Latijns-Amerika omgebogen naar richtlijnen van Moskou Armoede en kortzichtigheid communistische prachtbasis Studieweek inzake algemene oriëntatie Vlaamse Beweging Poortugaalse gemoedelijkheid T r agiek van Amerika's politiek Jammerlijk democratisch falen tegenover totalitaire machten GENEESKUNDIGE hulp voor ziekenfondsver zekerden in Nederland buiten de woonplaats HET BLOED IN DE MEDISCHE WETENSCHAP Mexico brandpunt van activiteit SEPTEMBER 1955 PAGINA 5 Officiële bescherming Duidelijk is echter gebleken, dat gunstige spaarcijfers VOOR ROTTERDAM EN AMSTERDAM Economische belangen; de eeuwige taalkwestie ROULETTE VOOR DE GEZELLIGHEID PTT-ambtenaar met te ver doorgedreven burgerzin Thrombose eiste verleden jaar 539 slachtoffers AMERIKAANSE JAZZ ORKESTEN OP BEZOEK ALFRED WALLENSTEIN VOOR DE RADIO NIEUWE VOORDRACHTEN HELENE OOSTHOEK AUTO REED TEGEN BOOM DEENS-NEDERLANDSE INDU STRIËLE SAMENWERKING STOFFELIJK OVERSCHOT VAN KLAAS TOT GEVONDEN Gedurende de eerste drie maanden Vrees gebruikt voor eigen doeleinden Huisartsenhulp Specialistische hulp Genees- en verbandmiddelen Ziekenhuisverpleging '^eevaar wordt gebracht hulp Heilgymnastiek, massage en bestralingen Ziekenvervoer T andheelkundige Verloskundige hulp MISLUKTE KLUISFORCE- RING IN WOGNUM Twee jaar voor beide broers Een diepe en snelle verandering voltrekt zich in de sociale en culturele ideeën van de Latijns-Amerikaanse volkeren. Communistische agenten, be schikkend over grote kapitalen, zijn zeer actief .en trachten deze verandering otn te buigen volgens de richtlijnen van Moskou. De omstandigheden zijn in hun voordeel: onrust onder de onderdrukte massa's, die hartstochtelijk verlangen naar een hoger levenspeil, en tenslotte het falen van vele ego- istische en kortzichtige leiders. De Katholieke Kerk, waartoe de overgrote meerderheid der Zuid-Amerikanen behoort, is het voorwerp van voort durende communistische aanvallen. De vruchtbaarste grond voor 't commu nisme, aldus schrijft Jaime Fonseea aan K.N.p], wordt gevonden in de nabuurstaat der Ver. Staten, Mexico, waar grole massa's van het volk in verschrikkelijke armoede leven en waar geen werkelijke pogingen worden gedaan om verbeterin gen te brengen. Mexico wordt achter de schermen bestuurd door een clique van oud-revolutionnairen, die zich vemjxt hebben met de buit, die zij in vroeger jaren van rijke slachoffers van de Kerk en zelfs van de armen hebben geroofd. Of schoon zij zelf geen communisten zijn, zijn zij gaarne bereid het communisme te steunen, indien zij daardoor aan de macht zouden kunnen blijven. De revolu tie van 1911 gaf de Mexicaanse regering bovendien een sterke linkse tendens, die tot op de dag van vandaag voorduurt en zijn gevolgen doet gevoelen. De communistische propaganda vindt daar dus een goede voedings bodem. Strijdvaardige communis tische leiders uit andere Zuid-Ameri kaanse landen hebben er een toe vluchtsoord gevonden. Ondertussen voert de reusachtige staf van de Rus sische ambassade een voortdurende propaganda-campagne. De Mexica nen worden er steeds aan herinnerd, dat de „imperialistische" Verenigde Staten juist aan de andere kant van de grens liggen. Na enige jaren van betrekkelijk geringe communistische activiteit is, sedert vorig jaar December president Rodolfo Ruiz Cortinez zijn ambt aanvaardde, een nieuwe en zeer sterke opleving te con stateren Voornamelijk bewegen de com munisten zich op het gebied van het on derwijs en de arbeid. Op onderwijsterrein hebben zij een programma van drie pun- ten: 1. Bekering van de plattelandsonderwij zers tot het marxisme, een doel, dat de communisten reeds sedert 20 jaar in Zuid- Amerika nastreven; 2. Vernietiging van de bijzondere scho len, in de practijk dus van de Katholieke scholen. Eigenlijk zijn de Katholieke scho len reeds illegaal krachtens een overigens niet gebruikt artikel in de Mexicaanse grondwet; 3. Bevordering van het gebruik van marxistische tekstboekjes in de openbare scholen, waar zij reeds in grote mate ge hanteerd worden. Achter dit program staat de Vice-Mi- nister van Onderwijs, Jose Gomez Ro- bleda, die aan het hoofd staat van een groep toegewijde communisten en sympa thisanten in het Ministerie van Onderwijs. Deze groep heeft een tweejaren plan ont worpen om voldoende plattelandsonder wijzers te vormen, teneinde het aantal communistische boerenkernen op te voe ren, de Katholieke beweging voor het herstel der schoolrechten te niet te doen en de jeugd in de rode organisatie te trekken. Toen de Mexicaanse pers hiervan op de hoogte kwam en ertegen ageerde, beloofde de Minister van Onderwijs een onderzoek in te stellen, doch kwam later met de ver klaring, dat alle werkzaamheden van zijn Ministerie zuiver Mexicaans waren. Ofschoon de communisten geen alleenzeggenschap meer hebben in de vakorganisaties, bezitten zij nog wel een sterke invloed. De drie arbeidersorganisaties zijn wel niet communistisch, doch in principe marxistisch. Van de tien of meer vakorganisaties zijn alleen de onder wijzersbond en de boeren- en arbei dersorganisaties in communistische handen. In Augustus 1953 werd bij de Spaarbank te Rotterdam (op 1000 afgerond) ingelegd f 5.272.000 en terugbetaald 3.807.000 Er was dus 'n inleg-overschot van 1.465.000. Sinds het begin van het jaar werd ingelegd f 43.810.000 en terugbetaald 29.986.000, gevende een inlegoverschot van 13.824.000. Indien men deze cijfers vergelijkt met die van dezelfde periode van 1952, toen inleg en terugbetaling resp. 29.287.000 en 25.941 000 bedroegen, dan blijkt, dat vooral de inleg belangrijk hoger is geweest dan vorig jaar. De inleg bij de SpaarbanK voor de stad Amsterdam beliep ln Augustus 3.277.186 en de terugbetaling 2.180 517, zodat dus ruim 1 mülioen meer werd ingelegd dan terugbetaald. In de periode 1 Januari t/m. 31 Augustus beliepen inleg en terugbeta ling resp. 25.891.864 en f 18.083.291, ge vende 'een overschot van ruim 7.8 mil- ll0Bij de Nutsspaarbank te Groningen werd in Augustus ingelegd 1 5j6-('15 w- m. 1.906.726) en terugbetaald 1.075.979 (1.390.760) drachten van ondergeschikt belano als camouflage van hun werkelijke taak, die bestaat in bet leiding geven aan de Sovjet-penetratie in Zuid- Amerika. Invloedrijke kringen in Mexico hebben op scherpe wijze geprotesteerd tegen de gang van zaken, doch tot op heden zonder succes. Hun afkeuring is vooral gericht tegen de officiële sympathie, die de com munistische indringers bij regeringsin stanties ondervinden en waardoor het mo gelijk is dat welbekende communisten be noemd worden in invloedrijke functies en dat regeringssubsidies worden verleend aan kennelijk communistische organisaties en instellingen. OEFENING GRAND REPULSE NOORDLAND NOORDZEE= ltd waorvon wordt oongtnomtn dat htt rtt it LE£R NEDERLANffv Legering»* gebied 1LK WESTLAND tPHOLl (Van onze Brusselse correspondent) Dezer dagen werd de 20ste Studieweek beëindigd, die door de Lodewijk de Raetstichting aan de algemene oriëntatie der Vlaamse Beweging werd gewijd. Wijlen Lodewijk de Raet was niet alleen een bekend economist, maar ook een groot idealist, wanneer 't om de ontwikkeling van de Vlaamse volkskracht en volkscultuur ging. Uit de ter Studieweek gehouden refe-1 mige kringen tégen de Vlamingen heerst, Mexico liet middelpunt vormt van de communistische acties in Zuid- Amerika. Het Mexicaanse dagblad Excelsior heeft de communisten ervan beschuldigd het volgende plan na te streven: 1. het binnenhalen van buitenlandse communistische agenten in Mexico; 2. de bevordering van de organisatie van communistische kernen en acties in Zuid- Amerika; 3. de opbouw van agitatiegroeppen met het doel de bestaande regeringen omver te werpen en 4. de sabotage van strategische punten, zoals krachtstations, mijnen, industrieën enz. Agenten bij bosjes Zogenaamde geëmployeerden van de Sovjet-ambassade met diploma tieke onschendbaarheid, aldus con stateert Excelsior, komen steeds liet land binnen en verdwijnen ongezien en worden nimmer meer gezien. Hoge beambten van liet Kremlin of van de Russische geheime politie komen Mexico binnen met diplomatieke op- „Het. opzettelijk als uitoefening van een bedrijf aanbieden of geven van ge legenheid tot hazardspel" was het delict, waarvoor de Amsterdamse koopman E M. gisteren voor de Amsterdamse recht bank 300 boete subs. 2 maanden hech tenis alsmede drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar tegen zich hoorde eisen. Tegen een tweede ver dachte in deze zaak. de 62-jarige L. C. J. eiste de officier, mr W. Aberson. terzake van medeplichtigheid 200 boete subs waardelijk eveneens met een proeftijd van drie jaar. Op 31 Januari j.l. deed de politie een inval in een woning aan de Sloestraat te Amsterdam, alwaar twaalf mensen rond een complete roulette en een sigarenkistje inhoudende 355 werden aangetroffen. Deze woning behoorde toe aan verdachte J. Uit het verhoor van de beide verdach ten bleek, dat M. de eigenaar was van het roulettespel en dat J. de gelegenheid tot het spel bood door zijn woning ter be schikking te stellen. „Waarom deed u dat?" vroeg de pre sident, mr H. Hutschler. „We deden het voor de gezelligheid" Iiudde het antwoord van verdachte J. M. betaalde J. nu en dan een gering bedrag voor het verbruig van gas en electriciteit in de woning. Een landbouwer te Poortugaal werkte aldaar enige tijd ais huipbesteller bij de P.T.T. Op zeker ogenblik legde hij zijn functie neer en hij sprak met twee andere bestellers af, dat deze zijn loon zouden delen en hij zou dan de kinderbijslag ont vangen. Dit vertelde de landbouwer gis termiddag voor de Rotterdamse Recht bank, die een zaak behandelde tegen de 53-jarige kantoorhouder van de P.T.T. te Poortugaal. T v. d. S. Volgens de dagvaarding had hij op naam van de hulpbesteller een vals geschrift opgemaakt, zodat de hulpbesteller, hoe wel hij niet werkte, toch werd uitbetaald Verdachte zei dit gedaan te hebben om de hulpbesteller te helpen. „Hoogvliet breidt zich uit en misschien kon hij nog eens in vaste dienst komen". Verdachte ontkende het tweede punt van de dagvaarding: toeëigening van 164.—, welk punt de Officier naderhand liet vallen. Ten derde zou hij een vals geschrift hebben opgemaakt om tot bewijs te die nen dat een besteller verlof aanvroeg en dat de hulpbesteller deze besteller zou vervangen. Verdachte, die ook gemeente-ontvanger van Poortugaal is, is niet door de P.T.T ontslagen. De officier merkte op, dat verdachte zijn burgerzin hoger had gesteld dan zijn plicht en hij eiste een geldboete van 200 gulden of vijftig dagen, alsmede een proeftijd van drie jaar. Verdachte's raadsman kon niet inzien, dat er nadeel was toegebracht en noemde het schrijnend, dat deze man is vervolgd, terwij] de andere man, die 42 maal een kwitantie tekent, hetgeen ook niet juist j is, niet wordt vervolgd. Een geldboete van vijftig gulden of tien dagen, alsmede een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk, met een proef- Ujd van drie jaar eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank gis termiddag tegen de 47-jarige besteller van de P.T.T. te Poortugaal, P. v. D. Deze zou in de periode Mei 1951 tot Mei 1952 brieven hebben opengemaakt, die be stemd waren voor de secretaris van de harmonievereniging „La Bona Futura". waarvan hij ook bestuurslid was. Hij is niet bij de P.T.T. ontslagen, zo verklaar de hij en hij had het in het belang van de vereniging gedaan. Hij was ai 25 jaar bestuurslid, doch toen het bestuur hem gezegd had de brieven niet meer te ope nen, was deze raad ook door hem opge volgd. De officier die zeide onder de indruk te zijn van het verenigingsleven van Poortugaal, meende, dat verdachte ais beambte toch niet zover mocht gaan. De officier sprak van een zekere kinderlijk heid. Mr W. J. Jongeneel vroeg zich af, of een lid van het dagelijks bestuur geen verenigingsbrief mocht openen. Hij achtte de straf te zwaar en drong aan op alleen een geldboete. Uitspraken over veertien dagen. raten bleek o.a., dat de Vlaamse gewes ten specifiek eigen economische belan gen hebben. Het structurele gebrek aan werkgelegenheid, dat leidt tot belangrijke werkloosheid en onsociale verplaatsin gen, heeft o.a. een nadelige weerslag, vooral op het familiale, het economische en het morele leven. Het feit, dat veel Vlamingen onder Franstalige meesters in Franstalige gebieden moeten gaan wer ken, heeft bovendien nadelige culturele gevolgen. Een verantwoord inwerken van overheidswege en van private zijde op de bestaande toestand in de landbouw- en de distributie-sectoren moet de problemen, vooral van gebrek aan rationalisatie, op lossen, die zich hier voordoen. Overheids hulp is hier dringend nodig. Het is onaanvaardbaar, zo luidt het ver der, dat het „noodgebied Vlaanderen" het grootste deel opbrengt van de Belgische spaargelden, terwijl naast de kapitaal- vlucht naar het buitenland, de Belgische beleggingen nog steeds hoofdzakelijk in Wallonië plaats vinden. De economische sanering van het „noodgebied Vlaande ren" zou in zeer hoge mate bijdragen tot zijn culturele verheffing. Natuurlijk werd op de Studieweek ook over de taalkwestie in de Vlaamse Bewe ging gesproken. En het is wel zéér teke nend voor de mentaliteit die hier in som dat als punt één van de conclusies, die op dit gebied werden aangenomen, de wens wordt uitgesproken, dat de bestaan de taalwetten zouden worden toegepast! Dat kan vreemd klinken, maar feit is, dat hier wetten bestaan, waarvan de toepas sing veel te wensen overlaat. En het is nóg schrijnender, als men ®in datzelfde punt één leest, „dat de ontduiking der wetten door overheidspersonen een gevaar is voor de morele gaafheid van een land". Dat overheidspersonen de taalwetten sa boteren, openlijk zelfs, is een feit. Men wil verder: volstrekte gelijkwaar digheid van de beide nationale talen in de hoofdstad enz. Separatisme wordt be streden. Men wil ook vernederlandsing van het bedrijfsleven in Vlaanderen en het op een veel hoger peil brengen van de Vlaamse cultuur, gemeengoed van alle Vlamingen. Ook in de overheidsdiensten moet de Nederlandse taal de plaats inne men, die haar toekomt. Het politiek samengaan en de econo mische eenheid der Lage Landen be schouwt men als een noodzakelijkheid. Het is ook een verrijking als Noord en Zuid cultureel samengaan. Tenslotte werd geconstateerd, dat op het gebied van de internationale en de Euro pese politiek de problematiek der Vla mingen in wezen niets anders is dan die van België en van Benelux. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft gisteren avond de staatssecretaris van Volksge zondheid. dr P. Muntendam, het vierde Europese congres voor haematologie (de leer van het bioed) geopend, dat daar tot 12 September wordt gehouden. Hij kwam daarbij in de eerste plaats te spreken over het specialisme in de geneeskunst. In te genstelling met degenen, die specialisatie beschouwen als een toeleggen op de ken nis der onderdelen, waarbij het geheel uit het oog wordt verloren, meende spr., dat een goede specialist niet alleen het orga nisme in zijn geheel niet uit het oog ver liest, doch hij zal zich altijd realiseren, dat hij te maken heeft met mensen, die meer zijn dan de som hunner organen „Mijn vader", aldus dr Muntendam, „die oogarts in deze stad was, leerde mij, dat de oogheelkunde het specialisme was. waardoor men het meest algemene ziek ten op het spoor kon komen. Zouden wij deze uitspraak nu niet beter kunnen be trekken op de haematologie? Ik geloof zelfs, dat wij het kunnen omkeren en ons afvragen of wij omtrent ziekte ons nog wel een oordeel kunnen vormen zonder bloedonderzoek. Daarbij interesseert ons niet alleen de toestand van het bloed zelf, maar ook die van de bioedbereidende or ganen, doch de betekenis van dit onder zoek beperkt zich niet tot de diagnostiek. Niet minder belangrijk is de rol, welke 't bloed speelt in de praeventie, zowel ter voorkoming van ziekten bij het individu als ter bestrijding van epidemieën. Be rust niet de kunstmatige verhoging van de weerstand van het lichaam, de immu- nisatie, op de kennis van de antigenen en antistoffen in het bloed? En speelt niet de samenstelling van het bloed een grote rol in de chirurgie? Welk een vooruitgang heeft de chi rurgie niet kunnen maken door het scheppen van de mogelijkheid de kans op thrombose te verkleinen. Dat dit ge vaar echter nog allerminst overwonnen is, moge u blijken uit enkele statistische gegevens over de embolie en thrombose in de hersenen. In 1921 hadden wij in ons land 58 sterfgevallen aan deze com plicatie, in 1931 268, in 1950 326 en in 1952 539. Door verlenging van levenduur en toe neming van de chirurgische mogelijkhe den wordt deze stijging weliswaar ver klaard, doch zij bewijst tevens, dat de studie van de thrombose en van stolbaar heid van het bloed in het algemeen onze volle aandacht verdient. Welke betekenis heeft niet het bloed als curatief element in de transfusie en welk een rol spelen niet de bloedgroepen, ook in de sociale geneeskunde. En ten slotte het bloed als transportorgaan voor voedingsstoffen en psysiologische, zowel als pathologische afbraakproducten. In de stofwisseling speelt het bloed een zeer be- 'angrijke rol". Tot slot richtte spr. een enkel woord tot de congressisten als oud-huisarts, waarbij hij in de taal der haematologie blij vende opmerkte, dat volgens het Ne derlandse spreekwoord het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. „De steeds verder gaande specialisatie heeft het nadeel, dat de huisartsen steeds meer het gevoel krijgen dat hun werk de valueert. Afgezien van de belangrijke plaats, die de huisarts ook in de toekomst in het gezin moet bllijven innemen ais vertrouwensman, meen ik. dat men bij de opleiding er aan moet denken, dat de huisartsen op de specialistische terrei nen toch de eenvoudige beginselen en techniek moeten beheersen, en zo hoop ik, dat u ook op uw gebied er mee wilt in stemmen, indien ik zeg, dat het eenvou dige bloedonderzoek toch nog steeds door de huisarts beheerst moet worden. Sleeh's op deze wijze kan men de jonge arts vormen, tot wat onze Belgische vrienden zo karakteristiek noemen: de omniprac- ticien". Het congres heet weliswaar Europees, maar de ruim 450 haematologen, die eraan deelnemen komen uit 28 landen van alle werelddelen. Behalve door dr Muntendam werd in de openingszitting nog gesproken door de president van het Europese genootschap voor haematologie, dr P. Chevallier en door de voorzitter van het Ned. Genoot schap, dr S. I. de Vries. Het Amerikaanse orkest van Lionel Hampton, bestaande uit 22 personen, is ingescheept voor een Europese tournee Deze tournee zal ongeveer dezelfde zijn als destijds Louis Armstrong en Stan Kenton door Europa hebben gemaakt. Op 19 September zal Lionel Hampton een concert geven in het Kurhaus te Scheveningen. Op 14 en 15 November a.s. zal het negerorkest van Count Basie in ons land optreden. De Amerikaanse dirigent Alfred Wal- lenstein is in ons land gearriveerd om op uitnodiging van de Ned. Radio Unie als gastdirigent een aantal concerten van hel Radio Philharmonisch Orkest te leiden Gisteravond werd begonnen met een Mozart-Schubert-concert, in het KRO- programma. Walienstein, die uit Enge land naar ons land overkwam, zal in een periode van veertien dagen vijf concer ten leiden, waaronder een met het Om- roepvrouwenkoor, dat Zondag zal wor den uitgezonden en werken van Mendels sohn en Debussy biedt. De dirigent, die vroeger vermaardheid verwierf als eerste cellist in het orkest van Toscanini, zal op de 'P'A' naar Californië terugkeren. De solo-toneelspeelster en voordracht kunstenares Helene Oosthoek zal in het komende seizoen haar programma uitbrei den met „Semele" van Friedrich von Schiller, in de vertaling van Gerard Mes- selaar. Voorts met „Zij vielen uit Gods hand" van Hans Werner Richter waarin het probleem der displaced persons wordt behandeld. Verder zal zij ook een Haagse reprise geven van „Elcerlijc" voor welk stuk, dat reeds voor de Nederlandse televisie werd gegeven thans ook de Belgische televisie grote belangstelling heeft getoond. met de grootste moeite kon de bestuur der worden bevrijd. Hij werd met zeer ernstige verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis Sint Annadal te Maas tricht. De „Scandinavian American Nylon Ho siery Company" te Naerum (Denemar ken) en de N.V. Elkomo te Amsterdam hebben opgericht de N.V. Danlon Fabrie ken te Amsterdam, met een fabriek te Emmen (Drenthe). Doel is de vervaardi ging van en de handel in kousen en an dere textielgoederen enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1.000.000, verdeeld in 230 preferente aandelen A en 770 gewone aandelen B, elk groot 1.000. Geplaatst zijn alle pre ferente aandelen en 365 gewone aande len. De Deense maatschappij brengt ter volstorting hiervan machines in tot een waarde van 4 300.000, de Amsterdamse N.V. brengt machines in met een waarde van 295.000. Directeur is de heer R. L. A. Bay, commissarissen zijn de heren H. Ch. Andersen, E. Andersen en H. M. Hinlopen. (Van onze correspondeni) NEW-YORK, September. Het schijnt, dat menigeen op het ogenblik moeite heeft een duidelijke lijn te vinden in Amerika's buitenlandse politiek. Wie gedurende de laatste zitting van de zevende Algemene Vergadering der Verenigde Naties met diplomaten gesproken heeft, bemerkte dat keer op keer. Het is, werd er gezegd, of de Eisenhower-regering haar buitenlandse politiek van dag tot dag improviseert, en dit dan nog alleen doet wanneer een min of meer hachelijke situatie aan het ontstaan is. Wie, zo werd er gevraagd, leidt er eigenlijk de Amerikaanse politiek? Waar is het initiatief, dat Amerika, toch de officiële leider in de wereldpolitiek, zou moeten tonen? Is het niet logisch dat liet prestige in de V. S. dalende is, met al wat gebeurt? In tie Blauwe Slenk tussen Harlingen en Terschelling is gisterenmiddag door de bemanning van de vissersboot „Har lingen 92" het stoffelijke overschot ge borgen van de 39-jarige Klaas Tot, in leven schipper van de motorredding boot „Brandaris" van Terschelling. Zoals bekend, is Tot op 16 Augustus j.l., terwijl hij op de Waddenzee een zeiltochtje maakte met enkele vacantie- gangers uit Sneek, overboord geslagen en verdronken. De indirecte dictatuur van McCarthy oefent een veel merr verlammende in vloed uit achter de schermen dan het Amerikaanse publiek wei weet Tegen strijdigheid in alle mogelijk facetten van de Amerikaanse buitenlandse politiek dringt de geallieerden er toe meer en meer een ei'gen koers t»e volgen. En met diplomatieke onhandigheden verwijderen de Amerikanen die landen van zich, wier vriendschap zij tot elke prijs willen behouden. Het is anders niet te verwonderen dat de Amerikaanse politiek op het ogenblik een verwarrend beeld biedt. Bekijken wij dat beeld met geduld dan ontwaren we spoedig de dieper liggende redenen er voor. Wanneer we afzien van de totale onervarenheid der Republikeinen in het beleid van buitenlandse politiek, nadat zij twintig jaren slechts de politiek der oppositie hebben bedreven, moeten wij twee verdere duidelijke feiten in aan merking nemen. Het eerste bestaat uit de geweldige vrees voor het commu nisme, waar het Amerikaanse volk en de regering door beheerst worden. Een vrees, waaraan vele concessies worden gedaan, een vrees ook, die, wanneer ze handig wordt uitgebuit, Amerikanen tot een staat van paniek kunnen brengen en die hen im ieder geval „idéés fixes" be zorgt. Het tweede feit maar op het politieke plan wordt gevormd door de part ij politiek- Deze wordt nog steeds volgens de oude Amerikaanse tra dities gevoerd, alsof Amerika nog altijd een door de wijde Oceanen onbereikbaar ver land was gebleven. Het in zijn ge wrichten verstijfde en verouderde systeem van die partijpolitiek, welke zich totaal niet aanpast aan de nieuwe politieke rea liteiten, moet soms ontredderende resul taten hebben. Onder deze omstandigheden nu ziet Amerika zich geplaatst tegenover twee overweldigende problemendie van Jiet voortwoekeren van het wereldcommu nisme enerzijds, en de dreiging ener depressie anderzijds. Maar dan is tevens een nieuw tijdperk aangebro ken, dat politici in beide kampen van de elkander bevechtende ideologieën dwingt tot de formulering ener nieuwe politiek: het bezit van atoom- en waterstofbom brengt consequenties mee, die uiteraard veel dieper grijpen dan de dood van Stalin of een andere regering in Washington. Dit geheel nieuwe element: de beschikking over zulk een ontzaglijk destructieve macht, is echter nog niet in het politieke den ken geordend en verwerkt. Uit dit gegeven is nu niet moeilijk af te leiden, waarom Amerika op het ogen blik zulkp tegenstrijdige politiek bedrijft af en toe Soms immers wordt deze poli tiek door vrees en emotionaliteit bepaald, dan weer moet die zich richten naar de dwang van partij-politieke eisen. De vrees is trouwens langzamerhand een zevenkoppig monster geworden, dat het gezonde politieke verstand en de ver standige politiek bedreigt. McCarthy rs een symptoom van die vrees; maar mis- schien is hij tevens het duidelijke sym bool voor het toenemende besef, dat men een totalitaire macht alleen met equi valente macht en met de middelen, waar elke totalitaire staat van gebruik maakt, kan bestrijden. De vréés is het ook, welke een wanver houding heeft doen ontstaan in de sterke nadruk, die Amerikanen enerzijds leggen op het bestrijden van de Communistische ideeënleer, en de veel mindere aandacht, die zij besteden aan het feitelijke bevor deren van de democratie. Deze zelfde vrees staat Amerikanen niet toe te zien, dat hetgeen het Communisme predikt: sociale en economische gelijkheid, land hervorming, industrialisatie, einde aan corruptie (sic) en exploitatie, juist de doelstelling der onderontwikkelde lan den is. Men realiseert zich hier daarom te weinig, dat vóór de Communistische leer effectief kan bestreden worden, al lereerst de voorwaarden geschapen moe ten worden, waarop een democratie kan ontstaan. Wanneer het zo uitkomt, hanteert par tijpolitiek de vrees voor eigen doelein den. De macht, invloed en controle van de Amerikaanse partijpolitiek, weike door zoveel geld, fanatisme en ambitie worden aangedreven, worden in het bui tenland nog te veel onderschat. Toch is het zuivere partijpolitiek als, onver schillig hoe hoog de nationale schuld is, hoe dringend de nationale defensie ver sterking, uitbreiding en verandering be hoeft, wil zij effectief blijken ook voor atoomaanvalien. des niettemin uit gaven voor defensie sterk verminderd worden en geweldige pressies tot belas tingverlagingen worden uitgeoefend. Het eveneens partijpolitiek, die de ver wezenlijking van het hele „trade no aid" plan tegenhoudt, met al de ver schrikkelijke consequenties vandien, en welke de meeste Amerikann zich abso luut niet realiseren. Alsof Rusland niet bereid is op geweldige schaal te impor teren: levensmiddelen, instrumenten, machines of allerlei eindproducten. Rus land wil een sterke positie in de interna tionale handel opbouwen, economisch de geallieerden der v. S. naar zich toe trek ken; daardoor kan dan een basis ge legd worden voor politieke verwijdering en misschien latere verdeling of splitsing. Geen schot behoeft er te vallen. Slechts de roebel rolt en het is een gezonde roe bel, want Rusland heeft geldt en goud. Het kan veel concessies doen, ook ter ritoriale, zonder dat Ruslands veiligheid De aannemer D. uit Stein reed nabij Rothem ter hoogte van huize Kruisdonk met zijn auto tegen een boom. De wagen werd geheel in elkaar gedrukt en slechts1'bij reeds onder behandeling is. dient hier- Onlangs zijn mededelingen gedaan over wijzigingen, aangebracht ;n de regeling voor verplicht-verzekerden van Algemene Ziekenfondsen betreffende geneeskundige hulp in Nederland buiten hun woonplaats. De ^aak schijnt ons belangrijk genoeg om er wat meer van te vertellen Vermeld is, dat d'e Ziekenfondsraad op de fondsen een beroep heeft gedaan, de nieuwe regeling ook op vrijwiliig-ver- zekerden toe te passen. Of dit laatste ge beurt, blijft aan elk fonds ter beslissing overgelaten. Mede met het oog hierop wordt verzekerden, die buitenaf gaan, aangeraden, eerst inlichtingen aan hun fonds te vragen. Verplicht-verzekerden, dié niet langer dan drie maanden in Nederlrnd buiten hun woonplaats -vertoeven, blijven bij hun fonds ingeschreven en heDben in voor komend geval, met inachtneming van wat hierna volgt, recht op de hieronder ge noemde verstrekkingen. Binnen drie maanden na het vertrek uit de woonplaats mag geen overschrijving naar een fonds in de tijdelijke verblijf plaats geschieden. Werkt het in de woon plaats werkzame fonds ook m de tijdelijke verblijfplaats, dan mag de verplicht-ver- zekerde binnen drie maanden niet op naam van een medewerker van net. fonds (arts, apotheker, enz.) in de tijdelijke verblijf plaats worden overgeschreven. Het bovenstaande geldt uok voor ver plicht-verzekerden, die langer dan drie maanden vertoeven in zgn. Kampeercentra, zoals die b.v. aan de kust en in het Gooi bestaan. Het komt voor, dat b.v. vrouw en kinderen de gehele zomer m zo'n kampe ment verblijven en dat de man dagelijks heen- en weerreist of het weekend in het kamp doorbrengt. Zulke personen nu wor den op één lijn gesteld met verplicht-ver zekerden, die tijdelijk maar niet langer dan drie maanden in een tijdelijke verblijf plaats vertoeven. De verplicht-verzekerde, die zich naar een tijdelijke verblijfplaats begeeft, terwijl van, zo mogelijk tevoren, doch in elk ge val zo spoedig mogelijk na aankomst in de tijdelijke verblijfplaats, kennis te geven aan zijn fonds. Verzekerden, die zich naar een rusthuis of herstellingsoord buiten bun woonplaats begeven, dienen dit tevoren ter kennis van hun fonds te brengen. Geen vergoeding wordt gegeven voor het dagelijks medisch toezicht alsmede voor de hulp van de medische leiding van een rusthuis of her stellingsoord, indien de kosten van deze hulp in de verpleegprijs zijn begrepen. Voor hulp door een aan een fonds ver bonden huisarts verkrijgt de verzekerde, tegen overlegging van een gespecificeerde quitantic, van zijn fonds een vergoeding van 1.50 voor een spreekuurbezoek en f 2.50 voor een huisbezoek Indien de kuisarts voor een avond-, nacht- of Zondagsvisite een verhoogd tarief in rekening heeft gebracht, worden de vergoedingen ten hoogste verdubbeld. De verzekerde kan slechts aanspraak maken op de vergoeding, indien rede lijkerwijs niet van hem had kunnen wor den verwacht, dat hij de hulp of verdere hulp van de huisarts in zijn woonplaats zou hebben ingeroepen. De verzekerde heeft recht op specialis tische hulp zo mogelijk van een aap een fonds verbonden specialist op verwijzing door de in de tijdelijke verblijfplaats ge raadpleegde huisarts. De verzekerde, die in zijn woonplaats reeds onder specialistische behandeling was, dient vóór zijn vertrek naar de tijde lijke verblijfplaats san zijn fonds toe stemming te vragen om elders na ver wijzing door een huisarts de hulp van een specialist in te roepen. Het fonds kan, na advies van zijn controlerend genees kundige te hebben ontvangen, aan zlin goedkeuring bepaalde voorwaarden ver binden. De in de tijdelijke verblijfplaats geraad pleegde specialist declareert zijn hulp vol gens de tussen de fondsen en de specia listen overeengekomen fondstarieven bij het fonds, waarbij de verzekerde is in geschreven. In gevallen, waarin de geraadpleegde specialist is gebonden aan de tarieven van de Prijzen beschikking med'isch-specialis- tisohe verrichtingen voor ziekenfondsver zekerden, ontvangt de verzekerde tegen overlegging van de quitantie het aan de specialist betaalde bedrag van zijn fonds terug. De verzekerde, die in een ziekenhuis moet worden opgenomen, dient tevoren een machtiging bij zijn fonds aan te vra gen. Het fonds kan aan de machtiging de voorwaarden verbinden, dat de verzeker de zich in een ziekenhuis in zijn woon plaats laat opnemen, indien -ie ziekenhuis tarieven in de tijdelijke verblijfplaats hoger zijn dan in de woonplaats, en dat de verzekerde voor rekening van het fonds per auto naar een ziekenhuis in de woon plaats wordt vervoerd, indien vervoer per openbaar vervoermiddel uit een medisch De verzekerde kan van zijn fonds tegen oogpunt niet kan Plaats vinden, overlegging van een gespecificeerde I In spo^ge^llen, uaarin voorafgaande quitantie vergoeding verkrijgen van het in toesternmmi£°nds met mogelijk de tijdelijke verblijfplaats oetaalde bedrag 1S- geeft de'e de ten spoedigste na zijn opneming in een ziekenhuis hiervan kennis aan zijn fonds. Ook dan kan het fonds de voorwaarde stellen, dat de ver zekerde zich per auto naar een ziekenhuis in d'e woonplaats laat vervoeren, indien dit voor het fonds minder kostbaar is. Geeft een verzekerde in deze gevallen de voorkeur aan opneming :n een zieken huis in de tijdelijke verblijfplaats, dan neemt het fonds de kosten voor zijn reke ning tot het bedrag, dat in de woonplaats zou zijn betaald, verhoogd met de uitge spaarde vervoerskosten. De verzekerde, die het voornemen heeft, naar een tijdelijke verblijfplaats te ver trekken. terwijl hij weet, dat hij in een ziekenhuis moet worden opgenomen, dient tevorenoverleg te plegen met de contro lerend geneeskundige van zijn fonds. De verzekerde heeft recht op een be handeling met heilgymnastiek en massage of bestralingen door een aan een fonds verbonden heilgymnastmasseur of in een inrichting, waarmede een fonds een over eenkomst heeft gesloten. Voor de behan deling dient tevoren een machtiging te worden gevraagd. Deze wordt telkenmale voor een bepaalde termijn verleend, tot ten hoogste twee maanden. Voor het ziekenvervoer gelden zoveel mogelijk de gewone bepalingen. Op ver voer naar de woning in de woonplaats kunnen verzekerden die, ziek zijnde, hun woonplaats hebben verlaten, geen aan spraak maken. Een volgende maal worden in ons blad nog nadere mededelingen gedaan betref fende tijdelijke overschrijving naar een ander fonds, van verzekerden, die langer dan drie opeenvolgende maanden in Ne derland in een tijdelijke verblijfplaats vertoeven of zullen vertoeven. voor genees- en verbandmiddelen, voor zo ver zij met inachtneming van de „Regeling betreffende soorten en hoeveelheden van genees- en verbandmiddelen" zijn voor geschreven door de huisarts of de specia list, die de verzekerde overeenkomstig het hierboven vermelde heeft behandeld. Geen vergoeding wordt gegeven voor middelen, waarop de verzekerden krach tens de Beschikking genees- en verband middelen verplicht-verzekerden geen aan spraak kunnen maken. Tandheelkundige hulp in de tijdelijke verblijfplaats wordt verleend volgens ziekenfondstarieven, mits de verzekerde zich heeft gewend tot een aan een fonds verbonden tandarts en zteh als zieken fondsverzekerde heeft bekend gemaakt. De verzekerde betaalt aan de tandarts het ge hele bedrag voor de verleende hulp. Tegen overlegging van een gespecificeerde quitantie krijgt hij daarna van het fonds terug het bedrag, dat het fonds zou hebben betaald, indien de tandheelkundige hulp in de woonplaats van de verzekerde zou zijn verleend. De verzekerde, die verloskundige hulp heeft genoten, verleend door een aan een fonds verbonden vroedvrouw of, indien deze niet beschikbaar is, door een aan een fonds verbonden huisarts, kan van zijn fonds tegen overlegging van een gespecifi ceerde quitantie het fondstarief voor ver loskundige hulp terugontvangen, onder aftrek van het bedrag, waarop een vroed vrouw c.q. huisarts in de woonplaats voor eventueel reeds verleende praentale zorg aanspraak kan maken. In voorkomende gevallen kunnen vol gens fondstarief ook worden vergoed de bedragen, welke een huisarts in rekening heeft gebracht voor verloskundige hulp op verzoek van een vroedvrouw. Amerikaanse staatslieden, die de wijde blik hebben en dit gevaar zien, worden door partijpolitieke manipulaties de handen gebonden. Alleen een Amerikaan se president, die de staatsman en politi cus in zich verenigt, zou deze situatie aan kunnen. De minister van buitenland se zaken, Dulles, wordt helaas tussen vrees en partijpolitiek maar een smal pad gelaten voor politieke bewegings vrijheid en initiatief. En zo geschiedt het dan, dat de banden met Amerika's allieerden allengs worden losgewoeld, de bondgenoten Amerika's kortzichtig heid vrezen, het bondgenoten-systeem ondergraven wordt, „neutralisme"' alom de hop opsteekt, hetgeen de Amerika nen dan weer sterk prikkelt. Ze begrij pen het niet. werkelijk niet: ze vechten hard tegen de opstuwende uitbreiding van het Communisme, ze vergieten er hun kostbaar bloed voor, ze geven han denvol geld weg, wapens en militaire hulp en dan wordt hun toch het vertrou wen langzaam onttrokken Hetgeen zich voltrekt, is van een grote tragiek. Want het is diep aan grijpend en tragisch, dat de leidende macht der democratieën nog denkt in de termen van een afgelopen tijdperk. Al beschikt zij ook over de wapenen van de nieuwe aera: de wapenen voor totale destructie, zij faalt zo jammer lijk in eenheid met de vrije wereld te genover de eenheid der totalitaire machten. Het Amsterdamse gerechtshof heeft gis teren twee broers, de 22-jarige W. A. en de 20-jarige lompensorteerder P. A., bei den afkomstig uit Amsterdam, ieder ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de gehele preventieve hechtenis. De broers bevinden zich reeds een jaar lang in de gevangenis. Zij moesten veertien dagen geleden te recht staan, omdat zij er van werden ver dacht in Augustus van het vorige jaar een poging te hebben gedaan de kluis te forceren in het veilinggebouw van de Coöperatieve Marktvereniging „De Vol harding" te Wognum. In eerste instantie waren beide jongens door de rechtbank te Alkmaar tot drie jaar veroordeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5