Over een oude Schiedam se straat /•Koopt NU nogt Wollen Dekens W. A. Verwayen Achter de Poldervaart HOUTMAN rx Nieuws uit STAD en OMTREK Kruiswoord-puzzile DANSSCHOOL M.L. MULDERS D\ Met een rijk historisch verleden ZOMERPRIJZEN UIT 75 aargangen öuer de um Iets over E.H.B.O. yellen ges' lagere landbouw school te DELFT kunstagenda ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1953 PAGINA 2 PASSAGE THEATER Somebody Loves me Guedduncken ende consente-.... Een wittebrood aan ofte out".... ,jonck Hier woonde Lijdeivij MONOPOLE THEATER „Op de bres" VIERDE SCHIEDAMS TAFELTENNIS-TOURNOOI TAPTOE BURGERLIJKE STAND PIANO'S LESSEN OP ALLE DAGEN ROCHUSSENSTRAAT 183 a R'dam Tel. 34222 brillen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PENSIONAAT WIJK IN WORDING L.T.B. KRING DELFT VERKEERSLICHT MEDISCHE ZONDAGSDIENST EEN ONGELUK DAT GOED AFLIEP SCHIEDAM Damwachter OUDE iGENEVER eeuwse notariële copy van dit stuk be rust op ons Gemeente-Archief dateert van 17 Maart 1461, en vangt aldus aan: „Wij scout, burgemeesters, scepenen ende rade der stede van Scyedamme, doen condt allen luyden, dat voir ons ge- comen sijn di, heylige gheestmeesters binnen onser stede van Sceydamme ende hebben over gegeven bij guedduncken ende consente toestemming) van on sen luyden ende onsen gemenen burge ren, die susteren van der derder oirden sinte Franciscus uut dat convent van Hairlem tot sinte Claren, den vrijen eygendom van alsuleke huyse ende erve mit alle haren toebehoren, staende in de Bogaertstraet. op welke hofstede ende erve voirser. Lijdwij Pietersdochter zali ger gedachten gestorven is, in suiker ma nieren als hier naevolgende bescreven staet". Uit bovenstaande aanhef van de stich- tings-oorkonde van het klooster Leliën- daal blijkt het volgende: ten eerste dat de H. Geestmeesteren, het bestuur had den over de huisjes van de armen, hier boven genoemd, vervolgens dat de be woonsters'van dit klooster zusters Fran ciscanessen zijn geweest en geen zusters Clarissen, zoals door anderen wel eens is beweerd, want deze leven volgens de tweede regel van St. Franciscus, en ten slotte, dat het sterfhuis van de maagd Liedewij op de Achterweg is geweest, zo als pater Brugman ohs in zijn „Vita Sanc- tae Liduinae" dat heeft medegedeeld. Na bovenstaande aanhef volgen in deze oorkonde enige voorwaarden, onder wel ke deze zusters het klooster zouden kun nen betrekken*. Zo mochten de arme mensen in hun huisjes blijven wonen, totdat de Magistraat een andere woning voor hen had. Het aannemen van novicen werd aan verschillende bepalingen ge- bonden. Tenslotte nam de Magistraat de- z'e nieuwe kloosterstichting onder zijn bijzondere bescherming. Twee burgers uit de ingezetenen, die op Goede Vrijdag werden gekozen en „buitenvaders" wer- i den genoemd, moesten de rechten van deze zusters bij de Magisraat verdedigen De laatste verkiezing van deze „buiten- vaarders" had plaats op Goede Vrijdag 1573, Kort daarna braken de moeilijke ja ren der Hervorming aan. L. A. ABMA. Als in het Passage Theater, waar deze week de showfilm „Somebody loves me" draait, de „cast' langs uw blikken trekt, is het eerste wat u ziet een dansende en zingende Betty Hutton en op het voor laatste plaatje zingt ze nog! Op het aller laatste prentje ziet u natuurlijk dat, wat u in elke orthodoxe showfilm te zien krijgt: een langverwachte, stevige, lange, enzovoort kus. En daar tussenin krijgt u in technicolor uitgebreid inzage in de Amerikaanse showbusiness, niet alleen op, maar ook achter de „stage", en als u van show houdt, moet u vast gaan kijken. U kunt er gerust uw filmminded dochtertje van vijftien mee naar toenemen. Als u aan een film geen pretenties hecht, kunt u aan Betty Hutton en haar show een prettige avond beleven. Er loopt door de show na tuurlijk ook nog. een verhaal, een verhaal van een stevig-verliefde Betty Hutton, die echter o-zo-veel traantjes moet vergieten voor dat u die bovengenoemde kus te zien Krijgt. De KFC keurde de film goed voor alle leeftijden. een onafhankelijke staat was, maar zich spoedig, min of meer onder drang, bij de Verenigde Staten aansloot. Sam Houston, Texas' nationale held, naar wie de grote havenstad Houston is genoemd, komt in het verhaal voor. Een boeiende en tevens in historisch opzicht leerzame film, waar in uitstekend gespeeld wordt. De Achtenveg, een der oudste en interessantste straten van onze stad. Met het sierlijke torenije van het aan de Hoogstraat staande voormalige Sint Jacobsgasthuis. Hoewel uit de eerste jaren na de stichting van Schiedam niet veel tastbare feiten bekend zijn, waaruit we een beeld van deze pas ontluikende stad zouden kunnen vormen, laat onze fantasie toch toe, het volgende te constateren. Daar zijn namelijk drie wegen of zo men wil straten, ge woonlijk genoemd de „Drie Weechscee". De oudste van deze drie wegen is de Kruisstraat, later Korte Dam genoemd. Naar men wil stond daar een kruis, een oud gebruik uit de Middeleeuwen, om bij de stichting van een straat eerst een kruis te planten. Deze Kruisstraat liep uit op de Hoogstraat en Boterstraat. De Hoogstraat, in vroeger jaren ook wel „Goey of „Gooy" straat genoemd de oorsprong van deze. naam is ons niet bekend is een voortzetting van Schielands Hoge Zeedijk, welke in Ylaardingen begint en doorloopt over de Rotterdamse Dijk naar Rotter dam. De Boterstraat, zo genoemd naar een „Butterhuijs", waar de boter werd geveild en verkocht, lag in het verlengde van de Hoogstraat. Later is een gedeelte van deze Boterstraat bij de Hoogstraat getrokken. Achter de Hoogstraat liep parallel werd omgebouwd tot huisjes voor de daarmede een weg, die in de Middel- armen, eeuwen de naam droeg van „Boemgaert- straet", later veranderd in de naam „Af- terwech" of Agterweg. Ongetwijfeld is déze Boemgaertstraat een der oudste straten vari onze stad. De naam is waar schijnlijk ontleend aan een huis en erve genaamd „een Boemgaert". Zo berust in het Rijksarchief te 's Gra- venhage een oorkonde, dato 5 September 1399, waarin Schepenen in „Scyedamme" verklaren, dat „Diric Elman Ghijsbrechts sone" in erfpacht heeft ontvangen „van proost en de convente van Coninxfelde" (gelegen bij Delft, een vrouwenklooster van zusters Norbertinessen) het huis en erve genaamd „een Boemgaert", waarin hij woonde en gelegen in de achterstraat „geheeten Boemgaertstraet". In een acte van 14 Juli 1401, voorkomende of folio's van het Rentenboek (berustende op het Archief van deze Gemeente) wordt de Achterweg aldus aangeduid: „Boomgaert- straet often Afterwech". En aldus zijn we gekomen aan de grote betekenis, welke deze Achterweg in de historie van onze stad inneemt. Grote bekendheid kreeg de Achterweg door hét feit, dat daar eens de woning stond van de maagd Lijdewij of Liedewij, in 1433 aldaar arm en verlaten overleden. Meerdere malen had men de lijderes een betere woning aangeboden en toen op nieuw een vermogend man aan de maagd betere huisve'sting wildé geven, ant woordde Liedewij: „Indien iemand op deze plaats na mijn dood een gast huis voor de armen opricht, bid ik de Hemelse Vader, dat de aalmoes niet ijdel in zijn schoot zal wederkeren" Aldus pater Brugman in zijn „Vita Sanctae Liduinae". Kort na het overlijden van de maagd Liedèwij is men begonnen met de stich ting van een gasthuis. De ondernemer van deze stichting was Willem Sonder- danck, de zoon van doctor Godfried Son- derdanck, de bekende geneesheer uit het leven van St. Lidewij, en om zijn grote liefde voor de armen zeer bekend. Het woonvertrek, waar Liedewij vele jaren had geleden en was gestorven, werd tot een bidvertrek ingericht, terwijl het overige gedeelte van haar huis en erve TEGEN ENORME KEUS Hoogstraat 184-186 Tel. 67581 Clark Gable en Ava Gardner spelen de hoofdrollen in de film, die deze week in het Monopole Theater draait. Het is een verhaal, dat zich afspeelt tijdens de on afhankelijkheidsstrijd van Texas, dat vroeger tot Mexico behoorde, korte tijd De organisatie van het vierde Schie- damse Tafeltennistournooi is dit jaar in handen gelegd van de Katholieke tafel tennisclub „Ready". Het tournooi wordt gehouden in de grote zaal van de Volks bond op 4 October a.s. Dat .Ready", de enige Katholieke tafeltennisclub in Schie dam, in staat is dit grote tournooi te or ganiseren, bewijst wel, dat deze jonge club in de paar jaren van haar bestaan een stevige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Op de competities van verleden jaar heeft zij het er dan ook lang niet gek afgebracht Op het tournooi wordt gespeeld in zes groepen en wel als volgt: Groep 1: le en 2e klasse NTTB enkel; groep 2: 3e klasse NTTB, enkel; groep 3: 4e klasse NTTB, enkel; groep 4: le en 2e klasse NTTB, dubbel; groep 5: 3e en 4e klasSe NTTB, dubbel; groep 6: liefhebbers (niet-NTTB leden). De tournooiprijs is een wisselbeker. Het staat vrijwel vast, dat alle Schiedamse tafeltennisclubs aan het tournooi zullen deelnemen, zodat er voor liefhebbers van tafeltennis spannende Wedstrijden te zien zullen zijn in de Volksbond. Het onderhoud van deze armen werd bekostigd uit de aalmoezen, welke de gelovigen ter ere van de maagd Liedewij gaven. Die vloeiden zo ruimschoots dat de H. Geestmeesteren aan wie het be stuur van deze stichting was opgedragen besloten naast dit onderhoud van de armen nog jaarlijks een extra bedeling te doen ter ere Goods ende der zaliger maget Lijdwij", aan iedereen, die zich daarvoor aandiende, „jonck ofte out, ar- Nadat aldus de armen op deze plek ge durende 28 jaren de goedheid en liefda digheid van Schiedams Katholieken had den genoten, kreeg deze stichting een andere bestemming: een vrouwenklooster zou op dez'e plek worden opgericht. De stichtings-oorkonde welke in originali berust in het archief van de Oud-Katho lieken te Utrecht, terwijl een zestiende me ende rijeke". en aan hen een witte brood uitreikte. Op Dinsdag 15 September (Prinsjesdag), geeft het Schiedamsch Politie Muziek gezelschap o.l.v. d'e heer M. de Graaff, een militaire taptoe op de Grote Markt, aan vang 21.00 uur. Het programma luidt: 1. Roffel door de tamboers; 2. Hollandse taptoe door de tamboers; 3. Taptoe door 2 bugels; 4. Russische tapt'-e door de tam boers; 5. Ioh bete an, die Macht der Liebe, koraal; 6. tamboers; 7. Colonel Bogey, mars, K. J. Alford; 8. tamboers; 9 Cham- •pion-mars, S, W. Ord Hume; 10. tamboers; 11. Marching thro Georgia, G. Miller; 12. tamboers; 13. Herauten-mars, J. Wichers; 14. tamboers; 15. Wilhelmus. OVERLEDEN: S. J. van Dyk, 56 j., vr. van G. Arkenbout, GEBORENCoen IJ. I., zoon van L. Bootsma en M. van Dyk; Arnoldus, zoon van A. Bijl en C. Verbeek; Lambertus J„ zoon van A. A. G. Koevermans en W. M. Hymans; Elly, dochter van H. M. Verhoeff en J. J. van Es; Adrianus, zoon van J. P. J. Moonen en J C. Oorschot. SINGEL 114—116 Het sombere weerbericht in de, krant was, jammer genoeg, geen vergissing. De zon worstelt moeizaam om haar rechten, de sterk afgekoelde Noord-Wester stuift over de weilanden. Het groen van bomen en struiken blykt niet kleurecht en af- wasbaar, 't wordt geel en bruin. We gaan onherroepelijk naar de winter. We kun nen alleen nog maar hopen op een paar nazomerso dagen Sinds de grijze oudheid zoeken de men sen 'n tegenwicht tegen de donkere da gen, die gaan komen. Vroeger waren.dat de burenavonden, Praatavondjes gevuld met verhalen over streektradities, fami lieoverleveringen en IJselijke spookvertel lingen. Dan had je de dansavondjes in de opkamer, eventuele verjaardagen werden uitgebreider gevierd en laat ik vooral de kaartavonden niet vergeten. .Deze wijze om de lange winteravonden te korten herleefde in de bezettingstijd. Wat is er hier menig keer, op een afgelegen boer derij, clandestien gedanst. Niemand wist het, alleen de jongelui! Maar genoegde burenavonden bleken niet bestand tegen de moderne tijd en verdwenen. Nu leven we in de eeuw der verenigingen. Liefst zo veel mogelijk en op elk gebied; voor ieder een, desnoods van Je geboorte tot je dood. Laten we elkaar niets wijs maken! Er zijn teveel verenigingen en de ge zelligheid in huis verdwijnt. Wijs zijn de vaders en moeders, die met mate be-, oordelen kunnen, wat zjj zelf eri hun kin deren van dit gerecht nodig hebben. Stop!!!het gaat ogenschijnlijk mis met m'n praatje...... net de verkeerde kant uit. Maar voor één vereniging maak ik rechtsomkeer...... mars!! Ik wilde het n.l. over een vereniging hebben, die onmisbaar is en haar nut hier in de pol der herhaaldelijk bewezen heeft. Ik ga U iets vertellen ,over de R. K, Ver. voor E.H.B.O. „St. Liduina'" die dezer dagen haar 15-jarig bestaan viert,. Te vens wilde ik weer een vonkje laten aangloeien in de harten van de hon derden oud-leden. Ja, gelooft u me ge rusthonderden oud-leden! Allemaal mensen, die nog iets weten van E. H. Jammer van dat „iets" hè!! Weten we allemaal nog wel waar we b.v de grote bloedvaten moeten dicht drukken? Dit is zeer noodzakelijk in onze grote polder, waar een dokter, ai is hij nog zo vlug en actief, niet plotse ling bij 'de hand is, als er een ongeluk gebeurt in een afgelegen huis of achter in de weilanden. En moedertje in uw huisgezin, wat doet ge als uw kleintje UR een verkeerd flesje drinkt of in een teil met water va,t?? Komt allemaal die grotendeels verge ten kennis nog eens ophalen. Of meent ge dat dokter v. d. Kuy al die jaren twee avonden in de week, van huis ge gaan zou zijn en gratis les gegeven had als het niét zo noodzakelijk geweest zou zijn? En wie is de Patrones van deze vereniging? Is iemand haar leven lang, wat ziekte en wonden betreft, zo afhan kelijk geweest van familie en buren als St. Liduina? Floreerde daarom deze Kethelse vereniging steeds zo goed? Daarom mensen uit Kethel, laten we het tegenwoordige bestuur van St. Li duina een verrassen met een toeloop voor het nieuwe cursusjaar die klinkt als een kiok. Vooral de jongelui, de verloofden en pas gehuwden moeten hun belang zien, en komen. Tot slot nog een beetje geschiedenis. De R. K. ver. voor E.H.B.O. St. Liduina werd opgericht 18 Sept, 1938 door de heren A. Bouwens, J. Verspeek en W. Peters, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester, onder Pastoor Bur- winckel. De voorzitters tot heden wa ren de 'heren J. Olsthoorn, A. J. v. Kleef en F, Hofman. Secretaressen mevr. J. KampsHufkens en mej. A. v, Lindt. De heer W. Peters is van de oprichting af penningmeester geweest en gebleven. Tevens is hij al jaren een zeer succesvol verbandmeester. Daarom zal het feest zijn, feest in een vereniging met sociale en culturele waarde. Daarom zal er hulde gebracht worden aan dokter P. v. d. Kuy en de h«£r W. Peters. Zonder hun werk was er geen vereniging voor E. H. Het programma vermeldt een H. Mis voor de leden op Zondag, dus morgen. En een gezellige avond voor de leden op Donderdag 17 Sept. in het Ver. gebouw. Laten we hopen dat deze onmisbare ver. nooit de dupe zal worden van 'n steeds nader sluipende kwaal n.l. het teveel aan organisaties en de daaruit ontstane verenigingsmoeheid. P. E. RIFERIO. Horizontaal: 1. degelfjk, 6. groot dier, 12. landbouwgereedschap, 14. mondspoeling, 15 haven op de Indië-route, 16. dik, 18. rijstbrandewijn, 20. hemellichaam, 21. keu kengerei, 23. muziekinstrument, 25. insect, 26. edelvrouw, 28. maand, 29. maat, 30. schram, 31. bloem, 33. deel van de bijbel, 34. tijdsduur, 36. gewicht, 38. Europeaan, 40. bloeiwijze, 42. eiland, 44. gemeen- schapsweide, 45. zintuig, 47. Engelse titel. 48. gezet, 49. deel van een bloem. 51. tam, 53. voorzetsel, 54. onguur individu. 55. liefdegod, 57. academische graad, 59. Rus sische stad, 61. diepe poel, 63. bestemming, 65. gesloten, 67. schildersgereedschap, 69. met tegenzin, 70. voertuig, 72. Nederlands Instituut voor Publieke Opinie, 73. trek pot, 74. sterven door gebrek aan lucht. Verticaal: 1. gewicht, 2. bevel, 3. lichaamsdeel, 4. boom, 5. persoonlijk voor naamwoord, 7. soort onderwijs, 8. berg op Creta, 9. sterkte, 10. onraad, 11. motor races, 13. veroordeling, 15. koraalrif, 16. pas klaar, 17. tijdelijk onderdak, 19. dap per, 20. slop, 21. zuivelproduct, 22. aardig, 24. mijter, 26. stuk, 27. bij de hand, 30. 43. uur, 16. alp, 47. aap. versnapering, 32. vocht. 34. jong rund, 35. 49. gebakje, 50 ren, 52. Oosters vorsten verblijf. 54. vermaning, 56. dün, 59. net heid. 60. afgemat, 62. geluid van metaal op metaal, 64. droog, 65. voorzetsel, 66. wandversiering, 68. dorp in Gelderland, 70. knock-out, 71. stilte. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot Donderdagmiddag. Over de puz- zle-rubriek kan niet worden gecorrespon deerd. De oplossing van de blokfiguur-puzzle van verleden week is: Horizontaal: 1. Ems, 3. els, 4. aak (ark), 6. pas, 8. neo, 9. zet, 11. olm, 13. parasol, 14. clement, 16. Ier, 17. aks, 19. rede, 21. kalk, 24. opa, 26. ode, 27. ets, 28. tak, 30. melk, 33. kepi, 35. Sem, 37. Ede, 38. kantoor, 40. restant, 42. kus, 44. Loo. 45. ons, 46. ara, 48. mol. 49. aar, 50. pap. Verticaal: 1. esp, 2. sas, 3. egoïsme, 5. kasteel, 7. aal, 8. nar, 10. toe, 11. olie, 12. merk, 13. pak, 15. top, 17. alt, 18. sok, 19. rem, 20. dal, 22. are, 23. kei, 24. Oss, 25. arm, 29. ark, 31. econoom, 32. kerk, 33. kers. 34. pastoor, 36. ent, 39. nel, 41. aas. spoorweg, 37. voorheen, 39. zuiver. 40 zo zij het, 41. manie, 43 vervoermiddel, 45. paar, 46. bedehuis, 48. stad in België, Voor het winnen van een prijs zal een postwisseltje gezonden worden naar W. A. Gebbe, Vlaardingerweg 9, Kethel. Advertentie UITSLUITEND VOOR KATHOLIEKEN Lid K.C.V.D. „San Filippo Neri" Inlichtingen alle werkdagen van 129 uur De vlag is gehesen door wethouder Van Kinderen die een driewerf hoera uitriep voor de vlotte bouw van deze woning. w DDiikshoorrT". OPTICIEN ST. IIDUINASTR.AAT 1 TSUFOQM *7*«t SCHIEDAM OAOAIAO VOOR SC "Hf DAM fN 0*S1PtKf* 75ste Jaargang No. 22252 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18 Telefoon 66152 Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal, 2.— per maand, 0.47 per week. Advertertnprys op gewone Kolombreedte /O 15 pei mUUmeiei noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte '0 3(1 oer millimeter hoogte Bij contract geiden 'agere tarieven, weme bij dr administratie of btj de erkende advertentie-bureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen •Kleine advertentiëni tot ZO woerden 50 cent. Elk woord meer 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bii vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor tiet Advertentiewezen. VOORSCHOTEN, 15 October 1888. Het is heden 12M jaar geleden, dat de prach tige villa „Bijdorp", destijds het buiten goed van de familie Farensbach, door de EE. Zusters Dominicanessen werd be trokken en tot pensionaat ingericht. Wat hier in den loop dier twaalf en half ja ren onder de voortreffelijke leiding van Soeur Marie Dominique is tot stand ge komen; de voortdurende uitbreiding der gebouwen enz., is een sprekend bewijs van den hoogen bloei, waarin het pensionaat „Bijdorp" zich spoedig verheugen mocht. Geen wonder dan ook, dat de dag van heden door de EE. Zusters, de oud-pen- sionaires en de élèves van het pensionaat in feestelijke stemming werd doorgebracht en er deze ochtend ten 8.30 door Z.Exc. mgr Rinaldini die daardoor opnieuw zijne bijzondere belangstelling in deze inrich ting van onderwijs toonde, in de kapel van''t pensionaat 'n plechtig dankoffer aan God werd opgedragen. Moie God de' be den en de wenschen, die vandaag door zoovele vreugdevolle harten geuit worden, verhooren, dan zal „Bijdorp" in altoos hooger bloei den dag tegemoet gaan, waarop het met de zilveren kroon zal ge sierd worden. (Nieuwe Schidamesche Courant van 17 October 1888). Noot. Op dit Pensionaat hebben vele jonge dochters van Schiedam het onderwijs ge volgd. De vlag op twee honderd nieuwe woningen De vlag wappert weer in de polder JNieuwiauil. Hoog boven op een uer blokKen, waaruit een complex van 200 woningen bestaat, die m ile wordende wrik weiKe xNieWiand ts, weer aan vele men'. -n een veelbegeerd onderdak zullen verschaffen. K;, Daar hoog boven, b\j die wapperende vlag, had zich gisteff" aantal auto riteiten en belangstellenden verzameld, op een provisorisch gelegd dak. Ook de aan de woningen werkende arbeiders verzamelden zichi er Wethouder van Kinderen wees in een korte toespraak op de bedoeling van dit sameiV-ij11dank te brengen aan de bou wers, ivtuys en de Winter en aan al de genen. die op de een of andere wijze aan het cömpleX meewerkten en nog eens openlijk te gedenken, dat nog slechts zo kort geleden deze nieuwe stadswijk nog slechts grasland was. Zo spoedig mogelijk hopen we de woningen te kunnen toe wijzen. aldus mr Van Kinderen. Zo hoog boven heeft men een verras send vergezicht over de nieuwe wijk. Het is e'' n°g een beetje rommelig, de Troelstralaan is hier en daar aan het ver zakken, maar al die keurige fagades ma ken een prettige indruk. Waar nu gebouwd wordt, komen wo ningen in baksteen, dus traditionele bouw. Aan de overkant van de stiaat verheft zich systeembouw, intussen af gewisseld door bakstenen winkels. Men hoopt, aldus een aardige combinatie te bewerkstelligen. Met de bouw begonnen Men is deze dagen aan de Westvest begonnen, op de plaats, waar vroeger een gebouw van de Chr. drankbestrijding stond, met de bouw van de nieuwe, Pro testantse kerk, waarover we indertijd berichtten. De werving van leerlingen voor de katholieke lagere landbouwschool te Delft is met succes bekroond. Er hebben zich 24 leerlingen aangemeld. Er is voor en kele leerlingen nog plaats. Déze moeten zich echter ten spoedigste opgeven aan het secretariaat van de kring v. Vreden- burchweg 158 te Rijswijk (Z.H.) Bij voldoende deelname zal er ™in- E POLITIE IS sinds enige tijd aan het experimenteren niet het ver keerslicht aan de kruising Gcrrit VerboomstraatLange Nieuivstraat. Men weet het, daar wordt het ver keer automatisch geregeld. Van 8—9 en van 12 Dezer dagen is een bezwaardat velen er aanvankelijk tegen hadden, opge heven. Men vond, dat het schijnsel van het rood en groen te zwak was. Wel nu, het is nu 'veel sterker. Er wordt in de stad nogal over liet experiment gesproken. Talrijke auto- mobilisten voelen het als een bezwaar, dat ze öök moeten stoppen, waiineer er helemaal geen dwarsverkeer is. Zonde van de t'ijd, zeggen ze. Och, wij zouden zo zedgen, waarom niet een minuutje of eefi half minuut - T„rinr,'H om het vooral fietsers en voetgangers wat gemakkelijker te ma- Én het verkeer ter plaatse over het algemeen veiliger! jn talrijke steden en stadjes, vodral in het buitenland, zijn automatische rer- 1 ftgersllchten heel normaal. We hebben het nog zopas op een autotocht door uier landen ondervonden. In Arnhem is ecu verkeerssignaal, dat dan en nacht brandt. Er zvin daar natuurlijk mopperende automobilisten. In het holle vande hacht, als er- peen kip op straat is. Maar die ^róefen toch, welk een gevoel van de wetenschap van zo'n automatische waarschuwing- geeft aan ter te Delf. een cursus eleven g)| hpn in motorkennis. Men moet zie!h oor Trouwem% we tierende» dit opgeven voor 30 September a.s. aan net secretariaat van de kring v. Vredenburch- weg .158, Rijswijk (Z.H.) Deze week zal de Medische Zondags dienst, die van Zaterdagmiddag 1 uur tot Zondagavond 12 uur duurt, worden waar genomen door: Dr v. Buren, B. Ballot singel 72. Tel. 69661; Dr Hoogendijk, Tüinlaan 74. Tel. 68785; Dr Beukers, B.K. Laan 76. Tel. 68004. Dienstdoende Apotheek: Rembrandt, Rembrandtlaan 5b. Op het Rozenburgplein is gisteren op da hoek van de Geervlietsestraat een vrachtauto van Van Gend Loos uit Utrecht bij het te snel nemen van de bocht omgeslagen. Het ongeluk liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, maar toen was gezet, bleek het vehikel gewoon door te kunnen rijden. De chauffeur, de 21-ja- rige L. M. uit Schiedam klaagde over pijn in een knie, maar bleek in staat de de wagen door een takelwagen overeind I wagen verder te rijden. HEDEN Bioscopen: Passage Theater: „Somebody loves me" (alle leeft.); Monopole Theater: „Op de Bres". ZONDAG Oefening Baart Plantage: Concert Kunst", 8 uur. Dinsdag: Taptoe Grote Markt 9 uur Schiedams Politiemuziekgezelschap. Rest blijft hetzelfde. de inwoners die 'er'plaotsèbik bekend we ondervinden dit zelf. daar aan de, veelomstreden kop van de Plavtaae. Toen we o» ee^uvmuwrov Btaken^misten A her deerlijk en bo vendien. eigenlijk „™*kZd wust. min of meer op gerekend, zo publiek in al gun schakeringen. van voetganger tot automobilist, aan een vast licht ge werd zal moeten worden. Dan rekent- ermede* er oi? en r-aa't Pr in vele gevallen dankbaar gebruik Ben voordeel van het stonVrht 's g,.pri„pris nog. dat dr rniarsteek hf De Kroon'' er gp~rnpld ev-ae he laas door heeft Men kan d"ir, als het licht werkt, als een normaal mews en zonder klownend hart oversteken. En dat is toch ook wel ie's waard Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2