Indrukwekkend duizenden bloemencorso bracht in verrukking Europese K.A.J. gaat jonge emigranten helpen m Koningin Juliana tot jeugd: Maak zoveel mogelijk van je leven r Ware triomftocht door A'dams straten Poolse bisschop voor rechtbank gebracht Kremlin lanceert grootscheepse landbouwhervorming U Verhoging van loongrens sociale verzekering DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Koninklijk woord tot onze jeugcl is Tn brochure waard Er liggen nog vele wegen open Jongeren bereiden zich niet voldoende voor op het arbeidersleven Maandag 14 September 1953 WEERBERICHT (Van onze Amsterdamse redactie) Hedenmorgen hebben burgemeester 'd'Ailly en hoofdcommissaris Kaasjager H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard uitgeleide gedaan naar de grens van de gemeente Amsterdam en daar hebben zij namens de gehele hoofdstedelijke burgerij afscheid genomen van het Koninklijk Paar, dat enige dagen in Amsterdam op bezoek is geweest en dat vooral Zaterdagmiddag heeft ervaren hoezeer de hoofdstadbevolking inet Hen meeleeft. Het Koninklijk bezoek is weer voorbij. De standaard van ons vorstenhuis wappert niet meer op de koepel van het paleis; de kleine schildwachthuisjes zijn verdwenen en de mensen staan niet meer te wachten om een glimp op te vangen van Koningin en Prins. Zon verleende gloed aan Flora's pracht Stormramp werd gestuit Mgr Kaczmarek van spionnage beschuldigd Misstanden openlijk toegegeven Koningin prijst de Prins h Trots op de arbeid Alles is mo mits men maar samenwerkt Planeet der kortzichtigheid K.A.J. moet stempel drukken Artsen verwerpen uitbreiding van kring der ziekenfondsverzekerden muuj. of I, V De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond luidt: Aanvankelijk weinig, later van het Westen uit toenemende bewolking, maar tot aan de avond waarschijnlijk nog overal droog weer. Hogere temperaturen. Overwegend matige Zuld-Oos- telijke wind. Dinsdag 15 September: Zon op 6.14 uur, onder 18.56 uur. Maan op 14.22 uur, onder 21.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Koninklijk Paar nam afscheid van de hoofdstad Voor het afscheid heeft het Koninklijke Paar nog enkele drukke dagen gehad. Na de Kerkgang gisteren in de Nieuwe Kerk werd na het noenmaal een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Dit is Noord" waar het Koninklijk Paar door mevr. E. v. d. Sluis-Fintelman, de heer F. de Boer, oud-burgemeester van Am sterdam en de heer B. Pasterkamp, de voozitter van het Comité „Dit is Noord" werd ontvangen. Verder in de tijd van het bezoek teruggaande willen wij nog even memoreren dat het Koninklijke Paar Zaterdagmorgen om 10 uur reeds een bezoek had ge bracht aan het Rijksmuseum, waar de Venetiaanse Kunstschatten werden be wonderd. Voorts heeft, in de raadzaal van het I ruim tweeduizend deelnemers. Het ont werp voor het corso was van Toon Noyons, het stadionspel van Marius Kruyne. De tekst werd uitgesproken door Wim Povel en Jenny van Maerlant, terwij] de choreo grafieën door Max Dooyes waren ontwor- hoofdstedelij'ke stadhuis, de vice-admiraal- i pen en werden uitgevoerd door de Am- titulair N. A. Rost van Tonningen, chef j sterdamse balletgroep o.l.v. de choreo- van het militaire huis van H.M., als ver- graaf. tegen woordiger van Koningin Juliana, j In het stadionspel heeft Marius Kruyne Zaterdagmorgen het vaandel van het voor-verschillende teksten die Koningin Juliana matige Zevende Regiment Infanterie aan 1 in de loop van haar eerste regerings- 't stadsbestuur overgedragen. Vele vetera- j lustrum heeft uitgesproken, benut om nen' van 7 R.I. en autoriteiten hadden van hun belangstelling blijk gegeven door hun I tegenwoordigheid bij de plechtigheid. Na dat Prins Bernhard had aangezeten aan een perslunch in het Amstel Hotel en nadat de hoofden van de wijkcentra door de Koningin waren ontvangen, begon om kwart o-ver twee Zaterdagmiddag de grote rijtoer, die een triomftocht zou worden, als ware het weer de Kroningsdag. daaromheen aanschouwelijk en gecommen tarieerd te tonen wat de consequenties van die woorden zijn, of uit welke beweeg redenen zij zijn gesproken. Het spel was in zeven delen opgebouwd, waarna een défilé van alle deelnemers volgde. Na het deel „Nederland en Oranje" reed het corso binnen. Meer dan 50 fantastisch versierde wagens, waaronder 27 praal wagens. De stoet was ongeveer 1% km lang; er waren wagens bij die met tractor samen totaal 16 m lang waren. Op één wagen waren soms 35.000 stuks bloemen verwerkt. Een corps van 1000 binders en hulpbdnders was een hele r.acht bezig ge weest om de ontwerpen in bloemen uit te voeren. Versierde scooters reden voorop met een soort gala tinnen soldaatje erop. Verder zagen wij een zwaan, een oceaan stomer waar twee kleine matroosjes uit kwamen die nauwelijks de zware bloemen mand, die de Koningin werd aangeboden, konden torsen. Vele takken van verkeer, handel en industrie waren voortreffelijk uitgebeeld, terwijl ook de Koninklijke regaliën, scepter, kroon en rijksappel mee reden in de stoet, die werd besloten met een praalwagen waarop de fiere spreuk „Je maintiendrai" in bloemen was gevat, voor welke wagen de Gouden Koets in bloemen met vergulde paarden de om standers en toeschouwers in verrukkng bracht. Ontroerend was de wijze waarop de stormramp in het stadion werd gesym boliseerd en hoe de golven tegen een levende muur van vertegenwoordigers uit alle delen van de bevolking werden ge stuit. Om ongeveer half vijf werd de triom fale terugtocht van Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Margriet Prinses Marijke was reeds eerder naar huis gebracht begonnen en reed tevens het bloemencorso door een deel van de straten van Amsterdam. Hon derdduizenden hadden zich langs de route geschaard. In straatlantaarns, op de daken van de tramhuisjes eri voor de ramen van de huizen stond en hing de menigte met een ware doodsverachting om de stoet te kunnen zien. Vrijdagmiddag in de Jordaan en Zater dagmiddag in Amsterdam-Zuid heeft de hoofdstad getoond hoezeer zij zich ver bonden voelt met het Huis van Oranje. Het K.N.M.I. deelt mede In de luchtdrukverdeling boven West- Europa is in de afgelopen 24 uur een be langrijke wijziging opgetreden. Het hoge- diukgebied, dat gisteren boven Engelanc was gelegen, verplaatste zich naar Zuid- Scandinavië. Bij het passeren van de as van het hoge-drukgebied klaarde het van- nachi in ons land overal op en mede als gevolg van de zwakke wind daalde de temperatuur op sommige plaatsen tot om het vriespunt. Van de Oceaan nadert nu langzaam een nieuw lage-druksysteem dat de luchtdruk vooral boven Frankrijk en Zuid-West- Engeland flink doet dalen. In onze omge ving neemt daardoor de wind toe uit Zuidoostelijke richting. Deze wind voert droge en ook iets warmere lucht aan zo dat de temperatuur zowel in de nacht als overdag iets hoger zal worden. De nieuwe Oceaanstoring zal morgen in ons land geen regen brengen, maar wel in de loop van de dag wat meer bewolking veroorzaken. Radio-Warschau meldt, dat mgr Czeslaw Kaczmarek, bisschop van Kielce in Mid den-Polen, terecht zal staan wegens „spionnage, tegen de staat gerichte pro paganda en ondermijnende activiteit". Met hem zullen vandaag drie priesters en een kloosterzuster worden berecht voor een militair tribunaal te Warschau. Deze vier medebeklaagden zjjn: Jan Danilewicz, Jozef Dombrowski, Wladyslaw Dzidlak en zuster Waleria Niklewska. De spionnage zou, zo luidt de aanklacht, zijn geschied ten behoeve van de V.S., het Vaticaan en het „Nationale comité voor een Vrij Europa" te New York. Mgr Kaczmarek zou aan het hoofd hebben ge staan van een groep geestelijken, die eco nomische, politieke en militaire inlichtin gen zou hebben verzameld en uitgeleverd. Wat de V.S. betreft zouden de inlichtingen zijn verschaft aan Bliss Lane, die van 1945 tot 1947 ambassadeur te Warschau was. „De groep hielp tevens een andere mis- De Russische pers heeft Zondag een zeer uitvoerig plan voor de land bouw gepubliceerd, dat onlangs op een vergadering van het centrale comité van de communistische partij is goedgekeurd en dat beoogt de gloed verlenen kon, op de komst van de boeren aan te sporen tot grotere productie en grotere veeteelt. Het plan, Koningin, de.Ppns en in l]p pravf1a» ftn .Wstia" over vier v£Ue pagina,g Juliana Regina' Een stampvol en geheel uitverkocht Stadion wachtte Zaterdagmiddag in het dreigende droge weer, dat later opklaarde, zodat de zon aan Flora's pracht nog meer Prinsesjes. H.K.H. Prinses Wilhelmina was i - 0-r_~- reeds voor de komst van haar dochter op ceerd, is opgesteld door Kroesjtsjef, wiens benoeming tot eerste secretaris SE Si™ h.e; E»»1» r»Uj.comi,é Z,.,rd,g officieel werd bekendgemaakt. Deze - olticiele benoeming schijnt Kroesjtsjef s positie, zoals die sinds 14 Maart bestaat, te bevestigen. Op 14 Maart trad Malenkof om nooit opgehelderde reden plotseling al als secretaris-generaal, na deze post slechts enkele dagen na Stalin's dood bekleed te hebben. eigen gelegenheid naar een twintigtal burgemeesters uit geheel Nederland aanwezig was, op het mo ment waarop de open calèrhe binnenreed, waarin een bijna voltallig Koninklijk ge zin was gezeten, met uitzondering van Kroonprinses Beatrix. Heel deze middag was gevat in de praal van de bloemen van Aalsmeer. Voor de zesde maal trokken de bloemenwagens uit Aalsmeer naar Amsterdam en omlijstten in het Stadion het spel, dat onder de titel: „Juliana Regina" werd opgevoerd door Tijdens het bezoek aan de ten toonstelling „Dit is Noord" in Am sterdam-Noord Zondagmiddag liet de Prins in de stand van de Am sterdamse verkeerspolitie zijn reac tietijd vaststellen. De reactietijd is de tijd, die verloopt tussen het ont vangen van een prikkel en het in werking treden van de spieren. De Prins nam plaats in de opgestelde autocabine, remde op het aangege ven moment en liet 0,7 seconde voor zich afdrukken. De gemiddelde reactietijd op de stand gemeten bedraagt 0,8 seconde, werd Z.K.H. verteld. „Een niet onverdienstelijk resul taat" constateerde de Koningin, die met interesse naar de test had staan kijken, „en dat nog wel na deze drukke dagen". Een van de voornaamste punten is de vergroting van de veestapel. Men wil het plan bereiken door financiële aansporing en door het wegnemen van beletselen, die het de boeren moeilijk maken zich te concentreren op de veefokkerij. Kroesjt sjef waarschuwde in zjjn uiteenzetting voor het centrale comité, dat de vee fokkerij in veel opzichten ver beneden het peil van voqr de oorlog staat en in sommige gevallen zelfs beneden het peil van 1928. Het is volgens hem noodzakelijk een aantal belangrijke maatregelen te tref fen ter opvoering van achterlijke takken van de landbouw op collectieve boerde rijen, en in bepaalde gebieden tot een boger niveau, teneinde „een machtige stking van de gehele socialistische land bouweconomie te, bereiken". Na Kroesjtsjef's apport te hebben aan gehoord heeft het centrale comité o.m. besloten in bepaalde gevallen de leve ringsplicht van veeboeren te verlagen, de aankoopprijs van gefokt vee te ver bogen en de achterstallige leveringen van veeboeren voor de afgelopen jaren te niet te doen. Ook de aankoopprijs van aardappelen en groenten zal wor den verhoogd. Kroesjtsjef deelde liet centrale comité mede, dat de landbouwproductie niet geheel de groeiende behoefte van de bevolking en de levensmiddelen- en lichte industrie bevredigt. De aanvoer komt niet overeen met de technische uitrusting van de landbouw en de mogelijkheden, die schuilen in het stel sel van collectieve boerderijen, zo zei hij. Het verslag, dat in de Russische pers een grotere plaatsruimte kreeg dan enige andere verklaring sedert de rege ringswijziging na Stalin's overlijden, ont hulde, dal in 1952 bet aantal stuks vee in de Sovjet-Unie met 2.200.000 stuks is teruggelopen en het aantal melkkoeien met 550.000. De nieuwe eerste secretaris verklaar de, dat de voornaamste taak was het wegnemen van achterstand bij de vee fokkerij, Partij- en staatsorganisaties is opgedragen de boeren het besluit van de regering om de door de staat be taalde prijzen voor landbouwproducten te verhogen, uit te leggen. Kroesjtsjef gaf opehlijk toe, dat in het verleden, toen gewerkt werd volgens een politiek op lange termijn, een zwaar in dustrialisatieprogram is ingevoerd en dat de Sovjet-Unie niet in staat is geweest de nodige aandacht te schenken aan de landbouw en de lichte industrie. Nu. met zijn „machtige industriële ba sis". is het land in staat zich te wij den aan verbetering van de landbouw. Ook in Hongarije Radio-Boedapest heeft Zondag mede gedeeld dat Hongaarse boeren niet meer bun land behoeven op te geven ten be hoeve van de staat. In een andere beschikking, van het ministerie van landbouw, wordt het iedere burger toegestaan vrijelijk land te pachten voor landbouwdoeleinden. dadige groep katholieke priesters van de j Griekse ritus bij het verschaffen van schuilplaatsen voor Oekralnse bandieten, behorend tot het Oekrainse opstan- delingenleger". Mgr Kaczmarek is de eerste Poolse bis schop, die na de tweede wereldoorlog te recht zal staan, aldus Reuter. Het zal het eerste grote politieke proces in Polen zijn sedert de dood van Stalin. De bisschop werd ongeveer twee jaar geleden reeds gearresteerd. Toen was niets bekend over de redenen voor zijn arres tatie. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina begroeten elkaar hartelijk op de eretribune in het Olympisch stadion te Amsterdam, waar H.M. de Koningin, Prins Bernhard, Prinses Wilhelmina en de prinsessen Irene, Margriet en Marijke de opvoering van het stadionspel en het bloemencorso bijwoonden. Tijdens de conferentie, welke Maan dag 7 Sept. startte, zijn via inleidingen en discussies talrijke voor de arbeiders jeugd belangrijke problemen aan de orde (Van onze Amsterdamse redactie) De grote zaal van de Koopmansbeurs in de hoofdstad was Zaterdagavond getuige van de belangrijke rede die Koningin Juliana richtte tot de Neder landse jeugd en over haar heen tot de jongeren van de gehele wereld, die allen voor dezelfde taak staan, als voorbereiders van de komende samen leving. Het Koninklijk gezin zonder de Kroonprinses rijdt in de calèche door Amsterdams stralen naar het stadion, enthousiast begroet door de hoofdstedelijke bevolking. De zaal bood een stijlvolle aanblik. De muur achter het podium was behangen met een blauwfiuwelen kleed, waarom heen een draperie van brocaat was be vestigd, dat boven samenkwam in drie standaarden. Beneden werd het podium omringd door prachtige ruikers van dah lia's en anjers in alle kleuren. Voorts hingen boven het podium de vlaggen der elf provincies en de nationale kleuren van alle landen van ons werelddeel. De muren waren behangen met de vlaggen van de verenigingen, wier afgezanten de uitver koren 2000 jongeren vormden, die in de zaal aanwezig waren, terwijl van elke groepering de vaandeldrager met vaandel ter linker of ter rechter zijde van het po dium stond opgesteld. Het spreekgestoelte was omgeven door een barrière van mi crofoons, die de woorden van de Koningin uitzonden. De voorzitter van de Nationale Jeugd gemeenschap, ds N. Steenbeek, verwel komde H.M., die o.a. vergezeld was van haar gemaal, de Commissaris der Konin gin in de Provincie Noord-Holland, de burgemeester van Amsterdam en echtge note, de chef van het Militaire Huis van H.M., de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr J. Cals, en vele an dere vertegenwoordigers en autoriteiten op gebied van onderwijs en jeugdzorg. Toen Koningin Juliana, gekleed in een eenvoudige zwarte tailleur, met een klein bijpassend zwart hoedje met korte voile en een bouquet rose anjers in de hand. binnentrad, steeg uit die tweeduizend ke len het welkomstlied op. „Goeden dag, weest welkom in ons midden". De jeugd van Nederland was zo com pleet als maar enigszins kon in de Koop mansbeurs vertegenwoordigd. Studenten, verpleegsters, leden van leger, vloot en luchtmacht, Marva's en Milva's, leden van sportverenigingen, K.J.B., C.J.B., padvin ders en padvindsters, verkenners en gid sen, cadetten van het leger des Heils enz, zaten in een bonte mengeling dooreen. „Iedereen die, zoals ik," zo zeide H.M., ,.op een uitkijktoren staat, kan een bood schap meegeven. Van die uitkijktoren ziet men, dat alles rondom in een dichte mist is gehuld, doch dat de zon daar wel eens doorheen breekt. Gij hebt het helderste licht werkelijk wel nodig om Uw taak, het voorbereiden der komende samenleving, te volbrengen. Dit kan men doen door zo veel mogelijk van zijn leven te maken en zich niet afzijdig te houden. Men mag niet de mentaliteit hebben van: het komt wel voor elkaar, maar men moét er zich op voorbereiden om de maatschappij over te nemen." Van de hedendaagse jeugd wordt een werkelijke rijpheid verwacht, ja een zekere soort wijsheid, wil men zijn leven op aarde doen gelukken. Men kan dit aan, als men maar beseft, dat het een kwestie is van er op of er onder. Alles is mogelijk, mits men maar samenwerkt. Deze samenwerking wordt belemmerd door het egoïsme, dat ieder van de 2 (Van onze correspondent) Tijdens het congres van de Europese Katholieke arbeidersjeugd, dat in de "af gelopen week in het R.K. Gemeenschapsoord „Drakenburgh" te Baarn werd ge houden zijn een aantal belangrijke resoluties genomen. Het congres besloot om een internationale emigratiedienst te stichten. Nederland werd belast met de or ganisatie hiervan. Voorts zal in 1954 een conferentie worden gehouden voor jonge metaalarbeiders, werkzaam in de landen van het Schumanplan. De internationale K.A.J. staat voor zware financiële problemen. Daarom zal een bijeenkomst wor den belegd voor de penningmeesters van de Europese K.A.J.-landen. Zij zullen het financiële beleid onderzoeken en nagaan hoe gelden kunnen worden vrijge maakt voor nieuwe activiteiten. •Jaarlijks zullen de Kajotters bijeenkomen om zich in gebed en door het brengen van financiële offers te bezinnen op de taak van de internationale K.A.J. Ook werd besloten financiële steun te geven aan d<* afdelingen in Azië en Afrika. Het vierde congres van de Europese K.A.J. zal in 1955 te Oostenrijk worden gehouden. gesteld. Zo werd vastgesteld dat de Ka jotters en Kajotsters positief in het emi gratieplan moeten worden ingeschakeld omdat zij door apostolische acties de emigranten kunnen helpen. Men heeft hiertoe reeds de eerste contacten gelegd, onder meer in Canada en Au stralië, welke landen de jonge emi granten aansporen zich bij de K.A.J. aan te sluiten. Patrick Keegan, de internationale se cretaris van de K.A.J.. heeft de congres sisten toegesproken over de taak, welke de K.A.J. in Europa heeft. Hij betoogde j dat sinds de Europese conferentie van milliard op aarde levende mensen doet j te Kleef in Duitsland een be- denken, dat zij ieder afzonderlijk de be- £ngr«ke vooruitgang is geconstateerd langrijkste persoon zijn in dit heelal. In Keegan waarschuwde ervoor door dit dit licht zou men de aarde kunnen noe men de planeet der kortzichtigheid, om dat ieder steeds maar in zijn eigen kring rondkijkt en alleen zijn eigen belang belangrijk vindt. Langzaam aan heeft de mens in kleine groepen weten samen te werken, en hier uit bestond een groepsegoïsme, zodat de gemeenschapszin zich niet bemoeide met alles wat buiten de eigen belangensfeer was gelegen. Toch zal de samenwerking altijd naar buiten behoren te zien, omdat het grotere groepsbelang altijd buiten en boven het engere groepsbelang ligt. Daar buiten is een waardevoller en grotere eenheid, die ons allen verenigt. Een sa menleving moet in het belang zijn van haar leden. Zo is de noodzaak gekomen voor de mensheid op deze aarde om samen aan te pakken, waarbij ieder zich van zijn eigen opgave bewust moet zijn. Mensen, die met animo samenwerken, zullen nooit vechten. Dit kan bereikt worden door uit te rijzen boven de scheidsmuren, die tus sen de verschillende volken, groepen en belangensferen zijn opgetrokken. „Jeugd van Nederland, je hebt je eigen taak onder de volkeren, maar het is een zware," zo constateerde H.M., „omdat Ne derland nog niet op adem is gekomen van hetgeen de laatste jaren geschiedde, bo vendien een klein land is, dat een zwaar dere druk heeft moeten verduren dan gro tere landen. Maar toch heeft Nederland getoond de innerlijke kracht te bezitten, die deze moeilijkheden kan overwin nen. De toestand is niet zonder uitzicht voor de jongeren, er staan nog vele wegen open, maar de belemmeringen, die wor den gelegd, zijn veel zwaarder geworden. Gemakkelijk is het niet, maar de jeugd moet dankbaar zijn voor de geboden kan sen." „Laten we ons niet minder achten dan een ander en ook niet meer", aldus H.M. „Beide doen wij, Nederlanders, te vaak en dan zijn wij moeilijk in de internationale omgang. De Nederlander heeft zijn spe ciale eigenschappen, nuchterheid gepaard aan idealisme, die onze jeugd in andere landen een soort vertrouwenspositie heeft gegeven, hetgeen aan haar de verplichting oplegt, die waardig te blijven en te blij ken. Men kan constateren, dat Europa steeds meer van zijn ideële schatten, die voor behoud en vernieuwing moeten die nen. in Nederland in bewaring geeft." HM. besloot haar rede met de verzeke ring, dat „alle leven sterker is dan de dood. En alle leven is liefde. Liefde tus sen man en vrouw doet de mensheid zich vernieuwen. Broederliefde laat het aard rijk voortbestaan. Goddelijke liefde leidt de mensheid naar hogere bestemming en bestuurt het al." steeds verder voortschrijdende Europese contact de band met de K.A.J.-ers bui ten Europa niet te verslappen. Om het werk van de Katholieke Arbeidersjeugd een hechte basis te geven moet naar de mening van Pat Keegan in elk land een nationale leider en leidster worden aan gewezen; zij kunnen o.a. verantwoorde lijk worden gesteld voor het. contact met de emigranten. Oo"k dient men te zorgen dat deze emigranten behoorlijk gevormd naar hun nieuwv vaderland vertrekken; zij kunnen in hun nieuwe bestaan de kajottersactie voortzetten. Sprekende over de taak van de K.A.J. in Europa merkte Keegan op dat men zich niet moet vermoeien met nieuwe initiatieven; het is noodzake lijker de reeds genomen initiatieven verder te ontwikkelen en vrucht te laten dragen. Het streven naar een Europese eenheid, zo zeide Keegan verder, kan niet alleen bestaan uit economische arbeid, maar moet ook gesteund worden op een culturele een- V heid, te bereiken door een goed ont wikkelde en bewust geworden Euro pese bevolking. Ook bespraken de congressisten de problemen, welke verbonden zijn aan de arbeid van de veertien- tot zeventien- jarigen. Deze jeugd wordt in Europa voor grote problemen gesteld. Zij weet veelal nog niet met volle overtuiging een werkkring te kiezen en wordt op jonge leeftijd geconfronteerd met het werkelijke leven. De voorbereiding op het arbeidersleven is bij het gros van deze jongeren onvoldoende. Er zijn nog vele andere problemen, die door de ven- schillende wetgevingen in de diverse landen een geheel eigen karakter heb ben Er moet derhalve in de eerste plaats gezocht worden naar een metho de om de jongeren te brengen tot per soonlijk denken en handelen. De jeugd heeft behoefte aan een beweging, waar in zij leert trots te gaan op de arbeid en die haar de waarde van een werkelijk Christelijk leven doet ervaren. Minister A. C. de Bruijn betoogde tijdens een bezoek aan de conferentie dat voor de arbeidersjeugd, welke na de school in de arbeiderswereld wordt opgenomen, de KAJ onmisbaar is voor de vorming van de jeugd op godsdienstig-zedelijk, cultu reel en sociaal-economisch terrein. De taak van de KAJ is derhal ve om een s-tempel te drukken op de jeugd voor hun toekomstige levenstaak. De jongeren im mers moeten de beslissing geven op de wereldworste ling, welke thans gaande is. De jeugd kan het en thousiasme en de kracht op brengen om de arbeid en de samenleving weer Christelijk te maken. Minister De Bruijn zeide veel vertrouwen te hebben in het werk van de nationale en inter nationale KAJ. Aan het einde van zijn toespraak wekte de minister de jongeren op grote aandacht te hebben voor de ont wikkeling van de P.B.O., welke van groot belang is voor de toekomst van de jon geren. Een eigen vorming van de KAJ kan hierin een belangrijke bijdrage leveren. Na gedurende een week te hebben ge luisterd naar causerieën en deel te hebben genomen aan discussies trokken de con gressisten Zaterdag, na de algemene ver gadering, terug naar de eigen landen. Het congres heeft er, zo verklaarden de leiders na afloop, In belangrijke mate toe bij gedragen de banden tussen de Europese Katholieke arbeidersjongeren te verstevi gen en hen bewust te maken van de pro blemen waarmee de Europese arbeiders jeugd te maken heeft. MINISTER DE BRUIJN K.A.J. is onmisbaar De Nederlandse Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst heeft Zaterdag in een vergadering te Utrecht een motie aan genomen, waarin stelling wordt genomen tegen het voornemen van de regering de loongrens der sociale verzekering van 5025 per I Januari a.s. te verhogen tot 6000. Een gevolg van deze verhoging zou zijn, dat de werknemers, die tussen 5025 en 6000 per jaar verdienen, zouden worden toegevoegd aan de ziekenfondspatiënten en dan voor de particuliere practijk van de artsen verloren zouden gaan. De vergadering „ziet deze uitbreiding als onaanvaardbaai, ziet de koppeling van het Ziekenfondsenbesluit aan de ziek tewet als de primaire oorzaak van de be staande moeilijkheden der artsen, acht de losmaking hiervan het eerste vereiste, er kent de noodzaak van verzekering voor nader te bepalen risico's inzake de ge neeskundige verzorging van personen met een inkomen, groter dan dat der thans verzekerde groepen, maar is van oordeel, dat deze voorziening moet en kan wor den gevonden buiten het kader van het vigerende ziekenfondssysteem en draagt het hoofdbestuur op in overleg met de andere medewerkers groepen daarvoor de weg te zoeken", aldus de motie, die ter kennis zal worden gebracht van de minis ter van Sociale zaken en Volksgezondheid en van de leden der Staten-Generaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1