lomekhar is het bewezen I in Persii wordt Uw wasgoed stralend wit Exploitatiesaldo staatsmijnen weinig veranderd Spanje zal vloot- en luchtbases voor V.S. openstellen en.... toch slijt het practisch niet h E. M. JAARSMA Hoger welvaartspeil in onvoldoend ontwikkelde gebieden mogelijk Nieuw model 1953 Jaarverslag Wereldbank In vele gevallen verkeerde investeringen Rode regering wil met nabuurlanden praten Dividend voor de staat f 8 (onv.) millioen Kardinaal De Jong verjaart Weer een grote juwelen- diefstal Economische en militaire hulp in ruil Ontroerende oproep van de Paus Partijraad K. V. P. Duits diplomaat bij H. Stoel? Aardbeving op Cyprus eist 20 doden De konijnen ziekte in België Duitse moordenaar gegrepen DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1953 PAGTNA l Doelmatig gebruik van beschikbare middelen Nog geen kapitaal voor financieringsmij nodig Welwillend Bulgaars geluid KONINKLIJKE ONDER SCHEIDINGEN „ORANJE" MORGEN THUIS Veilig wassen, dat is de reputatie van Persii. Deze welverdiende faam dankt Persii aan de zuivere grondstoffen, waaruit het wordt gefa- briceerd-zoals bv.de edele palmolie-en aan het volmaakte bereidingsproces. Schadelijke chemi caliën bevat het zachte donzige Persil-sop niet. De met "actieve zuurstof "gevulde Persil-belletjes, welke bij het koken of broeien van de witte was door het weefsel dringen, geven Persii de onge ëvenaarde waskracht, waardoor het goed gerei nigd en ontsmet wordt zonder de vezel aan te tasten. In een koud Persil-sop zijn zelfs de gevoeligste stoffen volkomen veilig. Persii geeft Uw witte was een prachtige blankheid en heerlijk frisse geur. De kleuren van het bonte goed bloeien weer op- Wol, zijde en nylon wor den weer soepel en glanzen als nieuw. Persii is niet te evenaren, want Neerlands beste en veiligste zelfwerkend wasmiddel. :"-r" VERSCHERPTE CONCUR RENTIE IN SCHILDERS BEDRIJF Slecht werk aart nieuwbouw DRIE HONGAREN TERECHTGESTELD RAADSVERKIEZINGEN IN STRIJEN MODE-, SCHOENEN- EN BRILLENSHOWS OP DE ZUID-NED. BEURS Tot redding van de jeugd Op 10 October in Utrecht NA 47 JAAR BEGRAVEN RECTORAATSOVERDRACHT R.K. UNIVERSITEIT DIRECTEUR VAN „DE SCHELDE" REED TEGEN BOOM Auto geheel vernield I 285.- f 300.- NV. KONINKLIJKE HAARDEN FABRIEK Gevaar voor volksgezondheid? N.V. PHONOGRAM (PHILIPS) NAAR AMSTERDAM HILVERSUM J ONGE-BOERENLEIDER NAAR AMERIKA HANDEL TUSSEN JAPAN EN CHINA In haar jaarverslag over 1952/53 wijdt de Wereldbank een hoofdstuk aan de mogelijkheden voor vergroting van de welvaart in de economisch onvoldoende ontwikkelde landen. Sedert 1946, zo wordt opgemerkt, is de bank in de ge legenheid het proces der economische ontwikkeling in vele landen van nabij g'da te slaan en haar waarnemingen strekken tot bevestiging van de algemeen gehuldigde opvatting, dat de welvaarts bronnen der meeste onvoldoende ontwik kelde gehieden toereikend zijn om bij een doelmatige benutting een aanzienlijk hoger peil van productie en inkomen mogelijk te maken. Het voor de uitbuiting der welvaarts bronnen benodigde materieel kan thans zonder moeilijkheden naar de meeste delen der wereld worden gezonden en ook de vereiste technische kennis kan ter beschikking van deze gebieden worden gesteld. Dat zowel de werktuigen als de kennis, die voor de economische ontwik keling onontbeerlijk zijn, thans binnen het bereik liggen, betekent echter niet, zoals te dikwijls wordt aangenomen, dat door financiering van de invoer van ma terieel en door aantrekking van buiten landse deskundigen aan de voornaamste behoefte wordt voldaan. De beschikbaar heid van kapitaal houdt nog niet in, dat sommige der grootste hinderpalen, die de economische groei in de weg staan, zjjn weggenomen. Deze hinderpalen zijn o m. het ontbreken van traditioneel po litiek verantwoordelijkheidsgevoel, zwak heid van economisch initiatief, onvol doende onderwijs en te weinig begrip voor het feit. dat economische vooruit gang geduld, inspanningen en zelfver loochening vereist. De missies, die de Wereldbank naar verschillende landen heeft gezonden, zijn algemeen tot de slotsom gekomen, dat de onvoldoende ontwikkelde landen veel profijt kunnen trekken van een betere leiding van de investeringen en van gro tere evenwichtigheid van de investerin gen. De missies hebben vele gevallen van verkeerde plaatsingen van investeringen waargenomen. Zo werd geld belegd in speculatieve goederentransacties, braak liggend land, de bouw van fabrieken zon der dat markten voor de producten der fabrieken beschikbaar waren, de uitvoe ring van enkele monumentale projecten onder verwaarlozing van meer beschei den "doch tevens meer mogelijkheden biedende programma's. Belastinggelden werden aangewend voor doeleinden, die particuliere beleggers niet zouden hebben willen nastreven. Ziekenhuizen en uni versiteiten werden gebouwd zonder dat men vooraf de zekerheid had, dat men dr. beschikking zou hebben over deskun dig personeel. een waarde van S 13,6 millioen uit de portefeuille van de bank. De nettowinst bedroeg 18,5 millioen dollar, welk bedrag werd toegevoegd aan de reserves, die op het einde van het boekjaar waren gestegen tot 113,7 mil lioen. De debiteuren van de bank hebben in het afgelopen jaar prompt voldaan aan hun verplichtingen tot rentebetaling en aflossing. In het afgelopen jaar werd de bestu dering van het voorstel tot oprichting van een internationale financieringsmaat schappij voortgezet. Het is de bedoeling, dat de op te richten maatschappij een dochterinstelling van de bank wordt en dat zij leningen aan particuliere onder nemers zal verstrekken zonder regerings garantie. In Mei 1953 heeft de bank een rapport over dit onderwerp uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat de leden van de Wereldbank, die het grootste gedeelte van de middelen van de op te richten fiancieringsmaatschappij zouden moeten verschaffen tot dusverre nog geen be reidheid hadden getoond om kapitaal be schikbaar te stellen. De zaak wordt niet als afgedaan beschouwd, doch er zullen pas stappen worden gedaan, wanneer blijkt, dat er voldoende financiële steun te verwachten is. Premier Tsjervenkof van Bulgarije heeft Dinsdag op een bijeenkomst te Sofia ver klaard, dat de regering de bestaande ge schillen en problemen met de nabuurlan den Turkije, Griekenland en Joego-Slavië wenst te regelen. Bulgarije wil „goede be trekkingen met deze landen en zou daar om graag alle misverstanden uit de weg ruimen". Het wil hervatting van de diplo matieke betrekkingen tussen Bulgarije en Griekenland, zulks „in het belang van de vrede op de Balkan", aldus de premier. Tsjervenkof verklaarde voorts, dat zijn land „steeds bereid is, in het belang van de vrede de in 1949 afgebroken diploma tieke betrekkingen met Amerika te her vatten". Aan de andere kant zou hij graag zien, dat Bulgarije tot de Ver. Naties werd toegelaten. De Wereldbank verklaart voorts in deze beschouwing, dat het feit, dat de beschikbaarheid van financiële middelen en technische kennis en kundigheid in de onvoldoende ontwikkelde landen beperkt is. een zo doelmatig gebruik van de be schikbare middelen dringend noodzake lijk maakt, De overheid in de betrokken gebieden dient bij het gebruikmaken van de be schikbare middelen bewust tewerk te gaan en een vaste lijn te volgen in plaats van haar eigen politiek te doorkruisen, zoals soms geschiedt. Het is aan te be velen, dat wordt uitgegaan van een grootscheeps opgezet ontwikkelingspro gramma, dat richtlijnen voor een periode van jaren bevat en doelen stelt voor pro ductie en investeringen. In het jaarverslag der Wereldbank over 1952/53 wordt gememoreerd, dat de bank in het afgelopen boekjaar tien le ningen in totaal 178,6 millioen bedra gende. aan negen landen verstrekte, waardoor het totaal der verstrekte le ningen steeg tot 1.591 millioen. Van de ln 1952/53 en voorafgaande jaren ver strekte credieten werd 226,8 millioen opgenomen, het hoogtse jaartotaal sedert de oprichting van de bank. In totaal is thans van de verstrekte credieten 1.103 millioen opgenomen. De voor het verstrekken van leningen beschikbare middelen werden in October 1953 vermeerderd door de uitgifte van obligaties tot een bedrag van 60 mil lioen in de Verenigde Staten, Wegens de stijging van de rentevoet werden in de Verenigde Staten verder geen obligatie leningen uitgegeven. In Zwitserland werd in November 1952 een lening ten bedrage van 50 milioen Zwitserse francs geplaatst. In Juni 1953 werden onder handelingen over de uitgifte van een le ning van dezelfde grootte voltooid. Voorts werden nieuwe middelen verkre gen door de verkoop van effecten met Bij K. B. is toegekend de Bronzen Leeuw posthuum aan de heer C. G. Bos; de Bronzen Leeuw aan mevrouw H. W. A. de Vriesvan den Wall Bake; het Bronzen Kruis posthuum aan: de re- serve-eerste-luitenant mr C. Abraham, van het wapen der infanterie, de reserve- eerste-luitenant A. L. Ruitenberg, van het wapen der infanterie en de heer A. D. Kieisen; het Bronzen Kruis aan: de als zodanig tijdelijk benoemde reserve-ka pitein voor algemene dienst D. Dral, de voormalig als zodanig tijdelijk benoemde reserve-kapitein J. T. W. Montagne, van het wapen der artillerie, de reserve kapitein H. A. Borgardjjn. van het wa pen der infanterie en de heer P. Brou wer; het Kruis van Verdienste aan: de kapitein W. F. Roth, van het wapen van de verbindingsdienst, de sergeant majoor-instructeur J. H. E Woltering, van de nationale reserve, de dienst plichtig korporaal H. G. Geerdink, van het wapen der artillerie, de reserve soldaat der 1ste klasse H. W. J. Collig- non van het wapen der infanterie, de soldaat der 1ste kl. (vrijwilliger op voet van gewoon dienstplichtige) L. A. de Jager, van het wapen der infanterie, de heer H. F. Westerveld en mevrouw A. E. van der Most van Spijkvan Len- nep. Het m.s. „Oranje" wordt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, morgen, 11 September, met passagiers uit Indo nesië in Amsterdam verwacht. Een aan tal passagiers heeft het schip reeds te Napels verlaten. Dit js de eerste keer, dat de „Oranje" op de thuisreis Napels heeft aangedaan. Persil«B»Persil *e" or* i -dl: - 53092 P (Van onze correspondent) Tijdens het gisteren begonnen drie daagse congres van de Bond van Ne derlandse Schilderspatroons heeft de Bondsvoorzitter, de heer H. Koning, er in zijn openingswoord op gewezen dat het schilderwerk aan de nieuwbouw veel te wensen overlaat. Dit is een gevolg van het feit dat de concurrentiestrijd onder de schilders is verscherpt, waar door vele schilders onder de prijs gaan werken. Tevens is dit onder de prijs werken te wijten aan het gebrek aan kennis onder de schilders over de kos ten van het eigen bedrijf. Het is daar om, zo betoogde de heer Koning, een taak voor de patroons om de prijs in de hand te houden. De heer Koning deelde mee, dat, on danks de fellere concurrentie, de be drijfsresultaten over 1952 beter waren dan die over 1951. Men verwacht een verdere opleving als de huurverhogin gen zijn ingegaan omdat de schilders dan zullen worden ingeschakeld bij de herstelwerkzaamheden, die bet gevolg van deze verhoging zullen zijn. Met de kleine schildersbedrijven, zo merkte de heer Koning verder op, gaat het niet goed. De sociale lasten druk ken zwaar en vele kleine bedrijven staan op het punt van liquidatie. Het Hongaarse persbureau meldt, dat drie Hongaren zijn opgehangen, nadat zij door de opperste militaire rechtbank ter dood waren veroordeeld op beschuldiging van spionnage en het doden en verwon den van Hongaarse grenswachten. Eén van hen zou een hoge ambtenaar zijn ge weest tijdens het bewind van admiraal Horthy. De twee anderen waren rijke boeren, aldus het persbureau. De kiesgerechtigde inwoners van de in het watersnoodgebied gelegen gemeente Strijen hebben gisteren een nieuwe ge meenteraad gekozen. In de samenstelling kwam geen ver andering. In de nieuwe raad zullen weer zitting nemen vier vertegenwoordigers van de P.v.d.A., drie van de combinatie A R. en S.G.P., twee van de C.H.U. en twee van de V.V.D. De P.v.d.A. verwierf 1089 stemmen (in 1919 984), de A.R.—S.G.P. 657 (in 1949 708), de C.H.U. 579 (in 1949 548) en de V.V.D. m dn 1949 478). Het politieke comité van de Arabische Liga vergaderde in het ministerie voor Buitenlandse Zaken te Cairo, om de situatie in Noord-Afrika en andere Arabische landen te bespreken. De meeste van dc acht staten, die lid zijn van dc Liga, hadden hun minister van Buitenlandse Zaken naar deze bijeen komst gezonden. Van links naar rechts: Emir Moestaf a El-Shahabi, de ambassa deur van Syrië in Egypte; Fawzi El- Moelki, de eerste minister van Jordanië; Khalil Mardam, de minister van Buiten landse Zaken van Syrië; Hoessein El- Khalidi, de minister van Buitenlandse Zaken van Jordanië; Abdel Khalek Hassauna, de secretaris-generaal van de Liga, en Ahmed El-Shoekelryde plaats vervangend secretaris-generaal. In 1952 hebben de staatsmijnen in Lim burg; 7,5 millioen ton steenkolen gedol ven. De helft werd aan derden verkocht, terwijl de andere helft in cokesfabrieken, centrales en het stikstofbindingsbedrijf werd veredeld. De totale omzet beiiep 431 min, waarvan 33 procent werd ver kregen uit export. De omzet van vaste brandstoffen was groot 255 min, waar van f 124 min uit de afzet van cokes. De kunstmeststoffen en overige chemi sche producten droegen in de totale om zet bü met ƒ149 min. De gevolgen van de Europese gemeen schap voor kolen en staal zullen zich eerst in de loop van volgende jaren open baren, aldus het versiag, De kolenposi- tie van Nederland onderging in het ver slagjaar geen ingrijpende wijziging De totale invoer is met 245.000 ton toegeno men. De invoer uit Amerika, die in 1951 steeds groter omvang had aangenomen, is afgenomen. Dank zij de grotere pro ductie, is de export van cokes met 200.000 ton opgevoerd tot 1.000.000 ton, waarvan bijna de helft naar de K.S.G.- landen ging. De financiële uitkomsten van het staatsmUnbedryf vertonen een bevredi gend beeld. Na afschrijvingen ad 46 min bereikte het exploitatiesaldo met 46.6 (47,4) min nagenoeg dezelfde hoogte als verleden jaar. Na reservering van 4,62 (4,47) min en betaling van 35 (35) min aan vennootschapsbelas ting, wordt 8 min als dividend uitge keerd aan de Staat der Nederlanden (onv.). Met het oog op de levensduur van de mijnen zijn in toenemende mate minder gunstige lagen in de exploitatie betrok ken. Tengevolge van de geringere zui verheid is de hoeveelheid stenen toege nomen. Voor de oorlog bestond bijna 80 i*o van de bruto-productie uit steen kool, in 1952 was dit percentage 68 Hoewel de bruto-productie met ruim 200.000 ton is toegenomen, kon een da ling van de netto-productie niet worden voorkomen. Deze bedroeg in het verslag jaar 24.744 ton per dag, tegen 25.693 ton in 1951. In November jl. heeft de staatsmijn „Wilhelmina" de millioenste ton mecha nisch gewonnen De staatsmijn „Mau- rits" kwam spoedig hierna. In de beide cokesfabrieken zijn 3.250.000 ton kolen verwerkt, hetgeen 9 meer is dan in 1951. De productie van synthetische stik stof bedroeg circa 131.000 ton, dit is 8 meer dan het vorige jaar. In het bemestingsjaar 1951/52 trad in Nederland een incidentele achteruitgang op in het gebruik van stikstofmest. Ten dele valt dit toe te schrijven aan de ab normale droogte en de voorraadvorming, aldus het verslag. Naar verwachting zal het gebruik in 1952/53 circa 160.000 ton bedragen. In de chemische sector is een aantal nieuwe fabrieken in gebruik ge nomen. Op het gebied van de bereiding van grondstoffen voor plastics en syn thetische vezels kwam de phenolfabriek gereed. In zijn rustige verblijf te Amersfoort is Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong vandaag 68 jaar geworden. Voor deze Prins der Kerk. die al te vroeg zijn krachten zag gesloopt, een dag van stil herdenken. Voor de Katholieken van Nederland een dag om nog eens bij zonder hun vereerde Kardinaal in het gebed te gedenken. En met hem te bidden voor de bloei der Kerk in deze gewesten. Uit de in de buurt van Nice gelegen villa van graaf Jean de Margucnat zjjn Dinsdagavond juwelen ter waarde van ongeveer tien millioen francs (ongeveer 100.000 gulden) gestolen. Zoals gemeld, zijn er de laatste tjfd aan de Kivièra al verscheidene grote juwelendiefstallen gepleegd, welke nog niet zijn opgehelderd. Op de Zuid Nederlandse Beurs, die van 11 tot en met 20 September in Eindhoven wordt gehouden, zuilen iedere dag vijf modeshows worden gegeven. Daarenboven dagelijks een schoenenshow en 'n brillen- show. In honderd attractieve stands zal men een overzicht kunnen krijgen van wat de handel te bieden heeft. Meer dan 1800 vierkante meter stand ruimte is er geschapen, terwijl het gehele tentoonstellingsterrein 2500 vierkante m. groot is. De H. Vader heeft een beroep gedaan op alle katholieken om deel te nemen j aan een „grote reddingsactie", teneinde de jeugd te redden van de zonde, die de wereld in haar strikken gevangen houdt. De Paus deed dit in een toespraak tot 200 priesters en leken-jeugdleiders van de Katholieke Actie van Italië, die Hij Dins dag te Castel Gandolfo ontving. Hij ver geleek de toestand van ds jeugd met een ..macabere optocht van dode of sterven de zielen''. „En wat het ergste is", aldus de Paus verder, „is dit: zelfs wanneer Jesus tat hen zou komen om het mirakel der her rijzenis te bewerken, zouden velen zich afwenden en de dood verkiezen boven het leven", De tegenwoordige wereld is (,zo inhumaan, omdat ze anti-christelijk is". De Katholieke Kerk heeft steeds een beroep gedaan op alle mensen van goede wil om zich te beschouwen als gemobili- seerden voor een strijd tegen deze wereld ,in deze tijden van beroering en wan be slissende betekenis voor de redding van mensen, voor rust en orde onder de naties en vrede onder de volken". De partijraad van de K.V.P. zal Zater dag 10 October a.s. te Utrecht in Espla nade een bijzondere vergadering houden. In bespreking komen de ontwerpregle- menten op de voorbereiding der Staten verkiezingen en op de provinciale centra les en het ontwerp-provincieprogram 1954. Het partijbestuur besloot het ontwerp- reglement op de gemeentelijke centrale niet in deze Partijraadsvergadering te doen behandelen. Te Heiligen blut (Karïnthië) is het stof felijk overschot van de berggids Kajetan Schweighofer begraven, die 47 jaar gele. den in een scheur van een gietecher op de Grosz Gloekner viel en omkwam. De zer dagen heeft de gletscher, die lang zaam naar beneden zakt, het lijk van Schweighofer teruggegeven- Het zag er uit of de dood zojuist was ingetreden Vele vroegere vrienden van de veronge lukte, die nu tussen de 70 en 80 jaar oud zijn, volgden de baar. Vpn Amerikaanse zijde is Woensdag avond te Washington vernomen, dat de Spaanse en Amerikaanse regeringen voorlopig zijn overeengekomen binnen de komende drie weken een reeks militaire en economische overeenkomsten te slui ten. In de overeenkomsten zal onder meer wordm bepaald, dat de Amerikaanse strijdkrachten het recht zullen krijgen ran bepaalde Spaanse vloot- en lucht machtbases gebruik te maken, om Euro pa te helpen het te beschermen tegen een mogelijke aanval door de commu nisten. Er zijn te Madrid reeds zeventien Volgens een D.P.A.-bericht uit Vati caanstad rekent men daar thans op spoedige benoeming van een Duitse am bassadeur bij de H. Stoel. Men neemt er aan, dat na de zege van dr Adenauer een katholieke diplomaat voor deze functie zal worden uitverkoren. De benoeming van een Duitse ambassadeur bij het Va- ticaan is tot dusverre gestrand op de te genstand, die in protestantse kringen be stond tegen de aanwijzing van een ka tholiek. maanden onderhandelingen gaande tus sen Amerikaanse deskundigen en beamb ten van hetSpaanse ministerie van landsverdediging en experts op het ge bied van de buitenlandse hulpverlening. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat de volgende drie overeenkomsten zullen worden gesloten: 1. Een overeenkomst, waarin zal wor den aangegeven welke 'Spaanse vloot- en luchtmachtbases ter beschikking van de Verenigde Staten zullen worden gesteld, en op welke voorwaarden dit zal ge schieden. 2 Een regeling voor economische hulp verlening, welke zal voorzien in het door de Verenigde Staten beschikbaar stellen van levensmiddelen, grondstoffen en andere goederen, zulks ter versteviging van de Spaanse economie. 3. Een verdrag voor Amerikaanse militaire-hulpveriening, onder welks be palingen de Verenigde Staten wapens en andere militaire uitrustingstukken naar een Spanje zullen zenden, om dit land te helpen bij een modernisering van zijn strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht. Twintig personen zijn omgekomen en honderd gewond bij en aantal aardschok ken in en om de Cyperse stad Paphos. In de afgelopen nacht werden acht lichte aardschokken in de hoofdstad Ni cosia gevoeld. Een aantal mensen vluchtte in nachtkleding de straat op en vrouwen riepen: „Het wordt precies zo als in Griekenland". De rector-magnificus van de Katho lieke Universiteit te Nijmegen, mr Ch. J. J. M. Petit, zal In de aula der Univer siteit aan de Wilhelminasingel op Maan- 21 September 1953 des namiddags te 3 uur verslag geven van de lotgevallen der universiteit gedurende de tijd van zijn rectoraat en daarna het ambt overdragen aan de door het bestuur van de St. Rad- boudstichting tot zijn opvolger benoemde hoogleraar, dr H. Robbers S.J. De H. Mis van de H. Geest bij gelegen heid van de opening van het nieuwe studiejaar zal worden gecelebreerd op Dinsdag 22 September te 9.30 uur in de St. Joseph-kerk aan het Keizer Karei- plein. Een der directeuren van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, ir Hupkes, heeft op de rijksweg van 's Hertogenbosch naar Utrecht nabij de Domstad een auto ongeluk gehad. Hij wilde met zijn auto een voor hem rijdende vrachtauto inhalen, ongeveer op het punt, waar de gescheiden rijbanen van de weg bijeen komen. Op dat moment week de vrachtauto echter naar links. De heer Hupkes remde krachtig, maar raakte nog even de vrachtwagen, waarna hij tegen een boom reed. De di recteur van „De Schelde" kwam er met enkele schaafwonden af en heeft zijn werkzaamheden reeds hervat. De naast hem zittende chauffeur J. de P. van „De Schelde" kreeg echter een kaakfractuur en een hersenschudding. Hij moest in een ziekenhuis te Utrecht worden opgenomen. De personenauto werd geheel vernield. i M. MEN'O» Cao I22CO Kcallv. *on<je» *ie"«nd met «errand foals algebeeld E. M. L REX 1? 275.- 6 M I CEX 19 295- E M. i. 8ROMO 365.- E m. J. REX 3» I 240 Men kan „lezen en schrijven'' met de E M. J-Mentor! Een haard, die on middellijk reageert op iedere stand van de regulateur. Verbruikt "s nachts practisch niets. De uitvoering met sierrand wordt bij zonder aanbevolén, omdat het geheel daardoor veel fraaier wordt. Wie prettig stoken wil, neme een E M J.-Mentor. Op aanvrage zenden wij U gaarne onze gratis catalogus met prtjzen en afbeel- dingen van alle E. M. Jaarsma-modellen. De myxomatose, de gevreesde konij nenziekte, die in Frankrijk reeds zulke ravages aanrichtte, heeft zich, zoals be kend, thans tot België uitgebreid. Te Houthulst in de provincie West- Vlaanderen werden de eerste konijnen aangetroffen, die aan de gevreesde be smettelijke ziekte bleken te zijn gestor ven. De plaag breidde zich verrassend snel uit. Slechts enkele dagen later wer den in het laboratorium te Ukkel aan myxomatcse gestorven konijnen binnen gebracht, die afkomstig waren uit Grem- hergen, op 30 km. ten Zuiden van Ant werpen, en uit Mol, op ongeveer 20 km. van de Nederlandse grens. Niet alleen wilde, doch ook tamme konijnen vallen als slachtoffer van de mysterieuze ziekte. De bossen van Houthulst, waar de geval len van myxomatose het eerst werden geregistreerd, zijn in enkele dagen her schapen in een waar slagveld, waar de dode konijnen bij honderdtallen verspreid liggen. Men heeft de ontmijningsdienst van het leger in deze streek moeten in schakelen om de kadavers, die een ge vaar voor de volksgezondheid dreigen te worden, op te ruimen. De Duitser, die, zoals wij gisteren be richtten, in de avond van 23 Augustus j.l. in Weeze nabij Kleef in Duitsland het 15-jarige meisje K. G. zou hebben ver moord en daarna naar ons land was ge vlucht, is gistermiddag in Den Haag ge grepen. De man wordt ter beschikking gesteld van de politie te Venlo, waarna uitlevering volgt aan de Duitse politie. (Van onze correspondent) De N.V. Phonogram, de Hollandse Ver koopmaatschappij van Philips- en Decca gramofoonplatenindustrie, zal van Baarn worden overgeplaatst naar de reeds in Amsterdam bestaande Philips-gebouwen. Te Baarn kampte men met een ern stig ruimtegebrek; overplaatsing naar Amsterdam acht men ook economisch meer verantwoord. Het te Baarn werk zame personeel van de N.V. Phonogram zal eveneens naar Amsterdam worden overgeplaatst. Over enige dagen za] de heer M de Ponti te Roermond een studiereis van on geveer drie maanden naar Amerika ma ken teneinde in opdracht en namens de Katholieke Nederlandse Jonge Boeren- en Tuindersbond en de andere katholieke organisaties op dit terrein kennis te ne men van het ontwtkkelings. en votmingis. werk van de jonge boeren in Amerika. De heer De Poniti is consulent van de Ka tholieke Jonge Boeren- en Tuindersbond im het bisdom Roermond. Peking-Cchina heeft meegedeeld, dat het bereid is een Japanse handelsdelegatie van ten hoogste 25 man toe te laten. Dit is meegedeeld door de raad ter bevordering van de handel tussen Japan en China, dis in 1949 te Tokio is opgericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4