TRIOMFALE INTOCHT van Koninkli j k Paar in Amsterdam Vorstelijke Gasten woonden galavoorstelling bij Huiduitslag DÉBRAUIME BOUWEN in Nederland NA BADGASTEN KWAMEN OLIEZOEKERS Castella-Vaatwas TWEEDE KAMER accoord met regering over RECHTSPERSONEN en HANDELSRECHT MEDDENS Het lijk op de Leusderheide MET PLAAT EN BAND LANGS DE RIJN blinkender vaat en zachtere handen! Het nieuwe Burgerlijke Wetboek DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Jubelende intocht Domtoren van bloemen Zieken lagen buiten Melkleveranciers onder betaald Vetgehalte te laag bepaald Intiem diner Voordat Hare Majesteit en Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Beatrix de galavoorstelling in de Stadsschouwburg bezochten, werd ten paleize een intiem diner aangericht, waaraan ongeveer 55 gasten aanzaten, onder wie tien van de hofhouding. Behalve de hoge functiona rissen, die in de stoet hadden meege reden, zaten mede aan de vice adm. tit N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis van de Koningin, de inten dant Koninklijke Paleizen 's-Gravenhage en Amsterdam en directeur van het Kon. Huisarchief, jhr ir P. Sickinghe en dame du palais, mevr. Repelaer. Aanwezig waren verder de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr J. Jonkman en dr L. Kortenhorst, de burgemeester van Am sterdam en loco-burgemeester B. Franke, de voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Amsterdam, mr D. Delprat en de hofmaarschalk, mr R. van Zinnicq Bergmann. Bijna 280.000 woningen sedert de bevrijding Op Prinsjesdag Middagrijtoer door Den Haag Om de geheimen van de aardkorst Echoputjes aan het Scheveningse strand In Rijswijk 25 ton per dag Radioreporters leggen geluiden vast van levensader van JVest-Europa Een kleine autokaravaan, die acht- Nederland zorgde voor documentatie Positie onderlinge waarborgmaatschappijen nog onbeslist Geen koninklijke goed keuring meer Voorbehoud inzake onderlinge waarborgmaatschappijen Handelsrecht Onguur individu LIJNBAAN OPRUIMING WEGENS VERPLAATSING 80-jarige zwerver gearresteerd, verdacht van moord Arrestatie in bestedelingenhuis Van de zijde van de recherche te Nij megen vernemen we nog, dat het slacht offer en de vermoedelijke moordenaar ge ruime tijd hebben vertoefd in het beste delingenhuis „Assumptio" in Oud-Nijme- gen. Beide personen blijken elkander in dat huis vele malen hebben ontmoet. De oude zwerver, die in Nijmegen vertoefde, werd door de Leusder politie, welke zijn signalement had, in samenwerking met de recherche van Nijmegen, in het bestede lingenhuis gearresteerd. De man is daarna onmiddellijk naar Leusden overgebracht. 1 niSnonennmmnvidnvit 14- lml fwVidnn Een dreigend donkere lucht hing gisteren boven de hoofdstad. Slechts met moeite wist de zon zich af en toe door de wolken te scheuren om dan even de duizenden vlaggen met een zwier van oranje er boven te verlichten. Dan gaven ook de kleine vlaggetjes op de tram en de rood-wit-blauwe rozetten in de tomen van de paarden van Van Gend Loos die fleur aan Amsterdam, die het steeds heeft, als er Koninklijke Gasten binnen de gemeentegrenzen verblijven. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben een oude traditie, waar de hoofdstad trots op is, weer in ere hersteld door enige dagen naar Amsterdam te komen. Niet officieel, maar daarom vinden de Amsterdammers het niet minder feestelijk. De tonen van het carillon dwarrelen over de hoofden van de duizenden, die op de Dam staan om daar te zien, hoe de Koninklijke Gasten het paleis betreden en in de binnenstad is het eens zo druk, omdat het paleis als een sterke magneet is, die de hoofdstedelingen aantrekt. Voordat H.M. in de open calèche stap te, die Haar met Haar Prinselijk Ge maal langs de jubelende mensenmassa's zou voeren, gaf zq een Koninklijk op timistisch gebaar Haar parapluie aan de chauffeur van de hofauto. Op het mo ment, dat H.M. het rijtuig in wilde stap pen, doorbrak echter geen zon de grijze lucht, doch wel een juichende massa het politiecordon en rende naar de Vorstin. In de zwarte calèche met vermiljoen rode bekleding en getrokken door vier zwarte koetspaarden en begeleid door rijknechten te paard en twee palfreniers in tenue met steek en degen, deden de Koninklijke Gasten toeri hun intocht in de hoofdstad. Hare Majestteit was ge kleed in een turquoise deux pièces met een veren hoedje in dezelfde kleur. Zij was getooid met een lange aamethisten hanger en een gouden rechthoekige broche, waarin een amethist was gevat. Prins Bernhard droeg de uniform van vice-admiraal. Via de Middenweg, Linnaeusstraat, Oos terpark, le Oosterparkstraat, Weesper- zijde, Ceintuurbaan, Sarphatipark en Ferd. Bolstraat werd het R.A.I.-gebouw bereikt waar de Vorstelijke Gasten een bezoekbrachten aan de tentoonstelling van volkstuinders, De Gouden Poort. De heer Visser en drie andere bestuursleden van het Algemeen Verbond van Volks- tuindersverenigingen heetten het hoge gezelschap welkom, waarna een jongetje Hare Majesteit bloemen aanbood. Tijdens de rondgang door de fraaie expositie toonde de Koningin zich zeer geïnteres seerd en bekeek met bijzondere belang stelling de uit bloemen vervaardigde Domtoren van Utrecht. Mevr. J. Hesseling gaf op verzoek van Koningin Juliana een uiteenzetting van het werk van de bond voor kinderspeeltuinen. Langs een vrij lange route werd de tocht naar het paleis aanvaard. Roerend was het, toen de stoet langs het O.L. Vrouwe Gasthuis reed en het opeens wit begon te schemeren voor de ogen, toen een aantal patiënten, dat buiten lag, met vlaggetjes begon te zwaaien voor het Koninklijk Paar. Ongeveer half vijf arriveerde de stoet bij het paleis op de Dam, waar de ere wacht van het studenten-weerbaarheids- (Van onze correspondent) Een controleur van de C. C. D. heeft enige tijd geleden in ijs- en melkproduc- tenfabrieken te Berlicum en Dokkum ge constateerd, dat in deze bedrijven resp. achttien en een en twintig procent van de vetgehaltebepalingen te laag waren, waardoor de boeren te weinig voor hun melk zouden hebben ontvangen. Gisteren speelde deze zaak voor de politierechter te Leeuwarden. Een getui- ge-deskundige verklaarde niet aan fou tieve metingen van de controleur te ge loven en van mening te zijn, dat men in derdaad het vetgehalte te laag afleest. De officier, mr W. H. Kuipers, ver klaarde, dat er bij de fabrieken te Kuinre en Workum ook processen-ver baal voor het te weinig uitbetalen aan leveranciers zijn opgemaakt en hij achtte het tenlastegelegde bewezen. Hij vorderde twee voorwaardelijke en twee onvoorwaardelijke geldboeten van elk t 250°- v mi Over veertien dagen zal schriftelijk vonnis worden gewezen. korps stond aangetreden, dat door de Ko ningin en de Prins werd geïnspecteerd, nadat het Wilhelmus was gespeeld door de kapel van de Amsterdamse politie. Na dat de vorstelijke gasten het paleis waren binnengetreden, verschenen zij enige mo menten op het balcon om de toejuichin gen en ovaties van de menigte op de Dam in ontvangst te nemen. Ter begroeting van Hare Majesteit en de Prins waren in- het paleis aanwezig de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr C. J. Baron de Vos van Steenwijk, de gouverneur van Amsterdam, gen. majoor Peeters, de gar nizoenscommandant lt. kol. Van Embden, de plaatsvervangend commandant zee macht, vice-adm. Brinkers, de comman dant maritieme middelen, kapt. lt. ter zee C. Montanus, de president van het ge rechtshof en de procureur generaal. Advertentie vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle en afdoende werking van het .-== r beroemde huidgeneesmiddel Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn in Juli van dit jaar 5585 woningen opgeleverd. In herin nering wordt gebracht, dat in deze maand voor een groot deel van het land de bouw- vakarbeiders-vacantie viel, zodat op een groot aantal werken een week lang het werk stil lag. In het genoemde aantal opgeleverde wo ningen zijn 163 duplexwoningen begrepen, zodat in Juli voor 5748 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de eerste zeven maanden van dit jaar werden 28.630 woningen gebouwd, waarin Advertentie zijn begrepen 1067 duplexwoningen, zodat in genoemde periode voor 29.697 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. In de zelfde periode van het vorige jaar kwa men 29.095 woningen gereed, waarvan 1123 als duplexwoningen werden gebouwd. Gerekend tot en met Juli j.l. werden se der de bevrijding 279.604 woningen ge bouwd waarvan er 14050 als duplex- woning zijn ingericht, zodat voor 293.654 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In Juli werd een aanvang gemaakt met de bouw van 6753 woningen, waarin zijn begrepen 101 duplexwoningen. Sedert Ja nuari 1953 werd begonnen aan 43.740 wo ningen, waarvan 1382 duplexwoningen. Aangezien het aantal woningen, dat in Juli gereed kwam, wederom lager was dan het aantal, waarmee werd aangevangen, steeg het aantal in uitvoering zijnde wo ningen opnieuw en wel van 64.914 op het eind van Juni j.l. tot 66.086 op het eind van Juli. Het aantal in aanbouw zijnde duplexwoningen liep wederom terug n.l. van 1902 tot 1840 op de hiervoor genoemde tijdstippen. Naar wij vernemen zullen de Koningin cn de Prins a.s. Dinsdagmiddag te kwart vóór vier van het paleis Voorhout af een rijtoer maken door de binnenstad van Den Haag. De route zal nader worden vastgesteld. Een kille wind heeft de badgasten uit Scheveningcn verdreven. Er zijn nu geen speelgrage kinderen meer, die ijverig kui len graven, maar wel ernstige, hardwer kende mannen, die met grote apparaturen hetzelfde doen. Dat zijn medewerkers van de Ned. Aardoliemaatschappij (N.A-M.), die er seismologisch onderzoek doen. Met dit seismologische of trillingsonder- zock kan men namelijk bepalen, hoe on geveer de structuur van de aardkorst tot op ongeveer 3000 meter diepte is. Dit werk wordt reeds jarenlang over geheel Ne derland verricht naast zwaartekrachtme tingen, waaruit men vrij veel over de op bouw en de vorm van de aardkorst onder Nederland te weten kan komen. Dit werk wordt systematisch verricht, waardoor men gegevens van sector naast sector kan opbouwen. Hieruit is dan weer het beloop van de verschillende lagen zand, klei en gesteente af te leiden. Indien men formaties vindt, die volgens ervaringsfeiten geschikt zouden kunnen zijn om aardolie te bevatten, dan heeft men hiervan nooit zekerheid, voordat met de 'boorbeitel op grote diepte de aarde verder is verkend. Dit blijkt bij voorbeeld wel uit de ervaringen te Schoonebeek, proefboringen de waar men pas na 58 eerste olieput vond. Het feit, dat bij Rijswijk olie is aange hoord deze proefput levert 25 ton per dag, doet de nieuwsgierigheid der ge ologen naar nadere details van de om geving groeien. Vandaar, dat men on derzoekingen doet, zoals thans aan het Scheveningse strand tussen het verver singskanaal en Kijkduin-Terheide. Bin nenkort zal men dergelijk werk ook in het Westland ter hand nemen. Dat men ondertussen de boorbeitel niet laat rusten, blijkt wel uit het feit, dat binnenkort nieuwe proefboringen in de omgeving van de thans werkende put bij Rijswijk zullen worden verricht. Ook in de buurt van Den Haag en Delft zal het ingewand der aarde nader worden onderzocht. Het zwaartekrachtonderzoek (gravime- trisch onderzoek) en het trillingsonder- zoek (seismologisch onderzoek) zijn dus slechts de loodvisjes, die aan de grole stalen haai, de boortoren, vooraf gaan. Bij het trillingsonderzoek worden op af standen van 450 meter putjes van 10 tot 30 meter geboord. Dat lijkt „net echt", om- Per pak 25 cent Dubbel pak 45 cent tien radio-reporters uit zeven Europese landen benevens hun technische uitrusting ver voert, vertrok gisterenmorgen uit Göschenen aan de voet van de St. Gothard in Zwitserland voor een tocht van vier weken langs de Rijn, de levensader van West-Europa. In die tijd zullen honderden gramofoonplaten en geluidsbanden in vijf talen worden volgemaakt met interviews en beschrijvingen en met alle geluiden, die de nooit aflatende bedrijvigheid op en om de Rijn voortbrengt. HET plan voor deze Europese onderne ming is van Neder landse oorsprong. Het kwam op bij twee ver slaggevers van de We reldomroep tijdens een tocht door West-Duits- land. Behalve de Wereld omroep toonde ook de N.C.R.V., waarheen een van die reporters inmid dels was overgegaan, er veel belangstelling voor. De M. S. A. in Parijs ving tn een later stadium van voorbereiding iets op en was er dadelijk by om mee te werken. Onder auspiciën van deze in stelling zqn toen bespre kingen gehouden in Pa ros, alsmede in Hilver sum, met het resultaat, dat de R. G, de Bel gische en Franse omroe pen de samenwerkende West-Duitse omroepen en ook Zwitserland en Italië zich bij het plan van N.C.R.V. en Wereldom roep aansloten, terwijl de M.S.A. financiële steun en organisatorische hulp aanbood. De Nederlandse deel nemers zorgden voor een uitgebreide documenta tie, die in het Frans ver taald aan allen ter be schikking is gesteld. Zp bestaat uit speciaal hier voor opgestelde aanteke ningen van prof. Maurice le Lannou uit Lyon over de historische en politie ke aspecten van het Rijn gebied, een cultuur-his torisch overzicht van de Rqn door prof. F. van der Meer uit Nymegen en een economische do cumentatie van de hand van mr K. van der Man- dele uit Rotterdam. De reportagekaravaan opereert zeven dagen in Zwitserland, gaat dan van Bazel naar 'Colmar en Straatsburg en komt op de tiende dag in Mann heim. Behalve de Rqn worden ..ook de belang rijkste zijdalen verkend, met name het Ruhrge- bied, waarna men op de laatste dag van Septem ber in Npmegen aan komt Over Arnhem en Wpk 'bp Duurstede voert de weg verder eerst naar Amsterdam, dan naar Antwerpen en ten slotte naar Rotterdam. Het einde van de tocht, °P 7 October, valt juist samen met een lunch voor de internationale pers ter gelegenheid van het tweede congres der Europese Beweging, waar de Rynreizigers een har- teiyke ontvangst zal wor den bereid. 's-GRAVENHAGE, 9 September 1953. Er zijn in ons land vele verenigingen met een bestuur en een verenigings kas, die in geen enkel opzicht aan het rechtsverkeer kunnen deelnemen, daar zij geen rechtspersoonlijkheid bezitten. Onder bet nieuwe Burgerlijke Wetboek zal dit inzovere anders gaan -worden, dat een dergelijke vereniging een vermogen, afscheiden van dat der leden, zal mogen hebben, dat echter uitsluitend lichamelijke roerende zaken en vorderingen op de Meden zal kunnen bevatten. Een vermogen, waarop de schuldeisers der vereniging een recht van verhaal zullen hebben. Voor schulden der vereniging zullen zij de bestuurders n.l. behalve persoonlijk, ook in hun kwaliteit kunnen aanspreken. Met dit standpunt, neergelegd in de 32ste regerirïjïsconclusie, heeft de Tweede Kamer zich vandaag hij de voortzetting van de behan deling der derde reeks van vraagpunten met betrekking tot het nieuwe Burgerlijke Wetboek met algemene stemmen verenigd. de wet op de coöperatieve verenigingen in het belang van schuldeisers en leden zijn te vinden, wil de regering toepasselijk verklaren op verenigingen, welke in wezen coöperaties zqn alsmede op die, welke we gens het uitoefenen van een bedrijf aan dezelfde regels als coöperaties moeten worden onderworpen. De Kamer heeft hiermede ingestemd, maar met een belangrijk voorbehoud. De regering begreep onder deze met coöpera tieve verenigingen gelijk te stellen vereni gingen. m.n. de wederkerige verzekerings- en waarborgmaatschappijen. Mr Van Rijekevorsel (KVP) wilde deze echter uit zonderen en diende daarom een amende ment in, dat hierop gericht was. Hij ging hiertoe over i.v.m. een pas toegezonden adres van belanghebbenden Waarom de wederkerige verzekerings- en waarborg maatschappij, die wezenlijk verschilt van de coöperatieve vereniging, gewrongen in de rechtsvorm van de coöperatieve ver eniging, zo vroeg hij zich af. De KVP-spreker kreeg voor zijn amen dement steun van de heren Beernink (CH), Van Leeuwen (VVD) en Gerbrandy (AR). Prof. Meyers betoogde daarentegen, dat de onderlinge waarborgmaatschappijen het prototype zijn van een coöperatieve ver eniging. Hij verweet de KVP-afgevaardig- de het amendement te hebben ingediend zonder voldoende rekening te houden met het stelsel, dat in het nieuwe B.W. zal worden gevolgd. De raadadviseur vond de wfjze van in dienen van het amendement ook enigszins vreemd. In de schriftelijke behandeling is deze kwestie helemaal niet ter sprake ge bracht. Op het laatste moment komen nu belanghebbenden met een adres aandra gen, dat de beoogde gelijkstelling wil ver hinderen en daarom zou nu ineens de re geringsconclusie gewijzigd moeten wor den. Prof. Mefjers maakte zich kennelijk een beetje kwaad hierover. Met de regering wilde de Kamer niet verder gaan in het versterken van de rechtspositie der vereniging zonder rechtspersoonlijkheid. Vorderingen tegen derden zullen door de bestuurders in kwaliteit niet kunnen worden verkregen, terwijl het vermogen van een dergelijke vereniging ook niet door erfstellingen of legaten zal kunnen worden vermeerderd. Dit om te voorkomen, dat het onderscheid tussen verenigingen met en zonder rechtspersoonlijkheid te zeer zou ver vagen. Om rechtspersoonlijkheid te verwerven heeft een vereniging thans de Konink lijke goedkeuring van de statuten nodig. Deze goedkeuring wekt de schijn van een Koninklijke instemming met doel en werkwijze der vereniging wat natuurlijk niet het geval is. Om een dergelijke schijn te voorkomen wil de regering de Ko ninklijke goedkeuring vervangen door een ministeriële verklaring van geen be zwaar, zoals thans reeds wordt toegepast t. a. v. de naamloze vennootschappen. Ook met dit regeringsvoornemen ging de Kamer accoord. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) bepleitte een vereenvoudiging van de wijze, waarop plaatselijke afdelingen van landelijke verenigingen rechtspersoonlijkheid kun nen verkrijgen. Zij wees hierbij terecht op de huidige moeilijkheid voor het ver krijgen van rechtspersoonlijkheid i. v. m. de kosten, daaraan verbonden. Minister Donker zegde over deze kwestie nader beraad toe. De wettelijke voorschriften, die thans in Minister Donker voorzag voor de ont werper bij aanvaarding van het amende ment grote moeiiykheden. Het was vol gens hem een weinig doordacht amen dement, dat tot onaanvaardbare conse quenties zou leiden. Om uit de gerezen moeilijkheid te komen stelde de bewinds man voor dit omstreden punt open te laten tot het ontwerp van een nieuw B. W. er is. De heer Van Rijekevorsel kon zich hiermede verenigen en trok deswe ge zijn amendement in. De regeringsconclusies betreffende het handelsrecht, dat, gelijk bekend, even eens in het nieuwe B. W. zal worden op genomen, werden na een betrekkelijk korte discussie z. h. s. door de Kamer aangenomen. De op dit rechtsdeel be trekking hebbende conclusies zijn van sterke juridisch-technische aard. De commanditaire vennootschap op aandelen een uitstervend instituut zal alleen worden toegelaten voorzover de aande len op naam luiden. (33). By een levensverzekering of ïyfren- te ten behoeve van een derde-begun stigde moeten de schuldeisers van de verzekeringnemer noch rechten kunnen doen gelden op de verzekerde som, noch op de aanwyzing van de begun stigde behoudens het geval, dat de verzekering of ïyfrente is genomen met de wetenschap, dat daardoor schuldeisers worden benadeeld. De curator in het faillissement van de verzekeringnemer dient echter, als de begunstigde niet onherroepe lijk is aangewezen, wqziging te kun nen brengen in de persoon van de begunstigde of het aan de verzeke ringnemer toekomende recht de ver zekering af te kopen te kunnen uit oefenen. Zqn echter door de gefail leerde zyn echtgenoot of kinderen als begunstigde aangewezen, dan dient de curator die bevoegdheden slechts te kunnen uitoefenen, nadat hq aan de aangewezen begunstigde heeft aan geboden de rechten van de verzeke ringnemer tegen betaling van de af- koopwaarde der verzekering over te dragen (34). Wat een derde-begunstigde uit noof- de van een levensverzekering of ïyfrente ontvangt, moet als een aan inkorting en inbreng onderworpen gift worden aange merkt, behalve voor alle gevallen, waar in de begunstigde een persoon is, ten op zichte van wie een wetteiyke of morele plicht tot verzorging na dode bestaat. Terzake van deze laatste gevallen moet een voorbehoud worden gemaakt voor overdreven hoge bedragen en voor het geval de premie te hoog is voor de in komsten van de verzekeringnemer (35). Tenslotte heeft de Kamer vandaag nog een begin gemaakt met de regerings conclusies betreffende het erfrecht. Morgen wordt de discussie hierover voortgezet. Ad. Int. dat het losgeboorde materiaal door met zwevende kleideeltjes verzwaafd water naar boven wordt gespoeld. Zonodig wor den de boorgaten met stalen buis bekleed om instorten te voorkomen. In de schacht of buis van het echoputje wordt een flinke springlading van twee tot zes kilogram dynamiet neergelaten. Zes tien kleine seismografen komen in hevige trilling, zodra de explosie losbarst en ko men opnieuw in trilling, wanneer de echo's van de ontploffing van dieper ge legen steentelagen naar de aardkorst terugkeren. De reacties der seismografen worden langs electrische weg in de meetwagen van de N.A.M. in versterkers opgevangen en via galvanometers met grote precisie op bewegend fotografisch papier vastge legd. Een geoefend man kan uit het meng sel der krieuwelende lijnen dezer seismo grammen dan het verloop van de tril lingen, die door diepliggende gesteenten worden teruggestuurd, vaststellen. Heeft men voldoende details, dan is het mogelijk kaarten met doorsneden van de onder zochte aardkorst te maken. Daaruit kan men dan constateren of het de moeite waard zou zqn eens te pro beren naar aardolie te boren. Men weet echter nooit iets zeker, voordat de olie werkelijk aan de oppervlakte komt. Via de echoputjes van de N.A.M. kan men dus veel leren. Alleen is er nog nooit een methode ontdekt, die rechtsreeks het al of niet aanwezig zijn van exploitabele hoeveelheden aardoliehoudend zand onder een gesteentelaag aanwijst. H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Beatrix woonden gisteravond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de voorstelling bij van Calderon's ,JIet leven een droom" door de Nederlandse Comedie. Boven: de Koninklijke bezoekers bij aan komst aan de Stadsschouwburg. Onder: Prinses Beatrix (voor het eerst in gala) heeft samen met haar vader kennelijk plezier in het programma. De politie van 's-Hertogenbosch heeft de dader gearresteerd van een aanran ding, welke Maandagmiddag tussen Groesbeek en Berg en Dal geschiedde op een 22-jarig meisje uit Amsterdam. Het meisje logeerde in Berg en Dal. De da der, de 29-jarige psychopaath C. van G.t een man zonder vaste woonplaats, be kende bq zqn arrestatie. Hq zal worden voorgeleid voor de officier van Justitie in Arnhem. De aanranding geschiedde op een bos weg tussen de genoemde plaatsen in de gemeente Groes-beek. Toen het meisje zich verweerde, stak de onverlaat haar met een dolk in de borst, waarna hq wegvluchtte. Het meisje wordt bq familie te Nqmegen verpleegd. Advertentie. vestigt zich 9 October a.s. in de Hieraan gaat vooraf een welke aanvangt: ZATERDAG, 12 SEPTEMBER Alle op de N. Binnenweg aanwezige Confectie-goederen worden uitverkocht 'n Unieke gelegenheid om zich voor Lage Prijzen van een Prima Winterjas of Colbertcostuum te voorzien. NIEUWE BINNENWEG 28 ROTTERDAM De politie te Nijmegen heeft in arrest gesteld de 80-jarige J. L. uit Nijmegen, die er van w7ordt verdacht op de Leus- derheid de 58-jarige W. H. van H. uit Nijmegen om het leven te hebben ge bracht. Het lijk van Van H. werd op 26 Augus tus door de rijkspolitie van Leusden in verregaande staat van ontbinding op de Leusderheide aangetroffen. Op het slachtoffer werden geen papieren gevon den. De identificatie was dus uiterst moeilijk. Uit het onderzoek bleek, dat de man een horrelvoet en een lamme hand had. Er waren sporen aanwezig, die op een misdrijf wezen. Het spoor leidde tenslot te naar Nqmegen, waar bleek, dat een zekere W. H. van H. al geruime tijd uit een inrichting werd vermist. Van H. stond als een gierige man bekend. Men nam aan, dat hij ongeveer 700 gul den bij zich droeg. De -aandacht van de rijkspolitie te Leusden ging uit naar de in Nqmegen vertoevende 80-jarige vitale zwerver J. L., die veel in de omgeving van Amersfoort verblqf houdt. Verscheidene personen hadden de zwerver onlangs met een tweede persoon in de omgeving van Amersfoort gezien. De politie vond ter men genoeg aanwezig om L. te arreste ren. De man heeft al verscheidene ver oordelingen achter de rug, o.a. een van vqf jaar wegens diefstal, vrijheidsbe roving en mishandeling, gepleegd in 1940. L. blijft ontkennen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3