij werkten, waar zij stonden en hebben in niets zich zelf ge zocht. De boerenorganisatie is thans uitge groeid tot een machtige beweging, die echter, wil zij aan haar doel beantwoor den. gedragen moet blijven door dezelfde christelijke levensbeschouwing en sociale liefde, aldus mgr Hanssen. Rector Joosten leidde het programma voor het komende seizoen, voor wat be treft het godsdienstige gedeelte, in met een diepgaande beschouwing over „Apos tolaat in onze beweging". Als jeugdstands- organisatie moet deze beweging reeds van zichzelf op apostolaat zijn ingesteld. Men beseft vaak niet de rijkdom, die men in deze organisaties bezit. Rector Joosten vergeleek in dit opzicht de situatie van thans met een goede kwarteeuw geleden. Thans kennen wij de gespecificeerde jon gerenbewegingen. die geheei zijn ingesteld op de verschillende groepen jongeren. Ook de jonge boeren en tuinders werken sinds kort in internationaal katholiek verband samen. Rector Joosten behandelde voorts ver schillende bijzondere acties, die naast h'et gewone werk zullen worden aangepakt. gemeenteraad van Alphen aan den Rijn in grote meerderheid tot aankoop van Avifauna besloten. De gemeenteraad machtigde het college om de onderhande lingen met de curatoren en de directie van het park, de heer G. v. d. Brink, over de vraagprijs voort te zetten. Deze bedraagt, volgens mededeling van de heer v. d. Brink 550.000. Zoals be kend is beiopen de schulden ruim zeven ton. Het resultaat van 't afgelopen seizoen is gunstig geweest. Ruim 40.000 kon wor den gereserveerd. Voor het resterende zou een lening ten laste van de hoedenzaken van de Britimy (v. d. Brink-Timmermans) worden gesloten, zodat de belangen van de crediteuren volledig veilig gesteld zul len zijn. Ged. Staten van Zuid-Holland blijken sterke voorstanders te zijn voor het be houd van Avifauna als cultureel centrum ei toeristenoord in het gebied temidden van de grote steden, in het hart van deze provincie en zij zouden bij het gemeente bestuur van Alphen aan den Rijn sterk op aankoop van het park hebben aangedron gen, met de toezegging erbij, de nodige faciliteiten en financiële steun te zullen verlenen. De eerste algemene beraadslaging van de raad duurde ongeveer anderhalf uur. De fracties gingen toen voor afzonder lijk overleg ruim een uur in vergadering uiteen. Daarna beraadslaagde men weer ruim twee uur gezamenlijk. Te ongeveer 12.45 uur vond opnieuw een ruggespraak plaats tussen de C.H., de A.R. en de S.G.P.-fracties. Te ruim half twee in de afgelopen nacht heropende burgemees ter Witschey de openbare bijeenkomst en deelde mee, dat de raad in grote meertlerheid tot aankoop van Avifauna had besloten en het college machtigde de onderhandelingen met betrekking tot de vraagprijs met de curatoren en de directie voort te zetten. Op grond van het feit, dat de raad in grote meerderheid het college machtigt over de vraagprijs verder te onderhande len, kan de conclusie worden getrokken, dat men zal' trachten ten deze een voor deliger transactie af te sluiten. In hoe verre men hierin zal slagen, moet worden afgewacht. Bekend is intussen geworden, dat een andere, belangrijke gegadigde, een confectiefabriek, wier directie het pavil joen van Avifauna met het park had wil len kopen en daarvoor 'n bod van f 350.000 heeft gedaan, zich heeft teruggetrokken. stelling met de aanvankelijke plannen zal de K.L.M.-machine, die het nummer 21 zal krijgen, nl. als eerste starten in deze lucht- race, waarin thans de handicapklasse het eerste vertrekt en niet de snelheidsklasse. De belangstelling voor dit luchtvaartge- beuren stijgt, vooral in het buitenland met de dag, doch ook in Nederland zijn de symptomen van een lichte ChristchuTch- koorts waar te nemen. Dit goedaardige „ziekteproces" wordt nog gestimuleerd door het feit, dat gezag voerder Kooper een brief van minister president Drees zal meenemen voor de premier van Nieuw Zeeland, Sydney Hol land en voorts een brief van de burge meester van Lutjegast (gem. Grootegast), de plaats waar de ontdekker van Nieuw Zeeland, Abel Tasman, werd geboren, voor de burgervader van Christchurch. Vele radio-amateurs heboen reeds aan gekondigd het vliegtuig op zijn vlucht te zullen volgen, een tegelfabrikant zal een herinneringstegel vervaardigen, een win keliersvereniging in Utrecht organiseert voor en tijdens de vluant een speciale K.L.M.-week en een koekjesfabrikant heeft het voornemen DC-6-koekjes op de markt te brengen. Voorts zijn er plannen van modezaken, sigarenwinkels en distilleerderijen voor speciale etalages. Een pantoffelfabrikant heeft voor de passagiers sloffen beschik baar gesteld en de K.L.M. zelf zal in de passagekantoren te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en voorts in het paviljoen op Schiphol een routekaart bijhouden, waarop de vlucht van uur tot uur kan worden gevolgd. De B.B.C. maakt voorts vandaag op Schiphol een aantal opnamen i> verband met de vlucht. In de bemanning van het toestel is een verandering gekomen. In de plaats van de heer W. Tielman zal de heer J. Boomsma, 33 jaar, die sinds 1935 bij de K.L.M. werk zaam is, als tweede boordwerktuigkundige de vlucht mee maken. De K.L.M.-passagiers tenslotte zullen tijdens de vlucht niet van nieuws versto ken blijven, want de stewards zullen, zoals dat wel meer op lange emigrantenvluchten gebeurt, een boordkrant uitgeven, die deze keer een speciaal cachet zal krijgen. Vandaag is de hoofdprijs uit de staats loterij getrokken. Het gelukkige lot heeft nummer 16202, dat 100.000 trok. Verder kwam ook 25.000 uit de bus op lotnummer 2025. Tenslotte viel de premie van 30.000 op het lotnummer 14553. De series A, B, C en D van het nummer 16202 zijn respectievelijk verkocht in Vught, Rotterdam, Hengelo en Amster dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1