Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk Wenselijk maar niet verplicht gesteld Jeugd moet aandacht hebben voor de P.B.O. Hardnekkige MORMONEN! aangegrepen Een hoogst merkwaardig proces in New York UITSTEL VAN VERPLICHT RIJWIELPADGEBRUIK Verslag van geheime dienst aan de pers getoond Sa»»»** f Kerkenkerken en kerken. Dus zilver zilver en... zilver v.. In de hervorming van maatschappij structuur ligt een stuk christelijk leven Zaterdag 12 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Leidster van Oostduitse vrouwenbond ontslagen Europa Conferentie K. A. J. hun taak Brom fietsen bond bepleit In Nyasaland blijft oproer heersen WEEKBERICHT V.. Echtscheiding MEER DAN TWEE TON VOOR GRIEKENLAND Kerkelijk en burgerlijk huicelijk Geen onderscheid tussen eerste en tweede echtgenoot Adoptie Zit De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien, hoofdzakelijk in de Noordelijke helft van het land. Weinig verandering in tempera tuur. Aanvankelijk langs de kust nog krach tige, overigens matige Noord-Westelijke wind. Zondag 13 September: Zon op 6.11 u., onder 19.00 u.; Maan op 12.05 u., onder 19.45 u. Maandag 14 September: Zon op 6.12 u., onder 18.58 u.; Maan op 13.16 u., onder 20.08 u. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Trouwen in kerk en op stadhuis 's-GRAVENHAGE, 11 September 1953. De Tweede Kamer is vandaag klaar gekomen met de behandeling van de reeks van vraagpunten inzake liet nieuwe Burgerlijke Wetboek, welke, de regering aan de volksvertegenwoordiging heeft voorgelegd, 0111 langs deze weg de mening van de Kamer te peilen t.a.v. een aantal kardinale punten van burgerlijk recht. Vanmiddag kwam de laatste reeks, welke betrekking heeft op bet familierecht, aan de orde. De meeste aandacht is hierbij geschonken aan de vraag, of een geneeskundig onderzoek vóór bet huwelijk verplicht gesteld moet worden. De regering heeft hierop in baar conclusie ontkennend geantwoord. Dit was echter niet naar de zin van mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) en baar fractiegenoten. Van deze zijde werd daarom, naar wij reeds bericht hebben, een amendement ingediend, dat het geneeskundige onderzoek vóór het huwelijk wél verplicht wil zien gesteld op dezelfde wijze als in Frankrijk reeds is gebeurd. Vandaag lichtte de P.v.d.A.-afgevaardigde baar amendement toe, maar tot baar grote teleurstelling kreeg zij van geen enkele zijde, ook niet van de com munistische heer Gortzak, steun voor haar voorstel. Wel was men het er algemeen over eens, dat een geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk wenselijk is en van overheidswege gestimuleerd en bevorderd dient te worden, maar het verplicht stellen hiervan, neen, daar deinsde men buiten de kring van mej. Zeelenberg voor terug. Of dit nu een gebrek aan moed was, De heer Beernink (C.H.) wees eveneens zoals de P- v. d. A.-spreekster beweerde, I op het gevaar van een verder afglijden is zeer de vraag. Het Ujkt ons, dat deze j naar meer overheidsingrijpen op dit levensgebied. Zoals gezegd was men wel algemeen de mening toegedaan, dat een medisch on derzoek voor het huwelijk wenselijk is en bevorderd dient te worden. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) wilde aanvankelijk een motie indienen, waarin de minister ver zocht wordt overleg te plegen met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volks gezondheid over de vraag, door welke maatregelen de overheid het geneeskun dige onderzoek kan bevorderen. Toen mi nister Donker hem toezegde zijn ambt genoot op de hoogte te zullen brengen van het aan dit vraagstuk gewijde Kamer debat, nam de V.V.D.-afgevaardigde hier- terughoudendheid meer ingegeven werd door een groter respect voor de persoon lijke vrijheidssfeer dan in de P. v. d. A.- kring gemeenlijk leeft. Het verschil van mening kwam eigenlijk weer hierop neer, dat de P v. d. A. alle heil verwacht van een beoordeling van het bewuste geneeskundige onderzoek door dwang van bovenaf, terwijl de K.V.P., de V.V.D., de C.H. en A.R., naar hun woord voerders te kennen gaven, de groei van dit onderzoek in de hand willen werken op basis van vrijwilligheid door het stimu leren en subsidiëren van het particuliere initiatief, dat zich de beoordeling van dit onderzoek ten doel stejt. De P. v. d. A. zal zich zelf natuurlijk mede genoegen, weer bijzonder progressief vinden. Maar Waarschijnlijk zal deze kwestie nu aan het is in hoge mate twijfelachtig, of een orcje worden gesteld bij de komende dergelijk forceren van de ontwikkeling, j behandeling van de begroting van Sociale j zoals deze partij voortdurend, ook nu wele^; Zaken en Volksgezondheid. lijk. Beide punten zijn nochtans in het Kamerdebat van hedenmiddag ter sprake gebracht. Prof. Gerbrandy slaakte nog eens een „cri de coeur" over het feit dat de re gering niet bereid is 'n herziening van het echtscheidingsrecht in het nieuwe Burg. Wetboek te beproeven. Onze rechtspraak heeft aan de vier wette lijke echtscheidingsgronden een vijfde toegevoegd, n.l. de ontbinding van het huwelijk door onderlinge overeenstem ming. Hiermee is gewrikt aan de reli gieuze en morele grondslagen van onze maatschappij. Bij de aanstaande alge hele herziening van ons B.W. aldus de A.R.-spreker, mag dit gewichtige punt niet terzijde worden geschoven, anders draagt de Kamer moreel-politieke ver antwoordelijkheid voor de handhaving van de huidige toestand, die o.a. het ge volg heeft, dat men uit het buitenland naar Nederland komt om hier snel de ontbinding van zijn huwelijk te krijgen. Ook mej. Tendeloo (P.v.d.A.) roerde dit punt aan. De Kamer zou volgens haar be neden de maat blijven, indien althans geen poging werd gedaan om aan de be staande bezwaren tegemoet te komen. Zi] deed een beroep op de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht om binnen kort tot een gesprek hierover te komen. Prof. Lemaire (K.N.P.) sloot zich hierbij aan. Pater Stokman had tegen een derge lijk gesprek geen bezwaar, maar, zo voegde hij eraan toe, het resultaat moet dan een compromis zijn, dat voor allen aanvaardbaar is. Het mag niet resul teren in een meerderheids- en minder heidsstandpunt. In dit opzicht was de K.V.P.-spreker niet zo optimistisch als mej. Tendeloo en ook minister Donker betwijfelde vooralsnog, of een bevredi gend resultaat bereikt zou kunnen wor den. Er is in de Kamer nauwelijks iemand, die met de bestaande toestand accoord gaat, maar over de wijze, waar op h'erin verandering moet worden ge bracht, wordt zo verschillend gedacht, wil, werkelijk een vooruitgang voor het volk betekent. Hoe dit zij', ook de P. v. d. A.-minister, mr Donker, huiverde voor een dwingende bepaling in deze. Zij is een belangrijke inbreuk ap de persoonlijke levenssfeer, waartoe thans moeilijk kan worden over gegaan, nu de wenselijkheid van een der gelijk onderzoek nog niet voldoende in de volkszede is geworteld, aldus de bewinds man.. De tijd is wel reeds njp, meende mej. Zeelenberg. De publieke opinie is op het verplicht stellen van dit onderzoek al vol doende voorbereid. De bevolking zal het accepteren en waarderen. Pater Stokman (K.V.P.) was het hier mee niet eens. De openbare mening is nog niet genoegzaam voorbereid. Het aan tal gevallen, waarin mensen met huwe lijksplannen vrijwillig zich onderwerpen aan een medisch onderzoek, is nog heel gering. Nu dit onderzoek nog niet voldoende leeft in de volkszede, valt zeer te vre zen, aldus de K.V.P.-woordvoerder, of niet brede volkslagen in verzet zullen komen, als het verplicht wordt gesteld. Het is' ook de vraag, of de medische wereld reeds met voldoende zekerheid prognoses zou kunnen maken voor^ een poenigte gevallen, als waarvoor zij bij een dwang in deze zou komen te staan. Een dergelijke dwang is verder een in breuk op het beginsel der vrijheid wel ke aan onze geneeskundige zorg ten grondslag ligt. Tevens wordt hiermee de eerste stap ge zet op een hellend vlak. Invoering van huwelijksver boden zal het eindpunt van deze ontwik keling zijn. De stemming over de regeringsconclusie en het amendement is tot volgende Don derdag uitgesteld. Het amendement maakt natuurlijk geen schijn van kans. Over twee belangrijke familierechtelijke aangelegenheden heeft de regering geen vraagpunten aan de Kamer voorgelegd: nl. het echtscheidingsrecht en de moge lijkheid van opheffing van de dualiteit van het kerkelijke en burgerlijke huwe- Het vroegere candidaat-lid van het Po litbureau van de Oostduitse communis tische partij, mevr. Elli Schmidt, is als voorzitster van de „Duitse democratische vrouwenbond" afgezet. Mevr. Schmidt zou „de belangen van de vrouwen en van het volk in de beslissende dagen van de fascistische provocaties niet consequent hebben vertegenwoordigd". In Juli werd zij reeds van haar functie bij het Polit bureau ontheven. Voor de hulpverlening aan Grieken land heeft het Nederlandse Rode Kruis thans 201.006,66 aan giften ontvangen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een partij van 3.000 paar schoenen gekocht voor de slachtoffers van de aardbevingen op de Griekse eilanden. dat een voldoende meerderheid voor een bepaalde oplossing tot dusverre niet is gevonden kunnen worden, aldus de be windsman. Over de dualiteit van kerkelijk en bur gerlijk huwelijk is onlangs een Nijmeegs proefschrift van dr A. van Overveldt ver schenen. Tot heden zijn de katholieken gedwon gen tweemaal te trouwen, voor de wet een schijnvertoning en voor de Kerk Geef de katholieken de keuze tussen het burgerlijke en kerkelijke huwelijk, stelt nu dr Van Overveldt voor. Hij bedoelt dit dan in deze zin, dat de Staat aan het ker- kelijk-gesloten huwelijk onder bepaalde voorwaarden de gevolgen van een bur gerlijk huwelijk toekent, zodat tweemaal trouwen niet meer nodig is. Prof. Lemaire bracht dit voorstel van middag ter tafel en vroeg de minister een commissie in het leven te roepen om dit vraagstuk te onderzoeken. Pater Stokman had tegen de instelling van een dergelijke commissie geen be zwaar. maar herinnerde eraan, dat enige jaren geleden, toen in deze richting po gingen werden gedaan, bij gebrek aan belangstelling hiertoe, niet was overge gaan. Hoe sympathiek hij het voorstel van dr Van Overveldt ook vond, het stuitte z.i. bij verwezenlijking op vele en ern stige moeilijkheden, hetgeen de K.V.P.- woordvoerder nader toelichtte. Bfj de heersende verdeeldheid in onS volk is het zeer moeilijk op dit punt tot een oplossing te komen en hij .achtte het daarom niet onjuist, dat een principiële wijziging van ons huwelijksrecht niet aan de orde was gesteld door de regering Minister Donker was, zo verklaarde hij, door dit betoog versterkt in zijn overtui ging, dat thans het moment nog niet is aangebroken om dit vraagstuk met enige kans op succes onder de loupe te nemen Over de andere conclusies is niet veel gezegd. Zij zijn alle z.h.s. aangenomen. De gehuwde vrouw zal volkomen han delingsbekwaamheid worden verleend. In haar domicilie zal zij niet meer af hankelijk zijn van haar man. Hier mee wordt, aldus mej. Tendeloo, de eerste stap gezet op de weg naar er kenning' van de eigen persoonlijkheid van de gehuwde vrouw. De algehele gemeenschap van goe deren zal, behoudens enkele verbete ringen, regel blijven, doch de afwij kingsmogelijkheden zullen zodanig wor den geregeld, dat aan reële belangen zoveel mogelijk tegemoet wordt ge komen. Het enderscheid, dat het huidige wet boek in het huwelijksgoederen- en erf recht maakt tussen eerste en tweede of verdere echtgenoot, zal worden op geheven. Het examen voor candidaat- notarissen zal hierdoor veel eenvoudi ger worden. Met dit onderscheid zullen n.l. prachtige examen-puzzles verdwij nen. Tenslotte heeft de Kamer zich uit gesproken voor adoptie in beperkte vorm en met de nodige waarborgen om kleed. Gezien het grote verzet, waar op deze maatregel van kinderbescher ming tot voor kort is gestuit, is dit een belangrijke en o.i. toe te juichen be slissing. De Europese K.A.J.-leiders en -leid sters, die deelnemen aan de Europa-con ferentie op „Drakenburgh" te Baam. I hebben een bespreking gewijd aan de verhouding met de arbeidersbeweging, de emigratie en de herkerstening van I het arbeidsmilieu. René Delecluse, voorzitter van de i Franse K. A- J.. schetste de historische ontwikkeling van de arbeidersbeweging in de Europese landen en de verhou ding van de K.A.J. met de arbeidersbe wegingen. Dit punt werd nader in de discussiegroepen besproken. Onder leiding van Wim Pennings, voorzitter van de Nederlandse K.A.J., werd een bespreking gevoerd over de emigratievraagstukken voor de arbei dersjeugd. Internationale samenwerking van de K.A.J. op dit terrein achtte hij noodzakelijk. Vooral dient aandacht te worden ge schonken aan de emigratie van Kajot- ters en Kajotsters; zij moeten positief in een emigratieplan worden ingeschakeld, om door de apostolische actie de andere emigranten te helpen. Vooral zal lang durig contact moeten worden onderhou den door de K.A.J. van het land waar de Kajotters en Kajotsters vandaan ko men. Reeds zijn de eerste contacten gelegd en vooral en Canada levert de K.A.J, een bijdrage, door de jonge emigranten in de industrie op te sporen en bi.i de K.A.J. in te schakelen. Ook Australië heeft een grote activiteit ontwikkeld. Vrijdagmorgen heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan het opleidings- nstituut voor blindegeleidehonden aan de Middenweg te Amsterdam. H.M. maakte kennis met de blinde instructeur, die is verbonden* aan het instituut. De hond, die deze man, de heer Peters, bij zich heeft, heet Guus, en is tussen de 1 en de Z jaar oud. i Gistermorgen heeft minister De Bruijn een bezoek gebracht aan de Europa- conferentie van de K.A.J., die deze week op de volkshogeschool Drakenburgh te Baam is gehouden. Namens de minister van Binnenlandse Zaken sprak hij de deelnemers en deelneemsters toe. In zijn toespraak legde hij er de nadruk op. dat hij niet alleen als minister sprak, maar tevens als oud-voorzitter van de K.A.B., in welke functie hij zo lang had mogen samenwerken met de K.A.J „Voor de arbeidersjeugd, die na de school in de arbeidswereld wordt opgenomen, is", aldus de minister, „de K.A.J. onmis baar voor haar vorming op godsdienstig- zedelijk, cultureel en sociaal-economisch gebied. Daarom heeft de K.A.J. de taak een stempel te drukken op de jeugd ■voor haar toekomstige levenstaak. Het npn cpirricrpprrlp TTt.ah nen geirrigeerde Utah. Wat hiervan zij, de foto's in de Ame rikaanse bladen van de, de veelwijverij beoefende mannen van Short Creek her innerden ons toch aan onze gids en het was uiteraard met belangstelling, dat we de verdere berichtgeving volgden. Hieruit bleek, dat in Juli een colonne staatspolitie zich gemotoriseerd op weg naar Short Creek begaf, een uit houten keten bestaand dorp, welks bewoners een sober en somber bestaan leidden. Ze waren reeds herhaaldelijk aangemaand, de veel wijverij er aan te geven. Enkele malen was het dorp overvallen, maar dan bleken de mannen de bergen in gevlucht te zijn en de vrouwen lieten nits los, zodat geen ge tuigenverklaringen en bewijzen bijeen konden worden gebracht. Ditmaal was hieraan tevoren in stilte PATER STOKMAN Hellend vlak Van Arizona naar New York is een lange weg. En vele wegen in Arizona zijn nog steeds karresporen, ondanks de highway of autobaan, die dwars door de staat loopt. Zelfs op die highway kan de automobilist herten ontmoeten. Eti wilde paarden. En zowaar wolven. Arizona kent tevens gewerkt en de expeditie van Juli had ten i ..„11, pii doel, de leiders der Mormonenkolonie te verre uithoeken, waar de mensen m bijna volkomen afzondering van de arresteren en voor de rechter in New York rest van de wereld leven. In zo'n uithoek hadden de Mormonen, die zich 'te brengen. Uit het verzamelde be wijs- de laatste ware Mormonen noemden en ofwel heiligen der laatste dagen, Ifer^üwefhadd^Een Xen- hun toevlucht gezocht. Sinds het jaar 1899, toen cie betaamde Mormonen- zestigjarige man had zelfs zes vrouwen, staat, in de woestijn van Utah gesticht, zich om economische redenen van twintig tot zestig jaar oud. In het dorp hij de Verenigde Staten moest aansluiten, is daar de veelwijverij, waarom bevoflden zich 163 kinderen onder de acht de Mormonen berucht waren, afgeschaft. Dat was een der voorwaarden van toelating tot de republiek der sterren en strepen. EVA SAN FRANCISCO O UTAH SHORT CREEK Grand ANGELES zün de jongeren, die de beslissing moeten geven in de wereldworsteling, welke thans gaande is. Het is de jeugd, die het enthousiasme en de kracht kan geven om de arbeid en de samenleving weer Tijdens het bezoek van de bewindsman waren ook aanwezig de heer Oosterlee, hoofd van de afd. Vorming Buiten Schoolverband van het ministerie van O. K. en W. en de heer Van der Mei), inspecteur van V.B.S.. die voor de tweede maal deze week blijk van hun belang stelling gaven. Christelijk te maken Zelf heb ik veel contact met de K.A.J. gehad en ik heb veel vertrouwen in het werk van de nationale en internationale K.A.J. Mijn huidige taak als minister houdt In het bevorderen van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, een der belang rijkste middelen om de klassenstrijd uit te bannen. In deze nieuwe hervorming van de maatschappelijke structuur, ligt een nieuw en belangrijk stuk Christelijk leven. Het is daarom, dat vooral de jeugd haar belangstelling en aandacht moet wijden aan de P.B.O., welke zo belang rijk is voor de toekomst. Vooral 'n eigen en aangepaste vorming, volgens de K.A.J.-methode, kan een bijdrage bete kenen, welke voor de arbeidersjeugd onmisbaar is. Het zal van Uw practisohe werk afhangen of wij gezamenlijk zullen slagen in Nederland en in alle West- Europese landen, de nieuwe maatschap pijstructuur te verwezenlijken. De Poolse tolk Jan Hajdukiewicz, verliet onlangs de inspectiegroep van de Neu trale Naties, welke groep is belast met de inspectie van de krijgsgevangenen die niet wensen te worden gerepatrieerd. Hij liep over naar het Amerikaanse leger, waar hij om politiek asyl ver zocht, en waar hij in bescherming werd genomen. De Pool verliet de groep op liet Kangnoeng vliegveld nabij Seoel, juist toen er voorbereidingen werden getroffen naar Noord-Korea te vertrek ken. Hajdukiewicz verklaarde, dat hij geen lid van de communistische partij was geweest. Hij was werkzaam bij een im- en exportzaak, en werd aangewezen als een vertaler en tolk voor de neutrale groep. I'.nkele jonge Het is al weer bijna twintig jaar gele den, dat we in Salt Lake City de grote Mormonentempel bezochten en luister den naar de vurige uitlegging van het boek van Mormon, de z.g. Mormonenbij- bel, door een gids, die verklaarde, over tuigd Mormoon te zijn. Hij leidde ons en een gezelschap andere bez'oekers naar het Tabernakel, de grote plaats van bij eenkomst en alles wat hij zei, was één loflied op de Mormonen en hun leer. Zel den hebben wé in Amerika en elders zulk een fanatieke geloofsijver meegemaakt. De man zag ongetwijfeld, dat de meesten onzer hem en zijn leer eigenlijk niet he lemaal au serieux namen, maar dit nam niet weg, dat hij propaganda bleef ma ken, ons verzekerend, beter dan wij de schoonheid van het Mormonengeloof te doorgronden. Indien we er slechts kennis van namen, zouden we worden zoals hij. We dachten aan deze Mormoon, een lange, magere man met een grote som brero op, toen we de eerste berichten la zen omtrent de vervolging, die door de Amerikaanse regering was ingesteld te gen de Mormonen van Short Creek in Arizona. Zou hij er toe behoren? Hij had ons plechtig verklaard, geen polygamist te zijn en slechts één vrouw te hebben. Maar zijn fanatisme maakte hem als het ware voorbeschikt, om te behoren tot de hardnekkigen, die zich niet aan de wet ten van de Amerikaanse staat wensten te storen en de veelwijverij bleven beoefe nen, ook In deze tijd. Hij had het eigen gereide en eigenzinnige in zijn ogen, waardoor hij letterlijk aangewezen was, om vast te houden aan wat reeds een hal ve eeuw geleden in het Verre Westen on mogelijk bleek. Misschien is hij in Salt Lake City ge bleven. Hij was een welvarend veehan delaar en in Arizona's uithoek zou niet van Sliorl veel voor 'lem te verdienen zijn geweest. r i Het vee is daar immers uiterst schaars. Greek m Ai i-ona, waar de veelwijverij nog werd beoefend. ioon.se vrouwen nkolonic tien jaar, allemaal geboortig uit huwelij ken van polygamisten. Een andere man. 58 jaar, hield er vijf vrouwen op na en had dertig kinderen. Vier van zijn vijf vrouwen gaven, na een langdurig verhoor toe, dat ze hem als hun wettige echtgenoot en vader van hun kinderen beschouwden. Ze woonden, naar ze verklaarden, alle maal in hetzelfde huis dat drie keukens had, waarin elk op zijn beurt kookte. De vijf vrouwen losten .elkander bij het koken en wassen geregeld af, zodat ze elk op be paalde dagen vrijaf van dit werk hadden. Toen de politiewagens het dorp binnen rukten, waren de Mormonen reeds gewaar schuwd. Ze hadden zich, vermoedelijk om dat ze desondanks toch geen kans meer zagen, om in de nabijgelegen bergen te vluchten, in het schoollokaal verenigd. On geveer dertig man was daar bijeen en gaf zich over, psalmen zingend. De vrouwen het gebeurde in het holst van de nacht waren opgebleven en kleedden de kin deren aan, zodra de politiemannen de hui- zenn gingen doorzoeken. „Het heeft zo moeten zijn", zei de lei der berustend. ,.De Here wilde, dat we dit alles zouden ondergaan. We zullen het on dergaan". Een jongeman, die gearresteerd werd, verklaarde inmiddels, reeds enkele jaren bevreesd te zijn geweest, eenmaal wegens zijn religie, die hem veelwijverij voor schrijft, in conflict met de wet te zullen komen. „Ik was erg, erg oang. Maar nu is het zo en ik ben niet bang meer". 7en der jongere Mormonen bleek pas van het front in Korea terug te zijn. Ook hij werd in staat van beschuldiging ge steld. Te New York hebben de Mormonen zich beroepen op de Amerikaanse consti tutie. die iedereen vrijheid van godsdienst toestaat en betoogd, dat hun godsdienst veelwijverij voorschrijft. Dit betoog is echter niet ontvankelijk verklaard en be halve van veelwijverij, zijn ze ook van rebellie beschuldigd, aangezien ze de vei ligheid van de staat bedreigen, met hun volkomen averechtse opvattingen. In de nacht van de overval vond een beschouwden dit als een teken des hemels en vonden er mede aanleiding in, zich niet tegen hun arrestatie te verzetten. In de rechtszitting is nomen vast te staan, dat in het Morminendorp Short Creek 136 mannen en 86 vrouwen in aan merking komen, om veroordeeld te wor den. De mannen worden oeschuldigd van het forceren van dwanghuwelijken. De gemiddelde man in Short Creek hield er. zo hebben ijverige statistici aan de hand der gepubliceerde cijfers bere kend, 2.58 vrouwen op na en had 7.31 kin deren. Sommige huwelijken waren in het dorp. waar inteelt heerste, wel heel zon derling. Zo vermeldt het rapport van de politieautoriteiten, die de raid op Short Creek leidden, o.a. het geval van een drie jarig zoontje van een tachtigjarige. Dvt zoontje was de oud-oud-oom van een kind van gelijke leeftijd De staat Arizona gaat er mmidaels groot op, een vlek te hebben uitgewist, die aan haar blazoen kleefde. Het zal met alle middelen worden verhinderd, dat de Mor monenkolonie van Short Creek, wier be woners zich Mormoonse faundamentalisten noemden en zich op de oorspronkelijke leer van de stichter. Joseph Smith berie pen, ooit weer bevolkt wordt. Ook wan neer de schuldig bevonden »n veroordeelde Mormonen de gevangenis zullen hebben verlaten, zal er voor hen geen terugkeer mogelijk zijn. K. H. Parlpil Pfrct Haar* vrtnr noodzakelijke aanleg, resp. verbetering en X clclciA Utol lvlct'di CHJl I verbreding van de rijbanen voor brom fietsen. Naarmate de werkzaamheden aan deze rijbanen vorderen, zullen deze banen ook door steeds meer bromfietsers worden ge bruikt. Het enige bezwaar tegen de tijdelijke terugkeer van bromfietsen op de autowe gen zou door het snelverkeer kunnen worden gemaakt. Dit bezwaar kan. aldus de bond, tot een minimum worden gere duceerd door er streng op toe te zien. dat bromfietsers op autowegen uiterst rechts en niet naast elkaar rijden en dat des avonds de verlichting aan alle voorschrif ten voldoet. Al deze onderwerpen zullen op een In het najaar door de Bromfietsenbond bij een te roepen landelijk congres worden besproken. In aansluiting op zijn reeds gepubli ceerde standpunt acht de Nederlandse Bromfietsenbond hel urgent, dat de brom fietser weer even vrij in zijn keuze "van rijbaan wordt, als dit vóór de regeling van 1 Augustus j.l. het geval was en dat de verplichting voor bromfietsers om op de rijwielpaden te rijden, dient te worden uitgesteld. Het ligt in het voornemen van 't bonds- bestuur zich hierover tot de regering te wenden. De bond meent, dat op den duur het voorschrijven van rijbanen aan de brom fietser in het Wegenverkeersreglement moet worden opgenomen, maar dat dit niet eerder kan geschieden, dan wanneer de voorgeschreven rijbanen geheel en al voor haar taak zijn gereed gemaakt. Voorts staat de bond op het standpunt dat de vrijheid van de bromfietser, om zijn eigen rijbaan te kiezen, ten onrechte vrijbuiterij werd genoemd, wijl het in werkelijkheid bittere noodzaak was. De bond meent verder, dal de overheid de millioenen guldens, reeds door de brom fietsers betaald aan belasting, in de eerst komende jaren dient te besteden aan de in tegenstelling met het door de Mormo- maansverduistering plaats. De Mormonen nisstraf. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de senator, die optrad in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de sub-com missie van onderzoek van de senaat, zal worden aangeklaagd. De senator had Woensdag, toen hij de delen van het verslag aan de pers toon de, gezégd: „Het geheel riekt naar com munistische propaganda.' Het leger, noch 0 enige andere tak van dienst, zal oneer- Het bekendmaken van dergelijk mate-lijkheid, corruptie of communisme kun- riaal kan gestraft worden met maximaal nen verbergen door er het stempel „ge- 10.000 dollar boete en tien jaar gevange- heim" op te drukken". Het Amerikaanse leger heeft Vrijdag senator Joseph McCarthy, zonder hem evenwel met name te noemen, beschul digd van het publiceren van geheime ge gevens. De senator, die bekend staat ais Amerika's grootste communistenjager, heeft namelijk Woensdag gedeelten van een verslag van de geheime dienst over Siberië aan de pers getoond, hoewel dit verslag niet gepubliceerd mocht worden. In het Britse protectoraat Nyasaland (O, Afr.) zijn nieuwe uitgebreide onlus ten uitgebroken. De politie moest in een dorp een oproerige menigte van "00 be togers met gummistokken ontzag inboe zemen. In een andere plaats raakte zij slaags met 150 demonstranten voor het grootste deel vrouwen, die bomen velden om de wegen te blokkeren. Beide oproe ren deden zich voor in het Chinkawa- district, waar twee Afrikaners twee dagen geleden gedood werden, toen de politie op betogers schoot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1