Nog 300.000 hectare te winnen Ned. Heidemaatschappij met de neus op het werk Gezelschap van handelaren de Paus Boeren in het zoute rampgebied voor zeer zware winter ANGST EN KOMMER OP HET EILAND CYPRUS De massale actie moet het doen T.U.C. VOELT WEINIG VOOR COMMUNISTEN BH Mossadeq wilzijn testament maken. Nu in hongerstaking Doel: verdubbeling van de opbrengst van de Koperen Schaal NU NOG NOODKERK iLt Vrijdag 11 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Franse militairen van Korea naar Indo-China H. Vader over eisen ener gezonde handelsmoraal In 1955 weer behoorlijke opbrengsten verwacht Alles moet wijken voor uranium Aardbevingen eisten tientallen doden Alle voorstellen uit die hoek werden verworpen KERKENBOUW- ZONDAG De Koperen Schaal Mossadeq in honger staking Actie ten gunste van kardinaal Mindszenty Extra dollars voor de Fransen in Indo-China WEERBERICHT X. Werk kort na de ramp Land veroverd op de zee Schade vóór 1 Februari vergoed? Ontwatering tijdig gereed Zondag a.s. in Haarlems Diocees Hoeveel bracht Uw dekenaat op? Met één slag De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met vooral aanvankelijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur, vtatige tot krachtige Zuid-Westelijke wind, later draaiend naar West tot Noord-West. Zaterdag 12 September: Zon op 6.09 uur, onder 19.00 uur. Maan op 12.05 uur, onder 20.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LAND veroverd op de zee ...1 betekenis voor de waterhuishouding va XAu:i- -. ttiicn fiiVi (Van onze speciale verslaggever) De Nederlandse Heidemaatschappij houdt vandaag en morgen haar jaar vergadering in Dordrecht, waar zij nimmer eerder voor beraadslagingen bijeen is gekomen, terwijl in deze omgeving toch een belangrijk deel van haar werkzaamheden werd verricht. Reeds van de eerste jaren van haar bestaan af heeft de maatschappij op het eiland van Dordrecht en op de andere Zuid-Hollandse eilanden vele drainage-werkzaamheden en andere werken uitgevoerd, terwijl zij ook een belangrijke taak heeft gehad bij het in cultuur brengen van het ingepol derde gedeelte van de Biesboscli, dat onder de gemeente Dubbeldam ligt. De voorzitter, mr. S. baron van Heemstra herinnerde er in zijn openings rede aan, dat deze inpoldering, nu ongeveer 30 jaar geleden, een unieke gebeurtenis was. De aanleiding daartoe was, dat de gemeente Dordrecht rond 1924 met een grote werkloosheid te kampen had. I Januari 1924 was l/6 deel van de gezinshoofden in deze gemeente werkloos. Na de vergadering werd een tocht door het gebied gemaakt om de resultaten van het werk te aanschouwen. Nog om andere reden is Dordrecht deze keer als vergaderplaats uitgekozen en wel, omdat men zich daar in de nabijheid bevindt van het gebied, dat zo ernstig door de overstromingsramp is getroffen. Op 't eiland Tiengemeten, waaraan mor gen een bezoek wordt gebracht, kan men kennis nemen van de wijze, waarop de Heidemaatschappij meehelpt te herstellen wat vernield is en om het eens zo vrucht bare land zo spoedig mogelijk weer zijn oude productiviteit terug te geven. Ook tijdens de ramp heeft de maatschap pij laten zien, dat zij een vereniging ten algemenen nutte is. Haar gehele apparaat is ingezet en de ambtenaren, zowel op het hoofdkantoor in Arnhem als in de getrof fen gebieden, zijn dag en nacht in de weer geweest. In de eerste 14 dagen na de ramp wer den langs snelle wegen naar het ramp gebied overgebracht ruim 3Vz millioen zandzakken, 25 K.M. rijplaten, 17 K.M. spoor, 600 kipwagens, 200 schuilketen, 10 K.M. kruiplanken, 3000 stuks biels, 1500 kruiwagens, 24 loco's en voorts pompen, wagens, draglines enz. De heer Van Heemstra constateerde ver volgens met voldoening, dat thans van gemeentewege maatregelen worden geno men tegen de verontreiniging van de openbare wateren. Met de bouw van het nieuwe kantoor in Arnhem is begonnen en men hoopt 't nieuwe gebouw in de loop van het vol gend jaar in gebruik te kunnen nemen. Voorts werd meegedeeld, dat het plan tot het in cultuur brengen van de Ghab- vallei in Syrië, waaraan de Ned. Heide maatschappij bij wijze van proef heeft meegewerkt, door de regering van Syrië is aanvaard, zodat deze proef als ge slaagd beschouwd kan worden. In ver band hiermee is thans een afdeling voor dit buitenlandse werk in opbouw. De president-directeur ir H. j. a. Hen- drikx, wees er in zijn verslag op, dat door een voortdurende toeneming van werken op cultuur-technisch gebied, en niet te vergeten de werkzaamheden voor het landbouwherstel in de door de wa tersnood getroffen gebieden, zware eisen aan de werkkracht van het personeel ge steld moesten worden. De grotere behoefte aan recreatie, wel ke een gevolg is van de algemeen inge voerde vacantie-regeling, heeft tot gevolg gehad, dat de lagere overheden de maat schappij opdracht hebben gegeven tal van recreatie-plannen op te stellen en uit te voeren. Ir H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, hield een inleiding over „Landaanwinning in verband met de ontwikkeling van de ge- tijgebieden in Nederland". Deze landaanwinning is in drie groepen te onderscheiden. Binnen de waterkerin gen van het oude land, zoals door ontgin ning van woeste gronden, ruilverkave ling, verbetering van de waterhuishou ding, verbetering van de landbouwmetho den, in het algemeen intensivering van de landoccupatie; landaanwinning binnen het afgesloten bekken van de voormalige Zuiderzee, waar geen getijwerking heerst en in tegenstelling met de landaanwin ning van de eerste groep wèl land uit water worde gewonnen; landaanwinning buiten de waterkeringen in de getijgebie- den (Wadden en Z.-Hollandse en Zeeuwse stromen). Sinds 1200 is 500-°00 HA. verloren gegaan, terwijl 610.000 H.A. terugge wonnen werden, n.l. 400.000 door indij kingen op de zee, door droogmakingen 140.000 en door de Zuiderzeewerken 70.000 H.A. Voor toekomstige landaan winning is nog beschikbaar door cul tuurtechnische werken (woeste grond die nog in aanmerking komt om in bouw- of weiland te worden omgezet) 50.000 H.A. Zuiderzeewerken (in te pol deren binnen het IJsselmeer) 150.000 H.A. en in getjjgebieden (schorren en slikken 20.000 H.A.; wadvlakten 80.000 H.A.) 100.00 H.A., in totaal dus 300.000 H.A.' De gemiddelde productie per jaar van nieuwe grond, waaronder ook is te rekenen de productieverhoging door cul tuurtechnische werken, omgerekend in H.A. goede grond, is: cultuurtechni sche werken 4.500 H.A.Zuiderzeewer ken 5.00 0H.A.; landaanwinning in de getijgebieden 500 H.A., in totaal 10.000 H.A. waarvan door industrie, standsuit breiding, wegen enz. per jar 3.000 H.A. afgaat, zodat 7.000 H.A. overblijft. De toeneming van de bevolking be draagt per jaar 150.000 mensen, de toeneming van het aantal werkers 46.000 mensen. Stelt men de land bouwende bevolking op 20 pet, dan zouden rond 9.000 werkers jaarlijks in de landbouwsector opgenomen moeten worden. Op 7.000 H.A. zullen echter slechts 1750 man werk kun nen vinden. Daaruit ziet men, dat de landaanwinning slechts een zeer bescheiden bijdrage kan leveren om onze bevolkingsdruk te verminderen. De werkelijk ruimere betekenis van landaanwinning blijkt echter, wanneer men de verschillende genoemde typen van landaanwinning eens wat nader beschpuwt. Zo hebben de Zuiderzeewerken ook betekenis voor de waterhuishouding van Nederland de verdediging tegen de zee door verkorting van de zeedijken met 300 K.M. en het landverkeer als gevolg van de bouw van de af sluitdijk. Een Onverwacht aspect is nog de stimulans, die deze werken heb ben gegeven voor maatschappelijke stu dies. Bij de virtuele landaanwinning, bin nen de waterkeringen d.w.z. het verbe teren van de bodem en de verkaveling ten einde hogere opbrengsten te verkrij gen. dient men zich niet alleen met landbouwkundige studies bezig te hou den maar ook met sociale en sociaal- economische vraagstukken. Van de re sultaten van die studies profiteert onze gehele samenleving. HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard ivoonden gisterenavond een galaconcert bij in het Concertgebouw Naast H.M. de Koningin jhr Beelaert: van Blokland, daarachter Z.K.H. Prin: Bernhard en de burgemeester van Am sterdam. Te Tokio wordt in welingelichte krin gen vernomen, dat het Franse bataljon ir Korea ingevolge een accoord met he opperbevel der V. N. zal worden terug getrokken. Een symbolische Franse troe penmacht zou echter nog ter plaatse blij ven. Een deel van het terug te trekken Korea-bataljon zal naar Indo-China wor den overgebracht en worden gebruikt al; grondslag voor nieuwe Frans-Vietnamese eenheden. Bij een ontvangst op het pauselijk pa leis van een delegatie van handelaars, die veertien landen vertegenwoordigen, heeft de II. Vader een toespraak gehouden, waarin Hij er o.a. op wees, dat de wegen, waar langs de eerste verkondigers van het Evangelie, de Apostelen, schreden, ook door de handelaars werden betreden. In Zuid-Holland zijn rond 62000 H.A. grond tengevolge van de ramp in Fe bruari overstroomd. Omstreeks eind April was deze oppervlakte grotendeels droog. Het eerste werk na het droog- malen was het bemonsteren van de grond op zoutgehalte. Voor grote delen van Hoeksche Waard, Voorne en Putten en voor geheel Goeree en Overflakkee was dit gehalte zo hoog, dat het funest was voor een verder landbouwkundig gebruik van de grond. Alleen al in Zuid-Holland zijn vóór het najaar 1953, wanneer de regens komen en de ontzil- ting eerst goed kan aanvangen, 11.000.000 kilo gips nodig. Hit gips komt uit Frankrijk, Duitsland, Joego Slavië, Cy prus, Griekenland, Marokko en Italië. Aanvankelijk waren de oogstverwach- tingen voor gerst, die hoofdzakelijk ver bouwd is als het in deze omstandigheden meest aangewezen gewas, somber. De uiteindelijke oogstresultaten zijn echter meegevallen, al blijven ze uiteraard verre beneden normaal. Op FIakkee was de gemiddelde opbrengst 8 a 9 honderd kg. per H.A.; op Voorne-Putten onge veer 1500 kg.; in de Hoeksche Waard ongeveer 2500 kg. Op dit laatste eiland is er evenweel een groot verschil tussen Oost en West. Deze bijzonderheden deelde ir H. Kui- péri. rijkscultuurconsulent voor Zuid- Holland hedenmiddag mee tijdens een voordracht over het landbouwherstel in de provincie Zuid-Holland, welke hij in Dordrecht voor de Ned. Heidemaat schappij hield. Het grasland in de met zoetwater overstroomde gebieden heeft practisch niet geleden. Heel slecht daarentegen 'S het met grasland in het zoute gebied Het herstel hiervan baart nog zorgen, voor al door de grote droogte na het opnieuw inzaaien in het voorjaar en een gebrek aan graszaad voor de Augustus-inzaai. De gevreesde „kweek" dreigt hele ak kers te overwoekeren. Met succes zijn met zout water over stroomde boomgaarden, die dreigden verloren te gaan, met zoet water be vloeid. Waar geen zoet water te krijgen was, zijn de boomgaarden afgestorven. De tuinbouwgronden hebben ook zwaar geleden. Door extra gips te verstrek ken hoopt nien in 1954 weer wat meer teeltniogelijkheden te hebben. Kassen en warenhuizen worden, waar mogelijk, met zoet water ontzilt. In Zuid-Holland zijn gedurende de rampdagen 27000 koeien, 2000 paarden, 4300 varkens en 800 schapen geëva cueerd; 8000 koeien, 400 paarden, 3300 varkens, 300 schapen en 35000 kippen verdronken. De reëvacuatie en de her bevoorrading met vee zijn gunstig ver lopen, al zijn er hier en daar wel moei lijkheden met de voedselvoorziening voor de dieren. Op het ogenblik wordt van bedrijf na bedrijf een volledige registratie der geleden schade vastgelegd. Dit ge schiedt door het houden van zit-dagen. Het apparaat van de Provinciale Voed- selcommissaris verzorgt deze registra tie met medewerking van plaatselijke deskundigen. Na de registratie vindt de berekening en vaststelling van de schade aan de hand van normen plaats. Is de wet op de Watersnoodschade van kracht ge worden, dan kan defintief worden af gerekend. Hopelijk lukt dit voor de 8 a 9000 schadegevallen in Zuid-Hol land vóór 1 Februari 1954. Inmiddels werden reeds op vlotte wijze voorschot ten verstrekt om de bedrijven te hel pen bij het aanschaffen van bedrijfs middelen. Een bijzonder hoofdstuk van het werk is het cultuurtechnische herstel, het herstel van de aangerichte vernielin gen aan sloten en landerijen De land bouwers kunnen het herstelwerk op hun bedrijf zelf uitvoeren met eigen ar beidskrachten. Aan de hand van een begroting voor het werk wordt een vergoeding voor dit herstel aan de boer uitgekeerd. De maximum grootte van deze werken gaat tot een gelds- bdrag van 10.000. Voor grotere objecten moet de gedu peerde zelf opdracht geven en kun nen de werken worden uitgevoerd door een cultuur-maatschappij of een aan nemer. Betrokkene krijgt op basis van de werkelijke kosten de uitgegeven be dragen vergoed. Het onderhoudsdeel bij deze werken komt ten laste van be langhebbende. Wanneer meer eigendommen in één en hetzelfde schade-object vallen, b.v. achter grote dijkdoorbraken, dan draagt de Rijksdienst voor Landbouwherstel de herstelwerken voor een dergelijk „col lectief" object op aan een cultuurmaat schappij of aannemer. Veel werk moet er verricht worden op het gebied van het herstel van de ont watering. Deze ontwatering moet vóór de winter, als de regens komen, in orde zijn om de ontzilting te bevorde ren. Het ziet er naar uit, dat dit werk grotendeels gereed komt Alleen zul len nog enige zeer zwaar beschadig de complexen achter dijksgaten een langere tijd voor herstel nodig hebben, Over hetgeen tot op heden aan herstel werk is geschied, behoeft men niet pes simistisch te zijn, maar er staan de boe ren in het zoute rampgebied nog een zeer zware winter en nieuw oogstjaar te wachten. Men zal veel geduld moe ten hebben en vooral zijn land met rust moeten laten. Goed gehoor geven aan de aanwijzingen van de Voorlichtingsdienst is uitermate belangrijk. Het proces van de ontzilting is een proces van de tijd en de tijd laat zich niet dwingen. Houdt men deze stel regel voor ogen, dan kan men de toe komst met vertrouwen tegemoet zien. Zoals het bij het ontstaan van de KenV ginig, zo gaat het nu nog: in heit zwarts werelddeel ontmoeten de missionarissen de pioniers op het gebied der katholieke geloofsverkondiging, telkens weer men sen, die de pioniers zijn van de wereld handel Al mogen beide soorten pioniers er ko men uit verschillende beweegredenen, d'c geest van universitaliteit en de overtui ging van de gelijkheid en eenheid der mensen zijn hun geen van beiden vreemd De Kerk heeft steeds gewild, dat de handelaar als zodanig op een hoog moreel peil staat, dat hij een werkelijke presta tie voor die winst, die hij maakt, zal le veren. Tegenover de werkelijke diensten, die hij bewijst, moet ook een werkelijke koper staan, dat wil zeggen, die dteze diensten werkelijk betaalt. De Paus somde vervolgens verschillen de oorzaken op, waardoor dte soliede fun damenten van de handel worden onder mijnd, het beroep van de handelaar in zijn morele grondslagen wordt aangetast en daardoor de achting der mensen ver liest. Moge de gedachte van een werke lijke dienst aan werkelijke afnemers aldus de H. Vader u leiden. Vele kundigheden worden heden ten daige meer dan ooit van de handelaar ge- eist, maar van groter belang is de funda mentele eis vain een hoge opvatting, die steunt op morele beginselen van hande- laarsiberoep en van zijn invloed in de n.a- tionaie economie. Volgens het Westberljjnse anti-commu nistische voorlichtingsbureau zou het Oosiduitse stadje Johanngeorgenstadt gro tendeels moeten worden gesloopt, daar de Sovjet-autoriteiten het uranium, dat zich in de grond onder de stad bevindt, zou den willen aanboren. Johanngeorgenstadt. dat ongeveer 7000 inwoners telt, ligt vlak bjj de Tsjechoslowaakse grens. Honderd vijf en dertig dorpen in het district Paphos op hét eiland Cyprus zijn gisteren door aardbevingen getroffen. Hierbij zijn. voorzover thans bekend is, 40 personen om het leven gekomen. On geveer 100 personen werden ernstig en enkele honderden licht gewond. Talloze huizen zijn vernield, waardoor duizenden mensen dakloos zijn geworden. De scha de is zeer groot en beloopt minstens eni ge millioenen guldens. De aardbevingen deden zich voor na een plotselinge scherpe daling in ,de hoogste temperatuur, welke het eiland sinds 25 jaar heeft gekend. De eerste schokken werden in.de nacht van Woens dag op Donderdag gevoeld. Vele mensen verlieten in paniek hun huizen. „Het wordt hier precies zoals in Griekenland werd er geroepen. De schokken, acht in getal, duurden elk tussen de acht en tien seconden. De geschrokken inwoners van het ge troffen gebied hebben hun huizen veria- Op het te Douglas (eiland Man) gehou-1 De T. U. C., die zich destijds heeft uit- nM«4nA «rnvTsnnrl iron i.' rf ^1 i den congres van het Britse verbond van akverenigingen, de machtige T. IJ. I., 'ie 138 verenigingen met een totaal van ruim acht millioen leden vertegenwoor digt, is ondubbelzinnig gebleken dat de ic.este leden weinig voor het communis me voelen. Gisteren kon geen van de vier communistische candidaten voor een ze tel in het hoofdbestuur voldoende stem men op zich verenigen. Een van hen, Horuer, de secretaris van de mijnarbei- dersbond, behaalde slechts iets meer dan een kwart van het aantal, dat zijn niet- cnmmunistisclie tegenstander wist te ver werven. Een andere communistische candidaat, die geen kans kreeg, was Walter Stevens, een van de leiders van de bond van elec- trlclens. De leden van deze bond houden op het ogenblik korte „guerilla-stakin- gen" om hun looneisen kracht bij te z'et- ten. gesproken voor matiging der looneisen, om inflatie te voorkomen, verwierp een resolutie van de onder communistische invloed staande bond van electriciens, waarin gevraagd werd deze matigings- politiek op te geven. Van belang was voorts, dat het ver slag van het vakbondsbestuur werd goedgekeurd, waarin werd verklaard dat vergroting van het handelsverkeer tussen Oost en West zou moeten wach ten op vermindering van de internatio nale spanningen. Een motie van de on der communistische leiding staande vakvereniging van arbeiders in metaal gieterijen, waarin werd gevraagd om stappen teneinde te komen tot onbe perkte wereldhandel, ook de Sovjet- Unie, China en Oosteuropese landen om vattend, werd verworpen. (Van onze redacteur) „Voorzichtige berekeningen hebben aangetoond, dat in de komende dertig jaar in Nederland moet worden gerekend op een uitbreiding met meer dan 750 kerken, een aantal waarin vervanging van oude, bouwvallige, of vergroting van kleinere kerken niet is begrepen. Dit aantal van 750 kerken is te indrukwekkender, als men zich realiseert, dat Nederland op het ogenblik rond 1500 parochies telt". Zo sprak prof. G. Zeegers, directeur-generaal van het Kath. Sociaal Ker kelijk Instituut in een rede, gehouden ter gelegenheid van de Kromstaf viering. Dat het Bisdom Haarlem hierin een belangrijk aandeel zal moeten heb ben is zonder meer duidelijk. En er is hier dan ook zeer zeker aan ge werkt. Want sinds 1947 werden er in dit diocees gebouwd achttien kerken, waaronder drie herbouwgevallen. Vijf kerken werden er uitgebreid en bij negen kwamen noodvoorzieningen tot stand. Dit heeft reeds veel krachts inspanning en veel offers geëist, maar gezien in het licht van de eerder genoemde cijfers is het zonneklaar, dat er nog een ontzagelijke taak wacht. Welke de plannen waren, hebben we gisteren uiteengezet en ook hebben we doen uitkomen, dat resultaat alléén ver wacht kan worden, indien er sprake is van een massale actie, een massale offer-actie wel te verstaan. Want nog altijd kan het de gelovigen niet genoeg worden ingeprent, dat zij maar dan ook allen tezamen het in hun macht hebben de kerkenbouw te bespoe digen. Nu moet U werkelijk niet denken al zijn er dan misschien loffelijke uitzon deringen dat de katholiek reeds zo veel geeft voor zijn godsdienstbeleving. Want statistische cijfers hebben aange toond, dat de massa van de Nederlandse burgerij slechts vier-vijfde procent van al haar uitgaven besteedt voor godsdien stige doeleinden. En deze conclusie geldt ook voor de provincies met een bijna overwegend katholieke bevolking, zodat we wel moeten aannemen, dat deze vier vijfde procent ook voor de katholiek geldt. Vroeger kon men wel eens rekenen op belangrijke giften en legaten. Deze tijd is helaas goeddeels voorbij. Het moet nu komen van de massa, dus van alle kerk gangers. De gemiddelde opbrengst per paschant in het Haarlemse diocees voor de beken de Koperen Schaal bestemd voor de kerkenbouw heeft in 1952 2 bedra gen. Uit een hierbijgevoegd staatje kan men zien, dat er dekenaten in het Haar lemse bisdom waren, die hierboven uit gingen, terwijl er ook waren die er aan zienlijk onder lagen. schop opnieuw een klemmend beroep op hen zal doen nu eens het vaste voor nemen maken hun gave werkelijk een offertje te doen zijn, zal men verbaasd staan over het klinkende resultaat. Natuurlijk zou men ook andere moge lijkheden kunnen bedenken om voor de kerkenbouw aan geld te komen. Maar er is nu eenmaal besloten het middel van de Koperen Schaal op Zondag daarvoor te doen dienen. Dit middel heeft zijn deugdelijkheid bewezen en overgaan op andere methoden zou ongetwijfeld weer een kostbare organisatie vergen. Neven acties zijn ook niet doelmatig, terwijl men het eveneens en terecht minder juist acht, zijn toevlucht te nemen tot ac ties met een kans-element. Extra-giften zijn natuurlijk zeer wel kom (het is misschien dienstig juist in verband met Kerkenbouw-Zondag te ver melden, dat het giro-nummer van het Bisdom Haarlem is: 43509 waarbij dan dient vermeld: „Extra gave voor kerken bouw"; ook postwissels aan het Bisdom Haarlem te Haarlem moeten dezelfde vermelding dragen; maar de grote stoot, het blijvend doorstromen van het geld, zal moeten komen van de honderdduizen den kerkbezoekers in het Bisdom. Denk eens aan de volgende woor den, a.s. Zondag, maar ook verder liet hele jaar door: de kerkenbouw be* Hieronder kunt u vinden hoe veel per paschant de Dekena ten van het Haarlemse diocees op brachten gedurende 1952 voor de Koperen Schaal, voor de kerken bouw dus. Wervershoof, ƒ2.69; Ouderkerk, 2.56; Haarlem, 2.30; Delft, J 2.28; Poeldijk, ƒ2.20; Leiden ƒ2.14; Zoe- terwoude 2.12; Alkmaar 2.11; 's-Gravenhage ƒ2.10; Gouda ƒ2.08: Schagen 2.08; Alpben 1.94; Am sterdam ƒ1.94; Hoorn ƒ1.91; Schie dam 1.87; Purmerend 1.85; Noordwijk ƒ1.84; Beverwijk ƒ1.72; Middelburg 1.70; Rotterdam 1.58 Valt het u niet mee voor uw dekenaat? Aan u thans de kans hierin verbetering te brengen. Staat uw dekenaat in de hogere regionen genoteerd? Zorg er dan voor dat de andere u niet gaan overvleugelen. Gedenkt daarom mild de Kope ren Schaal! ten en kamperen in parken en tuinen, uit angst voor nieuwe schokken. Drie dor pen in het district Paphos, namelijk Stroumbi, Kidassi en Ayis Nikolaos, wer den nagenoeg geheel verwoest. Ook in het Zuiden van Cyprus werden verschei dene dorpen zwaar beschadigd. De plaats Limassol, die verleden jaar reeds door een aardbeving werd getrof fen, heeft ditmaal wederom dezelfde ont zettende uren belee/d. De ergste schok, die acht seconden duurde, was volgens oude bewoners van het eiland de hevigste, die men er ooit heeft gevoeld. Van alle kanten wordt hulp geboden. Het Britse leger op Cyprus is ingescha keld voor de reddingsactie en het verzor gen van de angstige bewoners der getrof fen gebieden. Het Engelse vliegdekschip „Theseus", de torpedobootjager „Saintes" en een lan dingschip voor tanks zijn uit Piraeus naar Paphos vertrokken om hulp te bie den. In Paphos is bijna geen huis onbe schadigd. De hoofdweg tussen Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, en Paphos is door grote rotsblokken versperd. Vracht wagens met levensmiddelen, .op weg naar 't rampgebied, ondervinden daarvan gro te hinder. Volgens de correspondent te Teheran van de „New York Times", is ex-premier Mossadeq in hongerstaking gegaan uit protest tegen zijn overbrenging naar een cel in het legerkamp van Soeitanabad bij Teheran. Hij zou gevraagd hebben om een ouderhoud met een advocaat voor het opmaken van zijn testament. In diplomatieke kringen te Londen verwacht men, dat nieuwe onderhande lingen om het reeds drie jaar durende Brits-Perzische oliegeschil eindelijk tot een oplossing te brengen binnenkort zul len beginnen door middel van de „goede diensten" der V. S. Engeland houdt als uitgangspunt het Brits-Amerikaanse plan, dat in Februari j.l. aan Teheran is voor gesteld, maar door ex-premier Mossadeq werd verworpen. tekent voor de Bisschop een pro bleem van honderdduizenden gul dens, voor iedere gelovige betekent hij het offer van het wekelijkse dub beltje, kwartje of gulden. Wanneer U nu weet, dat, wanneer de katholieke kerkgangers vaji het Haarlem se Bisdom er in zouden slagen dit be drag te verdubbelen dus wanneer ieder, igjgggg die dit kan, per week een dubbeltje op I !1PS§1 de schaal werpt en zij, die iets meer kun nen geven, een kwartje of méér geven dan zou het kerkenbouwprobleem in dit Bisdom met één slag zijn opgelost, zou men al de gemaakte plannen vlot kunnen gaan uitvoeren en zou men misschien wel met twee commissies aan het werk moeten om nog verderstrekkende pro jecten te gaan voorbereiden, Is dit nu werkelijk onbereikbaar? Natuurlijk, men kan met verlangen dat alle schoolkinderen een dubbeltje op de schaal werpen; maar zijn er niet al te velen, ook onder de volwassenen, die deze schaal nog gebruiken om enkele koperen centen kwijt te raken? Vooral de opgroeiende jeugd, die heus soms ruimer in het zakgeld blijkt te zitten dan men zou aannemen, zal er een eer in moeten stellen om mee te offeren. Voor ontspanning wordt zo makkelijk een gulden neergeteld: kan dat dubbel tje of dat kwartje eenmaal per week er nu niet af? iRM! Men bedenke het wel: wanneer alle kerkgangers in het Haarlemse diocees van Zondag a.s. af wanneer hun Bis- Interieur van de noodkerk van de parochie van de H. Catharina in Amster dam-West Tuinstad Slotermeer). Maar in dezelfde stadswijk komt binnen kort de nieuwe Amsterdamse Caiharina-kerk te staan. De Duitse sectie van het Internationale comité voor de verdediging van de chris telijke cultuur is gisteren te Keulen be gonnen met een actie, waarmede men de rode Hongaarse regering hoopt te kunnen bewegen tot het vrijlaten van kardinaal Mindszenty, die in 1949 tot 16 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Van het „proces", dat destijds te Boeda pest werd gehouden, is in Hollywood een film gemaakt en na het zien van deze film heeft een twintigtal mensen, diep be wogen, zich afgevraagd of ze iets voor de kerkvorst zouden kunnen doen. Onder deze twintig bevonden zich de kardinaal aartsbisschop van Keulen, mgr Frings, verschillende priesters en een voormalige minister uit Litauen. Men wil in geheel (West) Duitsland handtekeningen verzamelen van mensen, die vrijlating van de kardinaal verlangen. Het is minder om deze handtekeningen te doen dan wel om door deze actie commu nisten zowel als als niet-communisten nog eens met nadruk de aandacht te vestigen op het onrecht, dat te Boedapest is geschied. De Amerikaanse veiligheidscommissie heeft er mede ingestemd, een nieuwe Franse poging om een einde aan de oor log in Indo-China te maken, met een extra-toewijzing van 300 tot 400 millioen dollar te steunen, aldus meldt de New Yorkse pers. Deze toewijzing zou onaf hankelijk zijn van de 400 millioen dollar, die dit jaar door het Congres aan Indo- China z'ijn toegewezen. De door de commissie aanbevolen gel den zouden de Fransen in staat stellen negen bataljons van Europa naar Indo- China over te brengen voor een nieuw» veldtocht tegen de Vietminh-opstande- lingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1